agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Zeytin (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/)
-   -   Zeytin (Olea) (http://www.agaclar.net/forum/zeytin/727.htm)

Halil Önen 05-01-2011 19:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilium (Mesaj 736646)
Bu dediğiniz yılı yani şubat ayına kadar o sezonu iyi düşünün ne gibi işlemler yaptınız.
Sonbaharda toprak işlemesi yaptınızmı? ve o yıl ki yağış neydi? Toprağınız nasıl bir toprak, traktörle içene girdiğinizi söylüyorsunuz, yeri tabanlaştırmış olabilirsiniz, sonbaharda sürüm yaptıysanız toprağın altı taban üstü sürülmüş yağan yağmurları sürülü toprak emecek toprağın altı taban olmasından akıp gitmesi toprağın kuruması uzun zaman alacak, bu kaba çabur içerisinde olan kılcal köklerin çürümesine neden olacak.
..............
Buna benzer olayı ben de yaşadım, başıma geldiği için yazıyorum.

Sıkılmazsanız anlatayım;

Sanırım zeytinler üçüncü yılındaydılar, ve üçüncü yılına kadar aralarını traktörle işliyor kaz ayağı çektirerek ot mücalesi yapıyordum, her traktörle girişimde ya bir dalını kırıyor ya da bir yerlere zarar yapıyorlar. O neden le çapa makinesi almaya karar verdim ve aldım.
Meraklıyız hevesliyiz ya bahçeyi temiz tutacağım bir tane ot bırakmayacağım, ben o sene çapa makinesiyle yeri öyle bir işledimki 30-40cm toprağı bulgur gibi yaptım, ve kış geldi o yılda öylesine yağışlı gitti ki havalar, haftada bir yağmur, havalar bir kaç gün açmıştı bahçeye gittim bahçe dize kadar batıyordu.
Uzatmayayım yaz geldi, sanırım nisan mayıs aylarıydı, gövdelerdeki kuruma ve lekeler dikkatimi çekti, (Sizinki gibi) Ağaçların üzerlerine bakıyorum yapraklarında bir bozulma yok, fakat bu gövdelerinde oluşanın sebebini bulmalıydım, ...........................................
.................................................. ...............
Ama yanlışı bulmuştum, güzel bir uykudan sonra rahatlamıştım.

Üstte yazdığım gibi "kışın bahçeye gittiğimde dize kadar batıyordu", Bu çamurun içinde duran üst saçak kılcal kökler ne olur çürür, çürürse ne olur, Ağacı besleyemez iletişimi sağlayamaz iletişimi sağlayan ne kabuk. Evet benim sorunum bu.

Şimdi ne yapmalıydım.

Havaların ısınmasıyla toprak iyice kuruduktan sonra biz burada [B]tekli [/B]patlatma deriz toprağa 80-100 cm giren arkasında topuzu olan bir aletle yanlamasına enlemesine boylamasına bahçenin tabanını oynattık, bir sonraki kış gittiğimde bahçede neredeyse terlikle gez. Ve sorun bitmişti ağaçlar kendilerini toparladılar, bir daha da sonbaharda derin sürümler yapmadım, öyle bir şeylede karşılaşmadım.

Sn zeytunsever,
sorununuzun cevabı yukarıda ve Sn. Lilium çok güzel açıklamış. Bu öğretim kurumlarında okutulması gereken bir tecrübe...

Benim de 'soğuk vurmuştur' diye geçiştirmekle açıklanacak bir durum da değil.

Evet soğuk vurmuştur ama hangi şartlarda; vurmuştur. Zeytinde soğuk vurmanın koşullarını biz hazırlıyoruz. Aynen Sn. Lilium' un açıkladığı gibi...

Geçen yıl yaşadık, bu yıl da aynı;
bir tarla düşünün çok işlenmiş, toprak bulgur gibi, toprak çırılcıplak; çok işlemeden dolayı taban taşı oluşmuş, 40_50 cm. nin altına su işlemiyor, toprak suyu emmiyor, yani bir çeşit kök boğulması yaşıyor ağaçlar...

Bu tarladaki zeytinlere _ geçen yıl gibi_ soğuk vurmuş.

Dibindeki tarla işlenmemiş _ traktörü yoktu, geçen yılda işlenmemişti_ her tarafına ot basmış.

Ama bu tarlada _ hemen dibinde_ zeytinlere soğuk vurmamış... Çok işlenen ağaçlara soğuk vurmuş, işlenmeyenlerde bir şey yok ya da yok denecek kadar az.

Sizin zeytunsever, sizin zeytinlerde vitamin eksikliği de yok. Yaprakların uclarındaki yanık şeklindeki kızarmalar; ağacın taban suyundan _ 50cm. kadar toprağın balcık gibi olmasından_ dolayı ağacın topraktaki _ var olan_ vitaminleri alamamasındandır diye düşünüyorum.

Sn Lilium' un teçrübesi bizim yaşadıklarımızla örtüşüyor. Şimdi sorun daha çok netleşti.

Doğayı gözlemle ve taklit et... Dağlardaki _ sadece meyve zamanı hatırladığımız_ zeytin ağaçların böyle bir sorunu yok...

Saygılar

thebe 05-01-2011 20:31

Sergomil L60 kullanan var mı? Bordo bulamacı yerine kullanılığında daha iyi sonuçlar veriyormuş. Tecrübeleriniz varsa cevaplarınızı bekliyorum.

Samsunlu55 05-01-2011 20:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeytunsever (Mesaj 736675)
öncelikle ilgilenip düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler sayın lilium.resimlerini yolladığım zeytinleri bu yıl budadık 1 hafta önce yeni bitti daha.budama artıklarını yani budanmış zeytin dallarını tarladan toplarken haliyle çok traktör depelentisi oldu. şu günlerde havalar gece 2 derece cıvarı. depelnti olduğu için toprak sertleşti. şu an sürmek mi doğru,sürmemek mi?bunu cevaplarsanız memnun ulurum. saygılarımla. birde massey 240 traktör o dediğiniz tekli patlatmayı çeker mi?şu an uygulanır mı?uygulama zamanı ,özel bir ayı var mı?

240 Massey Ferguson'da kullanılan bir dipkazan videosu.

Zeytinci 05-01-2011 21:46

Sn. Zeytunsever,

Kabuk yarılması/çatlaması dalların güneye bakan yüzünde midir? Aşırı sıcaklarda güneşin etkisi ile benzer durumlar olabilir. Benim zeytinlerin de başına benzer durum gelmişti.

Budamada tacın güneye bakan tarafında gün ışığının genç dallara uzun süre ve dik olarak gelmesini engelleyecek şekilde bir dalcık bırakılması benim tercihimdir.

Budama tarzınız benim beğendiğim şekildir. Yaralanmalar ardıç katranı (ideali)veya duruma göre aşı macunu iyidir.

Lilium 05-01-2011 23:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeytunsever (Mesaj 736675)
[B]öncelikle ilgilenip düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler sayın lilium.resimlerini yolladığım zeytinleri bu yıl budadık 1 hafta önce yeni bitti daha. budama artıklarını yani budanmış zeytin dallarını tarladan toplarken haliyle çok traktör depelentisi oldu. şu günlerde havalar gece 2 derece cıvarı. depelnti olduğu için toprak sertleşti. şu an sürmek mi doğru,sürmemek mi? bunu cevaplarsanız memnun ulurum. saygılarımla. birde massey 240 traktör o dediğiniz tekli patlatmayı çeker mi?şu an uygulanır mı?uygulama zamanı ,özel bir ayı var mı?

Yararlı olabildiysem ne mutlu, :)
Arkadaşlar hep derim don yapan bölgeler de budamaları ilkbaharda yapın, şimdi yapılan budama yanlıştır. Böyle bir tecrübem de var ama şimdi anlatarak başınızı ağırtmayayım.

Şu an sürmenizi hiç tavsiye etmem, büyüklerimden öğrendiğim bir söz, "tarlayı çamur sürersen ne yaparsan yap seneyede çamur sürersin"

Tavında olmayan yer sürülmez yeri hasta edersin, kolay kolay da düzeltemezsin.

O nedenle şimdilik bir şey yapmanı tavsiye etmem, massey 240 traktör tek çekermi çift çekermi bilmiyorum. Çift çeker güçlü bir traktörle daha derinlere gitme şansını kullan derim. Zaman olarakta yazın toprağınız tavındayken kuruduğu zaman, dip kazan girip çıktığında çamurlu çıkmayacak.
Alıntı:

Sn zeytunsever,
sorununuzun cevabı yukarıda ve Sn. Lilium çok güzel açıklamış. Bu öğretim kurumlarında okutulması gereken bir tecrübe...
Sayın Halil önen teşekkür ederim teveccühünüz, Eğitim kurumları bizlere dikkat etmez ki, diplomaya bakar, yoksa, ya çobanın teki işte der atar.

Hayat bazen çok şeyler öğretiyor, bazı büyüklerim der ki, Bilgiyi istemeyen birine bedava da versen almayacaktır, o nedenle vermeye çalışma almayacaklardır. İstediği zaman da ücretli olarak ver o ondan anlar. :)

Bazen, bazı bilgi ve tecrübelerimi arkadaşlarımla paylaşmak isterim, çoğu zaman da, yahu başımıza ziraat mühendisi kesildin gibi tepkiler alıyorum. ( diplomam yokya itibar etmiyorlar) O itibar etmeyen arkadaşlar soruyorlar soruşturuyorlar sonun da gelip bana soruyorlar. O zamanda ben ziraat mühendisi değilim ki niye bana soruyorsunuz deyince morarıyorlar.:)

Onun için bilgiye hep açık olmalıyız. Örneğin: Bazen bir şey soracağız, ya o çoban adam ne anlayacak der hakir görürüz, bir çobanın da çok iyi bir konuda tecrübesi olabileceğini hiç düşünmeyiz.

Ahkam kesenlere hep kızarım, şimdi ben de o duruma düşmek istemem, Ondan dolayıdır ki, hep derim. Neler yaptığınızı en iyi bilen sizsiniz. Yaptıklarınızı bir düşünün hatayı da bulacaksınız.

MeyveliTepe 05-01-2011 23:30

Bilgi dolu bir başlık oldu burası. Çok teşekkürler.

Lilium 06-01-2011 00:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 736907)
Bilgi dolu bir başlık oldu burası. Çok teşekkürler.

Sevgili meyvelitepe, fazla ya da gereksizse silebilirsiniz. Doğrumu anlıyorum?

MeyveliTepe 06-01-2011 00:43

Bilginin fazlası ya da gereksizi nasıl olur bilmiyorum :) Ben genelde tam tersini düşünürüm. Deneyime dayanan paylaşımlarınızın çok değerli olduğunu vurgulamak istemiştim.

Zeytinlibahçe 06-01-2011 09:29

Sn Liliumun tecrübeleriyle bizimkilerde aynı, tamamen katılıyorum.

Çevremizde gördüğümüz, yapılan o kadar çok hata var ki, bu yıl biz zeytin topladık çevremizdekilerin çoğu ağaçlarını dövdüler:) bize de güldüler.

Zeytini sıktırdılar, zeytin bidonlarının ağzını günlerce açık bıraktılar, acılığı gidecekmiş diye

zeytinyağının içine tuz atan o kadar çok kişi var ki

Son yıllarda yalnızca fiğleri, yeşil gübre olarak toprağa karıştırmak için ızgara kullanıyoruz , sürme işlemini tamamen bırakıyoruz, ağaçların etrafına malç yeterli.

Zeytinlerin aralarını, toprağı en az yedi defa sürmek gerikir diye o kadar yaygın bir inanış var ki. Sürmeyen de kınanıyor.

Eğitim şart, Halil bey yapacak çok işimiz var, değil mi?

Sn zeytunsever araştırıp, sorguladığınız için tebrikler, sizde uzak bahçeler katılımcılarına ait özellikleri görüyorum :)

yasarugur 06-01-2011 09:50

Bahçemize nisan ayında diktiğimiz minik fidanların soğuk ve donla bu kış ilk mücadelesi,bakalım kaç cengaver fidan bu donlardan ilkbahara sağ salim çıkacak,bu arada kendi köylülerimizin davranış biçimleri bana ilginç geliyor, birbirine bakarak bahçelerini işliyorlar,içlerinden birisi göktaş ya da bordo bulamacı dona karşı fidanı korur diye uygulama yapıyor ondan gören diğerleri de fidanlarına aynı şeyi yapıyor,birisi tarlasını sürüyor haydi diğerleri de başlıyor tarlayı sürmeğe,bilerek uygulama yapan az, örneğin bizim zeytinliğimizin yarısı yamaç yarısı düzlükte,yamacı sürdükçe yağmurla beraber toprak düzlüğe doğru yavaş yavaş taşınıyor,oysa burada okudum,sonbaharda böyle yerleri sürmemek lazımmış ,otların kökleri toprağı tutacağı için erozyonla kısmen başa çıkılıyormuş,toprağı yılda bir kez baharda işlemek daha doğru bir uygulama gibi görünüyor,zaman zaman eşime, Aydın'ın dağlarında zeytin ağaçlarının dibi sürülüyor mu ,zaten imkanı yok,oralarda da zeytin oluyor ,öyleyse ikide birde niye toprağın faydalı kısmı aktar dönder edilip duruluyor diyorum,bu arada Masanobu Fukuoka'nın Ekin Sapı Devrimi kitabını aldım okuyorum,onun topraklarında 1950 den beri toprak sürülmez,tarım makineleri ,tarım ilaçları ve suni gübre kullanılmazmış,ilk başlarda bazı kayıpları olmuş ama zamanla gerek bitki olsun gerekse böcek olsun,zararlıları doğal yöntemlerle baskılamayı öğrenmiş,bize ise sanki en büyük traktörü,en zehirli zirai ilacı kullandığımızda daha çok ürün alacakmışız gibi geliyor,bu yılbaşında bahçenin toprağı yağmurdan dolayı çamurdu ve ardından hava don yaptı,ustaların yazdıklarına göre demek ki fidanların kılcal kökleri soğuktan donacak ve belki fidan da ölecek,ölen fidanların yerine yedekte torbasında duran fidanlar dikilip daha bilinçli olarak yaşama devam edilecek.Bilgisini ve tecrübesini paylaşan herkese teşekkürler.

zeytunsever 06-01-2011 12:17

1 Eklenti(ler)
bugün tarım il müdürlüğünden ziraat mühendisi arkadaşlarla zeytin bahçesine gittik. yapılan budamayı gördüler. sıfır dediler. böyle budama olmaz. ağacın içi bu kadar açılmaz.yazık olmuş ağaçlara ,mahvolmuş dediler. bu sene çok meyva kaybın olur,ağaç kesilen yerlerden tekrar ışgın verecektir. ağaç çıplanan gövdesini kapatmak isteyecektir. çok sürgün verecek gövdeyi kapatmak için meyva tutumu az olacaktır. yazın çok güneş yanığı olabilir,kireç badanası yapman lazım dediler.daha önce göderdiğim resimlerin birinde gövdede çatlama ve halka halka lyuvarlak leke gibi olan şeylere güneş yanığı dediler.

ağacın ortasından BİLEK KALINLIĞINDA KESİLEN DALLARI GÖRÜNCE ne vicdansızlık,böylede kesilmezki,dediler.MORALİM SIFIR OLDU,ALT ÜST OLDUM,ŞAŞIRDIM. ÜSTÜNE ÜSTELİK budamadan sonra esen rüzgardan mı oldu acaba bazı ağaçların rüzgar alan tarafında resimdeki gibi dallar solmuş,kurumaya başlamış.yani ağacın rüzgarın önden vurduğu yerdeki dallarda solgunluk,buruşma,kuruma var. diğer tarafı normal.

çok kesmişsiniz havada soğuyunca ağaç zorsunuyor dediler.yaprakları kuru olmuş dalı hoparınca dal yaş.çok kıymetli siz zeytin gönüllülerinden fikir bekliyorum.şimdi bu zeytinlik 2 senede kendine zor gelir dediler.

senin ağaçların 5-6 yaşında sert budama olmaz. zeytin bir çalı bitkisidir. çalı formunda budamak lazım, ORTASINI KUŞ YUVASI GİBİ AÇACAN DİYE BİR ŞEY YOK,İÇİNE SOFRA KURUP YEMEK Mİ YİYECEN DEDİLER.,,,,,,V.S.VS SAYGILARIMLA.

SİZİN ORALARDA 5 6YAŞINDA AĞAÇ RESMİ VARSA YOLLASANIZ BUDANMIŞ HALDE ÇOK MEMNUN OLURUM. BİRDE BİZİM BÖLGE ADANA ÇOK SICAK YAZIN. ZEYTİN HAVA ALACAK ORTASI AÇIK OLACAK DER KÖYDEKİ AHMET AMCA,MEHMET ABİ.HATTA BUGÜN 200-250 KÖK AĞACI OLAN AHMET AMCAYA SORDUM. BİZDEN ÇOK ÇOK VERİM ALAN BİRİDİR. SORDUM BEN ETEĞİNİ İYİCE ÇEMRİYOM,ORTASINI AÇIYOM,ÖYLE MEYVA TUTUYOR,ORTASI AÇMADIĞIM TUTMUYOR DED

İ,ayrıca adandan bir prof,zeytini çalı formunda budayacan tepelerinden az miktarda kesecen, alt tarafta yere değenlerinde uçlarını kes ,dalı tüm çıkarmana gerek yok,ortasının çok açılmasına gerek yok,ortayı açmasanızda olur,üstüste binen dallardan aralama yapın.v.s demiş.KISACASIçalı formu budama en ideal budamaymış,ortasını açma tarihe karışmış. saygılarımla.

BU ÇALI FORMU BUDAMAYI YAPAN UYGULAYAN VARMI ERANIZDA.ÇOK YAZDIM KUSURA BAMAYIN,RESİMDEKİ DAL BURUŞMUŞ,KURUMAYA MEYİLLİ,SİZCE NE,RÜZGAR MI?
Eklenti 187518

Lilium 06-01-2011 12:34

Yukarıdaki mesajlarımı tekrar okuyunca sanki ziraat mühendisleri bir şey bilmiyormuş gibi bir şey anlaşılabilir, asla öyle birşey diyemem.

Asıl demek istediğim şu cümlenin içinde, "Neler yaptığınızı en iyi bilen sizsiniz. Yaptıklarınızı bir düşünün hatayı da bulacaksınız".

Siz tarlanıza en iyi çiftçiyi en iyi ziraat mühendisini de götürseniz toprağa ne gibi işlemler yaptığınızı söylemezseniz iyi anlatamazsanız, rahatsızlığın ne olduğu tespitinde varsayımlarla hareket edilecek ya tohumda suç denecek ya fidanda denecek, buda sizlerin tam bir neticeye varmanızda kafanızda açaba gibi soru işaretleri bırakacak.

Toprağın hiç işlenmemesine katılamayacağım, toprak işlenmeli kültürel mücadele yapılmalı, Ama bu uygun şarttlarda yapılmalı, şartları uygun olmayan kültürel mücadele daha fazla zarardan başka bir şey değildir.

Örneğin: hayvan gübresi veriyorsun bunu toprak altı yapmalısın ki, atılan gübreden yarar göresin, gübrenin verildiği yer bir bahçeyse gübre kapanacak kadar sürüm yapılmalı, daha derin sürümlerde köklere vereceği zarar düşünülmeli.

Sonbahar da sürüm yapılamaz yapmamalıyız gibi bir şey de çıkarmayınız lütfen bu tamamı ile sizin bölge iklim toprak şartlarızınla (vs) ilgilidir, şartlarınız neyi en iyi gerektiriyorsa öyle yapmalısınız.

zeytunsever 06-01-2011 12:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lilium (Mesaj 737039)
yukarıdaki mesajlarımı tekrar okuyunca sanki ziraat mühendisleri bir şey bilmiyormuş gibi bir şey anlaşılabilir, asla öyle birşey diyemem.

Asıl demek istediğim şu cümlenin içinde, "neler yaptığınızı en iyi bilen sizsiniz. Yaptıklarınızı bir düşünün hatayı da bulacaksınız".

siz tarlanıza en iyi çiftçiyi en iyi ziraat mühendisini de götürseniz toprağa ne gibi işlemler yaptığınızı söylemezseniz iyi anlatamazsanız, rahatsızlığın ne olduğu tespitinde varsayımlarla hareket edilecek ya tohumda suç denecek ya fidanda denecek, buda sizlerin tam bir neticeye varmanızda kafanızda açaba gibi soru işaretleri bırakacak.

Toprağın hiç işlenmemesine katılamayacağım, toprak işlenmeli kültürel mücadele yapılmalı, ama bu uygun şarttlarda yapılmalı, şartları uygun olmayan kültürel mücadele daha fazla zarardan başka bir şey değildir.

örneğin: Hayvan gübresi veriyorsun bunu toprak altı yapmalısın ki, atılan gübreden yarar göresin, gübrenin verildiği yer bir bahçeyse gübre kapanacak kadar sürüm yapılmalı, daha derin sürümlerde köklere vereceği zarar düşünülmeli.

Sonbahar da sürüm yapılamaz yapmamalıyız gibi bir şey de çıkarmayınız lütfen bu tamamı ile sizin bölge iklim toprak şartlarızınla (vs) ilgilidir, şartlarınız neyi en iyi gerektiriyorsa öyle yapmalısınız.

sayın lilium bu cevap bana mı YOKSA YAŞAR UĞUR ARKADAŞA MI. Bugün saat 13,17de yazdığım son yazımı bir değerlendirseniz,saYın meyvelitepe,ve diğer arkadaşlar sizde değerlendirseniz çok memnun olurum. Saygılarımla.

AÇakıcı 06-01-2011 13:34

Karadeniz Zeytinlerinin fidanlarından bulabileceğimiz bir yer var mı?
Özellikle de Artvin Butko Zeytini... Bu Zeytinin yağı uluslararası lezzet ödülü almış olmasına rağmen fidanı bulunmuyor. ayrıca baraj yapımı nedeni ile de sayısı oldukça azaldı. ben bu Artvin Butko zeytinini çanakkalede dikmek istiyorum

Karadenizde hep alternatif meyve çeşitleri üzerinde tartışmalar olur, fakat kimse zeytin de dikebileceğini düşünmez... oysa sadece karadenize özel zeytin çeşitlerimiz var.
ve kivi de malesef gereksiz şekilde çok fazla alana dikildi...

Karadenize, Karadenizliye kendi Zeytin çeşitlerinin tanıtımı, reklamı yapılmalı...

Lilium 06-01-2011 14:19

Yok yukarıda ki mesaj size değil, genel yazmıştım.

Alıntı:

bugün tarım il müdürlüğünden ziraat mühendisi arkadaşlarla zeytin bahçesine gittik. yapılan budamayı gördüler. sıfır dediler. böyle budama olmaz. ağacın içi bu kadar açılmaz.yazık olmuş ağaçlara ,mahvolmuş dediler.
Budama fotoğraflarınızı görmüştüm, yanlışların çok olduğunu yazmaya çekindim, daha doğrusu cümleleri tam kuramam yanlış anlaşılırım, vay efendim sen bunu demek istedin o öyle dedi, o yanlıştır deyip forumu başka konularla dağıtmamak için çekindim.
İkincisi, don konusuna girince budamadaki yanlışlar daha fazla morelin bozulmaması için, "budamanın bu mevsimde yapılması yanlıştır" la yetindim.

Budama konusuyla ilgili şu başlığı okudunmu bilmiyorum, bence şu başlığı iyice sindire sindire iyice okuyup ne dediğini anlamak lazım.

Dikkat etmeniz gereken sadece orada ne yazdığı değil, orada yazanla sizin bölge iklim şartlarına uyacak budama isteği budama şekline siz karar vereceksiniz.
--------------------------------------------------------------------------

Üstte fotoğrafını çekmiş olduğunuz zeytin dalının nedenlerini resimden anlamak oldukça güç, Tamam bu bir kuruma ama nedeni ne derseniz bir sürü nedenleri var, şu deyip tahlil etmek oldukça güç, orada yerinde bunu gören mühendisler tanı koyamadıysalar biz burada hiç koyamayız, sadace şuda olabilir deriz.

Budama ile ilgili de bir tecrübem var demiştim ya daha önceki mesajlarımda yeri gelmişken onu da anlatayım belki faydalı olabilirim.

Ağaçlarım üç yaşlarındaydı, bayram tatiline girmiştik, aylardan şubat 10 veya 15 şi, bahçeye gittim, hava o kadar güzel ki, adeta yaz gelmiş gibi bir hava var, gezinirken can sıkıntısıyla bir ağaç budayayım dedim, bir, ki, üç, derken onbeş tane ağaçı budadım. Bir hafta on gün havalar adeta yaz gibi gitti, daha sonra bir kar bir fırtına tabi gece don,
Uzatmayayım o budadığım ağaçlarda sizin resmini koyduğunuz gibi kurumalar oldu, diğerlerinde bir şey yok. Nedenlerini çok düşündüm, benim nacizane kararım şu idi. Düşünün ki, bir ağaçta beş dal var, ikisini kestin kaldı üç dal, ağaça su yürüdüğü zaman, hangi ağaça daha çok su yürür beş dallıya mı? üç dallıya mı? Üç dallıya daha çok su yürür. Neden? çünkü ağaç beş dalı besleyecek kök sistemini kurmuştur, ikisini kesersen bu kestiğin dalların suyuda diğer kalan üç tanesine gidecektir ve ağaç gövdesindeki su miktarı artmış ve dondan etkilenme oranı daha fazla olacaktır.

Nedeni budur diyemem ama, bu değildirde diyemem.

O tecrübe bana mart onbeş gelmeden elime makas almamayı öğretti.:) Katılır veya katılmazsınız buda benim görüşüm.

Sevgili zeytunsever, fotoğraf makinenizin güzel çekimleri var, markasını öğrenebilirmiyim.:)

zeytunsever 06-01-2011 14:46

sayın lilium.budama resimleri sony ericson k750 i cep telefonu,en son yolladığım kurumaya yüz tutmuş dal resmi ise sony dscs2100 modelifotoğraf makinesi. Sayın lilium budamadaki yanlışlıklar resimlere baktığınızda nelerdir.siz ağaçların içinin,ortasının çok açık olmasına karşımısınız. çalımsı budama ne duydunuz mu?birde bizim burda herkes,çoğunluk toplarken buduyor. Don olayı bir kaç gün oluyor ama -7 lere pek düşmez -2-3 felan,olur.saygılarımlaayrıca bizim burda şubatın ilk haftasından sonra ağaçlara su yürümeye başlıyor.saygılarımla.

MeyveliTepe 06-01-2011 14:49

Soğuk zararı ile ilgili net bir gözlemimi aktarayım.

Geçen yıl bizim buralar 3-4 kere -10'a düştü ve herhalde her seferinde 7-8 saat sürmüştür.

Bunun sonunda belli bir zarar oldu tabii. 2 yaşındaki fidanların gövdelerinde değil ama ana dallarında ve devamındaki ince dallarda çatlamalar oldu. Buna mukabil, yaşlı ağaçlarda hemen hemen hiç problem olmadı (uçlardaki az sayıda bir kaç ince dal hariç), daha da ilginç olan, bir önceki baharda yapılan taze aşılar (ki kalınlıkları 2 yaşındaki fidanlardan daha ince) hiç etkilenmedi, en küçük bir çatlama bile olmadı.

Buradan çıkardığım sonuç, güçlü, sağlıklı ve büyük kökün varlığı zeytinin dondan etkilenme olasılığını düşürüyor.

Lilium 06-01-2011 15:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 737075)
Buradan çıkardığım sonuç, güçlü, sağlıklı ve büyük kökün varlığı zeytinin dondan etkilenme olasılığını düşürüyor.

Buna bende katılıyorum, ek bir şey söyleyim, büyük yaşlı ağaçlarda kabuk yeşil değil de daha odunlaşmış daha kalın bir kabuğa sahip olduğundan dona daha fazla mükavemet gösterir.

Küçük aşılı fidanların zarar görmemesi gerçekten ilginç, ama mutlaka bir nedeni vardır.

Bizim burada kışın fidanların diplerine az miktarlarda yaş hayvan gübresi koyarlar, nedenini sorduğumda sıcak tutması için derler, mantıklı düşünmeye çalışıyorum yararı var gibime geliyor, yaş hayvan gübresinin kızışması sonucu bir ısı sıcaklık oluşturabilir, bu bir etken olabilir, ama bu kızışma hava yoluyla üst dalları etki edermi hani bir kaç derece düşürürmü bilemiyorum.

MeyveliTepe 06-01-2011 16:13

Yanlış anlaşılmasın. Zarar görmeyen aşılar yaşlı ağaçların dip sürgünlerine yapılan aşılar. Yani yaşlı ağacın kökünü kullanıyor. Bu bakımdan çok bariz bir fark var.

Zeytinlibahçe 06-01-2011 17:11

Sn Zeytunsever

Doğru ya da yanlış yaptınız demiyorum, budamadan önceki formunuda görmek gerekir, fakat ben bu şekilde budardım.

İlk iki yıl hiç budamazdım. Sonraki yıllarda fazla abartmadan fidanı tek gövde üzerine bırakırdım.

Kırmızıyla işaretlediğim yerleri, önceki yıllarda bu seviyeye gelmeden budar, bu yıl da fazla boya gitmesin diye yalnızca mavi yerden uç alırdım.

Bu şekilde güclü, kalın tek beden üzerine bırakırdım.

seyyah53 06-01-2011 23:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AÇakıcı (Mesaj 737058)
Özellikle de Artvin Butko Zeytini... Bu Zeytinin yağı uluslararası lezzet ödülü almış olmasına rağmen fidanı bulunmuyor. ayrıca baraj yapımı nedeni ile de sayısı oldukça azaldı. ben bu Artvin Butko zeytinini çanakkalede dikmek istiyorum

Karadenizde hep alternatif meyve çeşitleri üzerinde tartışmalar olur, fakat kimse zeytin de dikebileceğini düşünmez... oysa sadece karadenize özel zeytin çeşitlerimiz var.

Karadenize, Karadenizliye kendi Zeytin çeşitlerinin tanıtımı, reklamı yapılmalı...

Artvinli agaclar.net üye dostlarımız illaki burda vardır sayın AÇakıcı bize yardımcı olacaklardır...artvini gezmişliğim vardır fakat o zaman gençlik işte bunları bilmiyorduk....

AÇakıcı 07-01-2011 03:53

Ben işim gereği ülkenin birçok yerine gittim, Ülkemizin her yeri birbirinden güzel. gerçekten dünyadaki cennette yaşıyoruz. Artvin çok daha ilginç çünki Karadeniz'in en son noktası aynı zamanda da doğunun en son noktası. Ama gerçekten de bambaşka bir ülke gibi. aslında köylüsü ve çiftçisi bile en çok okur yazar olan en çok kültürlü meraklı bir halkı var. böyle gelmiş böyle gider, eski köye yeni adet getirmeyin, gibi klasik köylü anlayışı kesinlikle yok. bunun aksine ben en iyisini nasıl yapabilirim. ben daha fazla nasıl bir fark oluşturabilirim anlayışındalar. Bu malesef ülkemizde çok sık gözlenen birşey değil.

Ben Erzincan'lıyım benim çocukluğumun geçtiği yerlerde domates, karpuz, kavun, mercimek, fasulye dikilirdi. sonra bir kiremit fabrikası suyu kirletti birçok şey dikilemedi herkes sadece buğday, şekerpancarı dikmeye başladı. şimdi suyu tertemiz ama kimse eski refah günlerine dönmek istemiyor. o günleri hatırlamıyor bile :) bir kaç kişi kavun dikse eski köye yeni adet getirmiş gibi alay konusu oluyor...

Oysa Artvin'de adam tarlasını birden Yaban Mersini'ne **** Kumkuat'a çevirebiliyor.
Her ilçesi birbirinden tuhaf ve farklı. şehir bile dev bir kayanın üstüne kurulu :)
Ben Karadeniz Zeytin çeşitlerinin peşindeyim özellikle de uluslararası kalite ödüllü Artvin Butko'nun... Neden Karadeniz Zeytin çeşitleri satan fidanlık yok...!? Düşünsenize belki de dünyada soğuğa en dayanıklı Zeytin çeşitleri, belki de en değerli çeşitler...

Samsunlu55 09-01-2011 21:06

Tescilli Zeytinler

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AÇakıcı (Mesaj 737058)

Haklısınız Sn. AÇakıcı, Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün sitesinde yöresel zeytin çeşitlerinin isimleri geçiyor. Mesela Samsun'da 4 çeşit zeytin var cinslerin hakkında bir bilgi yok, çoğunda olmadığı gibi...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AÇakıcı (Mesaj 737388)
Ben Karadeniz Zeytin çeşitlerinin peşindeyim özellikle de uluslararası kalite ödüllü Artvin Butko'nun... Neden Karadeniz Zeytin çeşitleri satan fidanlık yok...!? Düşünsenize belki de dünyada soğuğa en dayanıklı Zeytin çeşitleri, belki de en değerli çeşitler...

AÇakıcı 09-01-2011 22:22

Bir iki yer hariç Karadeniz sahilini tamamen gördüm sayılır. Mesela Samsun'da kaç Samsunlu Samsuna özel zeytin olduğunu bilir? Trabzon'da alternatif olarak zeytin dikebilirsiniz deseniz sizinle dalga geçerler... Karadeniz'liye göre zeytin Akdeniz bitkisidir. bence orada yazan çeşitlerin bazılarının soyu tükenmiş bile olabilir.

Samsunlu55 10-01-2011 20:17

Yerel Zeytinler

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 738868)
Haklısınız Sn. AÇakıcı, Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün sitesinde yöresel zeytin çeşitlerinin isimleri geçiyor. Mesela Samsun'da 4 çeşit zeytin var cinslerin hakkında bir bilgi yok, çoğunda olmadığı gibi...

Evet kimse bilmez. Buralarda birkaç zeytin bahçesi görmüşlüğüm var en büyüğü 100 ağacı geçmiyor ve eminim ki hiçbiri yerli cins değil. Bende ektim zeytin yakın bahçelerde birkaç ağaç gördüm fakat yetiştiremiyoruz. Kar oluyor dalları kırılıyor, buz oluyor çiçekleri donuyor şöyle tam verimli bir ağaca rastlayamadım(Şehir içinde tarihi bir binanın bahçesinde görmüştüm dalları yıkılıyordu). Bu çeşitler olmuş olsa iklime uyum sağlayacakları muhakkaktır.

omer.tuncer 10-01-2011 21:42

Sayın samsunlu elinizden alanmı var. madem bol ürünlü ve çevreye uyumlu bir çeşit var siz de o cinsi kendi fidanlarınıza aşılayın. sizinde Samsun'a ve Karadenize katkınız olsun.

AÇakıcı 11-01-2011 02:30

Siz biz... :) Aslında ne yapılması gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz... bu türler hızla toplanmalı ve yok olmadan önce çoğaltılmalı. seleksiyon çok daha sonraki iş. öncelikle bu soğuğa dayanıklı karadeniz zeytin çeşitlerini bir araya toplayalım. Çanakkale'de 3 dönüm arsam var boş duruyor. Artvin Butko zeytini fidanlığına çevirebilirim.

Bakın ıslah çalışmalarında Karadeniz zeytinleri ile neredeyse hiç ilgilenilmemiş. Islah çalışmaları için alınan bazı türlere isim bile verilmemiş. Zaten üretimi yapılan bir kaç türün kendi ismi var. Fakat o da yetersiz örneğin; ben Artvin Yusufelinli de 5 çeşit ekonomik zeytin türü dikildiğini biliyorum. Ama ıslah çalışmalarına Artvin'den sadece 2 çeşit alınmış. muhtemelen sadece "bilgimiz var, bizde yok yok" demek için isimleri yazılmıştır. ıslah çalışmalarına alınıp alınmadıkları bile meçhul.

Turunçgillerde üçyapraklı adında bir çeşit var. soğuğa çok dayanıklı ve onun sayesinde turunçgillerin bir çoğu yetişmesi imkansız görünen iklim şartlarında üçyapraklıya aşılanarak yetişebiliyor.

Acaba soğuğa ençok dayanıklı zeytin türü hangisi...

KARADENİZ BÖLGESİ

SAMSUN TUZLAMALIK;
Orijini :SAMSUN
SAMSUN YAĞLIK;
GÖRVELE;
TUZLAMALIK;

TRABZON YAĞLIK;
Orijini :TRABZON
MARANTELLİ;
HASTOS;

BUTKO;
Orijini :ARTVİN
OTUR;
Orijini :ARTVİN

AĞAÇ NO 1;
Orijini :SİNOP
AĞAÇ NO 2;
AĞAÇ NO 4;
AĞAÇ NO 5 ;
AĞAÇ NO 6;

thebe 11-01-2011 09:22

Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Merhabalar;
Uzun zamandır sitenin takipçisiyim ve aynı zamanda zeytinlik sahibiyim. 1407 ve 1419 no'lu mesajlarımda 2 sorum oldu; hiçbir ilgi alamadım. Tekrar sorularıma bakmanızı rica ediyorum. Fikirleriniz benim için önemli.
Saygılarımla.
Dr.Behlül BAYDAR

omer.tuncer 11-01-2011 10:33

soru cevabı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thebe (Mesaj 740055)
Merhabalar;
Uzun zamandır sitenin takipçisiyim ve aynı zamanda zeytinlik sahibiyim. 1407 ve 1419 no'lu mesajlarımda 2 sorum oldu; hiçbir ilgi alamadım. Tekrar sorularıma bakmanızı rica ediyorum. Fikirleriniz benim için önemli.
Saygılarımla.
Dr.Behlül BAYDAR

sayın thebe: bu sitede zeytinle uğraşanlar ve diğerleri ile iştigal eden kişiler profesyonel kişiler değil dir. onun için 1407 nolu mesajınıza cevap veren çıkarmı bilmem.
Ama şunu biliyorum ki devletin araştırma enstitüsü diye açtığı yerler. bazı kişiler haricinde kapak atıp yatma yeri olarak görülüyor. Gerçi bu benim fikrim kimseyi bağlamaz ama araştırın adı araştırma enstitüsü diye geçen yerlerin 1-2 tanesi hariç 20 yıldır doğru dürüst bir araştırma yapılmamış yeni tür geliştirilmemiştir.

İkinci sorunuza gelince yine yukarıdaki yazılanlarla ilişkili olarak hiç bir yetkili bulamazsınız çünkü adamların litaratür takibi gibi bir sıkıntıları yok. ancak bu sene alır denersiniz. deneyimlerinizi yazarsınız bizde kendi deneyimlerimize göre size fikir beyan ederiz.

örnek mi: Kaolin kili meyveli tepe araştırdı uyguladı tecrübe edip siteye yazdı bizde uygulamaya başladık.

kusura bakmayın size cevap değil ama yine de belki yol haritanızda belirleyici olur.

Oğuz Karsan 11-01-2011 15:46

Merhaba.

Yazılanları okudukça daha da utandım. Çünkü bırakınız bakımı, budamayı bu sene ürün olmasına rağmen, daha Zeytinlerimi toplayamadım.

Esasında bahanem yok değil, tayfa bulamadım. Bulup toplasam da, arabanın geldiği yere kadar indirecek (At, Eşek)hayvan yok. Hadi indirdim diyelim, (eski sistem, taş baskı) sulubaskı sistem fabrika kalmadı kalanlar da çalışmıyor. Kısaca, kontinüye mahkumuz.

Masrafını da hesapladım. Toplanmış zeytin alıp sıktırsam neredeyse aynı para. 65. Kuruşa zeytin var. Çuvalı 50.TL gibi. Değip değmemesi bir yana yazık günah. Ayrıca toplamayınca ağaç küsüyormuş. Seneye hiç vermiyormuş.Ne yapacağıma da hala karar veremedim. Belki yarısı da dökülmüştür.

Saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024