agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2011, 08:59   #61
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon Mesajı Göster
Arkadaşlar at kestanesi tohumlarından bir kaç adet topladım.
Bahar ayında ekeceğim şu an buzdolapındalar.
Sn. Kalyon,

Topladığınız kestaneri diktiniz mi, ne durumdalar?

Yazılarınızı okuyunca kendi kestanelerimim resimlerini göndermek aklıma geldi.

Resimde büyük olan 2 senelik, küçük olan 1 ay kadar oldu herhalde tam hatırlamıyorum.

Eklenen Resimler

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 15:18   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
At kestanesini sonbaharda (ekim, kasım gibi) ekmelisiniz. Yeşermesi için üzerinden bir kış geçmesi gerekmekte. Baharın ektiğiniz kestanelerin çıktığını göreceksiniz. Acele etmeyin.

Çok derine ekmenize gerek yoktur. Meşe palamudunda olduğu gibi 5 ya da 6 cm derinliğinde bir çukur kazmanız yeterlidir.

Alttaki beyaz kısım (açık renkli kısım) aşağıya gelmesi gerekir. Gelmese bile buna çok takılmayın.

Nasılsa sonbaharda bolca tohum bulabileceğiniz ve ekimi de çok kolay olduğu için ekebildiğiniz kadar ekin derim ben.

Ankara da çok ektim ve yetiştirmede başarılı oldum diyebilirim.

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 09:45   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Yetiştirmesi çok kolay ama insan çevresinde böyle bir ağacın varlığını bir an önce istiyor. Bende bir çok at kestanesi toplayıp ektim. Doğaya yaptığım bu katkının bana vermiş olduğu rahatlıkla, gittim bastım parayı 150 cm kadar bir fidan da alıp bahçemin en güzel yerine diktim. geçen sene baharın gelmesi ile, kış boyu üzerinde duran tomurcuklar patladı ve yaprakları gelişti, fakat çiçek vermedi... Ondan sonrasında lodos yapraklarını kavurdu. Fakat bu sene çok hızlı gelişim içerisinde. Şimdiden yaprakları açtı ve boy atıyor. Manastır ( bitola) meydanında saat kulesinin yanında gördüğüm dünyanın en büyük atkestanesi ağaçlarının cüssesine gelmesini hayal ediyorum hep.

omurmar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 10:22   #64
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Geçen kış ağaçlandırma sahama ektiğim at kestanesi tohumlarının çoğu tutup fidan oldu yakında resimlerini buraya yükleyeceğim.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 11:11   #65
Yeni Üye

alievc's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2007
Galeri: 12
[]Saygı değere Ağaç ve tabiat aşıklısı arkadaşım
projende başarılar dilerim,bence yaptığın çalışmaları resimlersen vede bir bilgi sayfası haline getirip, tohum toplama tarihleri,onların ekilmesi yer mekan hava şartları bölge olaraka başından geçenleri projeni bir sayfada toplarsan bu konuda bilgi almak isteyen öğrenciler olsun,senin gibi ağaç ları bitkileri tabiatı sevmeye yeni başlayan arkadaşlara senin deneyimlerin ve öğretilerin yol göstersin ve sayfanıda buradan tüm arkadaşlara duyurursun.
Başarılarının devamın dileklerimle
bir tohumla başlar , sevgiyle ormana dönüşür.
[/B]

alievc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2011, 19:55   #66
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 22-02-2010
merhaba at kestanesi sevdalıları.ben hergün Ankara Kurtuluş parkının içinden geçerek işime gitmekteyim.buradaki kestane ağaçlarını gördüğüm günden beri hayranlığımı herkese anlatırım.sonbaharda dökülen tohumları torba torba toplayıp etrafımdaki ilgililere dağıtıyorum.bir de boş tarlalara ektiğim bile oldu.biri tutmazsa diğeri tutar.
saygılarımla

gulbirsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2011, 18:11   #67
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Bunlarda bizim büyütmeye çalıştığımız Atkestanesi fideleri.

Eklenen Resimler

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 12:16   #68
Yeni Üye

alievc's Avatar

ellerinize sağlık
çok güzeller ,inşallah gölgesinde serinlersiniz
çiçekleri hangi renk biliyormusunuz.
başarılar diliyorum
ellerinize sağlık diyorum
saygılarımla

Eski 23-06-2011, 15:19   #69
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Ağaçlandırma saham için artık kendi fidanlarımızı imkanlarımız el verdiğince kendim üreteceğim. Önümüzdeki kış daha çok tohumu toprakla buluşturup daha çok fidan elde edeceğim. Sahadaki ağaçlarımın resmini yakında sizlerle paylaşacağım.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 15:24   #70
Yeni Üye

alievc's Avatar

değerli arkadaşım,bence bu paylaşımımızı burada ATKESATANESİ Gurubu oluşturup.hertürlü resim ve bilgiyi burada paylaşalım.ne dersiniz.

Eski 26-06-2011, 12:57   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2011
buzdolabımın sebzeliğinde unuttuğum kestaneler filizlenmiş bende bunları toprağa diktim 2 ay geçti şuan boyları 20 santim cicarı 15 tane kestane fidanım var. kestane hızlı büyüyen bir ağaçmıdır? bu ağaçlarıngölgesinden kaç yıl sonra faydalanabilirim ? bu fidanların aşılanması gereklimidir?

odyn1271 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 22:26   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Oturduğum bina'nın bahçe/yol kesişiminde yıllar önce babamın diktiği at kestaneleri mevcut, benden sadece 5 yaş küçük olduklarına göre 35 yaşındalar (fakat göstermiyorlar ) Herneyse, sonbaharda kestaneler altına çektiğimiz arabaların tavanına düşüp yamulturken, isteyene istediği kadar at kestanesi temin edebilirim.
Bu arada başlığı okurken yanlış hatırlamıyorsam plastik bardağa ekimden bahsediliyordu, benim gördüğüm kestaneler pek plastik bardağa sığar cinsten değil (şu sıralar baya başlık okuyorum, karıştırmış olabilirim)

yabani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 16:15   #73
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
At kestanesi Deyip Geçmeyin..!

'At kestanesi' kırışık giderici kremlerde ana etken madde, Kırışık giderici kreminizi kendiniz yapın. Atkestanesi cilt bakımında mucize gibi etkileriyle tam bir şifa kaynağı olarak görülüyor. Atkestanesi ile yapılan krem ve yağlar birçok cilt sorununa kesin çözüm getiriyor. Evde at kestanesi yağı yapmak için,

Yaz aylarında pembe ve beyaz çiçekleriyle yol kenarlarını süsleyen at kestanesi ağaçlarından, sonbaharda yollara iri iri taneler dökülür.

Özellikle kadınların daha genç görünmek için ilgi gösterdiği kırışık giderici kremlerde ana etken madde olarak atkestanesi kullanılıyor. Ciltteki genişlemiş gözenekleri kapatıyor, yüzdeki kırmızı görünen kılcal damarları yok ediyor. Bu özellikler atkestanesinin damar büzücü oluşundan kaynaklanıyor .

Günümüzde birçok botox etkisi yapan krem, vücut bakım ürünü ve sıkıştırıcılarda atkestanesi bulunuyor. Romatizmal ağrılar, kas ağrıları, saç dökülmesi, yüzdeki güneş lekeleri, damar ağrıları ve göğüslerin toparlanmasında son derece etkili olan atkestanesi, hemoroit tedavisinde kullanılır; bacaklardaki variste dolaşımı düzenler, ağrıları dindirir, gevşemiş boyun derisini sıkıştırır.

Evde at kestanesi yağı yapmak için sonbaharda olgunlaşan tohumlar kabuğundan çıkarılıp rendelenir. Bir kavanozun üçte biri at kestanesi ile doldurulur, geri kalanına saf sızma zeytinyağı konulur ve kızgın güneşte 45 gün bekletilir. Her akşam çalkalanır. Daha sonra süzülür, bir cam şişeye doldurulup serin yerde saklanır. İhtiyaç hissedilen her durumda şikayet edilen tüm vücut bölgelerinde bu yağ rahatlıkla kullanılabilir. Göz çevresi kırışıkları, kılcal damar çatlamaları ve gevşemiş boyun derisinin düzeltilmesi için her akşam yatmadan birkaç damla yağ ile yüze ve boyuna masaj yapmak faydalıdır.

internette dolaşırken buldum bu yazıyı bu arada asla yemeyin zehirli.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2012, 05:21   #74
Ağaçsever

simetri's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali boztepe Mesajı Göster
Ancak tohumlar ekilmeden önce 20 litrelik tenekeye su doldurulup, içersine bir çay bardağı MAZOT veya GAZYAĞI ilave edip, At kestanelerini de bu suda karıştırarak toprağa verdiğimizde,tohumları yiyen zararlı böcekleri de tiksindireceği için uzaklaştırmış oluruz.
Suyla mazot veya gazyağını aynı ortamda nasıl birbirine karıştırabiliyorsunuz çok merak ettim. Benim bildiğim su altta, mazot ve gazyağı üstte kalıp birbirine karışması olanaksızdır.

simetri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 01:55   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
bende yetiştiriyorum diğer yetiştirenlerde başarılar

Düzenleyen bonsaicimali : 25-04-2013 saat 17:45
bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 13:08   #76
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Benim kasim ayinda ektigim at kestaneleri cikmayinca merakimi yenemedim, eseleyip baktim. Kabugunda yarilma gorunce gerisin geriye ektim yerine. Insallah keyfini bozmamisimdir. Bu sene olmazsa seneye tekrar deneyecegim.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 18:41   #77
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Endişelenmeyin martayı sonunda çimlenme başlar.Hepsi teker teker çıkmaya başlar.

Eski 07-03-2013, 19:23   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
KEstane çekirdekten çıkınca da aşılamak gerekir değil mi?

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 18:22   #79
Ağaçsever

Synnada's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Exclamation Kestane Tohumu Çimlendirme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Endişelenmeyin martayı sonunda çimlenme başlar.Hepsi teker teker çıkmaya başlar.

Aynen dediğiniz gibi, mart sonu kendini gösterdi.

http://www.agaclar.net/forum/1132692-post134.htm

Saygılarımla.

Uysal01 beğendi.
Synnada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 23:06   #80
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Sayın Synnada,
Bundan sonrası önemli özellikle suyunu çok verip öldürmeyesiniz, dikkat edin çünkü ilk kayıplar genellikle sudan oluyor.

Eski 05-04-2013, 23:27   #81
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Synnada Mesajı Göster
Aynen dediğiniz gibi, mart sonu kendini gösterdi.

http://www.agaclar.net/forum/1132692-post134.htm

Saygılarımla.

merhaba,

Sevgili Synnada verdiğiniz linkde sobanın üstünde közlediğim kestanelerden birini ayırıp ektim demişsiniz.

Bir yanlışlık olmalı at kestanesi yenmezki,
sizinki normal kestane olmalı.

( yine de kestanenizi güle güle büyütün

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2013, 11:12   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2012
At kestanesi ile ilgili bilgi veren herkese teşekkürler. Çok seviyorum.İnşallah tohumdan yetiştirmeyi başarabilirim.

handanhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 22:08   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-07-2007
At kestanesinin kullanımı

At kestanesini mevsimlik giysilerinizi kaldırırken bir kaç tane kabuklu haliyle giysilenz arasına bırakırsanız güveden korursuz.

Ayrıca halılarınızı kaldırdığınızda rulo yapmadan içerisine bir kaçtane atarsanız güvelerden korumuş olursunuz.

Ozlem A beğendi.
cicek2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 13:48   #84
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Parklardan Bahçeye;
son baharda parklardan topladığım at kestanesi tohumlarını 12. ayda pek de özenmeden açık alana ektim. Ekerken bir kısmının poşette çürüdüğünü gördüm. Onları da toprağa attım. O gün ektiğim tohumların bir kısmı Nisan gibi bitmeye başladı. Şimdi yaklaşık 5-10 cm boya ulaştılar. İşlerim biraz daha seyrelsin otlarını alacağım. Bakalım bu yıl kaç tane at kestanesi fidanım olacak.

dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 20:21   #85
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Sayın dadaşım,umarım fedelerin sayısı artar,
Otlarını alın ki, otlar fideyi boğmasın.Atkestanesi çok yavaş ve kararlı büyüyor sabırlı olmalısınız.

Eski 22-05-2014, 14:33   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2013
geçen sonbahar aylarında toplayıp aynı aylarda bardaklara diktiğim meşe ve atkestaneleri %100e yakın bir oranda çimlendi. mazot ilaç gibi bir uygulama yapmadım. püf nokta at kestanelerinin beyaz kısmı aşağıda meşe palamutları ise yatay pozisyondaydı. aklıma geldikçe suladım ve bir örtü örttüm üzerine. mart aylarıyla beraber çimlenmeler başladı. at kestaneleri gördüğüm kadarıyla suyu çok seviyor. ben ortalama 4 günde bir suluyorum ama artık yetmemeye başladı. çok güneş alan bir bölgeye diktiklerim ise kuruma belirtileri gösteriyor.

mustafaakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 18:45   #87
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Bu sene güneş gören fidelere gölge yapmalısınız,gelecek sene istemezler,yoksa fideleri kaybedersiniz.

Eski 22-05-2014, 18:49   #88
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
At kestanesine normal kestane aşılanabiliyor mu?

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 00:32   #89
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva Mesajı Göster
At kestanesine normal kestane aşılanabiliyor mu?
Aşılanmaz. At kestanesi 'Sabun ağacıgiller (Sapindaceae)' familyasından, bildiğimiz kestane ise 'Kayıngiller (Fagaceae)' familyasındandır.
Ancak, at kestanesi fidanınıza, yine aynı aileden -kırmızı çiçekli, sarı çiçekli, beyaz çiçekli vb.- at kestanesi cinslerini aşılayabilirsiniz.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 20:35   #90
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Teşekkür ederim.

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024