agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2007, 09:03   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2006
1 ağacın ginseng
2 ağacın ise zelkova yani karaağaç sanırım yaprakların yakından fotosunu cekersen tam emin olabiliriz

mustang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 20:32   #152
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
Bilen Varmı?

Aşağıds görünen çiçekciden bahar dalı adıyla aldığım ağaç/çiçek in adını bilen varsa lütfen yazabilirmi şekil konusundada yorum ve önerilerinizi bekliyorum teşekkürler..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg CIMG0664.jpg (96.4 KB, 393 views)
Dosya Türü: jpg CIMG0665.jpg (103.7 KB, 387 views)
Dosya Türü: jpg CIMG0666.jpg (42.4 KB, 386 views)
Dosya Türü: jpg CIMG0667.jpg (74.1 KB, 384 views)
Dosya Türü: jpg CIMG0669.jpg (29.2 KB, 383 views)
dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 15:26   #153
Yeni Üye

füffo's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2007
İşte bu da benim yeni minik yavrum...Ona en iyi şekilde bakmak istiyorum ama bu konuda hiçbi bilgim yok Cinsi, bakımı...Bana yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Onu budamaya bile kıyamadım henüz...Yanlış bişey yapmaktan korkuyorum

füffo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2007, 23:24   #154
Yeni Üye

füffo's Avatar

işte burda

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsai1.jpg (29.5 KB, 451 views)
Eski 14-06-2007, 07:30   #155
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İlk aşamada, budamayı düşünme. Sulama ve hayatta kalmasını sağlama ilk önemli şey. Bu konuda bonsai başlığı altında bolca bilgi bulabilirsin. Hemen gübre vermeyi de düşünme. Ağacın yeni ortamına alışınca, başlarsın budamaya. Bu arada da bilgini arttırmış olursun.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 13:58   #156
Yeni Üye

dincerlerinbonzaisi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2007
Bizim bonzaimizin türü hakkında bilgisi olan var mı?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg new-2.jpg (39.1 KB, 450 views)
dincerlerinbonzaisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 10:13   #157
Yeni Üye

füffo's Avatar

teşekkür ederim memet

Eski 15-06-2007, 12:43   #158
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Karaağaç'a benziyor fakat resim uzaktan çekim olduğu için yaprakları belli değil.
Çok sağlıksız bir görünümü var.
Üzerinde neredeyse yaprak kalmamış.
Nerede tutuyorsunuz?
Ev içinde tutuyorsanız; hemen balkona çıkarın veya evin güneş gören, havadar bir yerinde tutun.
Toprağı daima ıslak tutmayın, üst kısmının kafif kurumasına izin verin.
Tabii toprağın tamamen kurumasına izin vermeyin.
Bonsailer için gübreler var, onlardan bulabilirseniz kullanın.
Burayı bir inceleyin

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 14:02   #159
Yeni Üye

Yeni edindik, ama geldiğinde de çok sağlıklı görünmüyordu. Çiçekçi çakıl taşı dolu bir cama koymuştu ve yine üstünü çakıltaşı kaplamıştı. İçi su dolu tabi. Suyu da belli bir seviyede tutmamızı söyledi, ama bir süre sonra suyun içinde uzun süre kalan çakıllar kokmaya başladı, hemen çıkardık.
Tabi bu arada zaten az olan yapraklarını da döktü. Evde duruyor, ışık alan ama direkt güneş almayan bir yerde. Balkona çıkarsak güneş zararlı olmaz mı?

Eski 15-06-2007, 14:35   #160
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dincerlerinbonzaisi Mesajı Göster
İçi su dolu tabi. Suyu da belli bir seviyede tutmamızı söyledi, ama bir süre sonra suyun içinde uzun süre kalan çakıllar kokmaya başladı, hemen çıkardık.
Oldu olacak su dolu akvaryuma koysaydı

Durumu hiç iyi değil.
Toprak değişimi yapmışsınız ve bu aylarda kökleri açığa çıkartmayı pek tavsiye etmiyorum fakat durumu hiç iyi değil.
Yine kontrol için saksısından çıkırın, köklerini inceleyin.
Köklerinde ince uçlar siyahsa (odunsulaşmış kısımlardan bahsetmiyorum) veya elinizde ufalanıyorsa oraları kesin.
Beyaz olan kısımlar sağlıklı kökler, onlara dokunmayın.
Toprak değişiminden sonra gölge bir yerde muhafaza edin, güneşe çıkartmayın.

Sağlıklı olduktan sonra bu aylarda balkonda durması daha iyi.
Kolay gelsin

Eski 15-06-2007, 14:36   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Fuffo ve Dincerlerinbonzaisi, selamlar aramiza hos geldiniz. BONSAI tutkunuzun yasam boyu surmesini diliyorum. Bonsai yapimini, bakimini ogrenmek icin tam yerindesiniz. Firsat buldukca bonsai basliklari altinda yazilanlari okumaya calisiniz. daha sonra da bu ogrendiginiz bilgileri agaclar [fidanlar] uzerinde deneyip kendinizi gelistirmelisiniz. Ogrendiklerinizi uygulamadan ne bonsai yapabilirsiniz ne de bakabilirsiniz. Cunku bonsai yasiyan canli, bir sanat dalidir bonsainizin, bonsai olarak kalabilmesi icin, uzerinde surekli ugrasmaniz gerekiyor, bunu da yapabilmek icin surekli ugrasip ellerinizin becerisini gelistirmeniz gerekiyor.

Dincerlerinbonzaisi, anlattiginiza bakilirsa agaciniz uzun bir sure su icerisinde kalmis. Taslar koku yapmissa buyuk bir olasalikla koklerde curume de vardir. Varsa curuk kokleri temizlemeniz gerekecektir. Curuk kok olup olmadigini anlamak icin agacinizi saksidan cikarip bakmaniz gerekiyor. Bunlari yaptiktan sonra agaciniza hic gubre vermeden dis mekanda golge bir yerde gozetim altinda tutunuz. Bu zaman icerisinde agacinizin yeni surgunler ve yapraklar verecegini dusunuyorum. Bir aydan sonra yavasca gubre vermiye basliyabilirsiniz ve bu arada budama ile ilgili tum basliklara goz atiniz.

Bonsaiseverin dedigi gibi agacinizin eklenen resmi pek net deyildir. Cin karaagaci olabilir ve karaagaclar dis mekan bitkileridir.

Hepinize kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2007, 15:15   #162
Yeni Üye

Tavsiyeler için teşekkürler. Toprağını değiştirmedik. Çakıl taşı dolu olan kapta da kendi saksısında duruyordu. Şİmdi bu saksısıyla geniş bir kabın içinde duruyor, kabın içinde her zaman su olmasına özen gösteriyoruz.
Kökleri kontrol edeceğiz, teşekkürler...

Eski 15-06-2007, 15:19   #163
Yeni Üye

Füffo'nunkine çok benziyordu, yaprakları varken yani
Onunkinin türü nedir?

Eski 15-06-2007, 15:24   #164
Yeni Üye

Özel bir gübresi var mı, yoksa normal çiçek gübreleri yeterli mi?
Hep birlikte bizim Bonzy'i (adı bu) sağlığına kavuşturacağız sanırım

Eski 15-06-2007, 15:27   #165
Ağaç Dostu

Agacinizin kokleri surekli su icerisinde olmamali. Onu oldugu yerden cikarip koklerini kontrol edin sonrada suyu suzen bir toprak karisimi ile bir saksiya aliniz.

Simdi oldugu gibi, birakirsaniz yavas, yavas olecek.
Yapacaginiz calismalarda basarilar dilerim.

Eski 15-06-2007, 23:09   #166
Yeni Üye

füffo's Avatar

Bizleri aydınlattığınız teşekkür ederiz sayın Ali H. ALI. Burdan öğrendiğim bilgiler ve örnek resimler doğrultusunda solda ve üstte göndermiş olduğum bonsai-bonbon' umun cinsinin Zelkova olduğuna kanaat getirdim. Sizce doğru mudur ve acaba resme bakarak yaş konusunda tahminde bulunmanız mümkün müdür? Ve ardarda gelen bukadar sorunun ardından toprak değişimini hangi zaman diliminde ve nekadar sıklıkla yapmam gerekir diye merak ediyorum. İlk planda amacımın onu hayatta tutmak olması gerektiğini öğrendim; peki herşey yolunda giderse nezaman cesaretle miniğimle rahatça uğraşabilicem; korkmadan dokunabilicem Bizlere olan ilginiz için teşekkür ederim.

Eski 16-06-2007, 15:37   #167
Ağaç Dostu

Iyi gunler, Fuffo ekledigin resimde agacin iyi secilmiyor. Cin karaagaci ve Zelkova birbirlerine cok benziyorlar. Yapraklarina iyice bakmak gerekiyor.

Bu baslik altinda 4. sayfadaki 116. mesajda hem cin karaagacinin hem de Zelkovanin yaprak resimleri var. Oraya bakip agacinin yapraklarini karsilastirabilirsin hangisine benziyorsa agacin da oyle olacagini dusunuyorum.
[Ayni yere sayin Dincerler de bakip agaclarinin cinsini ogrenebilir.]

Toprak, saksi ve kok budamasi yapmak icin en uygun zaman kis sonudur.
Saksi deyisimi ve kok budamasi 2-3 yilda bir yapilabilir.[agaciniz sogutse her yil yapmaniz gerekir, sogut kokleri cok cabuk gelisiyor.]

Bonsai calismalarinizda kolayliklar diliyorum.

Eski 16-06-2007, 16:46   #168
Yeni Üye

füffo's Avatar

Bizleri aydınlattığınız teşekkür ederiz sayın Ali H. ALI. Burdan öğrendiğim bilgiler ve örnek resimler doğrultusunda solda ve üstte göndermiş olduğum bonsai-bonbon' umun cinsinin Zelkova olduğuna kanaat getirdim. Sizce doğru mudur ve acaba resme bakarak yaş konusunda tahminde bulunmanız mümkün müdür? Ve ardarda gelen bukadar sorunun ardından toprak değişimini hangi zaman diliminde ve nekadar sıklıkla yapmam gerekir diye merak ediyorum. İlk planda amacımın onu hayatta tutmak olması gerektiğini öğrendim; peki herşey yolunda giderse nezaman cesaretle miniğimle rahatça uğraşabilicem; korkmadan dokunabilicem Bizlere olan ilginiz için teşekkür ederim.

Eski 16-06-2007, 16:47   #169
Yeni Üye

füffo's Avatar

Peki sizce yaşı kaçtır?

Eski 17-06-2007, 16:00   #170
Ağaç Dostu

Iyi gunler, Bonsaide yas yalniz basina pek onemli deyildir. Yani estetik guzelligi tarzi olmayan saksi icerisindeki bir agac ne kadar yasli olursa olsun onun yasli olmasi guzel bir bonsai oldugunu gostermiyor.

Bircok tekniklerle 5-6 yasindaki bir agaci 50- 60 yasinda gosterebilirsiniz yani o agaca bakan onu o yaslarda gorur ama yasindan once onun durusuna estetik guzelligine vurulur. Bonsaide estetik guzellik olursa yas o zaman deger kazanir.

Agacinin hangi yontemle cogaltildigini bilmiyorum buyuk bir olasilikla hava koklendirmesi ile elde edilmistir. ve sanatsal dusunce ile deyil kar amacli uretilmis. Bundan yola cikarak agacinin 5-6 yasindan daha yasli oldugunu dusunmuyorum.
Bir fidancidan alacagin uygun bir fidanla emek verip kendin cok daha guzel bonsai yapabilirsin.
Hosca kaliniz.

Eski 17-06-2007, 20:55   #171
Yeni Üye

füffo's Avatar

Eski 17-06-2007, 20:56   #172
Yeni Üye

füffo's Avatar

Cevabınız için teşekkür ederim Ali Bey. Üzüldüm doğrusu Yanlış mı anlıyorum yoksa benim mevcut bonsaimi şekillendirmem mümkün değil mi artık? Şöyle bi bakıyorum da dümdüz bir gövdesi var ve sağdan soldan çıkan güçlü dalları yok. Şekil verilicek bi tarafı yokmuş gibime geliyor ama ben de sizler gibi ( sizin gibi olmam imkansız olsa da ) öğrendiğim bitakım şeyleri uygulamak istiyorum. Stil çalışmalarına ufak da olsa girmek istiyorum. Sanırım Bonbon'la bunu yapmam imkansız. Haklı mıyım?

Eski 17-06-2007, 20:59   #173
Yeni Üye

füffo's Avatar

Mesaj göndermede problem yaşıyorum, sayfadaki görüntü kirliliğinden ötürü özür dilerim Her yeni mesaj gönderişimde her nasılsa günler öncesinde kalan son iletim ekranda beliriyor....Umarım düzelir..

Eski 17-06-2007, 21:34   #174
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

füffo, olmaz diye bir şey yok
Öncelikle ağacını varsa bahçeye, yoksa büyükçe bir saksıya ek.
Ağır budamanın çirkin görüntüsünü kapatabilmek için bu yerin sağından veya solundan bir öncü dal belirle.
Belirlemiş olduğun bu dalın gövdeyi oluşturabilmesi için yaz ve kış budamaları dışında fazla dokunma.
Ancak istediğin gövde biçimine sahip olabilmek için tellemeyi ve sonrasında teli kesmeyi unutma.
İki üç sene sonra yara izi kapanmaya başlamışsa şekillendirmeye başla

Eski 18-06-2007, 05:03   #175
Ağaç Dostu

Iyi gunler Fuffo, Bonsaiseverin dediklerini uygulayarak agacinin seklini uzun surede deyistirebilirsin. Benim onerim ise budama konusunu ogrendikten sonra agacini budayip, supurge tarzi olan simdiki seklini gelistirmendir.
Denemek istedigin diger tarzlar icin ise yeni fidanlarla baslaman en dogrusudur. Ellerin ustalastiktan sonra Herkesin yaptigi guzel bonsaileden sen de yapabilirsin.
Kolay gelsin.

Eski 18-06-2007, 10:43   #176
Yeni Üye

füffo's Avatar

gittikçe cesaretleriniyorum

Eski 18-06-2007, 17:55   #177
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi füffo Mesajı Göster
gittikçe cesaretleriniyorum
En önemlisi bu

Eski 25-06-2007, 12:14   #178
Yeni Üye

füffo's Avatar

Bonbon hasta... napıcam ben ya. Yemyeşil olan yaprakları kahverengiye döndü, kurudu...Sulamasını aksatmadan yaptım, hatam ne anlamıyorum. Ne yapmalıyım? Çok çok üzgünüm, önerileriniz olursa mutlu olucam...

Eski 25-06-2007, 13:05   #179
Ağaç Dostu

Iyi gunler fuffo, agacin hastalanmis gecmis olsun.
Agacinin, ekledigin resimlere bakarak onun cinkaraagaci veya zelkova olabilecegini dusunuyorum.[resimler net gorunmuyor] Bu agac cinsleri,dis mekan bitkileridirler. Agacinizi surekli ic mekanda tutuyorsaniz olumsuz etkilenmis olabilir. Cok su vermek, su vermemek kadar agaci olumsuz etkileyebilir. Dogrudan gunes goren bir yerde duruyorsa ve 1-2 gun susuz kalmissa agacinizda belirtiginiz yaprak kurumalari olabilir.

Agacinizin saksisi altinda suyu toplamak icin altlik varsa ve agacizin kokleri surekli su icerisinde duruyorsa agaciniz yine olumsuz etkilenecektir.
Bunlari goz onunde tutup, dallar uzerinde sadece yaprak sapcigi kalacak sekilde, agacinizin tum yapraklarini keskin bir makasla, budayiniz. Budamadan sonra dis mekanda, golge bir yerde, sulamasina dikkat ederseniz[simdi oralarda havalar cok sicak olmustur. bu yuzden belki her gun sulamaniz gerekebilir. Suladiktan sonra suyun, saksinin altindaki deliklerden disariya cikip cikmadigina, dikkat ediniz. Su suzulup disariya cikmiyorsa toprakta veya koklerde bir sorun olabilir.] Agaciniz iki uc hafta icerisinde tekrar yaprak acip yesillenecektir.
Kolay gelsin.

Eski 25-06-2007, 14:30   #180
Yeni Üye

füffo's Avatar

Çokk çok teşekkür ederim Ali Bey. Şimdi hemen makası elime alıp dediğinizi uygulayacağım. Dediğiniz gibi ofisimde iç mekanda tutuyorum onu. Direk güneş ışığından koruyorum, ama aşırı sıcaktan kaynaklanmış olabilir. Yapraklarını budayıp camın dış tarafına koyacağım. İçeride klima olması nedeniyle dışarıdan daha serin yerde durması daha mı uygun olur sizce?

Etiketler
bonsai

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024