agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni80Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2013, 21:17   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2013
Merhabalar,

Öncelikle değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bonsaiye yeni başlayan birisi olarak size sorum; arkadaşımın çiçekçiden aldığı ama zarar görmüş bir bonsaisi var. Yanlış tel sarma sonucu ağaçta derin yaralar oluşmuş. İkisini çıkarttım ama diğer ikisini çıkartamadım. Resimde işaretlemiş olduğum yerin altından (telin olduğu yer) kesip ağacı tekrar dallandırmam, şekil vermem mümkün mü ya da bu ağaç için ne yapabilirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG0647.jpg (80.6 KB, 249 views)
Dosya Türü: jpg IMAG0648.jpg (82.0 KB, 249 views)
Bilge Kerem beğendi.
antis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 12:46   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2013
Ağaca zarar vermeden kerpeten ile telleri kesip daha kolay çıkartabilirsiniz.

c.cakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 19:16   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi c.cakir Mesajı Göster
Ağaca zarar vermeden kerpeten ile telleri kesip daha kolay çıkartabilirsiniz.
Sayın c.cakir cevabınız için teşekkürler. Ama teller baya içeride kalmış. O yüzden kerpeten kullanamıyorum. Ağaca fazla zarar vermekte istemiyorum. Telin olduğu yerden budama yapsam, ağaca yeniden şekil verebilirmiyim.

antis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 21:42   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2013
o yara zaten kapanmayacak artık ama resimde işaretlediğiniz yer çok aşağı gibi geldi bana.

c.cakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 20:34   #155
/

Giriş Tarihi: 01-01-2013
3 defa hazır bonsai kuruttuktan sonra 4. yü almaya karar verdim. Bu sefer hemen saksı ve toprağını değiştirecem. bu sefer de kurutursam daha hazır bonsai almam.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20130510_212642.jpg (39.8 KB, 207 views)
Bilge Kerem beğendi.
taisenberg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 21:36   #156
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taisenberg Mesajı Göster
3 defa hazır bonsai kuruttuktan sonra 4. yü almaya karar verdim. Bu sefer hemen saksı ve toprağını değiştirecem. bu sefer de kurutursam daha hazır bonsai almam.
Bence yapmayın
Şu anda toprak değişimi yapmanız bence iyi bir fikir değil. 4.cü denemenizin de sonu olabilir.
Eğer daha büyük bir saksı bulabilirseniz, kökleri hiç rahatsız etmeden saksıdan olduğu gibi toprağıyla birlikte komple çıkararak yeni saksıya aktarıp, yeni saksıda kalan boşlukları yeni hazırlayacağınız toprakla doldurun (tabii illa da saksısını şimdi değiştireceğim diyorsanız).

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 22:19   #157
/

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bence yapmayın
Şu anda toprak değişimi yapmanız bence iyi bir fikir değil. 4.cü denemenizin de sonu olabilir.
Eğer daha büyük bir saksı bulabilirseniz, kökleri hiç rahatsız etmeden saksıdan olduğu gibi toprağıyla birlikte komple çıkararak yeni saksıya aktarıp, yeni saksıda kalan boşlukları yeni hazırlayacağınız toprakla doldurun (tabii illa da saksısını şimdi değiştireceğim diyorsanız).
Daha önce sormuştum size bu konuyu. O zaman hazır bonsailerin toprağı kötü oluyor toprağını değiştirip bir sene kadar ağaca dokunmayın demiştiniz. Peki neden şimdi toprağı değiştirmemeliyim? Ya da ne zaman değiştirmeliyim?

taisenberg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 00:03   #158
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taisenberg Mesajı Göster
Daha önce sormuştum size bu konuyu. O zaman hazır bonsailerin toprağı kötü oluyor toprağını değiştirip bir sene kadar ağaca dokunmayın demiştiniz. Peki neden şimdi toprağı değiştirmemeliyim? Ya da ne zaman değiştirmeliyim?

Sanırım aşağıdaki mesajımdan bahsediyorsunuz:

Alıntı:
Sn taisenberg,

Markette satılan bonsailer ticari amaç güdülerek ithal edilmiş, çok değerli olduğunu söyleyemeyeceğimiz bitkilerdir.
Bunların uzun süren nakliyeleri esnasında kurumamaları ve köklerinin hasar görmemesi için saksılarında genelde ağaç için kısa vadede belki zararsız, nakliye için uygun ama orta ve uzun vadede ağacın ölmesine neden olabilecek ortam/lar mevcuttur.

Dolayısıyla marketten alıp eve geldikten sonra, zaten uzun süren yolculukları esnasında hırpalanmış olan bu bitkiler genelde kökten (saksıdan) başlayan sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bir de üstüne yanlış sulama, yanlış yere/konuma yerleştirme, üzerinde işlem yapmak için acele etme gibi hatalar eklenince ağacı kaybetmeniz gayet normal bir durum olmaktadır.

Bence yapılacak en güzel şey (uygun zamanlama koşulu ile) aldıktan hemen sonra uygun bir saksı harcı ile kendini toparlayabileceği uygun bir saksıya aktarmak, ağacın türüne uygun koşullara sahip bir ortama yerleştirmek ve belki de üzerinde 1 sene boyunca budama, kök budaması, sert budama, yapraksızlaştırma, uç alma vs. gibi hiçbir işlem yapmamak olacaktır.

Umarım bu açıklamam daha önceki sorularınız için de cevaplayıcı olabilmiştir?

Başarılar dilerim
Bu mesajımı kasdediyorsanız, sorunuza istinaden bu cevabi mesajımı 6 Şubatta yazmışım size, yani bu işlemler için çok uygun bir ayda. Şu an ise neredeyse yaza girdik ve havalar gayet sıcak ve daha da önemlisi bitkiler uyanalı çok oldu.

Köklere müdahele, kökler uyanmadan hemen öncesinde yapılmalıdır. Benim yaşadığım bölgenin koşullarında bu Şubat ayına tekabül ediyor, uç örnekler haricinde Türkiye geneli de böyledir sanırım.

O yüzden size şu an kökleri mümkün olduğunca az rahatsız ederek yapmanızı önerdim ki bu bile az da olsa bir risk şu durumda.

Kolay gelsin.

Eski 13-05-2013, 21:55   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
merhabalar

fidanliktan alinmis(serada duruyormus) ve çin karaagaci oldugunu düsündügüm bir bonsaim var. daha yeni tanisiyoruz ve bu konudaki bilgi eksikliklerimi forumu
okuyarak gidermeye çalistim. ancak yinede birkaç soruyla basinizi agriticam.

ilk alindiginda çok az sayida sararmis yapragi vardi. sulama problemidir dedim ve bu çesitte tek bunu bulabilmistim.o yüzden aldim.sararmis yapraklari budadim.

1- topragin nasil toprak oldugunu bilmiyorum.forumda bu gibi yerlerden alinan bonsailerin topraginin degisilmesi gerektigi yaziyordu. o yüzden mayis ayinda toprak degisimini yapmalimiyim sizce ?

2- bir de bu besin konusunda çok çesitli yorumlar var. o yazilarin içinde kayboldum açikçasi. bonsainin durumunu su an bilmedigimden degerlere göre potasyumu fazla mi olsun az mi olsun karar veremiyorum.o yüzden esit degerlerde olan bir besini önlem olarak simdilik kullansam bir sakincasi olur mu ve ne kadar siklikla kullanmaliyim ?

3 - fotograftada gözüktügü gibi bonsaiyi tam köseye yerlestirdim.her iki pencereden de hava ve isik almaktadir. konumunu sever umarim.dedigim gibi su an sadece yasatmaya ve bir düzen olusturmaya çalisacagim.dışarıda tutmam mümkün olmadığı için evde yapmak zorundayım.

4- budama ve telleme gibi işlemleri bu aylarda yapmalıyım. hem şekil verme hemde sağlıklı büyüme açısından soruyorum.

ilginize simdiden tesekkür ederim.

eddie dean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 22:08   #160
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eddie dean Mesajı Göster
merhabalar

fidanliktan alinmis(serada duruyormus) ve çin karaagaci oldugunu düsündügüm bir bonsaim var. daha yeni tanisiyoruz ve bu konudaki bilgi eksikliklerimi forumu
okuyarak gidermeye çalistim. ancak yinede birkaç soruyla basinizi agriticam.

ilk alindiginda çok az sayida sararmis yapragi vardi. sulama problemidir dedim ve bu çesitte tek bunu bulabilmistim.o yüzden aldim.sararmis yapraklari budadim.

1- topragin nasil toprak oldugunu bilmiyorum.forumda bu gibi yerlerden alinan bonsailerin topraginin degisilmesi gerektigi yaziyordu. o yüzden mayis ayinda toprak degisimini yapmalimiyim sizce ?

2- bir de bu besin konusunda çok çesitli yorumlar var. o yazilarin içinde kayboldum açikçasi. bonsainin durumunu su an bilmedigimden degerlere göre potasyumu fazla mi olsun az mi olsun karar veremiyorum.o yüzden esit degerlerde olan bir besini önlem olarak simdilik kullansam bir sakincasi olur mu ve ne kadar siklikla kullanmaliyim ?

3 - fotograftada gözüktügü gibi bonsaiyi tam köseye yerlestirdim.her iki pencereden de hava ve isik almaktadir. konumunu sever umarim.dedigim gibi su an sadece yasatmaya ve bir düzen olusturmaya çalisacagim.dışarıda tutmam mümkün olmadığı için evde yapmak zorundayım.

4- budama ve telleme gibi işlemleri bu aylarda yapmalıyım. hem şekil verme hemde sağlıklı büyüme açısından soruyorum.

ilginize simdiden tesekkür ederim.

fotografları bir sonraki mesajdaa yüklemek zorundayım galiba
Sn eddie dean,

Aramıza hoş geldiniz öncelikle.

Sorularınızı cevap vererek yardımcı olmadan önce sizden bir istirhamım olacak; rica etsem mesajlarımızda Türkçe imla, gramer ve yazım kurallarına elimizden geldiğince dikkat edebilir miyiz? Gördüğüm kadarıyla klavyenizde Türkçe karakter var, ancak yazınızın bazı kesimlerinde Türkçe karakterler varken bazı kısımlarında yok; bu, mesajınızı okumayı ve anlamayı zorlaştırıyor.

Ayrıca cümlelere başlarken ve noktalardan sonra da büyük harf kullansak gerçekten daha da şık olur.

Bir de fotoğrafları doğrudan foruma yüklemeniz gerekiyor. Foruma fotoğraf nasıl yüklenir? başlığındaki talimatlar size yardımcı olacaktır. Mesajınızın altındaki "Düzelt" düğmesini kullanarak bu hususları düzeltebilirsiniz.

Yardım ve anlayışınız için teşekkür ediyor ve sorularınıza elimden geldiğince cevap veriyorum:

1) Öncelikle mümkünse adayınızı, toprağını ve saksı durumunu net gösteren fotoğraflar çekip yükleyebilirseniz harika olur. Tarih itibariyle toprak ve saksı değişimi için artık geç. Bu işlem için en uygun dönem kış sonu-ilkbahar başıdır.

2) Bitkinin gelişme döneminde, eşit oranlı bir gübreyi az miktarda (örneğin 10-10-10 veya 8-8-8 gibi ) ve 2-3 haftaya bir vermeniz genel anlamda tavsiye edilebilir ama bu durum elbette ağacın türüne göre de farklılık gösteren bir konu. Çamların gübreleme rejimi ile yaprak döken bir türün veya karaağaç ile zeytinin gübreleme rejimleri birbirinden farklı.

3) Bitkinin özellikle önümüzdeki yaz aylarında sıcaktan bunalmayacağı, ışığın yanı sıra yeterli hava akımı da alabileceği bir yer seçmenizde fayda var.

4) Ufak tefek budamalar sorun olmaz ama ağır budamalar için kış sonu-ilkbahar başını tercih etmelisiniz. Telleme için bitkinin gelişmesinin durduğu veya çok azaldığı dönemler uygun olur. Örneğin kışın uykudayken veya yaz sıcaklarının pik yaptığı dönemler (tellenen bölgeleri sık kontrol etmek suretiyle)...

Kolay gelsin

Eski 13-05-2013, 22:30   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
İki tür klavye kullanınca bir süre sonra farkında olmuyor insan kusura bakmayın.

Teşekkür ederim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_2497.jpg (66.2 KB, 214 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2498.jpg (68.2 KB, 212 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2500.jpg (67.3 KB, 209 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2504.jpg (66.3 KB, 209 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2505.jpg (67.6 KB, 211 views)
Sakaki ve Bilge Kerem beğendi.
eddie dean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 22:45   #162
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Gördüğüm kadarıyla saksınızın büyüklüğü, içindeki toprak ve bitkinizin sağlığı şu an bir toprak değiştirme riskine girmenizi gerektirmiyor.

Ancak yukarıya doğru aşırı gelişen sürgünler, alttaki sürgün ve dalların zamanla cansızlaşıp ölmesine neden olacaktır.

Forumdaki bonsai başlıklarını inceleyerek tarza uygun budama ve enerji dengeleme konularını okumanızı öneririm.

Kolay gelsin.

eddie dean beğendi.
Eski 16-05-2013, 23:24   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Sageretia Theezans /Çin Kuş Eriği ?

Selamlar,

İnternetten araştırdım ama emin olamıyorum.İçlerinde en benzer bulduğum Sageretia Theezans (Çin Kuş Eriği) yaprak ve dallarda benzerlik var fakat benim bonsaimde dal üzerinde yaprak aralıkları daha açık.Ayrıca fotoğrafta dipte yayılmacı özellik gösteren bitkinin bonsaiye bir zararı olur mu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Bilge Kerem beğendi.
Netcat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 08:37   #164
Ağaçsever

semvayt's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2013
Galeri: 1
yeniyim

Merhabalar, ben de aranıza yeni katılanlardanım. Üç gün önce koçtaştan bir bonsai aldım ancak saksısı 10*15 cm ölçülerinde küçük gibi geldi, bir de aldığımda müşteriler bakarken toprağından kurtulmuş bir kalem yardımıyla dik duruyor, saksı bulmak ise ayrı bir dert 15*25 ebatlarında bulabildim onun da altında delik yok ona aktaracağım ama hem bonsaimin türünü bilmiyorum hem de saksi değiştirirken nelere dikkat etmem gerekiyor bazıları çoğunlukla çakıl taşı koymamız gerektiğini söylüyor bilgilendirirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20130523_113535.jpg (54.6 KB, 186 views)
Dosya Türü: jpg 20130523_113518.jpg (47.6 KB, 181 views)
Dosya Türü: jpg 20130523_113508.jpg (46.4 KB, 183 views)
Dosya Türü: jpg 20130523_113457.jpg (39.8 KB, 182 views)
Dosya Türü: jpg 20130523_113449.jpg (49.9 KB, 181 views)

Düzenleyen semvayt : 23-05-2013 saat 14:19 Neden: resim yükleme
semvayt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 11:01   #165
Ağaçsever

semvayt's Avatar

bana yardımcı olacak kimse yok galiba

Eski 24-05-2013, 11:29   #166
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
Merhaba Semvayt, tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktır mutlaka ama ben saksı değişimi yapmadan önce bir kaç küçük uyarıda bulunmak isterim. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla saksı bitkinize göre küçük değil, bence saksı değişimi yapmanıza gerek yok. Eğer illa yapacağım diyorsanız mutlaka drenajı, altında delikleri olan bir saksıya dikmelisiniz. Bonsaide ana kurallardan biri süzek toprak, iyi direnajdır. Suyun köklerde tahribat yaratmaması için delikli saksı kullanmalısınız. Hatta plastik saksı kullanacaksanız extra bir kaç delik daha açmanızda fayda var. Kök budaması ve saksı değişimi için genelde bitkinin dinlendiği kış ayları öneriliyor. Şu an bitkinizin kökleri aktif, çalışıyor. Bu sebeple daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olana kadar, dokunmamanızın daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Selamlar, başarılar.

delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 12:39   #167
Ağaçsever

semvayt's Avatar

Öncelikle teşekkürler,

Saksı değişimini yapma isteğimin ana nedeni, bonsaiyi aldığımda toprağıyla ayrılmış vaziyetteydi ama onu da üstüne toprak ekleyerek aştım gibi, yani saksısı yeterliyse değiştirmeme gerek kalmadı, cinsini forumdan araştırıyorum, bir kişi fotoğraf yüklemiş ona da cevap verilmemiş, sulama, toprak çeşidi vs konularda cinsini öğrenmem gerekiyor, bir de ilk bonsaim olduğu için yanlış yapıp bonsaiyi ziyan etmek istemiyorum, bu arada bazı arkadaşlar bunun bonsai olmadığını söylüyorlar.

Düzenleyen semvayt : 24-05-2013 saat 12:55 Neden: yazım hatası
Eski 24-05-2013, 14:26   #168
Ağaçsever

semvayt's Avatar

merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rkursada Mesajı Göster
ayrıca benim bir de mini gülüm var yine hediye gelen ancak onu çok ihmal ettim ve hemen hemen tüm yaprakları döküldü ve ölmek üzere onu da kurtarmak için neler yapabilirim lütfen yardım edin çok teşekkür ederim
Merhabalar, ben de bir buçuk ay kadar önce böyle mini gül almıştım, işyerinde pencerenin iç kısmına koydum ama dediğiniz gibi güllerini ve yapraklarını dökmeye başladı ben de pencerenin dışına koydum ve toparladı, şimdi yeniden gül açmak üzere, pazardan aldığım amca adının yediveren gül olduğu ve böyle küçük kalacağını söyledi sürekli gül çiçeği veriyor, ve güllerin yaprakları tam olarak açıp hafif buruşmaya başlayınca o çiçeği buduyorum aynı dalın aşağılarından çıkan yeni güller açıyor, bunlar kesinlikle rüzgar alan açık yerleri seviyor galiba çünkü kapalı alanda ölmek üzeereyken dışarı çıkartıp kurtardım

Düzenleyen semvayt : 24-05-2013 saat 14:33 Neden: yazım düzeltimi
Eski 18-07-2013, 12:45   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2013
Ben internetten şimşir aldım fakat ağaç elime ulaştığında kökler bu şekildeydi ve hala bu şekilde acaba normal mi?

pantegra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 12:51   #170
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.pantegra.
Büyük ihtimalle toprak yüzeyinde görününen saçak kökler, üzerlerindeki toprağın taşıma sırasında dökülmesi **** sulamada fazla tazyikli sudan dolayı toprağın saksı dışına çıkmasından dolayı olmuş olabilir. Size tavsiyem bir miktar kaliteli toprağı kökleri örtecek şekilde eklemeniz olacak.
Sığ saksıda olan bitkiniz sıcak havanın etkisiyle daha fazla nem ihtiyacı duyacağından her cm toprağa ihtiyaç duyacaktır.
Şimşirinizi yarı gölge bir alanda barındırmanızı öneririm.
İyiy çalışmalar dilerim.

Sakaki beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 12:55   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.pantegra.
Büyük ihtimalle toprak yüzeyinde görününen saçak kökler, üzerlerindeki toprağın taşıma sırasında dökülmesi **** sulamada fazla tazyikli sudan dolayı toprağın saksı dışına çıkmasından dolayı olmuş olabilir. Size tavsiyem bir miktar kaliteli toprağı kökleri örtecek şekilde eklemeniz olacak.
Sığ saksıda olan bitkiniz sıcak havanın etkisiyle daha fazla nem ihtiyacı duyacağından her cm toprağa ihtiyaç duyacaktır.
Şimşirinizi yarı gölge bir alanda barındırmanızı öneririm.
İyiy çalışmalar dilerim.
Hızlı ve açıklayı cevabınız için teşekkürler. Ben daha önce hiç ağaç ya da çiçek yetiştirmiş birisi değilim. İlk defa heveslendim ve böyle bir işe kalkıştım. Acaba çiçekçiden gidip nasıl bir toprak alacağım. Çeşitleri var mı? Bir de ağaç ofis içerisinde duruyor sadece sabah güneşi alıyor. Bu sorun olur mu?

pantegra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2013, 18:04   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Yapraklar Kurudu.

Merhaba,
Türü Ulmus parvifolia (Çin Karaağacı) Olmalı 1 hafta kadar oldu.Biraz güneşte kaldı.2 gündür bu durumda yapraklari çin ne yapmalıyım ve saksını (toprağını) değiştirmelimiyim?
2013-08-08 18.59.43.jpg
2013-08-08 18.39.32.jpg
2013-08-08 18.40.12.jpg
2013-08-08 18.40.46.jpg
2013-08-08 18.58.15.jpg

kocaman1321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2013, 18:46   #173
Yeni Üye

Toprak hiç su tutmuyor.Su alttan akıyor.Saksıyı komple suya daldır.Metodu okudum onu deniyeceğim.

Eski 08-08-2013, 19:16   #174
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocaman1321 Mesajı Göster
Merhaba,
Türü Ulmus parvifolia (Çin Karaağacı) Olmalı 1 hafta kadar oldu.Biraz güneşte kaldı.2 gündür bu durumda yapraklari çin ne yapmalıyım ve saksını (toprağını) değiştirmelimiyim?
Eklenti 432361
Eklenti 432357
Eklenti 432358
Eklenti 432359
Eklenti 432360
Merhaba sn kocaman1321,

Güneşte kalmasından ziyade susuz da kalmış gibi görünüyor bitkiniz.
Bonsai saksısı küçük olduğundan ve içinde az miktar toprak bulunduğundan, sulama rejiminizi buna uygun şekilde ayarlamanız gerekir, aksi halde yazın bu sıcaklarla bu küçük saksınızdaki su kısa sürede kaybolacak ve bitki susuzluk nedeniyle ölüm riski ile karşı karşıya kalacaktır.

Şu an saksı, toprak değişimi veya köklere müdahalede bulunmayın bence, toprağın tamamen kurumasına izin vermeden, ANCAK çok aşırı ve uzun süre ıslak kalmamasına da dikkat ederek, kendine gelene kadar bir süre direkt güneş ışığı almayan, gölge bir ortamda bakıma alın.

Umarım bitkiniz ölmemiştir.

Yaman69 beğendi.
Eski 09-08-2013, 09:16   #175
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba sn kocaman1321,

Güneşte kalmasından ziyade susuz da kalmış gibi görünüyor bitkiniz.
Bonsai saksısı küçük olduğundan ve içinde az miktar toprak bulunduğundan, sulama rejiminizi buna uygun şekilde ayarlamanız gerekir, aksi halde yazın bu sıcaklarla bu küçük saksınızdaki su kısa sürede kaybolacak ve bitki susuzluk nedeniyle ölüm riski ile karşı karşıya kalacaktır.

Şu an saksı, toprak değişimi veya köklere müdahalede bulunmayın bence, toprağın tamamen kurumasına izin vermeden, ANCAK çok aşırı ve uzun süre ıslak kalmamasına da dikkat ederek, kendine gelene kadar bir süre direkt güneş ışığı almayan, gölge bir ortamda bakıma alın.

Umarım bitkiniz ölmemiştir.
Teşekkürler her geçen gün yaparklar dahada bükülüyor.Teşekkürler.

Eski 15-08-2013, 14:01   #176
Yeni Üye

Halen kendine gelemedi, Yapabileğimiz başka bir şey var mı?

Eski 15-08-2013, 15:20   #177
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn kocaman1321,

Eğer bonsai ile gerçekten ilgileniyor ve uzun vadede hoşlanarak yapacağınızı düşünüyorsanız bence kendinize birkaç tane daha ağaç alınız.
Bunu yaparken alacağınız ağaçların yaşadığınız bölgenin iklimine uygun olduğundan emin olun ve bonsaiden önce ağacınız hakkında her türlü bilgiyi öğreniniz (bakım koşulları, toprak tercihi, ışık/güneş gereksinimi, vs...)

Unutmayın bonsai dediğimiz şey bildiğimiz ağaçların minyatürüdür ve onların ihtiyaçları neyse bonsaisinin de ihtiyaçları genel olarak aynıdır.

Bu bitkinize gelince, gövdesinde tırnağınızla bir çentik atın ve alttaki dokunun yeşil olup olmadığına bir bakın. Eğer hiç yeşil doku göremiyorsanız umut yok demektir.

Yaman69 beğendi.
Eski 18-08-2013, 17:41   #178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Herkese merhaba,
Market Bonsai furyasına bende katıldım. Buradaki birçok kişi gibi doğaya sevgi besleyen ve mümkün olduğunca yaşamaya çalışan biriyim.

İki "çin karaağacı " aldım. Birisi kısa süre sonra tamamen kurudu, ancak ben bakıma devam ettim ve gövdenin toprağa yakın kısmından sürgünler vermeye ve uzamaya başladı.

Tuhaf olan, üst kısım tamamen kuru canlılık belirtisi hiç yok. Resimleri yükleyeceğim.

Saygılarımla

Sakaki beğendi.
Yaman69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2013, 10:09   #179
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Çin kaarağaçları Ağustos ayında bir yaprak dökümüne gidiyorlar, ama bu kurudukları anlamına gelmez, bu ay itibari ile kısa süreli uyku dönemine giriyorlar, elinizle hafifçe kıvırın esnek bir hali varsa kurumamıştır.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2013, 15:43   #180
Yeni Üye

sakura haruno's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2013
Merhabalar,
Bizde de bir Çin Karaağaç bonsaisi var ve yapraklarını dökmeye başladı birkaç gün üst üste toprağını hafifçe suladım, küçük yaprakları döküldü büyük olanlar hala üzerinde. Ofis içerisinde gün içinde kapalı kalıyor diye dün pencerenin önüne koydum ama bu günde biraz yapraklarını döktü. Ne sevdiğini anlayamadım. Genel olarak nasıl bir ortam sevdiğini bana anlatabilirseniz çok sevinirim.

Düzenleyen sakura haruno : 12-09-2013 saat 08:45
sakura haruno Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, ficus

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024