agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2010, 01:33   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2008
öncelikle merhaba bu siteye uzun zamandır üyeydim ama ilk defa yazıyorum benim gerberalara karşı aşırı bir tutkum var uzun zamandır istiyordum sonunda tohum aldım diktim ama çıkmadı.ben sanırım nasıl tohum dikileceğini bilmiyorum bana bunu anlatırsanız çok sevinirim bu arada ben derya iyi gnler

dream444-4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 19:43   #32
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Merhaba dream444-4,

Siz üye olalı bir yılı geçmiş ve ilk mesajınız. Hayırlı olsun diyorum. Kendimizi tanıttığımız bölüme de ikinci mesajınızı bekliyoruz.
Gerberaların tohumu toplandıktan sonra üç ay içinde ekilmeli diye okumuştum. Vakti geçirmeyeyim diye acele ettim. Torf,perlit, az bahçe toprağı karışımına 1 cm. derine tek tek ektim. Üzerini hafifçe toprakla bastırmadan kapattım. Kısa sürede çimlendiler. Hatta geçen hafta biraz daha ektim, onlar da yeni yeni çimleniyorlar. Toprağı pek kurutmadan, az nemli tutuyorum.İlk ektiklerimi şaşırttım, balkona aldım. (Soğuğa alışsınlar diye.) Şimdi hepsi yavaş yavaş gelişiyor.
Tohumlarınız taze mi acaba? Değilse size benim tohumlardan yollayabilirim. Kolay gelsin.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 22:33   #33
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Balkonda tuttuğum çiçeklerimde gelişim yok, durdu. Soğuk havalar geçsin toparlanırlar sanırım.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2010, 15:02   #34
Yeni Üye

TIRTIL's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2010
Oncelikle herkese merhabalar,
Yeni uye oldugumdan dolayi acemiligimi bagislayin sanirim bu baslik en uygunu diye dusundum. Ne oldugunu bilmedigimden bakimi konusunda da yetersiz kaldim. Biraz arastirinca gerbera olduguna karar verdim. Benimkisi de cok guzel cicek aciyordu. Yaz bitince mutfak camina koydum, en cok isik ve gunes alan yer diye. Onceleri yapraklarinin ucundan baslayarak kurumalar oldu. Sonra yeni yapraklar verdi ama resimde de gordugunuz gibi cok acik renkli cikti bu yeni yapraklar. Sonra bunlarda da bozulmalar meydana geldi.

Son hali gordugunuz gibi can cekisiyor zavalli. Bana yardimci olur tecrubelerinizi aktarabilirseniz belki zavalliyi kurarabiliriz. Cok tesekkurler..

TIRTIL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2010, 15:19   #35
Yeni Üye

TIRTIL's Avatar

Arkadaslar hic fikri olan yok mu? 15 gun gecti hic bir duzelme olmadi. Yardimci olursaniz cok sevinirim....

Eski 22-12-2010, 10:37   #36
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Durumu zor görünüyor. Çok şiddetli besin eksikliğinden başka hastalık da vurmuş gibi. Şu aşamadan sonra yapacağınız şeyler sınırlı.

Yine de denemek isterseniz. Demir ve izelement içeren bir gübreden 1 lt suya bir çay kaşığı hesabıyla verin. Oksijenli sulu solüsyonumuzu ve aspirinli su solüsyonumuzu uygulayın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 20:35   #37
Yeni Üye

TIRTIL's Avatar

Mine hanim cok tesekkurler, ancak girebildim foruma. Hemen deneyecegim, insallah ise yarar.

Eski 20-05-2011, 12:22   #38
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Kesme çiçekte sevdiğim bir bitkiydi; bugün pazarda görünce dayanamayıp aldım. Yabancı kaynaklı sitelerde zone 7'de bile korumayla yetişebileceği söyleniyor. Kışın toprak üstü ölse bile tekrar yapraklanabiliyormuş.

İlk defa yetiştireceğim. Kışın kökünü çürütmemek için yükseltilmiş yatağa dikmeyi planlıyorum.

Acaba kışın bahçede yaşatabilen var mı?

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 10:56   #39
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betül-78 Mesajı Göster
...

Ben gerberamdan ne olur ne olmaz dedim ve şimdiden bir yaprak alıp köklendirmek için (menekşe yapraklarında olduğu gibi) suya koydum.
Ben bunu anlamadım, gerçekten yaprağından kökleniyor mu?

Cizmeli Kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2011, 22:05   #40
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Merhabalar
Çok sevdiğim ve araştırdığım çiçeklerden birisi gerbera.
Bende yeni yetiştirmeye başlayacağım. (Hibrit olmayan tohum arıyorum inşallah bulurum)
Araştırmalarımda yapraktan dikilince çıkacağını okudum. Bana göre ilk bahar dönemi ideal günler.
Bazı yetiştiricilerin, bütün yaprakları koparıp sadece en üste belirli yaprakları koyarak
Tekrar yeni çıkan sürgün çelikleri ve yapraklarını da ekerek bazı tür bitki ve çiçekleri yetiştirdikleri okudum. (Şu anda yaprakları bölerek klonlamayı araştırıyorum)
Ayrıca çiçeklerinin bölünerek kurutulup, tohum olacağınıda okudum.
bence siz siz olun hibrit tohumlara ve çiçeklere dikkat edin almayın derim.
Çünkü tek yıllık dikimlere ve emeğe yazık.

falcon00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 01:14   #41
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
arkadaşlar bu gerbera tohumları tüylü olan kısımmı anlamadım tohumlarının fotoğrafını atarmısınız elimde tüylü tüylü birşeyler var onlarımı ekeceğiz :S

sabırsız0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 09:16   #42
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Gerbera tohumları
Elinizdeki tohumları bu fotoğrafla karşılaştırabilirsiniz.

Eski 12-01-2012, 02:17   #43
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

sevgili üzüm verdiğin bilgi için teşekkür ederim çok faydalı oldu gerçekten.İnternetten o kadar çok aradım ki bir türlü bulamamıştım elimde tohumlar var ancak ilk defa yetiştireceğim için o tüylü tohumlar arasında minik sert alışılagelmiş tohumlar aramıştım

Eski 12-01-2012, 12:23   #44
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

tohumlarımı karşılaştırdım bad seed yazan kısım ile aynı kötü tohum demekmiş bad seed ben ektim ama çıkarlarmı bilmiyorum,bad seed tohumu ekip çıkaran olmuş mudur?

Eski 12-01-2012, 14:54   #45
Ağaç Dostu

diver_bird's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Galeri: 19
Merhaba
Çok güzel bir çiçekmiş. Ben bunu hep kasımpatının bir türü ve çiçekçilerin kullandığı güzel bir çiçekmiş gibi düşünürdüm... Bahçesi olanlar için sanırım daha mı iyi olur.
Kışın devamlı çiçek açar. Sanırım su ayarı olduğu için evde yetiştirmesi zor bir bitki mi gibi düşündüm. Fakat renkler muhteşemmiş.

diver_bird Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2012, 17:39   #46
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Vay canınaaa!! Demek ki benim eski aşkım Gerbera da bu siteye girmiş!! Şimdiye dek bu başlığı nasıl atlamışım ki?

Her neyse. Gerbera hakkında bazı bilgileri paylaşmak isterim. Ne de olsa eski aşkım!!!

Gerbera Compositea familyasından bir bitki türü. Anavatanı Güney Afrika. Jameson gerber tarafından bulunmuş. Onun adına izafeten Gerbera jamesonii, adıyla literatüre girmiş. Şu anda kesme çiçekçilikte kullanılan çeşitlerin tümü bu G.jamesonii türünden ıslah edilerek elde edilmiştir.

gerberanın genel isteklerini şöyle özetleyebilirirm;

1. Drenaj: Kökleri 80 cm derine kadar gider bu alanda su birikimi kökleri çürütür,
2.toprak sterilizasyonu: Gerbera yetiştirmek için toprak steril olmalıdır,
3 . Sıcaklık: En uygun sıcaklık 10-21 oC arasıdır. 3-4 oC a kadar dayanır ama gelişemez.
4. Akdeniz iklimi uygun bölgedir.
5. Çoğaltnma : Genel olarak Doku kültürü ile yapılır (Steril koşullarda) , Ancak KLONAL ayırma ile de çoğaltılır.Topraktan sökülür, klonlar ayrılır kökler kesilir tekrar dikilerek klon kısmından yeni kökler verir. Yaprakları köklenmez!!!

Tohumla çoğaltma da mümkündür ama ticari yetiştiricilikte kullanılmaz. Tohumları Ayçiçeği gibi orta yerde oluşur ve Çimlenme kabiliyetlerini 2-3 ayda kaybederler. Yani hemen ekilmelidir.
6. En büyük sorunları: Kök çürümesi (Phytophtora ) en büyük problemdir, toprak seviyesinden çürür. beyaz sinek ve bazı zararlılar da gerberayı severler.

samur beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 15:53   #47
Ağaçsever

sabırsız0606's Avatar

Gerbera çiçek tohumlarımı ekeli neredeyse 1,5 ay oldu hala çimlenmediler Galiba gidip çiçeği olan bir gerbera çiçeği satın almak en iyisi olacak.Ben neden tohumdan çiçek elde edemiyorum satın aldıklarımında huyunu suyunu öğrenene kadar bir sürü badire atlatıyorlar neden acaba

Eski 12-02-2012, 23:05   #48
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
Syn sabirsiz0606

Bendede aynı sorun var yaklaşık bir buçuk ay kadar önce cnr deki bitki fuarından
aldığım gerbera çiçeğinin tohumlarını kurutarak diktim.
Farklı çiçekleride biribirine karıştırtımki dölleme olsun.
sürekli fısfıs yaparak suladım geçen torfun dibine baktığımda gördümki fıs fıs sulaması işe yaramadığına karar verdim. dibi kupkuru
Bu sefer bardakla suladım, sonuç bekliyorum bakalım ne olacak.

falcon00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 10:48   #49
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar efendim,

Daha çok ticari amaçla üretenler için, fakat içinde Gerbera severlerin de yararlanabilecekleri bir link.

Sağlıkla kalın, saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 17:20   #50
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Kış'ı kapalı balkon da geçirdi , güzel havalar da dışarıya çıkarıp akşamları tekrar içeriye
aldım.Bir kaç kez suladım ,kötü yapraklarını dipten kestim.

Yazın bir kaç saat güneş alıyor ,yakıcı güneşten hoşlanmıyor.Nemi seviyor ,susuz kaldığın da yaprakların dan belli oluyor .

Çiçeklenmeye başladı.

Eklenen Resimler

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 16:33   #51
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Ben de bugün etkinlikten gelen tohumları dikeceğim bu formu okuyunca ümitsizliğe düştüm ya hadi hayırlısı...

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 12:42   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2012
Değerli forum arkadaşları en sevdiğim çiçekler lilyum ve gerbera (eşime sorsanız yeterki çiçek açsın ) Gerberayı görünce renklerine dayanamadım her renkten 1 er tane almak istedim ama pahalı olunca içim eriyerek vazgeçtim sonra başka markette tohum olarak buldum üstelik karışık renkli idi. yalnız tereddüt ediyorum. Seneye tohumu alabilecekmiyim? ben bu çiçeği balkonuma ve bahçeme dikmek istiyorum lilyumlarımla birlikte.Johnsons marka tohumlar hakkında bilgisi olan bir arkadaş varsa eğer bilgisine ihtiyacım var. Bizimle paylaşabilirmi?

38ŞÜKRAN38-35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 17:42   #53
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın 38ŞÜKRAN38-35,

Bildiğim kadarıyla hibrit gerberalardan alınan tohumların kalitesi düşük oluyor ve hibrit bitkinin tohumu olduğu içinde ana bitkinin özelliklerine sahip olmayabiliyor. Tohum paketinizin üzerinde hibrit veya F1 gibi bir ibare yoksa yetiştirdiğiniz bitkiden tohum almanız daha kolay olur.

Bu mesajıma cevap gelmediği için cesaret edip bahçeye dikmemiştim. Büyükçe bir saksıya dikip kışın yağmur ve rüzgardan korumalı bir yerde dış mekanda bıraktım. Kış boyunca hiç sulamadım, sadece havadaki nemle yaşadı. Ocak ayı gibi son yeşil yaprağı da kurudu. Havalar biraz ısınınca sulamaya başladım, şu an 3 kök gerbera'dan ikisi 2-3 yaprak verdi, üçüncü kök toprağı kabartmış gibi duruyor; yanılmıyorsam o da yeşerecek.

Bu sene kışımız oldukça soğuk geçti, buna rağmen gerberalar yaşadılar. Geniş ve derin saksıda, kuru toprakla soğukları atlatabiliyorlarmış.

Bendekilerin hibrit olup olmadığını bilmiyorum. Bu sene tohum almayı deneyeceğim. Tohum almak için çiçeğin bitkinin üzerinde kuruması gerekiyormuş. Tohumlar olgunlaştığı zaman uçuşuyormuş; bu zamanı iyi takip edip uçuşmadan önce kuru çiçek kafasına torba geçirip tohumların dağılması önleniyormuş.

Eski 31-03-2012, 08:29   #54
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2011
Tohumlar hemen toprağa ekiliyor mu yoksa çimlenmesi için bir ön işlem uygulanıyor mu acaba?

Cizmeli Kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 11:03   #55
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın 38ŞÜKRAN38-35,

Bildiğim kadarıyla hibrit gerberalardan alınan tohumların kalitesi düşük oluyor ve hibrit bitkinin tohumu olduğu içinde ana bitkinin özelliklerine sahip olmayabiliyor. Tohum paketinizin üzerinde hibrit veya F1 gibi bir ibare yoksa yetiştirdiğiniz bitkiden tohum almanız daha kolay olur.

Bu mesajıma cevap gelmediği için cesaret edip bahçeye dikmemiştim. Büyükçe bir saksıya dikip kışın yağmur ve rüzgardan korumalı bir yerde dış mekanda bıraktım. Kış boyunca hiç sulamadım, sadece havadaki nemle yaşadı. Ocak ayı gibi son yeşil yaprağı da kurudu. Havalar biraz ısınınca sulamaya başladım, şu an 3 kök gerbera'dan ikisi 2-3 yaprak verdi, üçüncü kök toprağı kabartmış gibi duruyor; yanılmıyorsam o da yeşerecek.

Bu sene kışımız oldukça soğuk geçti, buna rağmen gerberalar yaşadılar. Geniş ve derin saksıda, kuru toprakla soğukları atlatabiliyorlarmış.

Bendekilerin hibrit olup olmadığını bilmiyorum. Bu sene tohum almayı deneyeceğim. Tohum almak için çiçeğin bitkinin üzerinde kuruması gerekiyormuş. Tohumlar olgunlaştığı zaman uçuşuyormuş; bu zamanı iyi takip edip uçuşmadan önce kuru çiçek kafasına torba geçirip tohumların dağılması önleniyormuş.
Ben de kışa cesaret edemeyip, sadece bir kök almıştım. Kışı kuytu, pek yağmur almayan yerde, diğer saksıların arasında korunarak geçirdi. Üzerine az da olsa kar yağdı. Yeşil yapraklarını pek kaybetmedi, bugün el atacağım.

Bu kışı atlattı, yazı mutlu geçirirse, beni de mutlu ederse seneye daha çok alabilirim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 15:16   #56
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Cesaret edip sulamamıştım, demek ki azar azar sulasam daha iyi olurmuş.

Eski 31-03-2012, 15:25   #57
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cizmeli Kedi Mesajı Göster
Tohumlar hemen toprağa ekiliyor mu yoksa çimlenmesi için bir ön işlem uygulanıyor mu acaba?
Sayın uzman16 bu mesajında bahsetmemiş. Okuduğum kadarıyla ben de ön işlemle ilgili bir bilgiye rastlamadım.

Cizmeli Kedi beğendi.
Eski 27-04-2012, 07:38   #58
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Geçen hafta sonu aldım bende bu çiçekten. Ama adını unutmuştum. Çiçekçi ne söylemişti diye hatırlamaya çalışırken, çiçeğimi gören görümcem "bu çelenklerde kullanılan çiçeğe benziyor" dedi. Orada bir ampul yandı bende, çelenk çiçeği diye aratınca "gerberalarla yapılmış çelenk" ifadeleri çıktı karşıma, ve tek olarak "gerbera" diye aratınca resimlerinden çiçeğimi tanıdım sonunda çok şükür

Telaffuzu yazıldığı gibi "gerbera" şeklinde mi yoksa "cerbera" mı bunu öğrenmek istiyorum bilen bir arkadaşımızdan...

Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 14:26   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2012
merhaba arkadaslar,
forumunuzda ve cicekler konusunda oldukca yeniyim. bu konularda siz gibi tecrubeli ve yardimsever arkadaslarin desetegine ihtiyacim var.
yaklasik 1 ay once aldigim gerberalarim simdi bu hale geldiler.
simdi benim bu solan cicekleri kesmem gerekir mi? eger kesmem gerekirse de sapindan mi yoksa cicege yakin yerlerinden mi kesmem gerekir? size danismadan kececektim ama tekrar cikmaz diye korktum ve mudahale etmek istemedim acikcasi.
cevaplarinizi bekliyorum, simdiden tesekkur ediyorum.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
fatihcelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 14:51   #60
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Fatih bey ,
çiçek sapının dibinden keseceksiniz ,solan çiçekleri kestikçe yenileri gelecek.

Gerbera yarı gölgeyi ,derin saksıyı ve suyu seven bir bitkidir.

Sarısı da çok güzelmiş ,güle güle büyütün.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024