agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2013, 14:27   #3871
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Arkadaşlar,

8X4 dikilmiş 6 yaşında ceviz bahçesini ziyaret edinceye kadar bende 8X4 dikimi düşünüyordum. Gördüğüm bahçede maalesef bahçe sahibi çok sert yan dal budaması yapıyor ve ürün alabileceği dalları kesmek zorunda kalıyordu. Doğru dürüst ürün almadan 8 veya 9. yaşlarında aralardaki ağaçları kesmek zorunda kalacak. Bu ağaçlara harcanan emekler boşa gitmiş olacak.

En güzeli bahçe kurmadan önce kurulu bir kaç bahçeyi ziyaret ediniz.
Sonuç olarak ben her nekadar 8X6 dikim yaptıysamda, arazisi geniş olan arkadaşlar için minimum aralığı 8X8 olarak tavsiye ederim.

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 15:11   #3872
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2011
Değerli arkadaşlar, nicedir sizleri takip ediyorum ve sayenizde pek çok bilgi edinerek vizyonumu genişlettim. İnşallah yakında ben de deneyimlerimi burada paylaşma fırsatı bulacağım. Zira Manisa ili Salihli ilçesinde ceviz bahçeci oluşturmayı planlıyorum. Bu bölgedeki bahçe sahipleri ile görüşüp tanışmak isterim. Konu ile ilgili PM atabilirsiniz.

feeckry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 21:07   #3873
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gencmustiii Mesajı Göster
Ceviz üreticisi arkadaşlar,

Bu seneki mahsullerinizi nerlere ve kimler veriyorsunuz benim bahçemde yaklaşık olarak 10 ton yeşil kabuklu olarak cevizim var pazarlama konusunda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden herkese teşekkürler.
Degerli dostum ceviz çeşidi nedir,fiatı tahmini olarak ne istersiniz.

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 00:39   #3874
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum ceviz çeşidi nedir,fiatı tahmini olarak ne istersiniz.
Ceviz çeşitlerim 400 adet şebin 100 adet yalova 1 200 adet bilecik yeşil kabuklu olarak 3.5 TL düşünüyorum. Piyasasıda bu civardaymış sanırım. Yaklşık 10 ton yeşil kabuklu ceviz tahmin ediyorum.

gencmustiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 00:52   #3875
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Degerli dostum söylemlerine katılıyorum 3,5 -7 m- 4x8 aralıgında dikimde iki ağaç arası 3,5 ise bu aslında 1.75 cm gelir 4x8 ise yani ağaç arası 4 m ise iki ağaç arası 2 metreye tekamül ederki kamanda 12 x 12 metre arası bahceler birbirine girgiler bu bahçe sahiplerie bile şu an pişman oluyorlar iki ceviz agacı düşünsene 10 yıl sonra 2 metre arada nasıl olabilir.Saygılarımla
Biraz daha katkı sunalım.

Mesafelere genelde matamatiksel ya da masa başı hesaplarla bakarız, Örneğin 8x8 dikeceğiz, noktayı koyarız birde 8 metreye bir nokta koyarız bakarız ki, uuuu bu çok fesafe, aslında hiçte çok değil, dallar 4 metre uzasa bahçe tamamıyla kapanır, ya peki sen bunun arasında nasıl çalışacaksın bahçe nasıl hava alacak nasıl ilaçlama yapacaksın gibi şeyler hiç düşünülmez, ne kadar çok ağaç olursa o kadar verim ne kadar verim olursa o kadar para diye düşünürüz, işte hatanın en büyüğü burada yapılıyor,

Ne kadar çok ağaç olursa çok verim diye bir şey yok, aksine ağaçlar güneş görmemezlikten meyva gözü oluşturamazlar meyva yapmazlar, (ağaç güneşi iyi alacak) Mantari hastalıklardan bahçeyi kurtaramaz meyva alamazsın,

Peki sık ekimin avantajı nerede kalıyor,

Çoğu ararken evdeki bulgurdan da olmak var.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 09:48   #3876
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Susurluk'ta Ceviz Yetiştiriciliği Projesi
Devlet te chandler ekin diyor.

Helot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 10:30   #3877
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
bizim ziraatciden başka herkes chandler diyo

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 12:46   #3878
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Helot Mesajı Göster
Devlet te chandler ekin diyor.
Devlet ceviz fidanı dağıtmaya başladıysa bu iş tamamdır, bir ara zeytin fidanı da dağıttılar ektirdiler (Ektim) sonra gönen zeytin bölgesi değil deyip üye yapmadılar zeytinimi almadılar.

Ekilen zeytinlerin bir çoğuda bölgeye uyumsuzluktan ilgisizlikten heba olup gitti. Daha onbeş gün önce 15 dönüm zeytin bahçesi köklenim söküldü neden söküyorsun fidanı biz verdik sökemezsin ürününüde alırız diyen bir kişi göremedim.
Yani devlet neden verdiğini bilmiyor verdiğinin arkasında durmuyor ne yaptığını da bilmiyor.

Bu iş sevgi işi proje işi planlama işi olduğunu devlet ne zaman öğrenenek bilemiyorum.

Hem devletin parası carcur ediliyor hem bir çok çifçinin umutlarıyla oynanıyor, o bedava fidan dağıtan devlete sorarım, ektirdiğiniz cevizlerin ürününü yarın kaç para olacağı ya da kaç paradan alacaklarını ya da nereye ihracat yapacakları yolunda ne söyleyebilirler....

Koskoca bir hiç... hiç bir şey söyleyemezler hiç bir planlamaları yok, günü kurtarma politikaları, yarın meydanlarda şu kadar şunu verdik bu kadar bunu ektirdik şu kadar hibe verdik derler ama şu kadar şu fiattan aldık şu kadar iihracat yaptık şu kadar ihracat bağlantılarımız var şu ülkeye üç yıl sonra şu kadar ton ceviz göndereceğiz gibi hiçbir şey duyamıyorum.
Duysanız da inanmayın akaryakıtın 5lira olduğu bir ülkede hiçbir ülkeyle rekabet edebilme şansı yoktur.
Sahneye konan siyasi aktörlerin siyasi oyunudur bizlerde tiyatro da oyun seyreden seyirciyiz, kimimiz ooo çok güzel oyun diyoruz, kimimiz beğenmedim diyoruz,

Kimse oyunun projesine bakmıyor herkes sadece o an aldığıyla yetiniyor ya da yetinmek zorunda,

Ya sonrası

Sonrası üstte zeytin bahçesinin sonu neyse ceviz bahçesinin sonuda O .

Eski 02-08-2013, 15:39   #3879
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Mesafelere genelde matamatiksel ya da masa başı hesaplarla bakarız, Örneğin 8x8 dikeceğiz, noktayı koyarız birde 8 metreye bir nokta koyarız bakarız ki, uuuu bu çok fesafe, aslında hiçte çok değil, dallar 4 metre uzasa bahçe tamamıyla kapanır, ya peki sen bunun arasında nasıl çalışacaksın bahçe nasıl hava alacak nasıl ilaçlama yapacaksın gibi şeyler hiç düşünülmez, ne kadar çok ağaç olursa o kadar verim ne kadar verim olursa o kadar para diye düşünürüz, işte hatanın en büyüğü burada yapılıyor,

Ne kadar çok ağaç olursa çok verim diye bir şey yok, aksine ağaçlar güneş görmemezlikten meyva gözü oluşturamazlar meyva yapmazlar, (ağaç güneşi iyi alacak) Mantari hastalıklardan bahçeyi kurtaramaz meyva alamazsın,

Peki sık ekimin avantajı nerede kalıyor,

Sevgili Lilium,
Ben eşkenar dörtgen şeklide 8 metre düşünüyorum
Şu şekildeki gibi
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ombus1.svg.png

A-B, A-D, C-D ve C-B noktaları arası 8 metre olacak, A-C noktaları arası 13.8 metre olmak durumunda

Kare dikimde 64 metrekareye bir ağaç düşerken bu şekilde 55 metrekareye bir ağaç düşüyor.
Yazdıklarınızı okuyunca A-B, A-D, C-D ve C-B noktaları arasını 9 ya da 10 metre mi yapsam diye düşündüm. Ne dersiniz?

teşekkürler

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 17:34   #3880
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Mesafelere genelde matamatiksel ya da masa başı hesaplarla bakarız, Örneğin 8x8 dikeceğiz, noktayı koyarız birde 8 metreye bir nokta koyarız bakarız ki, uuuu bu çok fesafe, aslında hiçte çok değil, dallar 4 metre uzasa bahçe tamamıyla kapanır,

Eşimin baba evinde Gerze/Sinop evin bahçesinde 45 yaşında bir ceviz var, gövde çapı 80 cm, dalların genişliği 13 m. Bugün 10x10 m bize geniş geliyor, 8 x 4 m aralıklarla dikili bir bahçede 40-50 yıl sonraki halini siz tahmin edin.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 00:45   #3881
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Yazdıklarınızı okuyunca A-B, A-D, C-D ve C-B noktaları arasını 9 ya da 10 metre mi yapsam diye düşündüm. Ne dersiniz?
Sevgili tiryaki, bu ekim pilanınızı 7 yıl önce cevizleri ekeceğim sırada hatta çukurları da kazdırmıştım gece düşünürken bu ekim pilanını (tam olmasada benzeri) çizdim gördüm ki, aynı mesafelerde daha fazla fidan ekebiliyordum sabah pilan değişti ve çukurları yeniden kazdırıp bahçemi bu pilana göre ektim, (Birkaç yerde paylaştım şimdi nerede olduğunu hatırlamıyorum)

Evet bu pilana göre daha fazla fidan ekilebilir fakat ara mesafe dediğin zaman zigzaklı olur, düz olarak düşündüğünde de ara mesafe daralır, küçük bahçeler için sorun teşkil etmez fakat büyük bahçeler traktör girmesi gereken bahçelerde aralar düz olması çalışmayı kolaylaştırır, büyük bahçelere bu pilanı uygun görmem,

Daha öncede bahsettiğim gibi ara 8 metreden aşağı olmamalıdır 9-10 olursa çok güzel olur, illa daha fazla ekmek istenirse sıra üstleri 6 metreye kadar düşürülebilir ve çit sistemi olmuş olur, 6 metre aralar kapanır 8-9-10 metre olan arada biraz çalışmaya bahçenin rüzgar sirkilasyonuna güneş almasına boşluk kalmış olur.

Resminizi kopyalamaya çalıştım ama beceremedim sanırım, bu pilana göre kırmızıyla çizdiğim çalışacağınız ara olacak, en geniş aranız bu, bu seferde ara daralmış oluyor fidanlar 8 metrede olsa bile ara 8 metre kalmıyor.

Name:  Rhombus1.svg.png
Views: 1193
Size:  20.3 KB

Alttaki benim ekim pilanım

Name:  Resim1.png
Views: 1116
Size:  5.6 KB

orion1988 beğendi.

Düzenleyen Lilium : 03-08-2013 saat 01:47 Neden: ekleme
Eski 03-08-2013, 12:36   #3882
Ağaçsever

drokya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2008
Sayın Lilium, sizin dikim planınız ile sayın tiryaki' nin dikmeyi tasarladığı plan aynı.

8' er metrelik eşkenar üçgenlerden oluşmuş baklava dilimi formu.

Baklava formunun uzun kenar arası 13,87 metre oluyor.

Ancak ekteki resme göz atıldığında ağaçların taş izdüşümü 6 metreye ulaştığında,
sizinde belirtiğiniz gibi ağaç aralarında ancak 2 metre kalıyor. Bu cevizin gelişimi için oldukça olumsuz bir durum.

Kaldıki 10 yaşına aşan cevizlerin taş izdüşümü (cevizin dikildiği coğrafya, iklim ve iyi bakım gibi özellikler nedeniyle) 10 metreyi çok rahat aşabilir.

Bu durumda değil bahçe içine traktör sokmak,
bahçe içinde dolaşmak ağaçların bakımını yapmak bile oldukça zorlaşacaktır.

7 x3,5 gibi afaki dikim planları tasarlayan dostlar lütfen alınmasın ama,
sanırım ya ceviz agacını hiç görmediler.
Ya da fidancıların fena gazına geliyorlar.

Çit dikim sisteminde gerekli ekipmanları sahip olmak her kesin harcı olamayacağına göre 5-10 sene sonra binlerce yetişmiş ağacın yerinden köklenmesi gündeme gelecek ki bu durum beni oldukça üzüyor.

Ceviz bahçesi oluşturmak isteyen dostlara naçizane önerim
bazı arkadaşların da önerdiği gibi,
bulundukları bölgede 5-10 yaşında ceviz bahçelerini gezmeleri.

Eklenen Resimler

kavrak beğendi.
drokya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 12:40   #3883
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
arkadaslar ekim ayında antalyanın yayla kesimindeki 6 dekarlık araziye ceviz fidanı ekmeyi düşünüyorum. cevrede diger bahcelerde aşılı ceviz dikimi yapıldı chandler denendi ancak sogukdan dolayı sürgünler kurudu aşının altından cıktı . fernor, sebin- bilecik, altay cevizlerinden birini ve ya birkacını birlikte denemek istiyorum. sizlerin tavsiyesi nedir? hepsinden 50 ser adet denemek mi yoksa risk alıp birini secmek mi? etrafı açık rüzgar alan bir noktada bulunuyor ve rakım 1650 civarında ve karasal iklim görünüyor. sulama sorunu yoktur topragı verimlidir önceleri araziye çeşitli ürünler ekilirdi.

Hamdi Ayhan beğendi.
deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 13:55   #3884
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drokya Mesajı Göster

Alıntı:
8' er metrelik eşkenar üçgenlerden oluşmuş baklava dilimi formu.
Evet aynen öyle
Alıntı:
Ancak ekteki resme göz atıldığında ağaçların taş izdüşümü 6 metreye ulaştığında,
sizinde belirtiğiniz gibi ağaç aralarında ancak 2 metre kalıyor. Bu cevizin gelişimi için oldukça olumsuz bir durum
.

Sayın drokya, 2 metre kalsa öpüpte başımıza koyalım, daha yedinci yılında aralar kapandı neredeyse, ya sonraki yıllar.
Alıntı:
Kaldıki 10 yaşına aşan cevizlerin taş izdüşümü (cevizin dikildiği coğrafya, iklim ve iyi bakım gibi özellikler nedeniyle) 10 metreyi çok rahat aşabilir.
yerli türler için evet bu metreler hatta daha da üstüne çıkıyor, aşılı yabancı türlerin daha küçük taç yaptığı söyleniyor eğer doğruysa 9 metre aralar budama kontrolleriyle sağlanabilir, doğru değilse şimdiden yandık demekki.

Alıntı:
7 x3,5 gibi afaki dikim planları tasarlayan dostlar lütfen alınmasın ama,
sanırım ya ceviz agacını hiç görmediler.
Ya da fidancıların fena gazına geliyorlar.
Alıntı:
Ceviz bahçesi oluşturmak isteyen dostlara naçizane önerim
bazı arkadaşların da önerdiği gibi,
bulundukları bölgede 5-10 yaşında ceviz bahçelerini gezmeleri.
Bunu ve benzeri şeyleri hep söylüyoruz ama bu defada bazı arkadaşlar felaket tellalı diyorlar, düşüncemizi ya da görüşlerimizi söylemeye de çekinir oldum.

drokya, kavrak ve orion1988 beğendi.
Eski 03-08-2013, 22:26   #3885
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
O zaman 10 metrelik boşluk bırakıyorum fidanlar arasında

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 22:55   #3886
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
O zaman 10 metrelik boşluk bırakıyorum fidanlar arasında
Yabancı çeşitlerde 10 metre çok olur bence.Kapatması 15-20 yıl alır.
7*8 -8*9 aralık mesafesi daha güzel olur.

kavrak beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2013, 23:20   #3887
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Arkadaşlar Amerikan cevizi dir ufak tac yapar diyoruz Amma, chandler cinsi cevizinin kökeni fransa, ve bilinen fransa ceşitleri, amerika kıtasına cevizi taşıyan onlarmış yazıyo nette, demek istedigim bence ceviz * cevizdir, doğasında var dev agac olmak. sık ekim yapan arkadaşlar muhakkak hatalarını anlayacaklardır..işallah gec olmadan

kavrak beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2013, 08:59   #3888
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Arkadaşlar yorumum için lütfen kızmayın..

üçgen dikim kaç değişik şekilde anlatılabilir sorusunun cevapları mı yukarıda yazılanlar,

bulabildiğiniz en eski meyvecilik kitabına bakın üçgen dikimi bulacaksınız zaten.
örnek Sabahattin, Özbek, (1976) Genel Meyvecilik, Çukurova Üniv. Zir.Fak.Yayınları,

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 10:54   #3889
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli ceviz dostlarım herkesin mübarek ramazan bayramını kutlar saglıklı mutlu nice bayramlar dilerim.Bayram tatilinden sonra çok hızlı bir şekilde aşı yapmaya devam edecegiz,herkese selam ve saygılarımı iletiyorum.

Eski 07-08-2013, 18:48   #3890
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Arkadaşlar 2011 aralık'ta chandler'ın tozlayıcısı olarak her 10 chandler fidanına karşılık 1 adet franguetta diktim.Daha sonra bu tozlayıcı çeşitinin 6-7 yılda çiçek açtığını öğrenince bu seferde kuruyan fidanların yerine 2012 de 10 adet fernor ektim.
Ancak fernorunda chandler tozlayıcısı olmadığını bunun yerine fernette dikilmesi gerektiği söyleniyor.
Bu durumda acaba 1 yıl beklesem önümüzdeki yıl tozlayıcı tekrar değişir mi ? **** artık evet chandler'ın tozlayıcısı fernette dir diyebilirmiyiz ?

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2013, 19:33   #3891
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Arkadaşlar 2011 aralık'ta chandler'ın tozlayıcısı olarak her 10 chandler fidanına karşılık 1 adet franguetta diktim.Daha sonra bu tozlayıcı çeşitinin 6-7 yılda çiçek açtığını öğrenince bu seferde kuruyan fidanların yerine 2012 de 10 adet fernor ektim.
Ancak fernorunda chandler tozlayıcısı olmadığını bunun yerine fernette dikilmesi gerektiği söyleniyor.
Bu durumda acaba 1 yıl beklesem önümüzdeki yıl tozlayıcı tekrar değişir mi ? **** artık evet chandler'ın tozlayıcısı fernette dir diyebilirmiyiz ?
Bizim fidanlarımız da 2011 aralık dikimi.Chandler'a tozlayıcı olarak sizin gibi 12 tanede bir tane franquette diktik.( Gerçi %5 yeterliymiş) Ne var ki,franquette 6-7 yıldan önce tozlamıyor.

Bu yüzden,tutmayan fidanların yerine,daha erken ve iyi tozlasın diye fernette dikmeyi düşündük.Fakat,bahçelerimiz şu an 2. yazındalar,fernetteleri bu yaz dikmiş olsaydık bile,onlar da 5 yıldan önce tozlamıyacağı için,o yaşa gelene kadar zaten franquetteler de 7 yaşına ulaşmış olucaklardı.Bu yüzden vazgeçtik.

Fernor nispeten Chandler'ı tozluyormuş evet.

Zaten,bu tozlayıcı çeşitlerin bahçe kurulmadan 2-3 yıl önce bahçenin belirlenen yerlerine dikilmesi ve önceden büyütülmesi lazım.Böylece yıllarca erkek çiçek yapsın da tozlasın diye beklemek zorunda kalmayız.

levents beğendi.

Düzenleyen formullaone : 07-08-2013 saat 20:33
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2013, 20:39   #3892
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-08-2013
Merhaba Ceviz Dostları, Çanakkale Yenice Pazarköy'de 10 yılı aşkın süredir ceviz yetiştirmeye uğraşıyoruz. Bahçemizdeki yerli çeşitleri "Çetnır ve Pedro" ya dönüştürdük. Bu arada sulama suyumuzun çok az olduğunu ve bu suyla bu işin olmayacağını farkettik. Bu yılın Mayıs ayında elektrikli motorla 1500 metreden suyu tarlaya getirdik. Ve bahçemizdeki en büyük sorunu çözmüş olduk.

Ağaçlarımız suyu görünce bayağı güzelleşmeye başladı. 3 aylık süredeki performansları gerçekten muazzam.

Arkadaşlar üstüne basa basa şunu söylemek istiyorum bu iş az suyla olmadı. Bu işe yeni başlayacak arkadaşlara ve başlamayı düşünen arkadaşlara şunu öneriyorum: "Önce Bol Su".

Benim rakım 250m. Toprak yapısı geçirgen hafif taşlı. Ama yerli çeşitlerle başladığım işte yerli çeşitlerin erken açılması bölgemizde görülen geç donlar bizi meyve konusunda çok geç bıraktı. Daha sonra aşı ile cins değişikliğine gittik. Bahçemizde birkaç fotoğraf çektik. Bu fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim. Hatam çok olabilir ama bunları azaltmak için çok çaba sarfediyorum. Şimdi boş yerlere tekrar çetnır ve pedro ekiyorum. Ama bu işler bol suyla oluyor. Susuz olmuyor arkadaş !

Saygılarımla

Düzenleyen aksoy17 : 13-08-2013 saat 16:28
aksoy17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2013, 20:42   #3893
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-08-2013
Fotoğraflarımızı yükleyemedik. İleriki günlerde yükleyeceğiz.

Saygılarımla

aksoy17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 12:47   #3894
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
selamun aleyküm. Ben 1000 metre rakımlı karasal iklimi olan 10 dönümlük bir arazide ceviz dikmeyi düşünüyorum. arazi yamaçta ama su sorunu olmayacak hangi çeşit cevizi önerirsiniz.

taner2306 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2013, 17:06   #3895
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Merhabalar bugün ceviz bahçeme iki traktör yanmış keçi gübresi getirdim. Gübreyi fidan diplerine ne zaman ve ne oranda verirsem uygun olur?

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 10:35   #3896
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Merhabalar bugün ceviz bahçeme iki traktör yanmış keçi gübresi getirdim. Gübreyi fidan diplerine ne zaman ve ne oranda verirsem uygun olur?
Toprağınız killi yapıdaysa sonbaharda veriniz, kumlu yapıdaysa ilkbaharda veriniz..

kamkat38 beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 12:37   #3897
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Toprağınız killi yapıdaysa sonbaharda veriniz, kumlu yapıdaysa ilkbaharda veriniz..
Değerli dostum hayvan gübresini topragınız killi olursa sonbahar da kumlu ise ilkbaharda demişiniz belirli bir sebebi varmı tavsiyenizin sebebi nedir,

kamkat38 beğendi.
Eski 12-08-2013, 12:55   #3898
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli ceviz yetiştirici arkadaşlar benim bahçemde yabancı ceviz çeşitleri var.7 ağustos akşamı kanal türk tv kanalında prof.dr saraçoğlunu izledim genetiğiyle oynanmış meyve agaçlarından bahsetti aceba yabancı cevizlerin genetiğiyle oynanmış olabilirmi? Bu konuda bir araştırma yapalım diye düşünüyorum Bu konuda bilgisi olan arkadaşların bilği paylaşımı yapmalarını rica ediyorum.

Eski 12-08-2013, 18:27   #3899
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sn. Çamtepe toprağımın az da olsa kumlu yapısı var , önerinizi dikkate alacağım. Teşekkür ediyorum...

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 18:39   #3900
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
yabancı ceviz çeşitleri genetiği ile oynanmış değil melezlenmiş tiplerdir ( yaşar akça ve selehattin bayrağın söylemlerinden duyduğum bilgidir).

kamkat38 beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024