agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Bu Bitkinin Adı nedir? (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=408)
-   -   Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (2005-2009) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=479)

sukranayalp 06-06-2007 14:47

Tussilago'yu tanımanız beni mutlu etti.

nrş 06-06-2007 15:01

3 Eklenti(ler)
Selamlar; merak ettim acaba bu bitkinin isimi nedir?15-20 gün öncesine kadar çiçekleri de vardı ve neredeyse 'hanımeli' kadar güzel kokuyorlardı.Bence bahçe peyzajı için kullanabilinecek güzel bir seçenek.Çoğaltmak için çelik aldım ama denemelerim hep başarısızlıkla sonuçlandı. Eğer bitkiyi tanıyan varsa bana ismi , çoğaltma konuları gibi şeylerde yardımcı olursa sevinirim.

MissClown 06-06-2007 18:52

Bir bitkinin adını arıyorum yardım eder misiniz ?

2 Eklenti(ler)
Onu antalyada gördüm..kocaman beyaz çiçekli odun gövdeliydi..çiçekleri çok güzel kokuyordu.. ertesi sabah koşarak yanına gittim ama kokmuyordu !!!
sadece geceleri koktuğunu anladım işte resmi.. adını bilirsem ankarada bahçeme ekeceğim ..yardım eder misiniz...
bir de eee sende fazla oluyorsun demezseniz... ben aslen silifkeliyim ve adım bu nedenle yasemin..defalarca bu bitkiyi ankaraya getirdim ... kamyon arkasına sığan saksılarla bile... kışa kadar iyilerdi ve sonra...sizlere ömür :)
Adımı yaşatmak için :) önerilerinizi bekliyorum :D

Plumbago 06-06-2007 19:16

MissClown aramıza hoş geldiniz. Gerekli uyarılar yapılmış zaten size ;) Biz burada her istediğimiz bilgi için ayrı başlık açmıyoruz.

Forum kullanım kılavuzunu okuduğunuzu varsayarak aradığınız bitkinin adının Brugmansia sp. olduğunu söyleyebilirim :)

Daha detaylı bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz.

Bu bitkiyi ve yasemini Ankara koşullarında bahçenizde yetiştirebilmeniz mümkün değildir. Özellikle beyaz çiçekli yasemin, yani kokulu olanı Ankara ikliminde yaşamaya uygun bir bitki değildir.

Buket Aknar 06-06-2007 20:40

Bodur Horoz İbikleri

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kumruacaroglu (Mesaj 109884)
evetttt!!!!!! iste tam o!!! simdi fotograflarina baktim da bir daha bir tuhaf geldi bu bitki bana.
http://www.flickr.com/photos/98582948@N00/516664036/
adresindeki resimde tohum birakan govde kismi daha iyi gorulebiliyor.
cok cok tesekkurler. ileride bir sorum daha olacak bir sarmasik hakkinda :D

Sevgili Kumruacaroğlu daha önce size bahsettiğim değişik horozibiklerinin fotoğraflarını aldım sizin için yüklüyorum. Fdotoğrafların dahası da var bunlar saksı içerisinde yetiştirilmişler, öyle güzel görünüyorlar ki...Zamanı gelince tohumlarından alıp üretmeyi denemeyi istiyorum. Zaten diğerlerinden bende bol bol var...İnşallah bunlardan da edinebilirim.

yasarulutas 06-06-2007 20:53

Sevgili ada benden bir daha ki sefere çiçeklerin hangi şekilde resimlerini çekmem ve hangi özelliklerini bilmeme gerekiyorsa yazarsanız, bana büyük iyilik etmiş olursunuz ve bende sizleri az yormuş olurum. Bilgiler için teşekkürler. Bu çiçekler korumada mı yoksa değilmi? Siz benden daha biligilisiniz. Google ye weed yazdığınız zaman bir sürü site geliyor. Kimisinin linkini de vermişimdir. Kimilerinin ismini bulabiliyorum ama bunları bulamamıştım. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Dediğiniz gibi bile olsa en azından bir ışık yaktınız yolu gördüm. Bundan sonra İnşallah devam ederim.

Sevgili kardeşim verdiğin ışık doğrultusunda etrafıma baktım. Sadece bir isim çiçeklere uydu. O da Türkçe adı "kızıl eyilik" olan. Ama dedim ya. Işık her zaman ışıktır. teşekkür

Güler 06-06-2007 21:11

Sevgili kumruacaroğlu,
Tohumlarını gösterdiğin sarmaşıktan ben de var. Söylediğin gibi kuvvetli bir sarmaşık türü değil ama japon fenerini andıran topları görmeye değer. Sezon sonunda bitki kuruyor ama etrafa düşen tohumları sayesinde seneye yeniden çıkıyorlar. Ben o tohumları pandaya benzetirim, sık sık ekersen çok güzel bir görüntü oluşturuyor. selamlar

nrş 07-06-2007 10:54

4 Eklenti(ler)
acaba bu ilk resimdeki bitkinin adı nedir ?Zavallı işyerinde bakımsızlıktan bu hale gelmiş. Bakmayı düşünüyorum. İsmini , bakımını , şu anki sorununu söyleyen olursa sevinirim.
Forumda yeniyim uygun topicte değilsem eğer kusura bakmayın ama çok farklı mesajlar açıp bilgi kirliliği yaratmak istemedim. Bu yüzden diğer 3. ve 4 . fotoları da ekledim Acaba bu çam 'porsuk' türü mü ve diğeri de yüksük otu denilen bitki mi ? Şimdiden teşekkürler...(Çam ağacı farkındaysanız diğer fotolarda da fonda yer alıyor)

Ferda Ülkümen 07-06-2007 11:16

Sayın nrş
Birinci resimdeki bitki yucca.Işıksız kalmış gibi görünüyor.Üçüncü resimdeki ise hatmi çiçeği.İğne yapraklıların türlerini ayıracak fazla bilgim yok ama porsuğa benzetemedim.

nrş 07-06-2007 12:12

Öncelikle teşekkür ederim Ferda Bey . Sorularıma cevap vererek gösterdiğiniz nezaket için. (Sukulent konusunda da yardımcı oldunuz , sağolun.)
Üçüncü resimdeki hatmi bildiğimiz tıbbi bitki olan mı?

Not anlamı olur mu bilmem ama foto ayarını unutmuşum resimler bugünün:p

Ferda Ülkümen 07-06-2007 13:13

Tıbbi bitki olan:Althea officinalis.Bu da althea ama bildiğim kadarıyla officinalis olan tür boş arsalarda yetişen pembe renklisi,bu kültür formuna benziyor.Aradaki farkı ben de merak ediyorum şükranayalp veya Mine hanımdan doğrusunu öğrenebiliriz.

çiçeksever 07-06-2007 13:49

1 Eklenti(ler)
Eskişehirde bir evin bahçesinde gördüm.Adını merak ettim.

sukranayalp 07-06-2007 14:27

Sn çiçeksever, Yucca filamentosa: Avize çiçeği.

sukranayalp 07-06-2007 14:35

2 Eklenti(ler)
Sn. NRŞ, 2. fotoğraftaki lübnan sediri.

Sn Ferda hanımın dediği isim doğru. Boş arazilerde yaz boyunca sıklıkla ratlayacağınız bir çiöek. Genelde 2 yıllık yaşam süresi oluyor ve dökülen tohumları ile yeniden yeşeriyor. Bir akaç türü mevcut. Ebegümeci de bu bitki ile aynı familyaya veya aileye mensup. Hatta hatmi de.
Bauları ağaç hatmi, bazıları gül hatmi diyorlar. Tıbbi olarak kullanılanın tür adı Althea officinalis. Ancak hangi kısmından ve ne amaçla, ne oranda drug elde edildiğini bilmiyorum. Sizin fotoğraftaki ise Althea rosea. Bir de siyah çok gösterişli çiçekleri ile Althea nigra vardır.Bunların haricinde başka türleri de olabilir ama benim bildiklerim bunlar. Aşağıda da Althea officinalis ile Althea rosea nın fotoğraflarını göreceksiniz.

Ferda Ülkümen 07-06-2007 14:48

Althea officinalis'in kurutulmuş çiçekleri balgam söktürücü olarak kullanılır.

Plumbago 07-06-2007 15:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 114682)
Sn. NRŞ, 2. fotoğraftaki lübnan sediri.

Dal yapısı Lübnan sedirinden daha çok Cedrus deodara'ya (Himalaya sediri) benziyor.

bahcevan0618 07-06-2007 17:53

merhaba. çiçeğe çingülü denildiğini biliyorum

sukranayalp 08-06-2007 09:57

5 Eklenti(ler)
Evet Sn bahcevan, çin gülü de derler.

Sn plumbago, Himalaya sediri ile Lübnan sediri küçükken sarkık görünümü ile birbirine benzer. Ama Lübnan sedirinin yaprak uçlarındaki yeni ibreleri daha sarıya yakın açık renktedir.

Sn Yaşar Ulutaş, size de 5-6 adet fotoğrafınızla ilgili tahmin ettiğim çiçek fotoğraflarını göndereceğim. Sn. Ada size güzel bilgiler vermiş, ama sanırım bu bilgiler sizi tatmin etmemiş. Fotoğraflarla daha iyi aydınlatacağımı sanıyorum.
1-Melittis
2-Centaurea (koruma altındaki bitkilerden biri)
3-Pulsatilla (koruma altındaki bitkilerden biri)
4-Arnebia (İç Anadolu'da çok yaygın)
5-Borago (halk içinde hodan olarak bilinir ve yemek yapımında kullanılır. Şifalı özelliği mutlaka vardır, ama ben bilmiyorum)

sukranayalp 08-06-2007 10:00

Sn Yaşar Ulutaş , sadece Pulsatilla konusunda emin dedğilim. En yakın tahminim şimdilik bu.

DarkYES 08-06-2007 11:19

http://farm1.static.flickr.com/237/5...bb04f4127c.jpg

Bi bitkinin adını bilen var mıdır? :)

sukranayalp 08-06-2007 12:58

Çok güzel bir çiçek, ilk defa görüyorum, araştıracağım.

Derya Özen 08-06-2007 13:28

Ben de Dark'ın yüklediği resim hakkın da bazı bilgiler vereyim. Belki daha kolay bulursunuz o zaman. Çiçeğinin tül gibi görüntüsünü sizi yanıltmasın. Sert bir çiçek dokusu vardır. Ankara'nın bozkırları bu çiçekle doludur. Kıraç yerleri de sevdiği bir gerçek. Çünkü su kenarın da bu çiçeği görmek imkansız diyebilirim.
Biz ona köy de top çiçeği diyorduk, tabi bu bizim uydurduğumuz bir isim.

ada 08-06-2007 14:25

Bir Scabiosa. S.rotata olabilir?

ada 08-06-2007 14:27

Sayın Yaşar Ulutaş,

Aslında ben de size tam olarak bu bitkinin Türkçe adı budur, Latincesi şudur demek isterim. Ama Türkiye'de şu anda yaklaşık 10 000 bitki çeşidi var. Ve bunlardan yaklaşık 3 000'i sadece Türkiye'de yetişiyor. Ve her ortalama 5 günde bir yeni bir bitki bulunuyor, Türkiye Florasına ilave ediliyor. Yani sizin fotoğrafını çektiğiniz bitkiler 10 000 bitkiden biri olamilir. veya hiç bilinmeyen bir örnek te olabilir. Bunlara ait resimleri de bulmak özellikle Türkiye bitkileri açısından çok zor. Bu nedenle resimlerini internette bulmanız da zor.
ayrıca 10 000 bitkinin herbirine maalesef Türkçe isim verilmemiş. Halk kullandığı ve çok iyi tanıdığı bitkileri isimlendiriyor. İşine yaramayanlara ot diyor.
Bu foruma ismini öğrenmek için konulacak bitki fotoğraflarına gelince, öncelikle hangi yörede yetiştiği ve kabaca nasıl alanlarda yetiştiği yazılmalı. Örn. Adana, sulak yerler gibi. Sonra hangi tarihte resmin çekildiği belirtilmeli. Fotoğrafta ise olabildiğince tam bitki, yani boyunu da anlayabileceğimiz, yaprakları net olan, ve özellikle çiçekleri net olarak görülebilecek şekilde olmalı. Varsa meyvesi de konulmalı. Bütün bunlar çok zor biliyorum. Ama inanın başka türlü çok sağlıklı sonuca varılmıyor.
1. Örnek büyük bir ihtimalle Salvia cadmica, 3. örnek kesinlikle Labiatae familyasına ait, 5. örnek Geum rivale daha önce yazdığımdan farklı biliyorum, benim hatam ezbere konuşmamam gerekiyordu. Kusura bakmayın.

DarkYES 08-06-2007 14:27

http://farm1.static.flickr.com/254/5...64419c2faa.jpg

Yakın plan.

cemal.S 08-06-2007 14:44

Yakın plandanda baktım ama inanın bulamadım arılar sever diye tahmin ediyorum. Benimkisi sadece bir tahmin. Bende çok merak ettim şimdi. Bir an önce şu isim konusu umarım sonuçlanır.

Saygıyla

DarkYES 08-06-2007 14:47

Yaptığım araştırmada -Sayın ada'nın tahmini doğrultusunda- bu bitkinin Scabiosa stellata olduğuna kanaat getirdim.

Hatta bu sayfadaki tohum yapısını kontrol etmek için bir tanesini parçaladım :)
http://www.populerbilgi.com/bitki/tohum5.php

Türkçe'de Kum Otu olarak geçmekte.

Yapı olarak şuhna da fazlasıyla benzemekte.
Burada:

Balıkcı 08-06-2007 14:52

Pitthosphorum'a benziyor.
Çiçekleri beyaz ve parfüm gibi kokulu.!!?

Balıkcı 08-06-2007 15:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nrş (Mesaj 114585)
acaba bu ilk resimdeki bitkinin adı nedir ?Zavallı işyerinde bakımsızlıktan bu hale gelmiş. Bakmayı düşünüyorum. İsmini , bakımını , şu anki sorununu söyleyen olursa sevinirim.
Forumda yeniyim uygun topicte değilsem eğer kusura bakmayın ama çok farklı mesajlar açıp bilgi kirliliği yaratmak istemedim. Bu yüzden diğer 3. ve 4 . fotoları da ekledim Acaba bu çam 'porsuk' türü mü ve diğeri de yüksük otu denilen bitki mi ? Şimdiden teşekkürler...(Çam ağacı farkındaysanız diğer fotolarda da fonda yer alıyor)

Çam ağacı(resim net değil ama) bana sedir gibi göründü.
Diğerlerini Ferda hanım cevaplamış.:p
Bildiğim kadarıyla hatminin şifalı olanı, ağaç gibi olan beyaz (veya pembe) çiçek açan.

sukranayalp 08-06-2007 15:07

Sn Balıkçı sizi görmek ne güzel.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024