agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2009, 19:09   #91
Ağaç Dostu

Beyaz Gece's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Bu başlık çok kışkırtıcı olmaya başladı.
katılıyorum :/
acaba bizdemi basak ne :P
ev arkdaşlarım kesin onlardan önce beni keserler

Beyaz Gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 19:53   #92
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Evet göz attım ve evde kuluçka makinası yapabilir miyim fikrine bu siteden bulaştım zaten ama zor, bakalım bulacağım uygun bir makine.

Teşekkürler.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2009, 20:18   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Bahtiyar bey kuluçkayla ilgili verdiğiniz net sayfası çok güzel baya yararlı bilgiler var teşekkürler...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 00:21   #94
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Benim yaptığım kısa araştırma neticesi şu en ekonomik satıcı Burdur'daki.

Ama Sayın Bahtiyar'ın üye olduğu forumda makineden muzdarip olanlar olduğunu okudum. Piyasanın epey altında bir fiat olması zaten aklıma kılçık düşürmüştü.

Şimdi kararsız kaldım anlayacağınız, aramızda dediğim makinayı alan, kullanan , memnun olan, olmayan görüş belirtebilir mi?

Eski 15-02-2009, 21:16   #95
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Zorla Yatırma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Peki 1 soru daha normalde gurk olmayan bir tavuk gurk yaptırılabilir mi?

Yani tabiat ananın doğal döngüsüne müdahale edilebilir mi? Bu mümkün mü?
Sayın Berduray.
Bunun birkaç yolu var. Bu soru final imtahan sorumuzdu.

1. Yumurtalar Tavuğu yatıracagğınız yere konur. Tavuğun üstüne ayakta kalşamıyacağı kadar bir sepetle örtülür. Mecburen yatar. Zaten yumurtalar ısınınca analık içgüdüsü ile genellikle kakmaz. Sepeti alabilirsiniz.

2. Tavuk ayaklarından tutularak başınızı üstünde 10-15 kere çevrilir. Sersemler. Yumurtaların üzerine bırakılır. Yine yukardaki gib olur.

3. Tavuğa biraz rakı içirirsiniz. Sarhoş olur. Ayakta duramaz. Ayılıncaya kadar yumurtalar ısınmış olur. Aynı sonuç.

Bunlar şaka niyetine yazdığımı zannetmeyin. Gerçek.
Saygılarımla.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 22:25   #96
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
sevgili faruktalas çok teşekkür ederim aslında tavuklar konusunda türkiyede belli başlı bir kaç firma üretip satıyor bunlar..
http://www.alibabaciftligi.com/
http://www.parkhayvancilik.com/ bu iki siteyide tavuklar konusunda öneririm.

sevgili berduray. inanın nette araştırdığınızda bir çok kişi makine üretip satıyor veya kendisi hobi amaçlı kendisi kullanıyor.makinelere gelince evet yerli imalat olarak www.devpet.com firması da makine üretiyor. genel mahiyette bitkiler ile ilgili ürünlerini firmayı incelediğinizde göreceksiniz.
ithal makinelere oranan aynı makine özellikleri ama fiyatları daha uygun gibi.
bahsettiğim sitede yani www.kulucka.net adresindeki dostlarımızda değişik türde kendilerinin yaptığı makineleri kullanmaktadırlar.saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 22:36   #97
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Orjinal Mesaj Sahibi berduray
Peki 1 soru daha normalde gurk olmayan bir tavuk gurk yaptırılabilir mi?

Yani tabiat ananın doğal döngüsüne müdahale edilebilir mi? Bu mümkün mü?

sevgili berduray ben bu güne kadar çok uğraşmama rağmen tavuklarımın hiç biri tabi yollar dışında gurk olmadığı halde zorla gurka yatıramadım. hatta halk dilinde yumurta gurku denilen geçici bir gurk döneminde dahi tavuklar yumurtaya yatmadı.24 saat kapalı kaldı yumurtalaın çoğunu kırmıştı.benim bildiğim hiç bir tavuk zorla gurkka yatırılamaz.
saygılar

Düzenleyen bahtiyar02 : 16-02-2009 saat 08:53 Neden: eksik kelime
Eski 15-02-2009, 23:11   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Kırmızı biber, bira mayası, ekmek hamuru, tavuğun kuluçkaya gelmesini sağlayabilir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 23:59   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Biraz özel hayata karışmış gibi olucam ama ben tavuk ve horoz'un ilişkisini hiç anlamıyorum. Civciv olması için horoz şart ama nasıl oluyor?
Civcivleri leylekler mi getiriyor?

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 00:16   #100
Ağaç Dostu

Dişi eşey hücresi yumurta, erkek eşey hücresi spermle döllenir ya da partenogenetik olarak uyarılır. Yumurta, spermleri kendine çekmek için bazı özel kimyasallar salgılar. Yumurtanın mukopolisakkrit dış kısmının salgıladığı bu kimyasala Fertilizin denir. Her yumurta hücresi, kendi türüne uygun fertilizin maddesi salgılar.

Eğer yumurta suyu kılcal bir boru içersine konursa, spermalar bu kılcal borunun ağzında toplanır. Bu kemotropizm hareketidir. Döllenme sırasında sperm yumurtaya değer değmez, Antifertilizin denilen maddeyi salgılarak yumurta fertilizini nötralize eder.

Döllenme sırasında akrozomdan salınan "Hyaluronidaz" enzimi ile yumurtanın dışındaki Corona radiata'yı eriterek spermin yumurtaya ulaşması sağlanır. Sperm yumurta içersine girer girmez, girdiği yerden başlayarak bir döllenme zarı oluşturur. Buna Kabuk Tepkimesi denir. Bu tepkimenin nasıl oluştuğu tam olarak bilinmemekle beraber, deneysel olarak bu zar kaldırıldığında birçok spermanın yumurtaya girmesine olanak tanır.

Kural olarak bir yumurtaya bir sperma girer, (Monospermi), fakat bazı hayvan gruplarında birden fazla sayıda sperm yumurtaya girebilir (Polispermi). Döllenme zarı oluştuktan sonra hiçbir sperm yumurtaya giremez. Birleşme sırasında iğ iplikleri çekirdeğe yaklaşır ve daha sonra ikiye ayrılarak birbirinden uzaklaşır. İğ ipliklerinin oluşumu mayozu ve segmentasyonu başlatır. Normalde yumurta hücresinin geçirgen olmayan zarı, döllenme sonrasında geçirgen hale gelir ve metabolik aktivitesini arttırır. Yumurta, hücre içindeki depo besinleri kullandıktan sonra, zar aracılığıyla madde alış verişi yapmaya başlar. Döllenme öncesinde bulunmayan enzimlerin sentezine ve protein sentezine başlanır. Böylece segmentasyon başlar ve gelişme devam eder

Kaynak

Eski 16-02-2009, 00:16   #101
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili kaju bu sorunuzu google ye sorsanız daha net cevaplar elde edersiniz. Şimdi ortalık yerde leyleğin civcivleri tavuğa nasıl horoz aracılığı ile teslim etttiğini mi anlatalım yani.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 00:41   #102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Google da arattım elbette ama bulamadım.
Doğal bir doğa olayını sormamın tepki alacağını düşünmedim. Ahlaki sınırlar içinde, bilimsel terimleri ile paylaşılabileceğini düşünmüştüm. Kötü bir niyetle sormadım.

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 08:58   #103
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili Todor.. inanın bahsettiğiniz (Kırmızı biber, bira mayası, ekmek hamuru,)bunları kullandım başarılı olamayıncada piyasada gurk tavuk satın aldım.bu gurk olayından dolayo 80 adet yumurtayı telef ettim.sonuçta hobi amaçlı bir kuluçka makinesi aldım.şimdilik memnunum.
saygılar

Eski 16-02-2009, 19:07   #104
Ağaç Dostu

Bence de gurk olmayan bir tavuğu zorla gurka yatırmak çok anlamsız ve yapılmaması gereken bir durum sanki işkence gibi. Bunu bir yakınımız hindi de denemişti başarılı da olmuştu ama bana göre değil. Doğal yollardan gulk olmasını beklemekten başka şans yok.

Maviş beğendi.
Eski 16-02-2009, 19:13   #105
Ağaç Dostu

Bir anaç tavuğun yumurtadan yavruları çıktığı anlarda yanına piyasada satıla civcivlerden konulduğu anda onuda yavrusu gibi benimsemesi ve kendi yavrularından ayırmaması bana çok ilginç geliyor. Bana birisi bu durumu açıklayabilir mi? Zira yan komşumuz geçen sene anaç tavuğunun yanına tavuğun kendi 2 yavrusu haricin de 20 tane piyasada satılan beyaz civciv kodu ve anaç tavuk bu 20 yavruyu kedilerle baş ederek bir kısmını büyüttü.

Eski 18-02-2009, 15:01   #106
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Kırmızı biber, bira mayası, ekmek hamuru, tavuğun kuluçkaya gelmesini sağlayabilir.
Nasıl yapılır detay lütfeder misiniz?.

Kırmızı acı biberi yemine mi karıştıracağım? Acı diye yememezlik yaparlar mı?

Hamuru yoğurup önüne mi koyayım? Midesine dokunmaz mı?

Bira mayası dediğiniz bildiğimiz kuru maya mı? suyuna mı katacağım , aydınlatır mısınız?

10 Kadar yumurta topladım komşulardan filan folluğa koydum ama3-4 tavuğun dönüp baktığı yok. Benim hayvanlarda analık içgüdüsü kalmamış, onları motive etmem lazım.

Maviş beğendi.
Eski 18-02-2009, 18:44   #107
Ağaç Dostu

Kırmızı biberi yemlerine karıştırın.
Mayalı ekmek hamurunu kurutun, ufalayıp, yemlerine karıştırın.
Bira mayasını su ile karıştırın, buğdayı bir gece bu karışımda bekletin.
Yukarıda saydıklarımdan sadece bir tanesini bir kez uygulayın. Daha fazla yaparsanız, yumurta kanallarının yağlanmasına ve tavuğun yumurtlamamasına yol açarsınız.

Tavuklarınızın analık içgüdüsü vardır. Sadece doğru koşulların gerçekleşmesini bekliyorlardır.

Kuluçkaya gelirlerse gelirler, gelmezlerse gelmezler. Yapacak çok bir şey yok. Fakat 10 yumurta az. Daha fazla yumurta koyablirsiniz, 25e kadar yolu var. Sayıyı az buldukları için yatmıyor olabilirler. Yumurtaları tavukların her zaman yumurtladığı folluğa koyun ve bekleyin. Kendileri gerekli sayıya ulaşınca yatarlar.

Eski 18-02-2009, 20:04   #108
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim, deneyeceğim.

Eski 18-02-2009, 23:48   #109
Ağaç Dostu

Todor bilgileriniz çok ilginç geldi bana. Siz bu yöntemleri ayrı ayrı denediniz mi?
Üst komşumuzun tavukları doğal yoldan hiç bir yöntem uygulamadan yaz kış gurka yatıyorlar.

Eski 19-02-2009, 05:11   #110
Ağaç Dostu

Bu yöntemleri köylülerden öğrendim. Onların kullandıkları yöntemler. Benim de 10 yumurtayı bir arda görünce gurk olan tavuklarım vardı ama o ırkı kaybettim. Ya tilki kaptı ya atmaca kaptı. Ama son 3 senedir hiç kaptırmıyorum. Çünkü çok iyi bir köpeğim var, atmacaya bile saldırıyor.

Eski 19-02-2009, 07:57   #111
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

genel mahiyette bazı tavuklar tabiri caisse cins oluyor.örenek:kendi yavrusu olmadığı halde çok iyi bir bakıcı anne oluyorlar.çok gurk olanlar vardır.ama ne yazık ben hiç denk gelmedim.kuluçka makinemde çıkan 4 adet civcive 3 aylık civciv çok güzel annelik yaptı.
hindilerin zorla kuluçkaya yatırılabiliyor.bendeki hindiyi tavuk yumurtası koydum civcivler çıktıktan sonra civcivleri aldım altına tekrar kuluçkaya yatırdım. ama kesinlikle tavsiye etmem hindinin çok zayıfladığını ve kendisini toparlamak için uzun bir süre iyi bakılması gerektirir.bence tavuk veya diğer türleri zorla gurka yatırmak yanlış bir yöntem.onun için kuluçka makinesi aldım kullanıyorum.tavuklarda telef olmuyor.
saygılar

Eski 19-02-2009, 16:36   #112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Sayın Bahtiyar 02,
10 Şubat 09 tarih 80 no.lu mesajınızdaki,yeşil yumurta ve o güzelim horoz ve
tavuklarınızı gördüm.Zevkleriniz için sizi gönülden kutluyor,tebrik ediyorum.
Bildirdiğiniz sitelerden o tavukları 1,2 adet gibi az miktarda sipariş verilebilirmiyiz ,yeşil yumurta satışları da yok galiba.Benim tavuklardan biri ocakta diğeri şubatta gurk oldular.Mevsim kış olduğundan yatırmadım.

Her şey gönlünüzce olsun.

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 21:06   #113
/

Giriş Tarihi: 20-02-2009
vgs kuluçka makineleri çok güzel hobi olanları

enes58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 22:26   #114
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili yolac dostum iyi dileklerin için çok teşekkür ederim.. yeşil yumurtacı benimde elimde yok ancak http://www.alibabaciftligi.com/ adresinde var bende nisanı bekliyorum.burda istediğiniz adeti söylediğinde sahibi ALİ Bey sağolsun gönderiyor.iletişim bilgilerinde telefonu var aradığınızda rahatlıkla cevap verecek ve yardım edeceğine inanıyorum.saygılar

Eski 21-02-2009, 12:26   #115
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Baktım elimde biramayası kalmamış, ben de Cumhur Bey'in mesajını da dikkate alarak 1 kutu birayı biraz yemle karıştırıp bir gece beklettim.

Ertesi sabah ve akşam bu yemden verdim.

Komşulardan da yumurta buldum sayı şu an 18 ama hala folluğa bakan yok, aylak aylak gezmeye devam ediyorlar.

Birkaç gün daha bekleyelim bakalım etkili olacak mı?

(Cumhur Bey'in dediği gibi) Olmazsa bir çilingir sofrası kuracağım artık onlara kümese yakın bir yerde

Eski 21-02-2009, 14:25   #116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Sevgili bahtiyar 02 kardeşim,
Alakanıza candan teşekkürler,Nisanı iple çekiyorum.
Kalın sağlıcakla

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 16:15   #117
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Çocukluğumdan hatırladığım, yumurtaların üstüne tavuğu oturtup sepet kapatırlardı. Acaba bu gurk olması için mi yoksa ikide bir yumurtaların üstünden kalkmasın diyemi yaparlardı?

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 16:15   #118
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Bende sorular biter mi?

Şu ellerimle Denizli'lerden civciv iken dolar üzerinden getirip, büyüttüğüm şahane yaratık neden kısacık öter?

Irkının özelliğini mi yansıtır öterken, yoksa etraftaki detone, soyu sopu belli olmayan karışık horozlardan etkilenip kendine göre bir ötüş mü bulur?

Hakikaten horozlar birbirlerinin sesini mi taklit eder, ne olursa olsun kendi cinsi gibi mi öter?

Eklenen Resimler

Maviş beğendi.
Eski 22-02-2009, 03:31   #119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Nasipse yeni evin inşaatı tamamen Mayıs gibi bitiyor ve sonunda bu beton yığınından kurtulup bahçeli eve kavuşuyorum. Bahçeli bir eve geçmek, tavuk kümesi kurmak babamla benim hayalimiz diyebilirim. Konuda emeği geçen, bilgisini paylaşan herkese çok teşekkürler.

Bir de aklıma takılan bir nokta var. Ördekler ile tavuklar aynı kafeste olur mu yoksa ayrı bir yer yapsam daha mı uygun olur? Aralarında kavga dövüş olur mu?(özellikle horozdan yana korkum var)

Tavuk yumurtasının döllenip döllenmediğini, içinde civciv olup olmadığını nasıl anlarız? (Tavaya yumurtayı kırıp 2-3 cm'lik civciv cenini görmeyi kimse istemez)

onuruygun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 16:45   #120
/

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Pazarda satılan beyaz civcivlerin cinsi ne acaba?

Düzenleyen Todor : 22-02-2009 saat 17:34 Neden: imla ve noktalama işaretleri
enes58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024