agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-10-2007, 09:33   #181
ahm10

ahmet10's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2006
Kafamdaki soruları giderdiğiniz için çok teşekkürler Sebahattin bey . Sağolun.

ahmet10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 15:25   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Merhabalar, ceviz bahçesi kurma ile ilgili araştırmalarım devam ediyor. Bildiğim kadarı ile cevizde 250 YTL/da (10+ dekar için) DGD var. Bu bir seferlik mi veriliyor yoksa çiftçi belgesini aldıktan sonra her sene bunu alabiliyor muyuz? Bu arada yarı-ticari amaçla ceviz bahçesi kurmuş, kurmayı düşünenlerin deneyim ve fikirlerini bekliyorum. Ben 30 yaşındayım, İstanbul'dayım ve 20 da üzerine ceviz kurmayı düşünüyorum. Damla sulama vs gibi sistemlere ihtiyacım olduğunu biliyorum. Amacım 10 yıl sonra bahçeme yakın bir yere yerleşip İstanbul'dan uzaklaşmak... Fidanların bakımını yerel biriyle anlaşıp ona yaptırmak istiyorum, 2-3 haftada bir de İstanbul'dan gidip kontrol etmeyi... Şu anda arazim yok fakat arıyorum, aradığım bölgeler kuzey ege civarı... Yani yerleşmek istediğim bölge orası olduğundan doğal olarak arazi bölgesi de orası oluyor... Aslında Çanakkale-Bayramiç'te uygun araziler bulmuştum fakat şu altın arama işi çıktı, umarım çok sürmez, çeker giderler... Dediğim gibi fikir/yorumlarınızı bekliyorum, bir de DGD sorumu cevaplayan olursa çok sevinirim... Herkese bol verimli günler...

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 20:30   #183
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2006
MERHABA Arkadaşlar.

Ben çanakkaledeki arazime 15 -20 adet ceviz dikmek istiyorum. rakım 40 metre.
yalova 1, yalova 3, yalova 4, şebin, bilecik, kaman, payne, pedro, midland hartley, cinslerinden hangileri çanakkale 40 metre rakım için uygundur.

çevrede ceviz ağacı diken arkadaşlar burada zor yetişiyor, içleri boş oluyor diyorlar.

cevizin yetişmesi ve verim alınması için rakımın ve hava sıcaklığının , iklimin ne olması gerekir? 80 metre rakımda Çanakkalede ceviz yetiştirilmesinde bir verim verme açısından dezavantajı varmıdır?

selam ve saygılarımla...

Düzenleyen daraban : 07-11-2007 saat 17:37
daraban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 14:59   #184
Ağaçsever

Kaman cinsi eksem, Çanakkale yöresi için uygun olurmu? dölleyici olarak şebin, Kaman için iyi bir dölleyici olurmu?

kaman ve şebin, in yıllık soğuklama ihtiyaçları nelerdir?

Düzenleyen daraban : 07-11-2007 saat 17:42
Eski 02-11-2007, 17:58   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2007
Ceviz Ağacı Yetiştiriciliği

Merhabalar,
Ben de yeni üyelerinizdenim. Kocaeli ilinde yerlerim var. Ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Bu konuda fazla bilgim yok. İnternetten araştırma yaptım. Hem doğa için faydalı hem de iyi bir yatırım olduğunu öğrendim. İnternetten araştırarak birçok şey öğrendim. Ama işin içine girmeden öğrenilmez. Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.

Düzenleyen malina : 02-11-2007 saat 19:33
cicekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2007, 17:27   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2007
Ceviz Fidanlarinin Kurumasi

2002 yılında karma ceviz bahçesi kurdum.350 adet ceviz fidanı diktim,mart ayında diktiğim fidanlar 40cm sürgün yaptıktan sonra temmuz sonu ağustos başında kurumaya başladı.Bu şekilde Fidanların %50 si kurudu.2003/2004/2005/2006 martlarında diktiğim fidanlarda aynı olaya maruz kaldı.Kurumakta olan fidanları söktüğümde kök gelişimini yapamadığını gördüm. 2007 martında havalar kurak olduğundan dikim yapmadım.Tarlam 260m rakımda kuzey yöneyli bir tarla Poyraza açık.Sulamayı tankerle yapıyorum.Bu günlerde sonbahar dikimi yapmak istiyorum.Şu anda120 adet noksanım var.Sonbaharda dikilen fidanlar kışın kök geliştirirmi.İZMİR/BERGAMA/KINIK/Karatekeli Köyü

karatekeli iso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 17:37   #187
Ağaçsever

Ceviz çeşitlerinin yıllık soğuklama ihtiyaçları nelerdir ?

kaman'ın yıllık soğuklama ihtiyacı :

şebin'in yıllık soğuklama ihtiyacı :

bilecik'in yıllık soğuklama ihtiyacı :

kaplan'ın yıllık soğuklama ihtiyacı :

yavuz'un yıllık soğuklama ihtiyacı :

pedro'nun yıllık soğuklama ihtiyacı :

chandler'in yıllık soğuklama ihtiyacı :

nelerdir?

ayrıca çanakkale de denize 10 km uzakta 80 m rakımda hangi cinsler yetişir.

Eski 10-11-2007, 10:26   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2007
Ben kredilerle ilgili soru sormak istiyorum. Umarım bu konuda bilgisi olan arkadaş vardır. Ziraat Bankası sertifikalı ürün yetiştirmek isteyenlere güzel oranlarla kredi veriyor. Ancak bu konuda detaylı bilgiye ulaşamadım. Verilecek kredi neye göre belirleniyor? Şu kadar dönüm yerim var şunu yetiştirmek istiyorum diyorsun ona göre kredi miktarına banka mı karar veriyor? Ya da yaptığın her harcamanın faturasına göre mi? Plandan bahsediyor Ziraat Bankası sitesinde. Bu planı biz mi belirliyoruz? Yoksa anahtar teslimi bahçe kurmak iyi bir çözüm gibi görünüyor. Çok pahalıya mal olr mu acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

cicekci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 21:08   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karatekeli iso Mesajı Göster
2002 yılında karma ceviz bahçesi kurdum.350 adet ceviz fidanı diktim,mart ayında diktiğim fidanlar 40cm sürgün yaptıktan sonra temmuz sonu ağustos başında kurumaya başladı.Bu şekilde Fidanların %50 si kurudu.2003/2004/2005/2006 martlarında diktiğim fidanlarda aynı olaya maruz kaldı.Kurumakta olan fidanları söktüğümde kök gelişimini yapamadığını gördüm. 2007 martında havalar kurak olduğundan dikim yapmadım.Tarlam 260m rakımda kuzey yöneyli bir tarla Poyraza açık.Sulamayı tankerle yapıyorum.Bu günlerde sonbahar dikimi yapmak istiyorum.Şu anda120 adet noksanım var.Sonbaharda dikilen fidanlar kışın kök geliştirirmi.İZMİR/BERGAMA/KINIK/Karatekeli Köyü

Bölgenizde sonbahar dikimi en uygun olur. Dikimde toprak yapısına bağlı olarak çukurların uygun açılması gerekir. TOprak geçirgen ise 60*60 cm ebatında açmanız, toprak eğer ağır killi ise en az 80x80 cm ebatında açınız. Dikim sırasında 1 gübre 2 toprak 1 dere kumu karıştırarak karcını hazırlayarak dikim yapın. Dikimden sonra rüzgar esen yönden muhakkak fidanların dibine herek(kazık) bağlayın ve can suyu verin geniş bilgi almak istiyorsanız
beni arayın
Tel : 0 505 5450077

Zeyno waffle beğendi.
yavuzceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2007, 15:57   #190
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
merhaba arkadaşlar sivasın gürün ilcesinde ciftcilik yapmaktayım.Dokuzuncu ayın sonunda iyi bir agaçtan cevizleri topladım yaşlı ve bu işe meraklı insanlara sorduk onların ve kendi mantıgımızla 500 adet ceviz diktik.
cevizlerin cimlenme deliklerini bir bıçakla zarar vermeden temizleyip suda beklettik,bir müttet sonra cevizleri sudan cıkartıp acmış oldugumuz kanallara 10-7 cm topraga sivri ucları alta gelecek şekilde,25 cm ara ile diktik.
benim sorum yanlışımız varmı,varsa nerede ve dogrusu nasıl olacak teşekkür ederim.

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 01:01   #191
Yeni Üye

cuneytkoroglu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2007
Alıntı:
TÜRKİYE'DE ÖZEL SEKTÖR CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GELİŞTİRİLME OLANAKLARI KONULU TOPLANTI YAPILACAKTIR

İlgili Toplantıya yatırım yapmak isteyen girişimciler, 100 da ve üzeri kapama ceviz bahçesi sahipleri, fidancılar, gıda sektörü temsilcileri, makinacılar, ithalat ve ihracatçılar, finasman yetkilileri gibi geniş katılımlı hedef kitle bir araya getirilecek ve ORTAK AKIL TOPLANTISI yapılacaktır. Toplantıya katılım ön kayıt ile mümkün olacaktır. Toplantı gündeminin belirlenmesi amacıyla dileyenler yakca@gop.edu.tr adresine öneride bulunabilirler. 1 aralık tarihinde toplantı gündemi, toplantı yeri ve toplantı tarihi ile ilgili öneriler alınacak ve sitemizde yayınlanacaktır.

AKÇA

Ozellikle ceviz yetistiriciligi ile ilgilenen kendim gibi kisilerin ilgisini cekecegini dusundugum bir toplanti olacagi kanisindayim.

ceviz.gen.tr den alinmis bir aktivite haberidir.

Katilmayi dusunen arkadaslar bana mesaj atarlarsa beraber katilabiliriz.

saygilarimla

cuneytkoroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 00:39   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2007
merhabalar.Bursa Yenişehirde 3,5 dekar tarlaya ceviz ve aralarına meyve dikeceğim.
Fuara gelen fidancılardan ve Bursa'daki fidancılardan 10 kaman, 3 şebin, 4bilecik,12
yavuz, 5 pedro, 5 chandler fidan aldım. 9m ara ile 45 adet ceviz dikeceğim. Aşılı ceviz yetiştiriciliği kitabında şen-1 (24-KE-25) cevizinin geç donların görüldüğü yerlerde tavsiye edildiği yazıyor. şen-1 fidanını nereden bulabilirim?
Gelecek yıl 30 dekar tarlayı ağaçlandıracağım 3,5 dekarda konu hakkında bilgileri araştırarak riskleri minimuma indirmek istiyorum.
Ayrıca meyve dikeceğim toprak kumlu olduğu ve tarlada su az olduğu için(3,5 dekarı buyıl tanker ile sulayacağım) fidan çukurlarının tabanlarına 3 kg/ağaç perlisol 12 +yanmış tavuk ve sığır gübresi kullanmayı düşünüyorum.
konu hakında bilgisi olan var mı? perlisolün asitlik derecesi üretici firma tarafından PH-7 olarak bildiriliyor. Perlisol kullanım miktarını artırsam zararı veya yararı olur mu? konu hakkında bilgisi olanlar acil bilgi verirse çok memnun olacağım.

furkanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 09:17   #193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Ziraat Bankası'nın Sübvansiyonlu Tarımsal Kredileri

Merhaba cicekci,

Bu konuda en net bilgiyi yörenizdeki Ziraat Bankası şubelerindeki yetkililer temin edebilir sanırım.

Bundan önce, incelemek isterseniz Ziraat Bankası'nın şu internet sayfasında Tarımsal Kredi Faiz Oranları yer alıyor.

Buradaki uygulamalara ilişkin mevzuat da şu sayfadaki Bakanlar Kurulu kararlarında ve Uygulama Tebliği'nde açıklanıyor.

Özellikle tebliğde "Kredilendirme Konuları ve Teknik Kriterler" gerekli bilgiyi temin edecektir.

Şu sayfadaki Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğde size ilişkin kısım ise görebildiğim kadarıyla şöyle:

"Sertifikalı meyve fidanı kullanımı:

MADDE 9 – (1) Karar kapsamında, yumuşak çekirdekli, sert çekirdekli, sert kabuklu meyvelerde ve narenciyede en az yirmibeş dekar, bağ ve kivi tesisi için en az yirmi dekar, çilek için en az 5 dekar, diğerleri için en az on dekar sertifikalı fidan ile bahçe tesis etmek isteyenlere yatırım ve işletme kredisi kullandırılır."

Ayrıca,

"Sertifikalı meyve fidanı üretimi:

MADDE 8 – (1) Karar kapsamında, yıllık sertifikalı fidan üretimi onbeş bin adedin üzerinde olan, anaçlık, kalem damızlığı ve üretim ünitesi dahil olmak üzere on dekar ve üzeri alanda üretim yapan ve meyve ve asma fidanı sertifikasını ibraz eden üreticilere yatırım ve işletme kredisi kullandırılır."

İlk verdiğim bağlantıda, ekranın sol yan tarafındaki listeden "Sertifikalı Meyve Fidanı Üretimi/Kullanımı"na tıklarsanız tebliğdeki bilginin daha derli toplu halini göreceksiniz.

Tebliğe ilaveten:

"Sertifikalı Meyve Fidanı Üretimi'nde kredi müracaatlarında;

- Üretime ilişkin proje raporu,
- Tarım İl Müdürlüklerince onaylanmış Fidan Üretici Belgesi ve Üretim beyannamesi talep edilmektedir.

Sertifikalı Meyve Fidanı Kullanımı'nda kredi müracaatlarında ise;

- Üzerinde sertifika numarası yazılı faturaları Bankamıza ibraz etmeleri gerekmektedir."

Bu bilgi ile beraber mutlaka ilgili şube personeline başvurmalı derim yine de... Onlar en sağlıklı yönlendirmeyi yapacaklardır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cicekci Mesajı Göster
Ben kredilerle ilgili soru sormak istiyorum. Umarım bu konuda bilgisi olan arkadaş vardır. Ziraat Bankası sertifikalı ürün yetiştirmek isteyenlere güzel oranlarla kredi veriyor. Ancak bu konuda detaylı bilgiye ulaşamadım. Verilecek kredi neye göre belirleniyor? Şu kadar dönüm yerim var şunu yetiştirmek istiyorum diyorsun ona göre kredi miktarına banka mı karar veriyor? Ya da yaptığın her harcamanın faturasına göre mi? Plandan bahsediyor Ziraat Bankası sitesinde. Bu planı biz mi belirliyoruz? Yoksa anahtar teslimi bahçe kurmak iyi bir çözüm gibi görünüyor. Çok pahalıya mal olr mu acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2007, 17:10   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2007
benim bursa mustafa kemalpaşa civarında 190-230 metre irtifası bulunan 80 dönümlük bir araziye 8x8 aralıklarla şebin ve bilecik ekmeyi düşünüyorum. Arazi kuzeyden güneye meyilli bir konumda bulunmaktadır. toprağın su tutma oranı %81 olduğu için fidelerin dikileceği yerdeki toprağı perlit ile karıştırarak geçirgenliğini çoğaltmayı hedeflemekteyim. Ancak aklıma takılan soru bu aralıklarla ektiğim ceviz ağaçlarının arasına elma-kiraz gibi meyve ağaçları ekmem:

1- meyve fidanlarında döllenme zorluğu oluşturarak verimde düşüşe yol açarmı?
2- Araya ektiğim meyve fidanlarından ortalama kaç yıl ürün alabilirim?
ve bu sitede okuduklarımdan sonra düşünmeye başladığım pedro cinsi cevizlerin bu yörede başarılı olup olmayacağı ve bu cins fidanların bakanlık tarafından sertifikalanıp sertifikalanmadığıdır.

Konuya gösterdiğiniz ilgiden ötürü şimdiden teşekkür ederim.

hakuna matata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2007, 23:49   #195
Yeni Üye

1 ay önce kadar Bursa-Yenişehir tarım ilce müdürlüğüne teşvik verilen çeşitleri sordum.Yabancı menşeyli (pedro,chandler,.....) çeşitlere teşvik verilmiyor hatalı dikim olursa verilen para faizi ile geri alınıyor. Ayrıca perliti ben de su tutma kapasitesini artırmak için kumlu toprak için kullanacağım ancak kullanım miktarı konusunda bilgiye ihtiyacım var.Fide uygulamaları ile yapılmış bir tezde %25 kullanım miktarları iyi sonuçlar vermiş, meyveler için ulaşabildiğim bir araştırma yok.
Prof. Dr. Yasar AKCA'ya sordum. Aldığım cevap sadece "kumlu topraklarda önemli sorunlar yaşayabilirsiniz." oysa ceviz hakkında yıllarca araştırma yapmış bir üstadtan daha geniş bilgi vermesini beklerdim. Ben de şimdi özel sektörde çalışan Makina yüksek lisans mezunu, öğretmenim ve diyorum ki "BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ARTAR". Şimdi daha iyi anlıyorum Türkiye'de neden 1 milyon işsiz Ziraat Mühendisi olduğu halde biz burada bilgiye ulaşmak için kırk takla atıyoruz, çoğu ilkokul mezunu Çiftci amcam ne yapsın?
Herkes üzerine düşeni yaparsa hayat daha güzel olur.

Eski 28-11-2007, 09:53   #196
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkanutku Mesajı Göster
1 ay önce kadar Bursa-Yenişehir tarım ilce müdürlüğüne teşvik verilen çeşitleri sordum.Yabancı menşeyli (pedro,chandler,.....) çeşitlere teşvik verilmiyor hatalı dikim olursa verilen para faizi ile geri alınıyor. Ayrıca perliti ben de su tutma kapasitesini artırmak için kumlu toprak için kullanacağım ancak kullanım miktarı konusunda bilgiye ihtiyacım var.Fide uygulamaları ile yapılmış bir tezde %25 kullanım miktarları iyi sonuçlar vermiş, meyveler için ulaşabildiğim bir araştırma yok.
Prof. Dr. Yasar AKCA'ya sordum. Aldığım cevap sadece "kumlu topraklarda önemli sorunlar yaşayabilirsiniz." oysa ceviz hakkında yıllarca araştırma yapmış bir üstadtan daha geniş bilgi vermesini beklerdim. Ben de şimdi özel sektörde çalışan Makina yüksek lisans mezunu, öğretmenim ve diyorum ki "BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ARTAR". Şimdi daha iyi anlıyorum Türkiye'de neden 1 milyon işsiz Ziraat Mühendisi olduğu halde biz burada bilgiye ulaşmak için kırk takla atıyoruz, çoğu ilkokul mezunu Çiftci amcam ne yapsın?
Furkan utku,
soruları ve sorunlarınızı başlıklar ya da birbirinden ayırarak yeniden sorarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

Şu aşamada şunu söyleyebilirim, bilgiye ulaşmadaki zorluklar sadece size özgü bir sorun değil. Yeni başladığınız bir iş için her şeyin hazır olduğu bir bilgi kaynağı yok.

Aslında yazdıklarınızda ben Türkiye de yaşanan bütün sıkıntıların bir özetini ve sonuçlarını görebiliyorum.

Yaşar Hoca'dan özel bilgi almak yerine öncelikle kitabını okuyarak işe başlamalısınız. İkinci bir tavsiyem de, sanıyorum Bursa'dasınız, orada yetiştiriciler ve fidan üreticileri ile temasa geçerek bahçe tecrübesi olan yetiştiricilerle iştişarelerde bulunmanız.

Ülke olarak bazı konulardaki bilgi birikimimiz ve tecrübelerimiz yeni yeni artıyor. Bundan 10 yıl önce Türkiye'de sadece Yalova serisi ve 3-5 çeşitle yetiştiricilik tavsiye edilyor ya da basit tavsiyelerle iş geçiştiriliyordu. Ama bugün geldiğimiz noktada yüzeysel ya da basit bilgiler kimse için tatmin edici değil. Bu üreticilerin bilinçlenmesi anlamında olumlu bir gelişme ancak teknik elemanlar ya da ilgili kurumlarda sorularınızın tamamını cevaplayacak düzeyde yetkin olmayabilir ya da kişilere özel tavsiyeler verecek bir sistemle çalışmıyorlar. Bu derin bir mesele bunu fazla uzatmayalım.

Sizin sorularınıza gelince,

-Destekleme sadece tescilli ceviz çeşitleri için var. Dolayısı ile yabancı çeşitler ülkemizde tesil edilmediği için bunlar ile kuracağınız bahçe için destek alamazsınız.

-Diyelim ki yabancı çeşitler ile bahçe kurmayı düşünüyorsunuz. ben bunu piyasadean bulabiliyorum bunlarla kuruyorum dediğinizde bilmeden (uluslararası) patent yasaları ile korunan bir çeşidi yetiştiryor olabilirsiniz. Bu şu an için değil ama ileride bir sıkıntıya yol açabilir. Bunun hukuki boyutu ile ilgili bir avukat ya da uzman bir kişi durumu açıklayıcı bir mesaj yazarsa sanırım iyi olur.

-Yabancı çeşitlerin bir çoğu malesef yerli çeşitlerimizden daha üstün özellikler gösteriyor. Verim, geç uyanma, hastalıklara dayanım vb. özellikler bakımından çok iyi bir çeşidimiz malesef yok. Bbununla birlikte yabancı çeşitlerin de genel olarak iyi olmakla birlikte yetiştiricilik için çok mükemmel özelliklere sahip olduğu söylenemez. Yalnız şu aşamada şunu söyleyebilirim orijinleri ve Amerika da yetiştirildikleri alanlar göz önüne alındığında yabancı çeşitlerin sizin ekolojinizde daha iyi performans göstereceklerini tahmin ediyorum.

- Toprağınız kumlu olduğu için organik madde içeriği ve su tutma kapasitesi düşük olacaktır. Bu nedenle organik maddeyi ve su tutma kapasitenizi artırmanız iyi olur. bunun için fidanların dikim çukuruna perlit koymanız iyi bir seçenek ama tek seçenek değil. Qemysol su tutma kapasitesini artırmak için iyi bir ürün. forum da Mine Hanımın yazılarında bununla ilgili açıklayıcı bilgikler var.
-Kumlu topraklar dezavantajları yanında iyi kök gelişimine imkan sağlamaları bakımından da avantajlara sahiptir. Damlama sulama ile uygun bir sulama ve gübreleme programı ile bu sorunun üstesinbden rahatlıkla gelinir. Ama su arzında sıkıntı olmaması başarınız için kritiktir. Yani dezavantajlarınız iyi bir planlama, alt yapı yatırımı ve teknik destekle bertaraf edebilrisiniz. Bunun için fazladan çaba ve para harcamanız gerekir. buna hazır olmalısınız.

-Sanırım 1-2 yıl içerisinde toprakla ilgili sorunlarınıza çözüm olacak biçimde daha geniş ve üretici sorularına cevap verebilecek bir bilgi kaynağı ulaşılabilir olacak. Bu konuda çalışmalar yaptığımızın müjdesini de buradan vereyim. Çünkü sizde de olduğu gibi en çok sıkıntı farklı ya da dezavantajlı topraklarda yetiştiricilik yapan çiftçilerden, üreticilerden geliyor. Bu sorunun birileri farkında.
Bu arada Yaşar hoca'dan bilgi alamadınız ama öğrencisin de aldınız )
İyi çalışmalar
Selamlar, saygılar.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 14:00   #197
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkanutku;178918y. [COLOR="Red"
Ben de şimdi özel sektörde çalışan Makina yüksek lisans mezunu, öğretmenim[/COLOR] ve diyorum ki ". Şimdi daha iyi anlıyorum Türkiye'de neden 1 milyon işsiz Ziraat Mühendisi olduğu halde biz burada bilgiye ulaşmak için kırk takla atıyoruz, çoğu ilkokul mezunu Çiftci amcam ne yapsın?

Merhaba Sevgili Furkanutku;

Ben uzun zamandır, klon anaç üretimi, fidan üretimi ve süs bitkileri üzerinde bilgiler toplamaya çalışıyorum. Uzun zamandır bu bilgiler üzerinde uğraşıyorum. Öyle bildiğiniz bir telefon numarası ve bir internet forumu varsa lütfen gönderirmisiniz, ben de uğraşmamış olurum ve hemde bedava bilgi sahibi olmuş olurum.

Sizin istedikleriniz aynen bu kapıya çıkıyor ve üstüne üstlük mesleğini yapmasına müsaade edilmeyen ve bir soru sorup cevabını bedava alabileceğiniz bir meslek dalı gibi gördüğünüz bir mesleği kötülemektende aşağı kalmıyorsunuz. Makine öğretmeni olarak sizin bir okulda görev yapmanız gerekirken siz neden özel sektörde çalışıyorsunuz...İğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırın..

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2007, 07:59   #198
Ağaç Dostu

Bu üslubu "yakışık" bulmadığımı bu forumun kalitesini muhafaza açısından bir borç bilirim.

Değerlerin kolay kolay yetişmediğini, yılların emeğini ve zahmetini gerektirdiğini, bir anlık bir kızgınlık veya hayalkırıklığı ile unutmuşcasına ifadeler kullanılmış olduğunu düşünüyorum.

Prof. Dr. Yasar AKCA'ya (kendisini hiç tanımasam dahi) haksızlık ve ayıp edildiğini düşünüyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkanutku Mesajı Göster
...
Prof. Dr. Yasar AKCA'ya sordum. Aldığım cevap sadece "kumlu topraklarda önemli sorunlar yaşayabilirsiniz." oysa ceviz hakkında yıllarca araştırma yapmış bir üstadtan daha geniş bilgi vermesini beklerdim. Ben de şimdi ... diyorum ki "BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ARTAR". Şimdi daha iyi anlıyorum Türkiye'de neden 1 milyon işsiz Ziraat Mühendisi olduğu halde biz burada bilgiye ulaşmak için kırk takla atıyoruz, çoğu ilkokul mezunu Çiftci amcam ne yapsın?

Eski 30-11-2007, 04:23   #199
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal Mesajı Göster
Merhaba Sevgili Furkanutku;

Ben uzun zamandır, klon anaç üretimi, fidan üretimi ve süs bitkileri üzerinde bilgiler toplamaya çalışıyorum. Uzun zamandır bu bilgiler üzerinde uğraşıyorum. Öyle bildiğiniz bir telefon numarası ve bir internet forumu varsa lütfen gönderirmisiniz, ben de uğraşmamış olurum ve hemde bedava bilgi sahibi olmuş olurum.

Sizin istedikleriniz aynen bu kapıya çıkıyor ve üstüne üstlük mesleğini yapmasına müsaade edilmeyen ve bir soru sorup cevabını bedava alabileceğiniz bir meslek dalı gibi gördüğünüz bir mesleği kötülemektende aşağı kalmıyorsunuz. Makine öğretmeni olarak sizin bir okulda görev yapmanız gerekirken siz neden özel sektörde çalışıyorsunuz...İğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırın..
Öncelikler yazdıklarımın amacını aştığını anlıyorum bu nedenle ilgililerden özür diliyorum.
Yaklaşık 6 aydır ceviz yetiştiriciliği hakkında araştırma yapmaya çalışıyorum. Bu araştırmada Prof.Dr.Yaşar Akça'nın Ceviz yetiştiriciliği kitabı, Orman Mühendisi Ramazan Toprak ve Orman Teknikeri Selami Bayrak'ın Aşılı ceviz yetiştiriciliği kitabı, Tarım bakanlığının Meyve, Sulama ve Gübreleme ile ilgili tüm kitapları ve Yay-cep yayınları, Meyvecilik ve gübreleme ile ilgili ulaşabildiğim yüksek lisans tezleri, Ceviz ile ilgili bulabildiğim tüm siteler, Bursa, Balıkkesirve Yalova ve Düzce'de Fidan üretimi yapan üreticilerden ulaşabildiklerim ayrıca Telefon ile bana çok faydalı olan Yavuz Ferhatoğlu'nun tafsiyelerinden faydalandım. Öncelikle kitap ve tafsiyeleri ile bilgi veren herkese teşekkürü bir borç olarak görerek teşekkür ediyorum.
Ulaşabildiğim kaynaklardan hiçbirinde ceviz ağaçlarında perlit kullanımı ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım (Prof.Dr.Yaşar Akça'nın kitabında kapama yapılırken perlit kullanımı ile ilgili tavsiye olduğu için perlit konusunda araştırmaları olduğunu düşünerek sordum).
Ceviz yetiştiriciliği özellikle her bölge için çeşit seçimi ve yapılan yeni araştırmalar ile ilgili kamuoyu ile paylaşılabilecek bir veri tabanı oluşturulabilir düşüncesindeyim.
Hangi üreticiye girsem farklı ve birbiri ile çelişen bilgiler ile karşılaştım. Bazıları en iyisi Kaman'dır, bazıları en iyi pedro ve cahnler'dir, bazıları pedro periodise gösterir (biryıl verir biryıl vermez), bazıları tüplü fidan kullan bazıları açık kök kullan, bazıları cevize 2-3 yıl su ver birdaha su istemez ... bilgisi verdiler(bu bilgileri verenler ya yıllarca fidan üretmiş ustalar **** Ziraat mühendisleri idi) 6 ay sonunda başladığım yere geldiğimi düşündüm.
Bu durumda bilim adamı olduğu için verdiği bilgilerde ticari kaygıları olmadığını bildiğim ve yazımda da belittiğim gibi "ceviz hakkında yıllarca araştırma yapmış bir üstadtan daha geniş bilgi vermesini bekledim"
Sayın cetecakal ben yazımda hiç bir mesleği kötülemedim bilakis daha iyiye ulaşmak için şu kısa dönemde gördüğüm eksikliği burada paylaşmak istedim.
Mesleğini hakkıyla yapanları saygı ile karşılıyorum Sebahattin beyin yaklaşımına taktir ve teşekkür ediyorum.
Bu arada öğretmenlik mesleğini 5 yıl devlet okulunda yaptım ancak yüksek Lisanstan 1 yıl sonra özel sektörde vatana millete daha çok faydalı olabileceğimi düşünerek kendi isteğim ile işimi özel sektörde yapmaya başladım.
Ayrıca sırada tayin bekleyen binlerce Teknik öğretmen varken illa Okulda görev yapmam gerektiğini düşünmüyorum.
Son söz BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ARTAR".
saygılarımla.

Eski 05-12-2007, 12:45   #200
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Görüşmek Üzere

12 12 2007 den itibaren 6 ay (ya da 1 yıl) süre ile askerde olacağımdan bir süre forumda olamayacağım.
Dönüşte biraz daha fazla paylaşımla tekrar aranızda olacağım inşallah
Selamlar ve saygılar.

Düzenleyen Sebahattin : 10-12-2007 saat 15:39
Eski 05-12-2007, 14:44   #201
Ağaç Dostu

Ona "Elveda" demezler o zaman Sebahattin.

Ne kadar da ümitsiz bir ifade olmuş. "Şimdilik Hoşçakalın" dediğini duyar gibiyim şimdi...

Tez vakit git gel inşaallah...

Çarşı izinlerinde internet kafe bulabilirsen iyi haberlerini bekleriz...

Selametle...

Eski 05-12-2007, 22:45   #202
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Mesajı Göster
12 12 2007 den itibaren 6 ay (ya da 1 yıl) süre ile askerde olacağımdan bir süre forumda olamayacağım.
Dönüşte biraz daha fazla paylaşımla tekrar aranızda olacağım inşallah
Selamlar ve saygılar.
bu site çok şey kaybedecek.inşallah internet olan bir ortamda askerlik yaparsınız.sizi özliyecegiz.

Eski 10-12-2007, 09:09   #203
Ağaçsever

necoezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi necoezgi Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar sivasın gürün ilcesinde ciftcilik yapmaktayım.Dokuzuncu ayın sonunda iyi bir agaçtan cevizleri topladım yaşlı ve bu işe meraklı insanlara sorduk onların ve kendi mantıgımızla 500 adet ceviz diktik.
cevizlerin cimlenme deliklerini bir bıçakla zarar vermeden temizleyip suda beklettik,bir müttet sonra cevizleri sudan cıkartıp acmış oldugumuz kanallara 10-7 cm topraga sivri ucları alta gelecek şekilde,25 cm ara ile diktik.
benim sorum yanlışımız varmı,varsa nerede ve dogrusu nasıl olacak teşekkür ederim.
arkadaşlar daha önce göndermiş oldugum mesaj üsste.kimseden bir cevap alamadım.eger bir yanlış yaptıysam bileyimki bir dahakine daha verimli bir fidanlık kurayım herkese iyi calışmalar.

necoezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 10:43   #204
Ağaç Dostu

necoezgi,

Önceki sayfalardaki şu mesajımda, aynen sizin gibi yola çıkıp, ağaçtan aldığım meyveyi çimlendirmek için hangi aşamaları uyguladığımı detaylı olarak anlatmıştım.

Benzer bir yetiştirme girişiminde ben de bulunmuştum. Ama tabii sadece hobi amaçlı olarak; 8 adet ceviz meyvesi ile yola çıkmıştım (kayıpları göz önüne alarak; zira şu an için elimde sadece 2'si kaldı canlı fide olarak; bunlardan başka birini de hediye etmiştim, o kayıp sayılmaz

Ben, bir ziraat mühendisinin söylediklerinden yola çıkmıştım.

Orada anlattıklarımdan farklı olarak sizde gördüğüm şeyler ise şunlar:

- Ben ağaçtan koparttığım meyvelerin ahşap kabukları zarar görmeyecek şekilde etli yeşil dış kabuklarını soyduktan sonra pencerenin iç tarafında, güneş alan bir noktada 2-3 hafta süre ile kurutmuştum öncelikle.

- Kuruduktan sonra da kışa kadar güneş görmeyen rutubetsiz bir ortamda muhafaza etmiştim.

- Dikme zamanım da farklı idi. Kışın ortasını geçtikten sonra -Ocak sonu civarında-

- Beklettiğim su ılık su idi; ayrıca kalorifer yakınında sıcakta muhafaza etmiştim. Sizin kullandığınız su ile ilgili detay yok.

- 2 tam gün bekletmiştim suda, sizin suda bekletme süreniz ile ilgili de detay yok.

- Dikme yönü konusunda sanırım siz doğru olanı yapmışsınız; zira ben uygularken o konu net değildi, çeşitli açılarda dikmiştim.

- Ben saksıya dikmiştim toprağı önceden muamele ederek; siz herhangi bir muamelede bulundunuz mu bilemiyorum.

- Kabuklarda çatlak oluşturmuştum ince ve dikkatli darbelerle... Bıçak ile söylediğiniz noktaya bir uygulamada bulunmadım.

Tabi bunlar benim tamamen cahilane hevesimle şahsi girişimimdi. Çimlenme sağladığım için örnek olarak yazmıştım.

Belki siz de benim o bahsettiğim mesajımdaki gibi açık açık her safhayı yazarsanız daha kolay cevap alabilirsiniz.

Zira; benim şu bilgisiz halim ile bile bir sürü soru geliyor aklıma sizin yazdıklarınıza dair:

- Suda ne kadar beklettiniz?

- Dikimi ne zaman gerçekleştirdiniz?

- Ticari bir dikim mi idi düşünceniz? Yoksa benimki gibi bir amatör hevesten kaynaklanan basit bir deneme mi? (Gerçi sayıya bakınca ticari bir girişim olarak algılanıyor ama anlattıklarınız onunla da uyuşmuyor sanki)

- 25 cm aralı dikmişsiniz? çimlenme sonrası onları seyreltecek misiniz? Yoksa toprakta aynen bırakmayı mı düşünüyorsunuz?

- Ve daha şimdi yazamadığım bir sürü olası detay.

Uzman arkadaşlarımızdan gerçekten nitelikli bir yanıt ve değerlendirme alabilmeyi teminen; benim basit bir denememe dair verdiğim detaylı anlatım size rehber olacaktır sanırım.

Girişiminizde başarılar dilerim.

Eski 10-12-2007, 15:41   #205
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Ona "Elveda" demezler o zaman Sebahattin.

Ne kadar da ümitsiz bir ifade olmuş. "Şimdilik Hoşçakalın" dediğini duyar gibiyim şimdi...

Tez vakit git gel inşaallah...

Çarşı izinlerinde internet kafe bulabilirsen iyi haberlerini bekleriz...

Selametle...
Haklısınız,
İfadeyi biraz yumuşattım. Temennileriniz için de teşekkür ederim.

Bugün yerim de belli oldu,
önümüzdeki 6 ay boyunca Tekirdağ da olacağım.

Eski 10-12-2007, 15:45   #206
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi necoezgi Mesajı Göster
arkadaşlar daha önce göndermiş oldugum mesaj üsste.kimseden bir cevap alamadım.eger bir yanlış yaptıysam bileyimki bir dahakine daha verimli bir fidanlık kurayım herkese iyi calışmalar.
Dikim derinliği iyi. Cevileri ekim aralığınız biraz dar olmuş ama o da çok önemli değil. Bazıları çimlenmeyeceği için zaten aralarda daha büyük
sıra üzeri mesafeler oluşacaktır. 30-50 cm ekim mesafesi iyi bir aralıktır. Cevileri yatay olarak dikmek gerekir ama terste eksenizç kök ve sürgün yine olması gerektiği yerlere yönelecektir.

Eski 10-12-2007, 17:07   #207
Ağaç Dostu

6 ay Tekirdağ...

Oh; hadi hayırlı tezkereler şimdiden.

Vatanı fiziken müdafaa etmek gerektiğinde, en sağlıklı şekilde gerekeni yapabilmek üzere herşeyi layıkı ile öğrenmeye gayret et.

Nişan almayı, tetiği düşürürken nefesini orta dolulukta tutup elini titretmeden hedefini vurmayı, tesirli menzilleri; disiplini; hepsini hepsini dikkatlice öğren.

Hasıl-ı kelam o kısacık sürede milletine yaraşır bir asker ol!

Allah'a emanet ol! Sağ salim, tez vakit dön hayırlısı ile...

Eski 12-12-2007, 21:40   #208
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

açık-pozisyon

Bahsettiğin işleri, yani İstanbuldan kaçıp çiftlik kurma işini yapmaya çalışan biri olarak cevaplıyorum. Ben de ilk önce Altınolu'ğu sonra Bayramiç'i seçtim. 15 günde bir giderek o kurmayı planladığın iş yürümüyor.

Ben denedim.Denemeye de devam ediyorum ama çok zor.Belki benden daha becerikli olabilirsin ama insanlara fazla güvenme. Yevmiyelerini de asla peşin ödeme. Üzülürsün.

Sulama için parasını peşin vermeme rağmen, sulamamaları yüzünden ağaçlarım kurudu. Ben 15 günde bir Bayramiç'e gidip geliyorum. Yardımcı olmaya çalışırım. Görüşelim.

0536 558 05 05
Selamlar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2007, 15:30   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2007
merhaba ben daha bugün üye oldum ziraat mühendisliğinde okuyorum bu sıralar bizim yaylaya pikan cevizi dikmeyi düşünüyorum ancak fazla bir bilgiye ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim bizim yaylada kışın uzun süre kar olur bunun bir olumsuz etkisi olurmu öğrendiğim kadarıyla sanki diğer cevizlere göre sıcak iklim istiyormuş

gökhan33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2007, 18:39   #210
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Hoşgeldin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan33 Mesajı Göster
merhaba ben daha bugün üye oldum ziraat mühendisliğinde okuyorum bu sıralar bizim yaylaya pikan cevizi dikmeyi düşünüyorum ancak fazla bir bilgiye ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim bizim yaylada kışın uzun süre kar olur bunun bir olumsuz etkisi olurmu öğrendiğim kadarıyla sanki diğer cevizlere göre sıcak iklim istiyormuş
Aşşağı daki linkten de sorunun cevabına ulaşabilirsin, ancak sorun hakkında alakasız yerlere de mesaj bırakıyorsun forumu biraz daha araştırırsan iyi olur.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=905

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024