agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni80Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2013, 11:07   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2013
..

Sn.Charlaux 'un önerisi ile saksı değişimi...

-Hazırladığım toprak konusundan şüphelerim var ama bakalım..
Saksı topragı,torf ve dere kumu ( akvaryumcudan).... en altada çakıltaşı koydum biraz...

-İkea'dan aldığımdaki saksısı içinde toprak neredeyse yoktu diyebilirim.. tamamen köktü sanki... kökleri çözdükten sonra biraz budadım ve yeni saksısına yerleştirdim.. bahara kadarda herhangib ir müdahele yapmayı düşünmüyorum..

Bu arada yaprakları iyice sarsardı, alıdığımdaki gibi tamamen yeşil değiller...

Varsa görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...

eski ve yeni saksıları

saksıdan ilk çıktığında dediğim gibi kökten başka birsey yok gibi

merlict beğendi.
egemen16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 11:08   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2013
Kök budama yapmadan önce ve sonra.. çokta fazla yapmadım dıye düşünüyorum.

son hali

egemen16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 13:46   #123
2n2
Yeni Üye

2n2's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2013
Yeni Bonsai Aldım Yardım istiyorum

Merhabalar dün bir merakla yeni bir bonsai aldım. 15 cm boyunda. Cinsini ve adını bilmiyorum Nasıl bakılır ? toprağı ne olmalı ? saksını değiştirsem mi? Ne tür saksı almalıyım ? güneşi sever mi ? Ek bir besin kaynağı ister mi ? gibi bir ton soru sordum
Forumda aradım ama bulamadım..

bonsai.jpg

bonsai2.jpg

bonsai3.jpg

Bilen arakdaşlar yardımcı olursa sevinirim

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen 2n2 : 05-02-2013 saat 08:37 Neden: REsim Yükleme
2n2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 14:22   #124
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
sanki ficus a benziyor ama fotolar net değil o yüzden emin olamadım. forumda aratın bi bence
bu arada hayırlı olsun.

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 15:13   #125
2n2
Yeni Üye

2n2's Avatar

teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra_al Mesajı Göster
sanki ficus a benziyor ama fotolar net değil o yüzden emin olamadım. forumda aratın bi bence
bu arada hayırlı olsun.
teşekkürler nasıl aratırım resimle aratma var mı ?

Eski 04-02-2013, 15:42   #126
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
ficus diye yazarsanız arama butonuna oradan karşılaştırma yapıp karar verebilirsiniz bitkinizin o olup olmadığına. fotoğrafla arama yapılmıyor.

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 15:56   #127
2n2
Yeni Üye

2n2's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esra_al Mesajı Göster
ficus diye yazarsanız arama butonuna oradan karşılaştırma yapıp karar verebilirsiniz bitkinizin o olup olmadığına. fotoğrafla arama yapılmıyor.
teşekkürler ama ficus olduğunu sanmıyorum daha çok Carmona fukien Tea'ye benziyor ?

Eski 04-02-2013, 16:53   #128
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 2n2 Mesajı Göster
teşekkürler ama ficus olduğunu sanmıyorum daha çok Carmona fukien Tea'ye benziyor ?
Evet, bitkinizin türü Fukien Tea.
Forumda bonsai ağaç türleri başlığında ve hazır market bonsaisi alanların soruları başlığında aradığınız tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

NOT: Rica etsem bundan sonra resimleri de foruma yükleyebilir misiniz?
Bonsai sorularınızı da ilgili bölümde sormalısınız.

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 08:38   #129
2n2
Yeni Üye

2n2's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Evet, bitkinizin türü Fukien Tea.
Forumda bonsai ağaç türleri başlığında ve hazır market bonsaisi alanların soruları başlığında aradığınız tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

NOT: Rica etsem bundan sonra resimleri de foruma yükleyebilir misiniz?
Bonsai sorularınızı da ilgili bölümde sormalısınız.

Başarılar dilerim.
Gerekli Düzetlmeler yapıldı.
Teşekkürler

Sakaki beğendi.
Eski 05-02-2013, 22:39   #130
/

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Marketten bonsai aldıktan sonra neler yapabiliriz nasıl davranmamız gerekli acaba? Benim mesajlarımı niye kimse görmüyor?

taisenberg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 00:10   #131
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taisenberg Mesajı Göster
Marketten bonsai aldıktan sonra neler yapabiliriz nasıl davranmamız gerekli acaba? Benim mesajlarımı niye kimse görmüyor?
Sn taisenberg,

Sorunuz çok genel olmuş
Ben de size genel bir cevap vereyim:

Markette satılan bonsailer ticari amaç güdülerek ithal edilmiş, çok değerli olduğunu söyleyemeyeceğimiz bitkilerdir.
Bunların uzun süren nakliyeleri esnasında kurumamaları ve köklerinin hasar görmemesi için saksılarında genelde ağaç için kısa vadede belki zararsız, nakliye için uygun ama orta ve uzun vadede ağacın ölmesine neden olabilecek ortam/lar mevcuttur.

Dolayısıyla marketten alıp eve geldikten sonra, zaten uzun süren yolculukları esnasında hırpalanmış olan bu bitkiler genelde kökten (saksıdan) başlayan sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bir de üstüne yanlış sulama, yanlış yere/konuma yerleştirme, üzerinde işlem yapmak için acele etme gibi hatalar eklenince ağacı kaybetmeniz gayet normal bir durum olmaktadır.

Bence yapılacak en güzel şey (uygun zamanlama koşulu ile) aldıktan hemen sonra uygun bir saksı harcı ile kendini toparlayabileceği uygun bir saksıya aktarmak, ağacın türüne uygun koşullara sahip bir ortama yerleştirmek ve belki de üzerinde 1 sene boyunca budama, kök budaması, sert budama, yapraksızlaştırma, uç alma vs. gibi hiçbir işlem yapmamak olacaktır.

Umarım bu açıklamam daha önceki sorularınız için de cevaplayıcı olabilmiştir?

Başarılar dilerim

Eski 06-02-2013, 08:06   #132
/

Okumadım değil bu site de yazan birçok yazıyıda okudum. insan acemi olunca ne yapacağına karar veremiyor biraz kafamız karışıyor sanırım. Böyle somut şeyler yazınca insan daha net yön verebiliyor yapacaklarına. Daha önce bir tane kurutmuştum. Şimdi elimde iki tane var bir tanesi daha kurudu sanırım. Bundan sonra bonsai aldığım zaman ev tipi yuvarlak saksıların içine uygun toprak karışımıyla birlikte saksıyı değiştiriyorum.

Çok teşekkür ederim.

Aşağıdaki ponza taşının boyutu bonzai için uygun mudur acaba?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 72600816_tn50_3.jpg (54.1 KB, 279 views)
Sakaki ve Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen taisenberg : 09-02-2013 saat 10:57
Eski 13-02-2013, 14:00   #133
/

Bonsai ekim kiti 3.9TL

Bonsai ekim kiti 3.9TL

Alınırmı böyle birşey tavsiye edermisiniz?

Bonsai Ekim Kiti Masanızda Ağaç Yetiştirin! 3,90 TL İndirdik.com'da!

Eski 13-02-2013, 17:41   #134
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Bonsai ekim kiti 3.9TL

Alınırmı böyle birşey tavsiye edermisiniz?

Bonsai Ekim Kiti Masanızda Ağaç Yetiştirin! 3,90 TL İndirdik.com'da!
Şahsi kanaatim hiç gerek yok böyle şeylere, bir bakıma aldatmaca gibi.
Ama böyle ufacık bir saksıya ihtiyacınız varsa, heryerde bulabilirsiniz zaten.

Eski 13-02-2013, 19:29   #135
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Şahsi kanaatim hiç gerek yok böyle şeylere, bir bakıma aldatmaca gibi.
Ama böyle ufacık bir saksıya ihtiyacınız varsa, heryerde bulabilirsiniz zaten.
Evet bende sonradan farkettim sonradan. Ama bir şekilde satmaları lazım. ilerde bonsai yapılabilecek ekim kiti filan dese bir sürü laf anlatması lazım. Direk bonsai ekim kiti deyip geçmiş.

Eski 13-02-2013, 21:10   #136
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Ponza tüflerinin boyutu biraz büyük bence, bunun daha ufak boyutları da oluyor.
İllaki kahverengi poza olacak diye birşey de yok. Ankara da beyaz ponza bulabilirsiniz fidancılarda, fidan alırsanız istediğiniz kadar ücretsiz bile alabilirsiniz. İnşaat malzemesi satan yerlerden istediğiniz kadar dere kumunu ücretsiz alabilirsiniz. Marketlerden diatomit menşeili Çarli kedi kumları var. 5-6 tl oması lazım 7 lt.si. Bu da toprak karışımları için alternatif bir malzeme. Kullanacağınız ağaç bol su seven bir türse Bauhauslarda perlit saylıyor 3-4 tl idi sanırım 10 lt.si. Alternatif çok bence. İnternetten kum taş getirtmek astarından pahalı tutar ..

Alıntı:
Okumadım değil bu site de yazan birçok yazıyıda okudum. insan acemi olunca ne yapacağına karar veremiyor biraz kafamız karışıyor sanırım. Böyle somut şeyler yazınca insan daha net yön verebiliyor yapacaklarına. Daha önce bir tane kurutmuştum. Şimdi elimde iki tane var bir tanesi daha kurudu sanırım. Bundan sonra bonsai aldığım zaman ev tipi yuvarlak saksıların içine uygun toprak karışımıyla birlikte saksıyı değiştiriyorum.

Çok teşekkür ederim.

Aşağıdaki ponza taşının boyutu bonzai için uygun mudur acaba?

Sakaki beğendi.
alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 12:38   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2013
Merhabalar.
Yaklaşık 1buçuk senedir türünün ulmus parvifolia olduğunu zannettiğim bir bonsaim var.
Kapalı bir balkonda kalıyor normal şartlarda. Aldığımda da şu anki şekline yakındı. Ara ara yaprak döktü sarardı soldu, susuz bırakmamaya özen gösterdim ve hala bizimle.
Çok yeşil şimdi, dalları uzadı, budamak gerekiyor sanırım. Daha önce denemediğim için ne yapacağımı bilemiyorum. Fazla budayıp öldürmekten, yanlış budayıp soldurmaktan korkuyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda tavsiye rica edebilir miyim?

Bilge Kerem beğendi.
susuzirmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 19:53   #138
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Yerini sevmiş gibi ama toprak kalitesi ve toprak miktarı bana yetersiz gibi geldi.
Budama için ise en uygun aydayız!

Eski 18-02-2013, 19:31   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2013
Teşekkürler cevabınız için. Nasıl ve ne kadar budanması gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

susuzirmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 21:19   #140
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi susuzirmak Mesajı Göster
Nasıl ve ne kadar budanması gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?
İşte bunun için birçok değişken devreye giriyor; kafanızdaki tarz nedir, bitkinin nereden/nerelerden sürgün vermesini istiyorsunuz, enerjiyi nereye yönlendirmek nerede kısmak istiyorsunuz, vs...
Bunlar 1-2 paragrafla cevap verilebilecek kısa konular değil maalesef ama bonsai başlıklarında tüm bu konular var; önce ilgili başlıkları okumanızı kesinlikle öneririm.

Saygılarımla

Eski 23-02-2013, 18:01   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2013
Question hediye bonsai aldım acil yardım lazım

iyi günler arkadaşlar adım kürşad ben geçen gün arkadaşımla gezerken bir çiçekçide bonsai görmüştük ben çok hoşuma gittiklerini söylemiştim o da bugün bana bir tane bonsai hediye almış aldım getirdim ancak türü hakkında bir fikrim yok daha önce hiç bonsai tecrübem olmadı ağaç sanki toprağa sağlam tutunmuyormuş gibi hissettim ve köklerine doğru beyazlaşmalar var ağacın ayrıca saksısında hiç drenaj deliği yok bana yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim türü nedir nelere dikkat etmem lazım budama işini nasıl ne zaman yapmalıyım bu gibi bilgilerden eksiğim ayrıca benim bir de mini gülüm var yine hediye gelen ancak onu çok ihmal ettim ve hemen hemen tüm yaprakları döküldü ve ölmek üzere onu da kurtarmak için neler yapabilirim lütfen yardım edin çok teşekkür ederim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg.jpg (67.4 KB, 242 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (68.5 KB, 241 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (64.0 KB, 241 views)
Bilge Kerem beğendi.
rkursada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 18:03   #142
Yeni Üye

derya d.'s Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2013
İyi günler. Öncelikle Fukien Tea türünde bir bonsai adayına sahibim. Forumda bonsailerle ilgili paylaşılanların bir çoğunu okudum. Ancak her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır derler ya o misal herkesin önerisi de farklı. Bir de türlere göre de değişiklik gösterince, kafam iyice karıştı. Bonsai adayımın toprağı, marketten aldığım haliyle duruyor ve bu hafta içinde toprak değişimi yapacağım. Hem toprağında böcekler gördüm, hem de toprağının kalitesine güvenmiyorum. Sorum ise şu: Bonsai adayımın toprağı için dere kumu + torf + perlit karışımı kullanacağım. Bunun haricinde ekleme yapmam (saksı toprağı gibi) gerekir mi? Şuan için budama veya şekil verme kısımlarını yapmayı düşünmüyorum, önceliğim onu öldürmemek. Bu konuda "şunu da yapmalısın" veya "yapmamalısın" şeklinde tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim. Saksı değişiminden 1 ay kadar sonra da besin vermeye başlayacağım. Bonsai adayım oldukça sağlıklı görünüyor, eğer kurursa gerçekten çok çok üzülürüm. Şimdiden teşekkür ederim. (Sorumla ilgili konuları okudum, öneri almak için tekrar sorma ihtiyacı hissettim. Sorumu yanlış yere yazdıysam kusuruma bakmayın.)

Düzenleyen derya d. : 17-03-2013 saat 18:45
derya d. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 20:25   #143
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rkursada Mesajı Göster
iyi günler arkadaşlar adım kürşad ben geçen gün arkadaşımla gezerken bir çiçekçide bonsai görmüştük ben çok hoşuma gittiklerini söylemiştim o da bugün bana bir tane bonsai hediye almış aldım getirdim ancak türü hakkında bir fikrim yok daha önce hiç bonsai tecrübem olmadı ağaç sanki toprağa sağlam tutunmuyormuş gibi hissettim ve köklerine doğru beyazlaşmalar var ağacın ayrıca saksısında hiç drenaj deliği yok bana yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim türü nedir nelere dikkat etmem lazım budama işini nasıl ne zaman yapmalıyım bu gibi bilgilerden eksiğim ayrıca benim bir de mini gülüm var yine hediye gelen ancak onu çok ihmal ettim ve hemen hemen tüm yaprakları döküldü ve ölmek üzere onu da kurtarmak için neler yapabilirim lütfen yardım edin çok teşekkür ederim
Merhaba sn rkursada,

Ağacınızın türü sanırım Çin Kuşeriği.
Genelde hazır bonsalerin toprağı, bitki için ideal toprak olmaktan ziyade, uzun süren nakliye boyunca ağacın ölmemesini amaçlayan ancak uzun vadede bitki için iyi olmayan bir karışımdır.
Dolayısıyla bu tür hazır alınan bonsailerde öncelikle uygun bir toprak karışımı hazırlayarak ve drenaj deliği olan bir saksı hazırlayarak saksı değişimi yapmak çok iyi olur.
Çin Kuşeriği ve bonsai toprak karışımları hakkında bilgileri forumumuzda mevcut ve arama fonksiyonunu kullanarak kolayca bulabilirsiniz.

İçinde bulunduğumuz ay, saksı değişimi ve budamalar için çok da geç kalınmış bir ay değil, bence acilen öncelikle bu konuları halledin.

Bonsai de sulama konusunda da forumumuzda ayrıntılı bilgilerin verildiği başlıklar var, onlara da br göz atmanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin & başarılar

Eski 17-03-2013, 20:41   #144
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derya d. Mesajı Göster
İyi günler. Öncelikle Fukien Tea türünde bir bonsai adayına sahibim. Forumda bonsailerle ilgili paylaşılanların bir çoğunu okudum. Ancak her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır derler ya o misal herkesin önerisi de farklı. Bir de türlere göre de değişiklik gösterince, kafam iyice karıştı. Bonsai adayımın toprağı, marketten aldığım haliyle duruyor ve bu hafta içinde toprak değişimi yapacağım. Hem toprağında böcekler gördüm, hem de toprağının kalitesine güvenmiyorum. Sorum ise şu: Bonsai adayımın toprağı için dere kumu + torf + perlit karışımı kullanacağım. Bunun haricinde ekleme yapmam (saksı toprağı gibi) gerekir mi? Şuan için budama veya şekil verme kısımlarını yapmayı düşünmüyorum, önceliğim onu öldürmemek. Bu konuda "şunu da yapmalısın" veya "yapmamalısın" şeklinde tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim. Saksı değişiminden 1 ay kadar sonra da besin vermeye başlayacağım. Bonsai adayım oldukça sağlıklı görünüyor, eğer kurursa gerçekten çok çok üzülürüm. Şimdiden teşekkür ederim. (Sorumla ilgili konuları okudum, öneri almak için tekrar sorma ihtiyacı hissettim. Sorumu yanlış yere yazdıysam kusuruma bakmayın.)
Merhaba sn derya d.

Dediğiniz gibi ve benim de bir önceki mesajımda belirttiğim gibi: marketten alınacak bonsailer için yapmanız gereken ilk işlem (mevsim uygun olduğu sürece) toprak ve saksısını değiştirmek olacaktır.

Dere kumu, torf, perlit ve bahçe toprağından oluşan bir karışım bence fena sayılmaz başlangıç için.

Belirttiğiniz üzere her yiğidin ayrı bir tarzı var Bunun sebebi de herkesin kendi deneyimlerinde ulaştığı sonuca göre yorum yapmasının yanı sıra herkesin ikliminin, bulunduğu bölgenin, sulama rejiminin, vs. farklı olması.

Ben henüz hiç market bonsaisi almış ve tecrübe etmiş değilim (çünkü market bonsailerine pek sıcak bakmıyorum ve hoşlanmıyorum), dolayısıyla deneyime dayalı bir bilgi aktaramam size ve söyleyeceklerim de forumda daha önce verilmiş bilgilerden ibaret olacaktır ANCAK bonsaide başarı bence %90 deneyimden geçer.

Özetle; bonsainizi bahsettiğiniz karışımlardan oluşan bir toprağa ve drenaj delikleri olan yeterli büyüklükte bir saksıya aktarın. Birkaç hafta ışık alan ama direkt güneş ışığı almayan bir yerde toparlamasını bekleyin. Kendini toparladığını gördükten sonra (Canlılık belirtisi, yeni sürgünler, yapraklar vs.) besin vermeye başlayabilirsiniz ama dozaj konusuna dikkat etmenizi, aşırı ve sık aralıklarla gübre vermemenizi tavsiye ederim.

Gübre, sulama gibi konularda forumda makalelerimiz ve bilgiler mevcut, onlara da bir göz atarsınız

Başarılar ve tekrar hoş geldiniz.

NOT: Sonradan gördüm ki Ankara'da yaşıyorsunuz. Ağacınız aslen tropik bir tür ve Ankara iklimine pek uygun değil, dolayısıyla sonbahar ve kış mevsimlerinde hatta ilkbaharın başlarında ona uygun koşulda bir iç mekanda tutmanızda fayda var.

derya d. beğendi.
Eski 17-03-2013, 21:16   #145
Yeni Üye

derya d.'s Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Bahçe toprağı dışında diğerlerini temin ettim, onu da salı günü temin edeceğim. Perlit de kargoda, malzemeler tamamlanınca daha önceden almış olduğum daha büyük olan saksıya buradan yararlandığım bilgilerle aktarımını yapacağım. Gübreler ve sulamayla ilgili konuları da daha bonsaimi almadan önce hatim ettim diyebilirim, yine de yanlış yapmaktan korkarak tekrar tekrar bakıyorum. Yaz ortası gibi İstanbul'a yerleşeceğim, sanırım bu ağacım için de daha iyi olacak Günlerce araştırdım ne yapabilirim diye, onu öldürmemek için elimden geleni yapmak istiyorum. Fidanlıklardan temin etmeyi de düşündüm ama deneyim konusundaki yoksunluğumdan dolayı kendime güvenemedim. Deneyim kazandıkça ağacım için daha iyi koşulları sağlayabileceğimi umuyorum. Tekrar cevabınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Sakaki beğendi.
derya d. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 09:12   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2012
yeni Ligustrum ağacım

merhaba arkadaşlar,

2 sene önce büyük hevesle aldığım fukien tea ağacım seyahatler ve biraz iş yoğunluğu nedeniyle kuruttum sanırım
eşim de sağolsun bana evlat acısını unutturmak için ağaç almış yine türü Ligustrum sanırım üzerinde yazdığına göre. fotoğraftan anladığım kadarıyla bir market ürününe göre canlı, biraz susuz kalmış sanırım.

forumda okuduklarımdan anladığım kadarıyla, daha çok dışarı bitkisi, yalnız ben şimdilik evin güneş gören bir yerinde tutabileceğim.

saksısı küçük ve sulama için elverişsiz geldi,

- bu saksıda devam edip daldırma yöntemi ile mi sulamalıyım
- yeni bir saksıya mı taşımalıyım. elimde eski ağacımın şu saksısı mevcut uygun olur mu?

- son olarak, saksı değiştirirsem mevcut saksısından komple söküp diğer saksıya geçireceğim, boş kalan yerlere ise yeni toprak koyacağım, doğru mudur? özellikle bu konuda hiç bir bilgim yok çok sevinirim yardımcı olursanız

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Ligustrum.jpg (46.4 KB, 168 views)
Bilge Kerem beğendi.
ozkan.ank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 11:44   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozkan.ank Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar,

2 sene önce büyük hevesle aldığım fukien tea ağacım seyahatler ve biraz iş yoğunluğu nedeniyle kuruttum sanırım
eşim de sağolsun bana evlat acısını unutturmak için ağaç almış yine türü Ligustrum sanırım üzerinde yazdığına göre. fotoğraftan anladığım kadarıyla bir market ürününe göre canlı, biraz susuz kalmış sanırım.

forumda okuduklarımdan anladığım kadarıyla, daha çok dışarı bitkisi, yalnız ben şimdilik evin güneş gören bir yerinde tutabileceğim.

saksısı küçük ve sulama için elverişsiz geldi,

- bu saksıda devam edip daldırma yöntemi ile mi sulamalıyım
- yeni bir saksıya mı taşımalıyım. elimde eski ağacımın şu saksısı mevcut uygun olur mu?

- son olarak, saksı değiştirirsem mevcut saksısından komple söküp diğer saksıya geçireceğim, boş kalan yerlere ise yeni toprak koyacağım, doğru mudur? özellikle bu konuda hiç bir bilgim yok çok sevinirim yardımcı olursanız
Benim ligustrum um evin içinde duruyor. Soğuk havalar geride kaldığı için kökleri budamadan ve köklerin arasındaki toprağı fazla oynatmadan saksısını değiştirin.Ağacın kuruyan yapraklarını temizleyin. Direk güneş görmeyen aydınlık bir yerde sulamaya dikkat ederek toparlanmasını bekleyin derim. Bu sürede herhangi besin ya da gübre de vermemelisiniz.

Sakaki beğendi.
c.cakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 14:56   #148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2012
sayın c.cakir çok teşekkürler.

büyük saksıya köklerin etrafıındaki toprağı çok ayırmadan yerleştireceğim, peki yeni saksının geri kalan kısmına nasıl bir toprak veya karışım koymalıyım?

ozkan.ank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 21:31   #149
Ağaç Dostu

Benim toprağım biraz süzek bu nedenle çabuk kuruyor. Günde iki kere suluyorum neredeyse. Toprağım =
1- torf
1- dere kumu
1- volkanik tüf
dipte çakıl taşları var.
Ama ozkan.ank size tavsiyem daha bilgili arkadaşların tavsiyelerini de bekleyiniz. Bende henüz sizin kadar acemi sayılırım

Eski 19-04-2013, 21:33   #150
Ağaç Dostu

ligustrum:

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG201.jpg (61.5 KB, 159 views)
Bilge Kerem beğendi.

Etiketler
bonsai, ficus

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024