agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni122Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2007, 13:35   #61
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili gaşgaval,
Hoş geldin, çok güzel bir siteye geldiğine emin ol. Öğretmenlerimiz çok iyi, arkadaşlarımız da çok bilgili ve fedakar, yardım sever. Bunların yanında sohbetlerimiz için güzel bir kahvemiz var. Yorgun olduğunda uğra bir çayımızı, kahvemizi iç. Elfogi'nin pastalarını, salin'in keklerini tavsiye ederim. Söyleşi bol.Cemal.s.'in yazıları, Buket'in, filiz'in şiirleri, Sema'ın akıcı lisanı... daha neler var kahvede bir bilsen. Bekliyoruz, ama eli boş gelme yoksa cemal.s. kızar.
Ne yap et bize güzel bir şiir veya öykü bul.
Selamlar.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2007, 13:40   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2006
Şehir: gümüşsu turkiyenin en güzel en yeşil yerlerinden birisi
sevgili arkadaşlar yeni profilimdeki fotoğrafı yeni çektim şuan üretimime başlamış durumdayız bugün çivril elm pesstivalinde atış sunacağim vede fidanlarıda eğer fidan ihtiyazı olan arkadaşlar iritbata geçebilir bizde hem kurutulmuş olarak hemde taze sert olarak bulunur vede temin edilir ilgilenen arkadaşlar özel mesaj atabilir erguvan bey bu sene sizi köyümüze bekliyorduk hala bekliyosuz inşallah gelebilirseniz sizi misafir etmek isterim iyi günler

metin yam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2007, 13:43   #63
Yeni Üye

sevgili arkadaşim ben tel. numaramı adresimi siteye vermiştim tekrar verebilirim irtibata geçebilirsiniz elimde 300 400 civarında fidan bulunmaktadır 0 535 565 86 43 tel. numaram iyi günler dilerim

Eski 08-09-2007, 13:46   #64
Yeni Üye

sayın halit bey hünnapın bol olduğu tek yer denizli çivril gümüşsu ama bana yardımcı olursanız ben istanbulada getirmek istiyorum yüklü civarda satışını yapma imkanımız varmı acaba cevabınızı bekliyorum özel mesaj olarakta atabilirsiniz saygılarımla

Eski 13-09-2007, 00:36   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan Mesajı Göster
Bir arkadaşımızın Lüleburgaz daki çiftliğinde de hünnap ağacı vardı. Onunda dibinde bir sürü fidan vardı.
Acaba, kendi dibine düşenler mi daha kolay çıkıyor? Yoksa, en olgunları düştüğü için mi? bilemiyorum.
Buradakilerin resmini koyacağım. İzin alacağım ve önümüzdeki ay söküme başlayacağız.
2 sene önce 1 metre boyunda bit hünnap ağacı hediye geldi hemen ektim dibinde bu sene bi tane daha çıktı, daha bugün meyvelerinden yedim cekirdekleri duruyo =) ekicem. Dibinden cıkanlar tohumdan değil köklerden geliyor aynı kavak ağaçları gibi.

goss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2007, 10:15   #66
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Hünnap diye okuya okuya, Alanya pazarlarından taşıdığım hünnapı pek de lezzetli bulduğumu söyleyemeyeceğim. İnsanın ağzını buruyor.

Şimdi bunları ne yapacağım, kurutacağım falan mı? Çünkü benim yediğim kurtulumuş hünnap çok lezzetliydi.

Elbette bu arada bir yığın da çekirdek çıkacak, tutturabileceklere gönderebilirim.

Eklenen Resimler

mrduran ve esemeral beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2007, 10:22   #67
Ağaçsever

bahçemde boyu 1.5m kadar bir de hünnap ağacı var daha yeni meyveleri olgunlaştı ama yeşil renk böyle kahverengi değil topladım 10 tane falan, yedim çok lezzettiydi meyveleri.

Eski 14-09-2007, 19:55   #68
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bunlar da yeşildi ben aldığımda, bir hafta oluyor. Ama öyle pek lezzetli değildi. Biraz bekletiyorum bakalım ne olacak

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2007, 20:19   #69
Ağaçsever

hm hünnap agacı güzel duruyo o fotografta büyük 6 yasında olan fıstık çamının gerisinde görülmese de ufa fazla büyümeyen kışın yapraklarını döken bir ağaç ölecek gibi sağlıksızken öteki evden bu eve aldım coştu hatta dibinden bi tane daha çıktı, yetiştirmek istersen meyve çekirdeklerini yollarım **** yenmemiş meyvelerini de=)

Eski 17-09-2007, 00:25   #70
Ağaçsever

bu da ya 2 ya 3 sene önce tam hatırlamıyorum bana hediye gelen bahçeme diktiğim hünnap ağacı bu yaz epey bir meyve verdi hepsini yedim nerdeyse çok ta lezzetli.(selvinin önündeki dibinden bi tane daha çıktı bu yaz )

Eski 27-10-2007, 23:04   #71
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi parlak Mesajı Göster
arkadaşlar muabbetiniz şen olsun benim bilen arakadaşlar varsa sormak istediğim bir konu var forumlarda inceledim ama tam olarak bulamadım hünnap tohumdan yetişdirildiğini okudum tohumdan yetişen ağaç aşılamadan meyve verirmi aşılamak mı gerekir ve ayrıca çelikden üretmek mümkünmüdür istanbulda benim olduğum bölgede bolca var hatda bazı ağaçlarda meyveleri kurumuş kalmış onların çekirdekleri çimlenirmi cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Sevgili Parlak
Denizli'de tohumu içini zedelemeden kırıp ekiyorlarmış . Sanırım bu da çimlenme engelini kırmanın bir yolu. Daha denemedim ama denediklerini ve muvaffak olduklarını güvenilir kaynaklardan işittim.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 23:09   #72
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Benimkilerden daha gelişkince olanı maalesef aşılı hünnapmış. Bu sene meyveye durunca farkettim. Daha büyük meyve veriyor ama lezzetsiz ve bekleyince kuruyacağına sulanıyor ve yenmez hale geliyor. Ufaklar bu sene meyvelenmedi .

Eklenen Resimler

Düzenleyen Halit Togay : 27-10-2007 saat 23:10 Neden: foto ilavesi
Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 01:53   #73
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Evet asili hunnap lezzetsiz oluyor, bu sene yalova pazarinda meyve olarak satiyorlardi. Asililari buyuk, gosterisli fakat tatsiz oluyor .
Yabani olanlar kucuk fakat cok lezetli ikisinin arasinda bayagi farkvar.
Saygilar.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2008, 00:20   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2008
ben ağaclar nete yeni üye oldum ve cok güzel konular var siteyi cok sevdim benim işim nesli tükenen ağac calı ve bitkilerin üretimi ile uğraşmak hünnap üretimini gecen yıl yaptım ve sonderece başarılı oldum binlerce hünnapım oldu üretimi cok basit aslında

tahsin1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 11:41   #75
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
hünnap çayını nasıl yapıldığını bilen varmı? ayrıca hünnapın içindeki kimyasal maddelerin neler olduğu neye faydalı olduğu hakkında bilgi veya kaynağı olanlar bizleri bilgilendirirlerse sevinirim. manisa demirci ilçesinde küçük meyvesi olan hünnaplardan bolcana var ve lezzetide iyi.çerez gibi tüketiliyor,ağacına hiç bir ilaç atılmıyor,hastalıklara dirençliler.

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 11:46   #76
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
tahsin1 arkadaşım üretimi hakkında bizlerede bilgi verirseniz seviniriz.

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 12:04   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2008
hünnap dikmek istiyorum

Arkadaşlar daha önce kiraladığım evde(denizli/çal) hünnap ağacı vardı.Çevresinde kendiliğinden fidanlar çıkmaya başladı.O fidanları alan arkadaşlar bahçelerine diktiler.ilk yıl tutmadı ama ikinci yıl başarılı oldular.
Malesef kirada oturduğumuz evi satın alanlar bahçeyi düzenlemek adına ağacı kestiler.Ben kendi bahçemde (izmir/dikili)hünnap ağacı yetiştirmek istiyorum.Yukarıda hünnap yetiştiriciliğine dair verilen bilgilerden hiçbir şey anlamadım.Çok karmaşık geldi bana.Ayrıca hünnap ağacı fidanı nereden temin edebilirim?Yardımlarınızı bekliyorum.Saygılarımla

ebruberfintt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 14:05   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Hünnapın çimlenme Sorunu Yok... Nasılmı?

Arkadaşlar,
Ben ilk zamanlar hünnapı çekirdeği ile dikmiştim. Sonra toprağı karıştırtım 1 ay sonra falan çekirdek aynen duruyordu. İlk zamanki gibi çok sertti de. Bende taşla çok hafifçe tıklattım ve kabukları ayrılıverdi.

Çekirdeğin içindeki yumuşak çekirdeğini diktim toprağa ve 1 hafta sonra çimlendi.

Aşağıdaki resim ona ait.

Eklenen Resimler

zulkufhacettepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 10:08   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2007
tel :0532 473 60 92 arasanız size fidan konusunda yardımcı olabilirim ..irfan yılmaz

larapeyzaj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 10:09   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Ararsanız hünnap fidanı konusunda yardımcı olabilirim. irfan yılmaz 0 532 473 6092

larapeyzaj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 12:45   #81
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Hünnap Üretimi.

Hünnap Üretimi Cok basitdir.Hünnap'ın Çatal dallarını Üsten 2-3 göz bırakarak çelik yaparsanız 2-3 hafta içinde köklenir.Belli bir köklendirici **** Baska bi kök hormonu söz Konusu değildir.Sadece Perlit (Yapay Taş) 'i Cok fazla kullanın Yeter.Umarım Yardımcı Olmuşumdur.Saglıcakla...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zulkufhacettepe Mesajı Göster
Arkadaşlar,
Ben ilk zamanlar hünnapı çekirdeği ile dikmiştim. Sonra toprağı karıştırtım 1 ay sonra falan çekirdek aynen duruyordu. İlk zamanki gibi çok sertti de. Bende taşla çok hafifçe tıklattım ve kabukları ayrılıverdi.

Çekirdeğin içindeki yumuşak çekirdeğini diktim toprağa ve 1 hafta sonra çimlendi.

Aşağıdaki resim ona ait.

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 20:23   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Merhaba,
Ben foruma yeni katıldım. Bahçemi düzenlerken aldığım iki adet hünnap ağacının meyvelerinin nasıl tüketileceğini araştırırken formu buldum. Meyveler şu anda yeşil. Merak ettiğim konular,
1. Rengi değişmeden meyveler yenilebilirmi.
2. Sağlık açısından faydalı olabilmesi için ne kadar miktar yenilebilir.
3. Meyveleri toplandıktan sonra serilerekmi yoksa ipe dizilerekmi kurutulur.
4.Kurutulmuş meyvelerden ne miktarda tüketilmeli.
5. Kurutulmuş meyvelerdenmi çay yapılıp içilir. Yapraklarınımı kurutup çay şeklinde demlenir.

Bu bilgileri alabilirsem sevinirim

bulenttasel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 23:03   #83
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-08-2008
arkadaşlar aldıgım hünnap fidanı büyüdü çiçek açtı fakat meyva tutmadı.ne yapılabilir.***.

aral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 14:41   #84
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
latincesi Ziziphus jujube bir de Ziziphus mauritiana türleri var.
http://www.google.com.tr/search?hl=t...jube+tea&meta=
tıklarsanız ve biraz da ingilizceniz var ise bilgiler bulabilirsiniz.

aral:
çiçeklerin meyve tutabilmesi için kışın soğuklama ihtiyacını karşılaması ve yeterli fosfor gübrelemesi yapılmış olması gerekir. Bundan başka bakımı esnasında bitkiyi az veya çok sulayarak strese sokmak da çiçekleri dökebilir.
bu şartlar tamam ise çiçeklerin tozlaşmasını sağlayan hormonlar var, çiçekler açıldığı zaman bunlardan uygulayabilirsiniz.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 13:47   #85
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TropikSera Mesajı Göster
Hünnap Üretimi Cok basitdir.Hünnap'ın Çatal dallarını Üsten 2-3 göz bırakarak çelik yaparsanız 2-3 hafta içinde köklenir.Belli bir köklendirici **** Baska bi kök hormonu söz Konusu değildir.Sadece Perlit (Yapay Taş) 'i Cok fazla kullanın Yeter.Umarım Yardımcı Olmuşumdur.Saglıcakla...
Hangi tarihler arasında alınan çelikler tutturulabilir? Teşekkürler.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 20:46   #86
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2008
hünnap çekirdeği

elimde resimdeki gibi hünnap var.aşılı olanların tadının iyi olmadığı söyleniyor.bendeki aşılı değil ve üstekki resimdeki kadar büyük değil.bendeki hünnaplar lezzetli.aşılı olanından yiyen varmı tadı çokmu kötü acaba?

Eklenen Resimler

enginnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 08:53   #87
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Ben bu sene her iki türden de yedim, farkları şöyle; Küçük olanlar lezzetli ama kabukları ağzınıza yapışıyor, biraz daha sert ve sulu; Aşılı ve büyük olanlarda ise kabuk ağzınıza yapışmıyor, biraz daha az sulu fakat fazla beklerse biraz yumuşadığını söyleyebilirim. Çok fark göremedim.

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2008, 20:31   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Wink iri hünnap

Aşılı diye bilinen iri hünnaplar çok lezzetli bende iki ağaç var o ağaçlardan çelik alıp çoğalttım.12 adet fidanım oldu.Ben iri hünnap müptelasıyım çok lezzetli ve mükemmel bir aroması var ne kadar yesemde doyamıyorum.Forumda iri hünnabın lezzetsiz olduğunu yazanları okuyorum ve çok şaşırıyorum.Bendeki iri hünnapların tadına bakan hemen fidanını soruyor.Nesini beğenmiyorsunuz iri hünnabın anlamıyorum.......??????

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2008, 22:12   #89
Ağaç Dostu

enginnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2008
sayın sercan1969,

fidan konusunda sizden yardım alabilirmiyiz?en azından çelik yollama imkanınız varsa bizde sizin gibi çoğaltıp aşılı hünnap yeriz.ben aşılı hünnap yemedim.siz çok güzel diyorsunuz.aşısız olandan bulabiliyoruz.aşılı çelik bulmak zor oluyor.çelik veya fidan yollayabilirmisiniz?saygılar..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercan1969 Mesajı Göster
Aşılı diye bilinen iri hünnaplar çok lezzetli bende iki ağaç var o ağaçlardan çelik alıp çoğalttım.12 adet fidanım oldu.Ben iri hünnap müptelasıyım çok lezzetli ve mükemmel bir aroması var ne kadar yesemde doyamıyorum.Forumda iri hünnabın lezzetsiz olduğunu yazanları okuyorum ve çok şaşırıyorum.Bendeki iri hünnapların tadına bakan hemen fidanını soruyor.Nesini beğenmiyorsunuz iri hünnabın anlamıyorum.......??????

enginnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2008, 09:30   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Hünnap çeliği

Kasım sonu çelik almak için uygun bir zaman değil...Mart başı olabilir.Yalnız iri hünnabın kolay bulunmamasının bir nedeni üretimde karşılaşılan sorunlar.Şöyle örnek vereyim Perlite batırdığım 110 hünnap çeliğinden 13 tanesi köklendi.....

mrduran beğendi.
sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024