agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2009, 09:39   #31
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bu sayfaya sadece örnek fotoğrafları yüklersek daha yararlı olacağını zannediyorum.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 13:24   #32
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Buğday bitkisinde Süne zararlısının yumurtaları

Name:  013.JPG
Views: 6320
Size:  63.4 KB

Düzenleyen Cumhur Tonba : 30-06-2009 saat 20:28
Eski 28-06-2009, 22:10   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Elma ağacındaki zararlı.

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 23:33   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Kayısı ağacı gövdesindeki zamklar;

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 16:40   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2009
limon ağacı

Merhaba, fotoğrafta görüldüğü gibi limonun görünmeyecek kadar küçük ziyaretçileri var. Senelerdir çiçek açıp meyve veren limon, bu yaz hiç çiçek açmadı, üstündeki iki meyve küçük kaldı ve lekelerle kaplandı. Yaprakları hızla dökülüyor. Yeni ve daha büyük saksıya almama rağmen köklerini toprak yüzeyinde görmeye başladım. Ayrıca dalların birleşim yerlerini de ince ağlar kapladı.

Yaprak altı ve dalların birleşim yerlerindeki ağları göstermek için de fotoğraf yükleyeceğim.

Eklenen Resimler

kumlutoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 18:22   #36
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
güzel

Name:  guzel.jpg
Views: 6006
Size:  57.1 KBŞeftalimi afiyetle,yiyen bu güzelin adı nedir?

kaybol.2008 beğendi.
Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 19:11   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2009
limon fotoğraflarına ek

Limon agacindaki zarar

Eklenen Resimler

Düzenleyen kumlutoprak : 05-08-2009 saat 15:07 Neden: bu bolumle ilgili olmayan fotograflari silmek
kumlutoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 08:01   #38
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1248246059

burada resmini koyarak yardım istediğim ateş çiçeğime bu sabah fısfıs yaparken şu örümceği gördüm (ya da böcek). ben siyah bir örümcekten şüphelenmiştim ama bugün bunu gördüm. lütfen diğer tarafa da yazı yazan çıkmamış. bilgisi olan hiç kardeş yok mu bana yardım edecek? gördüğüm böceğin resmini çektim.

Eklenen Resimler

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 00:32   #39
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Zeytin gövde kurdu.
Name:  Fotoğraf-0005.jpg
Views: 5643
Size:  68.0 KB

Name:  Fotoğraf-0006.jpg
Views: 5769
Size:  64.9 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 00:48   #40
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Çok harika çekmişsin lilium. Bunu galeriye de yükledin mi? Güzel bir örnek.

Galeriye yüklemiş olduğum Süne Fotoğrafı

Name:  34176-012_thumb.jpg
Views: 5225
Size:  2.6 KB

Eski 26-05-2011, 08:39   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Kuşburnu fidanımın üzerinde 'gül yaprak biti' diye tanımlanan böceklerden var.
Name:  kusburnu.jpg
Views: 5260
Size:  49.6 KB

Güllerimin üzerinde de yeşil yaprak bitlerinin olduğunu fark ettim. Acı biberi suda kaynatarak sprey uygulama yaptım, bir süre kayboldular ama şimdi yine görünüyorlar.. Bitkilerimin kurumasını istemiyorum ne yapabilirim İlaçlama mı yaptırmalıyım?

nesecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2011, 18:08   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
]beyaz pamuksu yapılar (külleme)[/COLOR] Merhaba Mine Hanım. Eklediğiniz fotoğraflar,Küpe çiçeğimdeki hastalığı tanımlamamda yardımcı oldu teşekkür ederim. Küpe çiçeğimde de aynı hastalık var. çiçeğimin üzeri beyaz pamuksu un serpilmiş gibi bir yapıyla kaplı ve yeni çıkan gözleri filizleri kaplayarak gelişimini durduruyor ve yaprakları küçük kalıyor. Ancak çiçeğim çiçeklerini açmaya devam ediyor ama çiçeğimin yapraklarını öyle görmek beni çok üzüyor ve ne yapacağımı bilmiyorum. Yaprakların üzeri kızarıyor ve yeni yapraklar hafice kenarlardan kıvrılıyor yaprağın altına baktığımda ise küçük beyaz sineklerin uçuşup kaçtığını gördüm bu hastalıkla mücadelede ne yapabilirim . Yardımınıza çok ihtiyacım var yardım ederseniz çok sevinirim Saygılarımla...

Beyaz sinek

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 12:34   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Maliyeci-38 Mesajı Göster
]beyaz pamuksu yapılar (külleme)[/COLOR] Merhaba Mine Hanım. Eklediğiniz fotoğraflar,Küpe çiçeğimdeki hastalığı tanımlamamda yardımcı oldu teşekkür ederim. Küpe çiçeğimde de aynı hastalık var. çiçeğimin üzeri beyaz pamuksu un serpilmiş gibi bir yapıyla kaplı ve yeni çıkan gözleri filizleri kaplayarak gelişimini durduruyor ve yaprakları küçük kalıyor. Ancak çiçeğim çiçeklerini açmaya devam ediyor ama çiçeğimin yapraklarını öyle görmek beni çok üzüyor ve ne yapacağımı bilmiyorum. Yaprakların üzeri kızarıyor ve yeni yapraklar hafice kenarlardan kıvrılıyor yaprağın altına baktığımda ise küçük beyaz sineklerin uçuşup kaçtığını gördüm bu hastalıkla mücadelede ne yapabilirim . Yardımınıza çok ihtiyacım var yardım ederseniz çok sevinirim Saygılarımla...

Beyaz sinek
Sn. Maliyeci_38

külleme farklı bir _ mantari_ hastalık. Bakırlı ilaçlar kullanılır.

Anneminde küpe çiçeği var;

beyaz sinek ve akar hastalığına benziyor sizin ki...

Küpe çiçeği beyaz sinek, akar ve yaprak bitlerine çok hassas...

Acil tedavi istiyorsanız benzer hastalık için mostar kullanmalısınız. Üçüne de çok etkili. Zehirlidir, kullanmada dikkatli olamak gerekiyor. Yaprağın üstüne sulandırıp attığında altındaki zararlıları öldürebiliyor.

Mostar 650 gr. da 10 tl. ile satılıyor ve bir sırt tulumbasına (15lt.) 2 en çok 3 çay kaşığı konuyor. 5 çay kaşığı bitkiyi ya da çiçeği durdurabiliyor.

( bir dosttan bir çay kaşığı alıp 10 lt. suda kullanmak hiç maliyet gerektirmezdi ama..)

( Küpe çiçeği ve acil olmasa bu ismi ( mostar)yazmaya elim varmıyor.)

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2011, 14:44   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Sayın Halil Önen yardımınız için çok teşekkür ederim. Aynı şekilde benim annem de küpe çiçeğini çok seviyor hatta evdeki küpe çiçeğini annem aldırdı ben küpe çiçeğini bilmiyordum ama gerçekten çok güzel bir çiçekmiş ardı ardına güzel tomurcuklar veriyor annem hergün küpemizi okşar sever tabi küpenin bu hastalık yüzünden gelişiminin durması bizi çok üzdü çiçek açmaya devam ediyor ama yapraklarını görünce dayanamıyoruz elimizden bir şey gelmemesi çok kötü bir durum. Sizin söyldiğiniz mostar ı mutlaka kullanacağım ama yakınmında bahçe işleri ile ilgilenen biri olmadığından tarım ilacı satan yerlerden aramak zorundayım. yardımınız için tekrar teşekkür ederim son durumu size mutlaka bildireceğim sağlıcakla kalın saygılarımla...

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 16:47   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Köpüklü Ağustos Böceği(Cercopidae)

Geçtiğimiz yıl bir seradan aldığım osteospermum sürekli dalların bağlantı yerlerinden öbek öbek köpükleniyordu. Toprağa dikmeden önce farketmemiştim. Gördüğümde ise bunun bir zararlı veya hastalık olabileceği üzerinde fazla durmadım, zaten bir süre sonra da kayboldu bu köpükler.

Bir daha karşılaşırsam artık bu durumun bir zararlı olan Köpüklü Ağustos Böceği (Cercopidae) nden kaynaklandığını biliyorum.

Bu böcek, bitki dallarının arasına köpük gibi bir maddenin içinde larvalarını bırakır. Bu larvalar diğer böcekler gibi bitkinin öz suyunu emerek yaşamlarını sürdürürler ve bitkinin gelişimini yavaşlatma hatta ölümüne yol açmaya kadar zarar verebilirler.

Tükürük böceği olarak da bilinir. Köpüğümsü bu maddenin sırrı, larvaları doğal düşmanlarından koruma amaçlıdır.

Bazı meyve türleri, çilek, böğürtlen v.s, çeşitli süs bitkileri, çam türleri v.s., bu zararlının konaklamayı tercih ettiği bitkilerdendir.

Önemli not: Aşağıda örneklenen resimler internet üzerindeki çeşitli sitelerden alıntılanarak eklenmiştir.

Eklenen Resimler

yasemin-35 beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 14:56   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Sevgili Bitki dostu,ben yıllardır balkonumda domates,salatalık,biber,roka,maydanoz yetiştiriyorum.Toprak olarak torf kullanıyorum.Geçen yıl hiç ürün alamadım,sebebi önce salatalıkta sonra diğerlerine sıçrayan beyaz,yapışkan,sanki örümcek ağıyla birbirine bağlanmış bir böcek türü sebebiyle,Geçen kışın başında bitki köklerini tamamen temizleyip toprağı dışarda nadasa bıraktım.3-4 hafta toprağı önce iyice havalandırdıktan sonra başka yerden aldığım tohumlarla yeniden dikim yaptım.Fakat o bahsettiğim böceklerin şu an toprakta bol miktarda gezdiğini gördüm.Henüz tohumlar filiz aşamasında ve yapraklara böcek bulaşmamış.Bu durumda bu böcekleri nasıl yok ederim.Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden tüm bitki dostlarına teşekkür ederim.Saygılarımla

maggellan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 15:25   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maggellan Mesajı Göster
Sevgili Bitki dostu,ben yıllardır balkonumda domates,salatalık,biber,roka,maydanoz yetiştiriyorum.Toprak olarak torf kullanıyorum.Geçen yıl hiç ürün alamadım,sebebi önce salatalıkta sonra diğerlerine sıçrayan beyaz,yapışkan,sanki örümcek ağıyla birbirine bağlanmış bir böcek türü sebebiyle,Geçen kışın başında bitki köklerini tamamen temizleyip toprağı dışarda nadasa bıraktım.3-4 hafta toprağı önce iyice havalandırdıktan sonra başka yerden aldığım tohumlarla yeniden dikim yaptım.Fakat o bahsettiğim böceklerin şu an toprakta bol miktarda gezdiğini gördüm.Henüz tohumlar filiz aşamasında ve yapraklara böcek bulaşmamış.Bu durumda bu böcekleri nasıl yok ederim.Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden tüm bitki dostlarına teşekkür ederim.Saygılarımla
Sn.maggellan.

Zararlı teşhis edebilecekmisiniz.Bu resimlerden hangisine benziyordu zarar şekli.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 18:31   #48
Yeni Üye

Eski 19-04-2012, 18:33   #49
Yeni Üye

Birinci resimdeki gibiydi,ama şimdi toprakta geziyorlar ve çok küçükler

Eski 19-04-2012, 18:51   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maggellan Mesajı Göster
Birinci resimdeki gibiydi,ama şimdi toprakta geziyorlar ve çok küçükler
Birinci resimdeki beyaz sinek.Bu mevsimde açık alanda olmaz.Topraktada olması söz konusu değil.

Resim gönderinde ilaç tavsiye edelim.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 19:18   #51
Yeni Üye

resimdeki olgunlaşmış halleri,ancak geçen yılda önce topraktaydı sonra bütün gövdeyi sardı.Özellikle bir kaç gün önce hava güneşli ve sıcakken toprağın üzerinde geziyorlardı,1mm den daha küçük ve sayısıda oldukça fazlaydı,şimdi hava serin ortalıkta görünmüyorlar,dediğim gibi şimdilik sebzelerim 4-5 cm fide şeklinde,bu durumdayken belkide hava daha çok ısınmadan bitkilere çıkmıyorlar,hava ısınınca su ve yiyecek bulmak için bitkiyi istila ediyorlardır.Hava açık olunca toprak ısınınca ortaya çıkarlar resimlerini yüklerim.İlginize çok teşekkür ederim.

Eski 26-04-2012, 18:25   #52
Ağaçsever

yasemin-35's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Geçtiğimiz yıl bir seradan aldığım osteospermum sürekli dalların bağlantı yerlerinden öbek öbek köpükleniyordu. Toprağa dikmeden önce farketmemiştim. Gördüğümde ise bunun bir zararlı veya hastalık olabileceği üzerinde fazla durmadım, zaten bir süre sonra da kayboldu bu köpükler.

Bir daha karşılaşırsam artık bu durumun bir zararlı olan Köpüklü Ağustos Böceği (Cercopidae) nden kaynaklandığını biliyorum.

Bu böcek, bitki dallarının arasına köpük gibi bir maddenin içinde larvalarını bırakır. Bu larvalar diğer böcekler gibi bitkinin öz suyunu emerek yaşamlarını sürdürürler ve bitkinin gelişimini yavaşlatma hatta ölümüne yol açmaya kadar zarar verebilirler.

Tükürük böceği olarak da bilinir. Köpüğümsü bu maddenin sırrı, larvaları doğal düşmanlarından koruma amaçlıdır.

Bazı meyve türleri, çilek, böğürtlen v.s, çeşitli süs bitkileri, çam türleri v.s., bu zararlının konaklamayı tercih ettiği bitkilerdendir.

Önemli not: Aşağıda örneklenen resimler internet üzerindeki çeşitli sitelerden alıntılanarak eklenmiştir.
benim güllerimde bu yıl aynı köpüklenme var bunun bir böcek olduğunu hiç düşünmemiştim ne yapmak gerek

yasemin-35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 18:43   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sayın yasemin-35,

ben bu sorunla karşılaştığımda bunun bir böcek olduğunu bile bilememiştim. Bir süre sonra bu durum kendiliğinden düzelmişti, müdahale etmemiştim anlamadığım için.

Köpük böceği başlığı altında bu durum daha geniş kapsamda tartışılıyor. Ziyaret etmenizi öneririm.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 19:20   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 12
domates yaprağında ki bu zararlı yaprak biti mi?

ErdincK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 16:01   #55
Yeni Üye

İşte yıllardır mücadele ettiğim böcek

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane Mesajı Göster
Birinci resimdeki beyaz sinek.Bu mevsimde açık alanda olmaz.Topraktada olması söz konusu değil.

Resim gönderinde ilaç tavsiye edelim.
Selamlar,bahsettiğim böcekler ilk defa biberlerimin bir kaçında görüldü ve hemen o kökleri söktüm ayırdım.Aynı tür böcekler geçen yıl salatalıklarıma da saldırmıştı.Bu kez fotolarını çektim,yardım ederseniz sevinirim,Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2012, 15:23   #56
Yeni Üye

Selamlar,bahsettiğim böcekler ilk defa biberlerimin bir kaçında görüldü ve hemen o kökleri söktüm ayırdım.Aynı tür böcekler geçen yıl salatalıklarıma da saldırmıştı.Bu kez fotolarını çektim,yardım ederseniz sevinirim,Şimdiden teşekkürler.

Eski 11-07-2012, 16:34   #57
Yeni Üye

kgursu's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Bir süredir Codiaeum variegatum'umda (isimde yanılabilirim) bu ağları görmeye başladım. Ne olduğunu bulmama yardımcı olur musunuz?

Pardon, burada mı sormam lazımdı?
Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı

Bunların kırmızı örümcek ağları olduğundan şüpheleniyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen kgursu : 12-07-2012 saat 18:10 Neden: Ekleme yaptım
kgursu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2012, 22:51   #58
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012

Selam arkadaşlar aranıza biraz önce katıldım....
Domateslerimin yapraklarında küfe benzer mantari bir hastalık var sanırım,
ayrıca genel bir durum olarak,
yaprakları yukarı doğru kıvrık olanlar çoğunlukta..

Yaprak kıvrılması edindiğim bilgilere göre aşırı budama aşırı sulama ve çok yağışlı nemli dönemlerde olabiliyormuş....

Düzenleyen sinbas : 11-07-2012 saat 23:34
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2012, 22:52   #59
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Sanırım Yukarıdaki resimlerin ayarını tutturamamışız ancak bildiğim kadarıyla vBulletin Version 3.8.5 resimleri standart ebatlara küçülten ayarları olması lazım..

Yine Salatalıklarda ki durumu sizlere resimledim;
Ateşe Tutulmuş gibi bariz yanıklar var idi....

Yaprak mildiyösümü desem külleme mi desem tam teşhis koyamadım;

Resimde görülen bozukluğu kırmızı örümcek tarafından yapıldığını duymuştum,
ama bilen biri bu konuyu açıklarsa daha iyi olacak;

Yine salatalığın birini köküyle söküp attım resimleri aşağıda;

Yapraklar Üstten görünüş

Yapraklar Alttan görünüş

Düzenleyen sinbas : 12-07-2012 saat 15:15
Eski 11-07-2012, 23:40   #60
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Bahçeyi ilk yaptığım günlerde aşağıda resmi bulunan haylaz hayli zarar verdi, bozkurt olarak bilinen bu zararlı gündüzleri toprak altında geceleri toprak yüzeyinde aynen dana burnunun yaptığı zarar gibi fidelerimi toprak seviyesinden kesiyordu .Daha sonra kepekle karıştırılan bir ilaç aldım kullandım çok şükür şimdilik bitti ancak bununla biyoloji savaş olarak, sezon sonunda bahçenin iki defa bel veya çapa makinası ile işlenmesi larva ve yumurtalarının yok olmasına sebep oluyor. aynı şekilde aynı işlemi baharın fide dikimine başlamadan önce en az iki defa daha işlenmesi büyük ölçüde yararlı olacaktır hem zararlıların yok olmasında hemde toprağın havalandırmasında;

Daha sonra biber ve salatalık yapraklarınının üzerinde aşağıdaki böcekler çıktı

Düzenleyen sinbas : 12-07-2012 saat 15:20 Neden: abone olabilmek için

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024