agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2015, 20:15   #121
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üvez Mesajı Göster
elimde köklü üzüm fidanları var. geç ulaştığı için toprakla buluşturamadık. suya koyduk. bugün çıkarmış ama veren kişi ekilmesi lazım kurur dedi. suda bekletince kurumaz sanıyorum.. yanılıyor muyum?
Geçtiğimiz yıl oldukça fazla asma köklendirmek için diktim. Bizim burada yetişen Veyis üzümü çubuklarını ise karışmaması için ayrı bir yere dikmek için suya koymuştum. Özel olarak onları üzümlerini yediğim bir kişinin bağından almıştım. Bugün yarın derken hiçbirini toprağa dikemedim. Yüzden fazla asma çubuğundan ise sadece bir tanesi zaman içinde çok az köklenebildi. Diğerleri biraz yaprak açsa da daha sonra hepsi kurudu. Diğer diktiklerim ise büyük çoğunluğu köklendi. Köklü olanlar için çok daha problem. Köklerin bozulması çürümesi söz konusu. Hiç bir şey yapamıyorsanız bir havluyu ıslatarak asmanın köklerine sarıp bir naylon torbaya koyarak buzdolabının ara bölmesinde muhafaza edin. Mümkün olan en kısa zamanda da kalıcı yerlerine dikin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2015, 12:51   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2014
Merhaba,

aralık ayında asma çelikleme yöntemi ile, direk bahçe torağına ekersek önümüzdeki bahar aylarında filiz verir mi?

wolkemen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 10:25   #123
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wolkemen Mesajı Göster
Merhaba,

aralık ayında asma çelikleme yöntemi ile, direk bahçe torağına ekersek önümüzdeki bahar aylarında filiz verir mi?
Asma köklendirmeyi ben bahar aylarında yaptım şimdiye kadar. Ancak asma yapraklarını döktükten sonra da yapılmasında sıkıntı olmaz. Bizim burada ebeli denilen forumda ökçeli çelik olarak anlatılan yöntemle yaparsanız rahatlıkla köklendirebilirsiniz. Ebeli veya ökçeli çelik uç kısmında iki yıllık bir parça ile o yılın sürgününden tek yıllığın birlikte olduğu asma çubuğu. Tek yıllık çubukta köklenememe veya sonradan kuruma olabilmesine karşı bu şekilde yapılan ve bakımı yapılan çubuklar hem daha kuvvetli ve yüzde yüze yakın bir şekilde köklenmekteler. Tabi american asma anaçlarını aşılayarak üretim yapabilirseniz hastalıklara karşı dirençli ve daha uzun ömürlü asmalarınız olur.

OSMAN45 beğendi.
Eski 12-02-2016, 11:52   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2016
banada o asma çeliğinden 5 10 tane kargoyla gönderirmisin dostum ya

born35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 19:17   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
bahçedeki Üzümden bir odunlaşmış bir dal aldım Suyu koydum buyumedi neden

bitkicilik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 19:30   #126
Yeni Üye

Born35 sizin oralarda bahçesinde üzümü olan yokmu ben karkoyla nasıl gonderiliyoki

Eski 17-06-2016, 23:36   #127
Yeni Üye

Üzüm ceçligî. nasıl yapılır

Eski 17-10-2016, 22:16   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Dinlenme döneminde (Şubat-Mart aylarında ağaçlara su yürümeden önce) bir yıllık pişkinleşmiş asma sürgünleri en alt ve en üstte birer göz olmak üzere 3-4 gözlü kesilerek 4 Santigrat derece ve %80-90 nemde (gazete kağıdına sarılarak buzdolabında) saklanır. Dikilecek olan toprak sıcaklığı 10 dereceye ulaşınca (Nisan sonu - Mayıs başı) toprağa ya da saksıya köklendirme ortamına 1-2 gözü toprak veya ortam içinde kalacak şekilde dikilerek, toprak içinde kurumamasına dikkat edilerek köklenmesi sağlanır.

backx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 12:11   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016
Üzüm çekirdeğinin ekilmesiyle büyüyen üç minik asma

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2017, 13:01   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Asma köklendirmeyi ben bahar aylarında yaptım şimdiye kadar. Ancak asma yapraklarını döktükten sonra da yapılmasında sıkıntı olmaz. Bizim burada ebeli denilen forumda ökçeli çelik olarak anlatılan yöntemle yaparsanız rahatlıkla köklendirebilirsiniz. Ebeli veya ökçeli çelik uç kısmında iki yıllık bir parça ile o yılın sürgününden tek yıllığın birlikte olduğu asma çubuğu. Tek yıllık çubukta köklenememe veya sonradan kuruma olabilmesine karşı bu şekilde yapılan ve bakımı yapılan çubuklar hem daha kuvvetli ve yüzde yüze yakın bir şekilde köklenmekteler. Tabi american asma anaçlarını aşılayarak üretim yapabilirseniz hastalıklara karşı dirençli ve daha uzun ömürlü asmalarınız olur.
Bana da gönderebilir misiniz?

niğmar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2018, 15:19   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2018
Asma anaçlarının bazılarını köklendirmek zor, bunlardan birisi 110R, bu konuda bilgi ve tecrübesi olan var mı?
Yapmış olduğum araştırmalarda buna makalelerde dahil, 110R anaç en az köklenen anaçmış. İBA köklendirme hormonuda bu anacın köklenmesine katkı sağlamıyor ibarelerinede gene makalelerde denk geldim.
Elimde yüzden fazla 110R amerikan asma anacının kalemi var ve baharda nasıl bir yol izleyeyim, bir taraftan da araştırmaya devam ediyorum.

Arıbakanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2018, 20:49   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2011
110R üretimde kullanılan ve dediğinizin aksine köklenmesi diğer anaçlara göre daha düşük bir anaç. Köklenmesi zor değil. Anaç çeliklerini ise toprağa dikerek aşısız fidan elde edebilirsiniz.

backx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 13:11   #133
Ağaç Dostu

sudeme's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2016
Bahçedeki asmamda hiç yeşillik yok soguk mu almış.Ne yapılır.Artık buna yapılacak bişey yokmu?

Eklenen Resimler

blnturkek ve Muda beğendi.
sudeme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 15:39   #134
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudeme Mesajı Göster
Bahçedeki asmamda hiç yeşillik yok soguk mu almış.Ne yapılır.Artık buna yapılacak bişey yokmu?
Sn. Sudeme;

Asma biraz geç yapraklanır. Bizim gibi Anadolunun içerilerinde olan yerlerde halen yeşillenmediler. Budamasını yaptıktan sonra bekleyin. Asmanın üstü kurumuş dahi olsa daha sonra yeniden yeşerebiliyor. Yaz sonuna doğru bile yeşeren asmalar çok gördüm. Ağustos 15 den sonra asmanıza kesinlikle su vermeyin. Su vermeniz durumunda asma kışa hazırlanamıyor. Büyümeye devam ediyor. Sizin resimde uç kısımlarda görüldüğü gibi donma sonucu kararma, kuruma meydana gelebiliyor.

Sudeme beğendi.
Eski 06-04-2018, 16:53   #135
Ağaç Dostu

sudeme's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. Sudeme;

Asma biraz geç yapraklanır. Bizim gibi Anadolunun içerilerinde olan yerlerde halen yeşillenmediler. Budamasını yaptıktan sonra bekleyin. Asmanın üstü kurumuş dahi olsa daha sonra yeniden yeşerebiliyor. Yaz sonuna doğru bile yeşeren asmalar çok gördüm. Ağustos 15 den sonra asmanıza kesinlikle su vermeyin. Su vermeniz durumunda asma kışa hazırlanamıyor. Büyümeye devam ediyor. Sizin resimde uç kısımlarda görüldüğü gibi donma sonucu kararma, kuruma meydana gelebiliyor.
Çok teşekkür ediyorum cevap icin.kışın malesef soğuk şehir kayseri ve yaza girerken hep sıkıntı yaşıyoruz.asi gerekiyor mu?

sudeme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2018, 19:44   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Bu sezona kadar asmalarımdan hep çelik alıyordum ama bir türlü başarı sağlayamıyordum, kuruyorlardı. Bu sene çeliklerimi ocak 2018 de aldım hava antalya için iyiydi ne çok soğuk nede çok sıcak. Ocak 2018 de çelik aldığımda bile asmalara su yürümüştü Çeliklerimi ibba hormonuna daldırdım ve 3 dakika kadar beklettim, çeliklerimi kestiğim damacana şişesine koyup üzerlerine torf ekledim. Torfada biraz hormon attım ve ilk sulamayı hormonlu su ile yaptım. Çeliklerin hepsi tuttu

Eklenen Resimler

blnturkek ve Kozanli beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2018, 10:51   #137
mst
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2010
Arkadaşlar,
İzmir'deyim. Kayseri'den bir tanıdık benim asmadan çelik istedi. Otobüsle birkaç gün sonra gideceğim, ama çelikleri kurutmadan ne şekilde taşımam gerektiğini bilmiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Resulgur beğendi.
mst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2018, 19:47   #138
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mst Mesajı Göster
Arkadaşlar,
İzmir'deyim. Kayseri'den bir tanıdık benim asmadan çelik istedi. Otobüsle birkaç gün sonra gideceğim, ama çelikleri kurutmadan ne şekilde taşımam gerektiğini bilmiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?
Sn. mst eşit boyda aldığınız çelikleri streç film naylon ile sararak götürebilirsiniz. Kolay gelsin

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2018, 21:07   #139
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mst Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Sn. mst;

Asmalarınız muhtemelen dinlenme dönemine girmiştir. İlkbaharda gönderebilirseniz daha iyi olur. Şu anda götürmek isterseniz arkadaşımızın söylediği bilgiye ek olarak üzerlerini kağıt havlu ile en az iki kat kaplayıp suda ıslatarak naylon içine veya streçleyerek rahat bir şekilde götürebilirsiniz. İki yıllık dal ile tek yıllık daldan alacağınız çelikler daha rahat tutar. Bizim burada ebeli olarak nitelendirilir. Hemen hemen bütün dikilenler sulamasına da dikkat edilirse tutacaktır.

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...-asi/29924.htm

Eski 30-10-2018, 21:35   #140
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Yorumlara saygı duyarım fakat bu mevsimde asma aşısını hiç tavsiye etmem.
Yaprak döktükten sonra çelik alıp kök salması için nemli bir ortamda kuma yatıracak iseniz sözüm yok.
Çelik alıp aşı yapılacak ise makul görmem.
Ha, bu mevsimde aşılı anacınız var ise dikim yapabilirsiniz.

Alacağınız celiklerin kalınlığı da çok önemli 6-8 mm kalınlığında olmasına dikkat ⚠ edin!

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2018, 03:45   #141
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Sayın latif.07 bunları mı çelik olarak aldınız?
Yoksa, alttaki iki resim (yeşil olan) bu çeliklerden mi?

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2018, 19:22   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2018
Ben soyle yaptim. Dogru yanlis bilmem. 24 asmalik bir bag olusturdum. Her asma arasi 2 metre. Her yone. 30 cm cap 50 cm derinlik. Dikmeden once cukurlara 1 kurek yanmis gubre attim. Ustune kalin kum 1 kurek. Onun ustunede asmalari diktim. Asmalarin gozleri guneye bakacak sekilde. Ayni metodla gecen yil agac fidani dikmistim. Dal boylari 1.5 metre oldu cok memnunum. Asmalari bekliyorum. Sonucu yazarim.

muhtaroglu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2018, 14:58   #143
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Sayın latif.07 bunları mı çelik olarak aldınız?
Yoksa, alttaki iki resim (yeşil olan) bu çeliklerden mi?
Evet bunları çelik olarak aldım, alttaki iki resimde bu çeliklerden. Aldığım tüm çelikler tuttu ben aldığımda antalyada su yürümüştü asmalara, dalları köklendirme hormonuna daldırıp 10 dakika kadar bekledim sonra yerlerine dikip köklendirme hormonu ile suladım sonuç o yeşil olanlar

Kozanli beğendi.
Eski 18-11-2018, 16:32   #144
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Çelik

Sayın latif.7, üzülerek söyleyim bunlar ürün vermez.
Yeşilliği sizi aldatmasın üzüm 🍇 verirsede melez olur.
Çelik; bir yıllık gövdeden yani daldan alınır.
Resimde gördüğüm bir yıllık gövdenin yan dallarından (sürgünden)almışsınız.
Bunlar sadece yaprak üretir.

cemilsisik beğendi.
Eski 20-11-2018, 20:14   #145
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Sayın latif.7, üzülerek söyleyim bunlar ürün vermez.
Yeşilliği sizi aldatmasın üzüm �� verirsede melez olur.
Çelik; bir yıllık gövdeden yani daldan alınır.
Resimde gördüğüm bir yıllık gövdenin yan dallarından (sürgünden)almışsınız.
Bunlar sadece yaprak üretir.
Eğer dediğiniz doğruysa her işte bir hayır vardır derler bizim amacımız ziraati uygulayarak ögrenmek olduğu için dediginiz gibi melez olursa ya da hiç üzüm vermezse uygun mevsimde aşı yaparız hem aşı yapmasınıda ögrenmiş oluruz diye düşünüyorum.

Lakin bende ziraat mühendisliği öğrencisiyim, bu güne kadar aldığımız derslerde şöyle bir bilgi var diyorki bilgide bir bitkinin kökünden kültür al yaprağından ya da gövdesinin herhangi bir noktasından parça al bu aldığın kültürü eğer köklendirebilirsen mitoz bölünme ile aldığın anacın dna nükleotit diziliminde anacın 1e1 klonunu elde etmiş olursun. Aldığımız hücreler mitoz bölünme ile kendilerini tamamlarlarsa klon oluyorlar ve anacı gibi oda gerekli şartlar sağlandığı taktirde oda aynı meyveyi vermesi gerekir. Bize okulda ögretilen bu hatta tüm ziraat mühendisiliği öğrencilerine ögretilen budur. Kafamdaki soru şimdi biz mi okulda yanlış eğitim aldık siz haklısınız yoksa sizinmi tecrübeleriniz bizim aldığımız güncel eğitime yenik düştü açıkcası bunu çok merak ediyorum. Sizin tecrübelerinize saygım sonsuz lakin en kısa zamanda okulumuzdaki bahçe bitkileri hocalarından en az 3 tanesi ile görüşüp yazışmaları gösterip sizin aktardığınız bilgimi doğru yoksa bizim okulda öğrendiğimiz bilgidemi bir eksiklik var öğrenip burada sizinlede paylaşacağım. Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

OSMAN45 ve saleri beğendi.
Eski 21-11-2018, 06:39   #146
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

İşte bu ilgi ve merak sizi balkona götürecek.
Belli bir zaman sonra ne benim nede okulda öğrendiklerinze itibar etmeyeceksiniz.
Edindiğiniz tecrübe noktayı koyacak.
Güçlü olan doğa, sürekli değişim içinde olan doğa şartları bizleri yeni arayışlar içerisinde sürükleyecek.

Sizler çok çok şanslısınız.
Okullar bugün yeni bilgiler öğrenme yurdu, küçümsemeyin!
Berlin duvarının yıkılmasıyla dünya her konuda küresel bilgi akımına geçiş yaptı.
Dünyanın bir ucundaki edinilen deneyim ve tecrübe diğer ucunda artık yankılanıyor.

http://www.agaclar.net/forum/bagcilik/41887.htm

Bağcılık hakkında bildiklerim, başlığı altında sadece edindiğim tecrübemi ve bilgilerimi anlatmaktayım.
Yeni bilgiye açığım, inat etme gibi bir lüksümüz olamaz.
Siz öğrendiklerinizi uygulayın aldığınız netice doğruya götürecek.
Öğrendiğimiz ve öğreneceklerimiz hep eksiktir.
Eksik kalacaktır.
Güçlü olan doğadır.
Değişim her zaman olacaktır.
Bağcılıkta Avrupa bizden çok çok ileride olduğu halde yeni yeni türeyen hastalıklarla mücadele etmekte zorlanıyor

Eski 06-03-2019, 18:51   #147
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
çekirdekten üzüm

buda benim üzüm çekirdeklerinden çimlendirme asma çalışmam...

Eklenen Resimler

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 07:04   #148
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Arkadaşlar merhaba. Zamanı olduğu için sormak istiyorum. Elinde iyi cins üzüm fidesi olan kişiler çelik paylaşımında bulunabilir mi? Tekirdağ ve Manisa bağcılık müdürlüklerini aradım. 2 çeşit fide olduğunu ve gelip almamız gerektiğini (kargo yapmadıklarını) söylediler. Ocak ayında aramak gerekiyormuş. 1 yıl daha bekleyeceğiz.

Eğer bu konuda yardımcı olabilecek birileri varsa sevinirim.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 07:24   #149
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Zamanı olduğu için sormak istiyorum. Elinde iyi cins üzüm fidesi olan kişiler çelik paylaşımında bulunabilir mi? Tekirdağ ve Manisa bağcılık müdürlüklerini aradım. 2 çeşit fide olduğunu ve gelip almamız gerektiğini (kargo yapmadıklarını) söylediler. Ocak ayında aramak gerekiyormuş. 1 yıl daha bekleyeceğiz.

Eğer bu konuda yardımcı olabilecek birileri varsa sevinirim.
Daha önceden söyleseydin üzümde koyardım ama benimkiler hangi cins bilmiyorum yabani çoğusu

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

AkisSoftware beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2019, 07:26   #150
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Daha önceden söyleseydin üzümde koyardım ama benimkiler hangi cins bilmiyorum yabani çoğusu

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kaliteli cins lazım. Yoksa bizim memlekette bağımız var. Lakin üzümler hep standart...

Kaliteli cinsler var. Orman bakanlığında adedi 4tl den satılmış. Neden çok fazla üretmezler anlamıyorum. 1 ay geçince ellerinde ürün kalmıyor.

siflera12 beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024