agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2011, 16:58   #1
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Kiraz ağacı üretimi

Merhabalar,aradım ama tam istediğimi bulamadım o yüzden yeni konu açtım.
Bizim bahçeye yan bahçeden sarkan büyük bir kiraz ağacı var.Ağacın kirazlarını tarif etmek gerekirs, erik büyüklüğünde sulu napolyondan daha güzel tatlı çürüğü bürüğü olmayan süper bir kiraz (adamın ilgilendiğide yok ne sulama,ne budama,ne gübreleme Allah'ın doğal ağacı)
Şimdi soruma geliyorum babam bir iki kere dalından koparıp toprağa dikti hatta diktiği yerde çiçek bile açtı ama ondan sonra tutmadı çürüdü gitti.Bunu yapmanın yolu nedir? zamanı nedir? ve nasıl yapılır? yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

monser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 17:26   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
yoz alıp üzerine komşunun ağacından aşı yapacaksın

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 18:41   #3
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maybach Mesajı Göster
yoz alıp üzerine komşunun ağacından aşı yapacaksın
Merhabalar,açıklayabilirmisiniz? yoz derken?

Eski 02-04-2011, 00:31   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
**** şöyle yapabilirsiniz komşunuzun ağacın dallarından kesip köklendirme hormonuna batırıp sonra toprağa dikebilirsiniz tekrar aşı yapmanıza gerek yok

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 12:54   #5
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dussokagi Mesajı Göster
**** şöyle yapabilirsiniz komşunuzun ağacın dallarından kesip köklendirme hormonuna batırıp sonra toprağa dikebilirsiniz tekrar aşı yapmanıza gerek yok
Tamam teşekkürler birde öyle deneyelim.Babam sadece bir şey yapmadan toprağa dikiyordu gene bayağı bir süre yaşıyordu.
Bu hormon kaç paradır acaba bilen varmı? birde tek tipmi yani "köklendirme hormonu istiyorum" mu diyeceğiz?

Eski 02-04-2011, 14:52   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
çözümünüz çok çok basit hemen yapmalısınız
en az 3 litre plastık kola şisesi veya 5 litre yağ şisesini alırsın
çola şisesının arka kısmını yani dip tarafını kople kesersın bardak gıbı agzını acıl hale getırırsınız
şisenın dar olan agzını hiçmudahale etmiceksınız
şisenın dar tarafından ters olarak düzgün buyuyen gür dallara geçirmeniz gerekir
bu dalların küçük dalçıkları varsa onlşarı kesık tam bır sopa halıne getırıyorsuınuz
bu düz dala kola şisesini tersten geciriyorsunuz
şisenın içine torf veya gübrelı ince kum ile veya çok kalıteli toprak ile doldurun
doldurmadan öncede dalınızı kabuktan hafıfce bıcakla yaralayın
buralardan kök yapıcaktır
dalın toprak ile doldugunda agırlasıp kırılmamamsı için daha kalın bır dala
kola şisesini sallanmıcak sekılde baglayın mutlaka
bu topraga yaz boyunca nemlı olacak şekılde su verın
topragı azalırsa ekleyın
devamlı nemlı tutmaya calısın
seneye mutlak köklenecektır
ancak bu dedıgımı hemn yapmanız gerekır
bıtkı uyandı
bu sekılde belkı on adet fıdan buyuttum
hiçbir malıyetı yok
hemde garantılııdr
ıhmal etmeden hemne yapmanızı önerırım
hatta bır kaç adet yapınkı
daha garantılı olsun

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 16:24   #7
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Sayın safranlı öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim.
Yanlız anlamadığım kısmı kola şişesinin içinden dalı ters geçirip içini toprakla doldurunca dalın uzun kısmı ne tarafta kalacak?yani biz bu şişeyi nereye ne şekilde koyuyoruz niye saksıya koymuyoruz? o tarafını anlamadım.

Eski 02-04-2011, 16:52   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi monser Mesajı Göster
Merhabalar,açıklayabilirmisiniz? yoz derken?
yabani kendiliğinden yetişen aslen meyve vermeyen yahut kalitesiz yenmeyen meyvecikleri olan sağlam kök yapısına rağmen meyvesi degersiz fidanlar. sadece anaç fideler olarak kullanılabilir hani ağaç diplerinde her yıl çıkar budama zamanında kesip atarlar ya halk arasında değişik isimleri de var
yoz pratik bir yöntem olduğu için öncelikle onu tavsiye ettim yoz bulamazsan eğer arkadaşların dediği şekilde üretim yaparsın fakat uzun dönemli olur. daha kolay ve risksiz yöntem pazarda satılan kirazları bahçene dikip ona aşı yaparsan çok çok sağlam bir çoğaltma yapmış olursun

Eski 02-04-2011, 16:55   #9
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Arkadaşın anlatmak istediği 'hawai köklendirme metodu' idi sanırım ben böğürtlende denedim...kesinlikle işe yarıyor...resimle süsleyelim...

Eklenen Resimler

MASK beğendi.
seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 18:16   #10
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
yabani kendiliğinden yetişen aslen meyve vermeyen yahut kalitesiz yenmeyen meyvecikleri olan sağlam kök yapısına rağmen meyvesi degersiz fidanlar. sadece anaç fideler olarak kullanılabilir hani ağaç diplerinde her yıl çıkar budama zamanında kesip atarlar ya halk arasında değişik isimleri de var
yoz pratik bir yöntem olduğu için öncelikle onu tavsiye ettim yoz bulamazsan eğer arkadaşların dediği şekilde üretim yaparsın fakat uzun dönemli olur. daha kolay ve risksiz yöntem pazarda satılan kirazları bahçene dikip ona aşı yaparsan çok çok sağlam bir çoğaltma yapmış olursun
Teşekkür ederim benim amacım bu kirazı yaşatmak, çünkü belki bir gün kuruyacak.Sahibi hiç bakmıyor çünkü.Ama ona rağmen inanın etli butlu,arayıpta zor bulacağınız bir kiraz veriyor.Bu yüzden bunu çoğaltmak istiyorum.
Peki pet şişe tekniği ile büyürse aynı kalitede olurmu acaba? geçen senelerde çektiğim resimde koyayayım dedim.sağlıcakla kalın.

Eski 02-04-2011, 18:20   #11
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Arkadaşın anlatmak istediği 'hawai köklendirme metodu' idi sanırım ben böğürtlende denedim...kesinlikle işe yarıyor...resimle süsleyelim...
Teşekkürler,resim olunca anladım altını kesmenin sebebi toprak doldurabilmek
sonra gene kapatıyoruz herhalde...sağlıcakla kalın. ama gene kafama takılıyor toprağı eşeleyip,içine iyi toprak koyup oraya ekince farkı ne olur? onu hala anlamadım.

Eski 02-04-2011, 18:38   #12
Ağaç Dostu

neşride's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sayın Monser, ben bu yöntemi Karadenizde görmüştüm. Hem de bayağı kalınca bir dala yapılmıştı. Kola şişesinin altını kestikten sonra dar olan (şişenin ağız tarafı) aşağıda kalacak şekilde dala geçiriyorsunuz.

Dalın ağaca yakın kısmına, alt taraftan çizik atıyorsunuz. Dal, kola şişesinin içinde kalacak. Üst taraftan toprakla dolduruyorsunuz. Şişenin ağız kısmı dar olduğu için toprağın dökülmesini önlüyor, ama etrafında boşluk kalırsa alttan birşeyle sarabilirsiniz.

Toprak kurudukça nemlendirin, ama dışarıda olduğu için yağan yağmurlarda nemlendirmeye yardımcı oluyor. Bu şekilde şişe ağaçta uzun bir süre kalıyor. Ağaç bir yandan dalı beslemeye devam ediyor. Bir yandan da dal, toprağa değdiği, yani çizik attığınız yerden kök salıyor. Böylece, dal nemini, besinini ağaçtan alıyor.

Kestiğiniz dalı direk toprağa gömdüğünüzde tutmama riski yüksek. Ama böyle uzun bir süre ağaçta köklenen dal, (sanıyorum ki en az 3-4 ay, belki daha fazla) kesildikten sonra, zaten köklü olduğu için tutmama riski çok az.

Böylelikle birkaç yaşında bir fidanın gelişimine sahip bir fidanınız oluyor.

neşride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 18:44   #13
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neşride Mesajı Göster
Sayın Monser, ben bu yöntemi Karadenizde görmüştüm. Hem de bayağı kalınca bir dala yapılmıştı. Kola şişesinin altını kestikten sonra dar olan (şişenin ağız tarafı) aşağıda kalacak şekilde dala geçiriyorsunuz.

Dalın ağaca yakın kısmına, alt taraftan çizik atıyorsunuz. Dal, kola şişesinin içinde kalacak. Üst taraftan toprakla dolduruyorsunuz. Şişenin ağız kısmı dar olduğu için toprağın dökülmesini önlüyor, ama etrafında boşluk kalırsa alttan birşeyle sarabilirsiniz.

Toprak kurudukça nemlendirin, ama dışarıda olduğu için yağan yağmurlarda nemlendirmeye yardımcı oluyor. Bu şekilde şişe ağaçta uzun bir süre kalıyor. Ağaç bir yandan dalı beslemeye devam ediyor. Bir yandan da dal, toprağa değdiği, yani çizik attığınız yerden kök salıyor. Böylece, dal nemini, besinini ağaçtan alıyor.

Kestiğiniz dalı direk toprağa gömdüğünüzde tutmama riski yüksek. Ama böyle uzun bir süre ağaçta köklenen dal, (sanıyorum ki en az 3-4 ay, belki daha fazla) kesildikten sonra, zaten köklü olduğu için tutmama riski çok az.

Böylelikle birkaç yaşında bir fidanın gelişimine sahip bir fidanınız oluyor.
Teşekkürler size,evet bu yöntemide burada bir yerde görmüştüm esasında ama şimdi adamın ağacına öyle bir şey bağlarız sonra laf gelir o yüzden bilemiyorum bende...saygılar.

Eski 02-04-2011, 20:43   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Peki pet şişe tekniği ile büyürse aynı kalitede olurmu acaba? geçen senelerde çektiğim resimde koyayayım dedim.sağlıcakla kalın.
sizin tarif ettiğiniz şekilde çelikleme de yapsanız tarif edilen şişe tekniğini de kullansanız aynı verimi alırsınız

Eski 03-04-2011, 12:29   #15
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
sizin tarif ettiğiniz şekilde çelikleme de yapsanız tarif edilen şişe tekniğini de kullansanız aynı verimi alırsınız
Teşekkürler,bir deneyeyim sonucunu bildiririm ...

Eski 03-04-2011, 13:17   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın monser; Olmaz böyle kiraz dedirtecek kadar var.
Bulunduğunuz iklim, mıntıka, toprak, döllenme vs. koşulları;
kiraz yetiştirmeye çok uygun olduğu belli.
Siz de bir kiraz fidanı alıp bahçenin bir yerine dikiniz.
Daha güzel kirazlar verecektir. İllâki aynı çeşitten istiyorsanız;
Sayın hizals'a bir soralım nedir bu kirazın çeşidi?

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 15:02   #17
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn monser,Balıkesir'de pek çok fidan yetiştiren var ,ellerinde kiraz aşısı için tüpte anaç vardır,bu kirazdan bir iki dal kesin götürün aşı yaptırın ,sonrada getirin bahçeniz dikiverin gitsin.:-)

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 15:32   #18
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın monser; Olmaz böyle kiraz dedirtecek kadar var.
Bulunduğunuz iklim, mıntıka, toprak, döllenme vs. koşulları;
kiraz yetiştirmeye çok uygun olduğu belli.
Siz de bir kiraz fidanı alıp bahçenin bir yerine dikiniz.
Daha güzel kirazlar verecektir. İllâki aynı çeşitten istiyorsanız;
Sayın hizals'a bir soralım nedir bu kirazın çeşidi?
Dediğim gibi ben inanın böyle kiraz yemedimde bulamadımda.Ve dediğim gibi bu ağacın hiç bir bakımı yok ,üstüne üstük doğru düzgün güneşte alamıyor çünkü arkasında apartmanlar var kuytu bir yerde anlayacağınız.Çok eskiden onun yanında birde kayısı ağacı vardı oda pıtrak pıtrak kayısı verirdi onu kuruttularımı kestilermi seneler önce bimiyorum çünkü biz o zamanlar sadece yazları geliyorduk.
Bu yüzden ben bu ağacı klonlamaya çalışıyorum.Çünkü yarın öbür gün ne olacağı belli değil.Burada yaşayanlar bunların kıymetini bilmiyor ne yazıkki..

Eski 03-04-2011, 15:34   #19
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Sn monser,Balıkesir'de pek çok fidan yetiştiren var ,ellerinde kiraz aşısı için tüpte anaç vardır,bu kirazdan bir iki dal kesin götürün aşı yaptırın ,sonrada getirin bahçeniz dikiverin gitsin.:-)
Merhaba,evet pazardada var fidancılar hatta 3 sene önce aldığımız armut,elma ve şeftali güzel meyve vermeye başladı.Evet sizinde önerizi bir sorayım ama kışın ve yağmurda pek gelmiyor o fidancılar bu yüzden geç kalabiliriz herhalde...sağlıcakla kalın.

Eski 03-04-2011, 15:44   #20
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

SN.monser o zaman bir fikir daha geliştirelim,siz tüplü bir anacı bahçenize dikin ,sonrasında da aşıdan anlayan bir arkadaşınıza aşılattırın , çok keyifli olacağı kesin.(Bugün biraz gevezeliğim tuttu,çünkü bu duyguyu geçen yıl biz yaşadık)bahçemizin kenarında delice bir kiraz fidanı çıkmış,eşimin dayısı bir ara yanımızdan ayrıldı geri döndüğünde elinde bizim delice kalınlığında bir kiraz dalı vardı az ilerdeki bahçeden kesmiş gelmiş,verevine ikisini de kesti ortalarından yardı,anaç fidanla elindeki aşı kalemini birbirine geçirdi,bir de güzelce bantladı(İngiliz dilcikli aşı),bu sene orada aşılı güzel bir kiraz fidanımız var,sanırım bizimki de meyvesini iki yıla kadar vermeğe başlar ,çünkü bir yaşına yeni girdi.

Düzenleyen yasarugur : 03-04-2011 saat 15:46 Neden: kelime ekledim
Eski 03-04-2011, 17:18   #21
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
SN.monser o zaman bir fikir daha geliştirelim,siz tüplü bir anacı bahçenize dikin ,sonrasında da aşıdan anlayan bir arkadaşınıza aşılattırın , çok keyifli olacağı kesin.(Bugün biraz gevezeliğim tuttu,çünkü bu duyguyu geçen yıl biz yaşadık)bahçemizin kenarında delice bir kiraz fidanı çıkmış,eşimin dayısı bir ara yanımızdan ayrıldı geri döndüğünde elinde bizim delice kalınlığında bir kiraz dalı vardı az ilerdeki bahçeden kesmiş gelmiş,verevine ikisini de kesti ortalarından yardı,anaç fidanla elindeki aşı kalemini birbirine geçirdi,bir de güzelce bantladı(İngiliz dilcikli aşı),bu sene orada aşılı güzel bir kiraz fidanımız var,sanırım bizimki de meyvesini iki yıla kadar vermeğe başlar ,çünkü bir yaşına yeni girdi.
Sn YaşarUğur,Malasef değil aşıdan,bitkiden anlayan bile bir arkadaş yok.Zaten sorunda oradan kaynaklanıyor.Bu yüzden en basit şekili ile somut bir şey çıkartmak amacındayım.Ben taktım çünkü illaki ondan bir çocuk istiyorum aynı onun gibi olsun.teşekkürler...

Eski 05-04-2011, 16:53   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
çok harika kirazlar, en sevdiğim meyve ziraat 900 galiba

çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 02:20   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkürler,bir deneyeyim sonucunu bildiririm ...
yalnız yanlış anlamanıza sebep olmuş olabilirim anaç ile aynı verimi alacağınız garanti değil anlatmak istediğim arkadaşların tavsiyesi çelikleme ve şişe ile köklendirme arasında bir verim farkının olmayacağı yönünde bu ayrıntıyı atlamayın bol şanslar

Eski 06-04-2011, 05:55   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Bir başka bahara kalıyoruz. Kiraz uyandı uyanacak.
Aynı güzel meyveleri görebilmek için
tomurcuklara musallat olan zınnı böceklerinden korumak için,
duvar üzerine içinde su olan mavi leğen koyalım.

Haziranda sürgün göz aşısı düşünülecek.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 18:51   #25
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
yalnız yanlış anlamanıza sebep olmuş olabilirim anaç ile aynı verimi alacağınız garanti değil anlatmak istediğim arkadaşların tavsiyesi çelikleme ve şişe ile köklendirme arasında bir verim farkının olmayacağı yönünde bu ayrıntıyı atlamayın bol şanslar
ok,ben zaten şişelemeyi yapacağım...teşekkürler uyarı için.

Eski 06-04-2011, 18:52   #26
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Bir başka bahara kalıyoruz. Kiraz uyandı uyanacak.
Aynı güzel meyveleri görebilmek için
tomurcuklara musallat olan zınnı böceklerinden korumak için,
duvar üzerine içinde su olan mavi leğen koyalım.

Haziranda sürgün göz aşısı düşünülecek.
Merhaba,Mavi leğen koyma işini anlamadım.Mavi bir kova zaten çeşmenin altında duruyor.Bir mavi kova ve su olması neye iyi geliyor merak ettim doğrusu.

Eski 06-04-2011, 19:59   #27
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Sn.monser:
http://www.agaclar.net/forum/showthr...FDnn%FD&page=2
mavi leğen ve meyvelere çiçeklenme döneminde musallat olan bakla zınnı zararlısı bu sayfada var.

Eski 07-04-2011, 13:49   #28
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Sn.monser:
http://www.agaclar.net/forum/showthr...FDnn%FD&page=2
mavi leğen ve meyvelere çiçeklenme döneminde musallat olan bakla zınnı zararlısı bu sayfada var.
Teşekkürler yeni bir şey daha öğrenmiş olduk ...

Eski 07-04-2011, 14:52   #29
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Öğrenmek güzel şey,ben öğrenmeyi seviyorum şahsen.Bu siteden çok şey öğrendim.

Düzenleyen yasarugur : 07-04-2011 saat 14:53 Neden: imla düzelttim
Eski 15-04-2012, 16:26   #30
Ağaç Dostu

monser's Avatar

aradan tam 1 sene geçti ve ben bu sefer kaçırmadım fırsatı.Dediğiniz gibi dalında kola şişesini ters taktım alt kısmınıda yardım biraz bakalım tutacakmı? gerçi perder bu sefer elmaya aşılamış dalını oda tuttu galiba ama benimkise tutsun değilmi?

Peki şimdi yazın altında kök saldı diyelim,ne yapıcak dalı alt kısmından kesip toprağamı ekecez?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024