agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2012, 20:20   #1
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Wink Isı Yalıtımlı Boyalar

Bu boyaların %30-40 civarında enerji tasarrufu sağladığı belirtiliyor. Eğer bu rakamlar doğru ise hem doğa, hem de bütçeye ciddi bir tasarruf sağlayabilir. Kullanan arkadaşlar olumlu veya olumsuz görüşlerini yazarsa bilgilenmiş oluruz. Buraya sitenin adresini koyabiliyor muyuz bilmiyorum. yasaksa silinebilir.

Sitenin linki:
ISONEM İç-Dış Cephe Isı Yalıtım Boyası, ısı boyası, matolama, ısı yalıtım boyası

Düzenleyen naturefan : 11-10-2012 saat 18:07
naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 08:26   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
zinhar yalan....

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 10:21   #3
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Kullandınız mı?

Eski 11-10-2012, 11:07   #4
Ağaç Dostu

kullanılacak ürün değil
çünkü ısı yalıtımı yapmaz
sadece güneş ısısını reflekte eder

Eski 11-10-2012, 18:09   #5
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

O halde, sıcak bölgelerde dışcephe boyası olarak kullanılması uygun olabilir.

Eski 12-10-2012, 13:54   #6
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Laboratuvar çalışmaları boyanın ısı iletkenlik katsayısı üzerine yapılmış. Yani bu boya düşük ısı iletkenliğine sahip. Bu parametre tek başına enerji tasarrufu anlamına gelmiyor.
Bu boya kısa bir süre ısı geçişini yavaşlatır. Örneğin uzay mekiğinin atmosfere girdiği an gibi.
Ev tipi uygulamalarda enerji tasarrufuna etkisi %40 olamaz.

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 16:01   #7
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Bir tekstil firmasında benzer bir ürünü buhar jeneratörünün arka yüzeyine uygulattık.
Terman kamera ile 220 derece ölçülen yere ilk kat uygulama sonrası elinizi koyabiliyorsunuz.
Aynı firmanın çatı için olan ürününden aldım, şingıl çatıya uygulayacağım.[/B]
Web adresi www.nansulate.com

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 16:53   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın otugay yaptığınız deney ile tesbit ettiğinizi şöyle anladım : 220 derece ısınan bir yüzeyin arka tarafına geçen sıcaklık, bu malzemenin ısıtılan yüzeye sürülmesinden sonra neredeyse yok denecek kadar azaldı.

Yapı fuarına bu malzemeyi araştırayım diye gittim dün. Bir markanın standı vardı. İlgili arkadaş ısı yalıtımının da su yalıtımı kadar başarılı olduğunda ısrarlı. ThermoShield diye bir markayı tanıtıyordu ve diğer markaların kendilerinden kopya çektiklerini söyledi bir kaç kez.

Bende teras çatıyı temizledim ve koruyucu malzeme sürmek için araştırma yapıyorum, suya karşı sürdüğüm koruyucudan bu yıl vaz geçip bu ürünü kullanmayı düşünüyorum. Malzeme, ısı yalıtımı yönünden yararlı değilse de kaybım çok olmaz çünkü malzemenin numunesi var elimde suya karşı başarılı olacağından şüphe yok.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 21:13   #9
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Sayın Hoşseda, sıcaklık tahminen 50 derece civarlarına düştü. Şu anda buhar hatlarının izolasyon yapılamayan yerlerine uygulanıyor. Tekrar termal kamera çekimleri yapılacak, karşılaştırmalı fotografları yüklerim.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 12:43   #10
Ağaç Dostu

Merkezi İzmir olan bir firma isonem ismi altında reklamlara başladı şu günlerde gene. Mantolama kadar yararlı ısı ve su yalıtımında demekte gazete reklamında.

Son yazışmalardan bu güne 5 ay geçmiş; Acaba ilave bilgi aktarabilecek kimse varmı bu ürün hakkında.

Eski 27-03-2013, 14:42   #11
Ağaç Dostu

Es geçin vede boş verin
hepsi pazarlama ağzından ibarettır...

Eski 20-11-2014, 21:37   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2014
Herkese merhaba,

Isı yalıtım boyaları diye tabir edilen "reflekte boya ve kaplama malzemeleri" hakkında geniş bilgi sahibiyim. Burada yanlış belirtilen bir takım hususları düzeltmek isterim. Öncelikle bu kadar bilgiye nasıl sahip oldugumu açıklayayım. Benim çalıştığım firma bu tarz ürünler üreten yabancı bir markanın distribütörlügünü yapmaktadır. Ne şahsımın ne de markanın adını reklam olmaması için açıklamıyorum. Nitekim amacım burada reklam yapmak değil, biz ısı yalıtım teknolojilerine hakim bir firma olarak Türkiye de bo konuda oluşan bilgi kirliliğinden çok muzdaribiz ve bu sebeple fırsat buldukca insanları bu konu hakkında bilgilendirmeye calısıyoruz.

Öncelikle şu soruyu cevaplayalım. Isı yalıtım boyaları enerji tasarrufu saglar mı? Evet saglar. Ama nasıl yapar bu işi? İnsanlarımızın yaptığı en büyük hata, bu tarz ürünlerin performansının değerlendirirken lambda değerini esas almalarıdır. Bu son derece yanıltıcı ve yanlış bir yaklaşımdır. Bir başka deyişle uzunluğu litre ile ölçmeye benzer. Sebebi ise reflekte ürünlerin performans değerleri BTU ve "R" (reflectivity) katsayılarıyla belirlenir. Lamda diye tabir edilen ısı iletkenlik katsayısı belirli bir kalınlığa sahip (mantolama, taşyünü vs...) malzemeler için kullanılmaktadır. Bu tür malzemeler konduksiyon yoluyla gercekleşen ısı transferini durdurmak için tasarlanmıştır. Radyan (hava yoluyla yayılan - güneş ışınları gibi) ısıya karşı ise hiçbir etki gösterememektedir.

Bunula brlikte, hava yoluyla yayılan ısının (ışınlar) yalıtılması içinse kalın malzemeden ziyade nitelikli malzemelere ihtiyaç vardır. Kalınlığı olan malzemeleri, binaya hiç bir reflekte katman uygulanmadığı takdirde son çare olarak devreye giren malzemelerdir. Kısaca güneşin en baştan elimine edilebilecek ışınlarına karşı hiç birşey yapmamaktadır.

Örnek verecek olursak arabaların ön camına koyulan aluminyum koruyucular veya yazın kullandığımız güneş kremleri güneş enerjisini kırmak veya elimine etmek için malzemenin kalınlıgından ziyade niteliğinin daha önemli olduğunu kanıtlamaktadır.

İlave olarak, her malzeme reflekte ısı yalıtımında tabi ki kullanılmaz. Özellikle Türkiye´de üretim yapan ve ürünlerinin içeriğini dahi açıklayamayan bir çok firma bulunmaktadır. Bu firmalar kulaktan dolma bilgilerle, tüccar usulü iş yapmakta fakat ürünlerinin çalışma prensibi açıklarken zorluk çekmektedir.

Seramik teknolojisi çok köklü ve derin bir teknolojidir. Sadece benim bilgim dahilinde olan yaklaşık 14 farklı seramik bulunmaktadır. Bu mazemeler arasında otomobil frenlerinin ürtiminde kullanılanda var son derece keskin seramik bıçakların üretimine kullanılanda da.

Reflekte seramik ise tamamen ayrı bir bir konudur. Seramik mikroseramik küreciklerin yansıtıcı özelliğe sahip olması için mutlaka bir solüsyonla kaplı olması gerekmektedir. Bu solüsyon mikroseramik kureciklere aşırı parlaklık ve direnç kazandırmaktadır. Böylece seramik reçine ile (boya, astar veya kaplama malzemesi) karıştığında gözle görülemez yapıda fakat üzerine radyan ısı geldiğinde ise bu ısıyı geri yansıtacak yapıya girmektedir.

Burada konuyu mümkğn olduğunca özetlemeye çalıştım. Soruları olan arkadaşlar buradan sorularını iletebilirler. Bu mesaj sadece doğru bilgiyi vatandaşlara ulaştırma amaçlıdır. Ürün reklamı yapılan sorular veya yorumlara kesinlikle cevap veremeyeceğim.

Herkese hayırlı günler dilerim...

sader_5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2014, 22:45   #13
Ağaç Dostu

Sayın sader 5,
Yazdıklarınızdan,bu ürünler ile yazın güneş ışınlarından korunmanın mümkün olabileceğine akıl eriyor ancak kışın soğuk havadan evi nasıl koruyacak onu anlatabilirmisiniz. Hatta teras çatıya sürülen bu ürün sebebiyle kışın güneş ışınlarının tavandan yansıtılması sebebiyle negatif bir durum söz konusu olmayacakmıdır.

Evin içinde ısınan havanın tavandan uçup gitmesine engel oluyor bu da yalıtımdan başka bir şey değil diyebiliyormusunuz.

( Teras çatıda yazın sıcak havayı kışın soğuk havayı uzak tutacak, su izolasyonunu da sağlayacak bir ürünü iki yıldır arayan bir tüketici olarak sordum. Şu anda likit membran sürerek su probleminden uzak durabiliyorum ancak ısı yalıtımı için bir tedbir henüz bulamadım. Poliüretan türü kaplamaları ev hiç hava almayacak diye tercih etmiyorum.)

Eski 21-11-2014, 10:09   #14
Yeni Üye

Sayın hosseda,

Fizik kanunları gereği hava her zaman sıcak bölgeden soğuk bölgeye doğru hareket eder (yazın dış cepheden iç cepheye, kışınsa tam tersi şekilde)

Tipik bir kış mevsiminde güneş ışınları hiç bir zaman bir evi tamamen ısıtacak açıda ve yoğunlukta yeryüzüne düşmez. Havaların soğuk olmasının temel nedenlerinden biri de budur.

Kışın asıl olarak yapılmak istenen, evin içerisindeki sıcak havanın dışarı kaçmasını önlemektir. Fakat bunun mantolama vs. malzemelerle çözülmesi neredeyse imkansızdır. Nedeni ise mantolamanın dış cepheye uygulanıyor olmasıdır.

Kışın evinizi ısıtmak için kaloriferi açtığınızda ilk gerçekleşen duvarların ısıyı abzorbe etmeye başlamasıdır. Tipik bir betonarme yapıda bu çok yüksek derecede ısı kaybı demektir. Çünkü bu malzemelerinin ısıyı emebilme oranları çok yüksektir. Bu da kat sakinleri için enerji kaybı demektir.

Dış cepheden uygulanan yalıtım malzemelerinin devreye girmesi için önce bina duvarlarının ısıyı son kapasitelerine kadar emmesi daha sonrada dış cephedeki mantolama malzemesine iletmesi gerekmektedir. Buradaki asıl sorun ise bu malzemelerin ısıyı tekrardan iç cepheye veremiyor olmasıdır.

Kış aylarında yapılacak en iyi uygulama iç cephede uygulanacak reflekte ısı yalıtım malzemeleridir. Bu malzemeler duvarın üzerine uygulandığı için üzerine gelen ısıyı daha duvara nüfuz etmeden geri yansıtacak ve iç cephedeki sıcak havanın dışarıya kaçmasını önemli ölçüde engelleyecektir.

Başka sorularınız olursa buraya yazabilirsiniz.

Eski 21-11-2014, 10:47   #15
Ağaç Dostu

Ürününüz daha anlaşılabilir oldu benim yönümden. Tüketici diliyle ve şahsım için yazacak olursam, evimin iç duvarları ile tavanlarını sizin tavsiye ettiğiniz ürünle tecrit etmem gerekiyor ki giden ısıyı durdurarak ev içinde muhafaza edebileyim.

Sürülmesini tavsiye ettiğiniz malzeme şeffaf olacak değilmi?

Sağlık yönünden sakıncaları olabilirmi diye de sormadan edemeyeceğim...

Eski 21-11-2014, 10:51   #16
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
O zaman, evin içinde tavana bu boyadan sürüldüğünde ayrıca tavana cam yünü vs. sermeye de gerek yok, öyle mi? Anlattığınıza göre tavanın üzerindeki cam yünü gibi malzemeler tamamen lüzumsuz ve işlevsiz oluyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 12:35   #17
Yeni Üye

Sayın hosseda,

Aynen belirttiğiniz şekilde olaccak. Bugünün teknolojisi ile yapılabilecek en mantıklı ve verimli uygulama bu olacaktır.

Ürünlerin şeffaflığı veya rengi tamamen üretici firmaların kullandıkları bağlayıcılarla alakalı bir durumdur.

Sağlık konusu ise tamamen tercih edeceğiniz markanın üretimde kullandığı hammadde ve reçinelere bağlıdır. Ne yazık ki ülkemizde bu konuda da çok yanlış yol takip eden firmalar var. Siz ürün seçerken bu hususları özellikle sormanızı ve belge talep etmenizi öneririm.

Eski 21-11-2014, 12:41   #18
Yeni Üye

Sayın MeyveliTepe,

Isı yalıtım ürünleri reflektif ve batt (kütlesel) olmak üzere ayrılırlar. Taşyünü vs. malzemeler doğru kullanıldıkları alanlarda fayda saglarlar, fakat bu fayda ancak bina duvarları ısıyı içerisine emdikten, yani o ısı kaybı yaşandıktan sonra sağlanır.

Isıyı bir alanda tutmanın ilk yolu geldiği yöne dogru reflekte etmektir. Eğer bu yapılmamıssa o zaman kalın malzemelerle bu ısı duvara yakın bir alanda hapsedilmeye calısılabilir (tas yünü gibi).

Mantolamanın zararlarından bahsetmiyorum bile (zaten bircogu yasaklandı) fakat kaliteli tasyünleri dogru kullanılırsa etkili bir yalıtım sisteminin bir bölümünü olusturabilirler, fakat hic bir zaman tamamını degil.

Eski 21-11-2014, 12:50   #19
Ağaç Dostu

Teras çatıya ilk yıl Parrot marka astar ve likit membran sürdüm su izolasyonunda hiç sorun yaşamadım. Çatı yazın güneşin altında yanıyor ve bu sürülen malzeme etkisini kaybediyor her yıl yenilemek gerekiyor. Takip eden yıl malzeme almaya gittiğimde belki cimriliğim tuttu belki de satıcı gadrine uğradım ve başka bir marka aldım ve sürdüm. O yıl evin içinde bir çok yerde rutubet izleri oldu tavanda. Mecburen tüm tavan için boya işi çıktı fazladan. Yani ucuz etin yahnisini yemiş oldum. Geçen yıl gene parrot aldım sürdüm kış başında sorun gene yaşamadım. Bu sene aynı üründen artan var onu kullanacağım vakit bulabilsem...

Bunları neden yazdım eğer siz için içindeyseniz sn. sader 5 ve ürüne güveniyorsanız bize yazın markasını fiyatını. Bunu reklam olarak eleştiren olmaz kanısındayım.

solero_35 beğendi.
Eski 21-11-2014, 16:11   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Bilindiği gibi ısı transferi 3 şekilde gerçekleşir.

1. İletim (kondüksiyon). Isı bir cismin yüzeyine temas ettiğinde, cismin bünyesinde birbiriyle temasta olan moleküller vasıtası ile ısı transferi gerçekleşir.

2. Işınım (Radyasyon). Isı ,elektromagnetik dalgalar vasıtasıyla iletilir (transfer). Önünde bazı maddeler bulunduğunda bir kısmı geçer bir kısmı abzorblanır (yansır). Örneğin; soba ısı radyasyon yoluyla önündeki cisme iletilir.

3.Taşınım (konveksiyon). Hareketli bir ortam varsa bu hareketlilikle ısı transferi olur.

Mantolama uygulaması öncelikle dışarıdaki soğuğu ve yazında sıcağı içeriye aynı zamanda içerideki ısıyı dışarıya iletimini engellemek amacıyla yapılır.

Isı yalıtımlı boya, ışınım (radrasyon) yoluyla taşınan ısının bir kısmını geri yansıtabilir. Dolayısıyla ısı yalıtımlı boya kullanılırsa mantolamaya gerek yoktur diyebilmek için hem mantolama malzemesinin hemde ısı yalıtımlı boyanın özelliklerine göre tüm ısı kaybı hesaplanarak doğru sonuca varılabilir.

Sayın serdar 5 arkadaşımız, bu konuyu biraz daha açarak bilgilerini paylaşırsa konuyu daha iyi anlamış oluruz.

Saygı ve sevgiler.

YeniBON beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 21-11-2014 saat 19:35 Neden: harf hatası
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 16:24   #21
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sader_5 Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe,

Isı yalıtım ürünleri reflektif ve batt (kütlesel) olmak üzere ayrılırlar. Taşyünü vs. malzemeler doğru kullanıldıkları alanlarda fayda saglarlar, fakat bu fayda ancak bina duvarları ısıyı içerisine emdikten, yani o ısı kaybı yaşandıktan sonra sağlanır.

Isıyı bir alanda tutmanın ilk yolu geldiği yöne dogru reflekte etmektir. Eğer bu yapılmamıssa o zaman kalın malzemelerle bu ısı duvara yakın bir alanda hapsedilmeye calısılabilir (tas yünü gibi).

Mantolamanın zararlarından bahsetmiyorum bile (zaten bircogu yasaklandı) fakat kaliteli tasyünleri dogru kullanılırsa etkili bir yalıtım sisteminin bir bölümünü olusturabilirler, fakat hic bir zaman tamamını degil.
Burada iddia ettiğiniz, bahsettiğiniz boyayı odanın tavanına sürdüğümüz takdirde tavana doğru hiçbir ısı kaybı olmayacağı şeklinde, doğru mudur?

Fazladan, tavanın üzerindeki izolasyonun gereksiz olduğunu, ısı oraya gelene kadar zaten kaybedilmiş olduğunu, ve buna benzer dışarıdan yapılan izolasyonların zararlı olduğunu ve bir çoğunun yasaklandığını söylüyorsunuz.

Diyelim ki elimizde metal, söz gelimi çelik bir kap var. Bunun içine sizin boyanızdan sürdüğümüzü düşünelim. Bunun bir kapağı olsun ve onun da iç tarafı sizin boya ile boyalı olsun. Bu kabı boş olarak buzdolabına koyup sıfır dereceye getirelim. Sonra çaydanlıkta kaynar hale getirdiğimiz suyu kabın içine dolduralım, kapağını kapatarak tekrar buzdolabına koyalım.

Kaynar su kabı ısıtır mı, kaptaki su ısı kaybeder mi? Sizin boyanın buradaki fonksiyonu ne olur?

Başka bir soru.
Diyelim ki sizin boya ile evin iç duvarlarını da boyadık ve burası radyatör kaloriferli bir ev. Dışarıda ısı 0 derece ve ev içi 22 derece iken elimizi duvara değdirdiğimizde kaç derece hissederiz?

YeniBON beğendi.
Eski 22-11-2014, 07:29   #22
Yeni Üye

Sayın Hosseda,

Kullandığınız marka ne olursa olsun (Türkiyenin en sıcak ilinde bile yaşıyor olsanız) eğer her sene yenilemenizi gerektirecek kadar aşınıyorsa bu işte bir yanlışlık var demektir.

Eğer binada kronik bir sorun yoksa su izolasyonu nispeten daha kolay bir uygulamadır (temel izolasyonunda değil çatu su izolasytonundan bahsediyorum)

Asıl sıkıntı yaşanan husus ısı yalıtımıdır. Marka konusuna gelinde, burada isim vermeyi doğru bulmuyorum. Benim söylediklerim dogrultusunda arastırma yaparsanız zaten iyi ürün ile kötü ürünü rahatça ayırt edebilirsiniz.

İlave sorularınız olursa fırsat buldukca cevaplamaya gayret ederim.

Hayırlı hafta sonları.

solero_35 beğendi.
Eski 22-11-2014, 07:39   #23
Yeni Üye

Sayın ykaya194,

Bahsettiğiniz ısı transferlerinden binaların en fazla maruz kaldıgı konduksiyon ve radyasyon dur.

Burada insanların gözden kaçırdıgı konu, ısının ne tür oldugu, bu ısının binanın üzerine nasıl etki yaptığıdır.

Soyle izah edeyim, ateş te, güneş te sıcaklık yayar. Gel gelelim yangın yalıtımı ve ısı yalıtımı tamamen farklı konulardır.

Mantolama dışarıdaki sogugu geçirmez demişsiniz, soğuğun yalıtılması diye bir konu zaten teknik olarak mümkün değildir. Fizik kanunları gereği her zaman sıcak hava hareket eder. Sizin kışın evinizin soğumasının sebebi evin içerisindeki sıcağın dışarı çıkmasıdır, dışarıdaki soğuğun içeri girmesi değil.

Bu sebeple, ısı kaynaktan çıktıktan sonra (daha radyan haldeyken - yani hava yoluyla yayılıyorken) bunu durdurmak en mantıklı ve etkili çözümdür.

Fakat bu yapılamazsa, o zaman duvar yüzeylerinde biriken ısı dış cepheye konduksiyon yoluyla iletilmeye (sızmaya) başlar. Bu aşamada da evin dış cephesindeki mantolama devreye girer ama bu işlem ısı bir kere duvarlar tarafından emilip kaybedildikten sonra olur. Yani sıcaklık evin içerisinden çıkar, duvarlar tarafından emilir ve tam dış cepheye sızacekken mantolama buna karşı koyar. Fakat bunun dezavantajı şudur, o aşamada ısının dışarı çıkmasını engelleyen mantolama malzemesi bu sıcaklığı tekrar iç cepheye veremez. Sadece içersinde hapsedebilir, bunun da kat sakinlerine bir faydası olmaz.

Buna örnek olarak içinde binlerce su olan bir havuzun altından delik açıp oradan çıkan suya rağmen içeriye su dökmeye çalışmak gibidir.

Umarım biraz daha açıklayıcı olmuştur.

YeniBON ve solero_35 beğendi.
Eski 22-11-2014, 07:59   #24
Yeni Üye

Sayın MeyveliTepe,

İster reflektif ister kütlesel (batt) olsun hiç bir yalıtım ürünü 100% performans sağlamaz. Böyle bir teknoloji henüz halka sunulmamıştır. Insanlarımızın sürekli olarak düştügü yanılgı "ben bir ürün alayım bu ürün herşeyi yapsın" mantığıdır. O yüzden tüketiciler surekli olarak para harcamakta fakat istedikleri sonuca bir türlü ulaşamamaktadır.

Doğru reflekte malzemeyi tavanlarınıza uyguladığınızda, evin içerisindeki sıcaklığın cok büyük bir bölümünün yine tavanlardan kaçmasını engellemiş olursunuz. Bu ilk aşamada yapabileceginiz en mantıklı uygulamadır.

Reflekte malzemelerle engellenemeyen ısı ise yine duvarlar tarafından emilecektir (bunun çaresi ne yazık ki yok) bu yansıtılamayan ısı önce duvarlar tarafından abzorbe edilecek daha sonra ise evin dış cephesine iletilecektir. İste bu asamada sizin evinizde tasyünü veya mantolama varsa, reflekte malzemenin yansıtamadıgı ısı kaybının atmosfere geçişini yavaşlatacak böylece reflekte malzemeye yardımcı olacaktır. Yani malzemelerden bir tanesi ısı daha radyan haldeyken onu yansıtarak yalıtım yapacak, diğeri ise yansıtılamayan ısı konduksiyon yoluyla iletime geçtiğinde ona mümkün oldugunca karşı koyacaktır. Gel gelelim iki ürünün çalışması için birbirlerine ihtiyaçları yoktur. Bireysel olarak kullanıldıklarında da işe yararlar fakat reflektif ürünler ısıyı kayıp yaşanmadan önce, kalın malzemeler ise iç cephedeki ısı duvarlar tarafından emildikten sonra işe yarar. Bu durumun artı ve eksilerini yukarıda belirttim.

Sizin verdiginiz kavanoz örnegi ne yazık ki Türkiye de bu konulara hiç bir şekilde hakim olmayan şirket ve uygulamacıların yaptığı bir testtir. Sanıyorum size de birileri kendi ürünlerini bu şekilde gösterdi fakat bahsettiğiniz yöntem tamamen yanlış. Sebebi ise sıcak su konduksiyon yoluyla iletilir ve ısı konduksiyon yoluyla iletilmeden önce radyan halde bulunur. Bu ve benzeri yöntemler insanlar kolay anladığı için yapılmaktadır fakat tamamiyle yanıltıcıdır.

Sebebi ise bir evdeki odalar hiç bir zaman ağzına kadar sıcak suyla doldurup ısıtılmaz. Her zaman soba, kalorifer, klima gibi cihazlarla ısıtılır. Bu cihazların yaydığı ısı ise radyan ısıdır. Sizin bahsettiğiniz örnek ise kondüksiyon yalıtımı gerektirir (kalın malzemeler) maddenin (sıcak su) diğer bir maddeye (metal kutu) direkt teması söz konusudur.

Umarım sorunuzu cevaplayabilmişimdir.

YeniBON ve solero_35 beğendi.
Eski 22-11-2014, 11:14   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ykaya194,

Mantolama dışarıdaki sogugu geçirmez demişsiniz, soğuğun yalıtılması diye bir konu zaten teknik olarak mümkün değildir. Fizik kanunları gereği her zaman sıcak hava hareket eder. Sizin kışın evinizin soğumasının sebebi evin içerisindeki sıcağın dışarı çıkmasıdır, dışarıdaki soğuğun içeri girmesi değil.

Bu sebeple, ısı kaynaktan çıktıktan sonra (daha radyan haldeyken - yani hava yoluyla yayılıyorken) bunu durdurmak en mantıklı ve etkili çözümdür.
Sayın sader_5

Doğrudur sıcaklık daima soğuk yöne doğru hareket eder taki her iki tarafta sıcaklık değerleri dengeye gelinceye kadar ("soğuğu geçirmez" deki kastım genelin söylemi).
Dış cepheye mantolama yaparak ısı kaybını belirli bir oranda azaltmış oluruz, elbette evimizi içten izole etmek en mantıklısı ancak bu hem külfetli hemde pahalı bir uygulama olur.

Evimizde duvarlara dayalı eşyalarımız epey bir alan tutmaktadır, dolayısıyla buralardan ısı yine kondüksiyon yoluyla dışarıya iletilecek ayrıca ısı kaybının en fazla olduğu pencere kapı kenarları, kolon, kiriş ve köşelerdir (Duvarlar genelde izotuğla gibi ısı yalıtımlı malzemelerle örülüdür) buraları ısı yalıtımlı boya iyi izole edilebilirmi gibi sorularda aklıma takılmakta.

Isı yalıtımlı boyanın reflekte etme yüzdesi ne kadar, orta büyüklükte bir dairede ne kadar ısı enerjisi tasarrufu sağlar bu konuda kesin değerler sizde mevcutmudur?.

Isı yalıtımlı boya, mantolama yapılmış veya yapılmamış binalarda ısı kaybını azaltmakta biraz daha etkisi olur derseniz buna katılıyorum.

Saygı ve sevgiler

YeniBON beğendi.
Eski 23-11-2014, 19:18   #26
Yeni Üye

Sayın ykaya194,

Geleneksel yöntemlerle içeriden izolasyon yapmak pahalı olmasının yanı sıra neredeyse imkansızdır. Bir binanın iç cephe duvarlarını ne mantolama ne de taşyünüyle kaplamanız mümkün olmaz. Hem sağlık açısından çok tehlikeli, hem odaların m2 sini azaltan hemde yakın zamanda problem çıkartma ihtimali çok yuksek olan bir uygulama olur.

Evin içerisindeki eşyaların konduksiyon etkisine bir sey yapmak mumkun değildir. Burada tek kontrol edilebilecek unsur duvar ve tavanlardır.

Reflekte ısı yalıtım ürünlerinin yalıtım yüzdeleri tamamen kullanılan hammaddenim yansıtma oranı ile alakalıdır, ve bu gercekten yuksek bir teknoloji gerektirir. Türkiye piyasasında son derece berbat kalitedeki ürünler dahi "%50 yalıtım yapıyor" ibaresiyle satılmaktadır. Böyle bir firma gorurseniz arkanıza dahi bakmadan uzaklaşın. Cunku bu teknik olarak mumkun olmayan birseydir.

Yansıtma prensipli ürünlerde (orjinal teknolojiden bahsediyorum) sağlanacak tasarruf %20 ile %38-40 arasında değişmektedir. Bu rakamlar, ürünlerin kullanım kolaylığı ve iç cephede başka bir alternatifin olmadığı düşünüldüğünde son derece tatminkar kalmaktadır. Bu rakamlar neye gore degisir derseniz, ürünün kaç komponent ve kaç kat uygulandıgına gore degismektedir.

Son olarak, reflekte ürünlerden en fazla faydayı dort duvara ve tavana aynı anda uyguladıgınız zaman alırsınız. Aksi takdirde uygulama yapılmayan duvar veya tavan daha yüksek bir ısı penetrasyonuna maruz kalacaktır.

Selamlar.

Eski 23-11-2014, 21:21   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın ykaya194,

Geleneksel yöntemlerle içeriden izolasyon yapmak pahalı olmasının yanı sıra neredeyse imkansızdır. Bir binanın iç cephe duvarlarını ne mantolama ne de taşyünüyle kaplamanız mümkün olmaz.

Selamlar.
Sayın sader_5

İmkansız değil. Şöyle ki; Yıllar önce evin kuzeye bakan odaların dış duvar, kolon ve kirişlerini içten köpüklü levha dediğimiz plakaları tutkal ile yapıştırdıktan sonra üstüne de boyanabilir duvar kağıdı yapıştırarak izole etmiştim. O zaman soba kurulurdu ( doğal gaz henüz gelmemişti). Oturma odası dışındaki odalar malüm soğuk olurdu. Bu işlemi yaptıktan sonra ise sobalı oda ile uygulama yapılan odalardaki sıcaklık farkı önceki yıllara göre epey azalmıştı.

Daha sonraki yıllarda dış cephe mantolama uygulamaları başladığında bu uygulamadan ne kadar ısı kaybı önlenebilir diyede epey şüphem olmuştu ancak sonunda kendim de yaptırmak zorunda kaldım.

Isı yalıtımlı boyayı daha çok tanımak ve uygulamalardan alınan sonuçları takip ederek karar vermek gerekir.

Selamlar.

YeniBON beğendi.
Eski 24-11-2014, 03:12   #28
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sayın MeyveliTepe,

İster reflektif ister kütlesel (batt) olsun hiç bir yalıtım ürünü 100% performans sağlamaz. Böyle bir teknoloji henüz halka sunulmamıştır. Insanlarımızın sürekli olarak düştügü yanılgı "ben bir ürün alayım bu ürün herşeyi yapsın" mantığıdır. O yüzden tüketiciler surekli olarak para harcamakta fakat istedikleri sonuca bir türlü ulaşamamaktadır.

Doğru reflekte malzemeyi tavanlarınıza uyguladığınızda, evin içerisindeki sıcaklığın cok büyük bir bölümünün yine tavanlardan kaçmasını engellemiş olursunuz. Bu ilk aşamada yapabileceginiz en mantıklı uygulamadır.

Reflekte malzemelerle engellenemeyen ısı ise yine duvarlar tarafından emilecektir (bunun çaresi ne yazık ki yok) bu yansıtılamayan ısı önce duvarlar tarafından abzorbe edilecek daha sonra ise evin dış cephesine iletilecektir. İste bu asamada sizin evinizde tasyünü veya mantolama varsa, reflekte malzemenin yansıtamadıgı ısı kaybının atmosfere geçişini yavaşlatacak böylece reflekte malzemeye yardımcı olacaktır. Yani malzemelerden bir tanesi ısı daha radyan haldeyken onu yansıtarak yalıtım yapacak, diğeri ise yansıtılamayan ısı konduksiyon yoluyla iletime geçtiğinde ona mümkün oldugunca karşı koyacaktır. Gel gelelim iki ürünün çalışması için birbirlerine ihtiyaçları yoktur. Bireysel olarak kullanıldıklarında da işe yararlar fakat reflektif ürünler ısıyı kayıp yaşanmadan önce, kalın malzemeler ise iç cephedeki ısı duvarlar tarafından emildikten sonra işe yarar. Bu durumun artı ve eksilerini yukarıda belirttim.

Sizin verdiginiz kavanoz örnegi ne yazık ki Türkiye de bu konulara hiç bir şekilde hakim olmayan şirket ve uygulamacıların yaptığı bir testtir. Sanıyorum size de birileri kendi ürünlerini bu şekilde gösterdi fakat bahsettiğiniz yöntem tamamen yanlış. Sebebi ise sıcak su konduksiyon yoluyla iletilir ve ısı konduksiyon yoluyla iletilmeden önce radyan halde bulunur. Bu ve benzeri yöntemler insanlar kolay anladığı için yapılmaktadır fakat tamamiyle yanıltıcıdır.

Sebebi ise bir evdeki odalar hiç bir zaman ağzına kadar sıcak suyla doldurup ısıtılmaz. Her zaman soba, kalorifer, klima gibi cihazlarla ısıtılır. Bu cihazların yaydığı ısı ise radyan ısıdır. Sizin bahsettiğiniz örnek ise kondüksiyon yalıtımı gerektirir (kalın malzemeler) maddenin (sıcak su) diğer bir maddeye (metal kutu) direkt teması söz konusudur.

Umarım sorunuzu cevaplayabilmişimdir.
Cevabınız için teşekkür ederim. Her ne kadar duvar ve tavanları sizin reflekte boyanız ile boyadığım takdirde, ev içinin sıcak, dışının soğuk olduğu koşullarda elimizi duvara değdirdiğimizde soğuk mu olur, sıcak mı sorusuna yanıt vermemiş olsanız da, verdiğiniz yanıt ile daha önceki mesajlarınızda sanki ısı transferini engelleyen tek şey radyant bariyerlermiş, başka ısı izolasyon metodları gereksizmiş hatta zararlı imiş gibi ifadelerinizi bir nebze düzeltmiş oldunuz.

Bana kimsenin ürün filan göstermediğini belirtmeliyim. Her nasıl bir piyasa rekabeti içinde bulunuyorsanız onun motivasyonu ile öyle düşündünüz herhalde Fakat daha önce yazdıklarınız bir radyant bariyer olan boyanızın en önemli ve tek ısı izolasyon yöntemiymiş gibi olduğu için sizi temas yoluyla ısı transferi diye bir şey de olduğu noktasına getirmek istedim.

Bir mesajınızda duvarlar tarafından emilen enerjinin tekrar odaya verilmeyeceğini yazdınız. Bunda ısrarlımısınız bilmiyorum ama bence doğru değil. Nasıl oda içerisindeki sıcak hava temas ile tavanı ve duvarları ısıtıyor ve denge kurmaya çalışıyor ise, duvarların sıcak, iç havanın soğuk olduğu durumda bu kez duvarlar ve tavan içerideki havayı ısıtır.

Birden fazla kere yaptığım bir deneyi nakledeyim. Kışın dışarıda hava 5-6 derece ve evde termometre 24 dereceyi gösterirken, evdeki ısıtma sistemi de devrede değil ve otomatik devreye girmeyecek şekilde ayarlıyken, karşılıklı olarak yeterince pencere açıp evdeki havanın tamamen değişmesini sağladıktan sonra pencereler kapatılırsa ne olur? En fazla 30 dakika içinde termometre tekrar 20'li derecelerin üzerine çıkar. Bunun sebebi evin kütlesi içinde absorbe edilmiş enerji düşük yoğunluktaki havayı kolayca ısıtır.

Diyelim ki tavana reflekte boya sürdük ve ısıtma sistemimiz her ne ise ısıttık. Ev vakumlanarak havadan arındırılmış olmadığına göre ısınan hava reflekte boyaya rağmen tavanı ısıtır. Tavan üstü izolasyonumuz yok ise (gereksiz ve zararlı diyorsunuz) buradan enerji kabetmeyecek miyiz?

Tavanın ve duvarların emdiği enerjiyi kayıp olarak mı düşünmeliyiz? Şayet tavan ve duvarlar (hatta binanın toprağa değen kısımları) enerjiyi hapsedecek şekilde yapılmamış ise evet bu bir kayıptır. Enerjiyi evin beton, taş aksamında ve duvarlarda hapsetmiş iseniz bir kayıp değildir.

Sık sık tekrarlayarak yönlendirmeye çalıştığınız üzere evin iç boyasını sizin boya ile boyayıp, dışında hiç bir tedbir almadığımızda peşin peşin enerji kaybetmeyi göze almış olmaz mıyız?

Şayet siz de vatandaşa burada önceki mesajlarda yazdığınız gibi tavan boya sürmenin yeterli olduğunu, zaten mantolamanın zararlı olduğunu, hatta yasaklanmış olduğunu söyleyip kötü bir izolasyona razı ederek yanlış yönlendirmiş olmuyor musunuz?

Oysa doğrusunu anlatmak, insanların bu gibi yatırımlarını doğru yönlendirmek size bir şey kaybettirmez, aksine kazandırır ve bu sürekliliği olan bir kazanç olur.

Radiant ısı iletimi herkesin hemfikir olduğu gibi ısı transfer şekillerinden biri. Isı kaynağının tipine ve gücüne göre de değişir.

Yazın teras çatılı bir evde güneşden gelen radiant enerjinin yansıtılarak teras yüzeyinin 50 derecenin üzerine çıkması radiant barier ile önlenebilir ve bu elbette çok önemlidir. Ancak hava 30 derece ise 30 derecenin altına inmesi radyant bariyer ile sağlanamaz.

Ev ısıtma sistemlerine gelince, kullanılan ısıtma yönteminin tipini güneş ile karşılaştırmak mümkün değil. Hangi sistem, ısıyı hangi transfer şekliyle yayar? Ya da hangi oranda radiant, hangi oranda temas yoluyla yayar?

Her durumda temas yoluyla duvar ve tavanlarla ev içindeki havanın ısısı dengelenecek ise ev içinde radiant yansıtmaya çalışmanın anlamı ne? Isıtmada en çok kullanılan radyatörlü kalorifer sistemi havayı nasıl ısıtıyor? Radiant mı radyatör yüzeylerinde temas yoluyla mı?

Bizim evde ısıtma sistemi taban şapının içine gömülü bir kilometre boruda 40 derece su dolaştırmakla oluyor. Bu suyun dolaşması da kışın ortalama günde iki kere 30'ar dakika gibi gerçekleşiyor. Yani aslında betonu ısıtarak evi ısıtıyorum. Bina soğukken ısıtması 5-6 saat, soğuması ise 2-3 gün sürüyor, Bu durumda tavanıma reflektif boya mı sürmeliyim yoksa evin esas kütlesini oluşturan temel, duvar, taban, tavan vs.nin atmosfere ve toprağa enerji kaybını mı engellemeliyim?

Sonuçta, ısı izolasyon projeleri, binaların koşullarına göre optimum verimliliği sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Yine koşullara göre birden fazla yöntemin bir arada kullanılmasına bir engel olmadığı gibi, bir çok durumda da gerekli olabilir.

YeniBON beğendi.
Eski 24-11-2014, 11:17   #29
Yeni Üye

Sayın ykaya194,

İmkansızdan kastım, sizin bu uygulamayı yapmak için girmiş olduğunuz zahmete insanların %99.9 unun girmeyeceğindendir. Sanıyorum ki siz sadece bir odaya uygulama yaptınız. Bunun bütün eve tatbik edildiğini düşünürseniz bir çok insan bu opsiyona yaklaşmayacaktır.

Yaptığınız uygulama eminim ki fayda sağlamıştır ama burada her zaman yapılan uygulama ile sağlanan avantaj karşılaştırılması yapılmalıdır.

İç cephede, kalın bir malzemeyi duvara uyguladıgınız zaman su durumları göz önünde bulundurmanızda fayda var.

1. Uygulama yapılan duvar üzerinden odayı küçülüyorsunuz.

2. Hava solunan odada yüksek miktarda tutkal (veya baska bir kimyasal) kullanmak durumundasınız.

3. Her ne kadar üzerini duvar kağıdı ve boya ile kaplasabız dahi bu dvarların üzerine bir şey asamassınız.

4. Kaplanan plakanın zarar görmesi durumunda, oluşacak kötü görünüm için tamirat yapmak durumundasınız.

5. Herşeyden en önemlisi, evde bir yangın çıkması durumunda olacakları sanırım söylememe gerek yok.

En yanmaz denilen malzemeye dahi ateş tutmayı deneyiniz. Bu malzemeler hem petrol bazlı olduğu için inanılmaz bir şekilde tutuşurlar, hemde yandıkça zehirli gaz salınımı yaparlar.

Düzenleyen sader_5 : 24-11-2014 saat 13:57
Eski 24-11-2014, 12:10   #30
Yeni Üye

Sayın meyvelitepe,

Yazdıklarınızdan cevaplarımı tam olarak okumadığınız anlaşılıyor. Söylemedigim seyleri ısrarlar soylemisim gibi aksetmeye calısıyorsunuz. Her ne kadar kendimi tekrar etmek durumunda kalsam da size madde madde cevap vermeye calısacagım.

Cevabınız için teşekkür ederim. Her ne kadar duvar ve tavanları sizin reflekte boyanız ile boyadığım takdirde, ev içinin sıcak, dışının soğuk olduğu koşullarda elimizi duvara değdirdiğimizde soğuk mu olur, sıcak mı sorusuna yanıt vermemiş olsanız da, verdiğiniz yanıt ile daha önceki mesajlarınızda sanki ısı transferini engelleyen tek şey radyant bariyerlermiş, başka ısı izolasyon metodları gereksizmiş hatta zararlı imiş gibi ifadelerinizi bir nebze düzeltmiş oldunuz. Cevap vermememin sebebi gozumden kacmıs olmasıdır. Duvar yüzeyi daima daha sıcak olur. Radyan malzeme sıcaklıgı yüzeyinde tuttuğu ve geri yansıttiği için uygulama yapılamayan alana oranla daha sıcak olacaktır.

Bana kimsenin ürün filan göstermediğini belirtmeliyim. Her nasıl bir piyasa rekabeti içinde bulunuyorsanız onun motivasyonu ile öyle düşündünüz herhalde Fakat daha önce yazdıklarınız bir radyant bariyer olan boyanızın en önemli ve tek ısı izolasyon yöntemiymiş gibi olduğu için sizi temas yoluyla ısı transferi diye bir şey de olduğu noktasına getirmek istedim. Dikkat etmediyseniz belirteyim, ben hic bir yerde reflektif yalıtım tek opsiyondur demedim. Her malzemenin calısma prensibi ayrıdır diye defalarca belirttim. Burada önemli olan sizin yapacağınız uygulama alanıdır. Ürün gösterme kısmına gelince, sordugunuz soruların tarzı, piyasadaki malzemelerin kataloglarını ezberleyip bu ürünleri birbirleriyle karsılastıran tuketicilerinkine benziyor. Biz de bu durumla cok sık karsılasıyoruz. Benim burada bazı seyleri acıklamam, piyasadaki bilgi kirliligini bir nebze olsun azaltmak istememdendir.

Bir mesajınızda duvarlar tarafından emilen enerjinin tekrar odaya verilmeyeceğini yazdınız. Bunda ısrarlımısınız bilmiyorum ama bence doğru değil. Nasıl oda içerisindeki sıcak hava temas ile tavanı ve duvarları ısıtıyor ve denge kurmaya çalışıyor ise, duvarların sıcak, iç havanın soğuk olduğu durumda bu kez duvarlar ve tavan içerideki havayı ısıtır. Sizin söylediğiniz odaarın içi sıcak kaldıgı müddetçe, teknik olarak mümkün değildir, bunu arastırmanızı tavsiye ederim. Isı kaynagı ne olursa olsun. İç cepheden baslayıp, önce duvarlar tarafından emildikten sonra dış cephedeki mantolama katmanına tranSfer edilen ısı, evin içerisi dış cepeheye oranla daha sıcak olduğu müddetce içeriye geri verilemez. Bunun sebebi ise mantolamanın içerisindeki sıcaklık her zaman daha soguk olan dış cepheye dogru gidecektir. Bu maddenin dogasıdır.

Birden fazla kere yaptığım bir deneyi nakledeyim. Kışın dışarıda hava 5-6 derece ve evde termometre 24 dereceyi gösterirken, evdeki ısıtma sistemi de devrede değil ve otomatik devreye girmeyecek şekilde ayarlıyken, karşılıklı olarak yeterince pencere açıp evdeki havanın tamamen değişmesini sağladıktan sonra pencereler kapatılırsa ne olur? En fazla 30 dakika içinde termometre tekrar 20'li derecelerin üzerine çıkar. Bunun sebebi evin kütlesi içinde absorbe edilmiş enerji düşük yoğunluktaki havayı kolayca ısıtır. Beyefendi, sizin bunu yasayabilmeniz için önce evin içerisini sogutmanız lazım. Eger siz enerjiden tasarruf etmek için yarım saatte bir kapı, pencere acıyoranız bilemem. Sayet, normal bir dairede insanlar termometre yi 20 dereceye getirir ve günün büyük bir bolumu bu sekilde gecer. Bu da aynı zaman dilimi içerisinde iç cephenin daima dış cepheden sıcak olması anlamına gelir. Ayrıca kapıları acıp, ic ve dıs cephe sıcaklıgını esitlediginiz zaman ise kütlede biriken sıcaklıgın sadece %50 sinden daha az bir kısmı ic cepheye etki eder. Dısardıdaki soguk havanın yogunlugu her zaman iç cepheden daha fazla olacaktır.

Diyelim ki tavana reflekte boya sürdük ve ısıtma sistemimiz her ne ise ısıttık. Ev vakumlanarak havadan arındırılmış olmadığına göre ısınan hava reflekte boyaya rağmen tavanı ısıtır. Tavan üstü izolasyonumuz yok ise (gereksiz ve zararlı diyorsunuz) buradan enerji kabetmeyecek miyiz? Ben tavan üstü izolasyona gereksiz veya zararlı demedim. Sadece duvarlardan ısı kaybı olustuktan sonra devreye giren bir malzeme dedim. Siz evinize 50 cm tasyunude kaplasanız enerji kaybedeceksiniz. Cunku 100% yalıtım diye birsey yoktur. Burada yapılmak istenen, farklı calısma prensiplerine sahip ürünlerle bu kaybı en alt seviyelere cekmektir.

Tavanın ve duvarların emdiği enerjiyi kayıp olarak mı düşünmeliyiz? Şayet tavan ve duvarlar (hatta binanın toprağa değen kısımları) enerjiyi hapsedecek şekilde yapılmamış ise evet bu bir kayıptır. Enerjiyi evin beton, taş aksamında ve duvarlarda hapsetmiş iseniz bir kayıp değildir. İçeriye geri verilemeyen her ısı kayıptır. Eger ellerinize duvara yapıştırarak ısınmıyorsanız.

Sık sık tekrarlayarak yönlendirmeye çalıştığınız üzere evin iç boyasını sizin boya ile boyayıp, dışında hiç bir tedbir almadığımızda peşin peşin enerji kaybetmeyi göze almış olmaz mıyız? Beyefendi, ben burda bilgi eksiği olan arkadaslar faydalansın diye yazıyorum bunları. Ne adımı yazdım ne de sattıgım ürünün markasını, sayet okumadıysanız ilk yazdığım mesajı lutfen okuyun. Ben kimseyi hic bir yere yönlendirmiyorum. Amacımda kimseye ürün satmak değil. Burada birini kullanın öbürü gereksiz diye birsey soylemiyoruz. Mantolamanızı deve seve yaptırın. Yakında kotu malzemeleri sokturecekler nasıl olsa. Ben bir cok ulkeye seyahat etme imkanı buldum, gelismis ulkelerin bir tanesinde bile Turkiye deki kadar carpık bir yapılasma ve bilgi kirliligi gormedim.

Şayet siz de vatandaşa burada önceki mesajlarda yazdığınız gibi tavan boya sürmenin yeterli olduğunu, zaten mantolamanın zararlı olduğunu, hatta yasaklanmış olduğunu söyleyip kötü bir izolasyona razı ederek yanlış yönlendirmiş olmuyor musunuz? Inanın cok sıkıldım kendimi tekrar etmekten ama sizin niyetinizi bir turlu anlayamadım. Ben hic bir mesajımda sadece tek ürün herseyi cozer demedim. Aksine tam tersini soyledim. 20.11.2014 tarihinde size gonderdigim mesaja bakın lutfen.

Oysa doğrusunu anlatmak, insanların bu gibi yatırımlarını doğru yönlendirmek size bir şey kaybettirmez, aksine kazandırır ve bu sürekliliği olan bir kazanç olur. Bizim anlattıklarımız zaten sadece dogrulardan ibaret beyefendi. Hala neyle itham etmeye calısıyorsunuz anlamıyorum.

Radiant ısı iletimi herkesin hemfikir olduğu gibi ısı transfer şekillerinden biri. Isı kaynağının tipine ve gücüne göre de değişir.

Yazın teras çatılı bir evde güneşden gelen radiant enerjinin yansıtılarak teras yüzeyinin 50 derecenin üzerine çıkması radiant barier ile önlenebilir ve bu elbette çok önemlidir. Ancak hava 30 derece ise 30 derecenin altına inmesi radyant bariyer ile sağlanamaz. Egitiminiz veya bu konularla alakanız ne duzeyde bilmiyorum ama soyle soyleyeyim. Toplam sıcaklık arttıkca reflektif malzemenin tasarruf yüzdesi artar. Bu malzemeler 100 derecede de calısır 20 derecede de. Sıcaklık arttıkca elde edilecek tasarruf oranı da degisiklik gosterecektir.

Ev ısıtma sistemlerine gelince, kullanılan ısıtma yönteminin tipini güneş ile karşılaştırmak mümkün değil. Hangi sistem, ısıyı hangi transfer şekliyle yayar? Ya da hangi oranda radiant, hangi oranda temas yoluyla yayar? Sadece güneş ısıgıyla karsılastırmanıza gerek yok. Reflekte malzemelerin içerisndeki yansıtma saglayan komponent oranı %10 ile %30 arasında degisir. Bu bileşen (1800-1900 C) dereceye kadar direkt sıcaklıga mukavemet gosterir. Boyaların reflektivite özelliği ilk çalışma mekanizmasıdır, yansıtamadıgı enerji miktarını ise bu komponentin dayanım gücüyle yüzeyde tutmaktadır. Yazın dış cepheye uygulanan malzeme en çok reflektivite ozelligini kullanacakken, iç mekanlarda uygulanan malzeme ise ısı kaynagına baglı olarak yansıtma veya konduksiyon kombinasyonunu kullanacaktır.

Her durumda temas yoluyla duvar ve tavanlarla ev içindeki havanın ısısı dengelenecek ise ev içinde radiant yansıtmaya çalışmanın anlamı ne? Isıtmada en çok kullanılan radyatörlü kalorifer sistemi havayı nasıl ısıtıyor? Radiant mı radyatör yüzeylerinde temas yoluyla mı? Yukarıdaki acıklamalrdan bu sorunun cevabını da bulabilirsiniz. (malzemenin reflektivite ve konduktivite ozellikleri....)

Bizim evde ısıtma sistemi taban şapının içine gömülü bir kilometre boruda 40 derece su dolaştırmakla oluyor. Bu suyun dolaşması da kışın ortalama günde iki kere 30'ar dakika gibi gerçekleşiyor. Yani aslında betonu ısıtarak evi ısıtıyorum. Bina soğukken ısıtması 5-6 saat, soğuması ise 2-3 gün sürüyor, Bu durumda tavanıma reflektif boya mı sürmeliyim yoksa evin esas kütlesini oluşturan temel, duvar, taban, tavan vs.nin atmosfere ve toprağa enerji kaybını mı engellemeliyim? (malzemenin reflektivite ve konduktivite ozellikleri....)

Sonuçta, ısı izolasyon projeleri, binaların koşullarına göre optimum verimliliği sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Yine koşullara göre birden fazla yöntemin bir arada kullanılmasına bir engel olmadığı gibi, bir çok durumda da gerekli olabilir. En sonunda mutabık kaldıgımız bir husus bulduk...

Sizden ricam yazdıklarımı okurken kullandıgım kelimelere ve ifadelerime dikkat etmeniz. Mumkun oldugu kadar insanlara dogru bilgileri aktarmaya calısıyorum. Sizin de baska sorularınız olursa bildirebilirsiniz. Sayet lütfen önceden acıkladıgım hususları tekrar tekrar sormayın.

İyi haftalar...

Etiketler
boya, enerji, tasarruf, yalıtım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024