agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bu Bitkinin Adı nedir? (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=408)
-   -   Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (2005-2009) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=479)

herbaryum 18-07-2007 21:50

Oya ağacının beyaz bir varyetesi, Latincesi "Lagerstroemia"

sabah 19-07-2007 13:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 121605)
Fotoğraftaki bitkinin adı nedir?
Elimdeki kitaptan yapraklarını Zebrinaya benzettim. Ancak çiçekleri farklı. Çiçeği Rhoeo'nun çiçeğine benziyor ama onunla da yapraklar tutmuyor :-).
Önde kese gibi yuvanın içinde çiçekleri görünmekte.

Eklenti 14360

Sonunda buldum; Tradescantia spathacea - Rhoe discolor - imiş.

Forumda daha önce de sorulmuş ve cevaplanmış.

tlts 21-07-2007 02:15

Merhabalar,
Ben de yardım edebileceklerden bir çiçeğin ismini öğrenmek istiyorum. Eğer ismi dışında nasıl üretebileceğim hakkında da bilgi verirseniz çok memnun olurum.
şimdiden teşekkürler.
http://img384.imageshack.us/img384/2...0037if2.th.jpg

http://img384.imageshack.us/img384/5...0038cz8.th.jpg

herbaryum 21-07-2007 08:19

Mesaj 1321

Bitkinin ismi "Caesalpinia gilliesii" (Familya: Leguminosae), Aslan bıyığı, Tavus çiçeği, Cennet Çiçeği, Cennet kuşu çalısı.

hassoman 21-07-2007 10:49

Sayın Tlts,
Bu bitki için lütfen bakınız:
http://www.agaclar.net/galeri/showim...imageuser=1856

herbaryum 21-07-2007 13:10

1323 Nolu mesajdaki linkte görünen bitki Caesalpinia fakat yanlış isimlendirilmiş, Poinciana ismi Delonix isimli bitkiye veriliyor sanırım. 1321 Nolu mesajdaki bitki Paşa bıyığı da denen Latincesi Caesalpinia olan bitkidir.

Kudret 21-07-2007 14:01

Ayrıca bodur akasya ve cennet gülü de deniyor.Tohumdan rahtlıkla üretebilirsiniz..

tlts 21-07-2007 15:45

Çok teşekkürler. Bir hobici olarak sizlerden öğreneceğim çok şeyler var. Her işin ustası ayrı tabi.

Sebahattin Sargın 21-07-2007 18:14

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bu bitkileri Bursa ekibi olarak Uludağ bitki ve florasını gözlemlemek için yaptığımız treeking sırasında çektik. Fakat isimlerini ve türlerini belirliyemedik, şimdi bu konuda sizlerin yardımlarını bekliyorum...

Eklenti 16505

Eklenti 16506

Eklenti 16507

Eklenti 16508

Eklenti 16509

Sebahattin Sargın 21-07-2007 18:33

2 Eklenti(ler)
Eklenti 16510

Eklenti 16511

herbaryum 21-07-2007 19:18

Mesaj 1327
1-2-3-4 Hypericum calysinum (Binbirdelik otu, Sarı Kantaron)
5- Campanula latiloba (Endemik) Çan çiçeği
Mesaj 1328
1-Sanırım Euphorbia amygdaloides Sütleğen
2-Verbascum sp. Sığır Kuyruğu

Sebahattin Sargın 21-07-2007 19:26

Sevgili herbaryum çok teşekkür ederim, yardımcı olduğun için ;)

cicoz 23-07-2007 10:37

bu bitkinin adı ne?

1 Eklenti(ler)
Herkese merhaba...
Bu çiçeği bir yakınımdan aldım adı ve nasıl bakım istediği hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.:confused:

Fatma E. 23-07-2007 10:42

1 Eklenti(ler)
Bu çiçeği eşim almış. İşyerinde bakıyordu, geçen yıl askere giderken eve getirdi. 3-4 ay kadar sürekli çiçekliydi. Kırmızı minik çiçekleri var. Şimdi çiçeği kalmadı ama ben ancak bugün fotoğrafını çekebildim. Bu çiçeğin adı nedir acaba?

Çok dayanıklı bir çiçek olduğunu söyleyebilirim. Evime yeni taşındığımda balkonu ve evi toparlayana kadar birkaç gün pencerenin önünde beklesin diye koymuştum, ama malesef yaklaşık 10 metreden aşağı düştü :( Saksısı kırıldı ama neyse ki çiçeğime 2,5 aydır birşey olmadı. Hatta sanki yeni yeri iyi geldi gibi. Her yaprağın yanından yeniden dallanıyor (Bazıları fotoğrafta da görülebiliyor).

Bu arada çiçeğin bakımı nasıl yapılmalı bilgi verirseniz sevinirim. Ben doğuya bakan kapalı balkonumda tutuyorum. Toprağı kurudukça su veriyorum ve çok düzenli olmasa da gübre vermeyi planlıyorum. Planlıyorum dedim çünkü 1 senedir hiç vermemiştim, sadece geçen hafta verdim. Gübreleme işinin gerekliliğini de bu forumda öğrendim. Ben eskiden sulamanın yeterli olduğunu düşünüyordum.

Yazıdan da anlaşılacağı gibi çiçek bakımı konusunda pek tecrübeli değilim, yardımcı olursanız sevinirim.

sukranayalp 23-07-2007 14:00

Sn Çiçekçi, sizin elinizdeki çiçek Crassula türü. Sukulent bir bitkidir. Genel olarak Güney Afrika bitkisidir. Bakımı kolaydır. Yeter ki çok su vermeyin. Haftada bir sulama yaparsanız iyi olur. Çok iyi bakıp yetiştirdiğiniz belli oluyor. Üretimi de çok kolaydır. Bir adet yaprağı dala bağlandığı yerden koparıp bunu dere kumu ve kompost ile karışık bahçe toprağına batırarak bir hafta içinde köklendirebilirsiniz.Saksıda kesinlikle su birikmemeli.Bu nedenle saksı altında delik olmalı ve toprağın içine yeterince dere kumu eklemelisiniz.Yukardaki fotoğrafta sanırım torfa perlit eklenerek hava geçirimliliği arttırılmış. Sıcağı seven bir bitkidir. Ama direkt olarak güneş ışınlarının gelmesinden hoşlanmaz. Yaz döneminde rahatlıkla balkonda bakabilirsiniz. İdeali pencere arkasındadır.Sıcaklık değişimleri bitkiyi sarsar.

Mine Pakkaner 23-07-2007 14:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cicoz (Mesaj 133757)
Herkese merhaba...
Bu çiçeği bir yakınımdan aldım adı ve nasıl bakım istediği hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.:confused:

Cicoz çiçeğinizin adı Peperomia caperata .Bakımı http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=42 adresinde bir başlık açıp orada sorarsanız tecrübelerini paylaşacak olan üyelerimiz olacaktır.

Sebahattin Sargın 23-07-2007 15:56

1 Eklenti(ler)
Bu bitkiyi Bursanın Çağlayan köyünde bulunan Gündoğdu kayalıklarına çıktığımda çekmiştim. Fakat türünü bilmiyorum, yardımcı olabilirmisiniz acaba?

Eklenti 16580

herbaryum 23-07-2007 19:12

Aubrieta olympica (Brassicaceae), Türkçesi Obrizya, Uludağ için endemik bir tür.

Fatma E. 23-07-2007 21:30

Teşekkürler sukranayalp. Sonunda öğrendim çiçeğimin ismini. Ayrıca vakit ayırıp detaylı bilgiler vermenize çok sevindim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 133848)
Saksıda kesinlikle su birikmemeli.Bu nedenle saksı altında delik olmalı ve toprağın içine yeterince dere kumu eklemelisiniz.

Çiçeğin saksısını değiştirirken dibine çakıl taşları eklemiştim, sanırım doğru bişey yapmışım.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 133848)
Yukardaki fotoğrafta sanırım torfa perlit eklenerek hava geçirimliliği arttırılmış.

Açıkçası bu konuda birşey söyleyemeyeceğim. Poşetlerde satılan çiçek toprağına ekmiştim, içeriğini bilmiyorum.

cicoz 24-07-2007 11:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 133853)
Cicoz çiçeğinizin adı Peperomia caperata .Bakımı http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=42 adresinde bir başlık açıp orada sorarsanız tecrübelerini paylaşacak olan üyelerimiz olacaktır.

İlginize çok teşekkür ederim Mine Hanım....

nevsune 25-07-2007 10:58

1 Eklenti(ler)
Bu üzüm mü? Biz ekmedik, saksıda kendi kendine 3 kök çıktı.

Derya Özen 25-07-2007 11:13

Evet üzüm, yaprakları bütün ve çok hoş görünüyor. Bence daha büyük bir saksıya alıp, bahçeye dikilse çok güzel olur.

nevsune 25-07-2007 16:00

Merhaba Derya'cığım,
sen bunun böyle göründüğüne bakma, yakın çekim de ondan büyük duruyor. Toprağını bu yıl değiştirmişti saksıların annem, demek orada üzüm çekirdekleri varmış.

Derya Özen 25-07-2007 16:36

Size sürpriz yapmış anlaşılan, ben asmayı çok severim. Apartmanda yaşamamıza rağmen, apartman bahçesine asma diktik; şimdi balkonumuza harika bir gölgelik oldu. Sen ona iyi bak Nevsune Teyze. :)

MSaygin 26-07-2007 23:21

1 Eklenti(ler)
merhaba,

(Cornus florida 'Plena') diye geçiyor, bu bitkinin Türkçe ismi nedir acaba?

Teşekkürler,

Güler 26-07-2007 23:40

Sevgili MSaygın,
Elimde Roy Lancaster'ın bir kitabı var. Orada Cornus florıda (beyaz bulut) diye bir tabir kullanmış.

sukranayalp 27-07-2007 09:05

Sn M sAYGIN ,
Cornus bitkisinin Türkçe adı kızılcıktır.
Ama halkımızın kızılcık olarak yaygın halde tanıdığı meyvenin latince adı Cornus mass'tır. Aynı zamanda sopası meşhurdur. Kızılcık sopası denir ; odunu çok esnek, dayanıklı ve değerlidir. Mobilya yapımında da bu özelliklerinden dolayı ayrı bir yere sahiptir.
Cornu florida ise süs kızılcığı olarak geçer.Cornus sanguinea için de süs kızılcığı diyoruz.

cemal.S 27-07-2007 11:07

Kızılcıklar oldumu
Selelere doldumu
Gönderdiğim çoraplar
Ayağına oldumu hey hey

Mendili eline
Mendil verdim geline
Karakına yollamış
Yar benim ellerime

Sanırım halk arasında bahse konu kızılcık bu dörtlüklerde anlatılan yörelere göre ad değiştiren KİREN, ZOĞAL VS. isim alan bir Anadolu meyvesi.

Saygıyla.

sukranayalp 27-07-2007 11:17

Çok güzel bir türkümüzden söz etmişsiniz.
Anadolu'nun heryerinde yetiştirilmesi mümkün değil. Çünkü rutubeti ve bol suyu seviyor. Ayrıca kireçli topraklardan da hoşlanmıyor.
Sn Cemal S., sele zeytini ile türküde geçen seleler arasında bir bağ var mı?
Sele bir çeşit sepete verilen isim mi?

cemal.S 27-07-2007 11:23

Çok çeşitleri olan ürünü saklama,taşıma,toplama vs işlerde kullanılan sepet Anadoluda el sanatlarında her zaman var. Hatta karadenizde küfe oluyor. Hani eskilerde baş çeyizi kızlarımızın. Zeytinle olan bağı tahmin ettiğiniz gibi zeytin selede olgunlaşıyor diyede düşünebiliriz sanırım.

Saygıyla.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024