agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2009, 20:32   #661
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Gül Teyzenin yaptığı aşılı yılbaşıları buldum sonunda Mesajlar aşağıda ki linklerde Ve bir kaç cümle
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur Mesajı Göster
sıze kısaca nasıl asılama yaptıgımı anlatayım. asılama yapacagım uygun bir dal sectikten sonra, o dalı kuru bir yerde bir hafta kadar bekletiyorum. Daha sonra kaktusun asılama yapacagım kısmını keskin bir bıcakla fazla derin olmamak kaydıyla kestim, dalı icine yerlestirip bir ip yardımıyla bagladım. Eger topraga dikeceksiniz yine bir hafta kadar bekletilmiş dalı nemli topraga dikiniz. hemen sulamayın toprak nemli olsun kafi.

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=775

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 08:13   #662
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Sn Uyar11 bu konuyu ayrıntılı bir şekilde çok güzel anlatmış.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...ghlight=uyar11

lolla beğendi.

Düzenleyen fatmadundar : 04-12-2009 saat 08:15 Neden: harf eksiği
fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 10:02   #663
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Bu da benimki. Üşüdüğünü düşünüp ısıtılmayan bir odaya aldım. Umarım hata yapmamışımdır.

Bence nerde açtıysa orda kalsın.Yılbaşılar serin ortamdan hoşlanırlar.Ve bulundukları yerden başka bir ortama alındıklarında çiçek dökmesi yapabilirler.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 11:02   #664
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Benim yılbaşı çiçeğim de tomurcukta

Eklenen Resimler

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 16:18   #665
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2009
benimkisi bu kışta açmayacak nerde hata yapıyorum bulamadım

asya- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 11:19   #666
Ağaç Dostu

eminetirsi's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2009
sn Asya hata diye bişey yok üzülmeyin. yerini sevdimi gelişiyor, hepsi bu.annemin 3 renk yılbaşısı var, ikisi kapalı balkonda, biri açık balkonda.dışardaki kocadı diye pek ilgide görmedi açıkcası. fakat üzerinde şuan onlarca tomurcuk var.diğerlerinde henüz bişey yok. sizde rahat bırakın. bu sene olmazsa seneye açar. zaten onun açmasını beklemekte bi zevk. öyle değilmi?....

eminetirsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 12:16   #667
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
Yılbaşı gelmeden yeni yılı karşılayan sevgi tomurcuklarım!!

Arkadaşlar var mı böyle bir güzelik!? Bayılıyorum Allah ın yarattığı bu rengarenk güzelliklere

Eklenen Resimler

triple Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 21:08   #668
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

Bu güzel haberi hepinizle paylaşmak istedim 3 yıldır çiçek açmayan hatta bu sene de umudumu kestiğim yılbaşı çiçeklerimde tomurcuklar gördüm bu sabah. O kadar mutlu oldum ki tarif edemem Tomurcuklar çiçeğe dönüştüğünde resimleriyle de paylaşacağım, heyecanla bekliyorum.

Sn. eminetirsi moral dolu mesajınız ve alakanız için size de çok teşekkür ederim.

Düzenleyen Sevilay : 14-12-2009 saat 20:59 Neden: İmla
Eski 14-12-2009, 15:36   #669
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
Sevgili emy83 ün gönderdiği yılbaşı çiçeği (burda bebe çiçeği deniyor)elime geçti ve ektim. Gölge ama güneş almayan balkonda duruyor şu an. Rengini ve çiçeğini görmeyi çok istiyorum. Acaba ne renk sevgili emy83??

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 22:00   #670
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Bir yılbaşı çiçeği satın alırken üzerinde çiçek yok ise hangi renk çiçeğe sahip olduğunu nasıl anlayabileceğimiz konusunda fikri olan var mı?

zeynepdincer.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 11:36   #671
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Değerli dostlar, yılbaşı çiçeğimin güzel görüntüsünü sizlerle paylaşıyorum.

Name:  Resim 004 (450 x 338).jpg
Views: 3306
Size:  55.3 KB
Name:  Resim 002 (450 x 338).jpg
Views: 11210
Size:  61.0 KB

lolla beğendi.
kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 12:39   #672
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Bence nerde açtıysa orda kalsın.Yılbaşılar serin ortamdan hoşlanırlar.Ve bulundukları yerden başka bir ortama alındıklarında çiçek dökmesi yapabilirler.(Sayın Oğuzhan mesaj no. 1183)

Bu konuda sayın Oğuzhan'a katılıyorum. Benim geçen yıl Koçtaş'tan üzeri tomurcuklu olarak aldığım yılbaşı çiçeği eve geldikten sonra en güçlü birkaç tomurcuğunu açtı. Diğer tomurcukları ise döküldü. Bu yıl gölge balkonda tuttuğum çiçek tomurcuklandıktan sonra havalarında biraz soğuması ile içeriye aldım. İçeriye alınma sonrasında üzerinde oluşan güçlü tomurcuklar çiçeklendi, ancak yeni oluşmaya başlayan tomurcuklar ise önce buruştu ve sonra düştü.

Bence bu çiçek için evlerimizde sevebileceği bir yer bulmalı ve bir daha zorunlu haller dışında yerinden oynatmamalıyız.

Şu anda çiçeklenme bitmiş durumda. Sanırım bir süre dinlenmeye çekiliyor. Bu dönemde sık sulamamak gerek diye biliyorum. Ancak sormak istediğim saksıda üç ayrı kök var. Bunları ayırmak için ilkbaharı beklemem gerekir mi? Herhangi bir zaman diliminde ayırabilir miyim?

Düzenleyen skaraca : 21-12-2009 saat 12:43 Neden: Yazıya ek ve alıntı kaynak ekleme
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2009, 19:37   #673
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

heyecanla bekleyiş

Bunlarda benim yılbaşı çiçeklerim tomurcukları daha çok küçük ve sayısı ne yazıkki az ama olsun ilk kez açacaklar o yüzden çok heyecanlıyım. Renklerini sonunda görebileceğim, çiçekleri açıncada paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

Eklenen Resimler

Eski 24-12-2009, 08:25   #674
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Dağıtılacak yılbaşı çiçeği çelikleri

1165 nolu mesajımda belirttiğim yılbaşı çiçeğinin fotoğraflarını nihayet çekebildim. Bu çiçek geçen yıl işyerinin taşınması sonrasında atılmak amacıyla dışarıya konulmuştu. Bende çok sevdiğim için aldım. Odamın güneş alan bir yerine koydum. Yaz boyu öğleden sonradan gün batımına kadar güneş aldı. Sanırım bu nedenle olacak çiçeklenmedi. Çünkü bu başlık altında okuduklarıma göre yazın gölge bir yerde bulundurulması gerekiyor. Ben bu konuya dikkat etmediğim için çiçeklenme olmadı diye düşünüyorum.

Bu çiçek oldukça yaşlı, alt bölgelerde odunsulaşma söz konusu. Yaz boyu çok güzel sürgünler verdi. Ancak bir yandanda eski sürgünleri üzerinden sararıp döküldü. Şu anda da yeni ve küçük sürgünleri çıkmaya başladı.

Bu çiçekten köklendirme amacıyla sürgünler aldım. Sürgünler köklendikten sonra gençleştirme amaçlı olarak yeni bir saksıya dikmeyi düşünüyorum. Eğer gençleştirmeyi yapabilirsem, bu çiçek elimde fazla olarak kalacak. Bu nedenle bu çiçeğin loblarını köklendirebilecek ve bakabilecek arkadaşlara çelik olarak dağıtmak istiyorum. İstekliler özelime mesaj gönderebilirler.

Eklediğim fotoğraflarda çiçeğin gelen görünümleri, dökülen lobları ve yeni sürgünleri ile odunsu gövde yapısı görülebilir. Çiçeğin bakımına ilişkin görüşleride dikkate alabilirim.

Bir ve ikinci fotoğraf yılbaşı çiçeğimin yandan ve üstten genel görünümü, üçüncü fotoğraf sararıp dökülen loblar ve odunsu gövde yapısı, dördüncü fotoğraf yeni sürgünlerden bir tanesi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen skaraca : 25-12-2009 saat 15:30 Neden: Başlıkta yazım hatası
Eski 26-12-2009, 14:25   #675
Yeni Üye

Sevda.A's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2009
Merhaba,
2 gün önce tez hocamın yanına gittiğimde sekreterin odasında devasa bir yılbaşı çiçeği gördüm. Daha önce de oradan pek çok kez geçmiş ama hiç dikkat etmememiştim. Belkide bu sefer üzerinde çiçekler olduğu için yılbaşı çiçeği pek bir gösterişliydi. (Bu kadar büyük bir çiçeği daha önce nasıl farkedemedim anlamadım
Sizlerle paylaşmak için cep telefonumla hemen fotoğrafını çektim. Sekreter bu çiçeğin 10 yıldan fazladır orada olduğunu söyledi.

Name:  img02037.jpg
Views: 3012
Size:  70.6 KB

Sevda.A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 14:34   #676
Yeni Üye

Sevda.A's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2009
Dayanamayıp bu yaşlı çiçekten birkaç lop kopardım ve eve getirdim .Akşam toprağa diktiğimde halinden pek bir memnun görünüyordu, umarım tutar.
Name:  img02040.jpg
Views: 2270
Size:  52.4 KB

Sevda.A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2009, 16:10   #677
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Merhaba.Benim evim daha önce sobalıydı.O zamanlar çiçeklerim iyiydi.Geçen sene eve kalorifer alındı.Bu sefer çiçekte sorun başladı.Önce birini kaybettim.Şimdi öbürünün de tadı yok.Yaprakları çok canlı değil.Evimin serin yeri yok.Sizler kaloriferli evlerinizde bu çiçeği nasıl yaşatıyorsunuz?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2009, 16:23   #678
Ağaç Dostu

asya-'s Avatar

Mümkün olduğunca kaloriferden uzak bir yere ve nisbeten evin en soğuk olabileceği yerde duruyor benimkiler( salonda balkon kapısının olduğu yerde,kapı aralarından soğuk gelir diye) Eğer sorun yaşarsam bulunduğu yerin kaloreferini kapatırdım herhalde.

Eski 29-12-2009, 17:15   #679
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Benim yılbaşı çiçeğim kasımda çiçek açmayı bitirdi çok fazla çiçek açtı ama sonra sörpmeye başladı.Ben de saksısını değiştireyim dedim bir de baktım kök falan kalmamış aralarında kurt gibi şeyler vardı.Ben de parçalara ayırıp ektim.Allahtan komşunun verdiği hurmanın kökü yılbaşı çiçeğiyle karışmış)

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2009, 20:59   #680
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Merhabalar,

Yılbaşı çiçeğinin bazı kaktüs türlerine aşısına ilişkin bu başlıkta bazı görüntüler vardı. Daha önce bende ismini tam hatırlamıyorum ama farklı bir kaktüs türüne aşılanmış yılbaşı çiçeği görmüştüm. Hatırladığım renkli kaktüslerin aşılandığı cinsten bir kaktüs idi.

Ben bugün farklı bir deneme yaptım. Henüz fotoğraflama imkanım olmadı, fotoğraf çekince onu da buraya eklerim. İşyerindeki odamda yaklaşık 130 cm boyunda gövde çapı 8-10 cm arası olan bir difenbahyam vardı. Difenbahya gövdesi su biriktiren, kesildiğinde özsuyu akan bir bitki. Bugün yılbaşı çiçeğinden aldığım bir lobun dip kısmını yüzeysel olarak maket bıçağı ile sıyırarak, öz sulu kısmını açığa çıkarttım ve difenbahyanın gövdesinde açmış olduğum bir yarığa bu lobu yerleştirdim.

Beklentim, yılbaşı çiçeği lobunun özsu kısmı ile difenbahyanın özsu kısımlarının birleşmesi ve difenbahyadan alacağı su ve besinler ile yılbaşı çiçeğinin gelişmesi. Tek olumsuz durum, difenbahyanın zehirli olduğuna ilişkin bilgi. Belki özsuyuda bu nedenle yılbaşı çiçeğini olumsuz etkileyebilir.

Gelişmeler pek yakında!

Yeni yılın sevdiklerinize ve size sağlık, mutluluk ve esenlikler getirmesi dileklerimle...

Eski 29-12-2009, 22:21   #681
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Arkadaşlar benim Yılbaşı çiçeklerim Çıldırmış gibi açtilar sanirim su an 100 lerce (3 farklı renkte) çiçkele donanmış durumda en kıs azmanda resimleyerek bu güzelliği sizle payalasırım.
saygılar.
Not : Yılbaşı çiçegim kuzey cephe ve bakonda içeri dahi almadim .
sanirim hava ve ortamı cok ama cok sevdi.

Düzenleyen triple : 29-12-2009 saat 22:23 Neden: Not eklemesi yapıldı
Eski 29-12-2009, 22:27   #682
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2009
Zaten bir çiçeğin çiçek açmasında en önemli faktör bence ortamını sevmesi ona uygun olması.triple çiçeğinizi çok merak ettim çünkü 100 lerce çiçekle donanmış diyorsunuz,yükliyeceğiniz fotoğrafları heyecanla bekliyorum.

M Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 11:17   #683
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Bence de yılbaşı çiçeği, sevdiği ve tomurcuklandığı ortamdan ayırılmayı sevmiyor. Benim yılbaşı çiçeğim kapalı kuzey yönündeki balkonda tomurcuklanmıştı, eşim ve çocuklarımın isteği üzerine çiçeklerini görebilmeleri için içeriye salona aldım. Büyük ve güçlü olan tomurcuklar açtı, ancak küçük olan ve yeni gelişmekte olan tomurcuklar soldu. Şu anda yine salonda ama pencere kenarında duruyor. Daha çok gölge ortam öneriliyordu. Durduğu yerde kuzey cephe yine. Birde içeride tomurcuklanmayı sağlayıp, sağlayamayacağımı deneyeceğim.

Difenbahya ya yılbaşı çiçeği aşımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum bu arada.

Eski 30-12-2009, 16:55   #684
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
yıllar sonra açtı

Yıllardır açmamakta direnince balkona atmıştım.Donlar başlayınca kıyamadım tekrar içeri aldım.Ya soğuk ya da tehtitlerim işe yaradı

Eklenen Resimler

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 21:59   #685
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Red face Yılbaşı çiçeklerim Saksı NO:1

Sevgili Dostlar 3 farklı yatay uzun saksıdaki Yılbası çiçeklerimden 1 nolu saksımın resimlerini sizlerle paylasiyorum . Diğer saksıların yerini oynatmak istemedigim icn Birtek bu saksıyı mutfaga alarak fotgrafladim. Ayrıca dikkatli bakılacak olursa Bu saksıyadaki Ylbası ciceklerimin birde misaafiri var. Kendiliginden cıkan bir malta erigi Sanirim baharda onu yeni, yerine alacam artık.

Eklenen Resimler

almanyalı beğendi.
Eski 30-12-2009, 22:02   #686
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Dikkatinizi cektiyse aynı saksıda 3 farklı renk yan yana. Diger iki saksımda da durum aynen boyle. Butun balkon yılbaşı ciceklerimle tam bir renk cumbüşü:
Yılbaşını gercekten adına layık karsiliyor bu güzellikler

Eski 31-12-2009, 10:11   #687
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Sevgili Dostlar!
Yılbası ciceklerimi 3 yıl once edindim . İlk Aldığımda 3 farklı renk sectim . ilk yıl aldıgımda bahar başında (Mart sonu) saksı değişimiyle bir buyuk saksıya değişim yaptım. Değişim sonrası Yaz boyunca surekli gelişti ve sonbahara geldigimde artık saksı yaprakları tasımaz oldu surekli yana yatıyor devriliyordu. Çare olarak Eylül ayında Hem saksıları büyüttüm hemde sayılarını arttırdım. Sonucta resimdeki gibi 3 yıl icinde resimdeki gibi 3 farklı saksıya sahip oldum . Su an surekli cicek aciyorlar. Sanki bu yıl yeni yılı daha bir heycanla karisliyorlar. Umarim yeni yıl Tüm Ülkemiz ve milletimiz icin huzur bereket Saglık ve Barış Dolu Bir yıl geçirmemizi diliyorum.

Eski 31-12-2009, 14:10   #688
Ağaç Dostu

turko-g's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2009
Sayın Triple,
Bu çiçeği 3 yıl önce aldığınıza göre bakım olarak neler yaptınız. Toprak, gübre ve ortam ısısı. Ayrıca yazın serin gölge bir ortamda mıydı?
Benim yılbaşı çiçeğim bir aylık ama hiçbir yeri beğendiremedim. Yapraklarda yumuşama oluyor. Forumda tüm bilgileri okudum ama yaptıklarım nafile.
Vereceğiniz bilgileri sabırsızlıkla bekliyorum.

turko-g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 14:51   #689
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Sayın Turko-g!
Öncelikle şunu belirteyim . Bence bakımı en kolay ve rahat olan çiçek bu . Neden derseniz zararlısı en az olan cicek bu. 3 yılı doldurdum yılbası çiçeğimle aldığımda 3 farklı renk almıştım. İlk aldıgımda bir süre aldığım saksılarda kaldılar sonra saksılarını büyüttüm ama asamalı bir büyütme olayı oldu tabi. Bir anda büyütmedim sonra en son olarak yatay uzun saksılara koydum arajman olsun istedim. 3 farklı saksıya yerleştirdim her saksıyada 3 farklı renkte ektim. ( Yanlız bir seyi yazmayı unuttum biri renk değisti normalde 1 adet beyaz 1 adet turuncu ve 1 adet kırmzı seklinde almistim) gecen ilk bahar basından bu gune kadar tamamen golge olan kuzey balkonumda bıraktım yazları asiri sulama yapmadim nerdeyse haftada bir sadece topragı nemli tutacak kadar ta ki sonbahara girişte uykuudan uyanıncaya kadar ki dönemde. uyanınca yanı yeni yaprak ve surgunler vermeye baslayınca sulama aralıgımı azalttım zaman zamanda yapraktan sulama yaptim. ekim basında da cicekli bitkilerin ihtiyacı olan tipten bir gubre ile 20 gun arayla 2 kez gübreledim. Yaptıklarım sadece bu .
Gecen kış asiri soguklarda ocak 15 ten soraydı sanırım mart basına kadar 40 gun kadar kuzey tarafta ki odlardan birine aldım ve cam kenarına yerleştirdim.Hepsi bu. Bence bu çiçeğe mavlana çiçeği demek lazım siz ona bir veriyosunuz o size Bin veriyor **** siz ona bir adım yaklastıkça o size bin adım yaklaşıyor . verdiğiniz gösterdiğiniz ilgiyi fazlasıyla size çiçek üreterek veriyor.
Mutlu yıllar diler saygılar sunarım.

Eski 31-12-2009, 16:45   #690
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Sayın Triple;çiçeklerinize bayıldım.Çok güzeller.Benim 2 saksıda çiçeğim vardı.Çok güzel açıyordu.Ev kaloriferli olunca iş değişti.Bahçeli tek katlı bir evde oturuyorum.Yani balkonum yok.Herhalde biz bu çiçeğin açtığını bir daha göremeyeceğiz.Dışarı alsam,gece kırağı oluyor.Bilemedim.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024