agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2008, 17:17   #421
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
2 b hazine arazisi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demirgonenc Mesajı Göster
Yasaya gore Hazine arazisi uzerinde zeytincilik yapan var mi? Yasaya gore Hazine arazisine agac dikiliyor biliyorsunuz. Boyle bir projem var sorun yasanıp yasanmadıgını ogrenmek istiyorum. Kolay gelsin
Demirgonenc benim 2 b hazine arazim var 67 senelik zeytin ağacı var, hiç bir sorunla karşılaşmıyorum,5 yılda bir hazineye kira parası veriyorum...

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 17:34   #422
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2008
Sn. Özcan2007'ye yanit

Sn. Ozcan2007; yanitiniz icin tesekkur ederim. Biliyorsunuz yasa geregince Devlete ait bir arazi bularak burada agaclandirma yapabiliyorsunuz, burokratik islemleri asabilirseniz. Bir iki arkadas bu sekilde bir araziyi bularak buyuklugu onemli degil, zeytinlige donusturmeyi istiyoruz. Sizin boyle bir arazide zeytinliginiz oldugunu anliyorum. Boyle bir arazi bulunması konusunda bilgi destegine ihtiyacimiz var. Belki bir iki yere bakabiliriz ama Ege bolgesinde Zeytine elverisli bolgelerde yasayan arkadaslar kadar bilgi sahibi olmam mümkün degil. Arazi ve bolge konusunda yardima ihtiyacimiz var. Ayrica, benzer sekilde arazi alarak calisma yapan arkadaslarin tecrübeleri cok önemli. Arazinin dikime hazir hale getirilmesi, masraflar ve yer seçimi konusunda onemli unsunlar gibi. İlginize ve yardimlariniza tesekkur ederim.

demirgonenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2008, 22:03   #423
Yeni Üye

thebe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Merhaba;
Nihayet Ağustos'ta yola çıktığım zeytin macerama bir nefes ara verme fırsatım oldu. Havran'dan satın aldığım 18 dönüm arazim, eğimli ve maki örtüsü ile kaplıydı. Uzun çalışmalardan sonra araziyi temizleterek ekime hazır hale getirmiştim. Geçen hafta da 600 fidan dikimi gerçekleştirdim. Ne zor işmiş! En çok da araziyi uygun mesafede işaretlerken zorlandım. Meyilli olması ve ilk kez yapıyor olmam beni yordu. Çözümü tüm araziyi iplemekte buldum. Böylece düzgün bir dikim yaptım. Fidanları sırıkladım ve bağladım. Bir sürü pratik tecrübe edindim. Eminim bu pratikleri zeytin işi ile uğraşanlar biliyordur. Şimdi yüzüm gülüyor.
Ayrıca biraz daha işi ciddiye alarak arazimi 41 dönüme çıkardım. Bu yıl uğraşacak gücüm kalmadı, kışa bırakıyorum.
Hazine arazisi işine ben de ilgi duydum ve son aldığım yerin çevresindeki arazileri almak için Kaymakamlık üzerinden Mal Müdürlüğü'ne dilekçe verdim. Sanırım bana 1 ay içinde cevap vereceklermiş. Eğer alma şansım olursa, "ham toprak" geçen bu yere de zeytin dikmek istiyorum.
Doktor olmama rağmen, çiftçiliği çok sevdim. Bana inanılmaz neşe veriyor. Dikim yaptığım geçen hafta içinde her sabah güneşin doğuşunu ve her akşam güneşin batışını izledim. Yaşamaya dair içime kocaman enerji depoladım ve Ankara'ya döndüm.
Bazen işler alıp bizi götürüyor ve farkında olmadan işin esiri haline geliveriyoruz. Nacizane bir tavsiyem olacak: geçmişin hiç'liği ile geleceğin sonsuzluğu içinde yaşadığınız an'ın tadını çıkarın ve hayata hep gülümseyin.
Saygı ile..

Murat Öz ve smurat45 beğendi.
thebe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 07:49   #424
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Tebrikler thebe,

Hayırlı uğurlu olsun.

Bu kadar keyif almanıza çok sevindim. Yazdıklarınızı gıpta ve mutlulukla okudum.

Umarım benzeri bizlere de nasip olur. Profesyonel iş hayatımızın yanında amatör bir heves olan toprağın, tarımın daha da ciddi manada ve büyük boyutlarda yapılabilme imkanı olması büyük mutluluk verici olsa gerek.

Gelişmeleri duymak isteriz. Özellikle de edindiğiniz pratik tecrübeleri de...

Nice gülümsemelere...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 15:47   #425
Ağaç Dostu

Örnek zeytin fidanlığı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thebe Mesajı Göster
Merhaba;
Nihayet Ağustos'ta yola çıktığım zeytin macerama bir nefes ara verme fırsatım oldu. Havran'dan satın aldığım 18 dönüm arazim, eğimli ve maki örtüsü ile kaplıydı. Uzun çalışmalardan sonra araziyi temizleterek ekime hazır hale getirmiştim. Geçen hafta da 600 fidan dikimi gerçekleştirdim. Ne zor işmiş! En çok da araziyi uygun mesafede işaretlerken zorlandım. Meyilli olması ve ilk kez yapıyor olmam beni yordu. Çözümü tüm araziyi iplemekte buldum. Böylece düzgün bir dikim yaptım. Fidanları sırıkladım ve bağladım. Bir sürü pratik tecrübe edindim. Eminim bu pratikleri zeytin işi ile uğraşanlar biliyordur. Şimdi yüzüm gülüyor.
Ayrıca biraz daha işi ciddiye alarak arazimi 41 dönüme çıkardım. Bu yıl uğraşacak gücüm kalmadı, kışa bırakıyorum.
Hazine arazisi işine ben de ilgi duydum ve son aldığım yerin çevresindeki arazileri almak için Kaymakamlık üzerinden Mal Müdürlüğü'ne dilekçe verdim. Sanırım bana 1 ay içinde cevap vereceklermiş. Eğer alma şansım olursa, "ham toprak" geçen bu yere de zeytin dikmek istiyorum.
Doktor olmama rağmen, çiftçiliği çok sevdim. Bana inanılmaz neşe veriyor. Dikim yaptığım geçen hafta içinde her sabah güneşin doğuşunu ve her akşam güneşin batışını izledim. Yaşamaya dair içime kocaman enerji depoladım ve Ankara'ya döndüm.
Bazen işler alıp bizi götürüyor ve farkında olmadan işin esiri haline geliveriyoruz. Nacizane bir tavsiyem olacak: geçmişin hiç'liği ile geleceğin sonsuzluğu içinde yaşadığınız an'ın tadını çıkarın ve hayata hep gülümseyin.
Saygı ile..
Sayın thebe
Zeytin fidanı dikmişsin, hayırlı olsun. Hangi tip fidan türü diktin biraz konuyu açabilirmisin.
Birde Edremit havaalanın yanındaki cem zeytinciliğe ait fidanlıktan bilgi edinebilirsin. Havran barajındanmı alıyorsun suyu.

Eski 17-01-2008, 08:34   #426
Yeni Üye

thebe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozcan2007 Mesajı Göster
Sayın thebe
Zeytin fidanı dikmişsin, hayırlı olsun. Hangi tip fidan türü diktin biraz konuyu açabilirmisin.
Birde Edremit havaalanın yanındaki cem zeytinciliğe ait fidanlıktan bilgi edinebilirsin. Havran barajındanmı alıyorsun suyu.
Sayın ozcan2007;
Ülkemizde 130 milyon kadar zeytin ağacı olduğu söyleniyor, ancak türlerin yüzdeleri konusunda bir bilgim yok. Sofralık zeytin türlerine ağırlık verilmiş uzun zamandır, çünkü iç piyasa talebini karşılamayı düşünmüşler. Oysa şimdilerde yurt dışına zeytin yağı satışı girişimleri gündemde. O nedenle yağlık zeytin fidanı dikimine ağırlık vermek gerektiğini düşünenlerdenim.
550 kadar Ayvalık yağlık, 50 kadar da (tozlaşma için) Gemlik fidanı diktim. Su arazimde var, nisan-mayıs gibi damla sulama yapacağım. Cem Zeytinciliği biliyorum, tanışmak isterim.
Saygı ile..

Eski 17-01-2008, 08:47   #427
Yeni Üye

thebe's Avatar

[QUOTE=lerdemir;194657]Tebrikler thebe,
Gelişmeleri duymak isteriz. Özellikle de edindiğiniz pratik tecrübeleri de...QUOTE]

Sayın lerdemir;
Birkaç pratik tecrübem oldu, bilenler mutlaka vardır ama yine aktarmak isterim:
-Araziyi işaretlerken ip ile kareleme yöntemini kullanmak daha sağlıklı oluyor.
-İşaretlemeye başlamadan önce tam bir 90 drecelik açı için Pisagor'un 3-4-5 üçgenini kullanın.
-Çukurları 40'lık beko kepçesi ile açtırın, 60'lıkla açılan çukurlar mezar gibi oluyor.
-Toprağı patlatmak konusunu sadece hatırlatmak isterim.
-Mutlaka toprağı sürme sonrası tiller çektirin, fidanları dikerken ufalanmış toprağa ihtiyaç duyuluyor.
-Fidan dikimi sonrasında so vermiyorsanız, toprağı ayağınızla iyica bastırın ki kökler hava almasın.
-Kazık bağlamalarını 8 şeklinde yapın.
-Fidan bağlama için sanayide araba koltuğu döşemesi yapanlarda olan rulo, hafif esnek, fidanı kesmeyen bezler kullanın. 3 topu 10 ytl, 600 fidana, 50-60 cm uzunlukta kesilirse, 1 toptan az gidiyor.(Edremir Zeytincilikten Sn.Murat Küçükçakır önerisi ile..)
-Mutlaka arazinizi çit ile çevirin.
Umarım faydalanırsınız.
Saygı ile..

Zeyno waffle beğendi.
Eski 17-01-2008, 10:10   #428
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim... Çok değerli uygulama tecrübeleri olduğunu düşünüyorum bunların...

Umarım faydalanacağım günler gelir...

Eski 17-01-2008, 10:29   #429
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Selamlar. 2 Gündür formu takip ediyorum,gercekten cok faydalı bilgilere ulaştım.Katkıda bulunan kişilere cok teşekkür ederim.Benim sizlere sorum maliyetlerle ilgili olacak.100 dönüm meyilli araziye sofralık gemlik dikmeyi düşünüyorum arsa kocaelide ve fundalık bi alan,tamamen temizlenmesi gerekiyor.100 dönüme kaç ağaç dikilir?Toprak işleme ve dikme maliyetleri ne olur?Bütün bunların sonucunda hasat işçilik maliyetleri günümüz oranlarında ne kadardır?
Son olarakta,ürünümüzü pazarlama konusunda neler yapmalıyız,hangi kuruluşlarla irtibata geçmeliyiz.
Vereceğiniz cevaplar ve öneriler için şimdiden Teşekkür ederim.

Brave Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2008, 18:10   #430
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Brave Mesajı Göster
Selamlar. 2 Gündür formu takip ediyorum,gercekten cok faydalı bilgilere ulaştım.Katkıda bulunan kişilere cok teşekkür ederim.Benim sizlere sorum maliyetlerle ilgili olacak.100 dönüm meyilli araziye sofralık gemlik dikmeyi düşünüyorum arsa kocaelide ve fundalık bi alan,tamamen temizlenmesi gerekiyor.100 dönüme kaç ağaç dikilir?Toprak işleme ve dikme maliyetleri ne olur?Bütün bunların sonucunda hasat işçilik maliyetleri günümüz oranlarında ne kadardır?
Son olarakta,ürünümüzü pazarlama konusunda neler yapmalıyız,hangi kuruluşlarla irtibata geçmeliyiz.
Vereceğiniz cevaplar ve öneriler için şimdiden Teşekkür ederim.
Sayın Brave
5*5 dikersen Dönüme 30 ağaç dikiliyor ama bir sırayı ilk sınırdan alırsanız, dönüme 40 fidan dikiliyor.
Fidanları alırkan seçmece al ve biz pişkin deriz bazı kökleri dışına çıkar.
Toprak işleme maliyeti dönümü 100 ile 200 arası değişiyor. 100 kg zeytini 70 ytlye hasat yaptırıyoruz. şu an erkek işçi 25ytl kadın işçi 15 çalıştırıyoruz.
Ben ürünümü bursa gemlik zeytin haline götürüyorum hiç bir sorun yaşamıyorum ayrıca tariş e ortak olursanız tarişede verebilirsiniz mahsülü.
Ayvalık zeytin fidanı dikmeyin derim. Şu an en kaliteli Ayvalık türü zeytin yağının kilo fiyatı 5.5 ytl. Bu sene zeytine miting yapacağız herkezden 1 kg zeytin alacağız ve bir kamyon kadar yapar. çanakkale izmir yoluna dökeceğiz ve tv çağıracağız. 1 gün kapalı kalsın yol. Bakın fındığa yollara döktüler şimdi kg fiyatını bilmiyorum ama japonlarla bile reklam veriyor. Öncelikle derim Türkiyeyi yönetenlere akıl fikir versin !

Eski 18-01-2008, 07:17   #431
Zeytin üreticisi

huseyinkizil's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2007
15.04.2007 tarhihinde dikmiş olduğum gemlik cinsi zeytin fidanlarımın fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim arkdaşlar

Eklenen Resimler

huseyinkizil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2008, 08:40   #432
Yeni Üye

Sn.2007 Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim.En azından ,bu işe başlamadan önce, kafamda toplam bi maliyet oluşturabileceğim.
Peki, Yıllık bakım maliyetleri; gübreleme,ilaçlama maliyeti neye mal oluyor?
Hazineden yer kiralarken kira aylık mı?Yıllık mı ve ne kadar ödeniyor?Çünkü ben bu işi biraz geniş çaplı yapmayı planlıyorum.Sizlerden öğrendiğim kadarıyla zeytine dönümde 250.00YTL teşvik veriliyor ve bu teşviği alabilmek için şartlar nelerdir?Son olarakta,ileride belediyenin bu arsayı imara açarak,elimizden geri alma ihtimali nedir?Herhangi net bir sözleşme söz konusumu? İlginiz için teşekkürler..

Eski 18-01-2008, 15:17   #433
Yeni Üye

Sn.2007 ,100 kilo zeytin, ortalama kaç kişiyle ve kaç günde toplanır.

Eski 18-01-2008, 17:19   #434
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn.2007 ,100 kilo zeytin, ortalama kaç kişiyle ve kaç günde toplanır.
Sayın Brave
Bir erkek işçi bir günde 150 ile 200 kg zeytin toplar.
Bir kadın işçi bir günde 50 ile 100 kg zeytin toplar.
Arazi engebalı olursa bu yazdıklarım değişe bilir.

Eski 18-01-2008, 17:35   #435
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn.2007 Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim.En azından ,bu işe başlamadan önce, kafamda toplam bi maliyet oluşturabileceğim.
Peki, Yıllık bakım maliyetleri; gübreleme,ilaçlama maliyeti neye mal oluyor?
Hazineden yer kiralarken kira aylık mı?Yıllık mı ve ne kadar ödeniyor?Çünkü ben bu işi biraz geniş çaplı yapmayı planlıyorum.Sizlerden öğrendiğim kadarıyla zeytine dönümde 250.00YTL teşvik veriliyor ve bu teşviği alabilmek için şartlar nelerdir?Son olarakta,ileride belediyenin bu arsayı imara açarak,elimizden geri alma ihtimali nedir?Herhangi net bir sözleşme söz konusumu? İlginiz için teşekkürler..
Sayın Brave
İlaç,gübre budama,sulama,toprak işleme ağaç başına 10 ytl para gerekiyor.
hazineden yer kiralarken 5 yıllık kiralıyorsun.
Destekleme alabilmek için fidanı dikmeden ziraat teknikerliğine başvuru yap. Dikersen destekleme alamıyorsun.
Ayrıca tabuya zeytinlik yazdır, ziraat odasına ortak ol
Bunları yaptırırsan her sene devlet destekleme veriyor.
İmara açılırsa belediyenin geri alma şansı yok, sadece belirli yeşil alan bırakıyorlar, yeşil alan belediyenin oluyor.

Eski 19-01-2008, 07:16   #436
Yeni Üye

Verdiğiniz bilgiler için cok teşekkür ederim.

Eski 19-01-2008, 08:55   #437
Ağaç Dostu

Alıntı:
...
Destekleme alabilmek için fidanı dikmeden ziraat teknikerliğine başvuru yap. Dikersen destekleme alamıyorsun... Ayrıca ... ziraat odasına ortak ol...
Sayın ozcan2007;

Ziraat teknikerliğine yapılan başvurunun bir bedeli var mı? Yani herhangi bir ücret, hizmet veya danışma bedeli gibi birşey ödemek gerekiyor mu hiç? Ayrıca, ziraat odasına ortak olmak için?

Eski 19-01-2008, 13:13   #438
Yeni Üye

Benim bir tanıdığımda ,zeytin ekimi için hazine arazilerinin verilmesinde cok zorluk ve yüksek paralar istendiğini söyledi ,böyle caydırıcı bi durum söz konusu olurmu?Hazineye zeytin ekimi için ziraat, fidan masraflarının ne kadarını karşılar?
Bu arada,hayvan girmesini engelleyecek basit bir çitin ,metredeki maliyetini bilen arkadaşlar varmı?

Düzenleyen Brave : 19-01-2008 saat 13:14 Neden: Hatalı yazı
Eski 19-01-2008, 17:54   #439
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Sayın ozcan2007;

Ziraat teknikerliğine yapılan başvurunun bir bedeli var mı? Yani herhangi bir ücret, hizmet veya danışma bedeli gibi birşey ödemek gerekiyor mu hiç? Ayrıca, ziraat odasına ortak olmak için?
Sayın lerdemir
Zeytin fidanı destekleme alabilmek için ziraat teknikerine boş araziyi gösterirsiniz, iki üç gün içinde onay gelir ve paranızı alırsınız.

Eski 19-01-2008, 19:26   #440
Yeni Üye

HALİL ERDOĞAN's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2008
Zeytincilik

Merhaba ..Brave
Kocaelinde Zeytinlik kurmaya karar vermişiniz güzel bir işe soyunmuşunuz, Benim sorum arazinizin Kocaelinin neresinde bulunduğu çünkü kocaelinin her bölgesi zeytin ağacı dikmeye çok elverişli olmadığıdır, özellikle Karadeniz tarefı ve yüksek yerler.Ben Karamürselli olarak bölgeyi iyi bilmem , zeytin üreticisi ve fidan yetiştirici olarak bu konuda bilgi sahibiyim, Görüşmek üzere....

HALİL ERDOĞAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2008, 01:21   #441
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın lerdemir
Zeytin fidanı destekleme alabilmek için ziraat teknikerine boş araziyi gösterirsiniz, iki üç gün içinde onay gelir ve paranızı alırsınız.
Cevap için teşekkür ederim sayın ozcan2007, peki, tekniker geliyor gelmesine de, ancak teknikere gelmesi için bir ücret ödeniyor mu? Ya da ziraat odasına ortak olmak için?

Eski 20-01-2008, 19:19   #442
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Cevap için teşekkür ederim sayın ozcan2007, peki, tekniker geliyor gelmesine de, ancak teknikere gelmesi için bir ücret ödeniyor mu? Ya da ziraat odasına ortak olmak için?
Sayın Lerdemir
Benden ücret almadılar, zaten ziraat teknikeri arkadaşım. Ziraat odasınada ücret ödemiyorsun.

Eski 21-01-2008, 08:04   #443
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HALİL ERDOĞAN Mesajı Göster
Merhaba ..Brave
Kocaelinde Zeytinlik kurmaya karar vermişiniz güzel bir işe soyunmuşunuz, Benim sorum arazinizin Kocaelinin neresinde bulunduğu çünkü kocaelinin her bölgesi zeytin ağacı dikmeye çok elverişli olmadığıdır, özellikle Karadeniz tarefı ve yüksek yerler.Ben Karamürselli olarak bölgeyi iyi bilmem , zeytin üreticisi ve fidan yetiştirici olarak bu konuda bilgi sahibiyim, Görüşmek üzere....
Sn. Erdoğan

Benim 2 arsam var ,biri Kocaelinin hereke tarafında ,diğeri ise karamürsel tepeköy tarafında.Ben öncelikle karamürselde ilk etapta 4 dönüm ardından 50 dönüme dikim yapmayı düşünüyorum,daha sonraki planım, hereke tarafındaki arsamda dikim yapmak.Bölgedeki üreticilikle ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim,teşekkürler..

Eski 21-01-2008, 13:08   #444
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Çiftci kayıt sistemi içersinde bazı belgeleri edinebilmek için ziraat odasına kayıt yapılması gerekmektedir.Her çiftci bu işlem için arazisinin büyüklüğüne göre yıllık aidat ödemek zorundadır.Bu belgeyi almadan il-ilçe tarımda herhangi bir işlem yaptıramazsınız.Bilgi isterseniz onu ücretsiz verirler.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2008, 20:23   #445
Yeni Üye

HALİL ERDOĞAN's Avatar

Zeytincilik

Alıntı:
Sn. Erdoğan

Benim 2 arsam var ,biri Kocaelinin hereke tarafında ,diğeri ise karamürsel tepeköy tarafında.Ben öncelikle karamürselde ilk etapta 4 dönüm ardından 50 dönüme dikim yapmayı düşünüyorum,daha sonraki planım, hereke tarafındaki arsamda dikim yapmak.Bölgedeki üreticilikle ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim,teşekkürler..
Merhaba Brave,
Bölgeniz zeytin yetiştirmeye gayet uygundur. Bu bölgede genellikle SAMANLI ve KARAMÜRSEL SU zeytini yetiştirilmekle beraber gemlik türü zeytinde yetiştirilir. Bu bölgedeki üreticiler zeytinlerinden Karamürsel su zeytinini büyük kısmını salamuraya koyarak 1-2 ay sonra Toptancı dediğimiz KALAMATA yapan tüccerlara satılır.Bir kısmıda çevre pazarlarında satılır.SAMANLI zeytini ise eskiden çoğunluğu salamuraya konur, öyle satılırdı. Fakat son yıllarda Yağlı sele de denilen tenekelerde susuz bir şekilde 20-30 gün gibi kısa sürede tüketime hazır hala gelen sofralık zeytindir,Samanlı zeytini bu yıl için ham olarak 4-7 liraya müşteri bulmuştur.Gemlik türü zeytinleri salamuraya koyup toptan olarak satabilir veya zeytin birliklerinede satabilirsiniz.bu yıl ortalama 3-5 liraya satılmıştır.
Karamürsel tarafına geliriseniz görüşebiliriz Saygılar.

Eski 22-01-2008, 09:18   #446
Yeni Üye

Sn. ERDOĞAN

Bilgileriniz için teşekkür ederim ,ilerleyen günlerde sizinle irtibata geçmeye çalışacağım.Hazine arazisi kiralamak için hangi kuruluşa gitmeliyim?Ziraat teknikerini götürüp, arsayı gösterdikten sonra,Hazine arsasını vermeye karar verecek kuruluş neresidir ?Bu konuda bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.Teşekkürler..

Eski 22-01-2008, 15:02   #447
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Valla bu samanlı zeytini nasıl bir zeytinmiş böyle ?? Ham olarak 7 liraya satılıyor??? Bu işte bir terslik olmasın ?
Ayrıca gemlik zeytini de en iri boyu bu sene 3 ytl ye alıcı buldu ki bu da toplam zeytin içerisinde oranı % 5 i geçmez... Bence bu fiyatlandırma yanlış bişeyler var!

qba1976 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2008, 20:27   #448
Yeni Üye

HALİL ERDOĞAN's Avatar

Samanli

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qba1976 Mesajı Göster
Valla bu samanlı zeytini nasıl bir zeytinmiş böyle ?? Ham olarak 7 liraya satılıyor??? Bu işte bir terslik olmasın ?
Ayrıca gemlik zeytini de en iri boyu bu sene 3 ytl ye alıcı buldu ki bu da toplam zeytin içerisinde oranı % 5 i geçmez... Bence bu fiyatlandırma yanlış bişeyler var!
Sayın ,qbq1976:
samanlı zeytinin fiyatını 4-7 ytl yazmıştım 7 ytl dublesinin pazarda satılan parakente fiyatıdır . ayrıca yanlış hatırlamıyorsam marmara birlik açılış en iri gemlik 5 ytl olarak açmıştı.

Eski 23-01-2008, 11:43   #449
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Marmara birlik sadece kendi ortaklarından zeytin alıyor.Biz buralardan götürdüğümüzde o bölgenin tüccarı 3.-ytlden fazla fiyat vermez,oda çok nadir.Güneye doğru indikçe tirilye fiyatları düşer.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2008, 22:53   #450
Yeni Üye

Karagültamer's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2007
zeytin zararlı otu

Bayındırdaki zeytinlik arazimde, yöre halkının ''pambul'' dediği zararlı ot var. Bu ot için yakıcı ot ilacı varmış.Yalnızca otun yaprağına zarar verdiği söyleniyor. Acaba zeytin ağacına zararı olur mu? Bu konuda bilgisi olan var mı?

Karagültamer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024