agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2010, 22:55   #61
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Üzüm çekirdeğinden asma yapılır mı ?

Merhaba

Sitemizden ve internetten aradım fakat bulamadım.

Üzüm çekirdeği nasıl çimlendirilir ? Nasıl Katlamaya alınır/alınmalımıdır?

Bu yaz yediğim ve begendiğim bir üzümün tüm çekirdeklerimi çıkartıp evin içerisinde yavaş yavaş kuruttum şimdi de suya koyarak tohumların şişmesini bekliyorum. daha sonrada torfa dikerek çimlendirmek istiyorum. biliyorum tohumdan üretilenler ana ürüne benzemesi çok az bir ihtimal ama yinede denemek istiyorum. nasıl yapılacağı konusında hiçbir bilgi yok. tüm bilgiler çelikle üretmek üzerine.

Bilgilendirmeniz için teşekürler.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 21:40   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2010
çimlendirmek için çok özen göstermeye gerek olduğunu düşünmüyorum. bizim bahçenin her yerinden kendi kendine üzüm fidesi çıkıyor.

Suna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 15:31   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
arkadaşlar benim 3-4 tane çekirdeksiz üzüm ağacım var.Fakat salkımlarındaki daneler çok küçük oluyor.Hormon veya gübre olarak önerilerebileceğiniz mamullerin isimlerini ve de nasıl kullanabileceğimi bilen arkadaşlar varsa,yardımcı olurlarsa çok sevinirim.saygılar

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 18:16   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sayın kamil keskin,
belki anaç türleri küçük üzüm daneye sahiptir. bu arada, çevresini çapalayın, yanmış hayvan gübresi verin bir de sulayın, bu yılki danelere bir göz atın. belki irileşirler.
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 18:29   #65
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Ben Avrupa'nin bol yagisli bir sehrinde yedigim ve tadini cok begendigim bir siyah üzümün cekirdegini bahcenin bir kösesine topraga gömdüm. Bir sene icinde asagi yukari 1,5 metre uzadi.

Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2011, 17:12   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavikartal5 Mesajı Göster
sayın kamil keskin,
belki anaç türleri küçük üzüm daneye sahiptir. bu arada, çevresini çapalayın, yanmış hayvan gübresi verin bir de sulayın, bu yılki danelere bir göz atın. belki irileşirler.
saygılar
Bilgilerinizi uygulayacağım.İnşallah irileşirler,resimlerini burda yayınlarım.
Bilgiler için çok teşekkürler

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 17:18   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Burada bağ kurmak isteyen İtalyanların yanında çalışan birinin anlatığına göre bir yıllık 40-50 cm. lik çelikler patatese batırılıyor toprakta açılan çukurun dibine 2 avuç kadar arpa konuluyor patatesli çelik üzerine konulup delik toprakla kapatılıyormuş.Çeliklerin tutma oranı çok yüksekmiş . Söylenilini uyguladık. Diktiklerimiz tuttu. Normalde de üzüm kolay köklenen bir bitki. Patates sürgünleri ile biraz uğraştık ama netice aldık .Değişik bir yöntem olduğu için sizlerle paylaşmak istedim.

Günizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 19:05   #68
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-06-2011
şubat ayında aldığımçelikleri bir saksıya diktim şimdi bunları başka yerlere almakistiyorum acaba bir sorun olur mu ?

naralita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2011, 09:25   #69
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Merhaba, İzmirden gelirken tüplü olarak satın aldığım 1 tane asmayı eve gelince balkona özenle yerleştirdim. 2-3 günde bir de suladım. Gitmeden önce suladıktan sonra 3 gün şehir dışına çıktım. Geldiğimde yeşil olan yaprakları tamamen kurumuştu.

Aceba hatayı nerede yaptım. Toprakla buluştursak seneye tekrar yeşerir mi?

Eski 12-08-2011, 11:18   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Merhaba, İzmirden gelirken tüplü olarak satın aldığım 1 tane asmayı eve gelince balkona özenle yerleştirdim. 2-3 günde bir de suladım. Gitmeden önce suladıktan sonra 3 gün şehir dışına çıktım. Geldiğimde yeşil olan yaprakları tamamen kurumuştu.

Aceba hatayı nerede yaptım. Toprakla buluştursak seneye tekrar yeşerir mi?
Susuz kalmış.

Daha doğrusu 2 günde bir suya alışmış. Bu kadar sık sulama saksı toprağındaki besinleri de süpürür, bir kısmınını bitki tüketir; suya sıvı gübre verilmeli.

Bir boş /bir dolu.

Saksıdan toprağa her zaman dikilebilir. Asma suyu sever...

Saygılar

junior beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2011, 15:31   #71
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Susuz kalmış.

Daha doğrusu 2 günde bir suya alışmış. Bu kadar sık sulama saksı toprağındaki besinleri de süpürür, bir kısmınını bitki tüketir; suya sıvı gübre verilmeli.

Bir boş /bir dolu.

Saksıdan toprağa her zaman dikilebilir. Asma suyu sever...

Saygılar
Halil bey tesekür ederim ilginiz için. Merak ettiğim sıvı gübre takviyesi yaptığım su ile şimdiden sulamalımıyım yoksa seneyi mi beklemeliyim. Şimdi tekrardan yeşertmek uygun olurmu?
Tekrar teşekür eder saygılar sunarım.

Eski 30-01-2012, 19:45   #72
Yeni Üye

BYHAMZA41's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2012
Asma güzel bir seçim. Hızlı gelişir ve yapabileceğin hataları kolaylıkla kaldırır. Bana göre asmayı nerden çelik alırsan al köklenir. Mevsim faktörünü unutmamak gerekir. Şimdi çelik alacaksan, sıcak yastıkta köklendirmek en kolayı olurdu. Bunun yerine baharda köklere su yürümeye başlarken alacağın çelikleri bir kaç gün suda bekletip ondan sonra dikersen kolayca köklendiğini göreceksin.

BYHAMZA41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2012, 13:30   #73
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
merhabalar bende birşey sormak istiyorum; sonbaharda köylerde herkesin bahçeside olan karaüzümlerden yapraklar tamamen dökülünce hatta birazda vakit geçince çelikler aldım ve bahçede toprağa 15-20 santim gömülecek şekilde yerleştirdim.acaba çok erkenmi yaptım **** tutmuş olabilirlermi.asmanın daha öncede deneme yaptığımdan çabuk tuttuğunu biliyorum ama çelik alma zamanlaması nasıl olur acaba.bilgilendirebilecek biri olursa minnettar kalırım.

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 20:43   #74
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Sn.Justice,
Bölgelere göre değişir ama, şubat - mart gibi ilkbahar budamasında çelik alınır. Hatta ülkmizin güneyinde Ocak ayında budamalara başlandı diye biliyorum. Asmada gözler uyanmadan - patlamadan hemen 1 hafta kadar önce almıştık biz çeliklerimizin bir kısmını.
Kolay gelsin.

Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 15:15   #75
Ağaç Dostu

trakya1401's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
arkadaşlar benim 3-4 tane çekirdeksiz üzüm ağacım var.Fakat salkımlarındaki daneler çok küçük oluyor.Hormon veya gübre olarak önerilerebileceğiniz mamullerin isimlerini ve de nasıl kullanabileceğimi bilen arkadaşlar varsa,yardımcı olurlarsa çok sevinirim.saygılar
How to Care for Grapes - Fruit Thinning - Gurney's Video - YouTube
birde buradan bak.belki faydası olur.

trakya1401 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 15:16   #76
Ağaç Dostu

trakya1401's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi justice Mesajı Göster
merhabalar bende birşey sormak istiyorum; sonbaharda köylerde herkesin bahçeside olan karaüzümlerden yapraklar tamamen dökülünce hatta birazda vakit geçince çelikler aldım ve bahçede toprağa 15-20 santim gömülecek şekilde yerleştirdim.acaba çok erkenmi yaptım **** tutmuş olabilirlermi.asmanın daha öncede deneme yaptığımdan çabuk tuttuğunu biliyorum ama çelik alma zamanlaması nasıl olur acaba.bilgilendirebilecek biri olursa minnettar kalırım.
Making a grapevine cutting with Jaison Kerr of Kerr Farm Wine.wmv - YouTube size bu yardımcı olabilir.

Eski 15-02-2012, 15:23   #77
Ağaç Dostu

trakya1401's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ihtiyarco Mesajı Göster
Merhaba,

Foruma yeni üye oldum.
Bu sene (4 ayın ortalarında 2010) ekmiş olduğum tüp olarak aldığım asma fidanım yavaş gelişiyor gibi. Gelişmesini nasıl hızlandırabilirim. Şimdiden teşekkürler...
Preparing Beds for Grapes - YouTube
burayı seyredin sizin asmayı toprağı fazla sıkmış.

Eski 11-03-2012, 16:43   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
arkadaşlar merhaba, bahçemde yerini değiştirmem gereken asma vardı ve bugün köklü bir şekilde alıp başka yere diktim. Acaba bu havada birşey olur mu? yanlış mı yaptım? (iş işden geçti ama yine de sormak istedim) Birde bahçede böğürtlen var ondan 5 göz olacak şekilde bir kaç çelik alıp bahçeye diksem olur mu? Yoksa başka birşeyler mi yapmalıyım?(suda bekletmek gibi...) Teşekkürler...

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 00:31   #79
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba, bahçemde yerini değiştirmem gereken asma vardı ve bugün köklü bir şekilde alıp başka yere diktim. Acaba bu havada birşey olur mu? yanlış mı yaptım? (iş işden geçti ama yine de sormak istedim) Birde bahçede böğürtlen var ondan 5 göz olacak şekilde bir kaç çelik alıp bahçeye diksem olur mu? Yoksa başka birşeyler mi yapmalıyım?(suda bekletmek gibi...) Teşekkürler...
Asma için yaptıklarınız doğru. Köklü olduğu için tutar ve uyanmaya başladığında bol su verilmeli.

Böğürtlen bahar girerken gözler uyanmaya yakın çelik alınıp dikilmeli, çelik alındıktan sonra bir kaç gün suda bekletilirse daha iyi tutar.

Eski 12-03-2012, 14:23   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Halil bey çok teşekkür ederim cevabınız için... Böğürtleni de Nisan'ın başı gibi çelik alıp suda bekletip dikeceğim... Bir kez daha teşekkür ederim...

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 15:01   #81
Yeni Üye

Razpacture's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2012
Merhabalar!

Hemen izninizle soruma geçeceğim, mart - şubat aylarında aldığım üzüm çelikleri yaprak açtı ama içlerinden birinin köküne bakayım dedim yer değiştirmek için kök salmamıştı ama yaprağı var. Nasıl köklendirebilirim lütfen yardım edin!

Razpacture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2012, 17:28   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
bende yaklaşık 2 ay önce çekilten asma diktim.5 tane dikmiştim 5 taneside yapraklarını açtılar.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 11:32   #83
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Razpacture Mesajı Göster
Merhabalar!

Hemen izninizle soruma geçeceğim, mart - şubat aylarında aldığım üzüm çelikleri yaprak açtı ama içlerinden birinin köküne bakayım dedim yer değiştirmek için kök salmamıştı ama yaprağı var. Nasıl köklendirebilirim lütfen yardım edin!
Keşke hiç ellemeseydiniz. O çelik topraktan besin almaya başlamış depodan da kullanarak yapraklanmış, merak edip düzeni bozdunuz. Tekrar aynı yere saplayın belki tutar. Dibini devamlı nemli tutun.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 15:00   #84
Yeni Üye

Razpacture's Avatar

Gultar değerli cevabınız için çok teşekkür ederim, saygılar. Onun dışında şu ayrıntı da gözüme takıldı, çıkardığım çeliklerin dibinde diktiğim zaman olmayan bir yapı vardı, sanki köklenecek gibi...

Eski 17-04-2012, 15:28   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Razpacture Mesajı Göster
Gultar değerli cevabınız için çok teşekkür ederim, saygılar. Onun dışında şu ayrıntı da gözüme takıldı, çıkardığım çeliklerin dibinde diktiğim zaman olmayan bir yapı vardı, sanki köklenecek gibi...
Sayın Razpacture, asma çelikleri en kolay köklenen çeliklerdendir. Toprak altında kalan gözlerden kök yaparlar. Onun için sık sık yerinden oynattığınızda köklenmeye zarar vererek tutmalarını kendi elinizle engellemiş olursunuz. Diktikten sonra çeliklerin toprağını nemli tutun, toprak üstündeki gözlerin patlamasını ve sürgün vermesini bekleyin. Merakınızı yenemiyorsanız saydam bir kaba dikim yaptığınızda dışardan köklerini görebilirsiniz..Ama herhalukarda asma çeliklerinizi tekrar yerlerinden oynatmayın derim..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 14:44   #86
Yeni Üye

Razpacture's Avatar

Teşekkürler cevabınız için, şuan sabretmekten başka çarem yok peki köklendiğini nasıl anlayacağım?

Eski 04-05-2012, 18:39   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Çelikten asma üreten arkadaşlar, eğer çelikleriniz dış ortamda ise yani bir örtü altında değilse, çeliklerinizin topraküstünde kalan bölümünün uçlarını sık sık kontrol edin. Çeliklerin ortasındaki süngersi dokuya bir zararlı yuva yapıp yumurtasını bırakıyor.Daha sonra da çeliğiniz tutmuş olsa bile ya kuruyor veya sağlıklı bir asma elde edemiyorsunuz. Bugün çeliklerimde farkettim ve çeliklerin uçlarından bir miktar kısaltarak o bölümleri uzaklaştırdım. Umarım tekrarlamaz..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2012, 23:28   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2012
aşı yapılarak üretilen asmalardan alınan çelikler yeşerip büyüdüğünde dikildiği zaman yabani olur yani meyve alamazsınız gibisinden birşey okudum bi sitede. ne kadar doğrudur bilen varmı acaba? aydınlatırsanız memnun olurum.

masidai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2012, 23:51   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masidai Mesajı Göster
aşı yapılarak üretilen asmalardan alınan çelikler yeşerip büyüdüğünde dikildiği zaman yabani olur yani meyve alamazsınız gibisinden birşey okudum bi sitede. ne kadar doğrudur bilen varmı acaba? aydınlatırsanız memnun olurum.
Sn. masidai, ( hoşgeldiniz)

Aşı yapılan meyveden tekrar kalem alıp aşı yapabilirsiniz ve aynı çeşidin verimini alırsınız...

Aşı yapılmış meyvenin tohumundan üretirseniz bir önceki; yani aşı yapılmış meyveyi alırsınız...

Örnek verirsem daha iyi anlatırım;

Beyaz çekirdeksiz üzüme siyah üzüm aşıladınız diyelim,

çelikten üretirseniz siyah üzüm olur,

tohumdan üretirseniz beyaz üzüm olur, yani bir önceki jenererasyona gider.

Bu durum tüm meyve ağaçları için geçerlidir...

Çelikten ürettiğiniz her meyve aynını verir, üzüm dahil...

Eski 27-06-2012, 12:09   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. masidai, ( hoşgeldiniz)

Aşı yapılan meyveden tekrar kalem alıp aşı yapabilirsiniz ve aynı çeşidin verimini alırsınız...

Aşı yapılmış meyvenin tohumundan üretirseniz bir önceki; yani aşı yapılmış meyveyi alırsınız...
Örnek verirsem daha iyi anlatırım;

Beyaz çekirdeksiz üzüme siyah üzüm aşıladınız diyelim,

çelikten üretirseniz siyah üzüm olur,

tohumdan üretirseniz beyaz üzüm olur, yani bir önceki jenererasyona gider.

Bu durum tüm meyve ağaçları için geçerlidir...

Çelikten ürettiğiniz her meyve aynını verir, üzüm dahil...
Sayın Halil Önen Ağabey, iznine ve samimiyetimize güvenerek ufak bir yazım hatasını düzeltmek istiyorum. Sevgi ve saygılarımla.

Aşı yapılmış meyvenin tohumundan üretirseniz bir önceki; yani aşı yapılmamış meyveyi alırsınız...

zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024