agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni74Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2012, 16:41   #61
Yeni Üye

sen79's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
genel olarak meyve bahçelerinde yabancı ot sorunu ve çözüm önerileri ...

Bütün meyve bahçelerinde önemli olan ağaç iz düşümlerindeki yabancı otlarla mücadele etmektir bunun için değişik yöntemler kullanılabilir,herbisitlerde bunlardan biridir lakin yanlış ve aşırı doz herbisit uygulamaları hem ağaca hem de toprağa zarar vermektedir benim tavsiyem iz düşümlerine naylon branda örtüsü sermek şeklindedir bu şekilde hem yabancı ot sorunundan kurtulursunuz hem de ağacın kuraklığa dayanımında toprak nemi muhafaza edildiği için artış olur resimde uygulamayı görebilirsiniz ...

sen79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 21:51   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2012
Yazılarınızı okudukca ceviz yetiştirmeye karar verdim ancak bir sorun var.Ben bolu mudurnuluyum orada 6 dönümlük bir bahçe kurmak istediğimi söylediğimde köyden arkadaşlar burada ceviz olmaz haziran ayına kadar kırağı ve sis oluyor erken açan çiçekleri öldürüyor ağaçlarda meyve vermiyor diyorlar.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim .Şimdiden çok teşekkürler.

derdin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 23:22   #63
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın derdin, sorunuzu şu başlıkta sormanız gerekiyordu, yeni katılan bir arkadaşımız olduğunuz için siteyi de çok iyi bilmiyor olduğunuzu düşünerek cevaplamaya çalışayım.

Cevaplamadan önce bir iki soruma yanıt alabilirsem cevaplamaya çalışırım.
Rakımınız nedir? Bölgenizde hiç ceviz ağacı yokmu? Toprak yapınız hakkında bilgi verebilirmisiniz. Su, sulama imkanı nasıldır?

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 16:55   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Budamalarıma devam ederken Lider doruk dallı budama sistemi anlatabilmem için şu resmi çektim, yararlı olursa sevinirim.

Eklenti 276793
sn. Lilium elma da veya kiraz da budamada iki-üç kat oluşturulduğunu öğrenmiştim fakat ceviz de ilk defa sizin fotoğrafınızda gördüm bu konudan biraz bahsedermisiniz birde kamçı fidanda boyunlu gözlerin budanmasının daha geniş açılı yan dal oluşumuna mı faydalı yoksa daha iyi bir gövde oluşumuna mı faydalı, teşekkür ediyorum.

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 17:03   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2013
Budama sayfasını baştan sona okudum bilgilerinize ve emeğinize sağlık. Şİmdi sesli düşüneyim Aralık ayında tüplü olarak chandler cinsi ceviz diktim aşıların boyları 20-30 cm civarında baharın bunlar büyüyüp gelişmeye başladıktan sonra 1- 50 cm civarında tepe vurup,seneye 1,20 tepe vurması yapılacak ve arada çeşitli yönlerde 3 veya 4 dal bırakılacak
2- bu yıl 100 cm tepe vurması yapıp 50 cm üzerinden yine çeşitli yönlerde 3 veya 4 dal bırakmak hangisini tercih etmeliyim

seymen66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 20:45   #66
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
sayın seymen ben ceviz fidanı üreticisiyim cevizlerinizi 80cmden tepelerini vurmanızı tavsiye ederim 1m yüksek olur.fidanlarınızın gelişimi iyi ve boylu ise bu sene tepevurması yapın ve 50 ile 60 cm üzerinden dal barıkın.detaylı bilgi isterseniz özelime tel. numaranızı göndermeniz yeterli.saygılar.

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 22:44   #67
Yeni Üye

Sn goksal bey geçen sene bir miktar bodur elma dikmiştim. bodur elmanın budamasına çok benziyor anlatımınız

Eski 14-01-2013, 23:07   #68
Ağaçsever

seymen bey ceviz budaması en uygun anlattığım şekildedir.ben ceviizfidanı yetiştiricisi olduğum için elma budamasından falan anlamam

Eski 14-01-2013, 23:08   #69
Ağaçsever

seymen bey ayrıca fidanlarınızı hangi firmadanaldınız acaba ve sertifika aldınızmı?

Eski 15-01-2013, 08:53   #70
Yeni Üye

Denizliden sertifikalı olarak aldım

Eski 04-02-2013, 14:44   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2013
Tüplü Ceniz Budama

Herkese Merhaba,

Forumu çok uzun sureden beri takip ediyorum, ancak üye olup yazı yazmak bugüne kısmet oldu. Aslen İstanbul'da çalışan beyaz yakalı bir işçiyim, ancak doğaya olan tutkum, toprağa olan sevgim ve emekliliğim sonrası hayatımı bir köyde tamamlamak istemem beni bir ceviz bahçesinin içerisine itti . Ve her hafta sonumu artık orada geçiriyorum.

2010 yılının başında Kırklareli'nin Vize ilçesi Akpınar Köyünde 11 dönümlük bir tarla aldım. 2010 yılının Ekim ayı başında ise 20-30cm lik tüplü fidanlar ile 200 adetlik bir ceviz bahçesi kurdum. Bahçemde 145 adet chandler, 40 adet pedro, 15 adet franquette bulunmakta.

İlk sene, biraz fidanları diken arkadaşların işgüzarlığı, biraz da bizim tecrübesizliğimiz nedeniyle zayıf bir gelişme yılı geçirdik.

Dikim yapan arkadaşlar getirilen fidanların hepsinin dal uçlarında kesim yapmış ancak macun sürmemişler bundan dolayı ilk yıl çok fazla derecede sürgünlerde geriye doğru kuruma yaşandı, geçen senenin sürgünlerinin çoğunu kaybettik.

Fakat ertesi yıl durumu gayet iyi toparladığımızı düşünüyorum . Okumayla bu iş olmuyor işin içerisine girdiğinizde her şeyi tecrübe ederek en iyi şekilde öğreniyorsunuz. Bundan sonra zaman zaman tecrübelerimi sizinlede paylaşmak isterim.

Geçtiğimiz ekim ayında ağaçlar 2 yaşını doldurdu. Bu sene mart ayında bir kısmının ilk budamalarının yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu iş için profesyonel yardım almak istiyorum elbet. Fakat yaşadığım tecrübe ve izlenimlerim profesyonellerin arasında da bazı konularda ciddi fikir ayrılıklarının olduğunu gösteriyor. Bu konuların başında da budama geliyor.
Bundan dolayı bu işe girişmeden önce fidanlarımın bir kısmının yapraklıyken ve yaprak döktükten sonra fotoğraflarını çektim ve sizinle paylaşıyorum. Lillium gibi bu işin erbabı olanlardan da yorum ve fotoğraflar üzerinde çalışma rica ediyorum. Hem bana çok yardımcı olmuş olur duamı alırsınız, hemde diğer katılımcı arkadaşlara da bir temel oluşturur. Zaman ayırabilirseniz çok mutlu olurum...

Not: Şunu da söylemeliyim ki tüplü fidanların şekil alması açık köklülere gore çok daha sıkıntılı oluyor, bundan dolayı artık açık köklu fidanları tercih ediyorum.

Herkese Sevgiler

Eklenen Resimler

ATORAMAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 21:30   #72
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ATORAMAN Mesajı Göster
Lillium gibi bu işin erbabı olanlardan da yorum ve fotoğraflar üzerinde çalışma rica ediyorum.

Sayın ATORAMAN öncelikle sitemize hoş geldiniz, ceviz sevdalıların çoğalması ne güzel, bu sevdanızdan dolayı kutlarım sizleri.

Ağaçlarınız üzerinde yorum yapabilirim hatta çok kötü bir taçlama uluştuğunu söyleyebilirim örneğin şu, çok iyi bir budama gerekiyor.

Name:  agac6.jpg
Views: 2883
Size:  24.1 KB

Fotoğraftan ne kadar anlatabilsekte ağaçın başındaki gibi olmuyor, o nedenle ben size daha güzel bir öneride bulunayım.

Büyük bir ihtimal Mart başı gibi kırlareline bahçe budamaya geleceğim, arzu ederseniz ve zaman ve takvimimiz uyarsa yerinde görüp isterseniz budama yaparız uygulamaları da anlatırız

Not: Şunu da söylemeliyim ki tüplü fidanların şekil alması açık köklülere gore çok daha sıkıntılı oluyor, bundan dolayı artık açık köklu fidanları tercih ediyorum.
Tüplü fidanların şekil almasında biraz daha dikkat edilmesi hususları var bilinçli yapılırsa sıkıntı olmaz.
Açık köklü fidanlarında faklı sıkıntıları var, o nedenle biraz bilgilenmek gerekiyor ne yapacağını bildikten sonra ikisinde de sıkıntı olmaz.

Eski 04-02-2013, 22:02   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2013
Sn. Lilium,

İlginiz ve hızlı cevabınız için çok teşekkur ederim.
Taçlandırma konusunda çok sıkıntılı olduğumun farkındayım. Profesyonel yardım almak istediğimi mesajımda da belirtmiştim. Budama işlemini sizinle yapmak beni mutlu edecektir. Şubat sonundan sonra neredeyse her haftasonu bahçede oluyorum.Eğer geliş tarihiniz hafta sonuna denk gelirse mutlaka zamanımız kesişir. Size nasıl ulaşabilirim?

Görüşmek Üzere

ATORAMAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 22:17   #74
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Oradaki çalışmamız bir hafta belkide daha uzun sürebilir şimdiden bir şey söylemek yanlış olur fakat bir hafta sürecek olursa hafta sonuna da denk gelir.

Telefonumu özelinize yazıyorum.

Eski 11-02-2013, 18:22   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2011
selam
sorum lılıum a
2012 mauıs ayında toplam 160 adet cevız dıktım chandler petro ve frenguatte sımdı tepeden vurulması gerekıyor dedıler ne kadar mesafeden tepe vurdurması yaptırmalıyım zman olarak hangı tarıh uygun ve tepe vurmalardan sonr kesılen yerlere bıseler surmelıyım tepe vurma konusunda aydınlatırsanız memnun olurum.
cevız bahcem BALIKESIR ın IVRINDI ılcesının GOZLUCAYIR koyunde rakım 550
teskkurler

metinkck Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 00:07   #76
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metinkck Mesajı Göster
selam
sorum lılıum a
2012 mauıs ayında toplam 160 adet cevız dıktım chandler petro ve frenguatte sımdı tepeden vurulması gerekıyor dedıler ne kadar mesafeden tepe vurdurması yaptırmalıyım zman olarak hangı tarıh uygun ve tepe vurmalardan sonr kesılen yerlere bıseler surmelıyım tepe vurma konusunda aydınlatırsanız memnun olurum.
cevız bahcem BALIKESIR ın IVRINDI ılcesının GOZLUCAYIR koyunde rakım 550
teskkurler
Sayın metinkck, fidanlarınızı mayıs ayında ektiyseniz tüplü fidan ekmişsiniz, tüplü oldukları için fazla boylu da değildirler, mayıstan sonra ne kadar bir gelişim gösterdiler ya da fotoğraf ekleyebilirsen daha iyi bir şeyler söyleyebiliriz.

Tarih için mart 15 uygundur. Kesilen yerlere aşı macunu ya da sutut ile kapatınız.

Tüplü fidanlarda daha ziyade alçaktan taçlanma görülür, ve bu taçlanmaya kıyılamayıp kesilemez buda taç yapısını alçaktan oluşmasına sebep olur alt dallar kalınlaşır ileride taç yapısını yukarılara çekmede zorluklar çekilir, O nedenle tüplü fidanlarda daha düzgün bilinçli yıllara yayarak dengeli bir budama yaparak taç yapınızı istediğiniz seviyelere çekerek verime yatırmak ve sonraki yıllarda da Periyodisite göstermeden düzgün verim alabilmek budamada önemlidir.

Altlardan oluşan dalların bir kısmını alarak diğerlerini de gelecek senelerde almak için şimdilik zayıflatarak taç yapınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz, lider dalınız 120-150 santimlerdeyse tepe kesimi yapabilirsiniz ki, 80-100 santimlerden ana yandallarınız oluşsun.

Unutmamanız gereken bir şey var ki, budamada ya da biz buna ağaça şekil verme veya taç yapısı diyelim.
Bu birazda bahçe sahibini bahçeyi kullanacak kişinin tercihine kalmış bir şey, bazısı traktörle kültürel işlemlerini yaptığı ya da büyük bahçe sahipleri makinazyonlu işleme yapacağı için yüksek bir taç yapısı tercih edebilirler gayet doğaldır fakat ağaç taç yapınızı birden yükselmenizi asla önermem, fidan gençken gövdenin güneşe maruz kalmaması gerekir güneşe maruz kalan fidan güneş yanıklığı görülür iyi gelişemez rüzgar yatırır düzgün bir gövde oluşturamaz , yüksek bir taç yapısında ilaçlama hasat budama zor olur.

Bazısı ise alçak bir taç yapısı oluşturmak ister, bunun da artı ve eksileri var, hasat ilaçlama rahat olur fakat kültürel mücadele zor olur bahçe hava almaz mantari hastalıklar fazla olur.

O nedenle her şeyi düşünerek en uygun şekilde bahçenizin yerinin ve coğrafi koşulları da göz önüne getirerek fidanlarınızın şekil budamalarını taç yapılarını oluşturmak en doğrusu.

Eski 16-02-2013, 20:34   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
sn. Lilium elma da veya kiraz da budamada iki-üç kat oluşturulduğunu öğrenmiştim fakat ceviz de ilk defa sizin fotoğrafınızda gördüm bu konudan biraz bahsedermisiniz birde kamçı fidanda boyunlu gözlerin budanmasının daha geniş açılı yan dal oluşumuna mı faydalı yoksa daha iyi bir gövde oluşumuna mı faydalı, teşekkür ediyorum.
sn. lilium sizi burada görmek ne güzel benim de sorularıma cevap verirseniz sevinirim ayrıca balıkesir fuarına veya gönen fuarına katılmayı düşünüyormusunuz sizinle tanışmak isterdim saygılar...

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 22:39   #78
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın cetiner mesajınız gözümden kaçmış görseydim mutlaka yazardım çok özür.

Diğer mevva ağaçlarında olduğu gibi kat yapmak cevizde de uygulanması gayet normal sonuçta o da bir meyva ağaçı.

Alıntı:
boyunlu gözlerin budanmasının daha geniş açılı yan dal oluşumuna mı faydalı
Evet, Geniş açılı bir taç isteniyorsa ana yandalların boyunlu gözlerden değilde düğme gözlerden oluşturulması gerekir, boyunlu gözler dikine dal oluştururken düğme gözler geniş açılı dal oluşturur, düğme gözleri uyandırmak içinde boyunlu gözleri kesmek gerekiyor, kesilmezse boyunlu gözler gelişir düğme gözler uyanmaz.

Balıkesir fuarına tabi ki gelmek isterim iki yıl önce gelmiş hayal kırıklığına uğrayarak dönmüştüm. .
Gönen fuarına zamanımız uygun olduğunda her gün gidip dolaşıyorum. Tanışmak için fuarı beklemeye gerekte yok her zaman gelebilirsiniz, gelmeden bir gün önce haber vermeniz yeterli olur.

formullaone beğendi.
Eski 24-02-2013, 23:59   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Sayın Lilium;
2011 Mayıs ayında yapmış olduğum kabuk altı ceviz aşılarından tutan iki tanesinin görüntüleri. Cevizlerin cinsi "Maraş 18"dir. Hangi dalları almam gerektiği hakkında bilgi vermeniz mümkün mü ?. Teşekkürler. Selamlar

Eklenen Resimler

orion1988 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 21:12   #80
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-02-2013
Ağaç Dostları Merhaba,

Geçen sene ağustos ayında aldığım tarlada 60 ağaç yalova cinsi ceviz ağacı var. Tarla İzmir'in Menderes ilçesinde rakım 80 herhalde. Cevizler 9 yaşında. Budama ile ilgili bilgi sahibi olamak için sitede bazı yazıları okudum.

Okuduğum yazılara göre ve Lilium'un video anlatımlarına göre benim ağaçların şeklinin yanlış olduğunu gördüm. Modifiye lider uygulamasından çok uzak bir budama yapılmş. Aşağıda resimleri eklediğim ağaçlarıma ne yapabilrim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Name:  resim6.gif
Views: 5901
Size:  65.5 KB
Name:  resim7.gif
Views: 2861
Size:  61.5 KB
Name:  resim5.gif
Views: 3931
Size:  61.1 KB
Name:  resim3.gif
Views: 2687
Size:  58.6 KB
Name:  resim4.gif
Views: 2797
Size:  63.2 KB

tasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 23:09   #81
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın orion1988, birinci resim çok güzel modifiye lider sistemine uygun bir fidan onda alınması gerekenleri ve ilk ana yan dalların gelişmesi için üstekilerini biraz durdurmak için vurulması gerekir, işaretledim yerlerden kesiniz.

İkinci fidanınız goble sisteminede uygun yeri uygunsa goblede sistemi de uygulayabilirsiniz, modifiye lider dallı isterseniz sağdaki dalı bu yıl diğerinide seneye kesip modifiye lider dallı oluşturabilirsiniz,
Goble sistemini tercih ederseniz bize göre sağdaki dal açısını açmanız gerekir.

Name:  2.jpg
Views: 2931
Size:  68.3 KB

Name:  3.jpg
Views: 2540
Size:  66.8 KB

44baba beğendi.
Eski 25-02-2013, 23:29   #82
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın tasci, taç yapılarını oluşturmada epey geç kalmışsınız, yavaş yavaş yıllara yayarak taç yapılarını düzeltebilirsin.

Name:  resim6.gif
Views: 4207
Size:  65.5 KB

Bu ağaçın bir dalını bu yıl diğerini de seneye alarak güzel bir taç oluşturabilirsin, üstü de sık fakat alacağın dal bayağı kalın olduğu için bu yıl üstüne müdehale etme

Name:  resim4.gif
Views: 2586
Size:  63.2 KB

Bununda şu dalını çıkarıp üstüne fazla müdehale etme.

Name:  resim7.gif
Views: 2689
Size:  61.5 KB

Aynı şekilde bunu da alıp üste müdehale etmiyoruz.

Name:  resim3.gif
Views: 2576
Size:  58.6 KB

Bu bu şekilde de kalabilir fakat iki eşit kalınlıkta iki dal, aynı şekilde giderse ileride çatal yerden yarılma ihtimali var, bu ihtimali aza indirmek için daha yatay olan dala müdehale etmeniz gerekir yani biraz gelişimini durdurmak gerekir, diğerinin liderliği alması için, bunun içinde aralardan çıkması gereken dalları çıkarıp kalanlarında uçlarını vurmak yeterlidir.
Ya da, yatay dalı çıkarıp diğerini de bir gergiyle çekip doğrultup bir yıl bağladığınızda gövde doğrulmuş olur.

Eski 26-02-2013, 15:21   #83
Ağaçsever

Lilium yardımlarınız için teşekkür ederim.

Budama işini bugünlerde yapayım mı? İzmir'de havalar ısınmaya başladı. Ayrıca budanan yerlere aşı macunu da sürmem gerekiyor mu? Bugünlerde ağaçlara bordo bulamacı atıyorum, etkisi ne olur?

Eski 26-02-2013, 15:51   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Sayın Lilium , yoğun işlerinizden zaman ayırıp da forum da bizleri hiçbir MENFAAT ve ÇIKAR gözetmeden bilgi ve tecrübelerinizi paylaştığınızdan dolayı teşekkür ediyorum.Sevgi ve selamlar.

Lilium ve ahmettugrul55 beğendi.
orion1988 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 23:35   #85
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tasci Mesajı Göster
Lilium yardımlarınız için teşekkür ederim.

Budama işini bugünlerde yapayım mı? İzmir'de havalar ısınmaya başladı. Ayrıca budanan yerlere aşı macunu da sürmem gerekiyor mu? Bugünlerde ağaçlara bordo bulamacı atıyorum, etkisi ne olur?
Sorunuz İzmir içinse budamalarınızı yapın derim izmir kolay kolay don görmez ve yaz daha erken gelir ağaçlarda daha erken uyanır, ağaçlar uyanmadan %1- 1.5 oranında bordo bulamacınızı atınız.

Ağaçlar uyandıysa atmanızı önermem.

Bordo bulamacının etkisini hangi anlamda sorduğunuzu anlayamadım fayda bakımından soruyorsanız tabi ki, etkisi olur.

Budanan yerlere aşı macunu sürmenizde yarar var. Bilhassa keseceğin kalın dallara sürmenizi öneririm.

formullaone beğendi.
Eski 26-02-2013, 23:44   #86
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orion1988 Mesajı Göster
MENFAAT ve ÇIKAR
Bu hissiyatı size verebildiysem benim için en büyük MENFAAT ve ÇIKAR .

Teşekkürler..

Bir daha belirtmem gerekirse ilk fotoğraftaki fidanınız çok güzel bir fidan her fidan bu kadar güzel gelişip bu kadar uygun ve güzel yandallar oluşturmaz, maşallah diyeyimde kimseniz nazarı dokunmasın (hurafe gerçi ama)

Anaç genç ve güzel kök sistemini de kurmuş olunca aşıda güzel gelişim gösteriyor. uygun budaması da yapılınca çok güzel bir taç yapısı oluşturacak.

Eski 27-02-2013, 07:49   #87
Ağaçsever

Lilium merhaba,

Aşı macunu kullanınca bordo bulamacının etkisi ne olur diye sormuştum. Son yazınızda bunu da anladım.

Yardımlarınızdan dolayı tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Eski 25-11-2013, 15:28   #88
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Selamlar,
ilk ekimden sonra tepe vurması için 40 cm, 50 ya da 80 cm gibi çeşitli tavsiyeler duydum. Chandler için en uygun mesafe nedir? 40 fazla alçak, 80 fazla yüksek geldi bana.
teşekkürler

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 22:59   #89
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Fidanlarınız açık köklüyse şurada düşüncemi paylaşmıştım.

Eski 26-11-2013, 19:37   #90
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Evet açık köklü olacak. O zaman iki senede 120cmden tepe vurduğumuza göre lideri 2. sene sonunda belirliyor olacağız değil mi?

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024