agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni540Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2009, 12:56   #811
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Bu sayfayı baştan sona okursanız, muhteşem 2 çiçeğinizin olacağına eminim.

Güzel çiçekli ve bol kokulu günler sizinle olsun...

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 13:13   #812
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Ben gövde yapısı olarak da farklılaştıklarını gözlemliyorum.

Ful yasemini, esas olarak, normal yasemine göre zararlılara ve ortam koşullarına daha dayanıklı olan ve fakat daha az sayıda çiçek açan Ful (jasminum sambac) anacının üzerine, fule kıyasla çok daha fazla sayıda çiçek açan ve fakat çiçekleri hemen hemen bir gün içinde ölen ve ortam koşulları ile zararlılara karşı daha narin olan normal yaseminin melezlenmesi ile ortaya çıkarılmış bir yasemin türüdür.

Böylelikle, ful anacının dayanıklılığı ile yaseminin verimliliğini birleştirmişler. Bu konuda asıl bilgiyi üretici Sn.Mutlu Kutlu'dan almamız en sağlıklısı olacaktı, ancak benim bildiğim kadarıyla durum bu.

Gözlemlediğim kadarıyla ise, ful yasemininin yalnızca kök boğazındaki övde yapısı normal ful ile aynı. Yaprakları ise normal ful (jasminum sambac) ile benzeşirken, gövde yapısı yasemine benzer bir biçimde sarılıcı/sarmaşığımsı özellikte.

En önemli farklılaşma ise çiçeklerde elde edilen sonuçtur bana göre:

Ful yasemininin çiçekleri, normal yasemininkinin aksine incecik değildir, narin değildir ve tek günlük değildirler. Sanki fulün katmerli ve etli yapraklara sahip olan çiçeğinden dayanıklılık geni almış gibiler.

Özetlersek; bir fulden, sanki yasemin gibi çok sayıda ve fakat ondan çok daha kalıcı çiçekler elde etmenin yolunu ful yasemini melezi ile bulmuşlar!

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 13:21   #813
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Sn. lerdemir hocam,

Araştırmacı, gözlemci ve akademik yönünüzü hissettirdiniz.

Ben de bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Hiç bu yönü ile bakmamıştım. Akşam bitkilerimi daha detaylı inceliyeceğim.

Eski 02-06-2009, 21:45   #814
Ağaç Dostu

Passion's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 21
Sn. Omar, Sn Lerdemir,

Tijli Form öneriniz için teşekkür ederim. ( Bu arada taç şekline Tijli form denildiğini öğrenmiş oldum.) Bu fulü geçen sonbaharda sağolsun Oğuzhan vermişti. Henüz çok yeniyim. Yapraklar dallar yeni sürgün vermeye başladılar. Daha da büyüsünler , coşsunlar diye gözünün içine bakıyorum. Hele bir çiçeklerini göreyim , bu formundan sıkılayım bir ilerde belki düşünürüm . Tekrar teşekkürler ilginize ..

Passion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 22:01   #815
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Sn. lerdemir,

Gözlemlerinizin dayanakları ve sonuçlarını doğru gözlemlemişsiniz.

Aynı familyadan olan türleri melezlemek asırlar öncesine dayanan bir tekniktir, patlıcan giller familyasından olan pepino ve patlıcanın ters tozlanması sonucu salatalık şeklinde pepino meyveleri üretildiği bilinmekte.

Yine son zamanlarda ortaya çıkan sebze ağaçlarıda bu tekniklerin kullanılması sonucu ortaya çıkmakta. Patlıcan ağacı, domates ağacı, kabak tadında karpuzlar vb.

Aynı familyadan 2 türün melezlenmesi sonucu ortaya çıkan yeni türler, alt türleri oluştururlar. Laboratuar ortamında genlerinin oynanması sonucu ortaya çıkan türlere ne isim verilir bilmiyorum.

Sonuç olarak, ful yasemin ful ve normal yaseminin birleşiminden ortaya çıkan alt türlerdendir.

Saygılar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Ben gövde yapısı olarak da farklılaştıklarını gözlemliyorum.

Ful yasemini, esas olarak, normal yasemine göre zararlılara ve ortam koşullarına daha dayanıklı olan ve fakat daha az sayıda çiçek açan Ful (jasminum sambac) anacının üzerine, fule kıyasla çok daha fazla sayıda çiçek açan ve fakat çiçekleri hemen hemen bir gün içinde ölen ve ortam koşulları ile zararlılara karşı daha narin olan normal yaseminin melezlenmesi ile ortaya çıkarılmış bir yasemin türüdür.

Böylelikle, ful anacının dayanıklılığı ile yaseminin verimliliğini birleştirmişler. Bu konuda asıl bilgiyi üretici Sn.Mutlu Kutlu'dan almamız en sağlıklısı olacaktı, ancak benim bildiğim kadarıyla durum bu.

Gözlemlediğim kadarıyla ise, ful yasemininin yalnızca kök boğazındaki övde yapısı normal ful ile aynı. Yaprakları ise normal ful (jasminum sambac) ile benzeşirken, gövde yapısı yasemine benzer bir biçimde sarılıcı/sarmaşığımsı özellikte.

En önemli farklılaşma ise çiçeklerde elde edilen sonuçtur bana göre:

Ful yasemininin çiçekleri, normal yasemininkinin aksine incecik değildir, narin değildir ve tek günlük değildirler. Sanki fulün katmerli ve etli yapraklara sahip olan çiçeğinden dayanıklılık geni almış gibiler.

Özetlersek; bir fulden, sanki yasemin gibi çok sayıda ve fakat ondan çok daha kalıcı çiçekler elde etmenin yolunu ful yasemini melezi ile bulmuşlar!

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 23:42   #816
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Sevgili Mutlu Bey
bir tane küçük boy "full, Jasminum sambac, Grand Duke (katmerli. minik gül şeklinde) " sipariş vermek istiyorum münkün mü acaba?
Yanında bir de pembe zıpçıktı da rica edebilir miyim?

Düzenleyen ide : 03-06-2009 saat 01:54 Neden: ek
ide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 10:22   #817
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
orkide çiçekçilikten aldığım ful, gardenya çıktı. Oradan almak isteyeceklere önemle duyurulur

Düzenleyen turchese : 03-06-2009 saat 16:05 Neden: yanlış yazılım
turchese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 00:36   #818
Ağaç Dostu

Bomba!

Az önce eve geldim; hemen heyecan ve merak içinde balkona koştum!

Ta taam!

Ful yaseminim ilk çiçeğini açmış!

Daha da önemlisi;Ful yaseminin anaç türden ayrıldığı en önemli noktasını fark etmiş oldum:KOKUSU!

Bitkinin çiçeği yasemin gibi ince değil, ful gibi dolgun ve tok kokuya sahip.

Yani, yasemin değil, ful kokusu veriyor.

Kokusuna hayran oldum, çok etkilendim!

Yaz gecesinin rüzgarsız ve dingin havasında...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omar Mesajı Göster
Sn. lerdemir hocam,

Araştırmacı, gözlemci ve akademik yönünüzü hissettirdiniz.

Ben de bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Hiç bu yönü ile bakmamıştım. Akşam bitkilerimi daha detaylı inceliyeceğim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Sn. lerdemir,

Gözlemlerinizin dayanakları ve sonuçlarını doğru gözlemlemişsiniz.

Aynı familyadan olan türleri melezlemek asırlar öncesine dayanan bir tekniktir, patlıcan giller familyasından olan pepino ve patlıcanın ters tozlanması sonucu salatalık şeklinde pepino meyveleri üretildiği bilinmekte.

Yine son zamanlarda ortaya çıkan sebze ağaçlarıda bu tekniklerin kullanılması sonucu ortaya çıkmakta. Patlıcan ağacı, domates ağacı, kabak tadında karpuzlar vb.

Aynı familyadan 2 türün melezlenmesi sonucu ortaya çıkan yeni türler, alt türleri oluştururlar. Laboratuar ortamında genlerinin oynanması sonucu ortaya çıkan türlere ne isim verilir bilmiyorum.

Sonuç olarak, ful yasemin ful ve normal yaseminin birleşiminden ortaya çıkan alt türlerdendir.

Saygılar.

Eski 12-06-2009, 10:12   #819
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Sn.lerdemir, Oğuzhan;

Ful ve Ful-yasemin aynı zamanda çiçek tomurcuklarını vermeye başladı. Büyük ihtimal ile çiçeklenme günleri çakışacak. Benim için kıyas yapmak çok daha kolay ve güzel olacak.

Bol çiçek kokulu, güzel günler dilerim.

Eski 13-06-2009, 10:21   #820
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
arap yasemini

buda benim yeni aldığım yasemin.Köylü pazarından 3 tl ye aldım.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 10:39   #821
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
arap yasemimim

sanırım fotoğrafları yülemeyi beceremedim tekrar deneyeceğim.

Eklenen Resimler

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 15:15   #822
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Ful

Arkadaşlar,

Ben ya beceremediğimden **** doğru yeri bulamadığımdan , aramalarıma rağmen ful edinemedim, sayın Mine Hamın eski mesajındaki nostaljşk çiçekleri bir araya getirme çabalarım eksik kalmış oluyor, yardımcı olabilecek olanınız varmı? Çelik olabilir fide olabilir ücreti muakabili fide olabilir her ne olursa kabulum.

sehersongur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 15:39   #823
Ağaç Dostu

Aziz Fayda's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Sayın sehersongur,

İzmir Bayındır'a devamlı gidip geliyorum. Benim irtibatta olduğum kişilerde var, hatta almayanı dövüyorlar (lafın gelişi))))))))
Size nasıl Bursa'da olmamasına ya da bulamamanıza üzüldüm. Buraya gelip gideniniz var mıdır ?

Bu da benim ful yasemin. Aldığımdan beri hiç ellemedim. Belki de bir iki yerinden budamak gerekiyordu. Bu çiçekte uzaman arkadaşların değerlendirmesiner bırakıyorum.

selamlar

Eklenen Resimler

Aziz Fayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2009, 23:21   #824
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Gayet güzel ve hoş duruyor.Bence hiç ellemeyin

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 13:31   #825
Ağaç Dostu

merhaba

1 ay kadar önce ful yasemin aldım. Aldığımda tomurcuklu idi. bir ay geçmesine rağmen hiç çiçek açmadı. Sabah güneşi alan bir yerde duruyor. Derdi nedir anlamadım....

Eski 15-06-2009, 15:18   #826
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turchese Mesajı Göster
merhaba

1 ay kadar önce ful yasemin aldım. Aldığımda tomurcuklu idi. bir ay geçmesine rağmen hiç çiçek açmadı. Sabah güneşi alan bir yerde duruyor. Derdi nedir anlamadım....
Suyu fazla mı veriyorsunuz, yapraklarının arkasına bakar mısınız, yaprak biti var mı?

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 16:04   #827
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sehersongur Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Ben ya beceremediğimden **** doğru yeri bulamadığımdan , aramalarıma rağmen ful edinemedim, sayın Mine Hamın eski mesajındaki nostaljşk çiçekleri bir araya getirme çabalarım eksik kalmış oluyor, yardımcı olabilecek olanınız varmı? Çelik olabilir fide olabilir ücreti muakabili fide olabilir her ne olursa kabulum.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=201
Burada fûl var.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 10:39   #828
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalsungur Mesajı Göster
Suyu fazla mı veriyorsunuz, yapraklarının arkasına bakar mısınız, yaprak biti var mı?

yaprak biti mi bilmiyorum ama mini mini böcekler var

Eski 17-06-2009, 22:04   #829
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Karınca Ful'u

herkese selam, annemin ben küçükken balkonda beslediği karınca fulu diye bir çiçeği arıyorum, üzerinden karıncası eksik olmazdı, katmerli fule benziyor ama minik minik beyaz çiçeklerden oluşmuş, ortanca gibi kocaman çiçekleri oluyor, nefis bir kokusu var, bu ful türünü tanıyan varsa hakkında bilgi verebilir mi?

(ortancaya benziyor)
http://lh3.ggpht.com/alivesitesi/R-d...00/ortanca.jpg

Düzenleyen isoteams : 17-06-2009 saat 22:09 Neden: başlık yazmak istedim.
isoteams Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 08:29   #830
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Sn. isoteams,

Aradığınız ful, resimdekine benziyormuydu?

Name:  ful.jpg
Views: 3398
Size:  14.0 KB

Eğer benziyor ise adı: Arap Fulü, Ful (Clerodendrum Fragrans). Bu isimle arayın.
Bu fulün de üzerinden karınca eksik olmaz! Yaprak bitiminde sonradan toz şeker yapısına dönüşen bir sıvı vardır. Karıncalar çok sever...

Eski 18-06-2009, 09:54   #831
Ağaç Dostu

Bir de -bana göre- yeşil yapraklarını elinizle ezdiğinizde çok rahatsız edici, pis bir koku verir. Ortanca kokusunu sevmeyenler, bu bahsettiğim kokuyu da sevmeyecektir.

Eski 22-06-2009, 13:53   #832
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Bence bu kokuyu herkes duymalı.Olmaz böyle birşey.Çok güzel.
Sayın Mutlu Kutlu'ya beni ful sahibi yaptığı için sizlerede bana bu güzel çiçeği tanıttığınız için çok teşekkür ediyorum

Eklenen Resimler

nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 15:05   #833
Ağaç Dostu

Maaşaallah Sn.nuzel, e artık siz de iflah olmaz fulcülerden oldunuz demektir. Bir kere o kokuyu aldınız mı, kurtuluşu yok, bilesiniz!

Bu arada, benim fuller niye açmıyorrr!!!???

Mutlu Kutlu? Omar? Oğuzhan? Diğer arkadaşlar????

Neden??!! Neden!!! Hala gonca oluşumu yok?

Fosfor ağırlıklı gübre verip de bu sefer demir eksikliğine de yol açmak istemiyorum; yoksa fosfora boğar, gonca patlaması yaptırırdım ben ona ya neyse!

Eski 22-06-2009, 15:53   #834
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Sorma Sn.Lerdemir 2 tane daha sipariş verdim.Gelirse biri geçince diğeri açsın.

nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 22:45   #835
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sevgili Lerdemir ,Yeni filizler var gonca oluşur.Varmı yeni filizler.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 22:56   #836
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Fulcü arkadaşlar,
Bugün Arap Yaseminim 3. çiçeğini verdi dün küçükken bugün gece eve geldiğimde tomurcuk açmış ve mis mis kokuyordu ben de makasla kestim ve domatese koydum şimdi odamda duruyor.
Merak ettiğim dalından kesmekle hata mı ettim bu şekilde kesip domatese saplamak dalında durduğu kadar ömrünü kısaltır mı?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 00:25   #837
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sehersongur Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Seher Hanım,

Ben de Bursa'da yaşarken bu bitkiyi çok aramıştım. Heykel Tuzpazarı'ndaki Çiçek Pazar'ında bulmuştum. Oraya bir bakın isterseniz.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 07:40   #838
Ağaç Dostu

manolya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2008

Name:  ful tomurcuk.jpg
Views: 1984
Size:  18.1 KB

Name:  ful-tomurcuk1.jpg
Views: 1984
Size:  16.8 KB

Name:  ful1.jpg
Views: 1962
Size:  9.6 KB

Name:  ful.jpg
Views: 2076
Size:  25.9 KB

Name:  ful-yasemin.jpg
Views: 8614
Size:  52.3 KB

(Sabah saat 10 dan itibaren akşama kadar güneş altındalar. Gün aşırı 1 litre kadar su veriyorum. Saksı harcı; bahçe toprağı+torf ve az miktarda yanmış koyun gübresi.)

manolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 08:41   #839
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Maaşaallah Sn.nuzel, e artık siz de iflah olmaz fulcülerden oldunuz demektir. Bir kere o kokuyu aldınız mı, kurtuluşu yok, bilesiniz!

Bu arada, benim fuller niye açmıyorrr!!!???

Mutlu Kutlu? Omar? Oğuzhan? Diğer arkadaşlar????

Neden??!! Neden!!! Hala gonca oluşumu yok?

Fosfor ağırlıklı gübre verip de bu sefer demir eksikliğine de yol açmak istemiyorum; yoksa fosfora boğar, gonca patlaması yaptırırdım ben ona ya neyse!

Sn. lerdemir,

Yoğun gübre ile fulünüzü yormayacaksınız, di mi?

Benim fulde 3 adet mercimek boyutunda tomurcuk oluştu. 2008 yazında temmuz sonuna doğru açmıştı. Sanırım bu yaz daha erken açacak. Nasıl? derseniz; seyrek olarak çiçekli bitkiler için olan "çiçek coşturan" veriyorum. Birde marketten 1 kg. domates aldım. Blander ile püre haline getirip Ful ve Ful-yasemine bölüştürdüm. Yakıcı güneş ve seyrek sulama rejimi ile bu yaz erken tomurcuklandı. Benim reçetem bu.

Ayrıca tijli ful için operasyonum da devam ediyor. 2 yerden turnike ile yan ana dalları birbirine mümkün olduğunca yaklaştırıyorum.

Eski 23-06-2009, 09:29   #840
Ağaç Dostu

Sn.omar,

Tijli fulünüz harika ve emsalsiz olacak!

Benim fullere gelince...

Sabahın ilk ışıklarından öğlen 14:00'e kadar, güneş ışığı doğrudan benim iki saksı fulümün üstünde; sonrasında da ortam aydınlık kalıyor gün batımına kadar.

Ara sıra NPK 20-20-20 kompoze gübre+hümik asit+iz elementler+demir+kalsiyum nitrat veriyorum. Kurudukça sulama yapıyorum. Rüzgar alan, açık bir balkondalar.

Bakalım... Sabırla bekliyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Sevgili Lerdemir ,Yeni filizler var gonca oluşur.Varmı yeni filizler.
Yeni sürgünler var; burada çiçeklerin yeni sürgünlerin tepelerinde açtığını arkadaşlar söylediğinden beri tepe sürgünü budaması yapmıyorum.

Açacak; elbette... İlla ki açacak!

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024