agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni3031Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2012, 15:36   #31
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2011
maki01 verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

Cizmeli Kedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 10:50   #32
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zencefil cicegi Mesajı Göster
ben bir yildir bir salca kavanozunun dibine birazcik toprak koyup celikleri yerlestiriyorum kapagini kapatip haftada bir fisla islatiyorum 10 günde inanilmaz köklenme oluyor daha dün yine 5 yaprak koydum cok güzel sonuc veriyor.
Sizinki başka cins bir menekşe galiba, 10 günde inanılmaz köklenme olmasına ben inanamadım doğrusu...

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 13:15   #33
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Aşırı nem ve sıcak bu tür çürümelere neden oluyor.

Steril keskin bir aletle ; ben jilet kullanıyorum ; çürüyen bölgenin hemen altından kesin, geride çürümüş yer kalmasın. Daha sonra direkt güneş ışığı almayan ama aydınlık bir yerde kesilen yerlerin kurumasını bekleyin. Bir günde kuruyacağını düşünüyorum, 2 gün de bekleyebilir. Daha sonra sera kabına koyarsınız. Çürümüş yerler dışında çelik sağlıklı duruyor, yüksek olasılıkla yavru alabilirsiniz.

Çeliği dikerken mümkün olduğunca küçük kaplar kullanmak lazım. 1 kahve fincanına eşt hacimdeki büyüklük yeterli oluyor. Sizin saksı çelik için çok büyük. Kabı da değiştirebilseniz iyi olacak . Bir kaşık yardımıyla yaprağı kökleriyle birlikte alıp küçük bir saksı ya da bardağa aktarmanızda fayda var.

kupecim beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 14:41   #34
Ağaçsever

k_elif's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2011
Çok teşekkür ederim sayın Maki;
Bu akşam eve gider gitmez hemen dedikleriniz uygulayacağım. Artık umut yok dersiniz diye bekliyordum. Bu haber beni çok sevindirdi. Bir de birşey daha sormak istiyorum. Sizin sera kabınızdaki küçük çelikleriniz iki kap içerisinde duruyor gibi geldi. Dışta ki kapta su mu bulunuyor?

k_elif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 16:14   #35
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili k_elif,

Çelik sayım çok fazla olduğu için zaman zaman özensiz sulama yapıp, suyu fazla kaçırabiliyorum. Sözünü ettiğiniz ikinci kabın içinde 1 cm kadar diatomit var. Bardaktan süzülen fazla suyu emiyor ya da 1 cm'lik mesafe köklerin su ile temas etmemesini, fazla suyun bu bölümde toplanmasını sağlıyor. Bu boy bardaklar için uygun tabak bulamadım, kendimce çözümler üretiyorum

Bu uygulama yapılmasa da olur. Tek kapta suyu dengeli verirseniz ihtiyacınız olmaz.

Eski 05-03-2012, 18:20   #36
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sphagnum moss

Arzu edenler bir paket fiyatı 20--30 arası kargo hariç
Sayın Şengül Aytar 05339502252
Lütfen mesai saatlerinde arayınız

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 18:22   #37
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çok teşekkürler sevgili ahmeter Yosun bulamama sorunumuzu sayenizde aşmış olacağız.

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 06-03-2012, 00:36   #38
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sevgili Maki, tabanına koyduğunuz perlit ya da diatomit fazla suyu emiyor. Sonrasında bunları almıyorsunuz, devamlı tabanında kalıyor anladığım kadarıyla. Sürekli ıslak olması dolayısıyla bitkide kök çürümesine sebep olmuyor mu?
Yani uzun süredir kullanıyorsanız ve bitkiyi öldürmüyor, aksine nemlenmesini sağlıyor diyorsanız ben de uygulayacağım. Çünkü ben çok ıslak bitkinin tabanına koyduğum peçeteyi bile bir süre sonra alıyorum, orada sürekli kalması zarar verebilir diye korkuyorum.

Düzenleyen fahriyee : 06-03-2012 saat 00:38 Neden: eksik harf
fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 14:06   #39
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili fahriyee,

Kökler saksı dışına taşmadığı için sorun olmuyor, aksine senin de söylediğin gibi menekşelerin çok sevdiği nemli ortama katkısı oluyor.

Ancak kapalı sera kabında alt tabaklarda birikip emilen su fazla ise aşırı neme bağlı yaprakta çürüme olabilir. Benim uygulamam serada, sadece kontrolsüz sulama için aldığım bir önlem.

Sera dışındaki fitilsiz saksılarda ise özellikle ortamı nemlendirmek ve fazla suyun köklerle temasını kesmek için aynı yöntemi kullanıyorum, olumsuz bir durum kesinlikle yaşamadım.

fahriyee ve samur beğendi.
Eski 06-03-2012, 15:38   #40
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Nazar değmesin

Kabın genişliği ve derinliği bebek yoğurt kabı
İçinde saksıya alınabileçek 6 kök var nasıl mı oldu
Seversen olur

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2012, 17:47   #41
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Seversen olur

GÜLSEN_ beğendi.
Eski 06-03-2012, 23:24   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sayın Ahmeter,kurtarın artık bu yavruları.Nefes alsınlar.

hanbiyçe beğendi.
sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 07:45   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşlar yardımıza ihtiyacım var... Bu nette satışı olan clonex köklendirici hormonu menekşe yaprağı ve taç kesimlerde kullanan oldumu. Tabi yanında şişen tabletlerle birlikte? Aslında ben köklendirmede sorun yaşamıyorum ama %100 sonuç almak istiyorum. Bazen ektiğim yapraklar tutuyor fakat yavru vermeden 6 ayın sonunda ölüyor. Bunlardan kurtulmak için hızlı ve garanti yöntem arıyorum. İlginiz içinde şimdiden teşekkür ederim

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 14:07   #44
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sema62 Mesajı Göster
Sayın Ahmeter,kurtarın artık bu yavruları.Nefes alsınlar.
Henüz erken toprak soğuk olunça netiçe alınmıyor hava sıçaklığının yükselmesi lazım

Eski 09-03-2012, 15:49   #45
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çelik köklendirmede en etkilili şey, çeliğin hangi bölgeden alındığı sevgili özlem. Merkezden başlayarak 3. sıradan alınan çelikler sorunsuz kökleniyor ve yavru veriyor. Daha dış sıralardan alınan yaşlı yapraklar ise kökleniyor ancak yavru vermeyebiliyor.

Benim de satın aldığım ve sağlıklı olmasına rağmen neredeyse 1 senedir yavru vermeyen çeliklerim var. Kesip yeniden dikmem uygun olacak ama elim varmıyor, bir umut bekliyorum Kesip yeniden köklendirdiğimde yavru vereceğinden emin olabilsem yapardım tabii...

Clonex Gel menekşe çeliklerinde kullanılabilir ancak şart değil. Yaprak sağlıklı ve uygun yerden alınmışsa kolayca köklenip yavru veriyor.

Eski 14-03-2012, 15:21   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özlem Mesajı Göster
Arkadaşlar yardımıza ihtiyacım var... Bu nette satışı olan clonex köklendirici hormonu menekşe yaprağı ve taç kesimlerde kullanan oldumu. Tabi yanında şişen tabletlerle birlikte? Aslında ben köklendirmede sorun yaşamıyorum ama %100 sonuç almak istiyorum. Bazen ektiğim yapraklar tutuyor fakat yavru vermeden 6 ayın sonunda ölüyor. Bunlardan kurtulmak için hızlı ve garanti yöntem arıyorum. İlginiz içinde şimdiden teşekkür ederim
Özlem hanım genel de nasıl köklendirme yapıyorsunuz ben de bir kaç yaprakta deneme yapıcağım başarılı olmak istiyorum.

özlem11 beğendi.
gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2012, 08:36   #47
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Yapraktan Üretimde Farklı bir Yöntem

Yapraktan Üretimde Farklı bir Yöntem.
Rus sitelerinden öğrendiğim bir yöntemi 2 yıldır uyguluyorum , randıman aldığım için sizlerle paylaşmak istedim. Delik bıraktığımız küçük poşet torba içlerinde köklendirmek.Toprak karışımı aynı torf+perlit+vermikulit kullanıyoruz ben torfu biraz fazla tutuyorum.Nemlendirip yaprak çeliğini ektikten sonra kapatıp direk güneş almayan ışıklı bir ortama koyuyoruz veya asıyoruz.
Artıları:
" Hemen hemen köklenmeyen yaprak görmedim , yeterki arada bir kontrol edip kurumasına izin vermeyin.
"Kolay bir yöntem.
"Yerden tasarruf,dar yeri olanlar için.
Eksileri:
"Mantar ve küf hastalıklarına uygun bir ortam oluşması.
"Geç köklenmesi.
Kontrol ve sulamasının zor olması.
Bu yöntemde nemin muhafazası biraz zor , poşet teki havalandırma deliklerinin küçük olması ve sık kontollerle bunu halledebilirsiniz.
Sulama için yeni bir şey geliştirdim , şırıngayla kuruyan poşetlere ilave yapıyorum.Sakın fazla su koymayın vıcık vıcık olmasın ,mantar önlemi için tozlar var toprağa ilave edebilirsiniz (veya kömür tozu kül ).
Resimleri yakında ilave edeceğim.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2012, 12:47   #48
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Resimler

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2012, 12:50   #49
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

resimler

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2012, 20:57   #50
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Sera kabındaki sistemin mantığıyla aynı giden bir sistem sanırım. Dediğiniz gibi yer sıkıntısı içinde olanlar için (başta benim için) çok faydalı bir bilgi oldu bu.

Müsaade ederseniz birkaç şeyi sormak isterim:
Yavru verdikten sonra da poşetlerde kalmaya devam ediyorlar sanırım. Ne kadar daha orada tutmak gerek? Yavrunun büyüklüğüne mi bağlı? Ne kadar büyüyünce ayırmalıyız?
Poşeti açmaktaki amaç havalandırmak mı? Her gün poşeti açarsak nemi "kaçırmaz mıyız"?
Teşekkür ederim.

Eski 16-03-2012, 22:46   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Sayın Menekşecibaba,

Yöntem oldukça ilginç. her yaprakta köklenme olması harika bir şey.

Size iki sorum olacak. Yaprakların köklenmesi biraz zaman alıyor diyorsunuz. Bu yaklaşık ne kadar sürüyor? İkinci sorum ise yaklaşık ne kadar süre sonra, ya da hangi aşamada poşetten çıkartıp ortamına dikiyoruz?

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

sinasi6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2012, 22:49   #52
Ağaç Dostu

Bu arada poşeti açmadan şiringa ile su verme durumu çok hoşuma gitti.

En kısa sürede deneyeceğim. Ortanca yaprağı ile başlasam çok zor mu olur acaba?

Eski 17-03-2012, 09:28   #53
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cizmeli Kedi Mesajı Göster
Sera kabındaki sistemin mantığıyla aynı giden bir sistem sanırım. Dediğiniz gibi yer sıkıntısı içinde olanlar için (başta benim için) çok faydalı bir bilgi oldu bu.

Müsaade ederseniz birkaç şeyi sormak isterim:
Yavru verdikten sonra da poşetlerde kalmaya devam ediyorlar sanırım. Ne kadar daha orada tutmak gerek? Yavrunun büyüklüğüne mi bağlı? Ne kadar büyüyünce ayırmalıyız?
Poşeti açmaktaki amaç havalandırmak mı? Her gün poşeti açarsak nemi "kaçırmaz mıyız"?
Teşekkür ederim.
Sevgili Cizmeli Kedi.Yavrular yeteri kadar büyüdüklerinde torbadan çıkartıp ayırıp kç. saksılara ekiyoruz.Fazla büyümelerine gerek yok o benim herşeye yetişemememden kaynaklandı .).
İkinci sorunuzu tam anlıyamadım hatta yalnış mı yazdım diye yazdıklarımı tekrar okudum , poşeti havalandırmak için açmaktan bahsetmiyorum bu tam tembel işi torbaları hiç açmıyoruz sadece havalandırma delikleri açıyoruz kç. 1 kaç tane. Böylece nem de kaçmıyor.

Cizmeli Kedi beğendi.
Eski 17-03-2012, 09:41   #54
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinasi6 Mesajı Göster
Sayın Menekşecibaba,

Yöntem oldukça ilginç. her yaprakta köklenme olması harika bir şey.

Size iki sorum olacak. Yaprakların köklenmesi biraz zaman alıyor diyorsunuz. Bu yaklaşık ne kadar sürüyor? İkinci sorum ise yaklaşık ne kadar süre sonra, ya da hangi aşamada poşetten çıkartıp ortamına dikiyoruz?

Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Sayın sinasi6.Yaprakların köklenmesi diğer uyguladığım yöntemlere göre 2 kat daha uzun sürüyor ama bunun sebebi biraz da bunları gözden ırak yerlere koymamdan veya bakımlarını yapmamamdan kaynaklanıyor.
Çıkarma aşamasına gelince yavruların köklerinin oluşmasına ve yavruların kendilerini kurtarmalarına ve hava sıcaklığına göre değişiyor.Tecrübelerinizle ona karar vermeniz gerekiyor.
Ortanca yaprağı ? demişsiniz.Konumuz menekşe yaprağı ortanca yaprağının köklendiğini sanmıyorum onun için dal çeliği almanız gerekir ve bu yöntem ona uygun olmaz sanıyorum.

Eski 17-03-2012, 10:02   #55
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Sevgili menekşecibaba, "kontrol ediyoruz" ifadenizi ben kendimce "açarak bakıyoruz" diye yorumlamışım, evet hata bende
Bilgiler için çok teşekkür ederim mutlaka deneyeceğim.

ahmeter beğendi.
Eski 17-03-2012, 10:43   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Menekşecibaba yöntemin çok hoş. Küf ve mantar hastalığına karşın pet bardağa ekilip bu büyük kapaklı şeffaf saklama kabları ideal çözüm olabilir diye düşnüyorum. Ama sizin gibi sayısız üretim yapan biri için yer açısından çözümü güzel. Yine bu kabşarıda üst üste koyarak uygun koşul sağlanabilir.

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 12:32   #57
Ağaç Dostu

Sayın menekşecibaba,

Manolya diyecektim yanlışlıkla ortanca demişim. Ortancaların Manolya yaprağı denemek istiyorum. Yeni çıkmış taze bir manolya yaprağı ile bir deneme yapacağım.

Ben sizin yazınızdan pek çok farklı yaprak olabilir gibi algıladım. O nedenle farklı yapraklar denemek istediğimi yazdım. Yine denemeyi düşünüyorum.

Teşekkürler.

ahmeter beğendi.

Düzenleyen sinasi6 : 17-03-2012 saat 20:59
Eski 18-03-2012, 01:24   #58
Ağaç Dostu

Cizmeli Kedi's Avatar

Sevgili menekşecibaba,
Benim yeni edindiğim 1/3 spahagnum torfu + 1/3 perlit + 1/3 vermikulit karışımından oluşan menekşe toprağım var. Acaba bu yöntem için bu karışım uygun mu yoksa perlit eklenmeli mi su tutması açısından?
Uygun derseniz hemen işe koyulmak istiyorum da )

ahmeter beğendi.
Eski 19-03-2012, 08:09   #59
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cizmeli Kedi Mesajı Göster
Sevgili menekşecibaba,
Benim yeni edindiğim 1/3 spahagnum torfu + 1/3 perlit + 1/3 vermikulit karışımından oluşan menekşe toprağım var. Acaba bu yöntem için bu karışım uygun mu yoksa perlit eklenmeli mi su tutması açısından?
Uygun derseniz hemen işe koyulmak istiyorum da )
Uygundur , sorun olmaz.Sevgili Cizmeli Kedi.

ahmeter ve Cizmeli Kedi beğendi.
Eski 02-04-2012, 09:17   #60
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

çelik

Eklenen Resimler

Etiketler
afrika menekşesi, çelik, menekşe, üretim, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024