agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen h_dogan
  • 1 Gönderen Kanlı balsıra
  • 1 Gönderen Yıldız Koşnili

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2006, 00:02   #1
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Yazlık Yağ

Kimyasal olarak, yazlık yağ çok etkili ve doğal düşmanlara karşı zararsızdır. Kullanımı kusursuz ise etkisi de kusursuz olacaktır. Bitkiye ince tabaka şeklinde uygulamanız yanlış olur, sanki bitki suya batıp çıkmış gibi ıslanmalıdır. Yaprağın hem alt hem de üst yüzeyi ilaçlanmalıdır. Bu şekilde beyaz yağ uygulaması iyi sonuç verir.

Kükürt, Captan ve Folpet ile yazlık yağ ilaçlamaları arasında en az 21 gün geçmeli, yazlık yağ uygulama sırasında bitkiler su stresinde olmamalı, hava sıcaklığı 32 derecenin üzerinde olmamalıdır.

Başarılı olmazsa Suprathion'u kullanmanızı tavsiye ederim.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2006, 21:50   #2
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cahide kartal Mesajı Göster
arkadaşlar benim bu unlu bitlerle başım belada menekşelerimi istila ettiler kürdanla temizleyebileceğim büyüklükte olanları temizledim ama bitecek gibi değil çok küçükleri de var mine hanımın tariflerinin yanı sıra önereceğiniz zirai ilaçlar var mı ispirtolu pamukla yapraklarını da siliyorum böcekleri sadece sarartıyor öldürüyor mu bilmiyorum bunu yaparken neye dikkat etmeliyim direkt püskürtme yapayım mı?
Unlu bit ile mücadele için Yazlık yağ bulma şansınız varsa etkisi güzel, yine Malathion da iyi, ama bu ikisini de yoğunluk azsa kullanın.

Hektolineum (yazlık beyaz yağ)
Malathion WP 25 (Malathion)

Eski 11-05-2007, 16:23   #3
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Petunyalarımın üzerinde şeker şerbeti gibi yapışkan bir tabaka oluştu.
Yapraklar yapış yapış oldu.

Bunun Basara adlı bir hastalık olduğu Zirai ilaç satan firmalardan basara ilacı alıp bitkiye gerekli dozda püskürtürsem geçeceğini Sevgili Gözde arkadaşımız yazmış.

Ben evde yapacağım doğal bir ilaçla sorunu çözebilir miyim acaba?

Şimdiden teşkkürler...
Ev yapımı ilaçlar konusunda fazla bilgi sahibi değilim. Bu zararlılara karşı biyo-insektisit de yok. Ama petrol yağları ile hazırlanan insan ve çevre sağlığına, yararlı böceklere etkisi çok düşük bir insektisit var. Kabuklu bitler ve koşniller için rahatlıkla kullanılabilir.

Yazlık Beyaz yağ diye sorabilirsiniz. Birçok ticari isim var Hektolineum ve Porkan bunlardan birkaçı. En azından yararlı böcekleri öldürmemiş olursunuz...

Eski 04-06-2007, 09:53   #4
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egome Mesajı Göster
Merhabalar.
Kamkat dal ve yapraklarında 1 aydır resimlerde görünen zararlı bulunmakta. 2-3 gün arayla bitkiden temizleyip yok etmeme rağmen tekrar oluşmakta. Ayrıca yapraklarda yapışkan sıvılar var bunlarıda silsemde hergün olmakta. Bu zararlının adını ve mücadele yöntemi hakkındaki bilgileriniz nelerdir acaba
Net olarak göremiyorum ama, kabuklu bitlerden bir tanesi, yıldız koşnili de olabilir. Zaten mücadeleleri ortaktır. Aslında forumda mevcut, turunçgillerde yazlık beyaz yağ kullanıyoruz, çünkü turunçgillerde yararlı ve zararlı böcekler arasındaki denge hala (bilinçsiz insanlara rağmen) mevcut. Beyaz yağ ise yararlı böceklere olumsuz bir etki yapmıyor. Piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz. Ama şuna dikkat edin:

Aşağıdaki durumlarda yazlık yağlar bitkiye toksik etki yapabilir
Su stresi
32 derecenin üzerindeki hava sıcaklığı
Kükürt ile beyaz yağ uygulaması arasında 3 haftadan daha az bir sürenin olması

Örnek bir beyaz yağ ticari ismi: HEKTOLİNEUM (HEKTAŞ FİRMASI)

Eski 31-07-2013, 11:30   #5
ilknurr

ilknurrr's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Bitki korumada yazlık yağ ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Hangi aylarda kullanılmalı , dış mekanda her bitki için kullanabilir miyiz?

ilknurrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 12:31   #6
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Aktif madde: Litrede 850 gr. Mineral yağ

Özellikleri: İnsektisit ve akarisit özellikte yazlık yağdır. Faydalılara zararsızdır. 32°C nin üzerindeki sıcaklıklarda ve kükürtlü ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Ağaçlar solgun iken ilaçlama yapılmamalıdır.

Karışabilirliği: Kükürtlü ilaçlarla karıştırılamaz.

Zehirliliği : İnsanlara ve sıcakkanlı hayvanlara zehirli değildir.

Çevreye etkisi : Arılara, balıklara, faydalı böceklere ve toprak mikroorganizmalarına zehirli etkisi yoktur.

Son ilaçlama ile hasat arasındaki süre: İnsanlara ve sıcakkanlı hayvanlara zehirsiz olduğu için bekleme süresine gerek yoktur.

Eklenen Resimler

Ozlem A beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 22:18   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013
merhaba Limonum böceklendi ve yazlık yag kullanmak gerektiği söylendi. Ama bulamıyorum nerden alabilirim. Lütfen yardımcı olurmusunuz

sevilgzm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 09:27   #8
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Yakınınızda zirai ilaç bayisi varsa ancak oradan temin edebilirsiniz.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2015, 01:40   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2015
zararlılara karşı yazlık yağ kullanımı

Yazlık yağ yaprak biti,kabuklu bit ve unlu bit zararlılarının tümü içinde faydalı olur mu? İzmir de yaşadığım apartmana ait bahçede bulunan şeftali (yaprak biti), defne (kabuklu) ve limon (unlu) ağaçlarında bu zararlıların olduğu bilgisine ulaştım ve kimyasal kullanmak istemiyorum. Ayrıca altı ay kadar önce permakültür bahçeleri kitabını okuduğum gün bahçede kompost yapmaya başladım ve bahsettiğim ağaçları birazda tedaviye yönelik olarak budayacağım ve budadığım dalları, dal öğütme makinası ile bu haliyle kesip kompost malzemesi olarak kullanabilirmiyim yoksa kestiğim dallara da yazlık yağ uygulaması yapmalımıyım ya da yaparsam kompost için kullanabilirmiyim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

dzlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 23:18   #10
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Yazlık yağ ağaçlar çiçekte iken kullanılır mı?

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2020, 15:45   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Aktif madde: Litrede 850 gr. Mineral yağ

Özellikleri: İnsektisit ve akarisit özellikte yazlık yağdır. Faydalılara zararsızdır. 32°C nin üzerindeki sıcaklıklarda ve kükürtlü ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Ağaçlar solgun iken ilaçlama yapılmamalıdır.

Karışabilirliği: Kükürtlü ilaçlarla karıştırılamaz.

Zehirliliği : İnsanlara ve sıcakkanlı hayvanlara zehirli değildir.

Çevreye etkisi : Arılara, balıklara, faydalı böceklere ve toprak mikroorganizmalarına zehirli etkisi yoktur.

Son ilaçlama ile hasat arasındaki süre: İnsanlara ve sıcakkanlı hayvanlara zehirsiz olduğu için bekleme süresine gerek yoktur.
İsmini göremiyorum yazlık yağın?

burak-lemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2020, 13:06   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2008
nautilus adlı bir ürün var.

hortma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2021, 19:00   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2021
Benim ağaçlara da kanlı balsıra yapışmış, bugün ziraat ilaçları satan bir bayiden tavsiyeniz üzere yazlık yağ temin etmek için gittim, ancak ellerinde yokmuydu yoksa sahiden doğru ürünü mü sattılar emin değilim. Yazlık yağın kullanım zamanı ayrı, siz bu ürünü kullanmalısınız dediler, zaten yüksek oranda içeriğinde yağ ihtiva eder dediler, fiyatı 200 lira. Bugün uyguladım bir kaç saat oldu yağışda olmadı çok şükür umarım faydası olur. Kene gibi yapışmış dışı beyaz içi bordo bir yaratık.

Eklenen Resimler

Kanlı balsıra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2021, 19:19   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2021
Bazen stokta kalan ürünü kelime oyunu ile zoraki istikamet elinize tutuşturup yollayan ziraat marketlere denk geliyoruz, umarım doğru üründür
Gerçi iyi bir ürüne benziyor, geçmiş olsun umarım bitkiniz sağlığına kavuşur, defne ağaçları aslında 1,8-cineol içerir, gülleci bulamacı mesela kekikten yapılır, içinde bulunan baş rol oyuncusu yine cineol uçucu yağıdır, buna rağmen defne ağacına musallat oluyor, bu bit türü ne hikmetse enteresan yaratık.

Yıldız Koşnili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2021, 22:07   #15
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yıldız Koşnili Mesajı Göster
Bazen stokta kalan ürünü kelime oyunu ile zoraki istikamet elinize tutuşturup yollayan ziraat marketlere denk geliyoruz, umarım doğru üründür
Gerçi iyi bir ürüne benziyor, geçmiş olsun umarım bitkiniz sağlığına kavuşur, defne ağaçları aslında 1,8-cineol içerir, gülleci bulamacı mesela kekikten yapılır, içinde bulunan baş rol oyuncusu yine cineol uçucu yağıdır, buna rağmen defne ağacına musallat oluyor, bu bit türü ne hikmetse enteresan yaratık.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sıradan biri Mesajı Göster
Gülleci bulamacı kükürt içerir kekik değil, kelime hatası var:
www.youtube.com/watch?v=G4d5yFkWS9E
Siz aynı kişi değil misiniz. Burada kendi kendinize monolog mu yapıyorsunuz?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024