agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2008, 17:48   #61
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Hazır bordo bulamacı kullandım bu sene. Sadece güllerimde biraz yıpranma oldu. Tabi benim hatamdan. Su ile seyreltmeyi az yapmış olmalıyım ki, yeni çıkan taptaze filizler yanıverdi hemen. Sonra toparladılar kendilerini. Fakat küllemeden eser kalmadı hiç. Güllerde külleme için etkili olduğunu düşünüyorum. Meyve fidanlarıma da uyguluyorum.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2008, 15:57   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
herkese selam
bordo bulamacı , ve göz taşı topraklarımıza ve insanlarımıza çok zarar veriyor lütfen bu konuya biraz daha önem gösterin
herkese sevgiler

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 13:00   #63
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Arkadaşlar şimdi, SAFA-BAKIR 50 WP (fungisit-mantar ilacı) aldım, bordo bulamacı enaz 4 kg lık vardı buda aynı işlevi görör dedi satıcı, bende aldım. Kiraz, eriklerdeki ve diğer meyvelerdeki yaprak ve sürgün ucu kıvrıklığı için ve diğer kabuklarda oluşan parazitler için kullanacağım doğru olur mu? Hava güzel durgun kullanmak için cevabınızı bekliyorum.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 16:23   #64
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Arkadaşlar soruma yanıt veren olmadı, Bende bir depo ya bir bardak 'bakır 50 wp' koyup karıştırarak ağaçlara ilaçlama yaptım. Ancak ilaç deposunda eskiden kalmış yaprak biti ilacı kalıntısı vardı, bir zararı olur mu?

Eski 19-12-2008, 18:11   #65
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Nariçi. yukarıada 51 nolu mesaj a bakabilirmisiniz? Aldığınız Bakır 50 Wp aynı görevi görür.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 18:30   #66
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim, sayın Cumhur Tonba, zaten form açıklamalarınızdan okudum onagöre aldım. Benim takıldığım konu depoda önceden kalmış bir-iki litrelik eski ilaçlı su.

Eski 19-12-2008, 19:55   #67
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Teşekkür ederim, sayın Cumhur Tonba, zaten form açıklamalarınızdan okudum onagöre aldım. Benim takıldığım konu depoda önceden kalmış bir-iki litrelik eski ilaçlı su.
Önceden kaldıysa boşverin. Kullanmayın. Kullandıysanız zararı olmaz. Faydasıda

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 20:18   #68
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkürler anlaşıldı.

Eski 20-12-2008, 13:56   #69
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Merhabalar ,
Eski adıyla Narenciye Araştırma Enstitüsü (Yeni adıyla BATEM) yayını olan Turunçgil Hastalık ve Zararlıları adlı kitapta bordo bulamacının yağmurla yıkanmaya karşı daha dayanıklı olabilmesi için içerisine % 0,25 oranında kara boya (Demir sülfat) karıştırılması öneriliyor. Ancak piyasada aradığım halde siyah demir sülfat (FeSO4) bulamıyorum , piyasada bulabildiklerim yeşil demir sülfat (Fe2(SO4)3). Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını istirham edeceğim. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 16:27   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Yıkanmaya karşı, % 0,1 şeker katabilirsiniz. Yani 1 ton karışıma 1 kg şeker ilacınızın daha iyi yapışmasını sağlayacaktır.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 20:03   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Demirsülfatın rengi yeşildir. Karaboya denmesinin nedeni, demirsülfat bitkiboyaları(kökboyalar) ile yapılan boyamalarda mordanlamada da kullanılır ve demirsülfat ile yapılan mordanlamada siyah renk elde edilir. Bundan dolayı demirsülfat karaboya olarak da adlandırılır. (Yün ve ipek boyamada.)

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 06:00   #72
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Yıkanmaya karşı, % 0,1 şeker katabilirsiniz. Yani 1 ton karışıma 1 kg şeker ilacınızın daha iyi yapışmasını sağlayacaktır.
Sn. Todor ,
İlginiz ve verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Bordo bulamacına yayıcı yapıştırıcıda karıştırılamıyacağını düşündüğüm için arayıştaydım. Çok sağolun. Bundan sonra % 0,1 oranında şeker koyacağım. Saygı ve selamlarımla . .

Eski 23-12-2008, 23:02   #73
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Arkadaşlar,
nette bir çok yerde bitkileri, fungisit veya bakırlı ilaçlar yerine bordo bulamacı ile ilaçlamamız tavsiye ediliyor...

Sebebi bordo bulamacının doğal olması ve bir zararının olmaması deniyor...

Bordo bulamacı gerçekten doğal mı?Herhangi bir zararı yok mu?
Sayın Deniz Akvaryumu ;
Bence çok güzel bir konu başlığı açmışsınız fakat ne yazıkki şu ana kadar hiç kimse bunun ne anlama geldiğinin farkına varamamış.Herkes nasıl kullandığını ve uyguladığını yazmış vay halimize. Hiç kimse zararından söz etmiyor, hiç kimse bordo bulamacı uygulayıp göz taşı kullanıp ağaçlarının neden hastalığa kapılmasını sorgulamıyorlar . Bu tip uygulamaların geçici çözüm olduğunun farkında bile değiller . Bordo bulamacı ve göz taşı kullandıkları ağaçlarının mahsüllerini analize götürmek hiç akıllarına geldimi? Yine de bu konuyu açtığınız için teşekkürler

Eski 23-12-2008, 23:06   #74
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Oğuz Alper, ben de yıllardır ağaçlarıma güllerime bordo bulamacı uyguluyorum, sizin bildiğiniz başka bir çözüm varsa lütfen paylaşırmısınız bizimle.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 23:17   #75
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Oğuz Alper, ben de yıllardır ağaçlarıma güllerime bordo bulamacı uyguluyorum, sizin bildiğiniz başka bir çözüm varsa lütfen paylaşırmısınız bizimle.
Sevgili Adalet Hanım;

Benim tavsiyem Biyolojik Mücadeleye biran önce geçmemizin gerekliliği . ağaçlarımızdaki başlıca sorunlarımız Ateş Yanıklığı , Kara Leke gibi Külleme gibi Hastalıklara karşı artık tamamen ruhsatlanmış biyolojik ürünler mevcut bu ürünleri kullandığımız zaman hem sağlıklı ürünler elde ediyoruz hemde ağaçlarınızı tanıyamıyorsunuz o kadar sağlıklı oluyorlarki görmeniz gerek. Ben yaklaşık 4 yıldır Biyolojik Mücadele ile ürünlerimi yetiştiriyorum. Az masraf ve çok ürün elde ediyorum.Ürünlerimi de insanlara göğsümü gere gere satıyorum çünkü mantar ilacı ve böcek ilaçları kullanmıyorum. Bu konuda araştırma yapar iseniz eminim bu söylediklerime sizde katılabilirsiniz. Yalnız bu arada zıraai ilaç bayileri bu duruma pek sıcak bakmıyorlar sebebine gelince her hastalığa ayrı bir ilaç satılıyor ne yazıkki . Bence işlerine gelmiyor bana belki kızacaklar ama bu böyle .
Saygılar

major tom beğendi.
Eski 24-12-2008, 09:46   #76
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Arkadaşlar ,aklım yine karıştı.3 yıldır ağaçlarımı sadece ilk baharda sağlıklı görebiliyorum.
Hemen arkasından ,armut kaplanı,yaprak bükenler,yaprak bitleri,pamuklu bitler ,en kötüsüde kara koşnil istilasına uğruyor.Burdaki evlerin tümü bahçeli ve burası rüzgarıyla
ünlü ,rüzgar hastalıkları bahçeden bahçeye taşıyor.
Ziraata her gidişimde yeni bir ilaç veriyor.
Bu sene ilk kez bordo bulamacı kullanıp ,zararlıları en aza indirmeyi düşündüğüm
anda da zararıyla ilgili yazılar okuyorum.Kısacası yine ne yapacağımı şaşırdım.Eminim pek çok kişi benimle aynı durumdadır.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 19:09   #77
Ağaç Dostu

Sayın oğuz alper
Mesela, mantar için (fungusid) ve böcek için (insektizid) birkaç ticari isim ve bunların içindeki etken maddeleri yazmanız mümkün mü? Bir de salyangoz için elinizde demir III fosfat etken maddesini ihtiva eden bir ilacınız varmı?

Eski 25-12-2008, 08:43   #78
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oğuz alper Mesajı Göster
Sevgili Adalet Hanım;

Benim tavsiyem Biyolojik Mücadeleye biran önce geçmemizin gerekliliği . ağaçlarımızdaki başlıca sorunlarımız Ateş Yanıklığı , Kara Leke gibi Külleme gibi Hastalıklara karşı artık tamamen ruhsatlanmış biyolojik ürünler mevcut bu ürünleri kullandığımız zaman hem sağlıklı ürünler elde ediyoruz hemde ağaçlarınızı tanıyamıyorsunuz o kadar sağlıklı oluyorlarki görmeniz gerek. Ben yaklaşık 4 yıldır Biyolojik Mücadele ile ürünlerimi yetiştiriyorum. Az masraf ve çok ürün elde ediyorum.Ürünlerimi de insanlara göğsümü gere gere satıyorum çünkü mantar ilacı ve böcek ilaçları kullanmıyorum. Bu konuda araştırma yapar iseniz eminim bu söylediklerime sizde katılabilirsiniz. Yalnız bu arada zıraai ilaç bayileri bu duruma pek sıcak bakmıyorlar sebebine gelince her hastalığa ayrı bir ilaç satılıyor ne yazıkki . Bence işlerine gelmiyor bana belki kızacaklar ama bu böyle .
Saygılar
Sn. oğuz alper ,
Tamam , bende biyolojik mücadele yapalım diye düşünüyorum , ama zeytinde halkalı leke ve zeytin dal kanseri hastalıklarına karşı önerebileceğiniz bir biyolojik mücadele ürününüz var mı ? Selamlar . .

Eski 25-12-2008, 09:39   #79
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Oğuz Alper;

İki hafta önce ağaçlarıma bordo bulamacı verdim, ilk baharda tekrarlamayı düşünüyorum.
Burada sizin bahsettiğiniz biyolojik ürünün ismini verebilirsiniz, iyi bir bahçevan değilim, neyazıkki, bu yüzden araştırma sırasında gelen değişik öneriler yine kafamı karıştıracak.

Anladığım kadar siz üreticisiniz, bu işle çok daha yakından ilgileniyorsunuz, benim 20 tane ağacım var, en çok yaprak kıvrıklığı, mantar, kara leke, yaprak biti, gibi hastalıklar oluşuyor.

Geçen sene NeemAzal almıştım, ama sizin önerebileceğiniz başka isimleri de denemek isterim.
Burada özellikle, bordo bulamacı yerine geçen bir ürün yazabilirmisiniz lütfen, baharda onunla devam ederiz.

Eski 25-12-2008, 10:13   #80
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Oğuz Alper;

İki hafta önce ağaçlarıma bordo bulamacı verdim, ilk baharda tekrarlamayı düşünüyorum.
Burada sizin bahsettiğiniz biyolojik ürünün ismini verebilirsiniz, iyi bir bahçevan değilim, neyazıkki, bu yüzden araştırma sırasında gelen değişik öneriler yine kafamı karıştıracak.

Anladığım kadar siz üreticisiniz, bu işle çok daha yakından ilgileniyorsunuz, benim 20 tane ağacım var, en çok yaprak kıvrıklığı, mantar, kara leke, yaprak biti, gibi hastalıklar oluşuyor.

Geçen sene NeemAzal almıştım, ama sizin önerebileceğiniz başka isimleri de denemek isterim.
Burada özellikle, bordo bulamacı yerine geçen bir ürün yazabilirmisiniz lütfen, baharda onunla devam ederiz.
Sayın Adalet Hanım Yukarıda bahsetmiş olduğunuz hastalıklar için ben size bir örnek yollamak istiyorum bu örneği 2 veya 3 ağacınızda sezon boyu denedikten biyolojik mücadele ile ilgili daha iyi bir fikir edineceğiniz kanaatindeyim . Ayırdığınız 2 ağaca bordo bulamacı göz taşı ve mantar ilaçları uygulamayın diğer ağaçlarınıza o uygulamaları yapın aradaki farkları tesbit etmeniz açısından önemli olacaktır.
Saygılarımla

Eski 25-12-2008, 10:16   #81
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. oğuz alper ,
Tamam , bende biyolojik mücadele yapalım diye düşünüyorum , ama zeytinde halkalı leke ve zeytin dal kanseri hastalıklarına karşı önerebileceğiniz bir biyolojik mücadele ürününüz var mı ? Selamlar . .
Sayın S YIıldıran sizede örnek verebilirim ( zeytin dal kanseri için ve halkalı leke ) de kullanıp deneyebilirsiniz. Saygılarımla

Eski 25-12-2008, 11:56   #82
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Oğuz Alper,
İlaç ismi olarakmı vereceksiniz örneği, yoksa ürünün kendisinimi göndermek istiyorsunuz, eğer böyle ise bana hesap numarası(mümkünse posta çeki)ve fiyat bildirirmisiniz, bundan sonra ben de özelinize adresimi bırakırım.

Eski 25-12-2008, 12:49   #83
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Oğuz Alper,
İlaç ismi olarakmı vereceksiniz örneği, yoksa ürünün kendisinimi göndermek istiyorsunuz, eğer böyle ise bana hesap numarası(mümkünse posta çeki)ve fiyat bildirirmisiniz, bundan sonra ben de özelinize adresimi bırakırım.
Sayın Adalet Hanım ;

Ben size göndereceğim bakterinin kendisi ve her hangi bir ücret istemiyorum ;
sadece amacım Biyolojik mücadele ile tanışıp sonuçlarını görmeniz ilginize teşekkür ederim.
Saygılarımla

Eski 25-12-2008, 18:35   #84
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Sayın S YIıldıran sizede örnek verebilirim ( zeytin dal kanseri için ve halkalı leke ) de kullanıp deneyebilirsiniz. Saygılarımla
Sn. Oğuz Bey ,
Biyolojik ürününüzü bir kısım zeytin ağaçlarımda denemek isterim. Sizden nasıl temin edebilirim. Zeytin ve portakal yetiştiriciliği yapmaktayım. Portakalda da kullanımı konusunda bilgi verebilirmisiniz. Selamlar . .

Eski 25-12-2008, 19:59   #85
Ağaç Dostu

Sayın oğuz alper
Sizin ilaçların ticari ismi yok mu? Bu ilaçlarınızın içerikleri konusunda ki bilgiler sır mı? İlaçları denemeden önce ne olduklarını bilmemizde yarar var sanırım. Her ilaç her derde deva olmaz. Günümüzde ilaçların sırrı diye bir olay kalmadı. Lütfen ilaçlarınız konusunda biraz daha fazla bilgi yazın.

Eski 25-12-2008, 21:04   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Alıntı:
Sayın Adalet Hanım ;

Ben size göndereceğim bakterinin kendisi ve her hangi bir ücret istemiyorum ;
sadece amacım Biyolojik mücadele ile tanışıp sonuçlarını görmeniz ilginize teşekkür ederim.
Saygılarımla

Oğuz bey,

Bahsetmiş olduğunuz bakterileri piyasadan bulamazmıyız? Biyolojik mücadele ile tanışmak sanırım çok kişinin ilgisini çekecektir.

kızılhisar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 00:45   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
Sayın oğuz alper
Sizin ilaçların ticari ismi yok mu? Bu ilaçlarınızın içerikleri konusunda ki bilgiler sır mı? İlaçları denemeden önce ne olduklarını bilmemizde yarar var sanırım. Her ilaç her derde deva olmaz. Günümüzde ilaçların sırrı diye bir olay kalmadı. Lütfen ilaçlarınız konusunda biraz daha fazla bilgi yazın.
Sayın Sergüzen ;
Öncelikle sormuş olduğunuz sorulara cevap vermek istiyorum. Her ilaç her derde deva olmaz demişsiniz. Ne yazıkki oluyor kısaca anlatmaya çalışacağım
Bitkilerimize musallat olan mantar hastalıklarının tamamının hücre yapısı kitin ile kaplıdır. Aynı zamanda kök ur nematodu da buna dahildir. Ayrıca bunun yumurtasıda kitin ile kaplıdır.Araştırırsanız bunun böyle olduğunu öğrenirsiniz gelelim böceklere kırmızı örümceğin yapısında ve yumurtasında kitin mevcuttur.
Benim sizlere bahsettiğim Biyolojik ürünün içerisindeki bakteriler kitinaz enzimi çıkardığından dolayı hem nematisit , hem fungusit , hemde insektisit , görevi yapmaktadır. Ve bu da bütün dünyada profesörler tarafından yayın yapılmış ve kabul edilmiştir. Gelelim ürünün sırlığına ben burada herhangi bir ürünün reklamı yapmak istemiyorum sadece eğer bu işe gönül verdiysek bunları araştıralım ve uygulayalım istiyorum ben buradan bu ürünün ismini verdiğim zaman ilaç bayilerinden çok büyük tepki alırım hatta bu tepkinin yanında birde yerli , yersiz konuşmalar meydana gelir ürünü hiç kullanmadan kötüleyenler çıkabilir ve nitekimde böyle oluyor. Sebebi ilaç bayilerinin rafında her hastalığa ayrı bir ilaç var ve çeşit çeşit hepsinden ayrı para kazanıyorlar. Ben 4 yıldır kendi ürünlerimi daha öncede bahsettiğim gibi bu ürünle yetiştiriyorum ve burdan samimi bulduğum insanlarada bunu ücretsiz yollayacağım sırf ilaç bayilerine kızdığım için ve markasınıda söylemeyeceğim. Yolladığım arkadaşlar da bu ürünün faydalarını gördükleri zaman ülkemizde neler döndüğünün farkına varacaklar umudundayım. İçeriğine gelince 1lt ambalajda 1ml Birmilyar Pseudomonas fluorescens TR 2000 isimli bakteri mevcut Türkiyede , Bulgaristanda ve Almanyada ruhsatlandırılmış bir üründür.
İnternet elinizin altında lütfen yurt dışından bu bakteriyi araştırın ve yayınları görün eğer yinede göremesseniz ben size memnuniyetle yollarım
Yayınların konusu
1- Nematod ve yumurtasına karşı
2- Portakalda Unlu bit
3- Armutlarda Ateş Yanıklığı
4-Elmada Kara Leke
5- Mildiyo ,Botrytis
6- Biberde Kök Boğazı Yanıklığı
7- Domates ve Çilekte Fusarium,
8- Zeytinlerde Vertisilium
9- Sivri sinek ve larvaları
10- Aflatoksine karşı

Umarım sorularınıza karşılık yeterli olmuştur.
Saygılar

Eski 26-12-2008, 14:18   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Almanya'da ruhsatlandırılmış olduğuna göre ithal bir ilaç mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 15:28   #89
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Sevgili Oguz Alper
Yillarca ilacsiz hormonsuz meyve sebze yemenin hayalini kurarak,bahceli bir ev edindim ve tum meyve sebzelerimi kendim yetistirdim,sadece dogal gubre kullandim ama dogru duzgun meyve alamadim armut,seftali ,kayisi,kiraz,visne den hic meyve alamadim.yaprak kivircikligi ile dogal yoldan mucadele ettim,hasta yapraklari kopara,kopara. Inatla ilac kullanmadim.
Iki-uc hafta once zararsiz diye bordo bulamaci ile ilacladim bir de ilk baharda tekrarlamayi dusunuyordum.Sizin yazinizdan sonra ne yapacagimi sasirdim,lutfen bana bir yol gosterirmisiniz.Sanirim bu konuda hem deneyimli hemde bilgilisiniz,benimle paylasir ve yardimci olursaniz cok sevinirim.
Simdiden hersey icin tesekkurler...

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 16:43   #90
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sözü edilen ürün Bionem olabilir mi?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bordo bulamacı, ilaçlama, meyve ağaçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024