agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2011, 20:57   #1441
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
bit işi değil bu 3 horoz 3 tavuğa çok fazla 1 tane horoz bıraksan yeter.çiftleşirken yıpratıyorlar tüylerini dikkat et incitirseler tavuğu kabuksuz bile yumurtlar.

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 16:03   #1442
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Resimdekiler (Anneler-Babalar ve Yeni Ürünler)

Eklenen Resimler

Yağmurcan beğendi.
efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 18:34   #1443
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ben geçen pazardan 6 bıldırcın aldım, 4'ü öldü , 2 si 4 gün önce sonra 1 tane diğer gün 1 tane şimdi 2 tane kaldı, nerede hata yapıyorum bilmiyorum , Havalar sıcak gidiyor kapalı yerde lambada yakıyorum suyunu değiştiriyorum .Acaba yemlemede mi hatalıyım , civciv yemi veriyorum günde 3 kere bir tutam . Altlarıda kuru.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 00:21   #1444
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Red face - Civciv kafes altlığı -

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe-can Mesajı Göster
Resimdekiler (Anneler-Babalar ve Yeni Ürünler)
Sayın efe-can;

İkinci resimde civcivlerin altığı bence çok olumsuz.O altlığı (Gazete kağıdı) kaldırıp kafesi güzelce kurutup, Havalandırma ihtimaliniz yok mu? Bunu yaptıktan sonra takribi 4-5 cm kalınlığında, Kalın talaş (Marangozlar da planya talaşı diye geçiyor) sererseniz çok çok sağlıklı olacaktır.Ki bazı civcivlerin bayağı ıslandığı görünüyor bu durumda, Bu civcivler son derece olumsuz bir durum.Ayrıca suluğu da yere koymak yerine civcivlerin göğüs hizasında havaya kaldırıp asarsanız su dökülme problemi de ortadan kalkacaktır.Civcivlerin gelişimi için hijyenik ve ölümden uzak bir ortam sağlamış olursunuz..

Örnek:

Saygılar.

Eklenen Resimler

Arnavut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 12:09   #1445
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Sn Arnavut;

Uyarınız için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda uygulamaya geçeceğim.
Selamlar

efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 19:35   #1446
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Lightbulb - Civciv bakımında ampul ile ısıtma -

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe-can Mesajı Göster
Sn Arnavut;

Uyarınız için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda uygulamaya geçeceğim.
Selamlar
Sayın efe-can;

Rica ederim, Beslediğimiz hayvanların sağlığını sıhhatini korumak en büyük vazifemiz olmalı.Malum ki bu canlıların ne ağzı ne dili var dertlerini anlatmak için...

Bir başka nacizane önerim ise (Tecrübeyle sabittir), Civcivlerin ısıtmasını siz de benim gibi ampul yardımıyla yapıyorsunuz göründüğü kadarıyla?

* Bu resimde kullandığınız duy plastik aksamlı bir duy.Bunu da porselen bir duy ile değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederim ki her yerde kolaylıkla ve ucuza bulunabilen bir malzeme.
Plastik duy kullanmanın dez avantajları; Duy çok ısındığında (Ki devamlı yandığı için ısınması muhtemel) ampulun metal kısmı ile duyun plastik kısmı birbirine yapışıyor.Bunun sonucunda devamlı sigorta atması daha ziyade ve hiç istemeyeceğimiz sonuç olan yangına kadar gidebiliyor işin ucu... Fakat porselen duy kullanımında böyle bir sıkıntı olmuyor.

* Bir başka konu ise; Ampul ile ısıtmalı düzeneklerde asla bir tek ampul kullanmayın.Bir adet 100W ampul kullanacağınız yerde en az iki adet 40W ampul (Ya da istenilen ısıya kaç watt'lık ampul ile ulaşılıyorsa; 40W+40W ya da 25W+25W+25W+25W v.b.) kullanın.Bunu yapmamızdaki avantaj ise; Özellikle geceleri (Gündüze göre daha az gözlem yapılıyor) hava daha soğuk ve civcivler çok yeni olduğu için herhangi bir ampul patlaması durumunda maalesef ki zaiyat çok olabiliyor.Fakat daha fazla ampul kullanımında biri arızalansa da diğerleri, Fark edilene kadar civcivlerin yaşamasını sağlayacaktır...

Ben tecrübe ettiğim şeyleri bir nebze aktarmak istedim umarım faydası dokunan arkadaşlar olur..

Saygılar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Arnavut : 20-03-2011 saat 19:38 Neden: Fotoğraf eklemesi yapıldı
Eski 20-03-2011, 22:20   #1447
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Arkadaslar farkli irklardan olan yumurta tavuklari ayni kumeste uyumlu yasarlarmi ?

Ghengistr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 09:15   #1448
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ghengistr Mesajı Göster
Arkadaslar farkli irklardan olan yumurta tavuklari ayni kumeste uyumlu yasarlarmi ?
Yumurta tavukları genelde sakin mizaçlı hayvanlardır, Aynı ortamda farklı cinsleri bir arada yetiştirebilirsiniz.Fakat bir çok farklı cins ( Ya da sayıda) horozu aynı ortamda yetiştirmenizi pek tavsiye etmem...

Saygılar.

Eski 25-03-2011, 22:33   #1449
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2011
Merhaba arkadaşlar forumu yeni keşfettim ve bir çoğunuzun müzdarip olduğu ortak bir sorunu gördüm termostat sıkıntısı. bu tarz termostatları bir avuç para veriyoruz ve istenilen sonucu alamıyoruz. ilk başlarda bende aynı sorundan şikayetçiydim internette profesyonel kuluçka makinaları ve odalarında dijital termostat yerine elektronik termostat kullanıldığını duydum. Aklımda bir ışık parladı ve kendimi çok samimi olduğumum elektronik , fizik ve matematiği yutmuş bir abimin yanında aldım ve durumu izah ettim oda bana wheatson köprüsü tekniğini kullanarak (Bu teknikle uçak kanatarı kontrol edilir ) yanılma payı 1.000.000 da sıfır olan direneç , role ve opamlardan (karşılaştırıcı) oluşan 37.7 dereceye çakılı bir devre yaptı devrede ekran yok gerek duymadı maliyetide çok düşük. siz sadece piyasadaki en hassas proplardan olan pt 100 alıp bağlıyorsunuz. ihtiyacı olan olursa bana pm atsın benim sorunum bu elektronik termostat ile ortadan kalktı 300 sülün yumurtasından 260 tane çıkım aldım çıkmayan 40 yumurtayıda döllülük oranından zaiat verdiğimize inanıyorum.

Mavi_ay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 00:18   #1450
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn Mavi ay, fiyat konusunda açıklama yapabilirmisin.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 00:33   #1451
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn mavi ay, kuluçka makinasın'da kullanılan çakılı sevre termostat ile ilgili sizinle nasıl görüşebilirim, ben altındag semtinde oturuyorum ,özelime adres bilgilerinizi yazarsanız gelebilirim.
Cumartesi günü gıda çarşısın'dan dijital gösterge li termostat alacaktım, almadan önce sizin bahsetdiğiniz termostatla ilgili bilgi edinmek istıyorum.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 09:44   #1452
Ağaçsever

Mavi_ay's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2011
size pm attım görüşebiliriz

Mavi_ay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 11:53   #1453
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-09-2009
tavugum ayagı çok şişmiş üzerine basamıyor hangi ilaçı öneririsiniz

faruk5525 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 01:39   #1454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2011
şimdi benim bir horoz var ama hiç ötmüyor 9 aylık oldu ama hala tık yok...

157aydeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 08:42   #1455
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 157aydeniz Mesajı Göster
şimdi benim bir horoz var ama hiç ötmüyor 9 aylık oldu ama hala tık yok...
Ne Kadar Şanslı Olduğunuzu Biliyormusunuz

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 08:56   #1456
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Tavugumuzun biri gurka yatmıstı. İki gunde bir kumese ugrayıp yem takviyesi yapıyordum.

Gecen gun bir baktık gurk tavuk yerinden kalkmıs. Yumurtaların yerinde de yeller esiyor.

Acaba tavuklardan bir **** bir kacı yurmurtaları yedi mi yoksa baska bir canlı (gelincik sansar vb.) yumurtaları tasıdı mı emin olamadım. gerci sansar girse galiba yumurtalardan önce tavukları hallederdi değil mi?

Peki gelincik tavuklara ya da yumurtaya zarar verir mi?

Kumeste yumurta yiyen bir **** bir kac tavuk varsa bunların hangi tavuklar oldugunu nasıl anlayabiliriz?

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 12:58   #1457
Yeni Üye

bana bu tavukların hangi cins olduklarını söyleyecek varmı....

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2011, 16:26   #1458
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alectoris Mesajı Göster
Tavugumuzun biri gurka yatmıstı. İki gunde bir kumese ugrayıp yem takviyesi yapıyordum.

Gecen gun bir baktık gurk tavuk yerinden kalkmıs. Yumurtaların yerinde de yeller esiyor.

Acaba tavuklardan bir **** bir kacı yurmurtaları yedi mi yoksa baska bir canlı (gelincik sansar vb.) yumurtaları tasıdı mı emin olamadım. gerci sansar girse galiba yumurtalardan önce tavukları hallederdi değil mi?

Peki gelincik tavuklara ya da yumurtaya zarar verir mi?

Kumeste yumurta yiyen bir **** bir kac tavuk varsa bunların hangi tavuklar oldugunu nasıl anlayabiliriz?
Eğer tavuklarınız yumurta yiyorsa hepisi yiyordur bunun tesbiti gayet kolaydır. Bir tane yumurta koyarsınız kümese bir dakika gözlersiniz ve gözünüzle görmüş olursunuz.

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 16:53   #1459
Yeni Üye

şimdi 9 aylık ama ötmeyen horozun resmi...

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2011, 12:25   #1460
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Kümesteki toplam horoz fazla ise büyük horozlar baskın ıse yenı yetısenkler pasıf kalırlar
süreklı ezılırler buyüzden fazla acele etmezler
buyuk horozların olmadıgı bır ortamda aynı gun öterler
yeterkı kendılerıne güven duyabılsınler çöplügün horozunun kendısı oldugunu anladıgında görün siz onu

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 15:15   #1461
Yeni Üye

lütfen bu tavukların hangi cins olduklarını bana yazarmısınız...

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2011, 18:26   #1462
Ağaç Dostu

Arnavut's Avatar

Alıntı:
lütfen bu tavukların hangi cins olduklarını bana yazarmısınız...
Sayın 157aydeniz;

Tavuklarınız ve horozunuz gerçekten güzel bakılmışlar tebrik ederim sizi.Cins olarak, Resimlere bakılarak söylenebilecek şey her hangi bir özel cinse mensup olmadıkları (Halk arasında ki deyimle "Köy tavuğu").Fakat tavuklarınızın, et ve yumurta yönünden sizi tatmin edeceğine şüpheniz olmasınHoroz hakkında ise arkadaşların söylediklerine katılmakla beraber bana sanki daha tam "HOROZ" olmamış gibi geldi? Onunda eli kulağındadır..

Saygılar.

Eski 01-04-2011, 22:06   #1463
Yeni Üye

Peki bu tavuklar gurk olurmu...Ve bu horoz aynı tavuk gibi sesi ince çıkıyor ve bazı tavuklardan dayak yiyor.kümeste bi tane daha horoz var ve bu onu devamlı dövüyor onun yanına bile yaklaşmıyor.acaba çok korktuğu için stres yapıp onun için büyümesi yavaşmı oluyor.başka yerde tavuk görünce çiftleşiyor ama kümesteki tavuklarla çiftleşemiyor.şimdiye kadar hiç ötmedi 9 aylık şu an civcivken beri besliyorum civcivkende çok durgundu pek ses çıkarmıyodu.Acaba horozu tek başına farklı bir yerde beslesem düzelirmi....CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM???

Eski 04-04-2011, 21:38   #1464
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2010
Alıntı:
Peki bu tavuklar gurk olurmu...Ve bu horoz aynı tavuk gibi sesi ince çıkıyor ve bazı tavuklardan dayak yiyor.kümeste bi tane daha horoz var ve bu onu devamlı dövüyor onun yanına bile yaklaşmıyor.acaba çok korktuğu için stres yapıp onun için büyümesi yavaşmı oluyor.başka yerde tavuk görünce çiftleşiyor ama kümesteki tavuklarla çiftleşemiyor.şimdiye kadar hiç ötmedi 9 aylık şu an civcivken beri besliyorum civcivkende çok durgundu pek ses çıkarmıyodu.Acaba horozu tek başına farklı bir yerde beslesem düzelirmi....CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM???
Arkadasım horozun daha gelısımını tamamlamamıs bır ay ıcınde öter bunu dert etme okadar zaten baskada horozun varmıs.Tavuklarında tüylerı cok hırpalanmıs onları cokmu ellıyorsunuz horozlarmı hırpalıyor bılemıyorum ama cok yıpranmıs gıbıler.Ayrıca tavuklarının gülük olabılır olucak ırktan tavuklar cunkı.Ayrıca gülük tavuk yanlız bır yere yatırılır onun oldugu yere baska tavuk gırmesı engellenır yemı suyu yakınına konur o yer ıhtıyacını görür yatar.Gülük olmus tavugu yatırdıgın yerde fazla rahatsız etmemek lazım yoksa sıtrese gırer...Masallah 4 tavugum var hergun tıkır tıkır yumurtluyorlar nazar deymesın ama ıyı bakıldıkları ıcın gunluk yumurtluyorlar yoksa gun asırı yaparlardı.Neyse horoz bende alıcaktım gülük yatırırsam horozlu yumurta sorunu yasamayım dıye ama burası sosyetık bır yer abantın cevredekı vıllalar rahatsız olur dıye alamıyorum bırı bısey derse kaldıramam cunkı ama horozlu yumurta bırınden bulup alıcaz artık hazır mecburen...

Badee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 08:14   #1465
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2010
Arkadaşlar bıldırcın yumurtasını gurk tavuğun altına koyarsak yavru çıkarmı veya bunu daha önce deneyen arkadaş varmı?

Saygılar.

fatihz01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 10:13   #1466
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Civciv almak istiyorum ama eskisi gibi pazarlarda bulamıyorum. Satışının kaldırıldığını söyleyenler var. Forumda civciv satışı yapan arkadaşlarım var mı?

nesecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2011, 03:14   #1467
Yeni Üye

Benim bazı tavuklarım yumurtladıktan sonra yumurtasının üzerine oturuyor en az yarım saat oturuyor sonra hiçbirşey olmamış gibi dışarı çıkıp geziyor...Bende böyle yaptığını görünce yumurtaları folluktan almamaya karar verdim.Şimdi 5 tane yumurta var folluğunda tavuklar yumurta yaptıkça yumurtaları değiştire değiştire follukta birikmesini sağlıyacam.Bunu yaparsam tavuk gurk olabilirmi...Ve folluğunda en az kaç yumurta olması gerekiyor...Cevaplarınızı bekliyorum...şimdiden teşekkürler...

Eski 07-04-2011, 09:25   #1468
Ağaçsever

Yılmazbaşkan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Arkadaşlar bu türlü konularda bilgi sahibi olmak için
http://www.kulucka.net/index.php
isimli internet sitesine bakmanızı tavsiye ederim. Türkiye nin en uzman kuluçkacıları bu sitedeler.
Fatih kardeşim, bıldırcın yumurtalarını tavuk altında çıkaramazsınız çünkü bıldırcın yumurtasının kabuğu çok hassas olduğundan tavuk bu yumurtaları ezebilir, ayrıca yumurtaların boyutları çok ufak olduğundan tavuk bu yumurtaları çeviremez ya da çevirirken birbirine çarparak kırabilir. Eğer illaki tavuk altına atacağım diyorsanız küçük cüsseli halk arasında çin tavuğu denen tavuk cinslerinin altına koymanız gerekecektir.
Aydeniz kardeşim, 9 aydır ötmeyi beceremeyen ve gelişimini tamamlayamayan horozu kesmenizi tavsiye ederim. Çünkü hayvanın rahatsızlığı mevcut. tam gelişmeyen, hastalık geçirmiş sonra iyileşmiş hayvanların damızlık olarak kullanılması tavsiye edilmez. ayrıca hollukta bir tane yumurta veya yumurta benzeri cisim (plastik top, taş vs) bırakınız gerisini alınız. Tavuk gurk olduğunda yumurtayı keser ve ötüşü değişir, ayrıca saatlerce oturduğu yerden kalkmaz. Sizin 5 veya 10 yumurta bırakmanız onun gurk olmasını etkilemez.
Saygılarımla...

Yılmazbaşkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2011, 21:08   #1469
Ağaç Dostu

addo's Avatar

gurk olmaları tavuktan tavuğa değişir.kimi tavuk folluktan yumurtaları alsan bile yatıyor.ama follukta 5-6 tane yumurta bırakmak çok işe yarıyor (tabi gurk olmasını istiyorsanız) benim hiç kuluçkaya yatmayan 3 tavuğum bile gurk oldu geçen sene.

Eski 07-04-2011, 21:19   #1470
Ağaç Dostu

addo's Avatar

tavuğum kabuksuz yumurtluyor yumurtanın uc tarafıda tam kapanmıyor göbek kordonuna benzer uzun bir zar oluyor yumurtlarken yırtılıyor. kalsiyum tablet verdim yumurta kabuğu verdim kemik ezip verdim dışarda istediği gibi dolaşıyor yaşlıda değil başka önerisi olan varmı arkadaşlar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024