agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni232Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2013, 18:00   #91
Ağaçsever

marasli's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2013
sayın ilkazra teşekkür ediyorum. aylar süren uğraş sonunda tam anlamıyla ürün aldım.

sayın Mehmet Kemer, teşekkür ederim. size de Allah bol kazanç versin. en son talaş ve saman karışımı yapacağım diyordunuz. benim kompostumda talaş ağırlıkta saman azınlıkta. verim %30 u buldu. sizin kompostta verim % kaç oldu acaba ?

marasli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 19:32   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marasli Mesajı Göster
sayın ilkazra teşekkür ediyorum. aylar süren uğraş sonunda tam anlamıyla ürün aldım.

sayın Mehmet Kemer, teşekkür ederim. size de Allah bol kazanç versin. en son talaş ve saman karışımı yapacağım diyordunuz. benim kompostumda talaş ağırlıkta saman azınlıkta. verim %30 u buldu. sizin kompostta verim % kaç oldu acaba ?
Evet öyle demiştim ama sonra başka bir şey denedim. Pirinç kabuğu ve saman ile yaptım. Verim yine %25-30 civarı. Fakat lezzet biraz daha iyi gibi geldi.

Mehmet Kemer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2013, 17:07   #93
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Kemer Mesajı Göster
Merhaba Mumin bey, öncelikle gecikme için çok özür dilerim uzun zamandır online olamamıştım. Sorularınıza sırayla bilgim dahilinde cevap vereyim;

- Bir kompost sürekli mantar verir, ta ki içi eriyip bitene kadar. 10-15 kg luk kompostların aylar sonra 500 gr a kadar indiğini gördüm. Ama tabi ilk 3 flash kadar verimli olmuyor, ilk seferkiler gibi toplu ve büyük olmuyor malesef. Tek tek çıkıyor, o da yemeklik oluyor. Ticari düşünüyorsanız 3 flashtan sonra atmanız yerine yenisini koymanız gerekir.

- Kireçli su ile ilgili olarak bizim buralarda da bağ sulama suyu ve terkossuyu var. Terkosun mantarlar üzerinde benek yaptığını gördüm ama pek sorun olmuyor. Ben genelllikle depomdaki dinlendirilmiş su kullanıyorum.

- Pastorize için buradaki sobacılara büyük bir kazan yaptırdım. Bildiğimiz varillerin 2 katı kadar büyüklükte. Birde havuzum var kompost karşımını havuzda harmanlıyorum. Kaynattığım suyu üzerine döküp bir kaç saat dinlendiriyorum. Sonra süzerek alıp seriyorum. Soğuyunca poşetlere içine misel atarak dolduruyorum.

Sn. Maraşlı tebrik ederim. Allah bol ürün ve bol müşteri versin İnşallah.
Estagfirullah üstadım.
İlk üç hasattan sonra yenilemek doğru bir refleks anladığım kadarıyla.
Pastörizasyon için öyle bir yöntem aklıma gelmemişti açıkçası. Ben, büyük bir kazan içine basınçlı sıcak buhar ile içerde harmanlamayı planlıyordum ancak öyle bir makine ilk etapta oldukça pahalı olacak ama dediğiniz yöntem oldukça ekonomik ve pek teferruatı yok. Bir kaç yerde okudum pamuk kullanmak üretimi %30'un üzerine çıkartıyormuş. Ancak pamuk ta ucuz bulunabilen bir ürün değil. Yer problemim çözüldüğü vakit bende sistemimi kurup üretime başlayacağım nasip olursa. Misel için önerebileceğiniz üretici varmıdır?

Yakın zaman da, yakın yerlerdeki üreticileri ziyaret edeceğiz.

Bu da internette bulduğum, muhtemelen pastörize edilmiş kompostu paketlemek ile alakalı bir video,
Spawning blue oyster mushrooms - YouTube
iyi seyirler

Mehmet Kemer beğendi.
Mumin OKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2013, 17:10   #94
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Kemer Mesajı Göster
Evet öyle demiştim ama sonra başka bir şey denedim. Pirinç kabuğu ve saman ile yaptım. Verim yine %25-30 civarı. Fakat lezzet biraz daha iyi gibi geldi.
Çeltik bizim buralarda üretilen bir ürün. Kabuk bulma konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum. Üretime başladığımda isteyene gönderme şansım da olabilir. Hatta birçok yerde temizleme ürünü olarak satılıyor küçük poşetlerde.

Mehmet Kemer beğendi.
Eski 29-09-2013, 22:13   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Miseli Agroma dan alıyorum. Sağolsunlar bir telefonla hemen gönderiyorlar. Bir de Vizyon Norm isimli firmadan bir kez aldım ikinci kez istediğimde misel gelmedi. Aslında Fransa da bir firma var Slvyana gibi bi ismi vardı bir tanıdık üretici oradan getirtiyor ama yabancı dilim olamdığı için görüşemedim

Mehmet Kemer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2013, 20:21   #96
Ağaçsever

marasli's Avatar

sayın Mehmet kemer, bu linkte türkiye ve iran temsilcisi varmış. adı İsmail tel var sadece. fiyat yok. nette benim gördüğüm en ucuz agroma mantarın miseli. 4 ten önce para yatırılırsa hemen kargoya veriyorlar. maraşa iki günde geliyor. ben memnunum. sorularınıza da samimi bir şekilde cevap veriyorlar.

Sylvan Inc. - Spawn

Eski 01-10-2013, 18:08   #97
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
sayın Mehmet kemer, bu linkte türkiye ve iran temsilcisi varmış. adı İsmail tel var sadece. fiyat yok. nette benim gördüğüm en ucuz agroma mantarın miseli. 4 ten önce para yatırılırsa hemen kargoya veriyorlar. maraşa iki günde geliyor. ben memnunum. sorularınıza da samimi bir şekilde cevap veriyorlar.

Sylvan Inc. - Spawn
fiyatı nedir acaba.? birde istiridye harici diğer mantar miselleride varmı bu firmada.
iletişim bilgileri aşağıda yazıyor.
Adres / Address:
Sylvan Tarım Ürünleri San. ve Tic.Ltd.Şti.
Alemdar Cad.İ.Kolaylı İş Hanı 14/24
41040 İzmit-Kocaeli
TURKEY

Tel:
+90.262.322.99.11

Fax:
+90.262.325.61.23

Genel Müdür / General Manager:
Ismail Kerem Kolayli
mobile: +90.532.251.00.22

efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 20:36   #98
Ağaçsever

marasli's Avatar

sayın efor dün mail attım ama hala cevap gelmedi sylvan dan . agromadan siparişi verdim ben de. iki güne elimde olur ***. kilosu 6.5 lira. 2,5 kiloluk paketler halinde gönderiliyor. bir paketi 16,25 lira.

efor beğendi.
Eski 01-10-2013, 23:50   #99
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Alıntı:
sayın efor dün mail attım ama hala cevap gelmedi sylvan dan . agromadan siparişi verdim ben de. iki güne elimde olur ***. kilosu 6.5 lira. 2,5 kiloluk paketler halinde gönderiliyor. bir paketi 16,25 lira.
Üstad kapıda ödeme seçeneği varmı?

Eski 02-10-2013, 17:32   #100
Ağaçsever

marasli's Avatar

sayın Mümin Okan, onu hiç sormadım adamlar her zaman gönderdi bir sorun olmadı.

Eski 03-10-2013, 14:51   #101
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Üstad merhaba. Bende dün aradım. ancak 5 kiloya kadar 11tl, 5 kilo üzeri 6,5 tl. Ben evde küçük bir sette başlayacağım.

Eski 20-10-2013, 21:33   #102
Ağaçsever

marasli's Avatar

yeni kompost hazır. kısmetse bu hafta da üretici belgesi alacağım tarımdan. sonra da maliye falan, rahatım ondan sonra ***

Eklenen Resimler

Mumin OKAN beğendi.
Eski 21-10-2013, 11:59   #103
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

@marasli
Allah Yolunu Açık Etsin Üstad. Hayırlı olsun.

Gerek bürokratik, gerekse ürünlerin ilerleme durumlarına ilişkin bizleri bilgilendirirsen memnun oluruz.
Tohum siparişimi bugün vereceğim kısmetse.

Düzenleyen Mumin OKAN : 21-10-2013 saat 11:59 Neden: kullanıcı adı yanlış yazımı
Eski 21-10-2013, 18:03   #104
Ağaçsever

sayın maraşlı kompost hazırladıktan sonra hemen miselleri torbalara dikiyormusunuz. benim yaptığım komposttun iç kısmında kızışma olduğu için torbanın iç kısmına ektiğim miseller ölüyor. kompost bir hafta sonra kızışma işlemi sonlanınca dış kısımda olan miseller torbayı sarmaya başlıyor. miselleri bir hafta sonra eksek sorun çıkarmı sizce. ya da siz nasıl yapıyorsunuz acaba kompost hazırlama ve misel ekimini

Eski 21-10-2013, 18:42   #105
Ağaçsever

marasli's Avatar

sayın mümin okan, ben de tam bilmiyorum ama tarıma varıp mantar üreteceğim belge verin dedim, ne belgesi dediler sonunda ordan oraya gide gide sonunda üretici izin belgesi alacaksın dediler. bir dilekçe ile alınıyormuş. masrafı sormadım ama nette 200 civarı olduğunu okudum bir kaç yerde. belgeden kasıt da şu sayılı izinle üretilmiştir diye yazı vereceklermiş kısaca. maliyeden de fiş için kayıt açtırmak gerekiyormuş. arada kaçak satmaktansa daha fazla karla her markete giderim satarım. kafam rahat olur.

sayın efor, kompostu ben soğutup koyuyorum torbalara. o yüzden 24 saat gölgede bekleyince de tamamen soğuyor. bayram öncesi gittiğimde hiç bir sıkıntı yoktu sarmaya başlamıştı sağlıklı bir şekilde çok şükür. size de tavsiyem konpostu önce bir naylon üzerinde soğutmanız. gölgede 1 saat içinde soğuyor.

Eski 21-10-2013, 19:45   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2013
Sn. Maraşlı
Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Uzun süredir mantar üretimciliği hakkında düşünmekteyim, sizin gibi arkadaşlardan fikir almak istiyorum. Sizce orta ölçekli bir işletmenin, bir kaç mantar çeşidini yetiştirerek (shitake,kavak...) kar marjı ne olur?

(Kompost, misel ıslah etmek vs. sorun değil kendim yapabiliyorum yani masraftan bunu düşebilirsiniz ortalama verirken)

Mumin OKAN beğendi.
homicidium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 21:07   #107
Ağaçsever

marasli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi homicidium Mesajı Göster
Sn. Maraşlı
Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Uzun süredir mantar üretimciliği hakkında düşünmekteyim, sizin gibi arkadaşlardan fikir almak istiyorum. Sizce orta ölçekli bir işletmenin, bir kaç mantar çeşidini yetiştirerek (shitake,kavak...) kar marjı ne olur?

(Kompost, misel ıslah etmek vs. sorun değil kendim yapabiliyorum yani masraftan bunu düşebilirsiniz ortalama verirken)
Sn Homicidium, ben öyle usta değilim o yüzden kesin şeyler söyleyemem. kar marjı bulunduğunuz ile göre değişir. küçük bir il küçük pazar demektir. büyük şehir de büyük pazar demektir. tabi rakip yoksa. bazı şehirlerde pazarlarda 7 liraya satılıyor. bazılarında da paketli hali 15- 20 liraya kadar çıkıyor. burada ben 10 liradan satıyorum piyasayda. ben emeği asla masraf olarak hesaplamam. maliyeti şu kadar ben de çalıştım o da şu kadar demem. Kmaraşta bu işi yapan başka kimse yok o yüzden karı güzel ama sorun pazar oluşturmakta. millet bilmiyor bu yüzden de almıyor. insanların çoğu şekline bakıyor, yargıda bulunuyor. bir kaç tür mantarı insanlara tanıtmak mesele. tanıtsanız bile bence hepsi için ayrı sistem gerekecektir. çünkü gereksinimleri birbirinden farklı sonuçta. her biri için farklı uğraş demektir. tabiri caizse bir koltukta bir kaç karpuz taşıma olur eğer yeriniz ve mali olarak güzünüz yoksa.

ben bu işe başlarken hem yerli hem de yabancı sitelerde bayağı araştırma yaptım. neler okudum neler. ama anladım ki okumak boş denemeden öğrenmiyor insan. hem yetiştirmesini hem pazarlamasını hem de yemesini yapınca öğreniyor. bulunduğunuz şehirde varsa piyasada o fiyat üzerinden bir değerlendirme yapabilirsiniz. zira kompostu falan siz yapabiliyormuşsunuz. onların maliyetlerini ve satış fiyatlarını göz önüne alın. bu şekilde kar marjınızı en iyi siz çıkarırsınız. başka bir şehirde başka şartlar altında yapan insanlar değil.

uğraşması güzel, hele ki kuzucukları kasaya koyunca daha da hoş oluyor. her şeyden önce sevmezseniz çabuk sıkılırsınız. zira bebek gibi bakım istiyorlar

Eski 22-10-2013, 08:12   #108
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Alıntı:
sayın mümin okan, ben de tam bilmiyorum ama tarıma varıp mantar üreteceğim belge verin dedim, ne belgesi dediler sonunda ordan oraya gide gide sonunda üretici izin belgesi alacaksın dediler. bir dilekçe ile alınıyormuş. masrafı sormadım ama nette 200 civarı olduğunu okudum bir kaç yerde. belgeden kasıt da şu sayılı izinle üretilmiştir diye yazı vereceklermiş kısaca. maliyeden de fiş için kayıt açtırmak gerekiyormuş. arada kaçak satmaktansa daha fazla karla her markete giderim satarım. kafam rahat olur.

sayın efor, kompostu ben soğutup koyuyorum torbalara. o yüzden 24 saat gölgede bekleyince de tamamen soğuyor. bayram öncesi gittiğimde hiç bir sıkıntı yoktu sarmaya başlamıştı sağlıklı bir şekilde çok şükür. size de tavsiyem konpostu önce bir naylon üzerinde soğutmanız. gölgede 1 saat içinde soğuyor.

aynen öyle üstadım, katılıyorum. resmileştirmek herzaman iyidir. başın ağrımaz en azından.
dün misel siparişimi verdim yarın **** öbürgün elimde olur. bir kaç farklı kompost türü ile (saman, kavak talaşı, pamuk, çeltik kabuğu, kütükte kapak ve çift kütük yöntemi gibi) evde deneyeceğim.

Eski 22-10-2013, 10:17   #109
Ağaçsever

Alıntı:
cevabınız için teşekkürler. bende kompostu soğutarak koyuyorum ama soğutma esnasında sanırım bakteri karışıyor ya da poşete açılan deliklerden giriyor. kompost naylonlara konulduktan bir süre sonra fermentasyona girip kendi kendine kızışıyor. sizde de muhakkak olmuştur ama ben sanırım karışım oranınında yanlış yaptığım için ortalarda fazla ısı olup kenardaki miseller ancak yaşayabiliyor ve fermentasyon bitince iç kısımlara sarıyor. ben zengin bir karışım yaptığım için olabilir. çünkü ilk flaşta en az %30 civarı verim aldım.diğer flaşlarıda düşünürsek %45 e çıkabilir belki. karışımın içinde kepek ve diğer katkı maddeleri bakteri popülasyonunu arttırıyor buda kompostta kızışmaya sebep veriyor olabilir.sizin kompost karışımı ve oranlar nedir acaba.

Mumin OKAN beğendi.
Eski 22-10-2013, 17:17   #110
Ağaçsever

marasli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mumin OKAN Mesajı Göster
aynen öyle üstadım, katılıyorum. resmileştirmek herzaman iyidir. başın ağrımaz en azından.
dün misel siparişimi verdim yarın **** öbürgün elimde olur. bir kaç farklı kompost türü ile (saman, kavak talaşı, pamuk, çeltik kabuğu, kütükte kapak ve çift kütük yöntemi gibi) evde deneyeceğim.
kolay gelsin Sn Mümin OKAN. başlamak bitirmenin yarısıdır

Mumin OKAN beğendi.
Eski 22-10-2013, 17:24   #111
Ağaçsever

marasli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efor Mesajı Göster
cevabınız için teşekkürler. bende kompostu soğutarak koyuyorum ama soğutma esnasında sanırım bakteri karışıyor ya da poşete açılan deliklerden giriyor. kompost naylonlara konulduktan bir süre sonra fermentasyona girip kendi kendine kızışıyor. sizde de muhakkak olmuştur ama ben sanırım karışım oranınında yanlış yaptığım için ortalarda fazla ısı olup kenardaki miseller ancak yaşayabiliyor ve fermentasyon bitince iç kısımlara sarıyor. ben zengin bir karışım yaptığım için olabilir. çünkü ilk flaşta en az %30 civarı verim aldım.diğer flaşlarıda düşünürsek %45 e çıkabilir belki. karışımın içinde kepek ve diğer katkı maddeleri bakteri popülasyonunu arttırıyor buda kompostta kızışmaya sebep veriyor olabilir.sizin kompost karışımı ve oranlar nedir acaba.
Sn Efor, söylediğiniz olay başıma hiç gelmedi. soğuduktan sonra asla ısınma olmadı bende. beklettiğim ortamın ısısı da yazın bile 27 dereceydi. sizin karışım oranınız nedir bilmiyorum ama yarıdan fazlasını ince talaş geri kalanını da saman şeklinde yapıyorum. %15 civarında da kepek koyuyorum karışıma. tabi biraz da alçı.

efor ve Mumin OKAN beğendi.
Eski 23-10-2013, 13:35   #112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@efor
Karışımınızdaki bazı maddeler etkileşime girip ısı oluşturuyor olabilir mi?

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2013, 18:28   #113
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@efor
Karışımınızdaki bazı maddeler etkileşime girip ısı oluşturuyor olabilir mi?
karışımım yeşilken biçilip kurutulmuş ot,kepek, az miktar kırık darı ve kağıttan oluşuyor. karışımım da sanırım karbon oranında sorun var.

Eski 31-10-2013, 18:37   #114
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Arkadaşlar merhaba. Evde mantar üretme denemem devam ediyor. Fotoğraflar ekte. Durum ümit ediyorum iyidir. Tecrübesi olan arkadaşlarım yorum yapabilirler mi?

Eklenen Resimler

marasli beğendi.
Eski 31-10-2013, 20:51   #115
Ağaçsever

marasli's Avatar

sayın Mümin Okan, şimdilik bir sorun yok inşallah da olmaz. ama sanki samanlar biraz fazla kuru gibi geldi. samanların ikinci resminde büyük bir sap var. bayağı kuru gibi geldi gözüme.

Eski 01-11-2013, 08:20   #116
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

bir varilde yaklaşık 2 torbalık sadece samanı buhar ile pastorize ettim. şöyle ki; bir tel sistemi ile samanı sarmaladım. varilin altına bir karış yüksekliğe kadar su ilave ettim, üzerine sarmalanan samanı koydum. alttan ısıtmaya başladım. üstten de kapadım varili, yaklaşık 15-20 dk sonra su kaynamaya başladı, bu şekilde 2 saat kadar kaynattım. (ancak bazı yerlerde komple varil su ile dolduruluyor ve o şekilde kaynatılıyor, hangisi daha iyi kestiremedim) varilden çıkardıktan sonra torbalara ilave edene kadar neredeyse kurudular tamamen, bende arada su spreyliyordum. bir iki günden beri sulamayı kestim. devam mı etsem? ikilemdeyim şuan.

Düzenleyen Mumin OKAN : 01-11-2013 saat 08:59
Eski 01-11-2013, 09:54   #117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-06-2007
reishi mantarı yetiştiren ya da bu hususta bilgisi olan var mı?

mlevent.aktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 19:07   #118
Ağaçsever

marasli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mumin OKAN Mesajı Göster
bir varilde yaklaşık 2 torbalık sadece samanı buhar ile pastorize ettim. şöyle ki; bir tel sistemi ile samanı sarmaladım. varilin altına bir karış yüksekliğe kadar su ilave ettim, üzerine sarmalanan samanı koydum. alttan ısıtmaya başladım. üstten de kapadım varili, yaklaşık 15-20 dk sonra su kaynamaya başladı, bu şekilde 2 saat kadar kaynattım. (ancak bazı yerlerde komple varil su ile dolduruluyor ve o şekilde kaynatılıyor, hangisi daha iyi kestiremedim) varilden çıkardıktan sonra torbalara ilave edene kadar neredeyse kurudular tamamen, bende arada su spreyliyordum. bir iki günden beri sulamayı kestim. devam mı etsem? ikilemdeyim şuan.
sayın Mümin Okan, saman sonuçta ısınır ve pastörize olur herhalde ama nem az olursa misel sarımında belki sorun olabilir. yine de tam bir şey diyemem.

Eski 07-11-2013, 10:11   #119
Ağaçsever

Mumin OKAN's Avatar

Arkadaşlar merhaba, denememden son görüntüler ektedir. Yorumlarınız?

Eklenen Resimler

marasli beğendi.
Eski 07-11-2013, 14:34   #120
Ağaçsever

marasli's Avatar

sağlıklı bir şekilde gelişiyor hocam. sorun yok yani

Mumin OKAN beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024