agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2007, 15:06   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Peace, yazdiklarimin sana birseyler vermesine sevindim. Baris beyin kirmizi orumcek ve bitler hakkinda yazdiklarina da katiliyorum. Bu zararlilarin agacina dadanmamasi icin surekli kontrol etmelisin.

Saksi bulursan agacinin topragini degistirecegini soyluyorsun. Saksi bulma isi uzun surerse, agacinin saksi degisimini gelecek bahar oncesine birakmalisin. genelde saksi deyisimi ve kok budamasi bahar gelmeden [yeni tomurcuklar patlamadan once] yapilr ki yeni uzaycak koklere bir zarar verilmesin.

Agacina saksi deyisimi ve kok budamasi yaparsan onu 3-4 hafta golge bir yerde tutmalisin ve gubre vermemelisin.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2007, 16:18   #122
Otazca Bonsai

Giriş Tarihi: 03-09-2006
Merhaba Arkadaslar ve Merhaba Ali Bey, evet bu konu hakkinda yaniliyorda olabilirim demiştim zaten, bilgi eksikliği her evrede olabilir bunuda kabul ederim sorun olmaz böyle şeyler, sizlerinde bilgilerinin paylaşmaktan onur duyarim. Saksı, makas, tel, gübre, toprak vs.. gibi şeyleri bulmakta zorlananlar için söylüyorum bu saydığım ekipmanlar bende bulunmakta ve kargo ile sorunsuzca göndermekteyim. toprak değişimi içinse 2-3 üç hafta kadar vaktiniz var daha sonrası için risk çok fazla olacaktir. birde saksi ihtiyaci olanlar tabi saksı değişimine gerek varmı iyi analiz etmenizde fayda olacaktir hem saksi parası boşuna ödemeyin hemde gereksiz yere saksı değiştirmeyin, eğer gerek varsa eski saksı boyutunuzu bana göndermeniz yeterli olacaktır. iyi gunler diliyorum. bol doğalı günler diliyorum...

barisotazca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 11:16   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2007
bişey sorabilirmiyim siz bu bitkiyi nerden aldınız **** buldunuz.cvp bekliyorum

asi_melek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 11:18   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2007
ya kusura bakmayın ben bu alanda yeniyimde biraz araştırıyorum siteyi bana yardımcı olacak warmı acaba.?cevaplarınızı bekliyorum

asi_melek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 14:54   #125
Ağaç Dostu

Asi-Melek merhaba, hos geldin. "Genc arkadaslara ozel" forum var orada senin yaslarinda arkadaslar bulacaksin.
Hangi agaci soruyorsun? agacin resmi olan, sag ust kosedeki mesaj numarasini verip sorarsan hangi agaci sordugunu hemen biliriz.

Derslerini aksatmamak kaydi ile bonsai yapmak icin her turlu sorulari buralarda sorabilirsin herkes sana yardimci olacaktir.

Bir de bu sitede turkce kullanmaya ozen gosteriyoruz. Ornegin warmi, cvp. gibi kelimeler kullanmiyoruz.
Tekrar aramiza hos geldin.

Eski 11-04-2007, 17:04   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2007
Merhabalar.

Ben yeni yeni basliyorum bu ise. bir kac sey okudum ama uygulayarak yasayarak ogrenmek daha uygun olucagini dusunerek satın almaya karar verdim. Bursa'da ki bir cicekciden asagidaki bonsaiyi satin aldım(Carefour[umarım dogru yazmısımdır] da gorduklerim cok bicimsizve cok kucuktu) fakat aldigim saticilarin cok fazla bir bilgisi yoktu turunu ogrenemedim. yardimci olursaniz sevinirim.

Birde kok kisminin fotorafini yolluyorum oraya bakarak tavsiyede bulunabilirmisiniz. Bonsainin durumu nasıl, saksi **** toprak degismelimi gibisinden. Toprak su an hafiften yumusak sertlesmemis durumda satici surekli sulamami soyledi (Tam soyledigi "Canin sikildikca sula" idi)

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

gurhan007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 19:20   #127
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İlk yapman gereken satıcının sulama önerisini unutman. Sulamayı nasıl yapman gerektiğini forumda bulacaksın.
Yeni başlayanlar için bilgiler var. Onları okumakla başlangıç yap. Bonsailerin ağaç olduğunu, iç mekan bitkileri olmadığını aklından çıkarma.
Sonra da kökler ve saksı değiştirme konularına geliriz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 16:30   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2007
Soldaki dalı budayıp tek bir govde haline getirsem (Hemen degil once yasasın bana bu bile yeter) ana govdeyi duzlestirme sansım nedir?

Mehmet bey bu fotoyu odamda cektim ama en kısa zamanda terasa alıcam orada surekli gunes alabilecek.

gurhan007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 16:47   #129

memet's Avatar

Sola giden dal biraz büyük olsada bir denge oluşturmuş. Kalabilir aslında böyle.
Budarsanda, kök budaması yaptığında, gövdeyi dik olarak saksıya koyma şansın her zaman var. Bu durumda şu an ufak duran dalları kullanıp bir tarz deneyebilirsin.

Eski 12-04-2007, 22:59   #130
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın mstfylcn

Ağaçınıızn cinsi akasya daha doğrusu afrika akasyası.Sarı çiçekleri bahar aylarında açılır.Diğer akasyalardan farklı olarak bu akasya türünün en belirgin özeliği üzerinde bulunan beyazınsı çok sivri dikenleridir.BU ağaçı afrika belgeselerinde sıkca görürsünüz afrikada ki baş düşmanı kabullu ve sağlam bir gövdesi oladu için filer diğer ana düşmanı ise zürafalardır.Çünkü dili bakımında ve uzunluğu açından zürafa bu bol dikenli ağaçın bir incei dizisi formunda ki yapraklarını itina ile yer.
Şu anda yazlığımda 20 yılık ve yüksekliği 10 metreyi aşmış gövde çapı 50 cm fazla olan bir tane var tohumlarda onun tuhumu ve bu tuhumlar fasulyeyi andıran bir kabuğun içinde yine sıralı halde durur.Eğer fotoğraf arşiviminde yazlıkda ki bu güzel afrika akasyasının fotosunu bulursam konuya eklerim.
http://images.google.com.tr/images?h...=1&sa=N&tab=wi
Tam olrak konuya hakim olabilmeniz ve akılda soru işaretleri olmaması için yukarıda ki link verdim.
Bizde ki ismi mimoza **** amber ağaçı olarak fidanlıklarda buluınur.
Arşivimden fotsunuda ekilyeceğim.
Bol suda çok hızlı geliş.Bundan 4 sene önce kendisinden bir bonsai yaptım.Ve arkadaşıma doğum günü hediyesei olrak verdim.
Kuraklığa dayanıklı ve suyu gördükçe gelişen bir ağaçdır.
Saygılarımı sunarım.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 23:42   #131
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

SAyın gurhan007

Ağaçınıızn cinsi aşadaki linkden de yaralanarak sonuça ulaşabilir ve kafanızda ki soru işaretlerini kaldıra biir.
http://images.google.com.tr/imgres?i...%3Dtr%26sa%3DG

Juniperus procumbens

Bu ardıç türü bir kültür türüdür.Hollanda tarafından kültüre edilmiş bir ırkdır.
Saygılarımı sunarım

Eski 19-04-2007, 22:45   #132
Yeni Üye

tek_nik's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2006

aca turu nedır ve nasıl bakmam gerekır tavsıyelerınızı beklıyorum...

tek_nik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2007, 09:38   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tek_nik Mesajı Göster

aca turu nedır ve nasıl bakmam gerekır tavsıyelerınızı beklıyorum...
sanıırım bunu dün aldınn bauhaus da gördüm iki tane aldım hatta seçtiklerimden biri buna benziyordu galibada bu türü serissa

mustang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2007, 10:06   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2007
*** ben yeni merak sardim bonsailere esime dogumgununde cicekciden aldim asagidaki bonsaiyi bana hangi cins oldugunu ve bakimi ile ilgili bilgi verebilecek arkadaslara simdiden cok tesekkur ederim.Harika bir hobi bu belkide bir hayat tarzi

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg P4190844.JPG (28.3 KB, 550 views)
Dosya Türü: jpg P4190843.JPG (28.6 KB, 538 views)
alikaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2007, 14:02   #135
Ağaç Dostu

Alikaan, aramiza hos geldiniz. Dusundugunuz gibi bonsai, sizin de yasam tarziniz olabilir. Bonsai yapmak icin tum bilgiler, bu sitede vardir. Is size kaliyor surekli calsip deneyimlerle kendinizi gelistirmeniz gerekir.
Bu arada "uyeler tanisiyor" forumuna girip kendinizi tanitirmisiniz? bir de turkceyi dogru kullanmaya gayret ediyoruz. Ornegin "***" yerine "selam" diye yaziyoruz.

Agacinin bir incir[Ficus] turu odugunu dusunuyorum.
Bonsaili gunlerinin bol olmasini dilerim.

Eski 25-04-2007, 00:42   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2006
Bazı yerlerde Kıbrıs Akasyası diye bilinen bazı yerlere yalancı mimoza diye bilinen ağaç.

green35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 11:15   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Exclamation Yeni bir bonzai sever..

Selam,
dun koctas'tan bir bonzai edindim. Biraz araştirma yaparken, agaclar.net sitesine ulastim. Öncelikli olarak benim bonzaimin turunu ögrenmek istiyorum ki, dogru bakim tekniklerini ögrenip uygulayabileyim.
Bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 05052007203.jpg (44.0 KB, 441 views)
birgulf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 11:23   #138

memet's Avatar

Bonsai başlığı altındaki başlıkları bir oku. İhtiyacın olan pek çok konuyu bulacaksın.
İlk dikkat etmen gereken doğru sulama ve uygun ortamı ayarlama.
Hazır bonsai olduğu için, ortam değişikliğinden kaynaklanan bozulmalar olabilir. Dikkatli bakımla, üstesinden gelebilirsin böyle bir sorun olursa.
Daha sonra biçim verme konusuna geçebilirsin. Görünüşe göre biraz budama yapmak gerekir daha sonra.

Eski 07-05-2007, 12:59   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2007
[IMG]URL=http://img241.imageshack.us/my.php?image=resim002ga3.jpg][/URL][/IMG]

URL=http://img340.imageshack.us/my.php?image=resim006su5.jpg][/URL]

Herkese merhaba, bir aydır iki bonsai sahibiyim.. dogumgunu hediyem biri 26 digeri 13 yasında iki bonsai oldu.. bonsaitr.com forumundan bilgi alıcam die bi aydır sürünüyorum peşlerinden.. rica etsem cinsleri hakkında ve yapmam gerekenler konusunda bilgisi olan arkadaşlar varsam yardımcı olabilirmi.. bi aydır ne kadar forum makale varsa indirdim ve sürekli okumaya calısıyorum.. ağaclarımın sayısını da arttırmayı istiyorum, yurtdışından bi kaç baglantı kurdum, yaşı küçük ve eğitebilecegim ağaçlara sahip olmak istiyorum. teşekkürler...
üstteki genc olan asagıdaki ise yaslı olan

URL=http://img182.imageshack.us/my.php?image=resim035vp8.jpg][/URL]

Dino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 13:09   #140
Yeni Üye

bu kücügüm ve yaprakları baska acıdan

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 019.jpg (83.6 KB, 509 views)
Dosya Türü: jpg Resim 005.jpg (43.2 KB, 504 views)
Eski 07-05-2007, 13:42   #141

memet's Avatar

Dışarıdan hazır bonsai getirtmektense, kendin alacağın fidanları şekillendirmek daha heyecan verici bir uğraş olacaktır.
Diğer yandan yolculuğun bonsaileri hırpalayacağı ve sağlıklarını kaybedebileceklerini de göz önünde tutmak gerek.
Aldıkların zaten hazır oldukları için şekillendirilmiş.
Zaman zaman küçük budamalarla formunu korumak gerekir. En önemlisi de önümüzdeki sıcak aylar boyunca sulama konusunda tecrübe kazanmak. Periyodik, değil ağaçların isteğine göre sulama belirlemelisin. Bonsailerin iç mekan bitkileri olmadıklarını, küçük de olsalar ağaç olduklarını unutmamak gerek.

Eski 07-05-2007, 14:06   #142
Ağaç Dostu

Dino hos geldin, Memedin dediklerine katiliyorum. kendin, yapacagin bonsailerin satin aldiklarindan cok daha guzel olacaklarinidan hic supen olmasin.

Agaclarinin resimleri[buyuk agac diye belirtigin] pek iyi secilmiyor son resimrdeki ise incir gibi duruyor. Yine de resim beni yaniltmis olabilir. Uzerinden bir yaprak kopart yapragi kopartigin yerden sut gibi beyaz bir sivi akiyorsa incirdir.

Bonsai yapmak icin alacagin fidanlarin resimlerini eklersen buradaki tum arkadaslar dusuncelerini soyleyip mutlaka yardim edecektir.
Hosca kal.

Eski 07-05-2007, 17:17   #143
Yeni Üye

cevaplar icin sagolun,, yaprak kopardıgımda galiba ikisindende aynı beyaz sıvı geliyordu.. sizce ikiside aynı cins mi.. bana alınan yerden pitosporum demişlerdi büyük için, aynı şeymi acaba pitosporum ile incir ağacı? (cehaletmi bagıslayın, bir aydır cok fena sardım kafayı bonsailere )

Eski 07-05-2007, 17:40   #144
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Merhaba Dino,Ağacın çok güzel ancak boyutunu göstermek için iki yanına koyduğun şeyler için aynı şeyleri söyleyemiyeceğim.Güzelliklere EVET.Zararlı şeylere ise sonuna kadar HAYIR.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 17:53   #145
Yeni Üye

haklısın aslında biraz garip oldu sigara ve bira kutuları , zaten sigara icmiyorum, ama bira icin aynı şeyi söyleyemeyecegim o an en yakınımda ve herkesin boyutunu az cok bildigi o iki nesne vardı, ama hakkaten komik duruyo bonsai o ikisi arasında. Reklam afişi gibi olmuş

cgr98 beğendi.
Eski 08-05-2007, 00:32   #146
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın Dino

Ağaçlarınız ficus microcarpa
Yani sakız ağaçı **** lastik ağaçı orak geçer bizim incir **** yemişin akrabası olan bir türdür.
Aynı familyadan ağaçlarda yaprak **** kabuk soyulur **** kesilirse beyaz bir yapışkan süt salgılar.
Gelleim genel durumuna normal şartlar yurddışında iç mekan bonsai olrak geçr torpikal birağaç türüdür.Hava kökleri görüle bilir.
Hep si incirimsi meyveler verebilirler.
İstisnai türleri dışında genelde ovalimsi yaprakları bulunur.
Ülkemizde aynı külrütün faklı cinsleri çiçekçilerde satılmaktadır.Ficus benjamin yadas ficusstarlight gibi türleri.Microcarpa diğer ficuslra oranla daha yuvarlak hatlı ve etli bir yaprağa sahipdir.
Havların sıcak geçtiği ve gece ısısı 10 derecenin altına düşmediği zamanlarda ağaçınız dışarıda tutabilirsiniz.Direk güneş görmemelidir.
Nem sever lakin sulaması şu şekildedir.
Sulama yaptıkdan sonra toprağı biraz kurudukdan sonra sulaması yapılmalıdır.
sürekli nemli bir toprak kök çürümesi bu bitkide tetikler etli yapraklara sahip olan bu bitki kolay kolay su kaybetmez.
Bu yüzden toprak hafif kurumalı ve ardından sulamsı yeniden yapılmalıdır.
Ev içinde sabit bir yerde mesala pencereye 1 m mesafeyi aşmıyaçak uzaklıkda yani aydınlık gün ışığı almayı severler.
Gübreleme ilk bahardan yani nisandan itibaren 15 günde 1 yeşil yapraklı bitkiler için üretilen 9-5-5 gibi oranlara sahip sıvı gübre ile beslenmelidir.
Gübre hangi firmaya ait ise firmanın kulanma talimatında verilen ölçünün yarısı suya eklenerek sulaması yapılmalıdır.
Dikkat edileçek nokta önce ağaçı normal su ile sulayın sonra gübreli suyu verin direk gübreli suyu kuru toprağa uygulamayın.
Ağaçlarınızı küçük saksıda duryor diye ev içinde sürekli yer değiştirmeyin.
Mümkünse 2 hafdada bir ağaçınızı bulunduğu yerde saat yönünde ufak bir döndrüme hareketi yaparak ağaçın tüm yapraklarına gün ışığının temas etmesini sağlayın bu sayede her 2 hadafda bir saksınını yarımşar turalr attırarak güneş ışığını yapaklara oranlı bir şekilde dağıtırsınız özelikle pencere önünde duran ağaçlar için.
Budama gelişen sürgünleri 3 ila 4 yaprak geliştikden sonra 2 yaprak **** daha aşağıdan bir keskin makasla budayın.
Şİmdilik benden ukadar güzel ağaçlarınız var.
Bonsaisan net'den bulursunuz oradan yani bide benden yardım isteyin kesin cevap veririm.
İyi ve güzel bonsailer için
Saygılarımla

Eski 08-05-2007, 11:21   #147
Yeni Üye

bonsaisan cok tesekkur ederim bu kadar ayrıntıyla anlattıgın icin.. cok faydalı olacakanlattıkların. benim fidandan yapmak istedigim bonsailer icin, ne tür fidanlar bulmam gerek, ne olmalı kıstaslarım, o konuyu baska bi yerde mi sormalıyım, yoksa yeri mi aceba burası ?!

Eski 08-05-2007, 11:30   #148

memet's Avatar

buradaki başlıkda sorabilirsin. Daha önce konuşulanlara bir göz atarsan faydası olur.

Eski 22-05-2007, 01:17   #149
doğacı

antikressam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Galeri: 81
Wink bu bonsailerin isimlerini bilen var mı ?

merhaba arkadaşlar...........

ben bu bonsaileri yeni aldım adlarını ve türlerini bilenlerden ricam yazmalarıdır birde bunların su ihtiyacı nasıldır bilgilerinizi bekliyorum.........

antikressam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 05:19   #150
Ağaç Dostu

Antikaressam iyi gunler,agaclarin incir agaci. Ilk iki resimdekiler, Ficus retusa [Ficus ginseng]. Son ekledigin iki resim de incire benziyiyor. Belki Ficus retusa'nin baska bir cinsi.

Incirler de diger bircok bonsai gibi saksi icerisindeki toprak yuzeyden kurumaya basladigi zaman sulama yapilir. Bir kova icerisine su koyup, bonsai saksisini, tamamen suya gomulecek sekilde daldirip, hava kabarciklari artik yukariya cikmadigi zaman[1-3 dakika] saksiyi sudan cikarabilirsiniz sonra saksi altindaki deliklerden su suzulup cikinca bonsaini istedigin yere koyabilirsin. bonsai sulamada en etkili yontem. Ayni sekilde bir ikinci sulamayi saksi icerisindeki toprak yuzeyi kurumaya basladigi zaman yapabilirsin.

Bu bonsailar yani sira fidancilardan uygun fidanlar alip yapacagin bonsailer daha keyifli ve daha guzel olacaklarini dusunuyorum.

Kolayliklar diliyorum.

Etiketler
bonsai

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024