agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-11-2008, 13:58   #1981
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
Yardımınız için teşekkürler Mine Hanım...

bursevi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-11-2008, 17:48   #1982
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Mine Hanım 1949 nolu mesajdaki gül çeliklerimi tam ekecektim 2-3 yerden küçük kökler çıkarmaya başladığını gördüm.Ne dersiniz ekmek için biraz daha gelişmesini mi bekliyeyim,yoksa hemen ekeyim mi ?

Eklenen Resimler

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-11-2008, 20:22   #1983
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Vildan Hanım, çok az daha uzasın isterseniz ama dikkatli olun. Uzayan kökçükler dikilirken kırılabilir. Son derece nazik olmalısınız. Hatta dikim sonrası mutlaka oksijenli su ve aspirinli su uygulamalarını ihmal etmeyiniz. (Aslında ben sizin yerinizde olsam hemen dikimi yaparım, ama biraz daha büyüdüklerini görmek size daha güven verebilir. Yine de 2 günden fazla beklemeyin derim.)

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-11-2008, 20:50   #1984
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Benim soğanda küflenme başlamış Mine hanım ne yapmalıyım acaba

günebakan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-11-2008, 22:01   #1985
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Soğanda küflenme başlamışsa durum zor. Umarım şu aşamada kurtulur. Elinizde fungusit var mı bilmiyorum. Eğer yoksa siz de ecza dolabınıza başvurup hemen oksijenli su sölüsyonu uygulayın, suyu çok çok azaltın, havalandırmayı da arttırmalısınız.

Eski 29-11-2008, 22:03   #1986
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Teşekkür ederim Mine hanım

günebakan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-11-2008, 22:24   #1987
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Teşekkürler Mine Hanım. Bir kaç gün içinde küçük bir saksıya, toprağını fazla bastırmadan ekeceğim.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-11-2008, 04:50   #1988
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-11-2008
Mine Hanım merhaba!
Yazlık bahçemizin dört bir çevresi açık ve tepede olan binanın iki cephesi aşırı rüzgar aldığı için çoğu sebzeleri rüzgar yaktı.
Sezon sonu bahçe duvarının üzerine 1 mt.yüksekliğinde çit çektik. Şimdi duvar diplerine rüzgarı kesebilmesi için sarmaşık düşünüyoruz,bunların cinsinin ne olması gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleyen Selda : 17-01-2009 saat 03:47
Selda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-12-2008, 14:59   #1989
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selda3444 Mesajı Göster

Mine Hanım merhaba.

Yazlık bahçemizin dört bir çevresi açık ve tepedeyiz. Binanın tabii beraberinde 2 cephesi aşırı rüzgar alıyor. Bu yaz bütün salatalık ve domatesler fasülyeleri rüzgar yaktı. Şöyle birşey yaptık; bahçe duvarının üzerine 1 mt.yüksekliğinde çit çektik, şimdi duvar diplerine rüzgarı az da olsa kesebilmesi için sarmaşık düşünüyoruz. Fakat bunların cinsi ne olmalı yardımcı olabilirmisiniz veya sarmaşık değil de çalı tarzı birşeyler de olabilir.

Kısacası sizden yardım istiyorum ilgilenirseniz memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.
Sarılıcı olarak hızlı büyümesi açısından amerikan sarmaşığı kullanabilirsiniz. Yalnız altına damla sulama çekiniz ki hızlı büyüsün.

Çalı da işinizi görür, ancak bu durumda boylu çalı seçmelisiniz, kurtbağrı olur. Bir başka seçenek de serviler, leylandi servisi veya kara servi çit de tesis edebilirsiniz.

Eski 01-12-2008, 21:28   #1990
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Mine hanım merhaba,
yelken çiçeğim 4-5 gün öncesine kadar gayet sağlıklı gözüküyordu, sulama ve püskürtmede yağmur suyu kullandım ve daha bi canlandı, 4-5 gün önce yapraklarını saldı durumu hiç hoş gözükmüyor bu gün toprağın üzerinde çok minik, beyaz böcekler ve çok ince, beyaz, kurt desem değil, solucan desem hiç değil,sitede resminede raslayamadığım bi canlı gördüm, ne yapmam gerekiyor, toprağını değiştirmem çözüm olabilir mi acaba, bahçedeki toprağı kullanmak istemiyorum, hazır toprağıda perşembe gününden önce alma imkanım yok, çok geç kalmış olur muyum? yardımcı olursanız çok svinirim.
Şimdiden teşekkürler.

bitkiseli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-12-2008, 00:55   #1991
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-11-2008
Ilginiz için teşekkür ederim.acilen amerikan sarmaşığı siparişi vermem lazım.

Selda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-12-2008, 02:23   #1992
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sevgili Mine Hanım Merhabalar;

Edirneli bir arkadaşımın sorusu karşısında yetersiz kalınca size danışayım dedim. Arkadaşım ellerinde bulunan bir araziye Edirne iklimine uygun meyve ağaçları ve sebzeler dikmek istediğini söyledi. Bana hangileri uygun dedi, bende cevaplıyamadım. Bu konuda size bir danışmak istedim, teşekkür ederim...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-12-2008, 12:38   #1993
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sn Mine Hanım

Elma ağaçlarında dal kuruması, hatta gövdede kof haline geliş, ağırlık oluştuğunda o bölgeden kırılmalar oluyor. Bu duruma acil çözüm önerileriniz ne olur?

Kiraza şu an fosfor gübresi versem baharda da DAP versem üründe nasıl sonuç alabilirim? Budama yaptığım kirazlarda kesilen yere beyaz yağlı boya sürebilirmiyim? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

zooteknist Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-12-2008, 21:46   #1994
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bitkiseli Mesajı Göster
... 4-5 gün önce yapraklarını saldı durumu hiç hoş gözükmüyor bu gün toprağın üzerinde çok minik, beyaz böcekler ve çok ince, beyaz, kurt desem değil, solucan desem hiç değil,sitede resminede raslayamadığım bi canlı gördüm, ne yapmam gerekiyor, toprağını değiştirmem çözüm olabilir mi acaba, bahçedeki toprağı kullanmak istemiyorum, hazır toprağıda perşembe gününden önce alma imkanım yok, çok geç kalmış olur muyum? ...
http://www.agaclar.net/dergi/nisan07.html e-derginin 4.sayısı var. Burada detaylı olarak yelken çiçeği bakımını bulacaksınız. Okumanızı öneririm. Yapraklarını tamamen salması sulama ile ilgili bir sorun olabilir (aşırı su veya susuzluk), kök hastalığı da olabilir. Toprağı ilaçlayabilirsiniz, bir insektisit kullanmanız mümkün. Toprağı tamamen yenilerseniz bitkinin kendini toparlaması zor olur. Şu aşamada yaprakları güzelce kesin ve bekleyin.

Eski 02-12-2008, 22:01   #1995
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
...
Edirneli bir arkadaşımın sorusu karşısında yetersiz kalınca size danışayım dedim. Arkadaşım ellerinde bulunan bir araziye Edirne iklimine uygun meyve ağaçları ve sebzeler dikmek istediğini söyledi. Bana hangileri uygun dedi...
Sevgili Sebahattin, arkadaşının kriteri sadece iklim olmamalı. Toprak yapısı, sulama imkanı, arazi büyüklüğü, yönü vs. gibi konular da çok önemli. Arkadaşın neden Tarım İl Müdürlüğü'ne uğramıyor? Bu arada ben çok genel bir cevap vereyim, elma, kiraz, ceviz, nektarin, badem, erik yetiştirebilir. Mevsimine göre de sebzecilik yapması mümkün, biber, domates, brokkoli, fasulye...

Eski 03-12-2008, 12:32   #1996
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Mine Hanımcığım önerileriniz için çok teşekkür ederim...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-12-2008, 20:49   #1997
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Merhaba Mine Hanım,
Öncelikle iyi bayramlar, Öğrenmek istediklerim :
*Kivi tarımında damlama sulama mı? Minisipringle(yağmurlama) sulamayımı önerırsiniz?
(Sitelerden edinğim bilgiler farklı,bukonuda kararsızlık oluştu)
*150 adet kivi fidanlarıı(yaşları 3 -7) için sulama sistemini önerinize göre kuracağız .
*Busistem için hangi malzemeler lazım? Bize yaklaşık kaça malolur?
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Uysal01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-12-2008, 14:30   #1998
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Galeri: 19
Sn. Pakkaner, merhabalar;

Sanırım bu yıl, şu azellia lardan biraz çekeceğim var. Ekte ki foto. lardan da görüldüğü üzere tomurcuklar(önemli ölçüde değil.) ve yapraklar kararıp dökülmekte. Bu durum son bir haftadır bir miktar arttı gibi.

Buna ramen bitkinin formunda gözle görülür bir bozulma mevcut değil. Bitkinin yaşam koşulları nerede ise optimum düzeyde, fakat neye tepki verdiğini pek anlamış değilim. Şu an çiçek açmak üzere olduğundan gübre de verilmiyor.

Bulunduğu mekan ise, kapalı terarium tarzı nemli ve serin(dış mekan) bir ortam. Derhal dış ortama(havadar, açık havaya) çıkartmalımıyım? Yapraklarda görünen oluşum sizce nedir? Derhâl bir fungucid(ne tür?) takbik etmelimiyim?

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Ludisa Excellence Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-12-2008, 23:11   #1999
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım,
Öncelikle iyi bayramlar, Öğrenmek istediklerim :
*Kivi tarımında damlama sulama mı? Minisipringle(yağmurlama) sulamayımı önerırsiniz?
(Sitelerden edinğim bilgiler farklı,bukonuda kararsızlık oluştu)
*150 adet kivi fidanlarıı(yaşları 3 -7) için sulama sistemini önerinize göre kuracağız .
*Busistem için hangi malzemeler lazım? Bize yaklaşık kaça malolur?
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
Kiwi bitkisinin ihtiyacı olan suyu damla sulama sitemi ile vermeniz güç olur. Mini spinkler kullanarak yağmurlama yapmanız daha uygun olur. Kullanacağınız malzeme ise mini sprinkler başlıklar, borular, pompa, filtre ve bağlantı parçalarıdır. Sulama sistemiyle birlikte gübreleme de yapacaksanız ( fertigasyon) buna uygun ekipman da katılır.

Size buradan bahçeyi, bitkileri görmeden fiyat vermek anlamsız olur. Malzeme fiyatından başka nakliye, montaj vs. ek bileşenler de fiyatı etkileyecektir. Yerel birkaç firmadan teklif alıp değerlendirmenizi öneririm.

Eski 18-12-2008, 23:51   #2000
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Sanırım bu yıl, şu azellia lardan biraz çekeceğim var
Ludisia sorununuz açelya yaprak lekesi hastalığı. Bir çok etmeni olabilir. Havalandırma çok önemli, nemi de azaltın. Drenaj önemli, tabakta su kalmasına engel olunuz. Hemen bir oksijenli su uygulaması yapın. Dökülen hastalıklı yaprakları toplayın, sulama sırasında yaprakların ıslanmamasına özen gösterin. Aşırı nem ve havasızlıktan ciddi sorun yaratır dikkatli olun. Hastalık etkisi gözüken dalları kesip yara yerine odun kömürü tozu sürünüz. Elinizde ticari bir fungusit varsa hemen ilaçlama yapınız.

Eski 19-12-2008, 18:31   #2001
Ağaç Dostu

Sn Mine Hanım

Elma ağaçlarında dal kuruması, hatta gövdede kof haline geliş, ağırlık oluştuğunda o bölgeden kırılmalar oluyor. Bu duruma acil çözüm önerileriniz ne olur?

Kiraza şu an fosfor gübresi versem baharda da DAP versem üründe nasıl sonuç alabilirim? Budama yaptığım kirazlarda kesilen yere beyaz yağlı boya sürebilirmiyim? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Sn Mine Hanım

Önceden yazdığım mesajı farketmediniz herhalde.

Teşekkürler.

Eski 19-12-2008, 22:18   #2002
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Zooteknist, mesajınız gözümden kaçmış, elma ağaçlarında dal kurumasının birkaç sebebi vardır. Bunlardan en önemlileri de ateş yanıklığı ve fitoftora etmenli hastalıklardır. Sizin ağacınızın sorununun hangi nedenden kaynaklandığını anlamak için, alacağınız örneklerle birlikte tarım il müdürlüğü bitki koruma şubesine başvurmanızı öneririm. Bu arada teşhis için örnek alır almaz hastalıklı dalları acil olarak kesin ve dökülen yaprakları da toplayıp hemen bahçenizden uzaklaştırın. Sonra da acilen önerilen ilaçları uygulayın.

Kiraz ağacınıza gübre vermeden önce neden bir yaprak ve toprak analizi yaptırmıyorsunuz? Bu sayede bitkinin ihtiyacı ve toprakta mevcut olan elementler açısından tam doğru sonuçları alır ve hem bütçeniz, hem toprağınız, hem de ağaçlarınız için en doğrusunu yapmış olursunuz.

Dalların kesim yerlerine yağlı boya veya silikon esaslı bir dış cephe boyası sürebilirsiniz.

Kolaylıklar dilerim.

Eski 20-12-2008, 20:52   #2003
Ağaç Dostu

Sn Mine Hanım

Çok teşekkür ederim.

Saygılar.

Eski 21-12-2008, 16:21   #2004
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mert54
İyi günler Mine Hanım, üzüm fidesi hangi aylarda dikmemiz iyi olur? Teşekkürler.
Son baharda veya kış sonunda dikebilirsiniz.

Eski 21-12-2008, 19:15   #2005
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şeref
... bu yörede sarı (hambeles) ve siyah murt çalısı var,

çoğaltıp isteyen arkadaşlara göndermek istiyorum.
....
çoğaltma şeklini sitede anlatma mümkünü varsa, resimli veya kaba çizimde olabilir, ifade edilirse boş zamanlarımda uğraşmak istiyorum...
Sorunuzun cevabını http://www.agaclar.net/forum/showthr...487#post333487 başlığında verdim. Kolay gelsin.

Eski 22-12-2008, 21:18   #2006
Ağaç Dostu

aaylin's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Galeri: 5
Lutfen bana da yardim

Sn. Mine Hanım;

Aslinda bu mesajimi Limon ağacım hastalandı basligininda altina yazmistim ama bir cevap alamadim ve cok endiseliyim. Birde buradan size ulasmaya calisayim dedim.

"Once herkese merhabalar dilerim. benim sorunum limon agacimla ilgili. tam olarak tarihini hatirlamiyorum ama bu senenin mart ya da nisan aylarindan birinde sapanca'ya piknik yapmaya gittigimiz gol kenarinda bir seradan limon agaci aldim. Satici gecen sene urun aldiklarini soyledi. Hakikatende uzerinde limonun sapi duruyordu. Eve getirdigimde cok az yaprak doktu ama hic cicek acmadi. Ben yer degisikliginden oldugunu ve ilk sene meyve vermeyebilecegini dusundum. Acikcasi pek arastirmada yapmadim. Ancak evim her yandan ve gunun her saati gunes aliyor dolayisiyla hem yaz hem de kis cok sicak oluyor. Limonu direk gunes almayan bir yere yerlestirdim ama dedigim gibi surekli gunes alan ve aydinlik bir ev. Suyunu da hafta da bir uzeri kuru gibi gorununce veriyorum. Gelelim simdiki sorunlarima ;

1- Aldigimda pek yaprak dokmedi ama o zamandan beri pek yeni surgun ya da yaprak vermedi. Gecen aya kadar uyuma devresindeydi sanki. Gecen ay budadim ve bir surgun verdi ama ondan cikan yapraklarda oncekilere benzemiyor. Sanki hormonlanmis gibi elim kadar yapraklari oldu ve bu yapraklarin rengide oncekiler gibi koyu yesil degil daha acik yesil ve daha ince.

2- Dun de yapraklari incelerken orumcek agi gibi biseyler gordum uzerinde. yakindan inceledim ve neredeyse gozle gorulemeyecek kadar kucuk kirmizi bocekler gordum. Bocek oldugundan da emin degilim gerci cunku, sadece benek seklindeydiler bacaklarini falan goremeyecek kadar kucuklerdi. Ama elimle hepsini temizledim. Fakat yapraklarimda yapiskanlik gibi bir durum yok.

Simdi bu durumda;

a- Yeni yapraklarin boyutlariyla ilgili ne yapmam gerekiyor,
b- Bu sene cicek ve meyva alabilecekmiyim? Bunun icin gubreleme yapmam gereklimi ? Burada bir suru gubre ismi verilmis ama ben bu konuda cok cahilim hangisini tercih etmem gerektigini nerden bilecegim ya da kisacasi hangisini tercih etmeliyim? (Agac hala aldigim yerdeki saksida duruyor. Gol topragi kullanmislar. Saksisi da kucuk olmadigi icin degistirme geregi duymadim.)
c- Yapraklardaki kirmizi boceklerin bir cogunu temizledim ama kesin cozum icin ne yapmam gerekiyor? Forumda okudugum yerlerde kukurt puskurtun demisler ama bunu nereden bulacagimi, kacta kac oraninda sulandiracagimi da bilmiyorum,

Bende sizlerin resimlerini gordugum gibi limonlarim olmasini arzu ediyorum. Kizima onlardan limonata yapmak istiyorum

Bu konularda bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Simdi size bahsettigim yapraklarin ve goremedigimiz kirmizi boceklerin resimlerini de ekleyecegim.

Simdiden emegi gecen herkese cok tesekkur ederim."

Resimleri diger basliga ekledigim icin buraya ekleyemiyorum .

aaylin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-12-2008, 18:38   #2007
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Cevabınız sorunuzu asıl sorduğunuz yerde.
Selamlar.

Eski 25-12-2008, 19:35   #2008
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Mine Hanım, kasım ayında yerinden sökülüp saksılara dikilen bitkilerim var. Leylandi, lavanta, çeşme papatyası, afrika menekşesi, filbahri, çalı leylak, hedera, nar,...

Bahçedeki tadilat bitti ama bu soğuklarda yerine dikmek doğru mu (bu günlerde kar tutmasa da atıştırıyor)? Bir iki hafta bekleyip daha yumuşak havayı mı yakalayayım, kış sonunu mu bekleyeyim, heme dikebilir miyim?

Şimdiden teşekkürler.

Kiraz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-12-2008, 00:07   #2009
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu tadilat esnasında bitkilere nerede baktınız?, İç mekanda mı, dış mekanda mı? İç mekanda baktıysanız onları dışarıya çıkarmayınız. Dış mekanda baktıysanız yerlerine dikebilirsiniz. Ancak kar ve donun kalkmasını beklerseniz yerinde olur. Çünkü can suyu ile su vereceksiniz. Don da yaparsa canınız sıkılmasın.

Eski 26-12-2008, 12:44   #2010
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2008
***,

25 aralık 2008 de elime geçen Acer palmatum(Japon Akçaağacı) çeliğini acaba hangi aşamalardan geçirerek **** bekleterek köklendirebilirim. yoksa zamanı olmadığı için hiçbirşey yapamazmıyım. bununla ilgili acil bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

deli_tay Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024