Konu: Asbest
View Single Post
Eski 11-11-2009, 17:16   #4
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brody Mesajı Göster
http://209.85.229.132/search?q=cache...ient=firefox-a

Google'da tarayınca bunu buldum. Aktoprağın asbestli olma riski var herzaman. İmkanınız varsa analiz ettirirseniz iyi olur bence.
Sn. brody, ilettiğniz bilgiler değerli ve teşekkür ederim.

Bir eğitimde bende bu bilgilerle karşılaştım. Sorular sordum.

Marin toprağının yoğun olduğu bazı yörelerde evlerin kerpiç duvarlarını sıvamada kullanılıyor.
Doğu illerinde de duvarlara yapıştırılan kurutulmuş gübre hem içeriğide bulunan hem de duvarda sıva içinde bulunan asbesti bünyesine çekiyor yoğunluğu artıyormuş.

İnsanların duvarlara teması ve oradan bazı nedenlerle kopan toz halindeki gözle görünmez partüküller solunum yolu ile çiğerlere yerleşiyor.

Çiğerlerde bronşlara yapışan asbest burada jilet etkisi kesicilik yapıyor ve akciğer dokusunu tahrip ediyor. Solunum yolu ile atılmıyor. Kanser ve benzeri hastalıkları oluşturuyor.

Burada pekmez toprağında ki asbest solunum değil, sindirim yolu ile insandan tamamı atılıyor ve zararının olamıyacağı bildiriliyor.

Bu çok önemli bir ayrıntıdır. Aslında araştırma sonuçları bu ayrıntılarla ilgilenmiyor. Bu sekilde bilidirim, açıklama istenirse o zaman ilgileniyorlar ve araştırma sonuçlarını buraya yöneltiyorlar. Bu benim konuştuğum hocaların açıklamaları.

Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 12-11-2009 saat 08:29
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön