agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2008, 23:57   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergül Mesajı Göster
İpek böceklerim kozaya girmeye başladı, uzun bir arayıştan sonra birtanesi köşeyi beğendi, diğeri biraz utangaç, yaprağın içerisine gizlendi =). Koza için yer ararken firar edenler de vardır aman dikkat edin.
Dut yapraklarını kıyarak vermelisiniz. Yaprakların üzerindeki dutları da temizlerseniz daha iyi olur.

Düzenleyen Sergüzen : 29-04-2008 saat 00:04
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 22:02   #32
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sayın Sergüzen; benim merak ettiğim durum şu: Kozalar (benimkiler halen kozaya girmedi ama merak ediyorum) örülmeye başlandığında kozaları oralardan ayırıp nasıl bir yerde muhafaza etmeliyiz ki kozalardan çıkan kelebekler sağlıklı bir ortama çıkabilsin.

Bugün bir arkadaşa bu durumu danıştım, o bana kozaları ya bir kumaş ya da karton üzerine yerleştirip kelebekleri beklemem gerektiğini ardından da kelebekler çıkınca çiftleşip yumurtlama olayı olunca kelebekler ölünce kumaşı uygun yerde saklamam gerektiğini söyledi.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 23:38   #33
Ağaç Dostu

Tablo B-2. Larva devresinin safhaları ile bu safhalarda gerekli ısı ve nem düzeyleri

Safha

Süre Isı ve nem şartları

1.yaş
Yem yeme
3 gün
26-28°C %85 nem

Deri değiştirme
20 saat

2.yaş
Yem yeme
2 gün

Deri değiştirme
20 saat

3.yaş
Yem yeme
3 gün
24-26°C %80 nem

Deri değiştirme
1 gün

4.yaş
Yem yeme
5 gün
22-24°C %75 nem

Deri değiştirme
1 gün

5.yaş
Yem yeme
9-10 gün
20-23°C %70 nem

Larvalar yem yeme safhasında çok iştahlıdırlar ve sürekli taze dut yaprağı yerler. Baş vücuda oranla küçüktür, derinin parlaklığı ve gerginliği artar. Deri değiştirme (uyku) safhası başlangıcında yemeyi keserler ve durgunlaşırlar. Dinlenmek için yer ararlar. İpeğimsi bir madde salgılayarak yapraklar üzerine tutunurlar, başlarını yukarı kaldırarak hareketsiz bir şekilde dururlar. Deri değiştiren larvaların vücudu büyümüştür. Baş vücuda oranla büyüktür. Yem yeme safhasında parlak ve gergin olan deri, deri değiştirme sonrası gevşer, buruşur ve solgunlaşır.

Tablo B-2’de verilen yem yeme ve uyku safhalarını geçerek 5. yaş yem yeme safhasına ulaşan böcek hemen hemen yumurtadan çıkış ağırlığının 10000 katına ulaşmıştır. Bu gelişme 20-25 günlük süre içerisinde oluşmuştur. Böcek erginleştiğinde genellikle 7.-9. günlerde yem yemeyi keser, tedirginleşir, başını yukarı kaldırarak sallamaya ve oldukça nemli bir sıvı salgılamaya başlar. Göğüs ve karın segmentlerinin yarı şeffaf olması nedeniyle vücudunun hemen hemen % 40’ını kaplayacak şekilde genişlemiş olan ipek bezleri deri altında fark edilebilir. Sindirim kanalının boşaldığı ve larvanın kehribar rengini aldığı bu aşamada ipekböcekleri koza örmeye hazırdır ve askıya alınmaları için toplanmaları gerekir. Askı olarak temiz olmak kaydıyle balık ağlarınını kullanabilirsiniz.

Eski 29-04-2008, 00:01   #34
Ağaç Dostu

Tohum alma işi zor bir olay. Önce sağlıklı kozaları seçip onların içinden kelebek çıkmasını sağlamalısınız. Çiftleşme, çiftleşme odaları veya dolapları denen belli donanıma sahip ( ısı ve rutubeti ayarlanabilen) yerlerde olur.

Eski 29-04-2008, 18:39   #35
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Sergüzen, verdiğin yararlı bilgiler için çok teşekürler, bana ipek böceklerini Buket Hanım verdi benimkiler bahsetiğiniz tüm evrelerden geçip kozaya girdiler ama Buket'tekiler kozaya girmediler (12 tırtıl, 6'sı bende-6'sı Buket'te)

Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 21:59   #36
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Benimkiler de kozaya girmeye hazırlanıyorlar. Sabah okula gittim, geldiğimde durum böyleydi. Bu arada kızımın bir arkadaşı ipek böceği tırtıllarının cinsiyetini ayırd etme yöntemi olarak; "tırtılların üzerindeki halkalar veya çizgiler siyahsa erkek olurmuş" dedi. Bu iddianın doğruluğunu bilen var mı?

Eklenen Resimler

Eski 30-04-2008, 22:07   #37
Ağaç Dostu

Yanılmıyorsam tırtıllar köşeli bir yerdeler. Ağ veya bir dut dalı üzerine koyarsanız. Koza örmeleri kolaylaşır.

Eski 30-04-2008, 22:22   #38
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Evet kutunun köşesini seçmiş ben diğerlerine kutu içerisine kuru bir dal koymayı düşünüyorum. Köşede çalışan işi daha da ilerletti ona zarar vermeden dalı koymaya çalışacağım.

Eski 12-05-2008, 23:13   #39
Ağaç Dostu

Kelebeklerinizin bu günlerde dışarı çıkmaları gerekmiyor mu? Yoksa kozaların cazibesine dayanamayıp onları kozaların içinde mi bıraktınız?

Eski 12-05-2008, 23:22   #40
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Bendeki tüm tırtıllar kozaya girdiler. Ama henüz çıkan yok. Onları yavaş yavaş yerlerinden alıp başka bir yere sıraladım. Ama daha hareket yok.

Eski 12-05-2008, 23:40   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Ben de küçükken komşumuzun verdiği birkaç ipekböceği tırtılını beslemiştim. Bütün aşamaları izlemek çok hoş. En sonunda kozalardan hantal, kısa kanatlı erginler çıkıyor ve hemen çiftleşiyorlardı. Dişiler koyduğum tabağa yüzlerce yumurta bırakmıştı. Birkaç gün sonra bunlardan siyah larvalar çıktı. Onları dikkatli besleyemediğim için telef olmuşlardı.

omereser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 21:58   #42
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Bir kaç gün sonra mı?

Benim hatırladığım ertesi yıl mart- nisan gibi çıktıklarıydı.

Eski 14-05-2008, 08:40   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Benimkiler hemen çıkmıştı. Herhalde larva çıkmaması için yumurtaları serin bir yerde tutmak gerekiyor.

omereser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 01:59   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2008
arkadaşlar benim 8 ipekböceğimden 1 tanesi koza yapamadı. Artık rengi değişmeye başladı turuncu bir ipekböceğim oldu. ölcek diye korkuyorum ne yapmalıyım. Birde beyaz kozalar erkekmiş doğrumu

radika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 09:52   #45
Ağaç Dostu

Sanırım artık çok geç. O böceğiniz ölecek. Veriminiz hiç de fena değil. 8 tohumdan 7 koza. Cinsiyeti renk ile belirleyemezsiniz.

Eski 23-05-2008, 18:19   #46
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Kozalardan kelebekler çıkmaya başladı. Hatta bugün kozalardan birtanesinin kımıldadığını gördüm. Dikkatlice incelediğimde içerisinde kelebeğin uğraştığını, çıkardığı seslerden anlaşılıyordu. Yalnızca bir sorun var bu bahsettiğim durum yaklaşık bir saat sürdükten sonra halen kelebek dışarı çıkamadı.

Eski 23-05-2008, 23:11   #47
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Radika, aynı şey bende de oldu ve malesef 6 ipek böceğim kozaya girerken 1'ini kaybettim.

Sevgili Buket, benim kelebeklerim de çıktı ve yumurtladılar bile, önce sarı olan yumurtalar sonradan siyaha döndüler.

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2008, 23:38   #48
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Benimkilerde henüz yumutlayan yok. Yukarıda bahsettiğim de daha kozadan çıkamadı. Çıkanlardan bir tanesini fotoğrafladım. İşte ...

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2008, 05:53   #49
Yeni Üye

arkadaşlar kızımın ipekböcekleri kelebeğe dönüştü hatta yumurtladı şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz bize yardım edermisiniz

Eski 08-06-2008, 13:07   #50
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Ben edindiğim tecrübeyi buradan aktarmaya çalışayım. YUmurtlayan kelebek 1-2 gün sonra ölür. Tüm kelebekler yumurtlayamayabilir. ( erkek-dişi durumuna göre) Tüm kelebekler ölene kadar bekliyorum. Şu anda tek bir kelebek kaldı. Onun da ölmesini bekliyorum ( ne acı bir durum ) Hepsi bitince yumurtaları uygun bir yerde muhafaza etmeyi düşünüyorum. Sanırım en güzel bilgileri Sn Sergüzen bize verebilecek.

Bu arada benim de bir sorunum var. Daha önce belirttiğim gibi kozalardan ikisinde kelebekler çok uğraşmasına rağmen çıkamadı. Onların durumu ne? anlayamadım

Eski 08-06-2008, 16:33   #51
Yeni Üye

Buket Aknar benim bütün kelebeklerim kozadan çıktılar. bu yumurtaları nerede muhafaza edeceksiniz. Çünkü benim kelebeklerimin hepsi öldü. Yumurtalar gri oldular öylece duruyorlar.

Eski 08-06-2008, 23:45   #52
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Ben kelebekleri bir ayakkabı kutusuna geçirip altlarına da kağıt peçete yerleştirmiştim. Bu arada kutunun kenarlarına da yumurtladılar. Son kelebek te ölünce kutuyu kapatıp evimin üst kata çıkan merdivenlerin altında ayakkabı odası şeklinde kullanılan kısıma yerleştirmeyi düşünüyorum. (ayakkabı almak için odaya her girdiğimde görüp hatırlamak ve unutmamak için! ) Ama farklı bir şey yapmamız gerekiyorsa umarım bizi uyaran olur.

Eski 13-06-2008, 15:06   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Bende ipek böceğini okul yıllarında severek besledim . Resimlerini görünce çocukluğuma gittim bir an.. 5-6 tane olan ipek böceklerimin koza ördüklerini , kozayı delerek kelebek olup çıktıklarını , kelebeklerin yumurtalarını , belli bir süreç sonrasındada yavrularının büyümesini izlemek o yıllarda benim için güzel bir hobi olmuştu. İpek böceği yavrularım büyümeye başlayınca evdekiler tarafından ipek böceği yetiştirmecilikle ilgili bir yer aranıp tüm ipek böceklerim verildi . Gerçekten çok fazlaydılar ( yaklaşık 700 civarı ) . Fazla derin olmayan karton kutuların içindeydiler . Kutuların köşelerine koza örmüşlerdi . Kozayı örerken izlemek inanılmaz . Ağızlarından çıkardıkları madde havayla temas edince ipek haline geliyor . Bu kadar çoğalacaklarını hiç hesap etmemiştim . Bende artık dut yaprağı yetiştiremez olmuştum . (Yaprakları inanılmaz hızda bitiriyorlar . Yaprak damarları kalıyor sadece ) Etraftada yapraklı dut ağacı bırakmıyordum . Onları toplayıp birde buzdolabında muhafaza ediyordum . O zamanlarda ege bölgesinde oturuyorduk . Antalyada hiç ipek böceğine rastlamadım . 3 tanede civcivime horoz olana kadar baktım . Bizimkiler onlarıda verdiler birilerine . Köpeğimede 7 yıl baktım . Bu arada her türlü kafes kuşunada baktım . muhabbet , cennet papağanı , japon bülbülü , kanarya vs.. var . Geçen yaz tatile çıkmadan önce içinde çeşit çeşit balığın olduğu ama şimdi boş olan büyük bir akvaryumumda var . Bir kedim bile vardı taaki kardeşim onu balkondan aşağıya atana kadar...Ama birtek köpeğimi unutamıyorum .

Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 15:16   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Sevgili Buket ; bende kutuyu görülmeyecek bir kenara kaldırmıştım . Birgün aklıma gelip baktığımda yavrular çıkmıştı . Yavrulara dut yaprağını ince ince doğrayarak verdim .

Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 15:21   #55
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ErtanGM Mesajı Göster
Bende ipek böceğini okul yıllarında severek besledim . Resimlerini görünce çocukluğuma gittim bir an.. 5-6 tane olan ipek böceklerimin koza ördüklerini , kozayı delerek kelebek olup çıktıklarını , kelebeklerin yumurtalarını , belli bir süreç sonrasındada yavrularının büyümesini izlemek o yıllarda benim için güzel bir hobi olmuştu. İpek böceği yavrularım büyümeye başlayınca evdekiler tarafından ipek böceği yetiştirmecilikle ilgili bir yer aranıp tüm ipek böceklerim verildi . Gerçekten çok fazlaydılar ( yaklaşık 700 civarı ) . Fazla derin olmayan karton kutuların içindeydiler . Kutuların köşelerine koza örmüşlerdi . Kozayı örerken izlemek inanılmaz . Ağızlarından çıkardıkları madde havayla temas edince ipek haline geliyor . Bu kadar çoğalacaklarını hiç hesap etmemiştim . Bende artık dut yaprağı yetiştiremez olmuştum . (Yaprakları inanılmaz hızda bitiriyorlar . Yaprak damarları kalıyor sadece ) Etraftada yapraklı dut ağacı bırakmıyordum . Onları toplayıp birde buzdolabında muhafaza ediyordum . O zamanlarda ege bölgesinde oturuyorduk . Antalyada hiç ipek böceğine rastlamadım . 3 tanede civcivime horoz olana kadar baktım . Bizimkiler onlarıda verdiler birilerine . Köpeğimede 7 yıl baktım . Bu arada her türlü kafes kuşunada baktım . muhabbet , cennet papağanı , japon bülbülü , kanarya vs.. var . Geçen yaz tatile çıkmadan önce içinde çeşit çeşit balığın olduğu ama şimdi boş olan büyük bir akvaryumumda var . Bir kedim bile vardı taaki kardeşim onu balkondan aşağıya atana kadar...Ama birtek köpeğimi unutamıyorum .
Sn ErtanGM; mesajınızı okuyunca aklıma Sezen Aksu'nun "Bir Kedim Bile Yok" şarkısı geldi

Eski 23-12-2008, 15:54   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2008
ipek böceği nasıl bulabilirim

Merhaba ben istanbul da oturuyorum, uzun zamandır ipek böceği arıyorum ,(ilkokul yıllarımdan kalan bir özlem. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz cok sevinirim. İpek böceği nereden bulabilirim?
Bunun için Bursa'ya bile gitmeyi düşündüm ama koca şehirde ipek böceği nerden bulurum sokak sokak ilkokul gezsem, her yere haber saldım okul önünde ipek böceği satan görürseniz bana haber verin diye ..:/

bouncy bone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 23:16   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Yardıııımmmm!!!!
Ben anasınıfı öğretmeniyim ve öğrencilerime göstermek ve yaşam döngüsünü öğretmek amacıyla ipekböceğine ihtiyacım var. Sınıfım ortamında bunu sağlayabilir miyim ve bu tırtılları nereden bulabilirim?

çiğdem güner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 13:14   #58
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Merhaba Çiğdem Güner; öncelikle sitemize hoş geldiniz diyorm. Sitemizin prensipleri gereği öncelikle kendinizi burada tanıtmanız gerekmektedir. Bunun dışında "Yardııııımmmmm!!!!" şeklindeki yaklaşımlar pek de sıcak karşılanmamaktadır. Bunu bilmenizi istedim.

Ana sınıf öğretmeniyim dediniz. Ne kadar güzel. En önemlisi öğrencilerinize yaparak yaşayarak öğrenme imkaanları sunma heyecanınızı çok takdir ediyorum. Bu başlığı başından itibaren okursanız şu anda ipek böceği tırtılı bulamayacağınızı sanırım anlayacaksınız. Biraz sabır...

Eski 29-03-2009, 13:17   #59
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Acil yardım bekliyorum!

Ipek böceklerim yumurtadan çıkmaya başladı, görünce sevinçten çıldırdım. Sevincim kısa sürdü çünkü bildiğim dut ağaçları henüz açılmadı. Başka neyle besleyabilirim bilen varmı Minişlerim ölüyor

Eski 29-03-2009, 15:03   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Angry ipek böceği

yumurtaları erken sıcak ortama almışsınız.Yapacak bir şey yok bu sevimli tırtıllar dut yaprağından başka şey yemez.

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024