agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni3031Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2013, 11:27   #331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Son halleri;

Eklenen Resimler

Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2013, 17:41   #332
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Ayırmadan toprak takviyesi ile büyümesini beklemenizi öneririm.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2013, 20:02   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Maalesef 2 gün önce ayırdım. Ayırdıktan sonra aklıma geldi aslında yanlış yaptığım. İnşallah tutunur. Alttaki küçük menekşemi dediğiniz gibi yaptım. Bu menekşem de kökten değil gövdeden yavrulamıştı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Emine : 14-07-2013 saat 20:28 Neden: Eksik ifade
Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 08:20   #334
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Yani pes etme aşamasındayım her yolu denedim ama olmuyor. 31 mayısta kavanoza koyduğum yapraklar hala dipdiri ve canlı ama yavru yok. aynı dönemlerde pet bardaklara ektikleriminde de hareket yok yani ölmeyip canlı kalanlarda.
Burda arkadaşların anlattığı ve uyguladığı her yolu denedim olmuyor hele suda hiç olmuyor en son maden suyu şişesine yaprak koydum çoğu çürüdü 3 yaprak kaldı onlarda da hareket yok.
Bu kadar uğraş ve çabadan sonra onları atmayada kıyamıyorum çünkü kök yapıyorlar ama yavru yok.
Beni en fazla üzende toprağa öylesine sapladığım yaprak yavru verdi ama özenle ektiklerimde tık yok.
Sanırım bundan sonra hep öyle yapacağım analarından mı güç alıyorlar acaba...

can2158 beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 08:43   #335
Ağaç Dostu

iynk's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2013
Merhaba syn eceyıldız,

Menekşe işi biraz sabır işidir. 31 Mayısta diktiyseniz bugün yarın yavru verecektir. Benim 3 ayda yavrulayan menekşem var. Şu an çok sağlıklı. Ayrıca sera yöntemini kullanırsanız o daha çabuk sonuç veriyor ve türüne göre, bir yapraktan daha çok yavru verebiliyor. Tecrübeyle sabittir.

can2158 ve eceyıldız beğendi.
iynk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 09:35   #336
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

sera yöntemini denedim çok çabuk çürüdüler burası çok sıcak ve nemli sera işe yaramıyor anlayacağınız. ama kavanozda bir sorun çıkmadı kavanozu kapalı tutuyorum her sabah 1 saat kadar açık bırakıyorum kapağını o kadar ama hala yavru yok işte 50 gün oldu

Eski 18-07-2013, 11:16   #337
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Sayın Eceyıldız neden pes ediyorsunuz ? Bazen biraz nazlanıyorlar.
Acaba ektiğiniz toprak ne tür ? Ben bahçe toprağı karışımına ekiyorum . Eğer derine ektiyseniz geç yavruluyorlar. Toprak yumuşak su tutan bir toprak olunca ve derine ekmeden daha çabuk sonuç alınıyor.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 11:30   #338
Ağaçsever

e.aydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2013
Sevgili eceyıldız yukarda fotografı olan yaprakla aynı gün torfa ektiğim başka tür menekşeye ait yaprak 2 gün önce küçücük bir yavru verdi. Aralarında nerdeyse 1 ay var. Evinde büyük menekşelerin yaşayabiliyorsa er geç yavru da vereceklerdir bence.

e.aydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 15:00   #339
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Yaprak çeliğinin göbekten itibaren hangi sıradan alındığı çok önemli. 2. veya 3. sıradan alınan yapraklar daha kısa sürede köklenip yavru verirken dış sıralardan alınan yapraklar daha geç yavru verebiliyor.

Yurtdışından satın aldığım yapraklardan 4 ayda yavru verenler oldu. Sabırla beklemek gerekiyor...

Ne kadar derine dikildiği de önemli bir etken. 1-1.5 cm'lik derinlik yeterli oluyor, daha derine dikilenlerde ise yavrular ya geç çıkıyor ,ya da toprak yüzeyine çıkmayı başaramayıp çürüyerek anaç yaprağın da ölmesine neden olabiliyor.

Eski 18-07-2013, 15:23   #340
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

bahçe toprağına denedim olmadı. en son denemelerim torfta idi ve derine ekmedim bundan eminim ama kaçıncı sıradaki yapraklar ona dikkat etmedim bekliyorum işte. daha önce bahçe toprağına ektiğim ve köklenen yaprağı yaklaşık bir ay önce yine tavsiye üzerine torfa ektim ama hala yavru yok.
zaten onları atmaya kıyamayacağım çünkü hepsi canlı daha ölmedikleri sürece onlara aynı şekilde bakamaya devam edeceğim.
ama başka denemelerim olmayacak hevesim kırıldı...

Eski 18-07-2013, 18:53   #341
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Sn ece yıldız var mı öyle hemen vazgeçmek. Yapı marketlerde satılan sıkıştırılmış poşetlerde hindistan cevizi kabuğu var. Islatıp kullanıyorsunuz. Ben o malzemeyi kullanıyorum. Bence kullandığınız malzemeler yaprak saplarını sıkıştırıyor sürede o yüzden uzuyor. Torfun içine beyaz köpük(ambalajların içinden çıkan köpük) ufalarsanız oda yardımcı olur. Kullandığınız malzemeyi sıkıştırmadan kullanırsanız daha kısa sürede filizlendiğini görürsünüz.

eceyıldız beğendi.
turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 18:59   #342
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Size 15 nisanda arkadaşımın getirdiği yapraklardan aybaşında ayırdığım yavruların resimlerini gönderecektim ama her lazım olduğunda fotoğraf makinasının pili bittiği için yine pilleri şarja takmak zorunda kaldım. Birazdan gönderirim.

Eski 18-07-2013, 19:38   #343
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Name:  DSCF2051.jpg
Views: 1984
Size:  34.3 KBName:  DSCF2052.jpg
Views: 1971
Size:  32.5 KB

Eski 19-07-2013, 07:37   #344
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkankaragoz Mesajı Göster
Sevgili Turkankaragoz;
kopüğü de denedim şimdiki yaprakların harcında köpük var. ama yine olmuyor nasıl imreniyorum sizlerin yavrularını görünce bilemezsiniz....
söylediğiniz hindistan cevizi kabugunu hiç görmedim ama sıkıştırılmış torf vardı bir ara başka yok anlayacağınız. zaten benim şansızlığım bizim buralarda yapı market olarak sadece tekzen var ondada her istediğimi bulamıyorum. doğal bahçeden almaya kalksam astarı yüzünden pahalıya geliyor artık heryerde 2,5 tl ye satılan afrika menekşelerinden alırım diye düşünmüyor değilim. Ama bir tanecik yavru görmeyi de çok istiyorum başardım demek için. Daha önce resimlerini de koymuştum yanlışlıkla kopan ve anasının yanına öylesine saplayıp unuttuğum yaprak yavru verdi, toprağa yatırarak üzerine küçük bir taş koyup unuttuğum yaprak yavruladı ama benim özenle ilgilendiğim yapraklarımda tık yok. bilmem bu konuda ki duygularımı nasıl anlatayım sizlere

Eski 19-07-2013, 08:04   #345
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-01-2009
Sn eceyıldız sanırım yavru alamamanızın nedenini biliyorum.
Hatay iklimi çok sıcak bir iklimdir ve bazı menekşe türleri sıcak iklimlerde yavru vermiyorlar. Kendi tecrübelerimden birebir sabitlediğim durumlardır. Çünkü yaprak sağ kalmaya çalışıyor aynı zamanda da yavru veremiyor. Eğer hayatta kalırlarsa ekim gibi yavruları görürsünüz. Klimalı ortam bile etkilemeyebilir. 24 saat açık kalıyorsa bilemem ama.
Özellikle de yaprakları sıcakların bastırmaya başladığı zamanda ektiyseniz işiniz daha da zorlaşır. ama kurumuyolarsa sabredin derim.
ağustos 15 ten sonra zaten kurumazlar.

kazım80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 08:18   #346
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Evet burası yani İskenderun çok sıcak ve nemli bu konuda haklı olabilirsiniz. Klima yok zaten klimaya karşı biriyim. Daha önce de dediğim gibi ölmedikleri sürece gözüm gibi bakmaya devam edeceğim. Dediğiniz doğru ise inşallah havalar soğuyunca yavrularını görürüm ve bu deneyimden sıcak iklimlerde, baharda yaprak ekmek gerektiğini hepimiz öğreneceğiz.
Şimdi dışarda çok güzel bir yağmur yağıyor....

dağçiçeği beğendi.
Eski 19-07-2013, 08:31   #347
Ağaçsever

Evet evet oraları çok iyi bilirim. Beklemeye devam edin.. Benim gözlemlerim en uygun yaprak ekim zamanının şubat ayı olduğunu söylüyor. Çünkü martta filizleniyor nisan mayıs aylarında normal büyüklüğüne yakın bir boyuta gelebiliyor..

eceyıldız beğendi.
Eski 19-07-2013, 08:47   #348
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

bu gün aylardır köklü bir şekilde olan yaprağım öldü. köklenmiş kayıpların çoğalması beni çok üzüyor.

Eski 19-07-2013, 08:57   #349
Ağaçsever

peki ekim için yaprak aldığınız menekşe ne durumda?

Eski 19-07-2013, 09:07   #350
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

menekşeler iyi ama gelişimleri durmuş gibi ama yinede aralarında çiçek açanlar var. ben yerlerini değiştirdim ve sanırım yerlerini sevmediler şimdi ki yerlerinde akşam güneşi görüyorlar. daha önceki yerlerinde sabah güneşi alıyorlardı. menekşe coşturan da veriyorum 10 günde bir. çiçek açınca gözümün önünde olsunlar istemiştim galiba göz önünde olmak hoşlarına gitmedi eski yerlerine alacağım sanırım...

Eski 19-07-2013, 09:10   #351
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

bu arada onlara hergün su püskürtüyorum fısfısla ve bu onlara çok iyi geliyor. burada bir arkadaş iyi değil demişti bende bir süre su püskürtmedim ama baktım ki cansızlaşıyorlar tekrar püskürtmeye başladım.

Eski 19-07-2013, 09:13   #352
Ağaçsever

Tamam onları kurtarabilirseniz işiniz daha kolay. Ekim gibi yaprakları ekerseniz kısa sürede verim alırsınız.

eceyıldız beğendi.
Eski 19-07-2013, 09:24   #353
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Ana menekşelerin hemen eski yerlerini tekrar hazırlayıp oraya taşyacağım. 4 yıldır bendeler onları kaybetmeyi göze alamam ki. yapraklara gelince onları daha serin bir yere alıp hayatta kalmalarını sağlarsam belki havalar serinleyince yavru verirler.

turkankaragoz beğendi.
Eski 19-07-2013, 12:50   #354
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

pes etmemem için bana yazan yardımcı olan ve deneyimlerini benimle paylaşan bütün arkadaşlara çok teşekkür ederim sağolun varolun iyiki bu siteye üye olmuş ve sizin gibi insanlarla tanışmışım.
artık pes etmek yok sabır sabır sabır elbet birgün başaracağım.
ana menekşelerimi eski yerlerine aldım yaprakları da yanlarına koydum, o oda daha serin ve havadar şimdi bekleme zamanı. bu yaprakları hayatta tutmaya çalışacağım belki havalar serinleyince bana sürpriz yaparlar. o da olmazsa havalar serinleyince yenilerini dikerim...

Eski 19-07-2013, 13:38   #355
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
İşte duymak istediğim sözler. Yılmak , vazgeçmek yok.
Fazla üzerlerine titremeyin. Fazla ilgi de de şımarıyor bu yaramazlar.
Hiç olmadı elimdekilerden gönderirim ben canım. Sıkma canını sen.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 07:49   #356
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dağçiçeği Mesajı Göster
İşte duymak istediğim sözler. Yılmak , vazgeçmek yok.
Fazla üzerlerine titremeyin. Fazla ilgi de de şımarıyor bu yaramazlar.
Hiç olmadı elimdekilerden gönderirim ben canım. Sıkma canını sen.
çok teşekkür ederim iyi ki sizin aranızdayım.
inanın sabah ilk iş foruma uğruyorum sonra işlerime kalkıyorum yok öyle birşey yaaa...

dağçiçeği beğendi.
Eski 20-07-2013, 16:03   #357
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yenerr Mesajı Göster
Sayın Maki01 Sizede bir sorum olacak izninizle,
2. ve 3. sıradaki yapraklar sadece yavru verme süresi açısından mı performansları iyi?
Yavru sayısındaki çoklukla da ilgisi varmı?

Selamlar...
Yavru sayısı ile ilgili bir yoruma nette hiç rastlamadım sevgili yenerr ama daha kısa sürede sağlıklı yavrular verdiğini söyleyebilirim.

yenerr beğendi.
Eski 20-07-2013, 16:09   #358
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yenerr Mesajı Göster
Chimera humako sharon'dan yaprak çeliğiyle bende yavru aldım. Şu anda yavrular küçük. Ama anlamadığım olay çiçeği neden aynı olmuyor? Benimkilerinde çiçeği değişecekmi yani?
Birazda küçülüyor sanki ( Resimlerde göz yanılması yaşamış olabilirim.)
Aynı çiçekli humako elde etmek için ne yapmak gerekiyor acaba?
Diğer türler tek hücreli iken Chimera türü menekşeler çift hücreli sevgili yenerr. Bu nedenle yapraktan üretilen yavrular türün tüm özelliğini taşıyamıyor.

Çoğaltmak için 3 yöntem uygulanıyor.

1. Doku kültürü

2. Yan sürgünler: Bitki doğal olarak yan sürgün verebilir ya da ortada büyüme bölgesini, göbeği keserek buradan sürecek sürgünleri ayırarak.

3. Çiçek sapını köklendirerek.

yenerr ve kadiryasar beğendi.
Eski 20-07-2013, 22:00   #359
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkankaragoz Mesajı Göster
Sevgili Türkan,elinize sağlık!Hemen hemen aynı tarihte dikmişiz yapraklarımızı,benim de yavrularım oldu ama hiçbiri bu kadar büyümedi.Yaptığınız özel bir şey varsa bizimle paylaşır mısınız...

violet19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 22:18   #360
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Sn violet19 küçük odam aydınlığa bakıyor. En üst katta oturuyorum ve büyük bir aydınlatmamız var. Üzeride güneşin süzülmesini sağlayan bir malzemeden ben üretimde bu camı kullanıyorum. Üzerlerine direk güneş gelse bile süzülerek geldiği için zarar vermiyor. Camda sürekli yukarıya doğru açık o odada havalandırılmayı çok seviyor menekşeler. Bir de hindistan cevizi torfu kullanıyorum çimlendirmede. Benim uygulamam böyle dilerim yardımcı olmuştur.

Etiketler
afrika menekşesi, çelik, menekşe, üretim, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024