agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2009, 14:13   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2009
Merhaba arkadaşlari
Adım Sibel, biyoloji öğretmeniyim.istanbulda özel bir kolejde öğretmenlik yapıyorum.mayıs ayında düzenlenecek bilim şenliğinde öğrencilerimle paylaşabilmek için ipek böceğinde metamorfozu göstermeyi planlıyorum. geçen sen de yine sizin sitenizden aldığım bilgilerle güzel bir bilim şenliği geçirmiştik.Acaba bana bu sene yapmayı planladığım proje için ipek böceği nasıl ve nerden temin edebileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz? Herşey için teşekkürler.

lonicera_81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 14:55   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
İpekböceği tohumları yöreye göre Nisan sonu-Mayıs başlarında (Bursa için) Mayıs başı, yani dut ağaçlarının yapraklandığı tarihlerde yataklarına serilir. Bu larvalar sadece dutyaprağı ile beslenirler. Bu ayın sonuna doğru çok büyük bir olumsuzluk olmaz ise, bir kutu ipekböceği tohumuna sahip olacağım. Bu tohumları sınırlı sayıda istekli ile paylaşmak istiyorum.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2009, 11:15   #63
Yeni Üye

çok isterim

Öncelikle ilginize tesekkür ederim.yeni oluşacak olan larvalardan çok isterim.işin gerçeği benim istediğim tarihe tam uyuyor.nasıl irtibata geçebiliriz?sizden nasıl temin edebilirim?

Eski 05-04-2009, 21:12   #64
Ağaç Dostu

Göndereceklerim larva değil, larvadan önceki safha (tohum tabir ediliyor). Bu ayın sonuna doğru veya mayıs ayının ilk haftası. Adresi yazarsanız tohumları aldığımda size gönderebilirim. Sizde bu arada böcekleri yetiştireceğiniz mekanı hazırlarsınız. Temiz, rutubetsiz, havadar ve de loş bir mekan. İpekböceklerin bakımı konusunda, ilk sayfalarda yeterli bilgiler var. Beslenme için mutlaka dutağacının yapraklarına gereksinim var. Bu ağaçlar da temiz ve tarımsal ilaç kullanılmayan bir bölgede olmalıdır. Ağaç dalları günlük olarak temin edilir. Yani yapraklar depolanmamalıdır. İpekböceğinin bu isteklerini yerine getirebilirseniz, neden olmasın?

Eski 06-04-2009, 09:23   #65
Yeni Üye

daha öncede ipekböceği bakmıştım az da olsa tecrübem var sayılır. çok teşekkür ederim tekrar.okul adresimi verirsem daha uygun olur sanırım.bütün zamanım burda geçiyor çünkü.Koza Koleji Haznedar Mah.Heybeli cad. Adalar sok. No:2 Güngören/İstanbul Gelişmelerden sizleri de haberdar ederim ve bilim şenliği resimlerimizi de sizinle paylaşırım.

Eski 09-04-2009, 22:42   #66
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
İpek böceklerim hızla büyüyor, çok şirinler hele boy boy olmaları süper bir görüntü. Enbüyüğü bir haftalık, en küçügü birkaç saatlik. Erken zamanda resimlerini de paylaşırım.

Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 22:50   #67
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Buket Hanım, sizinkiler ne durumda? Kaç tane oldular? Çok minik olduklarından tam emin değilim ama 25'ten fazla galiba

Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 07:42   #68
Ağaç Dostu

dilhana's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2009
İpek böceği tohumlarına ben de talibim. Aradan çok sene geçti ama ben de çocukluk anılarıma geri dönerim bu sayede...
Sevgiyle kalın.

Düzenleyen dilhana : 10-04-2009 saat 08:15 Neden: noktadan sonra büyük harf
dilhana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 15:06   #69
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sergülcüğüm, ben de hergün bir kaç tane daha yeni doğan buluyorum. Herhalde 15 tane falan oldular, kuru yaprakları ayıklamak çok zor, taze yaprak yerleştirirken minicik oldukları için almakta zorlanıyorum. Arada ölenler de oldu.

Şu anda fotoğraf çeksem zanırım görünmezler. Bir de büyük yaprakları yemekte zorlandıklarını farkettim, o nedenle şimdilik minicik sürgünleri vermeye çalışıyorum.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2009, 20:26   #70
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilhana Mesajı Göster
İpek böceği tohumlarına ben de talibim. Aradan çok sene geçti ama ben de çocukluk anılarıma geri dönerim bu sayede...
Sevgiyle kalın.

Size de gönderiyorum.

Eski 10-04-2009, 20:31   #71
Ağaç Dostu

Marmara bölgesi tohumları yayana kadar, Kıbrıstaki dostlarımız kozaları üretecekler.
Yaprakları kıyıp verirseniz daha kolay yerler. Özellikle bu evrede. Kolay gelsin.

Eski 14-04-2009, 21:56   #72
Ağaç Dostu

dilhana's Avatar

Çok teşekkürler paylaşımınız için. Her gün merakla posatacının yolunu bekliyorum...
Sağlıkla, mutlulukla kalın.

Eski 21-04-2009, 00:42   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2009
merhaba ben ankaradayım ve ıpekboceklerim cıkmasına ragmen hala dutlar yaprak acmadı. Ne zaman acacagı hakkında bır fıkrı olan var mı , cunku daha sımdıden yarısından cogu öldü

dubi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 17:03   #74
Ağaç Dostu

dilhana's Avatar

Sn. Sergüzen, benim minikler hala gelmedi. (

Sanırım bu aralar posta hizmetlerindeki aksama nedeni ile gelemedi.
Üzüntüm, miniklerin yolda, zarf içinde yumurtadan çıkıp, ölmüş olma ihtimalleri (

İzmir'de dut ağaçları çoktan yaprak açtı...Ama minikler yok

Eski 21-04-2009, 19:52   #75
Ağaç Dostu

İpekböceği tohumlarını pazartesi günü postaya veya kargoya veriyorum. Bu isteğe bağlı. Havalar ısındığı için gönderi postada uzun süre kalırsa tohumlar ölebilir. 23 Nisan tatilini ve hafta sonu tatilini gözönüne aldığım için pazartesi gününü seçtim. Adet, adres ve gönderi şeklini bildirirseniz memnun olurum. Bu arada da İpekböceklerinin yerlerini hazırlarsınız. Temizliğe dikkat!

Eski 22-04-2009, 12:20   #76
Ağaç Dostu

dilhana's Avatar

Sn. Sergüzen,
Aman bana posta ile yollamayın ,postacımız hamile imiş. Çok aksadı posta hizmetleri bu yüzden..Çeşitli yerlere şikayet ettim ama..
Mümkünse kargo ile (ptt kargo olabilir) ücreti tarafımdan ödenmek üzere göndermenizi rica ediyorum.5-8 adet arası yeterli olur. 3 tanesini de yeğenime vereeğim. Bu zevki yaşasın, öğrensin istiyorum.

Eski 22-04-2009, 17:05   #77
Yeni Üye

sevilozcan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Merhaba Sayın Sergüzen,

Oğullarıma bizim de çocukluğumuzda yaşadığımız ipek böceği büyütme heyecanını yaşatmak istiyorum.

Özelden adresimi versem bana da kargo ile gönderir misiniz?

Bir de bana ulaşmadan yumurtadan çıkma ihtimalleri var mı?

sevilozcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 21:43   #78
Ağaç Dostu

Ben size tohum olarak göndereceğim. Böceğin bütün evrelerini çocuklarınıza izlettirebilirsiniz. Fakat dut ağacı da bulmanız gerekir. Adresinizi bildirirseniz pazartesi günü gönderebilirim.

Eski 24-04-2009, 16:52   #79
Ağaç Dostu

İpekböceği tohumlarını bugün aldım. 10 ar lı paket olarak paketleyip pazartesi günü adresi gelen arkadaşlara postalayacağım. Bu günden itibaren tohumlar 11. gün normal oda sıcaklığında patlayacaklar. Paketleri açarken beyaz bir kağıt üzerinde açmanızı öneririm. Çiçek tohumu iriliğinde siyah tohumlardır.

Eski 25-04-2009, 06:57   #80
Ağaç Dostu

dilhana's Avatar

Teşekkürler Sergüzen,
Çocukluk günlerimden hatırladığım bir kaç şey var.
Dut ağacından topladığım fazla yaprakları torba içinde buzdolabında saklardım. Ama ipek böceklerime bu yaprakları vereceğim zaman dolaptan çıkarıp, oda sıcaklığına gelmesini beklerdim.

Çok tozlu, kirli yaprakları yıkayıp, kurulayıp öyle verirdim..
Bir de kesinlikle böceklerin güneşte kalmaması gerekiyor
Aklımda kalanlar bunlar...

Başka dikkat edilmesi gerekenler şeyler varsa sizden rica etsem..

Eski 25-04-2009, 07:04   #81
Ağaç Dostu

dilhana's Avatar

hımmm..Şimdi yukardaki mesajınızda ''yapraklar depolanmamalıdır'' dediğinizi okudum..
Ben yapmıştım...Minikken değil ama...Büyüdüklerinde Oda sıcaklığına gelmiş yaprakları iştahla yiyiyorlardı..

Eski 25-04-2009, 08:45   #82
Ağaçsever

Edip Erdinç's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Sn. Sergüzen, yumurtalardan ben de isteyebilir miyim? Bana da göndermeniz mümkün mü? Çocukken büyük bir zevkle beslerdim. Belki öğrencilerimi de beslemeye alştırırım. Öğrencilerin bir uğraşının olması gerçekten güzel bir şey. Çocukların köyde özel bir uğraşısı yok. Köyde epey dut ağacı var, bu konuda sıkıntı da yaşamazlar.

Edip Erdinç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 13:59   #83
Ağaç Dostu

Adresi gönderirseniz, pazartesi günü size de gönderebilirim.

Eski 25-04-2009, 14:34   #84
Ağaçsever

Edip Erdinç's Avatar

Çok teşekkür ederim.

Eski 26-04-2009, 23:26   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2008
merhabalar

konuya son anlarında dahil oldum sanırım. bende bir öğretmenim ve okulumuza yaklaşık 1000 adet(!) tırtıl geliyor. biraz araştırma yaptıktan sonra bu kadar çok sayıda ve profesyonel yetiştiricilik bağlamında bir iş çıkarmak için kerevet şeklinde bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu öğrendim. bildiğimiz sedirin üzerine kapalı ve loş bir ortam yaratacak malzeme ile ipekböceklerine güzel bir ev yapılabiliyormuş. ancak benim sorunum yetiştirmeyi yapacağımız okulda dut ağacı olmaması... sakarya **** çevresinden dut ağacına sahip kişileri tanıyan arkadaşların yardımını bekliyorum. günlük alım yapılacak olup, başkalaşım izlendikten sonra kozalar ülkemizde sadece 8 ilde var olan Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin Koza Alım Merkezlerine verilecek ve projemiz sürekli hale getirilecektir.
kısaca dut yaprağına ihtiyaç duyulmaktadır.. yardım ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.

phdbio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 15:48   #86
Ağaçsever

gorkicagi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2008
Galeri: 44
merhabalar;
sevgili sergüzen, 9 yaşındaki kızım arkadaşlarında görmüş ve bir haftadır beni taciz ediyor. eskiden çocukluğumuzda bulmak çok kolaydı. ama şimdi bulamıyoruz. ben de
forumda araştırayım dedim. ve size rastlayınca sevindim. bana da yardımcı olursanız çok mutlu olurum

gorkicagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 20:27   #87
Ağaç Dostu

Merhaba gorkicagi

İpekböceği tohumlarını bugün postaya verdim. Postaya vermeden önce de son defa forum sayfasını kontrol ettim. Başka istekli olmadığı için de kalan fazla tohumların tamamını Besniye Edip Erdinç Beya gönderdim. Elimde maalesef hiç tohum kalmadı. Üzgünüm.

Eski 27-04-2009, 20:30   #88
Ağaçsever

Edip Erdinç's Avatar

Sevgili Sergüzen teşekkür ederim, yumurtalar epey çokmuş. Sakın köyü ipek böceği basmasın?

Eski 27-04-2009, 20:33   #89
Ağaçsever

Edip Erdinç's Avatar

Bu arada Sayın Gorkicagi sanırım Adana'da ikamet ediyor. Ben de Adanalıyım arada bir Adana'ya geliyorum. Eğer merkeze yakın bir yerde ise ona ben ipekböceği verebilirm ama sanırım Adana'ya iki hafta sonra gideceğim.

Eski 27-04-2009, 20:35   #90
Ağaç Dostu

Merhaba phdbio

Dut ağaçları ipekböceği yetiştireceğiniz yere uzak ise, işiniz çok zor. Çünkü dalları kesip bir haftalık stok yapamazsınız. Yaprakların taze olması gerekir. Eğer yapraklar 15-20 km uzaktan gelecek ise, amatörler için masraflı olacaktır. Profesyoneller içinse maliyeti arttıracaktır. Mümkünse ipekböceklerini dutluklara yakın yerde yetiştirin. Özellikle ipekböceklerinin son evresinde dut yaprağı tüketimi çok fazla oluyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024