agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2008, 13:05   #1291
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sayın Sabah,

Pratikte her ağaç türü hatta alt türleri için en az (Soğuk iklim, ılıman iklim ve tropik iklim ve sera olmak üzere) 4 farklı takvim bulmanız mümkün. Bu bilgiler sadece türlere özel kitaplardan edinilebiliyor. Bonsaisan ve benim vermiş olduğumuz takvim bilgileri ise Türkiyeyi ılıman iklim kabul ederek hazırlanmış, genel geçer uygulama önerileri. Sizin dediğiniz gibi bilgileri esasında ağaç türleri başlığında açılan altbaşlıklarda olması gerekir. Tabii o ağaç türü ile yeterli tecrübe yapmış kişilerinde olması gerekiyor.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 13:11   #1292
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
Merhaba,
Elimde gövdesini beğendiğim bir Vibirnum timus var. Ancak bakındığımda ondan bonsai pek yapılmadığını gördüm.

Ne dersiniz Vibirnum timus bonsaiye uygun değil midir?
Sayin sabah, niye uygun olmasin, bence cok guzel bonsai yapilabilir. Benim bir yil once tamirat yapilacak bir evin duvara yakin bir yerinden, sokulmus bir agacim var yeni surgunler vermiye basladi iyi bir bonsai olacagini saniyorum. Hele kucuk beyaz ciceklerini de actimi seyrine doyum olmaz. Begendigin elindeki viburnumu bonsai yapmayi denemelisin.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2008, 20:07   #1293
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Roodspeed marka sıvı gübre aldım. Azot, fosforpentaoksit, potasyumoksit içeriyor.(N, P205, K20) olumlu etkisini hemen gösterdi bitkilerimde.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2008, 21:56   #1294
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Nereden aldınız ve ne tür bir etki gösterdi tam anlayamadım daha sağlıklılar heralde.
Birden gövdeleri kalınlaşmaya başlamadıysa tabi

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 07:53   #1295
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Roodspeed marka sıvı gübre aldım. Azot, fosforpentaoksit, potasyumoksit içeriyor.(N, P205 K20) olumlu etkisini hemen gösterdi bitkilerimde.
Mehmet Bey, yazım hatası yok değil mi? N=0 P=205 K=20.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 21:46   #1296

memet's Avatar

Mesajı yeni farkettim. Hata yok. İçeriğinde ne kadar madde olduğuna dair değil, formülleri bunlar. Oranlar, N=5, P=5, K=5 biçiminde.

Eski 16-06-2008, 21:47   #1297

memet's Avatar

Bonsai yarışmasına kimler hazırlanıyor?

Eski 16-06-2008, 23:58   #1298
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Hazırlananlardan biri benim Yapraklarının biraz daha çıkmasını beklıyorum.Daha çok fazla yolu olan iki fidanım var, maksat katılım olsun...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 11:23   #1299
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler, arkadaslar yarisma icin, Bonsaisanin orneginden baska, resim ekleyip yarismaya daha katilan olmadi. Yoksa, son hazirliklari yapip, son gunlerde hep birden mi katilim olacak?

Bonsai ile ugrasan herkes mutlaka bu yarismaya katilmali diye dusunuyorum. Agaclariniz yarismada derece almasa bile onlar uzerinde yapilan gorus ve yorumlarla onlari daha guzel binsailere cevirebilirsiniz. ki bu da ilerki yarismalarda agaclarinizin derece almasini sagliyabilir. Unutmayin yarismaya katilacaklar, bonsaiyi yeni ogrenmis arkadaslardir yani herkes sizin gibi bu iste yenidir. Agaclarinizi yarismaya katmaktan cekinmeyiniz. Bu yarismalar ileride sizleri bonsai sergisi acmiya da hazirlaycaktir Kim bilir ilk, Turkiye bonsai sergisi hangi sehirde olacaktir.
Hepinize kolay gelsin.

Eski 18-06-2008, 12:34   #1300
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Hocam, benim serginelenecek hale gelen bonsaim yok. Ama oldukları şekliyle 3 adayımı yarışmaya koymaya karar verdim. Fotoğraflarını çekip yavaş yavaş eklemeye başlayacağım. Katılacağını bildiğim 2 arkadaşım daha var. Yakında gelirler. Saygılar.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 13:36   #1301
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Arkadaşlar,

Bir süredir, çeşitli başlıklarda gereksiz mesajlaşmalar olmakta... Sizin için gerekli olabilir ama o konu hakkında bilgi almak için, başlığı okuyamaya çalışan bir üyenin gözüyle bakarsınız, gereksizin de ötesinde bir duygu oluşturmaya başlayacağını farkedersiniz.

Özet olarak "aman da aman, ne güzel çiçek açmış" seviyesinde devam eden yazışmalar, konuya hiç bir katkı sağlamıyor. Forum üyeliği boyunca bu içeriğe yakın bir cümleyi, bir kaç kez yazmış olanlara sözümüz yok. Ama kısa süre üye olmuş, mesaj sayısı yüzleri aşmış bazı üyelerin mesajlarına göz atıyorum; dişe dokunur (soru, cevap, gözlem, öneri) olanların sayısı dörtte birden az.

Bu arkadaşların bazılarıyla özel olarak görüşüyoruz. Kimi tavrını düzeltiyor, kimi üç gün düzeltip sonra yine başlıyor...

Bu nedenle toplu bir bilgilendirme yapmaya karar verdik.
Mesajlarınızı bu gözle kontrol edin. bu sınıfa giren biriyseniz, en kısa sürede tavrınızı değiştirin hatta eski mesajlarınızın bu kapsama girenlerini silip, konunun amacına uygun olarak okunmasına katkıda bulunun.

Diğer tür mesajlaşmalarınız için kahveyi ya da özel mesajlaşmayı kullanın. Hatta çok istiyorsanız sadece bu amaçla yazışılmak üzere yeni bir başlık açalım.

Tahmin edersiniz ki; forumun, çoğunluğun yararlanmasına uygun olarak devam etmesi esastır. Ek önlemler almak zorunda kalmayacağımızı umuyor, doğayla, bitikilerle daha iyi ilişkiler kurmak, dillerinden anlamak üzere yapacağınız yazışmaların, tüm okuyanların işine yaramasını diliyorum.
Arkadaslar yukardaki mesaj "Guncelleme ve duyurular" bolumunde Malina tarafindan duyuruldu. Sanirim siz de farkindasiniz cogu yerde biz bonsaiciler de konu disina cikan yazismalarda bulunuyoruz ve Malinanin hakli oldugunu dusunuyorum. Malinanin mesaji belki farketmezsiniz diye buraya da alintiladim.
Bu konuda, sanirim kendimizi kontrol edebiliriz . Konu disi olan yazismalarimizi ise bu baslik altinda paylasabilirsiniz.

Sali aksami toplantisi basliginda hasta olmami yazmam ve arkadaslarin gecmis olsun dilekleri sanirim o baslikta olmamaliydi iyi dileklerinden oturu tum arkadaslarima tesekkurler. O mesajlari oradan yarin siliyorum.

Eski 26-06-2008, 21:02   #1302
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2008
ya nereye yazıcağımı bilmedim ama
şimdi bi soru aklıma takıldı
bitkileriniz hep neden küçük saksılarda..
normal bi derinlikli bi saksıda neden bonzai yok, yetiştirilmezmi

Llama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 09:01   #1303
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Bonsaideki amaçlardan biride budur sayın liama

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 14:29   #1304
Ağaçsever

sormamdaki amaç esasen
hani bitkiye ne gibi faydası var
mesela kökler az gelişip göcdeye yararı falan fardır gibi bi düşünce geçiyor içimden

Eski 27-06-2008, 14:47   #1305
Ağaç Dostu

Bonsai ozel saksilarda olmasi ona estetik bir guzellik sagliyor. Agac saksi ile uyum icerisinde butunlesiyor. Agacin buyuklugune ve tarzina gore saksilar buyuk ve derin olabiliyor ama yine agacla uyum iceriside duruyor. Kimi zaman duz taslar ve diger ilginc taslar da hazirlanip, dogal gorunumu ile saksi gibi kullanilabiliyor.

Bonsai saksilari agaclari yalniz gorsel olarak estetik yonden etkiliyor. Yoksa agaclarin daha iyi gelismesi icin, diger saksilardan bir farki yoktur.

Bonsai saksisi yapmak kendi basina bir sanattir. O saksilari secip uyum icerisinde agaclarla butunlestirmek ise baska bir sanattir. Su an Turkiyede bonsai saksisi sorunu var ya, bir gun bunun sorun olarak ortadan kalkacagini ve oralarda da agaclariniz icin istediginiz saksilari sececeginizi biliyorum.

Eski 29-06-2008, 23:46   #1306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Yabani akasya ya benzer bir kaç ağaççık buldum, saksıya geçirdim. Kazık köklü ağaçlarla nasıl çalışılır ?

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2008, 13:15   #1307
Ağaç Dostu

Genelde agaclarin hep kazik koku olur ve bonsaide kazik kok istenmiyen koktur(kazik kokle bir agaci bonsai saksisina almak imkansz oldugundan) o yuzden kazik koler budanir. Kok budama sayfasinda bilgiler vardir.

Eski 30-06-2008, 17:32   #1308
Ağaçsever

kazık kök değiniz nedir?

Eski 30-06-2008, 19:05   #1309

memet's Avatar

Llama kök budama sayfasını bulunca gerekli cevaplara ulaşabilirsiniz.

Biliyorsunuz yeni üyeler için forum kullanma klavuzumuz var. Orada, Türkçe konusunda hassasiyetimizi de belirtiyoruz arkadaşlara.
Bonsailer gibi, Türkçe konusunda da dikkatli olmaya çalışıyoruz.

Eski 02-07-2008, 11:47   #1310
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feza Sanıvar Mesajı Göster
Ben Feza A. Sanıvar yeni bir üye olarak İş yerimin sorumlu Müh. Mehmet Salih Bey'in teşviki üzerine zevkli bir hobi olacağına inanarak fırsat buldukca Bonsai çalışması yapmaya karar verdim. Bitki yanında saksı yapmaya da karar verdim. Bu çalışmalarımı en kısa zamanda siz üyelerle paylaşacağıma inanıyorum. Teşekkürler.
Feza hanim aramiza hos geldiniz. Mutlaka guzel bonsailer yapacaksiniz ve seramikci olmaniz ise bonsaiciler icin guzel bir haber. Yapacaginiz saksilari sergilediginiz anda talep eden bircok kisi ile karsilasabilirsiniz haberiniz olsun.

Yapacaginiz bonsai calismalarinda da size herkes yardimci olacaktir. Ustelik Mehmet Salih beyden alacaginiz yardim ve oneriler sizi hdefinize daha cabuk ulastiracaktir.

Eski 09-07-2008, 03:26   #1311
Yeni Üye

deggial's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2008
Selamlar,
ben de yeni üyeyim, yaklaşık 3 saattir bu forumu inceliyorum ve gerçekten içinden çıkamadım. Fotoğrafları tek tek inceleyince bonsai'nin değişik bir uğraş olduğunu farkettim.

Selamlar..

Düzenleyen deggial : 29-08-2021 saat 12:20
deggial Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 08:04   #1312
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Hasan Ocakkuran

Öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Bu güzel sanatın inceliklerini öğrenmek ve onun her geçen sene içinde ki gelişimini takip etmek çok keyiflidir.

Odanıza bonsai alamk ve yetiştirmek istiyor iseniz kısa bir ön bilgi vermek isterim.

3 tip dediğimzi bonsai vardır.

1.Tip dış mekan bonsai yaprak döken ve dökmeyen ağaçlardan secilir sadece sergi amaçlı olarak belirli bir saat süresinde evin bir köşesine alınır.

2.Tip yarı iç mekan Bu türler genelde avrupada **** iklimleri orta derecede olan ülkeler için geçerlidir.Örnek incir ağaçı avrupada kışın iç mekanda yazın ise evin dışında tutulur.
Bu bonsai soğuk ev bonsaileri denir.Kış aylarında yarı uykuda oalaçakları evin soğuk mekanlarında tutulurlar.

3.Tip İç mekan Bonsai bu bonsailer tropik türlerden oluşur.Yaz ve kış aylarında iç mekanda bulunurlar ışık istekleri daha az olup pence önünde **** biraz daha içeride buluna bilirler.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 14:28   #1313
Yeni Üye

deggial's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2008
Hoşbulduk, bilgileriniz ve dilekleriniz için teşekkür ederim. Sanırım 3. tip iç mekan Bonsai türleri ilgimi çekecek.

Saygılarla.

deggial Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 22:46   #1314

memet's Avatar

Çok güzel bir yarışma, değerlendirme için defalarca bakıyorum her çalışmaya. Her seferinde heyecan veriyor, hoşuma gidiyor. Kim kazanırsa kazansın, yarışma çok güzel oldu.

Eski 10-07-2008, 22:50   #1315
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Sonuçlar açıklansa sanki daha da güzel olacak. Heyecanla bekliyoruz..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 12:01   #1316
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2008
İyi günler herkese,
Şimdi itiraf etmek gerekirse bitkiler konusunda biraz() acemiyim ama uğraş olsun diye evimizin üstünde bitkiler yetiştiriyorum(şeftali-kayısı-kiraz-dut-hıyar-domates-kabak-çilek-limon).Öğrenmek istediğim konu şu ki;elimde 4 tane şeftali ağacı var ve ben birini bonsai için kuban() seçmek istiyorum,inşallah acemi şansı tutarda sağ kalır bitki.Her neyse,şeftali 70-80 cm kadar ve dallı budaklı.Bu ağaca bonsai yapabilir miyim,nasıl yapacağım,neler gerekli

mutlukeskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 22:51   #1317

memet's Avatar

Meyve ağaçlarından bonsai yapılabilir.
Budamalarla istenen şekli vermek mümkün olur. Ağacınız yerde mi, bir kapta mı? Aslında fotoğraflasanız, onlara bakarak konuşmak çok daha iyi olur.

Eski 11-07-2008, 23:14   #1318
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Şeftali ağacınızın fotoğraflarını çekip forumda gösterin. Sizinle fikirlerimizi paylaşalım. Eminim çok güzel bir bonsai olur. Şu ana kadar şeftaliden bonsai yapanımız olmadı, bizim için de güzel bir deneyim olur. Yaz ortasında olduğumuz için saksıya almaya kalkmayın, eğer mümkünse ağacın şekillendirme işlemini toprakta yapıp bitirdikten sonra ilerde sakısya alırsınız, böylece ağaç toprakta daha hızlı gelişip, size daha sağlıklı ve erken cevap verecektir.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2008, 16:41   #1319
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Mutlukeskin,bonsai bonsai olan ağaç kurban edilmiş sayılmaz.Aksine sanat eserine dönüşür ve diğerlerinden farklı bir anlam kazanır.Yoksa bir düşün dünyada kaç milyon adet şeftali ağacı vardır?Ya şeftali bonsaisi?Onlar şanslı grupta.Çünkü bir ayrıcalıkları var.Onlar tutadursunlar.Sen de bu arada yazılanları oku ve bilgini arttır.Önce eğitim sonra tatbikat.Burada ve başka yerlerde aradığın her bilgi var.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2008, 22:16   #1320
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
...birden içimden söylemek geldi.Bence forumun en güzel topiği burası (bonsai gölgesinde sohbetler)

dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024