agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2008, 16:49   #1351
Ağaç Dostu

gulshenisa's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Beni bukadar güzel tarif eden başka biri olmamıştı.Bu arada tüm doğa dostlarının bayramı kutlu olsun.

gulshenisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 13:06   #1352
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Gulshenisa, "beni bu kadar guzel tarif eden baska biri olmamisti"
Sizi kim tarif etmis? ben goremedim

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 20:31   #1353
Ağaç Dostu

gulshenisa's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
köklendirme tozu

köklendirme tozu nerden bulabilirim?

gulshenisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 20:35   #1354
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Forumumuzda bir yerde satılıyordu.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 20:36   #1355
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Buldum.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=3605&page=14

Eski 10-10-2008, 23:28   #1356
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Aramanın gücüne inanalım.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 23:56   #1357
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Güzel söz.

Eski 11-10-2008, 00:18   #1358
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
selamlar.Evet ****** arşimet te öyle dedi buldum!. )))))) bulduğu neydi acaba?

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 03:26   #1359
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi neconeco Mesajı Göster
selamlar.Evet ****** arşimet te öyle dedi buldum!. )))))) bulduğu neydi acaba?
Evreka! evreka! (yunanca buldum demek.)
Bİr yunan kenti olan Siracusa kralı II. Hieron`un altın tacına gümüş katıldığını buldu. Yöneticilerimiz müsade ederlerse hikayenin detayınıda anlatabilirim.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 08:43   #1360
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Zaten köklendirme hormonuyla ilgili uzun konuşmaların olduğu başka bir başlığımızda olduğu için, anlatmanızda sakınca yok. İsterseniz bonsai gölgesinde sohbetler başlığında anlatın. Bu konuyu daha sonra köklendirime hormonuyla ilgili başlığa ekleriz.

Yanlız filozofun adı Arkhimedes biçiminde.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 08:58   #1361
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bence anlatın, muhabbet de edilecek :P

Eski 11-10-2008, 09:14   #1362
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Arkadaşlar, artık Vyssera'nın bonsaileri konusu tarihe karıştı. O konuyu bölerek, her ağaç türü için ayrı konu açtım. Ağaçların takibi umarım bu şekilde daha kolay olacak. Ağaçlardaki son gelişmeler ve yeni ağaçlarımı yakında paylaşırım. Sevgiler.

Eski 12-10-2008, 01:49   #1363
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Evreka! evreka!

Eskiçağ`ın en büyük matematikçisi, fizikçisi ve filozoflarından olan Arşimet (Archimedes ), bir Yunan kenti olan Siracusa`da doğmuştur (M.Ö. 287 Siracusa, Sicilya ). Yaşamını burada geçirmiş ve araştırmalarının çoğunu Siracusa kralı II. Hieron`un hizmetindeyken gerçekleştirmiştir.

Buluşları, yazılı eserleri ve yaptığı savaş araçları büyük bir zekanın ürünüdür. Bunlar, günlük yaşamda karşılaşılan güçlüklere çözüm getirmiş ve dönem savaşlarında kentin ele geçirilmesini geciktirmiştir.

Archimedes`in çalışmalarına ve buluşlarına ilişkin pek çok öykü anlatılmaktadır. Bunlardan en ünlüsü, kralın yeni tacının saf altından olup olmadığını araştırmasıyla ilgili olanıdır. Öyküye göre; Siracusa kralı II. Hieron'un tacına gümüş karıştırıldığı, imalatta hile yapıldığı söylentisi kralın kafasını karıştırmıştır. Kral; Archimedes'e araştırmasını tacı parçalamadan yapmak zorunda olduğunu söyler. Archimedes bu konuda bir süre düşünür ama sorunun yanıtını ancak bir gün hamama gittiğinde bulur. Yıkanmak üzere havuza girdiğinde suyun taştığına dikkat eder, o anda çözümü bulduğunu anlar. Hamamdan dışarı fırlayıp “Evreka! Evreka!” (Yunanca “buldum”) diye bağırarak caddelerde koşmaya başlar. Neticede eğer taç saf altından yapılmışsa, hacim olarak aynı ağırlıktaki saf altın kadar yer kaplaması gerekirdi. Taç ve aynı ağırlıktaki altın sırayla su dolu bir kaba konulduklarında, taşıracakları suyun miktarları ya da hacimleri eşit olmalıydı. Arşimet bunu dikkate alarak deneyi yaptığında, kralın aldatıldığı bilimsel olarak ispatladı.

Archimedes hakkındaki diğer bir söylenti ise; O’nun “Bana bir dayanak noktası gösterin, Dünya`yı yerinden oynatayım” dediğine ilişkindir. O, ağır bir cismin, ağırlık merkezine uygulanacak bir kuvvetle yerinden oynatılabileceğini savunmuştur.
Ama ne yazıkki bu büyük deha, M.Ö. 212 yılında Romalılar Siracusa'yı zapt ettiğinde şehrin diğer ileri gelenleriyle birlikte öldürülür.
Söylentilere göre; " Siracuza zapt edildiğinde Roma komutanı özellikle Archimedes’ e dokunulmamasını için askerlerine emir verir. Bu sırada Archimedes kum üzerine çizdiği çemberlerle hesaplar yapmaktadır. Elinde boynuna vurulmak üzere kaldırılan bir kılıçla yaklaşan romalı askere aldırmaz bile. Başını hesaplarından kaldırmadan "çemberlerime dokunma" der. Asker bu dik başlılık karşısında hiddetlenir ve kendine aldırış etmeyen Archimedes’in kesik başı çemberlerin arasına düşer."

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 08:11   #1364
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Eylems, anlatımını keyifle okuduk. Teşekkürler.

Başka benzer hikayelerin varsa ayrı başlıkta anlatılmayı hak ediyorlar.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 17:03   #1365
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Akşama Bonsainin gölgesinde sohbetlere taşırım. Orda devam ederiz

Eski 12-10-2008, 23:19   #1366
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Selamlar. Ben bu bölümü atlamışım nasıl olur? olmuş işte)) şimdi burdayım ve takipteyim. saygılarımla.

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2008, 23:52   #1367
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Selamlar

Eski 28-10-2008, 18:03   #1368

memet's Avatar

Yeni bir iş yerine taşınacağız. Yeni yerimizde, daha önce bir seracı varmış. Bazı bitkilerini terk etmiş giderken. Çok kötü durumda olmlarına rağmen bazıları yaşıyor. On kadarını ayırdım. Bir süre sulayacağım. Canlanan olursa, biçimlendirmeye başlayacağım.

Eski 05-11-2008, 12:29   #1369
Ağaç Dostu

Bonsai yapmak isteyip de cesaret edemiyen arkadaslara.

Agaclar uzerinde calisip onlari istediginiz bonsailer yapmak sizlerin elindedir.

Nasilmi? beyninizi gozlerinizi ve ellerinizi kullanarak.

4-5 yil oncesine kiyasla internette (turkce) bonsai hakkinda odukca genis bilgiler vardir bu bilgileri ogrenmekle ise basliyabilirsiniz.

Bonsai canlilarla calisilan bir sanat dali oldugu icin, bu canlilarin, basitce nasil yetistirilmesi gerektigini ogrenmeniz zorunludur.

Bonsai yapacaginiz agac uzerinde calismadan once O agac hakkindaki bilgileri ogrenirseniz, ornegin nasil bir iklimi sever, sulamasi nasil yapilmali, nasil bir gubre vermeli,buyume ozellikleri, vs. gibi. agaciniz uzerinde daha kolay calisirsiniz ve her agac icin, agaclar. nette istediginiz kadar da bilgi vardir.

Ogreneceginiz bu bilgiler sayesinde, bonsai yapacaginiz agaclarinizi, sig saksilar icinde, yasatmanizi sagliyacaktir. Ama her sig ve kucuk saksi icerisinde dikili olan bitki, bonsai degildir ve bunu bilmelisiniz. Iyi bir bonsai her zaman estetik bir guzellikte olmalidir bu estetik guzelligi de bakarken goreceginiz, bonsai resimlerinden dogadaki agaclardan esinlenip, beyninizin ve gozlerinizin verdigi bilgiler dogrultusunda ellerinizi egitmelisiniz.
Bunu yaparken sanatsal becerinizi de paralel olarak gelistireceksiniz ki bu da ileride guzel bonsailer yaratmanizi sagliyacaktir.

Bonsaide sabretmesini de ogreneceksiniz. Bu da gereklidir. O yuzden "bonsaim bir gun tamamlanacak da ben de seyredecegim" dusuncelerini bir kenara birakip, agaclar uzerinde yapacaginiz her calisma asamasinda calismalari keyifle yapmalisiniz ve yine unutmayiniz ki agaclariniz uzerindeki calismalariniz hep surekli olacak ve hic bitmiyecek.

Yeni basliyacak olanlar iki, uc yil oncesine kiyasla daha sanslidirlar. Su an bircok deneyimli arkadas var ve herkes bildiklerini paylasmaktan cekinmiyor.
Takildiginiz bir konuda kolayca yardim alabilirsiniz. Bu da istediginiz bonsaileri daha hizli bir sekilde yapabileceginiz anlamina geliyor.

Bonsai yapmak zormudur? Kolay degil bircok bilgi ve beceri istiyor ama yapilamiyacak kadar da zor degildir. Bir yerden basladiktan sonra ardi geliyor ve hic pisman olmiyacaginiz bir ugrasin keyifli ortaminda kendiniz buluyorsunuz.

Bence denemelisiniz.

Eski 05-11-2008, 16:37   #1370

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
İyi günler ali Bey,
Ben bir soru sormak istiyorum. bitkiler bonsai olduktan sonra büyüme hızları ne olur? Normal bitkiye göre ne kadar daha yavaş büyürler? Bu bitkiler normalde güneş altında yetişirken bonsai olunca gölgeye dayanıklı hale mi gelirler? Bunları sormaktan kastım şudur. Bir çok bitki normalde yetişirken sürekli güneş ışığı isterken pek çok internet sitesinde bu bitkilerin iç mekan bonsai oldukları yazılıdır. Örneğin zeytin, mersin, adenium, portulacaria gibi.
Teşekkürler ediyorum.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2008, 19:47   #1371

memet's Avatar

Bulundukları ülkelerin iklimi bu ağaçlar için soğuksa, iç mekanda korumaları gerekiyor olabilir.

Eski 06-11-2008, 10:00   #1372

memet's Avatar

Kış yarışması başladı. burada

Eski 06-11-2008, 10:57   #1373
Ağaç Dostu

Izzet bey iyi gunler. Bonsai saksisisna alinan agaclar, dogal olarak buyuyenlerden daha yavas buyuyorlar(O yuzden agaclarinizi gelistirmek icin once ya genis saksilara ya da yere dikin diye oneriyoruz ki agaclariniz istediginiz olculere en kisa bir zamanda ulassin.)

Gunes, yari golge ve golgeyi seven agac cinslerinden yapilan bonsailer, yine ayni ortamlari severler. Yani dusundugunuz gibi gunes altinda buyuyen bitkiler bonsai olduktan sonra golgeye dayanikli olmazlar. Bu bitkiler golgede de uzun zaman yasiyabilirler ama istediginiz gibi saglikli bonsai olmazlar.

Bonsailer salon bitkileri olmadigi icin, ic mekanda yetistirmek zordur. Tropik ve ya yari tropik bitkilerden yapilmis bonsailer, ic mekanda yetistirilmeye denenebilir. O bitkiler bile bahar ve yaz aylarinda disarida tutulursa daha saglikli buyuduklerini goreceksiniz.

Memedin belirtigi gibi cok soguk olan bolgelerde agaclar kisin dondurucu, oldurucu sogugundan korunmalidir.

Bonsailerinizi uzun zaman(2-3 gunden fazla) ic mekanda tutmayiniz. Sergilemek icin ev icerisine bir iki gun aliniz sonra tekrar disari cikariniz. Elinizde tek bonsai olunca bu sure az gibi gorunuyor ama birden cok bonsainiz olunca. agaclarinizi degise, degise bir iki gunlugune ev icerisine alabilirsiniz.

Ornek verdiginiz zeytin, Mersin dismekan bitkileridir. yesim agacinizi ic mekanda yetistirmeyi deneyebilirsiniz. Benim yesimlerim hep disarda yasiyor ve bir sorun da olmuyor(oralarda kislar soguk geciyorsa yesiminizi soguktan koruyunuz.)

Kolay gelsin.

Eski 06-11-2008, 11:02   #1374
Ağaç Dostu

Hem deneyimli hem de acemi arkadaslarin kis yarismasina, en az bir agacla katilacagini dusunuyorum.

Hepinize bol sanslar ve kolay gelsin.

Eski 14-11-2008, 18:27   #1375

memet's Avatar

Yarışma çalışmaları nasıl gidiyor? Kimler katılıyor?

Eski 15-11-2008, 13:21   #1376
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Ben geleneği bozmayıp, katılacağım. Birinci olma iddiam yok ama katılmak güzel.

Eski 15-11-2008, 14:35   #1377
Ağaç Dostu

Kis bonsai yarismasina katilacak olan arkadaslar sanki yarismaya katilmaktan cekiniyorlar gibi. Yoksa bana mi oyle geliyor.

Yine de ben Bu yarismadaki katilimin gecmis yarismalardan daha fazla olacagini dusunuyorum, belki yarismacilar agaclarinin son hazirliklarini yapiyorlardir.
Hem acemiler hem de deneyimliler kisminda yarismaya katilabilecek onlarca uyemiz vardir. Bu yarismada agaciniz derece almasa bile yarismaya katilmak bir ayricaliktir, agaciniz uzerindeki olumlu ve olumsuz calismalariniz ayrintilari ile sizlere geri doneceginden guzel bonsailer yapmiya daha fazla yaklasmis olacaksiniz.
Bonsai ile ugrasan tum uyelerimizi bu yarismaya en az bir agacla katilmalidir diye dusunuyorum.
Yarismada hepinize bol sanslar diliyorum.

Eski 17-11-2008, 08:54   #1378
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2008
Galeri: 8
Ben begonvillerimi biraz budayıp birbirine sarmıştım, ama kök budaması veya ufak saksıya alma yok, yani henüz bonsai durumunda değil. Kuralları okudum ama açık bir şey yazmıyordu, yine de sorayım; bu durumda yarışmaya katılım olmaz değil mi?

Aybars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 10:46   #1379
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Ben deneyimliler arasında yarışmış olmama rağmen, alıştırma saksısındaki ağacımla katılmıştım. Önemli olan katılmış olmak.

Eski 17-11-2008, 16:23   #1380

memet's Avatar

Bence yarışmaya katılmalısınız çalışmanızla.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024