agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2008, 11:22   #61
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Bugün 1 Şubat, artık sevgili İklimsiz'in gönderdiği manolya tohumlarını uygun bir yere geçirme zamanı geldi mi? Yoksa buzdolabında biraz daha beklesinler mi?
Sayın Mine Pakkaner'in, forumda manolya tohumunu çimlendirme ile ilgili daha önce vermiş olduğu bilgilerde
''Katlama süreniz 3-6 ay. Siz bir 4 ay katlayın. Sonra katlamadan çıkarıp ekin. Çimlenme sıcaklığı 18-24 derecedir.Yani kısaca şimdi katlayın baharda çıkarıp ekin. Çimlenme 1-2 ay sürer.'' diye anlatmıştı.

Siz Kıbrıs'ta çimlendirme işine başlayabilirsiniz sıcak iklime sahip malumunuz. Diğer husus tohumun katlama süresinin en az 3 ay olması, bu da tamamsa neden olmasın.

Benim manolya tohumlarını katlamaya bırakalı 3 ay oldu. Bir kaç gün içinde oda ortamında çimlendirmeye alacağım. Aslında, manolya tohumlarımın bir süre daha katlama ortamında kalmasını istiyordum lakin buzdolabında kapalı kum dolu kutu içinde katlamaya bıraktığım bazı manolya tohumlarımda (tohumun kesesinden kaparılan uç kısmı) küflenme oluşmaya başladığını görünce çimlendirme hadisesineni erkene almaya karar verdim.Umarım onların çimlendiğini görürüm.

Başarılar...

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 11:25   #62
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Ben katlama işlemini Kasım sonunda yapmıştım. Yani daha 2 ay oluyor. Demek ki Mart'a kadar bekleyeceğim.
Verdiğiniz bilgileri okuyunca, buzdolabındaki kutuyu biraz karıştırmayı düşünüyorum. Acaba benimkiler ne alemde. Yoksa karıştırmamalı mıyım?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 11:38   #63
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Buket Hanım, ben 3 aylık asgari süremi doldurduğum için katlama kutuma baktım.Birde tohumların kabukları çatlamışlardı.Çimlendirme ortamına alınma vakti gelmiş gibi duruyorlardı.Bence siz asgari 3 aylık süreyi tamamlayınız.****** deneyimli arkadaşların daha fazla katkıları olucaktır.

Eski 09-03-2008, 01:09   #64
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
Katlamaya aldığım manolya tohumları 3 ayını doldurdu buzdolabından çıkarıp tohumlara baktığımda testalarının çatlamış olduğu hatta 2-3 tohumun kök çıkarmaya başladığını gördüm.Hemen viollere torfla ekerek çimlendirmeye aldım.Bakalım ne kadar zamanda çıkacaklar hep beraber görelim.
Buket hanım tohumları kontrol etmenizde bir sakınca olucağını zannetmiyorum ben tohumlarımı 15 gün kadar önce kontrol etmiştim.

snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 11:02   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Merhabalar,

Postaları hızlıca gözden geçirdim, tohumları genelde kasım aralık gibi toplayanlar olmuş. (Büyük beyaz çiçekli) manolya tohumlarını/kozalaklarını en erken ne zaman toplayabiliriz acaba?

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 16:16   #66
Ağaç Dostu

Sorumun cevabını kendim buldum. Ekim başı Beşiktaş'ta Ihlamur Kasrı'nda üç büyük manolya ağacı kırmızı tohumlarını ve kozalaklarını dökmeye başladı. Hemen bir torba topladım. İlgilenenlere duyrulur

Eski 19-10-2008, 12:41   #67
Ağaç Dostu

Tohumların bir kısmını tazeyken soydum bir kısmını da hafif kurumuşken. Tavsiyem kurumadan soyulması. Daha kolay oluyor çünkü. Abartıp yaklaşık 80 tane tohumu soydum temizledim büyükçe bir saksı tepsisine ekip 10 Ekim'de buzdolabında katlamaya aldım. Çok fazla çimlenme olursa etrafıma dağıtmaya çalışacağım. Pek takip eden yok gibi ama gelişmeleri yazmaya devam edeceğim...

Eski 24-10-2008, 07:41   #68
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
manolya tohumu

2 gün önce bahçedeki manolya ağacından aldım alırken hafif sümüksü bir sıvı cıktı manolya tohumu bumudur.

Eklenen Resimler

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 08:38   #69
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Budur. Ama bu meyvesi kabuğu temizleyip içindeki çıtır çekirdek gibi olanı direkt dışarda toprağa ekin...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 12:46   #70
Yeni Üye

arifkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2007
Bugün mahallemizdeki bir manolyadan tohum aldım..Katlama için geç mi kaldım acaba ? Katlama uygulamasına bu tarihte başlayabilirmiyim ?
Selamlar..

arifkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 13:25   #71
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arifkaptan Mesajı Göster
Bugün mahallemizdeki bir manolyadan tohum aldım..Katlama için geç mi kaldım acaba ? Katlama uygulamasına bu tarihte başlayabilirmiyim ?
Selamlar..
Tohumlarınızı su dolu bir kabın içinde kırmızı kısmından ayırarak temizleye bilirsiniz.
Sonra temizlediğiniz tohumu nemli dere kumu içine karıştırarak poşet içine koyup buzdolabınızın sebzeliğinde bekletiniz. 2.5 - 3 ay gibi bekleme süresi yeterli oluyor.katlama süresinin sonuna doğru arasıra kontrol ediniz, çimlenme başlagıcı olunca yerine dikiniz. Elinizdeki tohumlar sağlıklıysa geç kaldığınızı düşünmüyorum.

Eski 04-02-2009, 12:39   #72
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Tohumların bir kısmını tazeyken soydum bir kısmını da hafif kurumuşken. Tavsiyem kurumadan soyulması. Daha kolay oluyor çünkü. Abartıp yaklaşık 80 tane tohumu soydum temizledim büyükçe bir saksı tepsisine ekip 10 Ekim'de buzdolabında katlamaya aldım. Çok fazla çimlenme olursa etrafıma dağıtmaya çalışacağım. Pek takip eden yok gibi ama gelişmeleri yazmaya devam edeceğim...
Sayın Verdoque;

Ben de uzun zamandır manolya tohumunu çimlendirmeye çalışıyorum. Bu sene 3. deneme yılım. Bu yıl kullandığım tohumların bir kısmını İstanbul'dan, bir kısmını da Adana'dan topladım. Sitede önerilen yöntemlerden ikisini birden bu yıl denedim.
İlk tohum grubumu ekim ayında doğrudan torfa ektim, ikinci grubu ise soğuk katlama yaptım ve 1 ay önce torfa ektim.

Manolyaları çok seviyorum, kokusuna ve çiçeğinin asil güzelliğine bayılıyorum. Hele de benim elimden tohumdan büyütebilirsem değmeyin keyfime. Ama bu zamana kadar söz ettiğim gibi netice alamadım.

Şu an sizin tohumların durumu nedir acaba? Çimlenme var mı? Sizce ne kadar zamanda çıkarlar? Bendekilerde hiç gelişme yok, sanırım yine çürüdüler.

Düzenleyen merakli : 04-02-2009 saat 14:45
merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 13:35   #73
Ağaç Dostu

tenar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Aşağıda, Sn bahçıvan'ın verdiği manolya tarifi var. Ben böyle ekmeyi düşünüyordum.

"arkadaşım önce tohumları kurutmalısınız. tohumları tamamen kurutun simsiyah olurlar üzülmeyin öylece dediğim gibi ekin başarıya ulaşacaksınız.

mart sonu gibi %70 torf %30 kum ( dere mili ) karışımı yapıp dört parmak kalınlıgında geniş bir tabaga serin.
Tohumları toprağın üzerine üçer santim ara ile koyun.
Tohumların üzerine bir santim kalınlığında terkar hazılanan topraktan tohumların üzerini kapatın.
Toprak nemli olacak şekilde normal sulama yapın ve Çimlenmesini bekleyin. "

Ben de martı bekliyorum.

tenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 14:44   #74
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Bu durumda ben biraz erken davranmışım sanırım...

Eski 04-02-2009, 15:36   #75
Ağaç Dostu

Sn. Meraklı,

Katlamaya aldığım toprakta küflenme başlayıca 1-1.5 ay önce kabı buzdolabından balkona aldım. Biraz ayaz yemiş olabilirler, o ara hava çok soğuktu.

Hatırlattığınız iyi oldu uzun zamandır kontrol etmemiştim. Bakınca haber veririm.

Eski 04-02-2009, 19:38   #76
Ağaç Dostu

Benim bir sorum var, açık havada katlamaya bırakılan tohumlar -8 - -10 derecede kalırsa bir zararı olur mu?

Eski 01-03-2009, 12:31   #77
Ağaç Dostu

4.5 ay katlanan tohumlarımı balkondan içeri aldım. Toprağı biraz karıştırdım ama çimlenen tohum göremedim. Şimdi içerde sulamaya devam ediyorum. Galiba çok soğuk havalarda dışarda bıraktığım için böyle oldu.

Eski 01-03-2009, 19:28   #78
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

ekim ayında topladığım tohumlarımın bir kısmını buzdolabında soğuk katlama yapıp, ocak başında ekmiştim. Ve o tohumlardan sadece "1" tanesi çimlenmeye başladı, bugün sabah kontrolünde toprakta kendini gösterdiğini gördüm! Çok kötü bir alışkanlık oldu artık sabah akşam tohumlarımı kontrol ediyorum

Ama bir tanecik de olsa çok güzel, çok uzun zamandır bunun için uğraşıyordum. İnşallah zarar vermeden büyütmeyi başarırım.

Eski 01-03-2009, 19:32   #79
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Sayın Verdoque sizin de emekleriniz boşa gitmez inşallah. Kısa zamanda filizlerinizi görmeniz dileğiyle.

Eski 10-03-2009, 18:36   #80
Ağaç Dostu

Bugün manolya tohumlarımı fısfıslarken yüzeye çıkmış bir tohum gördüm. Kabuğu çatlamıştı. Bu çimleneceğini gösteriyor değil mi

Eski 10-03-2009, 20:03   #81
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
Evet verdogue tohumlarınızın yeni çimlenmeye başladığını düşünüyorum.Yakında daha fazla sürgün görüceğinize eminim.

snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 08:12   #82
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Gözünüz aydın Verdoque, benim bir tanecik çimlenen tohumumda filiz ters u şeklinde yaprakları önce toprakta kalıp sonra çıkmıştı. Şimdi esas yaprağını vermeye hazırlanıyor. Çıkan ilk yaprakların biraz sarıya dönük olduğunu görünce demir eksikliği olabilir diyereke demirsülfat aradım ama bulamadım. İki tane çivi gömdüm toprağına.

Acaba manolya filizini şaşırtmak gerekir mi? Eğer şaşırtmak gerekse ne zaman yapmalı?

Eski 24-03-2009, 08:24   #83
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Sevgili dostlar;

Geçen iki gün içinde iki manolya tohumum daha çimlendi. Bu tohumları doğrudan torfa ekmiştim, buzdolabında bekleyene göre daha geç çimlendi ama sayısal olarak daha fazla çimlenmiş oldu. Buzdolabındayken sanırım küflenmesi çimlenme sayısını etkiliyor.

Şu anda elimde üç adet manolya adayı var. Çok keyifliyim.

Manolya adayı dememin sebebi, bazı manolya ağaçları aşılama ile üretildiğinden tohumdan çıkan manolya anaca benzemeyebilirmiş. Bunu da ancak tam geliştiğinde ya da çiçek açtığında anlayabileceğiz sanırım. Çiçek açması için de 10 yıl geçmesi gerektiği düşünülürse...

Eski 24-03-2009, 22:08   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2008
Galeri: 1
Merhaba,

Ben de manolya çimlendirdim. Şuan 10-15 cm boyundalar. 1 yaşına girdiler. 15 tane kadar var sanırım. Bulduğum tum tohumları öyle buzdolabında falan bekletmeden oda ısısında (evim cok sıcak olmaz asla) beklettim. Sonra bir dondurma kabında diğer tüm çiceklerim için kullandığım toprağa koydum. Kapağı kapalı tuttum bir süre ve neredeyse hepsi çimlendi...

Aslında şartlar biraz elveriyorsa çimlenmeleri çok zor olmuyor.

ntuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 21:16   #85
Ağaç Dostu

Merhaba,

Çatlayan tohumu gördüğümden beri tohumlarımı her gün fısfısla nemlendiriyordum. Ama hala toprağın dışına çıkan bir filiz olmamıştı. Bugün artık dayanamadım, toprağı biraz eşeledim ve kök çıkarmış bir tohum gördüm hemen üstünü kapattım, çıkmasını bekliyorum artık

Eski 27-03-2009, 10:43   #86
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Merhabalar;

Manolya başlığının hareketlenmesi beni çok sevindirdi. Elimde şu anda 3,5 manolya adayı var. Birinin ne yazık ki tepeli yaprağı topraktan çıkmak üzereymiş ve ben meraklı olarak ne oldu bunların hali deyip toprağı kurcalarken tepe yapraklarını kırdım. Ama yapraksız haliyle gövdesini uzattı ve canlı. Gelecekte ne olur bilmiyorum.

Sevgili ntuk elimdeki filizler yaklaşık 4-5 cm boyundalar. Ben de tohumları polietilen köpük dondurma kabına torfa ekmiştim. Hala orada büyümeye devam ediyorlar. Siz ilk yıl bakımı nasıl yaptınız? Gübreleme uyguladınız mı? Gübre verdiyseniz ne sıklıkla ve hangi gübreden verdiniz? Bir de bu fidelere şaşırtma yapmak gerekir mi? Ne kadar zaman sonra saksıya almak gerekir?

Bilgi verirseniz sevinirim. Manolyalarımızın çiçeklerini görmek umuduyla...

Eski 27-03-2009, 11:27   #87
mog
/

Giriş Tarihi: 20-03-2009
çimlenme konusunda ya da gelişimde sıkıntı yaşıyorsanız ; ya da fidanların yerini değiştirdiğinizde sıkıntı yaşıyorsanız, bana mesaj çekin. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım

mog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 18:48   #88
Ağaç Dostu

Manolyalarım yavaş yavaş toprak üstüne çıkmaya başladı, üstteki toprağı biraz karıştırınca düşündüğümden çok daha fazla çimlenme olduğunu gördüm, bazıları da çok dip dibeler. Çimlenen tohumları ne zaman ve nasıl şaşırtmalıyım? Yakın olanları zarar vermeden ayırmanın bir yolu var mı?

Eski 24-09-2009, 10:36   #89
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Manolya'lar yavaş yavaş tohumlarını göstermeye başlamış olması gerek. Sizlerden gelecek yeni mesajları bekliyoruz. Her gün önünden geçtiğim manolyaları takibe başladım. Ekim sonuna kadar tohumlarını dökmeye başlarlar.

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 11:54   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Nail Bey manolyalar tohumlarını dökmeye başlamışlar.. Dün açılmış kozalaklardan topladım..Hatta ağacın dibine dökülen tohumlar da çoktu..

Manolya yetiştirmek çok zor 15 sene içinde çiçek açıyormuş..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024