agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2014, 22:10   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Sn.ismailevci,taze tohumları bir sonraki sen,e küçük pet şişelere koyun az toprak olsun ve fazla su verin kısa sürede çimlenecektir ,sonra istediğiniz yere dikebiirsiniz.

resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 22:30   #92
Ağaç Dostu

Bu yıl tpladıklarınız tam kurumuş ise ilk baharda dikin,dikime kadar serin ve rutubetsiz yerde gazeteye sarıp bekletebilirsiniz.

Eski 10-07-2014, 22:42   #93
Ağaç Dostu

Aslına bakarsanız hiç özen gerektirmeyen bir ağaç,topladığınız tohumları dikin toprağa yeşerip giderler,yeterki suyunu eksik etmeyin.
Sivas çok soğuktur belki o nedenle yetişmiyordur,Gürün olsa yeşerir ben diktim oldu ama büyümedi.

Eski 10-07-2014, 22:53   #94
Ağaç Dostu

inşallah sakın vazgemeyin.

ismailevci beğendi.
Eski 27-11-2014, 02:49   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2014
s.a doğa sever arkadaşlar elimde at kestanesi tohumu var ve bunları saksılarda yetiştirmek istiyorum ama yetiştirmek istediğim bölge kışı sert geçen bir bölge olduğu için ekimi nasıl ve ne zaman yapmalıyım gecen sene ilk baharda denemek için ektim hiç biri çıkmadı

ismailevci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2014, 15:32   #96
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Sivasta zaten çok yaşlı at kestanesi ağaçları var.Soğuktan zarar görmez.Sivas'ta her yer atkestanesi zaten

C.Anıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2017, 18:39   #97
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
İlgilenenler için İstanbul ve civarinda atkestanesi tohumu toplama sezonu açıldı Bugün çok sayida tohum topladım. Beyaz renkli çiçek açan ağaçarın yerlerini biliyorum. Buralardan aldığım tohumlar oldukca büyük ve koyu kahverengi renkte.
Baska bir ağaçtan daha tohum aldım. Fakat bunlar diğerlerinin yarısı büyüklüğünde ve açık kahverengi renkteler. Tohum aldığım ağaç genç değil, oldukça büyük. Küçük ve açık renkli tohumları olan bu ağaç kırmızı renkli çiçek açan tür olabilir mi? Konu hakkında bilgisi olan var mı?

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2017, 19:25   #98
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
İlgilenenler için İstanbul ve civarinda atkestanesi tohumu toplama sezonu açıldı Bugün çok sayida tohum topladım. Beyaz renkli çiçek açan ağaçarın yerlerini biliyorum. Buralardan aldığım tohumlar oldukca büyük ve koyu kahverengi renkte.
Baska bir ağaçtan daha tohum aldım. Fakat bunlar diğerlerinin yarısı büyüklüğünde ve açık kahverengi renkteler. Tohum aldığım ağaç genç değil, oldukça büyük. Küçük ve açık renkli tohumları olan bu ağaç kırmızı renkli çiçek açan tür olabilir mi? Konu hakkında bilgisi olan var mı?
Siz küçük olanları ayrı bir yerde ekerseniz gelecek yıl açtığında çiçek renginin nasıl olduğunu görürsünüz. Benim hatırladığım ve resmini çektiğim Edirne'de çok güzel kırmızı renkli at kestanesi görebildim. Aşağıdaki linkte resimleri bulunmakta. Aralarında bilinebilir fark olup olmadığını tam olarak hatırlamıyorum.

http://www.agaclar.net/forum/genis-y...lar/2048-2.htm

Bu arada Harun Beyin yazdığı yazı nedeni ile kırmızı çiçekli olan tür hibritmiş. Tohumdan çoğalıyor mu bilmiyorum.
http://www.agaclar.net/forum/420991-post30.htm

CornusMas beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 06:40   #99
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Sayın @Muda, bilgilendirme için teşekkür ederim. Kırmızı çiçekli at kestanesinin (Aesculus x carnea) bir hibrit olduğunu sayenizde öğrenmiş oldum. Önümüzdeki bahar küçük tohumları topladığım ağacı ziyaret edeceğim bakalım çiçekleri ne renkmiş.

İnternette uzun süre araştırdım ancak kırmızı çiçekli hibritin tohumdan üretilip üretilemediği konusunda açıklayıcı pek bir bilgi bulamadım. Sadece Missouri Botanik Bahçesi'nin konuyla ilgili sayfasında aşağıdaki cümle geçiyor:

"Although this is a hybrid form, new plants will generally come true from seed."

Buradan anladığım kadarıyla eğer topladığım tohumları veren ağaç A.carnea ise benim de kırmızı çiçekler açan fidanlarımın olma ihtimali hayli yüksek Aşağıda, bahsettiğim tohumları karşılaştırdığım bir fotoğraf var. Sağdaki büyük ve koyu renk tohumlar beyaz renk çiçek açtığını bildiğim ağaçtan alındı.

Name:  Aesculus.jpg
Views: 566
Size:  58.2 KB

Asia ve Muda beğendi.

Düzenleyen CornusMas : 08-10-2017 saat 06:45 Neden: yazım hataları giderildi.
Eski 17-10-2017, 12:57   #100
Yeni Üye

buzul_karizma's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2014
Merhabalar, Şuan bulunduğum yerde meşe palamutları ve at kestaneleri tohum vermeye başladılar. Öğrendiğim kadarıyla toplanan tohumların hemen ekilmesi gerekiyormuş. Fakat ben Bu hafta sonu şehir dışına çıkmam gerekiyor. Acaba şimdi toplayacağım tohumları ayın 28-29 una kadar nasıl saklayabilirim? Oda sıcaklığında poşette mi beklemeliler yoksa buzdolabının sebzeliğinde mi bekletmeliyim? **** ayın 20 sine kadar tohum toplamayıp son bir hafta yı nasıl nasıl bekletmeliyim? Teşekkürler..

buzul_karizma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2017, 21:29   #101
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Ben 7 Ekim'de topladığım 200 kadar tohumun 120 tane kadarını bir hafta sonra, 14-15 Ekim'de ektim. Tohumların hemen ekilmesinden kastın bu kadar kısa süre olduğunu sanmıyorum. Bir hafta boyunca güneş almayan bir balkonda plastik torba içerisinde beklettim. Hava sirkülasyonu olması için torbanın ağzını kapatmadım. Bir hafta sonunda tohumların parlaklığı ve renkleri hiç değişmemişti. Bu nedenle benzer şekilde saklarsanız tohumların hala ekim için uygun durumda olacağını, "dormancy" durumuna girmeyeceklerini sanıyorum.

Kalan 80 kadar tohumu doğal ortamlarına en çok benzeyen koşullarda saklamam gerektiğini düşündüm. Bu nedenle diğer tohumları ektiğim fidan poşetlerinin yanında bir yere bir miktar nemli toprak döktüm. Kalan tohumları bu toprağın üzerine sık aralıklarla yerleştirdim. Sonra yine nemli toprakla tüm tohumların üstünü örttüm. Bir ay kadar sonra bu tohumları bulundukları yerden çıkarıp fidan poşetlerine alacağım. Eğer bu şekilde saklama şansınız varsa bence en iyi yöntem bu olacaktır. Sonuçta tohumları ekmiş olacaksınız aslında Ekmek için uygun zamanı bulduğunuzda tohumları olduğu yerden çıkarıp dilediğiniz yere ekebilirsiniz.

Muda beğendi.
Eski 24-10-2017, 07:32   #102
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

At kestanesi tohumlarını 17x30 boyutlarında fidan poşetlerine ektim. Çimlendikten sonra bir süre bu torbalarda büyümelerini beklemek istiyorum. Bu torbalar pek büyük değil gibi. Çimlenen fidanları ne kadar süreyle bu poşetlerde büyütmeye devam edebilirim? Mesela 2-3 yıl bu poştlerde büyümeye devam ederler mi? Mesela 1m boya ulaşana dek?

Muda beğendi.
Eski 24-10-2017, 16:18   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2017
Alıntı:
At kestanesi tohumlarını 17x30 boyutlarında fidan poşetlerine ektim. Çimlendikten sonra bir süre bu torbalarda büyümelerini beklemek istiyorum. Bu torbalar pek büyük değil gibi. Çimlenen fidanları ne kadar süreyle bu poşetlerde büyütmeye devam edebilirim? Mesela 2-3 yıl bu poştlerde büyümeye devam ederler mi? Mesela 1m boya ulaşana dek?
10 gün önce topladığım at kestanelerini katlama yapmadan doğrudan ekmek istiyorum. Fakat yeterli bilgim yok. Yardımcı olabilirseniz;
Bu şekilde ekersem yaklaşık ne kadar zamana çimlenir?
Bu süre içinde sulama yapmalı mıyım?
Karanlıkta mı yoksa güneş ışığında mı bulundurmalıyım?
Sevgiler...

onuron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2017, 19:46   #104
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Sayın onuron

Ben de sizin kadar acemiyim aslında at kestanesi konusunda. Agaclar.net ve internette bulduğum diğer kaynaklardaki bilgileri sizle paylaşayım hemen:

1- At kestanelerini yakın zamanda toplamışsınız. Umarım güneş altında bırakmamışsınızdır. Tohumların ağaçtan düştükten sonra sıcakta ve güneşte çok kalmaması ve kurumaması gerekiyor. Kuruyan tohumlarda çimlenme güçleşiyor ve çimlenme oranı azalıyor. Eğer tohumlarınızın rengi ilk topladığınız zamanki gibi parlaksa sorun yoktur sanırım. Özellikle tohumun üzerindeki dairesel alana bakın. Buradaki renk kuruyan tohumlarda koyu gri, kahverengimsi bir renk alıyor. Tohumların parlaklığı da azalıyor. Taze tohumlarda bu alan daha açık renkte ve beyazliklar var. Tohumlar da son derece parlak oluyor.

2- Taze tohumları çimlendirmek için katlama yapmanıza gerek yok. Ben doğal ortamı taklit etmeye karar verdim. İki hafta önce (14-15 Ekim) 17x30cm boyutlarında fidan poşetlerini neredeyse ağızlarına kadar toprak, yanmış çiftlik gübresi ve kum karışımıyla doldurdum. Tohumları, tohum yüzeyindeki dairesel iz alta, yere paralel gelecek şekilde toprağa 2-3cm kadar gömdüm. Son olarak tohumları ektiğim fidanları sulayarak açık havada (Çanakkale-Biga), evin kuzey tarafında, çoğunlukla gölgede kalan bir yere koydum. Sık sık gidip kontrol etme şansım yok bu nedenle hemen kurumalarını istemedim.

3- Bu şekilde ektiğim tohumlarımın gelecek baharda çimlenmesini bekliyorum.

4- Ben 2 haftada bir gidip kurumuşlarsa sulayacağım. Ama sonbahar ve kış yağmurları bu işi benim için yapacaktır diye umuyorum.

Muda ve onuron beğendi.

Düzenleyen CornusMas : 25-10-2017 saat 06:04
Eski 31-10-2017, 14:28   #105
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
At kestanesi

Alıntı:
Sayın onuron

Ben de sizin kadar acemiyim aslında at kestanesi konusunda. Agaclar.net ve internette bulduğum diğer kaynaklardaki bilgileri sizle paylaşayım hemen:

1- At kestanelerini yakın zamanda toplamışsınız. Umarım güneş altında bırakmamışsınızdır. Tohumların ağaçtan düştükten sonra sıcakta ve güneşte çok kalmaması ve kurumaması gerekiyor. Kuruyan tohumlarda çimlenme güçleşiyor ve çimlenme oranı azalıyor. Eğer tohumlarınızın rengi ilk topladığınız zamanki gibi parlaksa sorun yoktur sanırım. Özellikle tohumun üzerindeki dairesel alana bakın. Buradaki renk kuruyan tohumlarda koyu gri, kahverengimsi bir renk alıyor. Tohumların parlaklığı da azalıyor. Taze tohumlarda bu alan daha açık renkte ve beyazliklar var. Tohumlar da son derece parlak oluyor.

2- Taze tohumları çimlendirmek için katlama yapmanıza gerek yok. Ben doğal ortamı taklit etmeye karar verdim. İki hafta önce (14-15 Ekim) 17x30cm boyutlarında fidan poşetlerini neredeyse ağızlarına kadar toprak, yanmış çiftlik gübresi ve kum karışımıyla doldurdum. Tohumları, tohum yüzeyindeki dairesel iz alta, yere paralel gelecek şekilde toprağa 2-3cm kadar gömdüm. Son olarak tohumları ektiğim fidanları sulayarak açık havada (Çanakkale-Biga), evin kuzey tarafında, çoğunlukla gölgede kalan bir yere koydum. Sık sık gidip kontrol etme şansım yok bu nedenle hemen kurumalarını istemedim.

3- Bu şekilde ektiğim tohumlarımın gelecek baharda çimlenmesini bekliyorum.

4- Ben 2 haftada bir gidip kurumuşlarsa sulayacağım. Ama sonbahar ve kış yağmurları bu işi benim için yapacaktır diye umuyorum.
Sayın comusmas ben 3 hafta önce topladığım kestaneleri ekemedim ve tohumlar ev sıcaklığında kaldı ve dediğiniz gibi renkleri kahveye döndü ve pörsüdü bunları suda şişirtsem olur mu yoksa toprakta bir çukara koyup bekleteyim mi?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2017, 20:46   #106
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Sayın Seaa,
At kestanesi tohumları çimlenmeye çok meraklılar gibi görünüyor. İki hafta önce fidan poşetlerine ekemediğim fazla tohumları 1-2cm kalınlığında toprağa, özellikle sabah ve öğle saatlerinde güneş alan bir alana gömmüştüm. İki hafta sonra kontrol ettiğimde bazı tohumların çatlamaya başladığını gördüm. Ekim ayı ortasıydı, havalar ılıktı ve tohumlar hafif nemli topraktaydılar. Fidan poşetlerine ekip gölgeye aldıklarımda ise herhangi bir hareket yoktu. Sanırım sıcaklık çimlenmeyi tetikleyen şeylerden biri

Bence at kestanesi tohumları toprakta olmayı seviyorlar. Bir an önce ekmenizi ve gelecek bahara kadar beklemenizi öneririm. Bütün kışı toprakta (ev dışında, bahçede) geçireceklerse suda şişirmeye gerek yoktur diye düşünüyorum.

Eğer hemen ekme şansınız yoksa evin dışında bir yerde (balkon, bahçe) hafif nemli toprak içerisine gömün. Zamanınız olduğunda çıkarıp asıl istediğiniz yere alın.

yavuz10 beğendi.
Eski 05-11-2017, 12:10   #107
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın cornusmas evde çimlenmiyor mu peki?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2017, 20:27   #108
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Sayın seaa, elbette evde de çimlenirler. Eğer ev içerisinde sıcakta tutarsanız erkenden çimlenme şansları da var. Tabi bu durumda kış geçene dek onları korumanız gerekecektir. Bahçede tutarsanız havalar iyice soğumaya başladığından bahara dek çimlenmeyecekler, kışı toprakta uyku halinde geçirecekler diye düşünüyorum. Hatta böylesi daha iyi olabilir. Belirli bir soğuk dönem geçiren tohumlar baharda daha güçlü büyüyor. At kestanesinin bu şekilde bir soğuklama ihtiyacı var mı bilmiyorum ama

Eski 27-04-2018, 14:34   #109
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

2017 yılı Ekim ayında topladığım At Kestanesi tohumları neredeyse %100 oranında çimlendi. İlk çimlenme Şubat ayının sonları gibi başlasa da asıl çimlenme süreci Nisan ayı başında başlıyor gibi görünüyor. Bu yıl havalar sıcak gittiği için biraz daha erken çimlenmiş olabilirler. Bu yüzden dışarıda bulunan tohumların Marmara bölgesi için 15 Nisan - 15 Mayıs tarihleri arasında çimleneceğini varsayabiliriz. İlgilenenler olabilir diye tüm süreçte neler yaptığımı bir kez daha yazacağım:

1- İstanbulda, Ekim ayı başında olgunlaşıp ağaçlardan dökülmeye başlayan tohumları yerde bekletmeden topladım. Topladığım tohumların parlak renkli ve hasar görmemiş olmasına dikkat ettim.

2- Topladığım tohumları hemen ekme fırsatım yoktu. Bu nedenle hepsini plastik bir poşete koydum, torbanın ağzını hava sirkülasyonu sağlanacak şekilde açık bıraktım. Torbayı da gün boyu hiç güneş görmeyen bir yere yerleştirdim. Tohumların çok bekletilmemesi gerektiğini okumuştum. Bu şekilde 1,5 - 2 hafta kadar beklediler. Zaman zaman tohumları kontrol ettim. 2 hafta sonunda renkleri hala parlaktı. Buruşma ya da başka bir kuruma belirtisi yoktu.

3- Ekim ayı ortasında tohumları Çanakkale/Biga'ya getirdim. 17x30cm boyutlarında fidan ekim poşetlerine bahçe toprağı, yanmış hayvan gübresi ve iri taneli kum karışımı doldurarak tohumları bu poşetlere ektim. Tohumların üzerindeki dairesel iz alta ve yere paralel olacak şekilde tohumları 2-3cm derinliğe gömdüm. Toprağı nemlendirecek şekilde tüm poşetleri suladım.

4- Ekimini tamamladığım poşetleri evin kuzey tarafına, akşam üstü bir saat kadar süre hariç direk güneş almayan bir noktaya yerleştirdim. Aralık ayında poşetleri buradan alarak bahçedeki çam ağacının gölgesine koydum. Sonbahar güneşi şiddetli olabiliyor. Ancak kışın bir miktar güneş alabilmeleri için bu nokta ideal gibi geldi.

5- Sonbahar da bir kez sulama yaptım. Ancak kış ve bahar aylarının başında hiç sulamadım. Yağışlar bol ve yeterli olduğu için ne zaman kontrol etsem poşetteki topraklar nemliydi.

6- İlk çimlenme Şubat ayı sonlarında gerçekleşti. Ancak Nisan başına kadar tek tük çimlenenler dışında başka bir hareketlilik görmedim. Tam ümitsizliğe kapılıyorken Nisan ayı başında tüm tohumlar inanılmaz bir hızla çimlenmeye başladılar Şu an itibariyle (27 Nisan 2018) neredeyse çimlenmemiş tohum yok.

7- Poşetleri ilk ekim sırasında ağzına kadar doldurmuş olsam da toprak zamanla sıkıştığı için poşetlerin içine doğru biraz çöktü ve 4-5cm kadar bir boşluk oluştu. Meşe ormanına gidip ağaçların altından kurumuş Meşe ve Tespih Çalısı (Styrax officinalis) yaprağı topladım. Bu yaprakları biraz da elle sıkarak sıkılaştırdım ve her poşetin içerisine 4-5cm yüksekliğinde, poşetin ağzına kadar doldurdum (alttaki resimde son durumları görebilirsiniz) Yapraklar rüzgarda savrulmasın diye de üstlerine bir iki parça toprak serptim. İki haftalık iznimde bu malç katmanının inanılmaz işe yaradığını gözlemledim. Üzerinde yaprak (malç) olmayan poşetleri sulasam da iki gün içerisinde kuruyorlar. Ancak malç yapıp üstünü örttüğüm poşetlerdeki toprak, sulamanın üzerinden bir hafta geçmiş olmasına rağmen hala ıslak.

8- Bu yıl Nisan ayı oldukça sıcak geçti Çanakkale'de. Yaz boyunca da yüksek sıcaklık bekleniyor. Bu nedenle fidanları çamın altındaki gölgede tutmaya devam edeceğim. Özellikle öğleden sonra güneşinden koruyacağım.

Fidanların son görünümü aşağıdaki gibi

Muda ve yavuz10 beğendi.
Eski 01-05-2018, 18:21   #110
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Daha önce tohum resimlerini paylaştığım ağaçların çiçek renklerini kontrol ettim. Maalesef Aesculus hippocastanum ile Aesculus x carnea türlerini tohumlarından ayırmak pek mümkün değil. Aşağıdaki resimde görülen her iki tip tohum da beyaz çiçek açan A.hippocastanum tohumu.

İstanbul - Topkapı - Panorama 1453 müzesi çevresindeki tüm beyaz (A.hippocastanum) ve kırmızı (A.carnea) ağaçlarını yüksek çözünürlüklü bir haritada işaretledim. İsteyenlerle paylaşabilirim. Bundan sonra renkleri bilerek tohum toplayacağım

Ayrıca Aesculus x carnea ile ilgili pfaf.org sitesinde şöyle bir bilgiye ulaştım. Benim gibi tohumdan kırmızı çiçekli at kestanesi üretmek isteyenler için önemli bir bilgi:

"Although a hybrid species, it breeds true from seed due to a doubling of the chromosomes [11,17,200]"

11: Bean.W. - Trees and Shrubs Hardy in Great Britain Vol 1-4 and Supplement. Murray 1981
17: Clapham, Tootin and Warburg. - Flora of the British Isles. Cambridge University Press 1962
200: Huxley. A. - The New RHS Dictionary of Gardening. 1992 MacMillan Press 1992 ISBN:0-333-47494-5

Eski 12-10-2020, 12:16   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2020
Merhaba, biraz önce öğle arasında üniversite bahçesimden kestaneleri toplamaya başladım. Çimlendirebilirsem evimin çevresindeki boş arazilere dikmeyi planlıyorum. Konu çok faydalı fakat yıllardır mesaj yazılmamış.

AhmtOzdmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2020, 16:32   #112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2020, 20:02   #113
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-07-2016
Galeri: 1
Ekim ayı ekme ayı.

Merhabalar,

Her yıl sonbaharda 20 - 50 tohum at kestanesi bende dikerim.Kargalar sincaplar köpekler eşip yiyor **** toprak üstüne çıkarıyor çoğunu. Kil ile kaplayip tohum bombası yapinca yuzde yuze yakin çıkıyor ama cok vakit alici. Bu sene yumurta kolisi vb kağıda sardim bakalim sonuc ne olur.
Sami ulus çocuk hastanesinde pembe çiçekli var birkac tane.
Arılar da bayiliyor At Kestanesine. Kiymeti az bilen yabani turlerden .Yeni yeni keşfediliyor Türkiye'de. Krem yapımı için ilgilenenlerin sayısı artıyor.

belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2020, 07:43   #114
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-07-2016
Galeri: 1
Çekirdekten , Sıfır su ile , killi , kayaç , çok kötü araziye rağmen büyüyor.

Eklenen Resimler

belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2022, 14:30   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2022
Herkese merhabalar.

Geçtiğimiz Ocak ayında başka bir şehirdeki bir parkta dolaşırken yerlerden yarım poşet dolusu at kestanesi topladım. Fethiye’de yaşıyorum. Malum bizim buraların iklimine uygun değil bu ağaç. Fakat heves bu ya şişelere ektim at kestanelerini, çoğu da çimlendi. Şu anda biraz büyüdüler, yanı iki aylıklar diyebiliriz.

Ben bu fidanları, Fethiye’nin yaylalarına, seneye dikmeyi düşünüyordum. Fakat çevremden bazı kişiler erken ilkbaharda dikmemin daha uygun olacağını söylüyorlar.

Sizce sonbahara kadar beklemeli miyim? Sahilde yaşıyorum. Evin içine de alsam ister istemez etkilenecekler sıcaktan. Ama daha iki aylıkken saksıdan alıp toprağa dikersem de kururlar mı diye endişe ediyorum.

Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

(Fotoğrafları yükledim fakat forumda çok fazla yer kapladı. Bu yüzden linkleri ekledim sadece. Forumda yeniyim, kusura bakmayın.)

https://r.resimlink.com/4NHPe3k.jpg

https://r.resimlink.com/apwKsBnC.jpg

https://r.resimlink.com/1VyzUxRI.jpg

Düzenleyen ErtuğrulTemizer : 12-03-2022 saat 14:33 Neden: Fotoğraflar mesajda büyük boyutta ter kapladı. Kaldırdım, link ekledim.
ErtuğrulTemizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2022, 20:21   #116
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sn. ErtuğrulTemizer;

Maşallah çok güzel büyütmüşsünüz. Bu fidanlar dış ortamda mı yoksa kapalı yerde mi? Dış ortamda ise şişelerin altını önce kesip daha sonra diklemesine keserek kalıcı yerlerine nakletmeye çalışın. Muhtemel şişe dar geldiği için kazık kök dönmüştür. Ya büyük torba veya saksılara alacaksınız. Ya da kalıcı yerlerine dikip sulamasına dikkat etmeniz gerekmekte. Fidan boy araları çok uzun hale gelmiş.

Eski 13-03-2022, 09:15   #117
Yeni Üye

Sn. Muda,

Samimi yorumlarınız için teşekkür ederim. Açıkçası ben de bu kadar hızlı gelişeceklerini tahmin etmemiştim. Saksılara gömerken bile ''birkaç tanesi çimlense iyidir'' diye düşünmüştüm. Fazlasıyla çimlendiler.

Gömdüğümden beri yaklaşık bir buçuk aydır evde baktım. Birkaç hafta oldu dışarı çıkaralı, balkondalar. Belki de evde güneş görmedikleri için bu kadar boy attılar. Böyle gürbüz olacaklarını önceden bilseydim tüplere gömerdim, beni şaşırttılar

Peki büyük torbada veya tüpte, sonbahara kadar yaşayabilirler mi? Şimdi açık alana diksem, önümüz yaz, sıcaklar geliyor. Tutunabilirler mi bilemiyorum, gerçi bu konuda da tecrübesizim zaten.

Eski 13-03-2022, 09:59   #118
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Neden yaşamasın. Siz büyük yere dikip dış ortamda tutarsınız. Büyümesi önce durup yeterli enerjiyi kazandıktan sonra yeniden başlayacaktır. Yaz ortamında biraz güneş alabileceği çoğunlukla gölge olan ağaç altına alırsınız. Sulama ona da dikkat ederseniz sonbahar yağmurları ile kalıcı yerlerine dikersiniz. Fidanların kış ortasında kökleri çalışır ilkbahar dikimine göre daha az su ihtiyaçları olur. Birkaç yıl daha sulamasına dikkat edebilirseniz güzel ağaçlar yetiştirmiş olursunuz. Meyvelerinin zehirli olduğunu biliyorsunuzdur.
Kolay gelsin.

Eski 13-03-2022, 17:44   #119
Yeni Üye

Sn Muda,

Umarım yaz kurağından fazla etkilenmezler. Şişedekileri tüplere alayım en iyisi... Bakalım, önümüzdeki yazı atlatırlarsa dediğiniz gibi sonbahar yağmurlarında uygun bir yer bulup dikerim. Ben evimin yakınında, sahildeki bir kızılçam ormanına dikmeyi çok isterdim fakat malum en az 400 metre rakım istiyormuş kestaneler.

Evet meyveleri zehirli. Zehirli meyveleri görmek nasip olur inşallah.

Teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024