agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Domates (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=468)
-   -   Domates Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14832)

ersinsen 02-06-2009 13:02

tesekkur ederim bu beni rahatlattı acıkcası

lerdemir 02-06-2009 13:03

Bir de, evinde domates yetiştirenlerin domates çiçeklerinin domates meyvesine dönüşmesini kolaylaştırmak için sevgili envor çiçeklere hafifçe vurulmasını tavsiye tmişti. Peki çiçek hangi aşamadayken yapmalı bunu? Tam açtığı ilk gün mü? İkinci gün mü? Tam tozlaşma/döllenmenin olması gereken günler hangi günlerdir bilen var mı?

ersinsen 02-06-2009 13:03

bu arada boyları konusundada yarın biligi verecegim

suzan7 02-06-2009 15:44

2 Eklenti(ler)
Acil yardım
tumbiling tom red ve yellow çeri domateslerimin yaspraklarında sorunlar var .
Yapraklar sararmaya ve kurumaya başladı.Üzerleri domates dolu,kuruyan yaprakları kesiyorum.Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinecegim.

Koyu yeşil 02-06-2009 15:50

Korkarım ki oldukça kötü durumda fideniz. Kırmızı örümcek ve akarların saldırısına uğramış olabilir. İlaçlama yapmalısınız. Arapsabunu-yağ-sarımsak karışımı (ev yapımı ilaçlar) deneyebilirsiniz. Bitkinin direncini yükseltmek için yağsız süt ve suyu birebir oranda karıştırıp verebilirsiniz. **** kükürt sulandırarak uygulayabilirsiniz.

ayferaksit 02-06-2009 15:58

http://link.brightcove.com/services/...tid=1906795946

domates budama ile ilgili güzel bir video

mustafaakgun 02-06-2009 16:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ugurtelefon (Mesaj 435766)
Önce çiçek açıcak
daha sonra çiçekler solacak,renkleri sarıdan açık kahveye dönecek.
bir sabah bakacaksınız ki minik minik domatesler oluşmuş.:D
sanırım sorunuza cevap alabildiniz.;)

öncelikle ilginize teşekkürler
ama malesef solmakla kalmayıp çiçekler kopuyor

silbastan 02-06-2009 16:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayferaksit (Mesaj 435941)
http://link.brightcove.com/services/...tid=1906795946

domates budama ile ilgili güzel bir video

video icin tesekkürler..

fakat bu koltuk olayinda anlamadigim bi durum var, hani koltuk kisminda cicekler oluyo bazilarinda.. onlarda domates olacak dimi? onlarin domates olacagini bile bile koparmak ne kadar iyi? yani onlarada yazik degilmi? yoksa yanlismi düsünüyorum? bu konuda bilgiye ihtiyacim var..

Sarıcan 02-06-2009 17:34

Sayın Silbaştan,

Domates fidenizin cinsi oturak (bodur) cinsi ise o kıyamadığınız koltuk uzantılarınıza hiç bir şey yapmayın. Onlardan da bolca domates alırsınız ama fide cinsi sırık (sarılıcı) cins ise yani bir destek çubuğu veya ipe sarılarak büyüyorsa çıkan koltukları üzerinde tomurcuk oluşumu oluncaya dek beklemeden koparmak zorundasınız. Çünki her çıkan koltuk yeni bir gövde gibi davranmaya ve kendi bildiği yöne uzamaya devam edecektir. Çubuğa ve ipe sarmakta zorlanmaya başlayacaksınız. Ayrıca sırık cinsinde fidenin meyve verimini düşürdüğü söylenmektedir.

eylems 02-06-2009 18:30

Domatesim kızardı !!!

2 Eklenti(ler)
Buradaki domatesimin son hali.

Eklenti 83238

Eklenti 83239

silbastan 02-06-2009 22:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan (Mesaj 436042)
Sayın Silbaştan,

Domates fidenizin cinsi oturak (bodur) cinsi ise o kıyamadığınız koltuk uzantılarınıza hiç bir şey yapmayın. Onlardan da bolca domates alırsınız ama fide cinsi sırık (sarılıcı) cins ise yani bir destek çubuğu veya ipe sarılarak büyüyorsa çıkan koltukları üzerinde tomurcuk oluşumu oluncaya dek beklemeden koparmak zorundasınız. Çünki her çıkan koltuk yeni bir gövde gibi davranmaya ve kendi bildiği yöne uzamaya devam edecektir. Çubuğa ve ipe sarmakta zorlanmaya başlayacaksınız. Ayrıca sırık cinsinde fidenin meyve verimini düşürdüğü söylenmektedir.

Aciklama icin tesekkür ederim Sayin Sarican, simdi anladim olayi :))

celalsungur 03-06-2009 18:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir (Mesaj 435618)
Sn.celalsungur,

Benim de zamanında bu forumda sorarak öğrendiğim üzere, aşağıda Yavuz Bey'den alıntıladığım fotoğrafta beyaz ile işaretlediğim çiçek oluşumunu budamayacaksınız, sadece kırmızı renkle işaretlediğim noktadaki tali sürgünü budayacaksınız. Buradaki püf noktası, ana dal ile gövdenin tam kesiştiği noktadan çıkan sürgünlerin budanması. Bu noktanın dışındaki oluşumlara, durum belirginlik kazanana kadar dokunulmamalı.

Sevgili lerdemir, uğurtelefon ilginize teşekkür ederim.
Sevgili mandalina, domates yetişsin bir tanesini telif ücreti olarak senin için ayıracağım.;)

ersinsen 05-06-2009 11:59

arkadaşlar ben bu koltuk alma işini bi türlü anlayamadım alt dallarda belirgin görünmesine rağmen en tepe kısımlarında bu ayırımı nasıl yapacagımı kavrayamadım..hangisi ana dal handisi yan dal hangisi koltuk kısmı tam belirgin olmuyor..fidelerimede zarar vermek istemiyorum bu konuda en tepe kısımda budamaya nasıl karar verecem yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden tesekkürler

ugurtelefon 05-06-2009 14:42

alt dallarda eminsen buda,üst dallarda ise çözümleme yapamadıysan acele etme,biraz büyüsün o zaman belirginleştiğinde budama yaparsın.

ersinsen 05-06-2009 20:43

tesekkur ederim anladım ama koltuk almassam sorun olurmu

aydın 05-06-2009 20:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ersinsen (Mesaj 438593)
tesekkur ederim anladım ama koltuk almassam sorun olurmu

Çalılaşma olur bitkide. Ürün kalitesi azalır. Geçen sene bir domatesin yan dallarını almadığımda ne bitkinin meyvesi kızardı, ne de herhangi bir sonuç alınabildi. Ama çok heybetli ve kalabalık gösteriyordu. :p

lerdemir 06-06-2009 15:05

4 Eklenti(ler)
Bu başlıkta, evde domates yetiştirenlerin domates çiçeklerinin tozlaştırılması için parmağımızla çiçeği kırmayacak kadar vurmamız söylenmişti.

Bu konuda sormak istediğim detay ise, çiçek hangi safhaya geldiğinde bunu uygulayacağız? Ekteki fotoğraflarda hangi evresinin uygun olduğunu gösterebilmeniz açısından, evimdeki domateslerdeki çeşitli evrelerdeki çiçekleri görüntüledim.

Bu arada,1. ve 4. fotoğraflarda birer adet çiçeğin kuruduğunu göreceksiniz. Bu normal midir?

Eklenti 84316

Eklenti 84317

Eklenti 84318

Eklenti 84319

Sarıcan 06-06-2009 19:36

Sevgili lerdemir,

2. ve 3. resimdeki pozisyonda çiçek açık vaziyette iken fiskeleyin veya bir sulu boya fırçası ile minik minik fırçalayın.

Sonuçta döllenen çiçekte, döllenmeyen çiçekte 1. ve 4. resimdeki gibi çiçekler kapanıp kuruyacaktır. Döllenmiş olanın sapa yakın kısmı biraz şişkin olacaktır. Bir iki gün sonrada kuruyan çiçek düşüp boncuk gibi domatesle tanışırsınız.

Sarıcan 06-06-2009 19:40

Sn. ersinsen,

Domates fidenizin cinsi sırık mı? (sarılıcı tip mi?) , oturak mı? Bunu bilmezseniz koltuk almada yanlış birşey yapabilirsiniz.

ersinsen 07-06-2009 08:22

sanırım sırık domates sarıcan

lerdemir 07-06-2009 12:03

İlgi ve destek için çok teşekkür ederim Sn.Sarıcan.

ersinsen 08-06-2009 11:13

arkadaşlar domates fidelerimden birinin yaprakları koyu yeşil ve belirli bir boyda kaldı yaprakları irir ve ne çiçek veriyor nede dal atıyor ama bugun farkettım de kokunun dip kısmından bir dal vermiş ama bu biraz saçma degilmi neden gövdenin dibinden dal atmış olabılır ve nie normal bi gelişim gostermio acaba bilginize tesekkur ederim

Sarıcan 08-06-2009 11:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ersinsen (Mesaj 440102)
arkadaşlar domates fidelerimden birinin yaprakları koyu yeşil ve belirli bir boyda kaldı yaprakları irir ve ne çiçek veriyor nede dal atıyor ama bugun farkettım de kokunun dip kısmından bir dal vermiş ama bu biraz saçma degilmi neden gövdenin dibinden dal atmış olabılır ve nie normal bi gelişim gostermio acaba bilginize tesekkur ederim

????????????????????????????????

Arkadaşlar, domates fidelerimden birinin yaprakları koyu yeşil ve belirli bir boyda kaldı. Yaprakları iri ve ne çiçek veriyor ne de dal atıyor. Ama bugün farkettim de kökünün dip kısmından bir dal vermiş ama bu biraz saçma degil mi? Neden gövdenin dibinden dal atmış olabilir ve niye normal bir gelişim göstermiyor acaba? Bilginize. Teşekkür ederim.

Demek istedin herhalde.

ugurtelefon 08-06-2009 11:38

Ersinsen
Bitki dünyası ilginçliklerle dolu;)
Terasımda 7 adet sırık domates fidesi var.
2 tanesi daha önce,diğer 5 tanesi ise sonradan yetiştirdiğim fideler.

ilk domatesleri çıkan fidenin,domates salkımında en büyüğü değilde,2.'ci çıkan domatesi kızarmaya başladı,büyük domates yeşil,diğer küçükler kızarmaya başladı.neden büyük kızarmadı anlayamadım.
yani ilginçlik diz boyu:D

bu arada 1 haftadır terasımdan biber yiyorum,taze taze,ilaçsız,hormonsuz,çıtır çıtır.Patlıcanlardan bir tanesi meyvesini gösterdi,kara kara tombak patlıcan.

ersinsen 08-06-2009 13:35

Düzeltme için teşekkür ederim. Bilginin önemli olduğunu düşündüğüm için noktalamalara dikkat etmedim.Madem noktalamalar önemli bundan sonra dikkat ederim...

ersinsen 08-06-2009 13:38

Evet bitkiler farklı davranışlar sergilio ve ben bunlara yabancıyım o yüzden ne yapacagımı tam olarak bilemiyorum.Buda işin cekici kısmı sanırım.İlginiz için teşekkür ederim Sn.Ugurtelefon

ersinsen 09-06-2009 09:09

Bu arada sormak istediğim bişey daha var domateslerim sağlıklı görünmelerine karşın 3 çiçeğini döktü.Neden döktü anlayamadım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

ERKAN1974 10-06-2009 10:17

Balkonuma diktiğim domatesler dip seviyerinden kurumaya incelmeye daha sonrada hepten yok olmaya başladı.
Ne yapabileceğim konusunda fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

ugurtelefon 10-06-2009 16:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ERKAN1974 (Mesaj 442025)
Balkonuma diktiğim domatesler dip seviyerinden kurumaya incelmeye daha sonrada hepten yok olmaya başladı.
Ne yapabileceğim konusunda fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Erkan sanırım Çökerten gibi bir hastalık musallat olmuş.
Benimde ilk fidelerimden 1 tanesi bahsettiğiniz gibi olmuş,söküp atmıştım.
Bitkinin toprakla temas ettiği boğaz bölgesinde kararma,siyahlaşmave morarmış bir halka şekli oluyor.O kısımdan bitki ayakta zor duracak kadar zayıflıyor,tüm yaprak ve dallar soluyor.
Bildiğim kadarıyla bulaşıcı birşey,diğerlerinden ayıtmanızı öneririm.
Geçmiş olsun.

Bu arada siteye yeni üye olduğum günlerde ilk sizin balkon bahçenizi görmüş,imrenmiştim.Bana ilk fikir veren ve bu bahçecilik işine heveslenerek girmemi sağlayan sizin fotoğraflarınızdı.Şimdi bende hergün suladıkça bolca taze biber yiyorum.İnşallah önümüzdeki günlerde patlıcan,salatalık ve domateslerinde tadına bakacağım.

ERKAN1974 10-06-2009 19:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ugurtelefon (Mesaj 442350)
Erkan sanırım Çökerten gibi bir hastalık musallat olmuş.
Benimde ilk fidelerimden 1 tanesi bahsettiğiniz gibi olmuş,söküp atmıştım.
Bitkinin toprakla temas ettiği boğaz bölgesinde kararma,siyahlaşmave morarmış bir halka şekli oluyor.O kısımdan bitki ayakta zor duracak kadar zayıflıyor,tüm yaprak ve dallar soluyor.
Bildiğim kadarıyla bulaşıcı birşey,diğerlerinden ayıtmanızı öneririm.
Geçmiş olsun.

Bu arada siteye yeni üye olduğum günlerde ilk sizin balkon bahçenizi görmüş,imrenmiştim.Bana ilk fikir veren ve bu bahçecilik işine heveslenerek girmemi sağlayan sizin fotoğraflarınızdı.Şimdi bende hergün suladıkça bolca taze biber yiyorum.İnşallah önümüzdeki günlerde patlıcan,salatalık ve domateslerinde tadına bakacağım.

Cevap ve ilginize teşekkür ederim.
Geçen yılda başka bir hastalık musallat olmuştu. Yine söküp atmıştım.
Yine Söküp atıyorum. umarım geride kalanlara birşey olmaz diyim.
Bu yılki bahçem yine ona benziyor. sizin gibi bende patlıcan diktim.
Hiçbir ürünüm geçen yılki neşesinde değil. Geçen yıl çok neşeli idiler.
Umarım bahçeniz neşeli ve bereketli olur.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024