agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Küçük ve Büyükbaş Hayvanlar
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 2 Gönderen Mutlu Kutlu
  • 3 Gönderen Safranlı
  • 1 Gönderen Safranlı
  • 4 Gönderen ayazkentli
  • 1 Gönderen ayazkentli

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2013, 20:45   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2013
Koyunculuk yapılır mı yapılmaz mı ?

Hayırlı pazarlar din kardeşlerim.

Ben bir Konu hakkında fikirlerinizi almak ıstıyorum .
50 Dönüm arazi, traktör, 300 koyunu rahat alacak koyun sayaları , Kuzu sayalarımız, yemlikler , otluklar , var bızım altımızda ( 2 yıl önceye kadar koyun vardı çünkü kapıda , ancak o zamanlar gelırıne gıderıne hıc bakmıyordum .
) . Ve ekip bıcıyoruz halen cunku 12 buyuk baş mal var kapıda ama buyukbaştan gelır melır gelmıyo adama agız tokluguna . cok hazır yem yıyo tosunlar falan . kepek desen 45 TL olmus :S .

yaşım geldi 20'e tecilli olmasam askere alacaklar beni bakma 1 dersten takıntım varda beklıoruz sımdılık . El işinde calısmaya hıc nıyetım yok , 1 2 defa calıstım oda staj olmasına rağmen beni irite etti .

onun için bu ımkanlarda ayagımın altında olduğu için koyunculuk yapmak ıstıyorum .

Bir işçi ayda 1000 TL maaş alsa yılda 12 Bin TL eder bu , Koyunda bu parayı katlıyabılırmıyız ?

150 tane koyundan kral gibi yaşanırmı ? ( maddi açıdan )

Kaça alınır kaça satılır ? ( 4 5 aylık kuzular )

Ve en önemlisi Sütçuluk degıl besıcılık yaparım yaparsam kuzu doğar 5 ay sonra kasaba verırım . erkeklerıde kurbana . sütle mütle ugrasılmaz .

nedir sizin fıkırlerınız bu konuyla ılgılı aranızda koyunculuk yapan varmı ?

XaRaNX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2013, 18:45   #2
Yeni Üye

bişey yazan yokmu bu konuylaa ılgılı :S

Eski 21-05-2013, 01:37   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
altında o kadar mal mülk varken bunları bilmiyorsan sen bence tutuşmuşun o yüzden bu işe girmek istiyorsun.

bulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 06:48   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulgur Mesajı Göster
altında o kadar mal mülk varken bunları bilmiyorsan sen bence tutuşmuşun o yüzden bu işe girmek istiyorsun.
tutuşmuşun'u açaçak olursak eğer doğrudur . para var dıyo herkez ama bı kısı 150 koyunu tek basına yapabılırmı sence ? gutmeyı coban yapcak

Eski 21-05-2013, 07:49   #5
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
150 koyunu önce satın al, sonra kendin düş peşine 1 yıl bak. Kuzularını sat felan, sonra otur hesabını yap ne kadarı kar ne kadarı zarar.

1 çoban tutucan, 150 koyunu senin vereceğin 12,000 tl karşılığı bakacak güdecek. Sen her yıl kuzuları toplayıp satcan para kazanıcan. En az 100 kuzu satarsın, minimum 30 bin tl kazanırsın v.s. Güzel hayal,

Çoban cefasını çeksin 3 kuruş paraya, sen yan gel yat sür sefasını. Bence boş hayal bu.

pria ve oz26 beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 08:02   #6
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
- Yem/Saman masrafları
- Veteriner/İlaç masrafları
- Zaiyat oranı
- Doğum oranı
- Pazarlama/satış masrafları

bunların hepsini hesaplayıp güzelce bir düşünün. Henüz kuzunun kaça satıldığını dahi araştırmamışsınız. Sonuçta kendi doğrunuzu bulursunuz..

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 10:33   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
150 koyunu önce satın al, sonra kendin düş peşine 1 yıl bak. Kuzularını sat felan, sonra otur hesabını yap ne kadarı kar ne kadarı zarar.

1 çoban tutucan, 150 koyunu senin vereceğin 12,000 tl karşılığı bakacak güdecek. Sen her yıl kuzuları toplayıp satcan para kazanıcan. En az 100 kuzu satarsın, minimum 30 bin tl kazanırsın v.s. Güzel hayal,

Çoban cefasını çeksin 3 kuruş paraya, sen yan gel yat sür sefasını. Bence boş hayal bu.
Sende ezbere konusuyosun . çoban'ın cefası neymiş bana bır acıklarmısın ? bızım buralar dag bayır ova koyvercek 7'de getırcek aksam 7 veya 8'de . geççek odasına yemegını yıyecek istiratına bakacak .

ben ıse ekecem bıcecem kuzular varsa onları salcam emişcekler sonra onları ayırcam . ot bascam yemlerını koycam hem koyuna hem kuzulara . vesayre vesayre . ama ben bunları göze aldım . işten korkmam iş benden korksun.

+ 30 bin TL dedıgın sadece dişi kuzulardan alıncak mevla
bunun erkek kuzularını kurbana kadar saklıyosun .

Ben koyunculuk yapmadım ama evımde 8 yıl koyunculuk yapıldıgına şahıtlık ettım . ancak sımdıki sıstemle eskı sıstem arasında dağlar kadar fark var. sımdı ben dedeme desem para varmı koyunda bana öle şeyler sölerkı yarın al dıyesın gelır . cunku koyunla buyumus bır adam .

Eski 21-05-2013, 11:54   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Önce askerliği aradan çıkarmanız lazım. Şu anda başlarsanız, siz gidince askere kim koşacak tüm işlere.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 13:39   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Önce askerliği aradan çıkarmanız lazım. Şu anda başlarsanız, siz gidince askere kim koşacak tüm işlere.
askerlık dedıgın ılk kuzuyu postalamaya bakar hacı 30 Bin TL istiyomuş devlet

Eski 21-05-2013, 14:17   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi XaRaNX Mesajı Göster
askerlık dedıgın ılk kuzuyu postalamaya bakar hacı 30 Bin TL istiyomuş devlet
belli olmaz hacı....
işin özü şudur
akşam yatınca gece rüyanda kımıl kımıl koyun sürülerini
sonradan eline geçecek paraların hayalini görüyorsan
gecen gündüzün koyunla kuzu ile berabersa yap
hiç bekleme...
seversen yaparsın
seven ne yapmaz ki...
sevmiyorsan dilsiz hayvanların günahına girme...
askari ücretli işe devam et...
birde evliliği mutlak düşün
çoban deyip kız vermemezlik yapmasınlar
olurya sevdiğin olur...
gönlünü verirsin....
bunlarıda düşün....
işini seven
terini döken
helalinden çalışan kazanır
ama ömrünüde tüketir....

gece, pria ve Çamtepe beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 14:25   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
ben toprağa aşığım...
baharda hangi meyveleri ekecegim onu düşünüyorum..
ama beni bekleyen 4 yaşındaki kızımı dünyadaki herşeyden daha çok seviyorum...
tüm yarınlarımı kızım adıma planlıyorum
toprak ile sadece pazar günü birde bu sayfalarda buluşabiliyoruz

pria beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 15:45   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın Safranlı en önemli noktaya parmak basmış, dedenizden koyun sevgisi size de bulaşmışsa başarmamanız için neden yok, diğer hususlar tetkik edilir, araştırılır, öğrenilebilir.. Ama sevmeden olmaz.. İmkanlarınız ve altyapınız yeterli gibi görünüyor, koyunu seviyorsanız gerisi biraz cesarete ve kararlılığa kalıyor.. Kolay gelsin..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 16:26   #13
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Henüz 20 yaşındasınız ve babanız yaşınızda ki büyüklerinize Sen, Hacı gibi hitaplar kullanıyorsunuz.

Siz bu üslup ile yazmaya devam ederseniz 3 vakte kalmaz engeli yersiniz.

Hem fikir sorup, cevap bekliyorsunuz hem de yakışık olmayan şekilde hitaplar kullanıyorsunuz.

Sn. Mutlu Kutlu'ya katılıyorum. Bu işler o kadar dışarıdan göründüğü gibi basit değil. Benim köyde ki kasap amcamlar yıllarını bu işe verdiler ve öyle dışarıdan yapılan hesapların hiç te tutmadığını defalarca kendim şahit oldum.

(250 koyun bakıyorlar ve kendi kasap dükkanlarında etlerini, mandıralara sütlerini ve kendi yaptıkları peynirleri satıyorlardı).

Hatta, koyunları direk olarak mera'da otlatmalarına ve doğru dürüst yem masrafları olmamasına rağmen, öyle bahsedilen deli paralar kazanamadılar. Ve en sonunda koyunculuğu bıraktılar.

Bu işler dışarıdan hesap yapmak ile olmuyor.

Mutlaka belli bir miktar para kazanırsın ama kazanacağın para, vereceğin onca emeğin yanında tabiri uygunsa ürküttüğü kurbağa'ya değmeyecek türden olma olasılığı çok yüksek.

Yaşın henüz çok genç ve bir an önce çok kazanma arzusu ile hareket etmen ve karşılığını göremeyip, çabucak vazgeçmen ile sonuçlanabilir ve zarar edebilirsin.

Eğer yapmayı düşünürsen de kesinlkle hayvanları sigorta ettirin. Ölüm ve hırsızlığa karşı bunu mutlaka yapmanız iyi olur. Çünkü çok kayıp oluyor.

(Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanda).

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 17:34   #14
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Henüz 20 yaşındasınız ve babanız yaşınızda ki büyüklerinize Sen, Hacı gibi hitaplar kullanıyorsunuz.

Siz bu üslup ile yazmaya devam ederseniz 3 vakte kalmaz engeli yersiniz.

Hem fikir sorup, cevap bekliyorsunuz hem de yakışık olmayan şekilde hitaplar kullanıyorsunuz.

Sn. Mutlu Kutlu'ya katılıyorum. Bu işler o kadar dışarıdan göründüğü gibi basit değil. Benim köyde ki kasap amcamlar yıllarını bu işe verdiler ve öyle dışarıdan yapılan hesapların hiç te tutmadığını defalarca kendim şahit oldum.

(250 koyun bakıyorlar ve kendi kasap dükkanlarında etlerini, mandıralara sütlerini ve kendi yaptıkları peynirleri satıyorlardı).

Hatta, koyunları direk olarak mera'da otlatmalarına ve doğru dürüst yem masrafları olmamasına rağmen, öyle bahsedilen deli paralar kazanamadılar. Ve en sonunda koyunculuğu bıraktılar.

Bu işler dışarıdan hesap yapmak ile olmuyor.

Mutlaka belli bir miktar para kazanırsın ama kazanacağın para, vereceğin onca emeğin yanında tabiri uygunsa ürküttüğü kurbağa'ya değmeyecek türden olma olasılığı çok yüksek.

Yaşın henüz çok genç ve bir an önce çok kazanma arzusu ile hareket etmen ve karşılığını göremeyip, çabucak vazgeçmen ile sonuçlanabilir ve zarar edebilirsin.

Eğer yapmayı düşünürsen de kesinlkle hayvanları sigorta ettirin. Ölüm ve hırsızlığa karşı bunu mutlaka yapmanız iyi olur. Çünkü çok kayıp oluyor.

(Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanda).

Hacı kelımesını demıyeydım ıyıdı onun ıcın özur dılıyorum ama bu forumda dıgerlerı gıbı yaş gozukmuyor . gözükse mumkunatı yok öle terim kullanmam bu 1

2.cısı Sigorta tabi şart . ancak bızım buralarda kulak kupesı takıyolar . sıgorta dedıgınde buyuk ıhtımal budur . o kupe sayesınde malın bızım oldugu meydana cıkıyor + kupesız hayvanıda hıcbır kasap kesmıyor saten .

3 ve son olarakta , abicim ben tek basına 150 koyun'a gırmek ıstıyorum ortakcı yok yanımda ailem sadece yardımcı olacak . sadece kuzu yemıne param gıdecek bırde ekerken mazot , avrupa gubresı , ve balye ve bıctırme paraları . bu balye bıctırme paraları 1000 TL gecmıyo . mazotta 1000 TL desek yıllık , avrupada 1.5 bin desek , kuzu yemınede 100 kuzu olsa taş patlasa 5 bin TL yer . 8 bin TL cıktı . bızde ekılecek tohumada para verılmıyo ambarlardan hersene bırakılıyo cunku . 8 bin TL masraf cıktı . bu koyunculuk nasıl adam batırıyor nasıl cok para kazanılmıyor onu anlamıyorum . kuzuyu 25 TL 'den kesıyolar kasaplar .

Eski 23-05-2013, 11:52   #15
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Sigorta dediğim şey kulak küpesi değil.

O kulak küpesi hayvanların kimlikleri oluyor. Ondan bahsetmiyorum.

Bahsettiğim Sigorta, ölecek ya da çalınacak hayvanları tekrar yerine koymak YANİ zarar etmemek için yapılan bir telafi mekanizmasıdır.

Arabalara her yıl yaptığımız, zorunlu trafik sigortası ya da ev ve işyerlerimiz için yaptırdığımız deprem-yangın-hırsızlık gibi zararları karşılamak için yaptırdığımız sigorta gibi.

Her yıl belli bir para yatırıp, 1 yıllık süre içinde oluşacak zararını telafi etmek için yapılan bir güvence'dir.

Eski 23-05-2013, 13:31   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Sigorta dediğim şey kulak küpesi değil.

O kulak küpesi hayvanların kimlikleri oluyor. Ondan bahsetmiyorum.

Bahsettiğim Sigorta, ölecek ya da çalınacak hayvanları tekrar yerine koymak YANİ zarar etmemek için yapılan bir telafi mekanizmasıdır.

Arabalara her yıl yaptığımız, zorunlu trafik sigortası ya da ev ve işyerlerimiz için yaptırdığımız deprem-yangın-hırsızlık gibi zararları karşılamak için yaptırdığımız sigorta gibi.

Her yıl belli bir para yatırıp, 1 yıllık süre içinde oluşacak zararını telafi etmek için yapılan bir güvence'dir.

eyvallah abi . peki bellı bır parayı bıraz açarmısın ? mesela 100 koyuna kac TL gıder veya kac Bin ?

Eski 24-05-2013, 14:11   #17
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Alıntı:
eyvallah abi . peki bellı bır parayı bıraz açarmısın ? mesela 100 koyuna kac TL gıder veya kac Bin ?

Bunun için en yakınında ki bir kaç sigorta acentasına gidip öğrenebilirsin.
Farklı fiyatlar ve avantajlar olabiliyor sigorta şirketleri arasında.

Hem kaç kuzuya kaç lira toplam prim vermen gerektiğini hem de sigortalılık şartlarını iyice öğren.

Sigorta yaptırırken neler istiyorlar, her hangi bir zarar karşısında sigorta hangi şartlarda zararı karşılar hangi şartlarda karşılamaz gibi...

(Örneğin bir iş yerinde ki ya da evde ki mallar için, her bir malın ayrı ayrı faturasını gösterip, kayıt ederler ve her hangi bir yangın-hırsızlık gibi zararlarda, elinde ki faturalara göre veririler).

Yani, faturasız olan malların zararını karşılamaz. Sadece faturalı malların kayıplarını karşılar.

Hayvanları nasıl sigorta ederler, kulaklarında ki kimlik etiketleri fatura yerine mi geçiyor, bunları bilmiyorum.

Acenteye gidince bunları detaylı sorar öğrenirsin.

Yılda mutlaka 150 civarı kuzunun içinde en az 10 tane ölüm olarak kayıp veririrsin. Bu kayıp olacak olan 10 kuzunun parası, sigorta yaptıracağın prim parasına yakın olabilir.

Hiç değilse, zaten en az 10 kuzu kaybedeceğin için, daha fazla ölüm ve olası hırsızlık zararlarını bedava sigorta ettirmiş olursun.

Tabii, bütün bunların şartlarını sigorta acentesinden öğrenmen daha iyi olur.

Sigorta yaptırmak zorunda değilsin elbet ama ölüm ya da hırsızlık olduğunda, zarar senden gitmiş olur.

4-5 aylık kuzuların kaç lira olduğuna şöyle bir örnek vereyim.

7 aylık bir kuzuyu 375 tl.ye aldık.

Tabii, biz sadece 1 tane kesimlik için aldık. Toplu alımlarda daha ucuza alabilirsin.

Ama her halükarda 4-5 aylık kuzunun tanesini en az 250 tl. civarında belki bulabilirsin.

Daha aşağı fiyat çok zor.

Tabii iş sadece kuzuları almak ile bitmiyor. Her ne kadar ağıllar hazır olsa da, mutlaka bir takım elden geçirmeler yaparsınız. Bunlar da para harcamak demek.

Bütün bunları hesaplaman ve kaç lira sermaye tutacağını belirlemen şart.

Çünkü 150 kuzu iyi bir sermaye gerektirir.

SAHIRE beğendi.
Eski 24-05-2013, 17:51   #18
Yeni Üye

Alıntı:
Bunun için en yakınında ki bir kaç sigorta acentasına gidip öğrenebilirsin.
Farklı fiyatlar ve avantajlar olabiliyor sigorta şirketleri arasında.

Hem kaç kuzuya kaç lira toplam prim vermen gerektiğini hem de sigortalılık şartlarını iyice öğren.

Sigorta yaptırırken neler istiyorlar, her hangi bir zarar karşısında sigorta hangi şartlarda zararı karşılar hangi şartlarda karşılamaz gibi...

(Örneğin bir iş yerinde ki ya da evde ki mallar için, her bir malın ayrı ayrı faturasını gösterip, kayıt ederler ve her hangi bir yangın-hırsızlık gibi zararlarda, elinde ki faturalara göre veririler).

Yani, faturasız olan malların zararını karşılamaz. Sadece faturalı malların kayıplarını karşılar.

Hayvanları nasıl sigorta ederler, kulaklarında ki kimlik etiketleri fatura yerine mi geçiyor, bunları bilmiyorum.

Acenteye gidince bunları detaylı sorar öğrenirsin.

Yılda mutlaka 150 civarı kuzunun içinde en az 10 tane ölüm olarak kayıp veririrsin. Bu kayıp olacak olan 10 kuzunun parası, sigorta yaptıracağın prim parasına yakın olabilir.

Hiç değilse, zaten en az 10 kuzu kaybedeceğin için, daha fazla ölüm ve olası hırsızlık zararlarını bedava sigorta ettirmiş olursun.

Tabii, bütün bunların şartlarını sigorta acentesinden öğrenmen daha iyi olur.

Sigorta yaptırmak zorunda değilsin elbet ama ölüm ya da hırsızlık olduğunda, zarar senden gitmiş olur.

4-5 aylık kuzuların kaç lira olduğuna şöyle bir örnek vereyim.

7 aylık bir kuzuyu 375 tl.ye aldık.

Tabii, biz sadece 1 tane kesimlik için aldık. Toplu alımlarda daha ucuza alabilirsin.

Ama her halükarda 4-5 aylık kuzunun tanesini en az 250 tl. civarında belki bulabilirsin.

Daha aşağı fiyat çok zor.

Tabii iş sadece kuzuları almak ile bitmiyor. Her ne kadar ağıllar hazır olsa da, mutlaka bir takım elden geçirmeler yaparsınız. Bunlar da para harcamak demek.

Bütün bunları hesaplaman ve kaç lira sermaye tutacağını belirlemen şart.

Çünkü 150 kuzu iyi bir sermaye gerektirir.

aynen öle abicim . biz 100 150 koyun almayı düşünüyoruz kuzu değil . kuzu dedıgın gıbı 350 375 'den aşa mümkünatı yok bulamazsın tabi samsunda . giresun'da fiyatlar değişik . bir abi geçen kurban 90 mal aldı kuzu karnında koyunları 400'den bunu şimdi bilmeyen bir şahis'a sölesek , eyyy o zaman koyunda para yok baksana kuzu karnında 400 edıyor der ancak öle değil durum . kuzu doğduktan 5 ay sonra 350'den kesıme gıdıyor . bu ne demek binevi koyun sana beleşe gelıyor 2 sene ıcınde ( neden 2 sene dersen 1 sene bakmandakı harcamalar ve 350 400 arasındakı 50 TL'lık farkıda kattıgımızda ) .

Biz alırsak giresun'a gıdıp alırım şuan araştırma aşamasındayım . bu Sigorta işini muhakkak dedemle görüşecegım. ancak bizim buralarda çok Şükür hırsızlık gıbı sorunlar olmuyor . o kulak küpesi takılmaya başlandıgından beri minimum'a indi .

Birde 150 kuzuda 10 ölüm demişinya misal vererek , dedem yaparken hiç öle kuzu ölümüne şahit olmadım . 2 tane hatırlıyorum , biri koç vurdu son anda kesmıstık, biride delibaş dedıklerı bır hastalık oluyor zorumlu kestırıyosun onu kurban olmuyor bısey olmuyo ya kendın kescen veya kasaba vercen o an kac kilosa .

dedem ama 5 yasından berı koyuncudur sölemesı ayıp mala kendınden ıyı bakar ondan heralde bu kadar az kayıp

neyse baya yazdım bılgılerın ve aydınlatmaların için teşekkürler abi .

Eski 11-02-2015, 20:20   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
XaRaNX kardeş uzun zaman olmuş başladınmı koyunculuga?ne yaptın burdaysan yazsana?

mkntasarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2015, 18:40   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2013
Arazi kendinin ise hayvancılığıda seviyorsan hiç korkma gir toprak ve hayvan namkör değildir sen yeterki işini sev

İbo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2015, 21:13   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Alıntı:
Sende ezbere konusuyosun . çoban'ın cefası neymiş bana bır acıklarmısın ? bızım buralar dag bayır ova koyvercek 7'de getırcek aksam 7 veya 8'de . geççek odasına yemegını yıyecek istiratına bakacak .

ben ıse ekecem bıcecem kuzular varsa onları salcam emişcekler sonra onları ayırcam . ot bascam yemlerını koycam hem koyuna hem kuzulara . vesayre vesayre . ama ben bunları göze aldım . işten korkmam iş benden korksun.

+ 30 bin TL dedıgın sadece dişi kuzulardan alıncak mevla
bunun erkek kuzularını kurbana kadar saklıyosun .

Ben koyunculuk yapmadım ama evımde 8 yıl koyunculuk yapıldıgına şahıtlık ettım . ancak sımdıki sıstemle eskı sıstem arasında dağlar kadar fark var. sımdı ben dedeme desem para varmı koyunda bana öle şeyler sölerkı yarın al dıyesın gelır . cunku koyunla buyumus bır adam .
İlk önce tarz ve usluba dikkat etmek gerekir. Bana uslubumda ne var falan demeyin. İlk paragrafını okuyun görürsünüz.
Sabah 7 akşam 8 dediğin mesai günde 13 saat yapar. Roma imparatorluğunda köle olsanız bu paraya bu kadar çalışmazsınız. Başkası içinde böyle şeyler düşünmemek gerekir. Ayrıcfa çoban 1000 Tl. alacak. Daha bunun SSK sı var, stopajı var. Bu para en az 1500 lira olur. Yemek içmek konusunda nasıl anlaşırsınız bilmem ama. Öğle tatili yapıp yemek arası vermeyeceğine göre. Öğlen yemeği vermeniz gerekebilir. İşin normali budur.
Satış deyince bir koyun sattım. 1000-2000-3000 lira aldım. Bunun hepsini kazandım diye bir şey yok. Kurbanda bir kaç yüz koyunu alıp şehre götürmek için gidiş geliş kamyon tutacaksınız. Satış alanına kaldığın gün kadar yer kirası vereceksiniz. Yani koyunları otelde yatıracaksınız. Hayvancılık artık zarar eden bir meslek. Mutlaka yemini kendinizin yetiştirmen gerekir. V.s. v.s.

Bunlar ortada dururken. Kuzu kaça alınır diye bize soruyorsunuz. Peki siz ne yaptınız. Bu konuda neye hazırsınız? Hiç olmazsa sizin temel bilgileriniz olmalı ki incelikleri ve bilemediğiniz şeyleri sorasınız. Böyle hiç bir şey yapmadan. Benim için çalışın yazın söyleyin demekle bu iş olmaz. Öyle hazır tablet yutar gibi verilecek bilgilerin stoklandığı bir depo yok. Olsada Olsada kimse vermez. Versede yan gelip yatarak hazır soran kimse başarılı olmaz. Hele hele staj için çalışmaktan bile irite olunuyorsa vay gerisine.

Özellikle biraz ters yazdım. Biraz çaba göstermeniz gerekir. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Çünkü bu şekilde işe girişirseniz kısa zamanda zarar eder batarsınız.

Sayın Mutlu Kutlu'ya kızdığınız gibi bana da kızabilirsiniz. Ama bu birşey değiştirmez. Hayat ve gerçekler bu yazdıklarımızı karşınıza çıkaracak. Ben biraz erken söyleyip sağlam basmanız için yazıyorum.

Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024