agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni128Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2012, 09:33   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dermana Mesajı Göster
çok iyi bir ilaç, ama larvalara karşı etkisiz ..
http://www.hektas.com.tr/DesktopDefa...055&DListTip=1

Domateste;larva,nimf,ergin lere etkin diye yazmış linkte ?

Yumurtalara etkin değil...

Yumurta için de

Hektaş

bu ilaç var.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 17:39   #32
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
iki ilacı karıştırıp atmak lazım. özellikle seracılıkta, bekleme süresinin kısalığı büyük avantaj. patlıcanda deneyebilirim.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 04:25   #33
Yeni Üye

kgursu's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
KIRMIZI ÖRÜMCEKLER (AKARLAR)

İki noktalı kırmızı örümcek:

(Tetranychus urticae Koch.) ; rengi yeşilimsi sarı veya kahverengimsi yeşildir.Vücudun ortasına yakın mesafede iki tarafta siyah büyük
birer benek bulunur. Yapraklarda çok yoğun ağ örer. Ergin dişiler beslendikleri yaprakların alt yüzüne tek tek veya kümeler halinde olmak üzere 100-200 yumurta bırakırlar. Yılda 10-21 döl verirler.
Sayın Lilium,

Burada ve burada yazdığım soruna bir süredir cevap alamadım. Sizin konu başlığınız altında buna yanıt bulabileceğimi ümit ediyorum. Google'daki resimlere bakarak bendekilerin kırmızı noktalı örümcek veya benzeri bir tür olduğu kanısına vardım. NeemAzal kullanmaya devam ederek sonuç alabilir miyim? Yaprak arkalarında kalan yumurta vb. yapılar ile kendilerini birşeyle silerek uzaklaştırmam mücadeleyi kolaylaştırır mı? Kimyasal madde kullanmamayı istiyorum.

Topraktaki böcekler konusuna cevap vermeniz mümkün mü bilmiyorum.

Teşekkürler.

kuntin beğendi.
kgursu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 09:33   #34
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sayın kgursu, Neemazal biliyorsunuz doğal bir öz, ben de çok kullandım, kimyasal olmayışı kullanımımı arttırdı. Yararı olmadı değil, mavişlerime bile sıçrayan kırmızı örümceğin önünü aldı, ilk başlarda!

Fakat maalesef yeterli olmuyor, 20 gün içinde tekrar çıkıyorlar hem de daha fazla. Sundavilla, maviş, kolyoz, parfüm çalısı gibi bitkilere kırmızı örümcek bulaştı.

Sonunda kimyasal ilaçlama şart oldu.

Ben "torpedo" ile liaçladım.
Sayın denizakvaryumu'nun önerdiği "FLORAMITE 240 SC" isimli ilaç ile (yumurtaları için de) de "TWISTER 5 EC" isimli ilaçları karıştırıp kullanmak sanırım kökten çözecektir.

Fakat kimyasal ilaç kullanımı için kâr-zarar hesabı yapmakta fayda var. Kurtaracağınız bitkilerin çokluğu, önemi ve değeri burada etkili olabilir.

Bir kaç bitki için sayın Turunçgil'in önerdiği doğal ilacı denemekten zarar gelmez.

sweetnurse83 ve Nejat@ beğendi.
rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 09:44   #35
Ağaç Dostu

Torpedo arılara zehirli...

Kullandığınız kimyasal ilaçlarda mutlaka arılara ve yararlı böceklere zararsız olanları tercih edin derim.

Geçen hafta Ankara'da 6 ziraat bayisini dolaştım , arılara zehirsiz olanını yine de bulamadım...(artık bahçemde arı kovanları var ne de olsa

rodoslu beğendi.
Eski 24-07-2012, 11:58   #36
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursu Mesajı Göster
Sayın Lilium,

Burada ve burada yazdığım soruna bir süredir cevap alamadım. Sizin konu başlığınız altında buna yanıt bulabileceğimi ümit ediyorum. Google'daki resimlere bakarak bendekilerin kırmızı noktalı örümcek veya benzeri bir tür olduğu kanısına vardım. NeemAzal kullanmaya devam ederek sonuç alabilir miyim? Yaprak arkalarında kalan yumurta vb. yapılar ile kendilerini birşeyle silerek uzaklaştırmam mücadeleyi kolaylaştırır mı? Kimyasal madde kullanmamayı istiyorum.

Topraktaki böcekler konusuna cevap vermeniz mümkün mü bilmiyorum.

Teşekkürler.
Burada gördüğünüz ağ kırmızı örümcek ağı değil, kırmızı örümcek ağ yaptığını bilmiyorum yapsa da kendisi gibi göremeyeceğimiz ağlardır.

Kırmızı örümcekte, toz kükürtle iyi sonuçlar alınabiliniyor, yalnız uygulamasını iyi yapmak gerekiyor, bazı arkadaşlar iyi sonuç alınamadığını söyleseler de uygulama yanlışlığıdır diye düşünüyorum.

Toz kükürtü sabah çiğ varken ince tülbente koyarak sallayarak atabilirsiniz, çiğ kükütdün daha iyi yapışmasını tutunmasını sağlayacaktır, en iyi uygulamayı ise havalı sırt motorlarıyla yapmak en iyi sonucu verir, çiğli bir ortamda yaprağın altını üstünü kükürtlemek mümkün.
Küküt çok güzel bir koruyucudur zararlının olmadığı dönemlerde de önleyici olarak kullanılmasının bir zararı yoktur.

Topraktaki böceklerde azalma olduğunu kendiniz belirtmişsiniz.

"NeemAzal kullanmaya devam ederek sonuç alabilir miyim? Yaprak arkalarında kalan yumurta vb. yapılar ile kendilerini birşeyle silerek uzaklaştırmam mücadeleyi kolaylaştırır mı?"

NeemAzaldan sonuç alırsınız, Yaprak arkalarındaki yumurta (vs) leri ılık suya batırılmış bir bezle süngerle temizleyebilirsiniz buda bir kültürel mücadeledir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 12:12   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
NeemAzalın süs bitkilerindeki ölçüsü nedir acaba?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 19:14   #38
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Benol hanım ölçüsü şu an aklımda yok sanırım kutusunun üzerinde yazıyor, bahçeye gidince bakarım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 23:08   #39
Yeni Üye

kgursu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Burada gördüğünüz ağ kırmızı örümcek ağı değil, kırmızı örümcek ağ yaptığını bilmiyorum yapsa da kendisi gibi göremeyeceğimiz ağlardır.

Kırmızı örümcekte, toz kükürtle iyi sonuçlar alınabiliniyor, yalnız uygulamasını iyi yapmak gerekiyor, bazı arkadaşlar iyi sonuç alınamadığını söyleseler de uygulama yanlışlığıdır diye düşünüyorum.

Toz kükürtü sabah çiğ varken ince tülbente koyarak sallayarak atabilirsiniz, çiğ kükütdün daha iyi yapışmasını tutunmasını sağlayacaktır, en iyi uygulamayı ise havalı sırt motorlarıyla yapmak en iyi sonucu verir, çiğli bir ortamda yaprağın altını üstünü kükürtlemek mümkün.
Küküt çok güzel bir koruyucudur zararlının olmadığı dönemlerde de önleyici olarak kullanılmasının bir zararı yoktur.

Topraktaki böceklerde azalma olduğunu kendiniz belirtmişsiniz.

"NeemAzal kullanmaya devam ederek sonuç alabilir miyim? Yaprak arkalarında kalan yumurta vb. yapılar ile kendilerini birşeyle silerek uzaklaştırmam mücadeleyi kolaylaştırır mı?"

NeemAzaldan sonuç alırsınız, Yaprak arkalarındaki yumurta (vs) leri ılık suya batırılmış bir bezle süngerle temizleyebilirsiniz buda bir kültürel mücadeledir.
Teşekkür ederim. Elimde kükürt yok, evde kullanmak da ne kadar mantıklı bilemiyorum.
Bu arada kırmızı örümceğin ağları görünmez demişsiniz. Çok ince olduğu için mi görünmezler? Çünkü Google'dan bulduğum resimlerde bayağı bir görünenleri vardı. Bende bulunanlar da gayet güzel ve görünür biçimde bütün bitkiyi (Codiaeum variegatum'u) ağlarla sarmışlar. Sadece bu yüzden bile bitki doğru düzgün yeni yaprak çıkaramıyor gibi görünüyor.
Yeni bir fotoğraf da gönderebilirim isterseniz. Daha önce koyduğum fotoğraf üstünde örümcek olmayıp sadece ağların olduğu (nedense) Codiaeum variegatum 'Excellent' a aitti. Asıl örümcek aktivitesi Barış çiçeği (Spathiphyllum wallisi) ile varyete yapılmış olan diğer krotonda. Barış çiçeğinde herhangi bir örümcek gözlemlemedim.
Bendeki örümcekler görünüyorlar. Diğer konu hakkında (topraktaki böcekler) nereden bilgi alabilirim?

Cengiz beğendi.
Eski 25-07-2012, 23:42   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Bu arada kırmızı örümceğin ağları görünmez demişsiniz. Çok ince olduğu için mi görünmezler?
Bendeki örümcekler görünüyorlar. Diğer konu hakkında (topraktaki böcekler) nereden bilgi alabilirim?
http://www.agaclar.net/forum/836130-post339.htm

Sevgili kgursan

sn. lilium doğru söylüyor...

Toz kükürtden saksı toprağının üstüne bir az atarsanız böceklere etkisi olur. Böçekler kükürtü sevmez.

Ben bazı çiçeklerin saksı toprağının üzerine içtiğim kahvenin telvesini sulandırıp_ telvenin üzerine su doldurup_ döküyorum.

Kahve telvesi böcek öldürücüdür...

Çok sık olmamakla beraber kullanabilir...

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 14:59   #41
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Ben de kırmızı örümcekleri ve ağlarını görebiliyorum. Toplu iğnenin sivri ucu kadarlar ama bitki üzerinde yürürken bile görünüyorlar. Bir de bu örümceklerin beyaz olanı var. Sarı ahududumu 4-5 gün içinde mahvettiler

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 16:33   #42
Ağaç Dostu

NMKS 4.5

Piyasada başka doğal ilaç var mı?

Eski 27-07-2012, 01:48   #43
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
NMKS 4.5

neem azal ilacına da doğal ve organik diyorlar...

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2012, 03:42   #44
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
NMKS 4.5

belki doğal değil ama arılara zararsız olduğu yazıyor...
http://www.agro.basf.com.tr/agroport...ters/Masai.pdf

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 22:15   #45
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Seradaki salatalık ve fasulyeyi iki benekli kırmızı örümceğe kaptırdım maalesef

Üç gün önce her şey normaldi. Bugün çok sayıda yaprağın sararmış olduğunu ve üç gündür verimin düşük olduğunu görünce birden aydım. Yaprak numunesi alarak inceledim.

Gördüklerim :
Name:  ko_1.jpg
Views: 9228
Size:  13.4 KB
Name:  ko_2.jpg
Views: 8337
Size:  18.4 KB

İki benekli kırmızı örümcek. Canlı ve vızır vızır dolaşıyorlardı.

Hemen ilaç hazırladım. Neemazal ve %0,5 oranında lime-sulfur (gülleci bulamacı) karışımını bitki ve yaprakları yıkarcasına uyguladım. Serayla da yetinmeyip ne kadar sebze varsa hepsine uyguladım.

Uygulamadan 4-5 saat sonra seradan ve sera dışında her adadan nisbeten şüpheli olabilecek görünüme sahip birer yaprak numunesi aldım. Hepsini tek tek inceledim.

Şükür ki, seradaki salatalık ve fasulye dışında hiç bir örnekte canlı veya ölü kırmızı örümce saptayamadım.

Seradakilerde de gördüklerim:

Name:  ko_3.jpg
Views: 8607
Size:  28.7 KB
Name:  ko_4.jpg
Views: 10490
Size:  30.7 KB

Hepsi ölmüştü. Hiç hareketli birine rastlamadım. Yalnız çok yumurta var. Uyguladığım karışımın yumurtalara nasıl etki yaptığını bilmiyorum. Günlük kontrol yapıp, yumurtadan çıkmış canlı nimf veya ergin görürsem uygulamayı tekrarlayacağım.

Seradaki zarar bitkilerin hemen hemen 3/4'ü. Gözden çıkarabilirim, sorun değil ama zararlının yerleşmesini engellemeliyim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 01:51   #46
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Bu sene ülke çapında kırmızı örümcek artışı mı oldu bana mı öyle geliyor?

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 02:41   #47
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sıcaklık artışı önemli bir etken. Sürekli sıcak popülasyonların hızlı artmasına sebep oluyor.

Bugünkü kontrolde, seradaki fasulye adasında canlı kırmızı örümcek göremedim. Salatalıkta canlı ergin göremedim ama yumurtadan yeni çıkmış larva ve nimf formunda canlı gördüm. Epey yumurta var.

Belki daha erkendir ama Neemazal + Gülleci bulamacı karışımı erginleri kolayca öldürdü ama yumurtaları etkilemedi.

Bu durumda bu adalardaki salatalık ve fasulyeden vaz geçeceğim. Yumurtaların hepsi bir hafta içinde çatlamış olacak. Sıcak yüzünden bugünün larvaları bir hafta sonra yumurtlayacak. Hergün ilaç yapmak pratik değil ve direnç kazanması muhtemel.

En iyisi bulaşık ne varsa söküp yakmak, boş adaları ve etrafını yumurtalardan temizlemeye odaklanmak olacak galiba. Pürmüz ile yüzey temizliği yapmayı düşünebilirim.

Eski 30-07-2012, 14:25   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Verdiğiniz emekler için üzüldüm. Geçmiş olsun. Ama en azından diğerleri kurtulmuş bunada şükür. Şimdi pürmüzü öğrenmek gerek... Kolay gelsin sayın MeyveliTepe. Saygılar

hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 14:35   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Vayyy Pürmüz haa.... : )))) Çok yönlü bir temizleyici sayın MeyveliTepe : ) Adının bu olduğunu bilmiyordum. Toprak yüzeyindeki tüm kalmış olan yumurtaları yakacaksınız o zaman? Teşekkürler... Saygılar...

hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 22:34   #50
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sıcaklık artışı önemli bir etken. Sürekli sıcak popülasyonların hızlı artmasına sebep oluyor.

Bugünkü kontrolde, seradaki fasulye adasında canlı kırmızı örümcek göremedim. Salatalıkta canlı ergin göremedim ama yumurtadan yeni çıkmış larva ve nimf formunda canlı gördüm. Epey yumurta var.

Belki daha erkendir ama Neemazal + Gülleci bulamacı karışımı erginleri kolayca öldürdü ama yumurtaları etkilemedi.

Bu durumda bu adalardaki salatalık ve fasulyeden vaz geçeceğim. Yumurtaların hepsi bir hafta içinde çatlamış olacak. Sıcak yüzünden bugünün larvaları bir hafta sonra yumurtlayacak. Hergün ilaç yapmak pratik değil ve direnç kazanması muhtemel.

En iyisi bulaşık ne varsa söküp yakmak, boş adaları ve etrafını yumurtalardan temizlemeye odaklanmak olacak galiba. Pürmüz ile yüzey temizliği yapmayı düşünebilirim.
Sayın Meyvelitepe,
Haklısınız çok dirençli bir zararlı kırmızı örümcek, çok sık döl verdiği için direnç kazanma yetisi de olağanüstü yüksek.Ben istila ettikleri alandaki tüm bitkilerimi defalarca ilaçlamama rağmen başa çıkamadım.O bölgedeki tüm bitkileri yapraksız kalıncaya kadar budadım.Bir ay sonra yeni yapraklar çıktı, hala tek tük rastlıyorum bu zararlılara, gerçekten mücadelesi en zor olan zararlılardanmış kırmızı örümcekler.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 09:59   #51
Ağaç Dostu

Zehirli Kimyasal ilaçları bile bir dönemde 2 den fazla kullanamıyorsunuz...Hemen direnç kazanıyor.

Ancak farklı etken maddesi olanlar dönüşümlü kullanılabiliyor.Ticari üreticiler nerdeyse herhafta ilaçlama yapıyorlar seradakiler ise daha da felaket...

Biz zehirden kaçtığımıza göre elimizde

nimiks
gülleci bulamacı
toz tarım kükürtü
Thiovit Jet ıslanabilir kükürt

den başka ilaç kalmıyor.?

Eski 05-10-2012, 20:43   #52
Yeni Üye

kgursu's Avatar

Tekrar merhaba,

İlk kez alabildiğim litrelik NeemAzal'da gördüğüm prospektüs bilgilerini sizlerle paylaşmak ve fikrinizi almak istiyorum. Daha önce de bahsettiğim üzere bu ilacı ev bitkilerinde Pamuklu bite ve kırmızı örümceğe karşı başarılı nüfus azaltma etkileri nedeniyle kullanıyorum. Dediğiniz gibi sıfırlama etkisi konusunda ben de emin değilim.
Prospektüste uygulama şekli olarak kaplama ilaçlaması yapılması gerektiği belirtilmiş, bu tam olarak ne demek? Ayrıca ilaçlamanın Zirai Mücadele Teknik Talimatları'na uygun şekilde yapılması gerektiği belirtilmiş. Bunu da edinmeden bir fikir edinebilmeyi isterim, çünkü ev için kullanımda bu kitapları almak fazla lüks olur kanımca.
Organik tarımda kullanıldığı belirtilerek kullanılırken ve depolanırken göz koruyucusu ve sentetik lastik eldiven kullanılması, ayrıca yutulmaması gerektiği belirtilmiş. Bunu daha önce ellerimle uyguluyordum, bu nispeten kolay bir değişiklik.
Son olarak uyarılar bölümünde yazılanlar ilginç (bazı uyarıları atlayarak yazıyorum):
-Evde kullanmayınız.
-İlaç buharını ve zerrelerini solumayınız.
-Maske, koruyucu elbise, eldiven, gözlük kullanınız.
-İlaçlama sırasında hiçbir şey yemeyiniz.
-Sigara içmeyiniz.
-Deri ve göz ile temasından kaçınınız.

Sorularım:
-Bahsi geçen uygulama şeklinde püskürtme var mıdır, gerekli midir?
-Evde kullanılmaması ne açıdan gereklidir?

-Son olarak, konuyla ilgisi olduğundan yapılan toprak ekleme ve saksı değiştirme işlemleri sırasında yüklü işler ve tecrübeye ihtiyacım olması nedeniyle yardımını aldığım bir bahçıvan beyefendi tüm çiçeklere duş aldırmıştı. Bu işlemden mahrum olan bonzaimde kırmızı örümcek var. Duş aldırmanın zararı mı olur yoksa yararı mı, onu öğrenmek isterim. Bildiğim kadarıyla fiziksel olarak silmek daha etkili, ancak bu bonzainin (Carmona microphylla-Fukien Tea) yaprakları çok narin ve silmesi çok zor. Ne önerirsiniz?

Bu soruları satıcı firmaya da sormayı düşünüyorum, deneyimli kullanıcılardan gelecek bilgiler benim için öncelikli olarak önemli.

Teşekkür ederim.

Eski 06-10-2012, 00:37   #53
Ağaç Dostu

Alıntı:
...
Son olarak uyarılar bölümünde yazılanlar ilginç (bazı uyarıları atlayarak yazıyorum):
-Evde kullanmayınız.
-İlaç buharını ve zerrelerini solumayınız.
-Maske, koruyucu elbise, eldiven, gözlük kullanınız.
-İlaçlama sırasında hiçbir şey yemeyiniz.
-Sigara içmeyiniz.
-Deri ve göz ile temasından kaçınınız.

Sorularım:
-Bahsi geçen uygulama şeklinde püskürtme var mıdır, gerekli midir?
-Evde kullanılmaması ne açıdan gereklidir?
....
Bu uyarılar tüm organik ilaçlarda az çok yazar. Bazı bünyelerde alerji yapma ihtimali düşünüldüğünden biliyorum.

Ev gibi kapalı ortamlarda buharlaşması, yoğunluğunun uzun sürmesi yine alerjik etkisi düşünüldüğünden...

Kaplama şeklindeki püskürtme yaprağın altının da ilaçlanması ve bitkinin kök, sap de bölgelerinin ilaclanmasıdır ve püskürtmenin çok ince yüzükle_ sıfır yüzük_ yapılması ilacın yaprak yüzeyinden akıp gitmemesi istenir...

Eski 06-10-2012, 00:45   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
...

...
.... Duş aldırmanın zararı mı olur yoksa yararı mı, onu öğrenmek isterim. .
Kırmızı örümceye ve akar hastalıklarına karşı bitkiyi duş aldırma_ hortumla ya da başka bir tazyikli şeyle_ yıkama etkilidir...

Akşam serinliğinde _ 2- 3 günde bir_ annemin yıllardan beri uyguladığı ve başarılı olduğu bir yöntemdir. Ben de uygularım eğer küçük bir yerse bitki alanım...

GothiCat beğendi.
Eski 27-04-2013, 13:05   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2012
Penceremde yetiştirdiğim Sivri biberlerin üzerinde kırmızı örümcek çıkmış maalesef.Yorumları tek tek okudum . Çok inatçı bir böcek olduğunu bizzat gözlemledim. Topu 20 yaprağı olan bitkime duş aldırdım , tek tek yapraklarından sıyırdım örümcekleri 10 dk sonra tekrar gidip bakıyorum dalga geçer gibi yaprağın üzerinde bir tanesi cirit atıyor.Bu işe çok canım sıkıldı. Şimdi çiftcileri daha iyi anlıyorum sanırım.Birazdan evden çıkıp ziraai ilaç satan bir firmaya gidip ilaç alacağım. İşin içine kimyasal girmesin diye heves etmiştim , bu yüzden biber ,domates vb. yetiştirmek istemiştim ama ilaç şartmış ... Pek fazla bir bilgim olmadığı için bana önerilen ilacı alıcam sanırım. Gelişmeleri bildiririm ayrıca.

İzmirİzmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 14:56   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2012
akira marka toz ilaç satın aldım 1 çay kaşığı kadar koydum ve sprey yardımı ile uyguladım ...

İzmirİzmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 23:25   #57
Ağaçsever

vigabatrin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2006
merhabalar.
kimse bahsetmemiş ama bu kırmızı örümceğin çok berbat bir özelliği var. o kadar küçükler ki insan cilt gözeneklerine giriyorlar. özellikle derinin ince olduğu koltuk altı dirsek ön yüzü diz arkayüzü ve kemer izinde girdikleri gözeneklerde sivrisinek ısırığına benzeyen ancak çok çok daha şiddetli kaşıntı yapan lezyonlar oluşturuyorlar. eğer alkol akarisit veya sabunla hemen deriden uzaklaştırılmazlarsa geziyorlar ve bu lezyonları sürekli artırıyorlar.
bizim köydeki bahçemizde milyarlarcası yıllardır yaşayıp gidiyor. ben beni bildim bileli var yani en azından 25 yıldır. bizim ağaçları kurtaralım derdimiz yok. hatta bahçedeki elma ve armut ağaçlarının tümüne yakınını kesip odun olarak kullandık. ancak halen bu melanetlerden kurtulamadık. köy bize zehir oluyor arkadaşlar. en ufak rüzgarlı bir havada kazara bahçeye gittiyseniz vay halinize 5 tanesi vücudunuza girsin temizleseniz bile vücuda bıraktıkları zehire karşı oluşan allerjik yanıttan olsa gerek 1 haftaya yakın çok şiddetli kaşıntı oluyor. bu iğrenç mahlukatlardan kurtulmanın bunu yiyen bir başka böcek yoluyla vs.yolu yok anladığım kadarıyla. bir de ilginç olan şey kimsenin bu insana olan zararlarından bahsetmemiş olması. hiç olmuyormu yoksa oluyor ama farkedilmiyor mu bilemedim. eğer kimsede olmuyorsa gerçekten bizim köydeki zararlılar bir çeşit mutant mı?
ilk karşılaştığımızda biz de ne olduğunu bilememiştik ancak güneş ışığı altında mercekle baktığımızda oluşan kızarıklığın tam ortasında fosforlu koyu turuncu/kırmızı renkte akarı gördük topluiğnenin sivri ucu ebatından küçük. ve rahatsız ettiğimizde o gözenekten çıkıp ciltte gezinip başka gözeneğe girdiğini gördük.
bununla ilgili herhangibir bilgisi olan varsa, paylaşırsa çok sevinirim teşekkürler.

vigabatrin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 11:53   #58
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Verdiğiniz bilgi ilginç. Deri altına giren bir tür akar olduğunu duymuştum ama bitkilerde zarar yapan iki benekli kırmızı örümcek ya da avrupa kırmızı örümceği denenlerin böyle bir şey yaptığını duymamıştım.

Eski 07-06-2014, 21:55   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Öncelikle bütün mesajları okuma şansım olmadı. Bundan ötürü yazacaklarım daha evvel yazıldıysa dikkate almayınız. Evvela dediklerimin tarım ilacı için geçerli olduğunu hatırlatırım. Yani organik yöntemler kullanan kişiler içingeçersizdir.
Bilindiği üzere bu böceklerin dört evresi var. Piyasada satılan ilaçlar tüm evrelere birden hitap etmiyor. Engarantili yolu (büyük ve ticari işletmeler için maalesef) dört hafta ya da 40 günlük bir periyodda ilaçlama yapmaktır. Anasını öldüren ilaç kuzusuna, kuzusuna işleyen ilaç yumurtaya işlemeyebiliyor. Dikkate alınması gereken husus budur.

Muda beğendi.
tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 21:32   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
İlaçlama şekline anlamayan ya da aramalarda bu sayfaya yönlendirilenler için açıklık getireyim.
4 evreli bir yaşam biçimi olan bu böceği bitkiden temizleme yolu 4 kere ilaçlamaktan geçer. Bu evrelerin süresi hava şartlarına göre değişiklik arz edeceğinden 7 ya da 10 günde bir ilaçlama yapılması gerekiyor.
Ayrıca ek bir önlem olarak, baklagilleri çok sevdiğini okudum / duydum. Esas zarar görmesini istemediğimiz alanın çevresine bakla ekmek onlara çekici bir başka alan oluşturmak faydalı olabilir. Lakin bu son bilginin teyit edilmesi gerekmekte. Sahih bir kaynağım yok açıkçası.

neyyire beğendi.
tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024