agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Genel bitki koruma (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=365)
-   -   Kırmızı örümcekler (akarlar) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=21863)

Lilium 05-08-2010 15:22

Kırmızı örümcekler (akarlar)

2 Eklenti(ler)
KIRMIZI ÖRÜMCEKLER (AKARLAR)

Tanımı, yaşayışı ve zarar şekli:

Kırmızı örümcekler elma, armut, ayva, şeftali kiraz, vişne erik ve kayısı gibi yumuşak ve sert çekirdekli meyve ağaçlarında zarar yaparlar. Bulundukları ağaçlarda yaprakların bitki öz suyunu emerek zararlı olurlar. Bunun sonucunda yapraklarda önce beyaz, sonra sarı kahverengi lekeler meydana gelir. Daha sonra bu lekeler birleşerek yaprağın kuruyup dökülmesine, dolayısıyla önemli derecede ürün kaybına neden olur.

Eklenti 164433
Kırmızı örümcekler çıplak gözle zor görülecek kadar küçüktürler. Şekilleri yumurta veya armut biçimindedir. Çoğunun üst tarafı kabarıktır, bazılarının düzdür. Deride değişik şekil ve büyüklükte tüyler, kıllar ve dikenler vardır. Yumurtadan çıkan larva 3 çift, nimf ve erginler 4 çift bacaklıdır.

Akdiken akarı (Tetranychus viennensis Zacher) ; Dişileri oval şekilli, kırmızı renkli ve tombuldur. Yapraklarda çok kesif ağ örerler. Kışı döllenmiş dişi halinde, ağaçların kabuk altlarında, yarık ve çatlaklarda döllenmiş dişi halinde geçirirler. Bir dişi 60-120 yumurta bırakabilir. Yumurtalar 5-7 gün içinde açılır. Yılda 9-10 döl verirler.

İki noktalı kırmızı örümcek:

(Tetranychus urticae Koch.) ; rengi yeşilimsi sarı veya kahverengimsi yeşildir.Vücudun ortasına yakın mesafede iki tarafta siyah büyük
birer benek bulunur. Yapraklarda çok yoğun ağ örer. Ergin dişiler beslendikleri yaprakların alt yüzüne tek tek veya kümeler halinde olmak üzere 100-200 yumurta bırakırlar. Yılda 10-21 döl verirler.

Avrupa kırmızı örümceği:

(Panonychus ulmi Koch.) ; Ergin dişileri koyu kırmızı renkli yuvarlakça dolgun
vücutludur. Bu kırmızı örümcek ağ yapmaz . Kışı yumurta halinde ağaçların dallarında geçirir, ilkbaharda nisan başından itibaren yumurtadan çıkan larvalar taze sürgünlere saldırır. Larvaların ergin oluşu ilkbaharda 28 günde, yazın 15 günde olmaktadır. Yılda 8-9 döl verirler.
Eklenti 164441

Meyve kahverengi akarı (Bryobia rubrioculus Scheut.) ; erginleri kırmızı, kahverengi ve yeşil karışımı renktedir. Üstten bakıldığında üstü düz ve karın kısmı şişkindir. Sırtta belirli bir çizgi bulunur.
Vücut kılları yaprak şeklindedir. Erginleri 1 ve 2 yıllık dallar üzerinde daha çok bulunur ve yapraklarda ağ yapmazlar. Kışı yumurta halinde geçirir, kış yumurtaları hava koşullarına göre mart sonu ve nisan ayının ilk günlerinden itibaren açılmaya başlar. Yılda 3-4 döl verir.

Yassı akar ( Cenopalpus pulcher C.- F.) ; ergin dişilerinin vücudu oval ve yassı
yapılı, kiremit veya daha koyu kırmızı renktedir. Vücuda üstten bakıldığında sırtında yatay olarak vücudu ikiye bölen belirgin bir çizgi görülür. Sırttaki kıllar kısa ve diken gibidir. Yapraklarda çok az ağ örerler. Bu akar, kışı döllenmiş dişi olarak meyve ağaçlarının 2-3 yıllık dallarının çiçek buketi, odun veya meyve gözleri etrafında, tomurcukların arasında veya üzerinde geçirir. Erginler nisan ayı ortasından sonra yumurta bırakmaya başlar. Yumurtalar mayıs ayı sona ve haziran ayının ilk haftasından itibaren açılmaya başlar. Yılda 4-5 döl verirler.

İlaçlı Mücadele Zamanı :

Akarlara karşı kış mücadelesi önerilmemektedir. Ancak kabuklu bitlerin bulunduğu meyve bahçelerinde yapılacak kış mücadelesi, kırmızı örümceklerin
yoğunluğunu düşürür. Mayıs ayından itibaren 100 yaprakta periyodik olarak yapılacak sayımlarda akar sayısının yaprak başına ortalama 3-5 bireyi geçmesi durumunda ilaçlama gerekir.

KULLANILABİLECEK İLAÇLARVE DOZU :

Etkili Madde Dozu (100 lt suya/ilaç)
Kükürt,80 WP 400 gr
Bromopropylate 500 g/l 100 ml.
Flubenzimine 50 WP 75 gr.
Phosomet % 50 WP 120 gr.
Formothion 336 g/l 150 ml.
Triazophos 420 g/l 100 ml.
Bifenthrin 100 g/l 50 ml.

Lilium 05-08-2010 15:50

2 Eklenti(ler)
Pepinom çiçek açıyor ve meyve bağlamayıp çiçeklerini döküyordu, hemen takip ve araştırmaya başladım.
Suç üstü yakalandılar.

Eklenti 164446

Eklenti 164447

Lilium 05-08-2010 15:55

2 Eklenti(ler)
Takip bittimi? bitmedi, takibe devam.
Oradan hızlı bir şekilde çiçeklere yöneldiler.
Eklenti 164448

Eklenti 164449

Pepinoların çiçeklerini niye döktüğü anlaşılmıştı.

Lilium 05-08-2010 16:07

3 Eklenti(ler)
Yaprakta ki bit larvaları ve zararı
Eklenti 164450

Eklenti 164451

Ve sonuç

Eklenti 164452

MeyveliTepe 05-08-2010 16:32

Resmini çektikleriniz galiba bit, kırmızı örümcek değil.

Lilium 05-08-2010 16:47

Evet haklısın sn meyvelitepe kırmızı örümcekler bu kadar iri değil, kırmızı kırmızı görünce benide yanılttılar:)

umutyolcusu 27-06-2011 22:12

Domateslerimdeki kırmızı örümcekler için sulu kükürt satın aldım ama eve gelince paketinde son kullanma tarihi 09.011 olarak geçiyor.Satıcı 3 yıl kullanabilirsin demişti.Zaten son kullanma tarihi gelmiş görünüyor.Geri götürmeli miyim yoksa etkili olur mu 3 yıl? (saksı bitkilerimde kullanacağım)

İsmail Kuzucu 30-06-2011 21:44

Ürünü paketin üzerinde yazan şekilde saklaması yaparsanız sorun olmayacaktır. Ancak 3 yıl kadar uzun bir zamanda aynı etkiyi gösterirmi orası tartışmaya açık :)

umutyolcusu 01-07-2011 13:29

Maalesef eşimle ilacı geri gönderdim ama gerisin geri aynı paketle döndü eşim.Ben de mecburen uyguladım ama sanki çokta etkili olmadı.Acaba kükürt miktarını mı arttırmalıyım.500gr'lık şişeye 2 çay kaşığı attım ama az geldi her halde.Şimdiş arttırarak tekrara deneyeceğim:(

aydın 19-07-2011 14:04

kırmızı örümcek için kükürt kullanımı

Peki ya 1 lt'ye ne kadar ya da kaç kaşık atmalıyız?

sındırgılı 19-07-2011 19:58

10 litre suya 50- 60 gram attigima gore, 5-6 gram kafi gelir. Benim uygulama seklim bu.

aydın 19-07-2011 21:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı (Mesaj 838566)
10 litre suya 50- 60 gram attigima gore, 5-6 gram kafi gelir. Benim uygulama seklim bu.

Sn. sındırgılı;

Yardımınız için teşekkür ederim. Ancak suyun içine attığım toz kükürt bir türlü erimiyor. Adeta kum gibi dibine çökeliyor. Ve fısfısı bozuyor. :(

Sizce ne yapmalıyım?

sındırgılı 20-07-2011 08:01

Acaba kullandiginiz toz kukurt `` WP ya da WG`` degilmi ?
Yani, suda cozunebilen kukurt olmama ihtimali fazla. Bu durumda kuru toz uygulamasini ince bir elek yardimi ile dagitarak yapabilirsiniz. Ben, sadece yaban mersinlerinin topraginin PH seviyesini dusurmek icin toz kukurt kullaniyorum.

umutyolcusu 20-07-2011 10:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydın (Mesaj 838591)
Sn. sındırgılı;

Yardımınız için teşekkür ederim. Ancak suyun içine attığım toz kükürt bir türlü erimiyor. Adeta kum gibi dibine çökeliyor. Ve fısfısı bozuyor. :(

Sizce ne yapmalıyım?

Elinizdeki kükürt sulandırılan çeşit ise önce kullanacağıız miktar kükürtü küçük bir kapta iyice eritip fıs fısa ekleiğimiz suya karıştırıyoruz.Yoksa tam manasıyla karışmıyor.Ama hiç karışmaksızın dibine çöküyor olması şaşırtıcı.Direkt suya atsaız bile suyun rengini beyaza çeviriyor.Biraz durursa dibine çöküyor.Kullanmadan önce çalkalamak gerekiyor.
İlk uygulamada pek etkili olmamıştı ama 2. uygulamada daha etkili olmuş gibi geldi bana ama hala az da olsa kırmızı örümcekler mevcut.Sanırım tekrarlamak gerekiyor.Zaten peketinde 3-5 kere tekrarlanır yazıyor.

ligustrum 20-07-2011 12:25

Toz kükürt tülbentten sallayarak atılmalı.

aydın 20-07-2011 15:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi umutyolcusu (Mesaj 838752)
Elinizdeki kükürt sulandırılan çeşit ise önce kullanacağıız miktar kükürtü küçük bir kapta iyice eritip fıs fısa ekleiğimiz suya karıştırıyoruz.Yoksa tam manasıyla karışmıyor.Ama hiç karışmaksızın dibine çöküyor olması şaşırtıcı.Direkt suya atsaız bile suyun rengini beyaza çeviriyor.Biraz durursa dibine çöküyor.Kullanmadan önce çalkalamak gerekiyor.
İlk uygulamada pek etkili olmamıştı ama 2. uygulamada daha etkili olmuş gibi geldi bana ama hala az da olsa kırmızı örümcekler mevcut.Sanırım tekrarlamak gerekiyor.Zaten peketinde 3-5 kere tekrarlanır yazıyor.

Evet tam manasıyla karışmıyor. Ancak suyun rengini sarıya boyuyor. Zaten aldığım kükürdün rengi sarı. Yöntem olarak geriye Sn. ligustrium önerdiği tülbentle toz halinde kırmızı örümceğin olduğu yaprak ve dallara sallamak kalıyor.

Teşekkür ederim arkadaşlar.

aukesen 06-09-2011 22:56

Kükürt,80 WP'nin zehirlilik durumu nedir acaba aldım kırmızı örümcek için ilaç ama bilemiyorum

umutyolcusu 07-09-2011 18:50

Kırmızı örümcek için kimyasal ilaç şart sanırım.Ben kükürtün faydasını görmedim maalesef.Boşuna para vermişim:(

rodoslu 04-07-2012 12:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 680316)
KIRMIZI ÖRÜMCEKLER (AKARLAR)

KULLANILABİLECEK İLAÇLARVE DOZU :

Etkili Madde Dozu (100 lt suya/ilaç)
Kükürt,80 WP 400 gr
Bromopropylate 500 g/l 100 ml.
Flubenzimine 50 WP 75 gr.
Phosomet % 50 WP 120 gr.
Formothion 336 g/l 150 ml.
Triazophos 420 g/l 100 ml.
Bifenthrin 100 g/l 50 ml.

Bu etken maddelerin hepsini Ulus'daki ziraat ilaçları satan mağazaya sordum. Hepsinin yasaklı söyledi. Kırmızı örümcek için Hektaş firmasının "Torpedo" ilacını bulabildim sadece..

Umarım iyi gelir.

kartal124 04-07-2012 23:44

Kırmızı örümceği kökünden çözecek ilaç icad olduysa ne mutlu.Ne yapsanız engel olamıyorsunuz.Yaprakların altına saklandıkları için ve anormal şekilde hızlı üredikleri için mücadele çok zor.Hele ki kükürtle falan olacak iş değil.Kükürt önleyici olabilir ama bir kere bulaşınca ortadan kaldırmaya yetmiyor.Hem yaprakların alt yüzüne kükürt serpilmezki.Son çare çok yıllık bitkilerde yapraksız bırakıncaya kadar budama yapmak.Bitki ancak o zaman kendini toparlıyor, kırmızı örümceğin kökünü kurutmuş oluyorsunuz.

Lilium 06-07-2012 23:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu (Mesaj 993945)
Bu etken maddelerin hepsini Ulus'daki ziraat ilaçları satan mağazaya sordum. Hepsinin yasaklı söyledi. Kırmızı örümcek için Hektaş firmasının "Torpedo" ilacını bulabildim sadece..

Umarım iyi gelir.

Diğer ilaçların yasaklanıp yasaklanmadığını bilmiyorum ama kükürtdün sulu olanı da toz olanı da piyasada satılmakta.

Füsun Çağırgan 07-07-2012 00:03

Ankarada yaşayan arkadaşlar için bu firma uygun olabilir. Emir Kimya ben borax ve kükürt için aradım, adresinize gelmem zor dedim, hafta içinde ulusa getirecekler istediklerimi. Fiyatları da hayli iyi geldi.

dermana 07-07-2012 10:34

kullanabileceğiniz en iyi ve etkili ilaç }}} Bitki Bilimi

sarin 09-07-2012 22:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dermana (Mesaj 995247)

Sayın Dermana fiyatı konusunda bilginiz var mı?

Sevgi Durul 11-07-2012 14:41

4 Eklenti(ler)
Sellukamın ve sabah sefamın yapraklarında kırmızı örümcek mi var? Yoksa çok sulanmaktan mı sararmış? Teşekkürler...

Eklenti 317335

Eklenti 317336

Eklenti 317337

Eklenti 317338

Halil Önen 12-07-2012 11:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 997023)
Sellukamın ve sabah sefamın yapraklarında kırmızı örümcek mi var? Yoksa çok sulanmaktan mı sararmış? Teşekkürler...

Eklenti 317335

Eklenti 317336

Eklenti 317337

Eklenti 317338

Kırmızı örümcek değil, çok sulamadan kaynaklanan bir mantar hastalığı ya da besin eksikliği olabilir, sararan yaprakları kesip atmak gerekiyor...

dermana 12-07-2012 17:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sarin (Mesaj 996347)
Sayın Dermana fiyatı konusunda bilginiz var mı?

500 cc 120 tl. daha küçük ambalajda satılıyor mu bilmiyorum.

denizakvaryumu 17-07-2012 07:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dermana (Mesaj 995247)

Hektaş

Bu ilaca ne dersiniz?Kalıntı süresi 1 gün...

Turunçgil 17-07-2012 20:59

Bence o kimyasallara falan hiç gerek yok bende bu kırmızı örümceklerle çok uğraştım ve çözümünü buldum. İlk önce 1 Yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 kaşık veya biraz fazla olabilir arapsabununu ve 1 çay kaşığı karbotanı Çiçek suladığımız fısfıs'a koyuyoruz ve aldığı kadar su koyup çalkalıyoruz ve bitkilerimizin işgal edilmiş yerlerine fısfısla püskürtüyoruz.Ertesi gün tamamen kurtultuğumu söyleyebilirim ve ayrıca uzun sürede koruyor.

dermana 18-07-2012 00:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 999063)
Hektaş

Bu ilaca ne dersiniz?Kalıntı süresi 1 gün...

çok iyi bir ilaç, ama larvalara karşı etkisiz ..:(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024