View Single Post
Eski 03-08-2013, 00:45   #3881
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Yazdıklarınızı okuyunca A-B, A-D, C-D ve C-B noktaları arasını 9 ya da 10 metre mi yapsam diye düşündüm. Ne dersiniz?
Sevgili tiryaki, bu ekim pilanınızı 7 yıl önce cevizleri ekeceğim sırada hatta çukurları da kazdırmıştım gece düşünürken bu ekim pilanını (tam olmasada benzeri) çizdim gördüm ki, aynı mesafelerde daha fazla fidan ekebiliyordum sabah pilan değişti ve çukurları yeniden kazdırıp bahçemi bu pilana göre ektim, (Birkaç yerde paylaştım şimdi nerede olduğunu hatırlamıyorum)

Evet bu pilana göre daha fazla fidan ekilebilir fakat ara mesafe dediğin zaman zigzaklı olur, düz olarak düşündüğünde de ara mesafe daralır, küçük bahçeler için sorun teşkil etmez fakat büyük bahçeler traktör girmesi gereken bahçelerde aralar düz olması çalışmayı kolaylaştırır, büyük bahçelere bu pilanı uygun görmem,

Daha öncede bahsettiğim gibi ara 8 metreden aşağı olmamalıdır 9-10 olursa çok güzel olur, illa daha fazla ekmek istenirse sıra üstleri 6 metreye kadar düşürülebilir ve çit sistemi olmuş olur, 6 metre aralar kapanır 8-9-10 metre olan arada biraz çalışmaya bahçenin rüzgar sirkilasyonuna güneş almasına boşluk kalmış olur.

Resminizi kopyalamaya çalıştım ama beceremedim sanırım, bu pilana göre kırmızıyla çizdiğim çalışacağınız ara olacak, en geniş aranız bu, bu seferde ara daralmış oluyor fidanlar 8 metrede olsa bile ara 8 metre kalmıyor.

Name:  Rhombus1.svg.png
Views: 1194
Size:  20.3 KB

Alttaki benim ekim pilanım

Name:  Resim1.png
Views: 1120
Size:  5.6 KB

Düzenleyen Lilium : 03-08-2013 saat 01:47 Neden: ekleme
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön