agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2006, 14:13   #1
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Bonsai Gölgesinde Sohbetler

Artık bonsai meraklılarının bir sohbet alanı var.

Bonsai ile uğraşanlar, bonsaiye merak saranlar artık bu başlıkta birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulacağız.

Bonsaiye yeni merak saranlar, ama yazacak kadar bilgim yok, nerede ne yazayım diye çekinenler, artık burada sohbetlere katılabilirsiniz.

Kendinizi burada tanıtabilirsiniz:
Bonsai ile ne zaman tanıştınız? Bonsai ile ilgili neler yapıyorsunuz? Bonsaiye başlamadıysanız başlamayı düşünüyor musunuz?
Çekinceleriniz neler?
Sohbet havasında bunları konuşabiliriz.

Ne duruyoruz başlayalım sohbete....

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2006, 14:15   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
ilk ben yazayım...okuyup öğrenme aşamasında bonsaici adayı olarak.
hoş sohbetlere ,iyi çalışmaların konuşulmasına ortam yaratması dileğiyle..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2006, 15:04   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Tüm bu işe gönül veren arkadaşlara bonsai tadında sohbetler diliyorum

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2006, 15:06   #4
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Hayırlı, uğurlu olsun...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sepet-celenk11.jpg (16.7 KB, 2705 views)
arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2006, 18:24   #5
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Çiçek için teşekkürler arsakay.
Her zaman bekleriz.İlla bonsai konuşmak gerekmiyor.

Eski 23-08-2006, 19:31   #6

memet's Avatar

ikinci yaşını tamamlayan nar ağacım var saksıda. dallarını tellemeye başlasam uygun mudur yaşı..

Eski 23-08-2006, 19:37   #7
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Her yaşta telleme yapabilirsin.Ağaç yaşken eğilir.

Gövdeyi şekillendirmek için erken yaşlar daha uygun.Yaşı geçmiş bir gövdeyi şekillendirmek imkansız.

Eski 23-08-2006, 20:44   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Yeni sohbet mekanımız hayırlı olsun!

Bu bonsai öyle bir hastalık ki; insan daha önce bakıp da görmediklerini görmeye başlıyor. Yıllarca yanından geçtiğim ama varlığını bile farketmediğim ağaçları farkediyorum; "Bu ağaç hep burda mıydı yahu?" diyorum. Yolda yürürken herkes binaları, arabaları incelerken; ben kendimi ağaçların şeklini incelerken buluyorum. Kır gezintilerinde bir bakıyorum tepelere tırmanıyorum, bir bakıyorum toprağı eşeliyorum.

Yeni başlayan arkadaşlar, bu hastalığa ne yapın edin yakalanın. Tavsiyedir, tedavisi yok duyurulur!

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2006, 00:45   #9
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Şule sayende açtık burayı.Sarıp başıma kaçmak yok.Buraya en çok katılımı senin yapman gerekiyor ona göre.

Eski 24-08-2006, 04:21   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bonsaireef seni kutlarim,hic kuskun olmasin Turkiyenin en guzel bonsai sohbetleri burda olacak.
Uzaktan yakindan bonsai ile iliskisi olan mutlaka burayi farkedecektir, cunku bonsailerin altinda oturmus yuzlerce kisiyi guzel bir dostlukla sohbet ederken gorup de katilmamazlik edemeycekler. Hatta bonsai ile deyil de agaclarla ilgisi olan herkese bonsailerin altinda golgede dinlenip sohbet etmek icin yer var sanirim. Herkesi bonsailerin altinda sohbete bekliyoruz.
Bonsai, surekli gordugunuz ve gercek olan bir renkli ruyadir

falcon00 beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2006, 11:41   #11
Ağaç Dostu

gümüş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
bir bonsaim bile yok ama olacak inşallah şimdilik sizin bonsailerinizin gölgesinde bana da yer verirmisiniz.
hep bir merakım vardı bonsailere ancak 2-3 ağacı öldürdükten sonra vazgeçmiştim. bir bonsai için birkaçını öldürmek gerekiyormuş ne yazık ki.
şimdi sizlerle birlikte öğrendiklerimi uygulamaya çalışarak yardımlarınızla belki benimde bir bonsaim olur .hadi canım çok zor iş o nasıl yapacaksın diyenlere inat.......

gümüş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2006, 11:44   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
İnanmak başarmanın yarısıdır bu inancı muhafaza ettiğiniz müddetçe mutlak başaracaksınız çalışmalara devam...

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2006, 14:13   #13
Yeni Üye

oldrower's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2006
Selam Bonsai sevenler
Bende bügün Forma katıldım, soru ve cevapları (Önerileri) birkaç kere okuma fırsatım oldu.
Bende yeni başlayanlardanım devamlı okumak ve araştırmakla meşgulum.
En büyük sorunum malzeme bulamamak ama zamanla bunuda aşacağımızı umuyorum.
Almanca tercümelerinizde sizlere yardıma hazırım

Saygılar

oldrower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2006, 14:25   #14
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Teşekkürler Oldrower,
aramıza hoşgeldiniz.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2006, 23:16   #15
Ağaç Dostu

vibb's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2006
Merhabalar .
Ben de ilk fidanlarımı dikerek dün aranıza katıldım.Ama yaklaşık 20 gündür sule gibi ağaçları inceliyorum dışarıda, gözlerim hep onların üzerinde, güzelliklerini daha iyi farkedebiliyorum artık.

vibb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2006, 23:28   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
Şule sayende açtık burayı.Sarıp başıma kaçmak yok.Buraya en çok katılımı senin yapman gerekiyor ona göre.

Bir yere kaçtığım yok. Kovulana kadar buralardayım.

Vibb, Oldrower bonsaiciler arasına hoşgeldiniz.

İki hastamız daha oldu. Arkadaşlar yoğun bakım odasını hazırlayalım.

Eski 25-08-2006, 02:22   #17
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Oh oh muhabbetiniz bol olsun.

Şule seni kovmak ne kelime,sen bizden (hatta benden) sıkılmadıktan sonra baş tacımızsın.

Vibb, oldrower aramıza hoşgeldiniz.(vibb sana hoşgeldin demiştim ama olsun tekrar hoşgeldin ) Ben bu hastalarla ilgilenirim Şule sen merak etme.

Bütün ağaçları incelemek, görmediğin ağaçları görmeye başlamak bu hastalığın ilk belirtilerindedir. Azalacağını sanmayın artıyor. Daha gördüğünüz bütün ağaçları şekillendirme aşamasına gelmediniz.

Oldrower en doğru olanı yapıyorsun. Okumak çok önemli. Okuduktan sonra pratik yapınca daha faydalı oluyor. Benim çok okuma şansım olmadı. Çünkü başladığım zamanlarda Türkçe kaynak yoktu. Birçok şeyi deneyerek öğrendim.Kalıcılığına diyecek yok ama çok acı oluyor. (O kadar ağaç kaybedince)

Eski 25-08-2006, 02:26   #18
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Gümüş ne demek bütün gölgeler senin olsun.
Bütün gölgeler senin olduğuna göre sen bize azıcık yer verir misin?

Bonsain olacağına hiç kuşkun olmasın.Ben az mı bırakıp başladım.Başlarda ben bu işi çok seviyorum ama yapamıyorum deyip azmı sıkıntı yaşadım.Sonuna kadar seni destekliyoruz.Her türlü sıkıntında sana yardımcı olacağımızdan emin olabilirsin.Bu iş göründüğü kadar zor değil emin ol.
(Bir ara izlediğimiz yolardan bahsedelim arkadaşlar.Yenilere yardımcı olur.)

Eski 25-08-2006, 09:00   #19
Ağaç Dostu

vibb's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2006
Red face

Tekrar hoşbulduk sayın Bonsaireef.

sohbetlerinizden cok keyif aldığımı belirtmek isterim. sizden öğrenecek çok şeyim olduğuna inanıyorum. sağlıcakla kalın.

vibb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2006, 09:27   #20
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Hep beraber öğreneceğiz vibb.
Ama elimizi de çabuk tutmalıyız.Bir an önce bonsailerimiz olsun da sergi açalım. agaclar.net üyeleri bonsai sergisi.Kulağa hoş geliyor değil mi?

Malina bak ne buldum ''agaclar.net üyeleri bonsai sergisi''. Ne güzel olur hem site olarak çalışmalarımızı sergilemiş oluruz, onun hazzını, birlik ve beraberlik duygusunu yaşamış oluruz hem bonsaiyi tüm Türkiye'ye tanıtmış oluruz hem de sitemizi tüm Türkiye'ye bir kez daha duyurmuş oluruz.

Hadi bonsaiciler biran önce bonsailerimizi yetiştirelim.Daha sergi açacağız.

Eski 25-08-2006, 16:22   #21
Ağaç Dostu

gümüş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
Gümüş ne demek bütün gölgeler senin olsun.
Bütün gölgeler senin olduğuna göre sen bize azıcık yer verir misin?

Bonsain olacağına hiç kuşkun olmasın.Ben az mı bırakıp başladım.Başlarda ben bu işi çok seviyorum ama yapamıyorum deyip azmı sıkıntı yaşadım.Sonuna kadar seni destekliyoruz.Her türlü sıkıntında sana yardımcı olacağımızdan emin olabilirsin.Bu iş göründüğü kadar zor değil emin ol.
(Bir ara izlediğimiz yolardan bahsedelim arkadaşlar.Yenilere yardımcı olur.)
teşekkürler
bundan sonra vazgeçmek yok. Bazıları ölsede kalan sağlar bizimdir. gölgeleride hepimizin...

gümüş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2006, 19:58   #22
Ağaç Dostu

Bir bonsaiciyi nasıl tanırız?
1- Fidan alırken herkes en büyüğünü, en düz gövdelisini alırken; fidancıyı en kötü ağacından kurtarıyorsa,

2-En küçük budak makası, en küçük tırmık, en küçük saksı alıyorsa,

3- Marketten kedisi olmadığı halde paket paket kedikumu alıyorsa,

4- Her gezdiği yerden bir fidan alıp geliyorsa,

5- Sabah kalktığında ağaçlarına bakıyor, akşam eve geldiğinde ilk iş ağaçlarını kontrol ediyorsa,

6-Özellikle de bir saksının başında saatlerce saksının içindeki ağacı inceliyorsa,

7- Hele hele önden, arkadan, sağdan, soldan ve tepeden olmak üzere ağacın fotoğrafını çekiyorsa,

sakın deli olduğunu düşünmeyin, çünkü o bir Bonsacidir.

Eski 26-08-2006, 17:22   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
selamlar bonsaiye gonul kaptirmis dostlarim.
Bu sayfalarda dolasip, kitaplar okuyarak bonsai hakkinda bildiklerinize daha cok bilgiler ekleyip bildiklerinizi en yuksek duzeye cikarmak cok guzel bir sey, yaliz bir tarafi eksik kalan bir olusum . Belki herseyde oyledir, teoriyi ve pratigi birlestirmek gerekiyor. soyle anlatayim ozgurce ucabilmek icin bir cift kanada gereksinim vardir tek kanatla ne kadar cirpinsaniz ucamazsiniz. yani kanadin biri teori digari pratiktir ikisini de icinize sindirdinizmi sizi kimse tutamaz. Bonsainin ucsuz bucaksiz goklerinde ozgurce korkusuzca ucarsiniz.
Butun olumsuz dusunceleri kafanizdan atin ve bonsaide pratige soyunun.

Bir cogunuzun algiladigi gibi bonsai bir hastalik gibi gorunse de hastalik deyildir.[sayin Bonsaireef, Gallus, Pinkwisteria,ve ayni meslekten olan diger arkadaslar hastalik teshisi koydumu bilmiyorum ]Bonsai bir sevgi ,bir yasam bicimi, bir sevdadir[kara sevda deyildir cunku sevginizin karsiligini agaclarinizdan aynen aliyorsunuz]bir sevgidir cunku sevmeden bonsai yapamazsiniz.Bir yasam bicimidir cunku bonsai yasaminizin bir parcasi olur onu yasaminizdan istesenizde artik atamazsiniz nereye gitseniz, onu fiziken ellerinzle tasimasaniz bile surekli kafanizdadir . Bir sevdadir cunku bonsai sevmek size mutluluk verir ve bu mutluluk yakinlariniza, cevrenize de yansir.
Bir baska sohbette bulusana dek bonsaili gunleriniz bol olsun

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2006, 20:02   #24
Ağaç Dostu

Akıllıların, hallerine akıl sır erdiremeyip de deli dedikleri, aslında akıllılığın en üst sınırlarında dolaşan insanlar vardır. Sevmeyi bilmeyene Yunus'un, Mevlana'nın hali deliliktir. Toplum aşina olmadığına hasta, deli nazarıyla bakar. Biz toplum lisanıyla konuştuk.Yoksa hastalık bilsek, müptela olur muyuz?

vetman996 ve neobonsai beğendi.
Eski 28-08-2006, 00:07   #25
Ağaçsever

pinkwisteria's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2006
Merhaba,çok geç kaldığımı biliyorum ama yine de 'Bonsai gölgesinde Sohbetler'in hayırlı olmasını diliyorum...Zaten çok verimli, sıcak, içten olan sohbetlerin aynı çatı altında daha zevkli olacağından eminim..
Sayın Ali H. Ali, bonsai için hastalık teşhisi koyup koymadığımızı sormuşsunuz; bence sizin de çok güzel ifade ettiğiniz gibi hastalık değil, bir yaşam biçimi. Hastalık kişiden yaşam sevincini götürürken bonsai yaşama bağlayan güçlü bir dal! insanın damarlarına aniden yüksek dozda etki eden canözü gibi, inanılmaz bir yaşam kaynağı.....

pinkwisteria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2006, 00:18   #26
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pinkwisteria
Hastalık kişiden yaşam sevincini götürürken bonsai yaşama bağlayan güçlü bir dal! İnsanın damarlarına aniden yüksek dozda etki eden canözü gibi ,inanılmaz bir yaşam kaynağı.....
Ne güzel söylemişsin pinkwisteria.Umarım bu yaşam kaynağı seni yaşama bağlamaya hep devam eder.

Yaşam sevinciniz hiç bitmesin...

neobonsai beğendi.
Eski 29-08-2006, 13:59   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Merhaba arkadaşlar sohbete bende müdahil oluyum dedim. Öncelikle şu gölgesinde bulunduğunuz bonsai nin cinsini sormak istiyorum ne mübarek bonsai miş gölgesinde onca kişi duruyo .Neyse bende şöyle bi kenara ıııh sıkışıyım Eeee napar needer bu bonsaiciler tamam süper kahraman olarak herkes bonsaicide Clark Kent olarak naaparsınız burası sohbet yeri madem hele bi deyin bakıyım belki aynı binada çalışanımız bile vardır görüşürüz o zaman.Belki siz biliyosnuzdur birbirinizide ben yeniyim ve benim gibilerde var.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2006, 14:04   #28
Doğa Meraklısı

Giriş Tarihi: 16-08-2006
Merhaba Bonsai Severler daha once bonsai bilgilerim vardı ama bu kadar yoktu ufakken başlayan bir ilgi pazar günü saat 11 30 sıraları bahouseden 2 adet bonsai alarak kasaya odemeyi yapınce hayalim gerçek oldu bonsaimi çok seviyorum daha yeni tanışmama rağman ilgi ile izliyorum.

said_man Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2006, 14:11   #29
Doğa Meraklısı

Giriş Tarihi: 16-08-2006
Alıntı:
Bir bonsaiciyi nasıl tanırız?
1- Fidan alırken herkes en büyüğünü, en düz gövdelisini alırken; fidancıyı en kötü ağacından kurtarıyorsa,

2-En küçük budak makası, en küçük tırmık, en küçük saksı alıyorsa,

3- Marketten kedisi olmadığı halde paket paket kedikumu alıyorsa,

4- Her gezdiği yerden bir fidan alıp geliyorsa,

5- Sabah kalktığında ağaçlarına bakıyor, akşam eve geldiğinde ilk iş ağaçlarını kontrol ediyorsa,

6-Özellikle de bir saksının başında saatlerce saksının içindeki ağacı inceliyorsa,

7- Hele hele önden, arkadan, sağdan, soldan ve tepeden olmak üzere ağacın fotoğrafını çekiyorsa,

sakın deli olduğunu düşünmeyin, çünkü o bir Bonsacidir.
Eklemek İstiyorum
8- En yakın arkadaşın oğlum ne yapacan bonsai monsai agacı ne etcen boşver diyorsa
9-Arkadaşlarınızdan Birisi Tornacı ise Oğlum birak ben sana 1 ton getitiriyim diyorsa
10-Bonsai Saksısının altına prima bağlıyorsa ve Sıvı Gübreyi Biberon içinde veriyorsa
11-Bonsaisine Garip isimler takıyorsa **** bonzişko tatlişko gibi bişeyler diyorsa.
Bilinki Bir Bonsaicidir.

said_man Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2006, 15:33   #30

memet's Avatar

Arkadaşların inanılmaz güzellikte paludaryumlarına bakarken aklıma bir fikir geldi.
aynı şey sucul olmayan bitkilerle bonsai olarak nasıl olur diye.

Orman stilini karışık ağaçlar ve çalılarla deneyen olmuş mu?
mesela, bir ağaç sonra çalılar. belki çalı formunda bir çiçek **** sarmaşıklarla orman stili..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024