agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2009, 16:58   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Asbest

Pekmez yapımında kullanılan toprak akciğer kanserine neden olan asbestli aktoprak olabiliyormuş. Dikkatli olmak lazım. Solunması çok tehlikeli olabilir. Pekmezin içinden alındığında bir zararı ver mıdır bilmiyorum.

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 17:31   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brody Mesajı Göster
Pekmez yapımında kullanılan toprak akciğer kanserine neden olan asbestli aktoprak olabiliyormuş. Dikkatli olmak lazım. Solunması çok tehlikeli olabilir. Pekmezin içinden alındığında bir zararı ver mıdır bilmiyorum.
Sn. brody,
pekmez torağına marin de denir ve kreçli/ sodalı bir volkanik topraktır. Toprağın bir kaç metre altında çıkarılır. İçinde asbest var mıdır bilemem.
Ama benim köyümde ve çevremde belki yüz yıldan beri kullanılır. Öyle olsaydı çok kişi akçiğer kanseri olurdu ki bu hastalığa yakalanan çok azdır ve hemen hemen hepsi sigara içendir.

Pekmez toprağı üzüm suyu ile beraber kaynatılır, sonra iyice dibine çöker. Üzüm suyu ( şıra ) akabinde yayvan kaplara alınır ve güneş ışığında bir hafta bekletilir. Kalan tüm tortular da burada dibe çöker.

Toz halinde toprak solunduğunda bu dediğiniz olabilir. Araştırılmalıdır.
Ancak sığır gübresinde de asbest vardır ve doğuda ki küçük yerleşim alanlarında bu gübre ev duvarlarına yapıştırlarak kurutulur sonra da sobalarda, şömine benzeri ocaklarda yakılır. Solunması daha kolaylaşmıştır.

Bu anlattığım bazı bilim hocalarının araştırma sonuçlarında ortaya çıkmış bir durumdur.

Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 13-11-2009 saat 20:20
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 17:40   #3
Ağaçsever

Alıntı:
'Ak toprak' öldürüyormuş!

Bazı köylerde evlerin sıvasında ve pekmez yapımında kullanılan asbestli toprağın bazı ölümcül hastalıklara neden olduğu belirtildi

Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Horasanlı ve Yukarıboğaz köylerinde, kanser, verem ve akciğer rahatsızlıklarının artması üzerine bilimsel çalışmalar başlatıldı. Hastalıklara, evlerin sıvasında ve pekmez üretiminde yoğun kullanılan, köylülerin "ak toprak" dedikleri asbest içeren toprağın neden olduğu belirlendi. Alınan bilgiye göre, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Nazilli Verem Savaş Derneği'nce Horasanlı ve Yukarıboğaz köylerinde yaşayanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, evlerin sıvasında ve pekmez üretiminde kullanılan ak toprak nedeniyle bu yörede akciğer ve solunum yolları rahatsızlıklarına yoğun şekilde rastlandığı saptandı.

Yukarıboğaz köyünde 139 kişi üzerinde yapılan inceleme sonunda, asbest içeren ak toprak nedeniyle yüzde 3,6 oranında verem, yüzde 4,3 oranında nefes darlığı ve yüzde 7,9 oranında akciğer rahatsızlıkları belirlendi. Horasanlı köyünde 381 kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırmada da benzer tespitler yapıldı. Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sibel Özkurt, Yukarıboğaz köyünden aldıkları toprak ve kaya örneklerinde asbeste rastlanmadığını, daha ileri bir inceleme yapılması gerektiğini, ancak bulguların asbeste dayalı olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Özkurt, Yukarıboğaz köyünde evlerin son 15-20 yıldır betonarmeye dönüşmeye başlamasıyla ak toprağın kullanımının azaldığına işaret ederek, aynı süreçte kanser ve verem vakalarına bağlı ölümlerde azalma görüldüğünü ifade etti.

Doç. Dr. Özkurt, "Yukarıboğaz'da kansere dayalı ölümlerin son yıllarda azaldığını, ancak daha öncesine bakıldığında ölümlerin yüzde 22'sinin bu nedenle meydana geldiğini ortaya koyduk" dedi.
http://209.85.229.132/search?q=cache...ient=firefox-a

Google'da tarayınca bunu buldum. Aktoprağın asbestli olma riski var herzaman. İmkanınız varsa analiz ettirirseniz iyi olur bence.

Eski 11-11-2009, 18:16   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
http://209.85.229.132/search?q=cache...ient=firefox-a

Google'da tarayınca bunu buldum. Aktoprağın asbestli olma riski var herzaman. İmkanınız varsa analiz ettirirseniz iyi olur bence.
Sn. brody, ilettiğniz bilgiler değerli ve teşekkür ederim.

Bir eğitimde bende bu bilgilerle karşılaştım. Sorular sordum.

Marin toprağının yoğun olduğu bazı yörelerde evlerin kerpiç duvarlarını sıvamada kullanılıyor.
Doğu illerinde de duvarlara yapıştırılan kurutulmuş gübre hem içeriğide bulunan hem de duvarda sıva içinde bulunan asbesti bünyesine çekiyor yoğunluğu artıyormuş.

İnsanların duvarlara teması ve oradan bazı nedenlerle kopan toz halindeki gözle görünmez partüküller solunum yolu ile çiğerlere yerleşiyor.

Çiğerlerde bronşlara yapışan asbest burada jilet etkisi kesicilik yapıyor ve akciğer dokusunu tahrip ediyor. Solunum yolu ile atılmıyor. Kanser ve benzeri hastalıkları oluşturuyor.

Burada pekmez toprağında ki asbest solunum değil, sindirim yolu ile insandan tamamı atılıyor ve zararının olamıyacağı bildiriliyor.

Bu çok önemli bir ayrıntıdır. Aslında araştırma sonuçları bu ayrıntılarla ilgilenmiyor. Bu sekilde bilidirim, açıklama istenirse o zaman ilgileniyorlar ve araştırma sonuçlarını buraya yöneltiyorlar. Bu benim konuştuğum hocaların açıklamaları.

Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 12-11-2009 saat 09:29
Eski 13-11-2009, 11:23   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Asbest son derece kanserojen bir maddedir. Solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar. Uzmanlar cilde nüfuz etmesinin de mümkün olduğunu düşünmektedirler. Asbestin neden olduğu hastalıkların bazıları, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu gibi selim hastalıklardır. Ayrıca ciltte yaralara neden olabilir.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), her yıl dünyada kanser yapıcı maddeleri düzenli olarak özelliklerine göre gruplara ayırmaktadır. Ajansın kanserojen maddeler listesinde asbest maddesi, "kesin kanserojen" tanımlanması ile 1. grupta sınıflandırılmıştır.

Fransa'da asbeste bağlı hastalıklardan her yıl 4000 kişi ölmektedir ve sayı giderek artmaktadır. Uzmanlar Birleşik Krallık'ta 1960 ve 70'lerde asbeste maruz kalmış kişilerden 120.000'den fazlasının akciğer kanseri nedeniyle yakın gelecekte öleceğini öngörmektedirler [1]. Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde 90'lı yılların başında asbest üretim ve kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Avrupa Birliği'de 2005 yılından itibaren AB'ye üye ülkelerde asbest üretimi ve kullanımını yasaklamıştır.

Geçmişte tersane işçisi olan babasının iş elbiselerinden bulaşan asbest nedeniyle kansere yakalanan genç bir bayan, 2007 yılında İngiliz Savunma Bakanlığı'ndan tazminat almaya hak kazandı [1].
Asbeste bağlı oluşan hastalıklar [değiştir]

* Asbestoz – İlk olarak tersane işlerinde çalışanlarda tespit edilen asbestoz, asbest liflerini çözmeye çalışan vücut tarafından üretılen asidin akciğer zarında olusturduğu yaralardır. Bu hastalığın kendinı göstermesi 10-20 yılı bulmaktadır.

* Mezotelyoma – Asbestin yol açtığı en önemli hastalık akciğer zarı ve karın zarı kanseri, yani mezotelyomadır. Batı ülkelerinde yılda her bir milyon kişinin 1-2'sinde saptanan mezotelyoma, ülkemizde yılda en az 500 kişide görülmektedir. Mezotelyomaya ait en sık rastlanan yakınmalar, ağrı ve ilerleyici nefes darlığıdır. Akciğer röntgeni ve tomografide tipik bulgular saptanabilirse de, kesin tanı için başvurulan standart yöntem akciğer zarı biyopsisidir. Mezotelyoma, erken dönemde tanınıp uygun cerrahi girişim uygulanamadığında, ilaç ya da ışın tedavisine iyi cevap vermeyen ve hastayı kısa zamanda ölüme götüren bir hastalıktır.

* Kanser – Asbest, akciğer, gırtlak ve sindirim sistemi kanserlerine yol açmaktadır.

* Akciğer zarı (pleura) kalınlaşması
Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Asbest

Asbest sindirim yoluyla alındığında da zararı varmış. Ben de bu konuyu özellikle araştırıyorum. Çok severek kullandığımız çömleğimizi kullanmaktan vazgeçtik bu yüzden. Çömlek aktoprakla kırmızı toprağın belli oranlarda karışımından yapılıyormuş. Bizim aldığımız çömlek de Eskişehir/Mihalıçık yapımı. Mihalıçık, Türkiye'de asbestli toprakların en fazla olduğu yerlerden birisiymiş.

Eski 13-11-2009, 18:42   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Pekmez (günbalı) Yapımı

Konusundaki yazışmaları buraya taşıdım. Daha geniş kapsamlı çünkü...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2009, 19:07   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Asbest

Asbest sindirim yoluyla alındığında da zararı varmış. Ben de bu konuyu özellikle araştırıyorum. Çok severek kullandığımız çömleğimizi kullanmaktan vazgeçtik bu yüzden. Çömlek aktoprakla kırmızı toprağın belli oranlarda karışımından yapılıyormuş. Bizim aldığımız çömlek de Eskişehir/Mihalıçık yapımı. Mihalıçık, Türkiye'de asbestli toprakların en fazla olduğu yerlerden birisiymiş.
Sn. brody,

ben asbestin sadece solunum yoluyla vücuda girdiğinde hastalık yaptığını biliyorum.

Araştıracağım demişsiniz, sabırla bekliyorum.

Eski 17-11-2009, 09:38   #8
Ağaçsever

Alıntı:
ASBEST LİFLERİ KANA. GEÇMEKTE-PANKREASAKARACİĞERE- BÖBREĞE-MİDE MUKOZASINA girebilmektedir (1988). Asbeste yüksek miktarda maruz kalan işçiler üzerinde yapılan araştırmalara göre bu işçilerden fazla miktarda gastro-intestinal (sindirim sistemi) kanserine rastlanmıştır. Bir çok araştırıcı bu kanserin de nedeninin asbest lifleri olduğu görüşünü paylaşmaktadır.
Kaynak : http://www.jmo.org.tr/resimler/ekler...%20B%DCLTEN%DD

Eski 17-11-2009, 09:51   #9
Ağaçsever

Alıntı:
For example, one study conducted by the Cancer Registry of Norway found that lighthouse keepers who drank water tainted with asbestos particles had an elevated incidence of stomach cancer.Scientists concluded the results support an association between ingestion of asbestos and some gastrointestinal cancers. According to the findings of another study, all workers who have been exposed to asbestos show an elevated risk for developing stomach and gastrointestinal tract cancers.
Kaynak : http://www.asbestos.com/cancer/gastrointestinal.php

Burada da asbestli içme suyu kullanan insanlarda görülen sindirim yolu kanserinden bahsediliyor.

Eski 17-11-2009, 09:58   #10
Ağaçsever

Alıntı:
Prof. Dr. Metintaş, şöyle konuştu:
''Asbest temaslı köylerde erkeklerde akciğer kanseri, malign mesotelyoma, prostat ve gırtlak, kadınlarda ise malign mesothelioma, meme, akciğer kanseri ve gastrointestinal sistem kanserleri görülmektedir. Erkeklerde akciğer kanserine yakalanma riski asbest temassız sigara içmeyenlerde 1, asbest temassız sigara içenlerde 8,74, asbest temaslı sigara içmeyenlerde 6,87 kat, asbest temaslı sigara içenlerde ise 12,5 kat fazla olarak bulundu. Kadınlarda ise asbest temassız sigara içenlerde 1,43, asbest temaslı sigara içmeyenlerde 40 kat fazla olarak belirlendi.
Sonuçta asbest teması akciğer kanseri riskini erkek ve kadınlarda belirgin derecede yükseltmektedir. Asbest teması kendi başına doğrudan akciğer kanseri nedeni olarak kabul edilmelidir. Yaş artıkça akciğer kanseri riski artmaktadır.''
Kaynak : http://www.saglikbilgisi.com/haber/A...%C4%B1yor/8224

Haberin başlığında akciğer yerine karaciğer yazmışlar.

Eski 17-11-2009, 10:55   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2009
Benim anne tarafımdan dedem Diyarbakır,Ergani doğumlu.Ergani ovasında o zamanlar evler kerpiçdenmiş ve bu hastalığa doğduğu gün yakalanmış.Bu hastalık ,insan yaşlandıkca kendisini gösteriyor.Tedavisi yokmuş bir cırpıda alıp göturuyor.

Düzenleyen kızıl_karanfil : 17-11-2009 saat 11:50
kızıl_karanfil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 15:17   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Yakın bir dostumuzun annesi mesane kanseri hala Adananın eski toprak evlerinde oturuyor ve kuyu suyu içiyor.Bir seminerde duymuştum mesane kanserlerinin%2-3 içme sularından oluyor diye.Birde üzerine kerpiç bir ev ve kaçınılmaz kanser hastalığı.Bilinçli olmak gerekiyor.Ağaçlar net ailesi gerçekten herbirinize içten teşekkür ediyorum o kadar yararlı ve bilime dayalı bilgiler veriliyorki hiç fikriniz olmayan konularda bile ufkumuz açılıyor.Dilerim Türkiye ve yurt dışında üye olmayan bir tek arkadaşımız kalmaz.Saygılar.

Müge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 15:27   #13
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
merhaba;
pekmez toprağında aspest olduğu doğrudur ve bilimsel olarak belgelenmiştir,
nevşehirde bağcılık ve buna bağlı olarak pekmez yapımı yaygındır.Pekmez toprağı şırayı çökerttiği gibi aynı zamanda mayalama özelliği mevcuttur.
Pekmez toprağı ile aynı toprak özelliği taşıyan Tuzköy kasabası yerleşimimiz yıllardır toprak ve taş yapısından dolayı kanser oluşturması nedeniyle geçen yıl başka yere taşınmış ve eski yerleşimin üzeri kapatılmıştır.
Aynı zamanda araçlarda kullanılan debriyaj fren balatalarındada aspest bulunmaktadır ve kanser yapıcı özelliği vardır.
kanatimce hava ile alınan aspest'in gıda olarak da vucüda alınması kaçınılmazdır.
sağlıklı günler dileğimle;

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 04:07   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Asbest nedeniyle boşaltılan köylerde bildiğim kadarıyla en büyük sorun erozyon. Asbest içeren kayaçların üzeri kalın bir toprak tabakasıyla örtülü olduğunda bunu soluma gibi bir durum olmuyor. Fakat erozyon nedeniyle bu toprak örtü kalktığında asbest de sürekli havaya karışıyor ve solunuyor. Erozyonun ciddi zararlarından birisi de bu durum işte.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2017, 21:24   #15
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Son mesajın üstünden 7 yıl geçmiş. Belki taze bilgileri olan birileri vardır. Canlandıralım başlığı.

Ben pekmez toprağına alternatif olarak şu adreste birşeyler buldum.emine minşah: EVDE KOLAY PEKMEZ YAPIMI

"6 kilo üzüm(Ben daha lezzetli diye siyah üzüm kullandım)
3 tatlı kaşığı karbonat veya bir tülbent parçasına bağlanmış 3 çorba kaşığı odun külü ya da kireçli toprak."

Uygulayan varmola?

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2017, 22:24   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Son mesajın üstünden 7 yıl geçmiş. Belki taze bilgileri olan birileri vardır. Canlandıralım başlığı.

Ben pekmez toprağına alternatif olarak şu adreste birşeyler buldum.emine minşah: EVDE KOLAY PEKMEZ YAPIMI

"6 kilo üzüm(Ben daha lezzetli diye siyah üzüm kullandım)
3 tatlı kaşığı karbonat veya bir tülbent parçasına bağlanmış 3 çorba kaşığı odun külü ya da kireçli toprak."

Uygulayan varmola?
Pekmez yapımı sırasında üzüm suyu kaynatılıp kıvamı artırılır. Bu yapılırken üzüm suyu içerisindeki suyun bir kısmı buharlaşır, yüksek sıcaklık nedeniyle içerdiği glikoz şekeri karamelize olur, yani yanar ve kanser yapıcı bir madde olan hidroksimetil furfural'a dönüşür. Pekmez yemeyin. Balı tercih edin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2017, 22:50   #17
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
yüksek sıcaklık nedeniyle içerdiği glikoz şekeri karamelize olur, yani yanar ve kanser yapıcı bir madde olan hidroksimetil furfural'a dönüşür. Pekmez yemeyin. Balı tercih edin.
Selamlar.

Yakın zamanda bal üretip satmaya niyetlenen biri olarak "Ağzınızdan bal damlıyor." diyesim var.

Şaka ediyorum.

Arıya kış beslemesi yaparken (yavru alanını bloke etmek için) şurup yaparken bu HMF işini biraz incelemiştim.

HMF için akışkanın belirli sıcaklıkların üzerine çıkması lazım. Aklımda 110oC kalmış. Emin değilim.

Bunu teyit edebilirsem iyi olacak. Belki benmari usulü ile ve odun külü veya carbonatla sağlığa zararı olmayan pekmez yapılabilir diye umut ediyorum.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024