agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni540Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2012, 13:05   #1111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2009
benımde bır tane fulum var bugunlerde budayıp celıklerını topraga gomsem nasıl olur.torf denen sey ne perlıt denen ne. ben kuma gomecegım.bırde bu sekılde kokulu saksıcıcegı varmı varsa nelerdır.

hafızogulları Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2012, 09:01   #1112
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
İstanbullu arkadaşlar Fulleriniz ne durumda uyanma başladımı .
Benim fulümde bu yıl hic yaprak kalmadı yasemin ler uyanmasına ragmen ful sessiz takılıyor

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 20:37   #1113
Ağaçsever

Milka's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2006
Fulyasemin

Merhaba ,

Resimlerini eklediğim yasemin çiçeğinin çeşidi hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz ? Ayrıca bu hediye gelen çalı formundaki yasemini evde yetiştirebilirmiyim yoksa bu cinse bahçe dahamı uygundur ?

Sevgiler

Eklenen Resimler

Milka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 10:22   #1114
Mavi Ladin

maktas61's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2006
Sayın Milka,
Çiçeğinizi Yıldız çiçekli yasemin(Trachelospermum jasminoides) diye ararsanız hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz. Saygılar

maktas61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 17:15   #1115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Ful Yasemin çiçeği

Mutlu beyden aldığım ful yasemin lerim ve yıldız çiçekli yaseminlerim yan yanalar. açtıklarında nasıl bir şenlik olacak hayal edebiliyorum. ağaçlar.net sayesinde ve üyelerin bizzat deneyip paylaştıkları doyurucu bilgilerle, şu zamanda bitki bakımı daha kolay. ağaçlar.net üyesi olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. ful yaseminlerim filiz vermeye başladılar, yerlerini sevdiler galiba. Mutlu beye teşekkürler. (yasemin köşem

Eklenen Resimler

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 10:39   #1116
Yeni Üye

Begonvil-71's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
Thumbs down

Merhaba arkadaşlar,
bütün kışı içeride gayet güzel geçiren bir metre civarında ve dolgun formlu fulümü havalar ısınınca balkona almıştım. Malesef cuma günü kuvvetli rüzgar kökünden kırmış. Kırılan yerinden kesip on parçaya bölüp aspirinli suya batırıp oksijenli suyla sulayarak mine hanımın yöntemiyle kendi saksısına çelikledim umarım köklenir.

Düzenleyen Begonvil-71 : 16-04-2012 saat 10:41 Neden: eksik yazı vardı
Begonvil-71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 17:03   #1117
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Ful en sevdiğim çiçeklerden biri. Paylaşmak isteyen olursa çok sevineceğim

arapsabunu beğendi.
peyyide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 18:21   #1118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2012
Selamlar. Ben de bauhause'dan arap yasemini diye satılan bir yasemin türü aldım. Ancak Milka'nın gönderdiği resimdekilere daha çok benzediğini fark ettim. Since bu Trachelospermum jasminoides cinsi olan mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

http://desmond.imageshack.us/Himg138...pg&res=landing

aigneis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 18:58   #1119
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aigneis Mesajı Göster
Selamlar. Ben de bauhause'dan arap yasemini diye satılan bir yasemin türü aldım. Ancak Milka'nın gönderdiği resimdekilere daha çok benzediğini fark ettim. Since bu Trachelospermum jasminoides cinsi olan mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

http://desmond.imageshack.us/Himg138...pg&res=landing
Sayın aigneis
Tespitiniz doğru. Aldığınız bitki Trachelospermum jasminoides veya Rhyncospermum Jasminoides denen türdendir.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 19:24   #1120
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Sayın aigneis
Tespitiniz doğru. Aldığınız bitki Trachelospermum jasminoides veya Rhyncospermum Jasminoides denen türdendir.
Çok teşekkür ederim hızlı cevabınız için. İnternetten araştırma yaptım. Çok güzel bir türmüş. Evin etrafını sarması için bahçeye ekip iple balkona çekmeye çalışıyoruz. Şimdilik çok hızlı büyüyor. Bauhaus'dakiler Ankara'da kışı atlatır dediler. Ama zaten buna da Arap Yasemini demişlerdi. O nedenle bir an kışı atlatması konusundaki güvenim de sarsıldı Sizin bu konuda bir bilginiz var mı acaba?

Eski 16-05-2012, 19:32   #1121
Ağaç Dostu

Anzac's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2012
Bu da benim balkonumdaki yaseminim. Bugünlerde ikinci çiçeğini veriyor. Diğerleri tomurcuk olarak yolda.

Eklenen Resimler

gultar ve mrduran beğendi.
Anzac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 19:52   #1122
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Benim yaseminimin cinsini bilen var mı? Madagaskar Yasemini mi Ful Yasemini mi? Bir de Arap yasemini deniyor kalın yapraklı.. Acaba hangisi... bilenlerden rica ediyorum. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 21:37   #1123
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkür ederim hızlı cevabınız için. İnternetten araştırma yaptım. Çok güzel bir türmüş. Evin etrafını sarması için bahçeye ekip iple balkona çekmeye çalışıyoruz. Şimdilik çok hızlı büyüyor. Bauhaus'dakiler Ankara'da kışı atlatır dediler. Ama zaten buna da Arap Yasemini demişlerdi. O nedenle bir an kışı atlatması konusundaki güvenim de sarsıldı Sizin bu konuda bir bilginiz var mı acaba?
Şu an çiçeklenme donemi başlamıştır. Asıl dal sürme ve büyüme çiçekleri doktükten sonra baslayacaktır. Biraz kendine gelince her tarafı saracaktır. Soğuğa en dayanıklı türlerden biridir. Ancak ankara soğukları konusunda birşey diyemiyeceğim. Büyük ihtimalle dayanacaktır ama bunun cevabını sanırım en iyi yine ankarada bu bitkiyi yetiştiren bir arkadaşımız verecektir .

aigneis beğendi.
Eski 16-05-2012, 21:41   #1124
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Benim yaseminimin cinsini bilen var mı? Madagaskar Yasemini mi Ful Yasemini mi? Bir de Arap yasemini deniyor kalın yapraklı.. Acaba hangisi... bilenlerden rica ediyorum. Teşekkürler.
Sayın Gultar, sizinki ful yasemin.

gultar beğendi.
Eski 16-05-2012, 23:00   #1125
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Alıntı:

Sn musk çok teşekkür ederim.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 10:18   #1126
Ağaçsever

sargonx's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
Alıntı:
Çok teşekkür ederim hızlı cevabınız için. İnternetten araştırma yaptım. Çok güzel bir türmüş. Sizin bu konuda bir bilginiz var mı acaba?
Sayın Aigneis, Bauhus'da yanlış etiketlenmiş bir ürün bence, yani kesinlikle Arap Yasemini değil, bende de var, güzel kokmuyor ne yazık ki, Arap Yasemini (Jasminum Sanbac türevi) için "Tropik Sera" isimli siteden Mutlu bey'le iletişime geçebilirsiniz, yoksa memnun kalmayacağınıza eminim...

Düzenleyen sargonx : 17-05-2012 saat 13:25
sargonx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 10:19   #1127
Ağaçsever

sargonx's Avatar

Alıntı:
Aynı şeydir, Jasminum sambac - Wikipedia, the free encyclopedia

Eski 17-05-2012, 10:32   #1128
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sargonx Mesajı Göster
Bauhus'da yanlış etiketlenmiş bir ürün bence, yani kesinlikle Arap Yasemini değil, bende de var, güzel kokmuyor ne yazık ki, Arap Yasemini (Jasminum Sanbac türevi) için "Tropik Sera" isimli siteden Mutlu bey'le iletişime geçebilirsiniz, yoksa memnun kalmayacağınıza eminim...
Sayın sargonx, konuyu daha once cevaplamış olduğum için belirtmek ihtiyacı hissettim. Sayın aigneis'in bitkisi Trachelospermum jasminoides veya Rhyncospermum Jasminoides tir. Bu kuşku götürmez. Ancak halk dilindeki ingiliz, arap gibi çok değişken olan isimlerini bilemem.
Yine sizde var olduğunu sölylediğiniz bu bitki bende de var. Çelikten yetiştirdiğim 10 yıllık bir bitkidir ve çiçeklendiğinde de kokusunun hatırı sayılır. Gelen ziyaretçilerim altından pek ayrılmazlar. Tabi küçük bir fide iken açacağı üç beş çiçekten bahsetmiyorum.

Saygılarımla

Eski 17-05-2012, 10:46   #1129
Ağaçsever

sargonx's Avatar

Alıntı:
Sayın sargonx, konuyu daha once cevaplamış olduğum için belirtmek ihtiyacı hissettim. Sayın aigneis'in bitkisi Trachelospermum jasminoides veya Rhyncospermum Jasminoides tir. Bu kuşku götürmez. Ancak halk dilindeki ingiliz, arap gibi çok değişken olan isimlerini bilemem.
Yine sizde var olduğunu sölylediğiniz bu bitki bende de var. Çelikten yetiştirdiğim 10 yıllık bir bitkidir ve çiçeklendiğinde de kokusunun hatırı sayılır. Gelen ziyaretçilerim altından pek ayrılmazlar. Tabi küçük bir fide iken açacağı üç beş çiçekten bahsetmiyorum.

Saygılarımla
Sayın Musk, ben ful yaseminden bahsettim, Wikipedia'da gayet ayrıntılı bilgi verilmiş, bilimsel adı "Jasminum Sanbac" olup, aslında ilginç şekilde Arap Yasemini denmesine rağmen kökeninin Ortadaoğu olmadığı da söyleniyor, çeşitli varyeteleri var, Grand Duke'de bunlardan biri.

Halk dilini siz kullanmış oldunuz, ben de bitkileri ve özelliklerini doğru tanımak için terminoloji hatası yapılmaması lazım diye düşündüğüm için müdahale ettim.

Eski 17-05-2012, 10:58   #1130
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sargonx Mesajı Göster
Sayın Musk, ben ful yaseminden bahsettim, Wikipedia'da gayet ayrıntılı bilgi verilmiş, bilimsel adı "Jasminum Sanbac" olup, aslında ilginç şekilde Arap Yasemini denmesine rağmen kökeninin Ortadaoğu olmadığı da söyleniyor, çeşitli varyeteleri var, Grand Duke'de bunlardan biri.

Halk dilini siz kullanmış oldunuz, ben de bitkileri ve özelliklerini doğru tanımak için terminoloji hatası yapılmaması lazım diye düşündüğüm için müdahale ettim.
Teşekkür ederim.
Ful yasemin konusunda haklı olabilirsiniz. Bir iddiam yok. Yetistirdiğim bir bitki de değil.
Sayın gultar'ın bitkisinin ful yasemin olduğunu düşündüm, zira sorusu madagaskar, arap ve ful yasemin üçlemesinden biri idi. Resimdeki bitkinin ise stepahontisle (madagaskar Y.) bir alakası yok. Arap yasemini de genellikle Trachelospermum jasminoides için kullanıldığıdan ful yasemin olduğunu düşünmüştüm.
Yanılmış olabilirim. Arkadaşlarımız düzelteceklerdir.

Saygılarımla

sargonx beğendi.
Eski 18-05-2012, 15:48   #1131
Ağaçsever

Sayın Musk. Teşekkür ederim. Bir an kokusu kötü diye hiç büyütmek için uğraşmasam mı acaba diye düşünmüştüm. Ama yabancı forumlardan da araştırdım. Kokusunun bütün bahçeyi sardığını ve çok güzel olduğunu söylemişler. Ayrıca daha dayanıklı ve örtücüymüş. Şuan da bahçemde çok mutlu. Onu mutlu etmeye devam edeceğim

Sayın Sargonx Cevabınız için teşekkür ederim. Hakkınız var gerçek bir yasemin türü değilmiş. O nedenle yasemin kadar güzel kokmayabilir. Syöeldiğiniz yer de güzel bir yermiş. Bauhaus gibi yerlerde ne aldığımı bilmeden almaktansa böyle yerleri tercih edebilirim. Arap yasemini Ankarada dış ortamda yaşayabilir mi? Burada 6 ay kış ve sıcaklık -15'lere kadar düşüyor.

Eski 19-05-2012, 14:13   #1132
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Bu gün bir ful yasemin aldım. Üzerinde çiçekleri var, çok güzel kokuyor.

Bu bölümü baştan başlayarak okuyup, bitkim hakkındaki püf noktalarını öğrenmem gerekiyor.

nevsune ve selis beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 17:29   #1133
Yeni Üye

emine kaya's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
benimde bir çok çiçeğim var ama full e bayıldım bende ondan yok bulabilirsem bir tane almak istiyorum ..

emine kaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 11:55   #1134
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Bu gün bir ful yasemin aldım. Üzerinde çiçekleri var, çok güzel kokuyor.

Bu bölümü baştan başlayarak okuyup, bitkim hakkındaki püf noktalarını öğrenmem gerekiyor.
Sayfaların hepsini okuyamadım henüz. Okuduğum kadarıyla çiçekleri katmerli olanları daha makbûl. Benim ki yalınkat çiçekli ve çiçekleri yakından koklanmayacak. Okumadan önce bol bol kokladığım için, şu anda çiçekleri dökülmüş vaziyette.

Bir de yaşadığımız yerde, kışın koruma gerektiğini öğrendim.

Ben bu bitkimi, büyük saksıda ve balkonda yetiştirmeyi düşünüyorum. Bu yıl tekrar açıp açmayacağını da merak ediyorum.

Fotoğrafları,

Name:  ful yasemin.JPG
Views: 1839
Size:  25.7 KB

Name:  ful y. çiçek.JPG
Views: 2305
Size:  25.9 KB

pria ve mrduran beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 12:49   #1135
Ağaçsever

sargonx's Avatar

Alıntı:
Sayın Sargonx Cevabınız için teşekkür ederim. Hakkınız var gerçek bir yasemin türü değilmiş. O nedenle yasemin kadar güzel kokmayabilir. Syöeldiğiniz yer de güzel bir yermiş. Bauhaus gibi yerlerde ne aldığımı bilmeden almaktansa böyle yerleri tercih edebilirim. Arap yasemini Ankarada dış ortamda yaşayabilir mi? Burada 6 ay kış ve sıcaklık -15'lere kadar düşüyor.
Sayın aigneis, -15 gibi oldukça ekstrem koşullardan bahsediyorsunuz, ben ful/sanbac (veya fulya) çeşitlerinin o soğukluklara dayanabileceğini zannetmiyorum, sıcak iklim bitkileridir, seraya almak gerekebilir ama en doğru bilgiyi Mutlu bey'den alabilirsiniz sanırım, irtibat bilgilerine şuradan bakabilirsiniz: www.tropiksera.com/Anasayfa

Bu arada bana gönderdiği ful yasemin oldukça kel durumdaydı, aynı duruma düşmezsiniz umarım Selamlar

Eski 24-05-2012, 19:58   #1136
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Boyumun müsade ettiği kadar

Name:  DSC07109.jpg
Views: 1754
Size:  35.1 KB

Name:  DSC07111.jpg
Views: 1536
Size:  27.3 KB

Name:  DSC07112.jpg
Views: 1620
Size:  28.8 KB

Name:  DSC07070.jpg
Views: 1630
Size:  33.4 KB

agozce, Tura, iris41 ve 8 kişi beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 21:56   #1137
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Ful yasemin fule göre daha dayanıklı bir tür ful bu kış oldukca hırpalandı ful yasemin fide olmasına ragmen cok daha güzel gelişimini sürdürdü.
Ful yaseminin cicegi daha bol oldukca cömert bir bitki.

Sayın aigneis sizin bitki arapyasemin adı altında satılıyor bahcelerde görüyorum gittigim bir seradada bu kış yapraklarını kızartmış fakat oldukca dayanıklı kokusuna gelince ben sevmedim .
Sayın jazebel fulyasemininiz muhteşem cok güzel of izmirli olmak vardı

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 10:27   #1138
Ağaçsever

sargonx's Avatar

Alıntı:
. Arap yasemini Ankarada dış ortamda yaşayabilir mi? Burada 6 ay kış ve sıcaklık -15'lere kadar düşüyor.
Sayın Aigneis, geçenlerde oturduğum semtte bir sokak arasından geçerken mis gibi bir kokunun etrafa yayıldığını gördüm, buralar yemyeşil olduğu için yüzlerce çiçeğin arasında hangi bitkinin olduğunu tespit etmek zor oldu, ama nihayetinde buldum: Murraya paniculata'ymış (Turunçgil yasemin), hemde burnumuzun ucunda http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/5850.htm sokağa yayılan inanılmaz bir koku... ısrarla bunu tavsiye ediyorum, selamlar

Eski 31-05-2012, 10:30   #1139
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Ful mevsimin ilk çiçeklerini vermeye başladı. Kış başında şiddetli bir budama yapmıştım.

2.çicek sanki demet mutasyona uğramış da hepsi bir açmış gibi

Eklenen Resimler

agozce, feriha, gultar ve 6 kişi beğendi.
omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 18:03   #1140
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Jasminum sambac" Grand duke of Tuscany"

Name:  DSC07194.jpg
Views: 1454
Size:  27.2 KB

Name:  DSC07208.jpg
Views: 1445
Size:  19.4 KB

Name:  DSC07199.jpg
Views: 1412
Size:  24.9 KB

Koku inanılmaz, mest edici...

agozce, omar, gultar ve 8 kişi beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024