agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Anket Sonuçlarını Göster: Yerden Isıtmamı Petek mi daha verimli? (Anket)
Yerden ısıtma daha verimli. 84 80.00%
Petekle ısıtma daha verimli. 21 20.00%
Oy Verenler: 105. Bu ankete oy veremezsiniz

Beğeni Düzeni112Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2016, 13:45   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Biraz detay verebilir misiniz?

Ne tür bir ısı pompası, gücü nedir, nasıl bir evi ısıtıyor, evi kaç derecede tutuyorsunuz, binanın izolasyon durumu, hangi bölge kaç rakımdasınız vs.?
Daikin 8 kw hava kaynaklı ısı pompası, 4 daireden oluşan binada 120 m2 kapalı alanı olan çatı dublex daire, 32 derece su gönderiyorum(henüz termometre ile oda sıcaklığını ölçmedim ama sıcaklık yeterli), bina mantolamalı, muğla'da deniz seviyesindeyiz.

MeyveliTepe beğendi.
Rainman48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2016, 14:29   #122
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sadece tek daire mi yerden ısıtma? Diğer daireler nasıl ısınıyor?

Isı pompasını nasıl kurdular, yani doğrudan eve mi sıcak su pompalıyor, arada bir akümülasyon tankı gibi bir şey var mı? Evde su sürekli dolaşmıyordur herhalde, sistemin devreye giriş ve çıkışı nasıl kontrol ediliyor? Kullanma sıcak suyunu da ısı pompası mı sağlıyor. Sistem yazın nasıl çalışacak?

Çok soru soruyorum ama kurulu sistemi anlayabilmek için gerekli

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2016, 09:10   #123
Yeni Üye

Alıntı:
Sadece tek daire mi yerden ısıtma? Diğer daireler nasıl ısınıyor?

Isı pompasını nasıl kurdular, yani doğrudan eve mi sıcak su pompalıyor, arada bir akümülasyon tankı gibi bir şey var mı? Evde su sürekli dolaşmıyordur herhalde, sistemin devreye giriş ve çıkışı nasıl kontrol ediliyor? Kullanma sıcak suyunu da ısı pompası mı sağlıyor. Sistem yazın nasıl çalışacak?

Çok soru soruyorum ama kurulu sistemi anlayabilmek için gerekli
Sadece benim bulunduğum daire yerden ısıtma diğer daireler petekle ısınan da var klima kullanan da var.(Bunu niye sordunuz anlamadım )
Doğrudan eve sıcak pompalıyor, evde su sürekli dolaşıyor yoksa suyun sıcaklığını nasıl sabit tutabilir bilemiyorum. Sistemin devreye giriş çıkışı ya oda termostatlarıyla oda sıcaklığına göre kontrol edilir ya da gönderilen su sıcaklığına göre kontrol ediliyor. Kullanma sıcak suyunu ısı pompası sağlayabiliyor ama ben henüz yaptırmadım o da ayrı maliyet. Sistem yazın çalışabiliyor ama soğutmayı herkes önermiyor onun için ben soğutma için kullanmayacağım.

Eski 07-12-2016, 10:52   #124
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu durumda ısı pompası sürekli devrede olmalı. Yazdığınızdan anladığım, Yerden ısıtmadan dönüş suyu ısı pompasına giriyor, burada ısıtılarak tekrar eve pompalanıyor ve bu hiç kesintiye uğramadan devam ediyor. Faturanızı ben de merak ettim şimdi

Diğer daireleri şu sebepten sordum; yerden ısıtma binayı ve binanın beton aksamını, radyatör sistemi bina içindeki havayı ısıtan sistemler. Sonunda, ısınan bina, içindeki havayı, içeride ısınan hava da binayı ısıtır ama binanın farklı bölümlerinde farklı yöntemler kullanılması bir bölümden diğerlerine ısı transferi anlamına da gelir. Bu yüzden binanın beton aksamını ısıtan siz olduğunuza göre komşularınızın yakıt giderlerine belirli bir oranda katkıda bulunuyor olmanız olasılığı yüksek.

Yazın soğutma için ayrı bir su devresini fancoil'lere vererek yapmanız gerekiyor. Yerden ısıtma borularına soğuk su gitmemesi lazım.

Eski 08-12-2016, 08:30   #125
Yeni Üye

Alıntı:
Bu durumda ısı pompası sürekli devrede olmalı. Yazdığınızdan anladığım, Yerden ısıtmadan dönüş suyu ısı pompasına giriyor, burada ısıtılarak tekrar eve pompalanıyor ve bu hiç kesintiye uğramadan devam ediyor. Faturanızı ben de merak ettim şimdi

Diğer daireleri şu sebepten sordum; yerden ısıtma binayı ve binanın beton aksamını, radyatör sistemi bina içindeki havayı ısıtan sistemler. Sonunda, ısınan bina, içindeki havayı, içeride ısınan hava da binayı ısıtır ama binanın farklı bölümlerinde farklı yöntemler kullanılması bir bölümden diğerlerine ısı transferi anlamına da gelir. Bu yüzden binanın beton aksamını ısıtan siz olduğunuza göre komşularınızın yakıt giderlerine belirli bir oranda katkıda bulunuyor olmanız olasılığı yüksek.

Yazın soğutma için ayrı bir su devresini fancoil'lere vererek yapmanız gerekiyor. Yerden ısıtma borularına soğuk su gitmemesi lazım.
Isı pompasının sürekli çalışması daha mantıklı inverter cihazlar olduğu için. Bir de yerden ısıtmada sürekli çalıştırmak en mantıklısı çünkü sistem geç ısınıp geç soğuyan bir sistem sürekli kapatıp açmak faturaya da olumsuz yansıyacaktır.
O konuda benim de kafamda soru işaretleri var ama yerden ısıtma sistemi döşenirken boruların altına modpan denen bir yalıtım malzemesi konuyor. Bundan dolayı ısının diğer dairelere çok fazla geçmeyeceğini umuyorum

Eski 14-12-2016, 17:57   #126
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aheste677 Mesajı Göster
5 gün önce yeni aldığım evime taşındım. Bina yeni olmasından kaynaklı birde altım ve üst dairem boş olması sebebiyle bir türlü ısınamadık. Bina yerden ısıtmalı ve 5 günde 105 m küp doğalgaz harcadık. Oda sıcaklığı ilk iki gün 17 derece civarı,ikinci gün 18 en son dün 21 derece civarı oldu. Kombi Airfel Digi fox helmetik kombi evin metre karesi 92 sizce oda termostatı kullanarak tasarruf sağlayabilirmiyim, yerden ısıtmada oda termometresi takma yararlı, zararlımı yoksa bir ayda 500 metre küp civarı gaz yakacak ve gözüm korkmaya başladı.
Çok yüksek sarfiyat bu sayın aheste..

Ben bizim dairenin yerden ısıtmasından falan vazgeçtim..yoğuşmalı, Buderus GB 12 aldım..70 m2 net alanlı 2+1 dairemizde 5 metre petek var..Evimiz korunaklı, güney cephe..cam saysı 5, ama büyükçe..Termostatı antreye koyduk..gündüz 22-23 gece 24 dereceye ayarlıyoruz..Sabah en geç 8-9 dan gece 1 e kadar yanıyor kombi..Bu fatura döneminde sadece 2 gün yoktuk evde..Son faturanın olduğu bu ay 146 m3 yaktık..28 günde 175 lira yani..Kombinin kütüphane tipi sessiz oluşu da çok iyi..çok memnunuz..

Üst katta 35 m2'lik 1+1 var..Baymak takılı..talebe oturuyor..geceden geceye yakıyor..155 lira fatura gelmiş..bir de çok gürültülü çalışıyor..çekilmez..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2016, 16:11   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Bizim evde 100m2. Petek duvar kenarından geçiyor tesisat. 140 tl geliyor aylık.

Yeşilhayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 08:34   #128
Yeni Üye

Aralık ayı itibariyle 380 ev elektriği de içerisinde olmak üzere fatura geldi.(Kasım 18 de çalıştırdım-Aralık 23 fatura geldi) Sizce nasıl? İlk defa yeni evde çalıştırıyoruz ve havanın bu ay soğuk geçmesini göz önünde bulundurarak değerlendirebilir misiniz ?

Eski 10-01-2017, 08:39   #129
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rainman48 Mesajı Göster
Aralık ayı itibariyle 380 ev elektriği de içerisinde olmak üzere fatura geldi.(Kasım 18 de çalıştırdım-Aralık 23 fatura geldi) Sizce nasıl? İlk defa yeni evde çalıştırıyoruz ve havanın bu ay soğuk geçmesini göz önünde bulundurarak değerlendirebilir misiniz ?
Isındıysaniz sorun yok. Mevcut soguklara gore gayet iyi. Şimdi arkadaşıma sordum bu ay dogalgaz faturası 490 gelmiş.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 10:25   #130
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
Isındıysaniz sorun yok. Mevcut soguklara gore gayet iyi. Şimdi arkadaşıma sordum bu ay dogalgaz faturası 490 gelmiş.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Isındık şükür. 23-26 derece arasında oda sıcaklığı elde ettik. Çatı katındaki odalar 23-24 derece oldu. 35 derece su sıcaklığı ile bu sıcaklıklar oluyor. Sürekli çalıştırıyorum cihazı.

Eski 10-01-2017, 10:35   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Yaşadığımız apartman 14 daireli. Üç yıldır doğalgazla ısınıyoruz. Merkezi sistem olarak düzenlendi tesisatımız. Doğalgaz faturasını aidat dışında paylaştırıyor yönetici. Geçen ay her daire 250.- tl. ısınma parası ödedi. Dolayısıyla elektrik gideri dahil 380 tl. ye müstakil evde ısınabilmek başarıdır.

Isınmadan bahsederken izolasyonun ne kadar mühim olduğunu geçende gözümle gördüm. Yılbaşı öncesi köye kar yağdı ama biz gidemedik. Karşı komşum kar sonrası bizim evi ve çevreyi fotoğraflayarak maille yolladı. Evin üzerinde çatı yok, teras çatıda bir karış kar vardı. Geçen hafta gene kar gelecek dediler bu defa kardan bir gece önce gittik köye. Gece evi iyice ısıttım. Ertesi sabah kar başladı, bu defa ben fotoğraf çekmeye başladım. Evin her tarafında kar tutunmuştu ancak teras çatıda kar namına bir şey yoktu düşen kar yağmur yağmışçasına sulanıp gidiyordu. Evin içindeki tüm ısı tavan betonundan havaya nasıl akarmışı yerinde test etmiş oldum.

kamil35 beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 10:55   #132
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Yaşadığımız apartman 14 daireli. Üç yıldır doğalgazla ısınıyoruz. Merkezi sistem olarak düzenlendi tesisatımız. Doğalgaz faturasını aidat dışında paylaştırıyor yönetici. Geçen ay her daire 250.- tl. ısınma parası ödedi. Dolayısıyla elektrik gideri dahil 380 tl. ye müstakil evde ısınabilmek başarıdır.

Isınmadan bahsederken izolasyonun ne kadar mühim olduğunu geçende gözümle gördüm. Yılbaşı öncesi köye kar yağdı ama biz gidemedik. Karşı komşum kar sonrası bizim evi ve çevreyi fotoğraflayarak maille yolladı. Evin üzerinde çatı yok, teras çatıda bir karış kar vardı. Geçen hafta gene kar gelecek dediler bu defa kardan bir gece önce gittik köye. Gece evi iyice ısıttım. Ertesi sabah kar başladı, bu defa ben fotoğraf çekmeye başladım. Evin her tarafında kar tutunmuştu ancak teras çatıda kar namına bir şey yoktu düşen kar yağmur yağmışçasına sulanıp gidiyordu. Evin içindeki tüm ısı tavan betonundan havaya nasıl akarmışı yerinde test etmiş oldum.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için hosseda

Eski 10-01-2017, 14:20   #133
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Öncelikle Sayın Meyvelitepe'ye foruma yaptığı katkılarından ve bıkmadan usanmadan verdiği sabırlı cevaplarından ötürü teşekkür ediyorum. Özellikle petek mi yerden ısıtma mı ikilemine bir de şöyle bir örnek vermek istiyorum: Ankara da izolasyonu yapılmamış 25 senelik bir binada altı depo olan bir mağazada kardeşlerim yerden ısıtmaya geçtiler. Binanın eski ve izolasyonsuz olmasına ve alt katın depo olmasına rağmen sadece bu sene rahat ettiklerini söyleyebilirim. İşletim sıcaklığı ortalama 30 derece civarında ve akümülasyon tankı yok. Aynı sistemi evinde uygulamak için kollarını sıvadı. Bizim evde de tadilatı göze alabilsem tek yaptıracağım şey yerden ısıtmaya geçmek olurdu.
Şimdi soruma geçelim: Bir süredir bu grundofen ya da groundoven ları ( dilimizdeki sitelerde karşılığını bulamadım, ısıtma hazneli şömine olarak mı geçiyor bilemiyorum) inceliyorum. Temel prensip yanmadan ortaya çıkan ısının mümkün olduğunca şamotlu malzeme tarafından soğurulmasına ve uzun bir süre bu ısıyı muhafaza edip
size geri kazandırması ve geç soğuması üzerine kurulu.
https://www.youtube.com/watch?v=kPbprpfQGVY&t=38s

Şurda da ne kadar yakıtla kaç saat sonra ne kadar ısı verdiği gösteriliyor.
Doğruyu söylemek gerekirse büyülendim diyebilirim.
https://www.youtube.com/watch?v=pjH6zMmyeus&t=1s

Şimdi bu sistemdeki bir sobaya yerden ısıtma için tertibat kursak nasıl olur ?
Kütlede depolanan ısıyı kullanacağımız için soba da çabuk soğuyacaktır tamam ancak binadaki kütleyi de birkere ısıttıktan sonra verilmi olurmuş gibi geldi bana. Ne dersiniz ?

kamil35 beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 15:54   #134
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu türden sobalar eskiden orta avrupada çok yapılırmış.

Ocakta yanan ateşin sıcak gazlarını olabildiğince uzun bir labirentten geçirip, ısıyı refrakter özellikteki tuğlalarda yakalamayı prensip edinmişler.

Isının dağıtılması tarafı pek düşünülmemiş, ya da o günlerin imkanlarında o kadar oluyordu demek ki. Korelilerin de oldukça ilginç ısınma teknikleri var.

Yerden ısıtma sistemi neticede 30-45 derece aralığındaki sıcak suyun döşeme altından dolaştırılması yoluyla ısının döşemeye transfer edilmesi prensibine dayanıyor.

Bu prensibi çok çeşitli ısı kaynaklarıyla çalıştırmak mümkün. En kolayı doğal gaz kombileri, ısı pompaları, hatta katı yakıtlı kalorifer kazanları olabilir.

Son zamanlarda ülkemizde sulu şömineler de kullanım alanı buldu. Hoş o da yanlış hatırlamıyorsam fransızların eskiden beri uyguladıkları bir teknik. Bu sistemde de yanan şömine belli bir hacimdeki suyu ısıtıyor. Bu su da kalorifer sistemiyle ısıyı binaya dağıtıyor. Sulu şömine ile yerden ısıtma sistemi tasarlamak gayet uygun olabilir.

Hoş, yerden ısıtma sistemini ev içinde bir ocak, soba vb. bir şey ile ısıtacaksak tüm yollar aynı kapıya çıkıyor. Bir haznedeki su ısıtılmalı, ısıtılma sürekli olmalı ve ısıtılan su yerden ısıtma borularıyla binaya dağıtılmalı.

Yerden ısıtmaya dayalı bir sistem kurululacak ise, bu sistemin yerden ısıtma tarafıyla ısı kaynağı tarafının tamamen ayrı düşünülmesinden yanayım.

Yerden ısıtma sistemi kendi içinde bir bütün olarak kalır ve ısıyı bir akümülasyon tankındaki sıcak sudan alır.

Akümülasyon tankındaki suyun ısıtılması ise birden fazla yöntem ile olabilir. Sulu şömine veya benzeri su ısıtan sobalar (ki katı yakıt kalorifer kazanı da bu kategoride), doğal gaz yakan ısıtıcılar, ısı pompaları, güneş panelleri vb. her şey olabilir. Hatta binanın yerine, konumuna, diğer şartlara göre birden fazla yöntem aynı anda da uygulanabilir. Söz gelimi kış dönemi ışımanın iyi olduğu konum ve bölgelerde suyu hem yakıt yakan ya da dıştan enerji kullanan bir yöntemle hem de bu amaç için kurulacak güneş panelleriyle ısıtmak yapılan yatırımı kısa sürede amorti eder diye düşünüyorum.

STOVEMASTER - News
Sunbathing in the living room: oven stoves and heat walls - LOW-TECH MAGAZINE

Turgay78 beğendi.
Eski 10-01-2017, 17:09   #135
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Peki yukarıdaki gibi seramikli bir sobayı memlekette yapan var mı ? Şöminecilere bakıyorum hiç böyle bir örnek göremiyorum.

Eski 10-01-2017, 17:26   #136
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Türkiyede öyle bir soba bilen, yapan olduğunu sanmam. Anadoluda böyle bir soba hiç duymadım. Siz planlarını çizersiniz bir şömineciye başında durarak yaptırırsınız.

Eski 11-01-2017, 16:47   #137
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Anladım, yalnız orada soba içinde dolaşan iç bacanın eğimi ve maksimum uzunluğu gibi hesaplar mutlaka vardır diye düşünüyorum. İşin detayını doğru düzgün öğrenip öyle yaptırmak lazım, ya da bütün komponentleri ile ithal edip kendimiz el atacağız. Neticede yanma haznesi kapısı ve camı anladığım kadarıyla ithal geliyor, seramik bileşenlerini de katıp doğrudan almak lazım. Yerli üretim şamotlu seramik plakalar kolay bulunuyorsa ayrı tabi

Eski 08-08-2018, 11:51   #138
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Markalar zannedersem son zamanlarda görselliği ön plana çıkaran bu şekilde sobalar çıkarmaya başladılar. ne kadar kullanılabilir bilmiyorum ama sulu sisteme iç mekan sobalarda uyum sağlayacak gibi.

Eski 04-09-2018, 09:27   #139
Yeni Üye

ormanc's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Cephe izolasyonu iyi ise her türlü ısınıyor ev ama soğuk ayaktan hissedildiği için yerden ısıtma daha mantıklı

ormanc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 01:21   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2018
Bende yerden ısıtma ile ilgili uzun uzun araştırmalar yapıyorum ancak kafam karıştı zemin için kullanılacak yerden ısıtma malzemesi kablo veya şilte olması güçlü veya zayıf olması evin zemini için fark eder mi? İncelediğim ürünler şöyle;
https://www.isitmax.com/yerden-isitm...-konfor-isitma

https://www.isitmax.com/yerden-isitm...u-ideal-isitma

https://www.isitmax.com/yerden-isitm...u-guclu-isitma

https://www.isitmax.com/parke-alti-y...n-isitici-film

https://www.isitmax.com/parke-alti-y...isitma-folyosu

Aklımın kesmediği şilte folyo ya da kablonun zemin ısı dağılımı konusunda bir fark yaratacağı kapalı mekanda hangisini kullanmak mantıklı?

Burak591 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 01:58   #141
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burak591 Mesajı Göster
Bende yerden ısıtma ile ilgili uzun uzun araştırmalar yapıyorum ancak kafam karıştı zemin için kullanılacak yerden ısıtma malzemesi kablo veya şilte olması güçlü veya zayıf olması evin zemini için fark eder mi? İncelediğim ürünler şöyle;
https://www.isitmax.com/yerden-isitm...-konfor-isitma

https://www.isitmax.com/yerden-isitm...u-ideal-isitma

https://www.isitmax.com/yerden-isitm...u-guclu-isitma

https://www.isitmax.com/parke-alti-y...n-isitici-film

https://www.isitmax.com/parke-alti-y...isitma-folyosu

Aklımın kesmediği şilte folyo ya da kablonun zemin ısı dağılımı konusunda bir fark yaratacağı kapalı mekanda hangisini kullanmak mantıklı?

Bunlar elektrikli kablo ısıtıcı. Bu başlıkta yazışılanlar hep sulu sistem.

Verdiğiniz linklerdeki ısıtıcı kabloların en düşük olanı 120 w/m2 imiş. 100 m2'lik bir evde saatteki tüketim 12 Kw, günde 288 Kw, ayda 8640 Kw gibi görünüyor. Elektriğin faturaya yansıyan şişirmeler dahil Kw bedeli bugünlerde tam olarak nedir bilmiyorum, 50 kuruş olsa ayda 4 bin TL'den fazla eder. Bu sistemi evde kullanmak mantık harici bir şey görünüyor.

Bu sistemi, her bir metresi 10 w'lık kablo ile kümesin kapalı bölümünde kullanıyorum. Ancak, kümes küçücük bir alan ve sensörü şapın içine gömülü termostatın ayarı 15C dereceye ayarlı. Bu yüzden kışın aylık sarfiyatı 30-40 lirayı geçmiyor. Fakat evde olacak şey değil.

Eski 10-10-2018, 13:40   #142
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Yerden ısıtmalı evde, katı yakıt kazanı kullanarak ısınan var mı acaba? Kazan devamlı olarak aktif mi olmalı. yoksa günde defa hafif yükleme yeterli gelir mi?. Eğer forumda bu şekilde kullanan varsa iletişime geçmek istiyorum kendisi ile..

Eski 10-10-2018, 20:26   #143
Yeni Üye

kadirben14's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2018
Yerden ısıtmalı daha mantıklı geliyor. Sonuç olarak en fazla üşüyen yerimiz ayaklardır.

kadirben14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2018, 22:16   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
Yerden ısıtmalı evde, katı yakıt kazanı kullanarak ısınan var mı acaba? Kazan devamlı olarak aktif mi olmalı. yoksa günde defa hafif yükleme yeterli gelir mi?. Eğer forumda bu şekilde kullanan varsa iletişime geçmek istiyorum kendisi ile..
Bu bölümün 63 numaralı mesajında katı yakıtlı kalorifer kazanı ile yerden ısıtma ve petekli sistemi ayrı katlarda olmak üzere kullandığımızı belirtmiştim. Hala aynı sistemle ısınmaya devam ediyoruz. Sorularınız olursa cevaplamaya hazırım..

Turgay78 beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2020, 20:56   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Yerden ısıtma

Normal oluklu strafor ile yapilan yerden ısıtma nın yanında,şap kes uygulaması ile dairenizdeki şap ı kırmadan kaldırmadan şap a kanal açarak yerden ısıtma yapiyoruz.böylelikle şap kırma veya kaldırma ya gerek kalmadan dairenizde yerden ısıtma kullanabiliyorsunuz.
5357812212

emre34k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2020, 09:57   #146
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre34k Mesajı Göster
Normal oluklu strafor ile yapilan yerden ısıtma nın yanında,şap kes uygulaması ile dairenizdeki şap ı kırmadan kaldırmadan şap a kanal açarak yerden ısıtma yapiyoruz.böylelikle şap kırma veya kaldırma ya gerek kalmadan dairenizde yerden ısıtma kullanabiliyorsunuz.
5357812212
Şapa ve altındaki ortama olan ısı kayıplarını nasıl engelliyorsunuz ?

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2020, 13:40   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2020
www.kutmankaplan.net

cihatbat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024