agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2009, 11:55   #331
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Çıktıktan sonra su kabını bir çay altına suyu koyup içine çay bardağını ters çevirip koy ,böyle suyu deviremezler veya suyun içine girip suyu kirletemez ve üzerlerini ıslatamazlar.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 22:44   #332
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2008
yumurtalardan civcivler cikmaya basladi iki tane si cikti ve baska yere aldim su ve yumurta sarisida koydum ama ondan daha once cikmaya calisan yavru var bir tane hala yumurtadan cikamadi gagasi birdelik acmis disarda duruyo nefes aliyo ama henuz cikmadi.birde makinanin nem oranini 65 den yukari cikaramadim butun delikleri kapatim ama hala cikmadi 65 lerde seyrediyo bir sorun olurmu veya nasil ukseltebilirim nem oranini?
o cikamayan yavruya ben biraz yardim etsem olurmu?

AQUA26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 23:34   #333
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Şuraya bir göz atar mısınız?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 23:49   #334
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Şuraya bir göz atar mısınız?
Attim benimkilerin 20 inci gunu bugun 3tane cikti suana kadar bazilarida catlamis gagasi gorunuyo ama bu bahsetigim ilk catlayan yumurta gagada gorunuyo ama cikamadi hala !

acaba yarin cikarmi?bilemiyorum sabahtan beri izliyorum ama hala becremedi birazda kanabenzer biseyler var catlagin kenarlarinda normalmi acaba?

Eski 08-07-2009, 00:03   #335
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Verdiğim linkte de kan var, endişelenmeyin sağlam bir bireyse üstesinden gelecektir. Foto yükleyebiliyor musunuz?

Yanlış bir yönlendirme yapmak istemiyorum, benim de müdahale ettiğim bir civciv gelişimini tamamlayamamıştı ve göbek bağı kısmından bağırsakları fırlıyordu.
O yüzden elleyip, ellememe konusunda endişeliyim...Günü tam dolmuş muydu? takip edebildiniz mi?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 00:18   #336
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Verdiğim linkte de kan var, endişelenmeyin sağlam bir bireyse üstesinden gelecektir. Foto yükleyebiliyor musunuz?

Yanlış bir yönlendirme yapmak istemiyorum, benim de müdahale ettiğim bir civciv gelişimini tamamlayamamıştı ve göbek bağı kısmından bağırsakları fırlıyordu.
O yüzden elleyip, ellememe konusunda endişeliyim...Günü tam dolmuş muydu? takip edebildiniz mi?
yarin 21 ci gun foto alamiyom suanlik ama nefes almiyo gibi gagasi disarda ama hic oynatmiyo sabaha kadar olmez insallah....
suanda alti tane oldu cikanlarin sayisi bugun 20ci gun 25 yumurta vardi 6 si cikti onlari ayri biryere tasidim...
onlerine sekerli sudayaptim koydum

Eski 08-07-2009, 01:11   #337
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

nem yetersiz gelmiş sanırım Keşke içine Fısfıslarla biraz su serpseydiniz dengelerdi böylece kabuğu kırmaları kolaylaşırdı.25 yumurtadan eğer hepsi döllü ise 6 tane çıkması kötü yarın kesinleşir durum siz acil biraz su püskürtün ayrıca ıslak sünger veya havlu bez koyarak nem oranını artırın.Su kabına alabildiğince su koyun.Delikleri eğer içeri oksijen girmiyorsa kapatmayın oksijen gerekli civcivler artık dışa bağımlı çünki havasız kalmasınlar.
Yumurtaların döllü olduğundan emin olmadan 6 tane çıktı diye üzülmeyin.Yumurtalara müdale etmeyin çok böyle artık kırmış fakat üzrine filan yapışmıştır onlara dokunun çünki kas gelişimini etkiler ayrıca erken müdahale söz konusu olabilir çünki tıkırtılara çıkan civcivler tepki gösterip yumurtayı kıradabiliyor.Kendi haline bırakın Eğer Isı,Nem,Oksijen,Çevirme,Döllü yumurta ,Hijyen Bu etmenleri gerektiği gibi yerine getirirseniz sorunsuz olarak %98-%100 çıkım sağlarsınız.
Ayrıca Bunlar makine değil 21 gün olarak dolar fakat saat olarak dolmamıştır 1 gün sarkar.22.gün sonu kesinleşir.

Eski 08-07-2009, 13:19   #338
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Civciv ebeliği hk:

Aslında çıkmak üzere olan civcive mudahale etmemek lazım. Ben bir kaç kez yaptım, başarısız oldum. Eğer kabuk çok sert ise; sadece çatlatmak yeterlidir.

Aynı anda iki tavuğu kuluçkaya yatırmıştım. Civcivlerin çıkmasına bir kaç gün kala tavuğun birisi öldü. Altındaki yumurtaları, hindi ve diğer iki tavuğun altına paylaştırdım. Derken çıkan civcivleri düğer tavuğun altına köydum ve sahiplendi. 18 adet yavruya sahip oldu.

Hindi ise 14 yavru çıkardı. İşte resimleri.........

Eklenen Resimler

efe-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 20:40   #339
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2009
Sayın, efecan benimde iki adet gurk tavuğum var. fakat yanyana geldiklerinde kavga ediyorlar.Onun için kümesleride ayrı.ama merak ettiğim sizin eklediğiniz resimlerde ve köylerde hepsi aynı yerde duruyor. Acaba onlar nasıl kavga etmiyorlar???Hepsi aynı yerde civciv çikardığı. her zaman birlikte oldukları için alışıyorlarmı??? benimkiler hhep ayrı.:8

kartal7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 16:50   #340
Yeni Üye

kimse bişey yazmıyacakmı????

Eski 10-07-2009, 20:11   #341
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Sn Kartal7

Düzenleyen efe-can : 10-07-2009 saat 20:21 Neden: htalı sonlandırma
Eski 10-07-2009, 20:20   #342
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Tavukların kavgası

Sn Kartal7

Benim aynı mekanda; hindi ve üç adet te tavuk var. Zaman zaman kavga oluyor.Bazı tavuklar kendi civcivleri harıcınde diğerlerini istemiyor. Bazıları ıse diğer tavuğun yavrularına sahip olmak istiyor. Fakat sonunda anlaşıyorlar. Ben pek mudahele etmiyorum.

Bundan once iki tavuk aynı anda civcivlerini çıkardılar. Baktım tavuğun birisi kümesin dışında bağırıyor. Birisi onun civicivlerine sahip çıkmış ve anasını dövmüş dışarıya çıkarmış. Bende diğerini aldım birkaç gün başka mekanda besiye çektim. Sonra alıştılar.

Bazen aynı anda kuluçkaya yatanlar ihtiyaç için çıkıp geri döndüklerinde diğerinin yumurtalarına oturuyor. Fazla karışmıyorum, onlar kendi aralarında hallediyorlar.

Anlayacağın her tavuğun kendine göre tepkileri/huyları var.

Bazen de ciivcivler illa kendi annesini istiyor. Sonunda kendisi buluşuyor.
Kolay gelsin.

Eski 10-07-2009, 23:30   #343
Yeni Üye

sn efe-can
size bir sorum olacak.şu anda 2 aylık civcivvi olan gurk tavuğuma 14-15 günlük civcivi gece tavuk görmeden altına koysam sabah kabullenirmi yoksa boy farkından dışlarmı.tavuk civcivlerini büyüttü ama böyle bişey olabilirmi???onun farkını anlarmı*??

Eski 11-07-2009, 15:55   #344
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Sn Kartal7;

Bu tavukların hepsi aynı davranışı göstermiyor. Bazıları kabullenir, bazende civbciv kabul etmez. Bir denekte yarar var. Geçen gün 3 günlük civciv yine 3 günlük diğer tavuğun yavruları ile aynı ortamı payşalmadı.

O yüzden net bir şey söyleyemiyorum. Denemekte yarar var.
Ben genelde aynı gün çıkan civcivleri hemen diğerinin altına koyuyorum. Bir tavuğu boşa çıkarmış oluyorum. Boşa çıkan tavuğu bir kaç gün tecrit ediyorum, sonra normal yaşama dönüp yumurta yapıyor.

Bazıları 4-5 ay gezdiriyor. Bazıları ise daha bir ay olmadan yavruları terk ediyor.

Kolay gelsin

Eski 26-07-2009, 12:16   #345
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1

Küçüklere Korku Salıyorlar Gerçi Küçüklerin Pek Fazla Tınladıkları Yok

AYRITILAR BLOGCUMUZDA
http://thares.blogcu.com/civcivlerim-3_48218261.html

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 12:19   #346
Ağaç Dostu

thares's Avatar

25 Temmuz 2009 Cumartesi Annesiz Geçirdikleri İlk Gün Artık Annelerinden Ayırdım 30 Günlük Oldular

http://thares.blogcu.com/

Eski 28-07-2009, 00:45   #347
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2009
nisan ayında pazardan 4 civciv aldım ölmediler sonra iki civciv ikide hindi aldım büyüdüler civcivlerden biri horoz diğerleri tavuk oldu. horoz acemi acemi ötmeye başladı.ama çok merak ediyorum ne zaman yumurtlamaya başlayacaklar birde pazardan alınan tavukların cinsi ne oluyor ilk defa tavuk besliyorum büyümelerini heyecanla seyrettim ama şimdi yumurtalarınıda görmek istiyorum daha çok beklemem gerekecekmi

tubasezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 17:58   #348
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

Sn Tubasezer;

* Tavukların cinsi konusunda bir bilgim yok. Genelde pazarlarda "ıskarta" dedikleri civcivleri satarlar. Ama önemli değil. Sağlıklı olduktan sonra sorun yok.

* yanılmıyorsam ekim-kasım gibi yumurtlamaya başlarlar. Biraz da sizin bakımınızla ilgilidir.

* Bende de geçen yıl nisan doğumlu civcivler kasım gibi yumurta yapmışlardı.
Selamlar.

Eski 28-07-2009, 23:13   #349
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2009
cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim evim bahçeli tavukları salıyorum akşama kadar dolaşşıyorlar bahçemde böcek bakımından çok zengindir kasıma kadar nasıl sabredicam bilmiyorum yazıları okudukça civciv çıkartmak için can atıyorum ama henüz yumurta olayına başlayamadık ben biraz sabırsızımdır

tubasezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 23:41   #350
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Bu pazar günü çiftlikte kuluçka makinemi kurduk kardeşimle, fakat nerde hata yaptığımızı anlamadan tüm elektrikler gitti. Bekçi evimizin dahil direkten bağlantıyı attırmışız.Otomatik sigortalı olduğu halde evde, sanırım 5 ampule kullandığımız kablo ince geldi çünki çok ısınmıştı. Sonrasında fotoğraflıyacaktık fakat işte sorunlar çıkınca kaldı.
Haftaya mümkün olursa resimleyip forumda anlatıcam,Nasıl kuluçka makinası yapabileceğimizi.

Eski 31-07-2009, 09:10   #351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2009
Arkadaşlar merhaba,
yardımcı olursanız sevinirim.
3 tane tavuğum var ve nisan ayından beri 4 defa gurka girdiler. Toplamda 25 civciv çıktı ve kümes mevcudu 3 ten bir anda 28 e çıktı. Şimdi biri daha gurka girdi yani nisan ayından beri 3 tavuk 5 defa gurka girdi.
Ama artık gurka girmelerini istemiyorum. Zaten kümeste 28 tavuk için yetersiz. Son gurka giren tavuğun altına yumurta koymadım ve gurktan çıkması için 5 gündür suya batırıyorum. Ama bir türlü çıkmıyor.
Arkadaşlar, tavukların gurka girmemesi için veya gurka giren tavukların gurktan çıkması için ne yapmalyım?
Veterinere bile sordum. Şanslı olduğumu söyledi ve suya sokmaktan başka yapacak bir şey olmadığını söyledi.
Ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olun.

mustafada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 10:33   #352
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Selamlar hatırlayanlar vardır,biraz geri sayfalara bakarsanırz gurk tavuğumun ve yavrularının resimlerini görebilirsiniz.Şimdi onlar yaklaşık 3 aylık oldular.Son hallerinin resimlerini paylaşmak istiyorum.

Eklenen Resimler

mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 11:06   #353
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
Tavuk ırkları sitesi

Aşğıda linkini verdiğim sitede de "yok" yok gibi hani...Tüm ırklar alfabetik olarak verilmiş ve ben bu kadar çok ırk olduğunu bilmiyordum..Hepsi birbirinden güzel...
http://www.feathersite.com/Poultry/BRKPoultryPage.html

Şu bizim korumayı başaramadığımız sultanımızda pek şıkmış yani..
http://www.feathersite.com/Poultry/C...BRKSultan.html

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 12:19   #354
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Eski 04-08-2009, 13:14   #355
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Eski 04-08-2009, 17:08   #356
Ağaç Dostu

efe-can's Avatar

sn mustafada,

Gurk tavuğu vazgeçirmekiçin: hava alacağı karanlık bir ortamda ik gün aç kalsın, iki gün sonra vazgeçer. ( Soğuk banya + kapalı mekan 2-3 gün arası )

Eski 07-08-2009, 13:06   #357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2009
bu konuda meraklı biri olarak duyduğum bir sözü iletmeliyim.tavuğu gurk yatırıken kesinlikle tek rakam olacak.en fazla 13 yumurta veistersen 11,istersen 9 veya 7 ama kesinlikle tek rakam..benim ev tavuklarım var gurk yatırırken dikkat edilmesi gerekenlerden biride.yatıracağınız yumurtalar eğer sivri ise bundan tavuk ,yuvarlaksa uç kısmı bundanda horoz çıkar..kaç horoz kaç tavuk isterseniz bunu ayarlayabilirsiniz..selamlar..

forex_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2009, 13:08   #358
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2009
bunun içinde horozun yanına bırakılması,**** ortamını değiştirilmesi önerilir..

forex_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2009, 14:08   #359
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AQUA26 Mesajı Göster
Attim benimkilerin 20 inci gunu bugun 3tane cikti suana kadar bazilarida catlamis gagasi gorunuyo ama bu bahsetigim ilk catlayan yumurta gagada gorunuyo ama cikamadi hala !

acaba yarin cikarmi?bilemiyorum sabahtan beri izliyorum ama hala becremedi birazda kanabenzer biseyler var catlagin kenarlarinda normalmi acaba?
sevgili berduray yeni fark ettim kusura bakmayın.
Sevgili AQUA26
yumurtadaki civcive müdahale edebilirsiniz. Yumurtayı kıramayan civcivler sonunda boğularak ölür. Tabi zamanında müdahale şart.
Yumurtadaki civcive MSN yardımlı acil müdahale başlığını sağolsun sevgili berduray vermiş.başlığı dikkatli bir şekilde okursanız civcivlere nasıl yardım edeceğiniz yazılı. Şuan işteyim ama telefonla yardım edebilirim. 0503105683 saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2009, 15:24   #360
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi forex_321 Mesajı Göster
bu konuda meraklı biri olarak duyduğum bir sözü iletmeliyim.tavuğu gurk yatırıken kesinlikle tek rakam olacak.en fazla 13 yumurta veistersen 11,istersen 9 veya 7 ama kesinlikle tek rakam..benim ev tavuklarım var gurk yatırırken dikkat edilmesi gerekenlerden biride.yatıracağınız yumurtalar eğer sivri ise bundan tavuk ,yuvarlaksa uç kısmı bundanda horoz çıkar..kaç horoz kaç tavuk isterseniz bunu ayarlayabilirsiniz..selamlar..
Bu dediğinize kesinlikle katılmıyorum.Şöyle ki fizan cinsi tavuklar sürekli uzun ve sivri yumurta yaparlar.Yumurta sivri olup olmadığıyla civcivin cinsiyeti kesinlikle belli olmaz.Bu sadece bir tesadüftür.

Düzenleyen mandalina : 08-08-2009 saat 17:42 Neden: harf
mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024