agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2009, 08:15   #391
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsailerin altına yosun konulur sıkça. Eğer yosunu nemlendirmek için sulamayı abartmaz kök çürümesine neden olmazsanız sorun yaşamazsınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 18:14   #392
Ağaçsever

zm_sayhan's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2008
Ben sanırım bi hata yaptım. Ya da bana öyle geliyor
Aşı noktasının üzerinden limonu kestim. Turuncun da tepesini aldım, fazla boylanmaması için. Bilmiyorum doğrumu yaptım.

zm_sayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 14:36   #393
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Ben bonsai için Red Marple tohumu aldım ve onu şu an soğuk bekletmede tutuyorum dolapta. 2 ay oldu tam olarak dolapta duralı, ben o tohumları alıp şimdi eksem olur mu? Bana satan adam 3 ay beklemesi lazım demişti. Birde ıslak ortamda duruyor tohumlar. Bir zararı olur mu.?

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 19:50   #394
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Eğer size tavsiye edilen süre 3 aysa, buna uyun. Tohumların hangi ortamda tutulacağını tarif etmiş miydi tohumu satan?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2009, 21:06   #395
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Evet demişti. Vermulitli topark içinde buzdolabında 3 ay bekletin. Toprak nemli olsun ıslak olamasın dedi. Bende o ortamı sağladm ama dolapta kendi kendine iyice ıslak bir ortam oluştu ama tohumlara bişe olmadı hatta büyüdüler. Tohumlar patlıcak gibi duruyor. Sizce beklemem lazım demekki bekleyelim bizde o zaman.

Eski 22-07-2009, 10:35   #396
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Isolet asagidaki linkte, Japon akcaagaci tohumu cimlendirmek icin bilgiler bulabilirsin.
http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=758

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 16:31   #397
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Çok teşşekkür ederim sayın ali. Çok yaralı oldu bilgiler. Orada 2-3 ay arası yazıyordu. Benim 2 ayı geçti. Bira dahaki hafta sonu ekmeyi planlıyorum tohumlarımı. İnşallah başarılı olurum ve resimlerini sizlerle paylaşabilirim.

Eski 01-09-2009, 01:55   #398
Yeni Üye

Büke's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2009
Ali bey merhaba;
Türünü bilemediğim bi bonsaim var. Hazır olarak almıştım fakat aldı başını gidiyor. Çalı desem değil garip bir biçimlenmesi var, budamak istiyorum ama zamanı mı değilmi bilemiyorum? Fikrinizi almak istedim.
Teşekkürler..

Büke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2009, 11:11   #399
Ağaç Dostu

Iyi gunler Buke, agacinizin ne oldugunu bilmiyorsunuz, keske bir fotografini ekleseydiniz.

Bonsaide budama esastir. Budanmiyan bir agac kisa bir sure sonra bonsai olmaktan cikacaktir. Onu gereken forumda tutabilmek icin surekli budamaniz gerekiyor. Derin budamalar disinda yeni surgunlerin uclari her zaman budanabilir. Agacinizin basini alip gitmesine izin vermeyiniz. onu uygun bir sekilde duzeltip yola koyunuz.
Kolay gelsin.

Eski 02-09-2009, 00:48   #400
Yeni Üye

Büke's Avatar

Ali bey,
aslında sürgünleri sık sık çimdikleme yöntemiyle buduyorum ama şekil vermek için budamak istiyorum çünkü şeklini beğenmiyorum. Bir sürü dal iç içe girmiş karmaşık görünüyor.
Bitkimin fotoğrafını aslında daha önce foruma koymuştum ama yine de öğrenememiştim cinsini.[IMG]

Eski 02-09-2009, 11:57   #401
Ağaç Dostu

Agacinin cinsi pek secilmiyor. Budama yaparken kesilen yerlerden sut gibi bir sivi akiyorsa bir incir cinsi olabilir.

Birbirine girmis dallari ya telleyip istediginiz yerlere bukersiniz ya da dusundugunuz gibi bir birlerini capraz kesen dallardan istemediklerinizi budarsiniz. Bu ara agacinizin uzerinde kurumus dallar da var onlari da budayip temizlemelisiniz.

Kolay gelsin.

Eski 02-09-2009, 19:43   #402
Yeni Üye

mgt500's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Ali bey,
hediye gelen bir bonsai sahibiyim. fakat biraz sorun yaşıyorum.
bonsai nin yapraklarında kararmalar başladı. kararmalar yaprak üstünde madeni para boyutlarında. ölecek diye endişeleniyorum.
ne yapabilirim bana bilgi verirseniz çok mutlu olucam.

şimdiden teşekkürler. çalışmalarınızda başarılar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg resim1.jpg (66.8 KB, 371 views)
Dosya Türü: jpg resim2.jpg (50.9 KB, 370 views)
Dosya Türü: jpg resim3.jpg (47.5 KB, 364 views)
Dosya Türü: jpg resim4.jpg (69.4 KB, 363 views)
Dosya Türü: jpg resim5.jpg (55.2 KB, 370 views)
mgt500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 00:17   #403
Yeni Üye

Büke's Avatar

Ali bey,
yaprakları veya dalları kopardığımda süt çıkmıyor.ağacım gittikçe kuruyor, ya da bana öyle geliyor.tavsiye ettiğiniz gibi öncelikle kurumuş dalları budayacağım.
Buda yapraklara yakın çekim
Türü hakkında bi fikriniz olursa diye..

Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler..

Düzenleyen Büke : 04-09-2009 saat 00:24 Neden: fotoğraf eklemek istedim :)
Eski 04-09-2009, 14:21   #404
Ağaç Dostu

Buke agaciniz saglikli gorunuyor. Kuruyor diye endiselenmeniz gerekmiyor. Gerekli budamalari yaptiginiz zaman agaciniz daha da iyi olacak.

Agacinizin cinsi benim bildigim bir cesit degil. Internette buldugum bilgiler agacinizin yapraklari SAGERETIA yapraklarina benziyor yine de emin degilim Sageretia turkce ne dendigini de bilmiyorum asagidaki linke bakip agacinla karsilastirabilirsin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sageretia

Aslinda herkesin buyuk supermarketlerden ve fidancilardan fidan ve agac alirken israrla aldiklarinin ne oldugunu ogrenmek istemeleri gerekir ki bu israrlar bitki satanlari yonlendirip sattiklari bitkilerin uzerine mutlaka isimlerini yazip etiketlemeri gerektigini ogrensinler.

Eski 04-09-2009, 14:32   #405
Ağaç Dostu

Sayin mgt500 iyi gunler aramiza hos geldiniz.
Inciriniz uzerinde olusan lekeler buyuk bir olasilikla suladiktan sonra gunes altinda kalmasindan oturu olusan yaniklar oldugunu dusunuyorum.

Inciriniz o siyah lekelerden olmez ama o siyah lekeler de yaprak uzerinden kaybolmaz. O lekeler agacinizin goruntusunu bozup sizi rahatsiz ediyorsa yanik yapraklari budayip agactan aliniz budadiginiz yapraklarin yerine yenileri cikacaktir.

Simdi oralarda sonbahar geliyor inciriniz buyumesini yavaslatacaktir. Baharda ise dallarin uclarindan yeni surgunler verip buyumege baslaycak bu yeni surgunleri cimcikleyerek alirsaniz agaciniz, dalarin gerisinden yeni surgunler verip daha toplu ve daga guzel gorunecektir

Kendinizin yapacagi daha bircok bonsainiz olsun.

Eski 04-09-2009, 14:55   #406
Yeni Üye

mgt500's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
çok teşekkür ederim ilginiz için.

şuanda da sürgün veriyor bitki.
ben budamasını yaparım.

ilginize emeğinize sağlık
iyi günler çalışmalarınızda başarılar.

mgt500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 13:24   #407
Yeni Üye

afitap's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2009
merhabalar,

Bonsaimi haftasonu marketten aldım fakat üzerinde cinsi yazmıyordu.Cinsinin ne oldugunu ögrenebilirmiyim?

Ayrıca kökünün bir kısmı dışarıdaymış gibi duruyor bu normalmidir?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0237.jpg (54.9 KB, 340 views)
afitap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2009, 14:17   #408
Ağaç Dostu

Agaciniz bir incir cinsi "Ficus retusa" kok yapisi ginseng bitkisine benzedigi icin
"Ficus ginseng" de deniyor(Ginseng inciri)

Koklerinin disarda olmasi bu incir cinsinin ozelligidir. Yani koklerinin gorunur olmasi normaldir.

Bu incir bonsai ile kalmayiniz. Kendinizin yapacagi bonsailer bu agactan daha guzel olacaktir.

Size bonsaide kolayliklar diliyorum.

Eski 24-09-2009, 14:41   #409
Yeni Üye

afitap's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2009
Talking

Henuz bonsai yapabilecek durumda oldugumu sanmıyorum Ben bonsainin tam olarak ne oldugunu bile bilmiyordum.Bodur agacların tümü bonsai oluyor yanlış anlamadıysam. Bu durumda benim kumkuat agacımda bir bonsaimi?

Onu gecen sene aldım bu yaz tam ciceklendiginde yapraklarının ve dallarının bir kısmını çekirge yediŞuan yenmiş yerlerden yaprak cıkmıyor kel kaldı agacım.nasıl budayacagım konusunda fikir verirseniz sevinirim.

Teşekkurler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0238.jpg (55.4 KB, 334 views)
afitap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 12:21   #410
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi afitap Mesajı Göster
Henuz bonsai yapabilecek durumda oldugumu sanmıyorum Ben bonsainin tam olarak ne oldugunu bile bilmiyordum.Bodur agacların tümü bonsai oluyor yanlış anlamadıysam.
Afitap su an belki bonsai yapacak kadar bilgi sahibi degilsiniz. Ama buradaki bilgileri okumakla ise baslayip, kendinizi bonsai hakkinda yeterli bilgileri ogrendiginiz zaman pratik deneyimlerle de kendinizi gelistirip guzel bonsailer yapabilirsiniz.

Saksidaki her bodur agac bonsai degildir. Okuduk sonra bonsainin ne oldugunu daha iyi anliyacaksiniz.

Kolay gelsin.

Eski 01-10-2009, 14:26   #411
/

Giriş Tarihi: 30-09-2009
sevgili ALİ H ALİ kızılçam ağacından bir dal kesip ondan bonsai yapabilirmiyim...

MENOGUZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 14:37   #412
Ağaç Dostu

Menoguz, iyi gunler, aramiza hos geldin.
Bonsai yapmak icin yeterli bilgiler forumda vardir. Okuyarak bonsainin ne oldugunu, nasil yapildigini, hangi teknikler kullanildigini teorik olarak ogrenebilirsiniz. Sonra da ogrendiklerinizi pratikte uygularsiniz.

Cam cesitlerini celikten uretmek zordur. Kizil cami da celikten uretemiyeceginizi dusunuyorum. En iyisi siz okuduktan sonra bir fidanciya ugrayip guzel bir fidanla bonsaiye baslayiniz.

Kolay gelsin.

Eski 01-03-2010, 08:07   #413
Ağaç Dostu

"Ali Bey Merhaba,

forumun bu kısmını düzenli olarak takip ediyorum. Ama artık sadece takip etmek yetmemeye başladı, ucundan kıyısından başlıyayım istiyorum. Hatta sırf bu iş için geçen yaz bir ayva tohumu köklendirip büyütmeye başladım, şu an boyu 30 santime yaklaşmış ve kış ayında olduğumuz için yapraklarını dökmüş durumda. Malum önümüz bahar ayva fidanım yeşermeye başlayacak ama o yeşermeden önce bir kaç şeyi cevaplayabileceğinizi umarak size danışmak istiyorum:

1-fidanım henüz geçen sene yeşerdi ve şu an daha bir yaşında. Şimdiden bonsai yapmak için budamaya başlamalı mıyım, yoksa bir kaç sene daha büyümesine izin vereyim mi? Eğer bir kaç sene daha büyümesine izin vermeliysem bu süre içinde budama vs. anlamında neler yapmalıyım? Normal bir ağacın bakımı haricinde yapılması gereken bir şey var mı?

2-Eğer budamaya başlamam gerekiyorsa bunu yeşerdikten sonra mı yoksa yeşermeden mi yapmalıyım? budamadan sonra uygun bir bonsai saksısına geçireyim mi Yoksa bi süre daha bu kapta dursun mu?

3-Budamayı hangi seviyeden yapmam gerekiyor. aslına bakarsanız budama yapılıp yapılmayacağı konusunda da tereddütlüyüm çünkü tek bir dal var. Eğer bu dalı da budayabilirim diyorsanız kaçta kaçnı budamalıyım?)

Sorularımı cevaplayabilirseniz çok memnun olacağım. Bu ilk denemem olacağından sorduğum sorular belki gereksiz ya da saçma olabilir bunun için şimdiden kusuruma bakmayın. Bu soruların cevabı haricinde tohumdan bonsai yetiştirilmasine ilişkin başka bir takım tavsiyelerinizi de paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

İyi günler."

rain_man aramiza hos geldin sorularini burada cevaplamaya calisacagim.

1/ Bir yasindaki bir fidana, bonsai adina pek birsey yapilmiyor.
Once nasil bir tarz yapacaginiza karar verirseniz fidaninizi o yonde buyumek icin yonlendirebilirsiniz. Ornegin supurge tarzi yapmak istiyorsaniz. Govdenin dik ve dogru durmasini saglamak icin, govde yanina dikeceginiz bir cubukla destekleyebilir govden ucunu da budayip ust taraftan dallarin gelismesini saglarken alt taraflarda cikacak olan dallari da budarsiniz.

2/ budama yapacaksaniz surgunler acilmadan once fidaninizi istediginiz boydan budayabilirsiniz(once nasil bir tarz yapmaya karar verip budamalari da ona gore yapmalisiniz) Fidaninizin govdesini gelistirmesini istiyorsaniz hic bir budama yapmamalisiniz. Gelisen dallar govdeyi de gelistirecektir.

Fidaniniz iyi bir bonsai gorunumu almadan bonsai saksisina almaniza gerek yok. genis bir saksida daha iyi gelisecektir.

3/Agacinizin boyunun ne kadar yuksek olmasini istiyorsaniz, o seviyeden budayiniz. Yukarida da soyledigim gibi fidaninizin govdesinin gelismesini istiyorsaniz budama yapmayiniz.

4/ Sorulariniz sacma degildir. Bir seyi ogrenmek icin mutlaka kafaniza takilanlari sormaniz gerekirdi ve sordunuz.

Tohumdan fidan yetistirip bonsai yapma konusu daha once de tartisilmistir. Yeni basliyanlara tavsiye edilmiyen bir yontem, nedeni ise tohumdan bonsai bir 5-6 yildan sonra ortaya cikar ki bu surede yeni basliyan biri beklemekten usanip bonsaiden vazgecebilir.(Sizin ayvanizin da bonsai gorunumunde bir agac olmak icin 5-6 yila gereksinimi var)

O yuzden zaman, zaman fidancilari dolasip yapacaginiz tarza uygun agaclara bakarsaniz daha erken bonsai sahibi olursunuz. Demem su ki ayvaniz buyurken siz de fidancilara bakip bonsai calismasi yapabileceginiz fidanlara bakiniz.
Kolay gelsin.

Eski 09-06-2010, 17:40   #414
Ağaçsever

kirangokhan's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Zelkova Yardım

Merhabalar Ali Bey,

2005 yılının Şubat ayında İstanbul'daki bir yapı marketten aldığım Zelkovam var. O zamandan bu zamana yaşatabilmekten başka fazla birşey yapmadım. Şuanda Kayseri'de yaşıyorum. (Biraz çoğrafya bilgisi gibi olacak ama Kayseri iklim olarak yazları sıcak ve kurak kışlarada özelliklede akşamları eksi derecelerin altında soğuk oluyor.) Sanırım artık bu bonsainin **** bilmiyorum bitkini üzerinde çalışabilirim. Gövde çapı 2,5cm uzuluğu 21cm. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bunun dışında yaklaşık 1 ay kadar once gelen hediye gelen bir incirim var. Acaba bu iklimdeki bir şehirde yetişmesi zor olabilir mi?

Ayrıca bağımızda otların arasında çıkan bir kaç tane ceviz var. Yaprakları büyük olduğu için bonsai yapmaya pek uygun olmadığını ve yamodorinin de kolay olmadığını biliyorum lakin eğer ben bu ağaçları bir türlü kurtaramazsam bunların büyümelerine izin verilmiyecek. Yine bunun hakkında da yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSCF0438.jpg (28.1 KB, 175 views)
Dosya Türü: jpg DSCF0439.jpg (23.5 KB, 175 views)
Dosya Türü: jpg DSCF0440.jpg (30.6 KB, 175 views)
Dosya Türü: jpg DSCF0441.jpg (38.9 KB, 175 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0917.jpg (75.6 KB, 175 views)
kirangokhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 20:41   #415
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın kirangokhan

Ağaçınız zelkova değil.
Çİn karaağaçı.Ulmus

Bu tür kışın -5 dereceye kadar dayanıklıdır.
Ama kışı evde 20 derece ısılarda geçirdiğinde yapraklarını dökmez.
Lakin kış uykusuna yatması için kışın serin bir odada tutarak yapraklarını döküp uyumasını sağlıya bilirsiniz.

Ağaçınızn toprak özeliği bozulmuş.
Bu gelişmesini etkiliyor.

Geleçek bahar ayında kök budaması yaparak yeni torpak karışımı hazırlamalısınız.

Şİmdi ise yapmanız gereken.Ağaçı torpak bütünşlüğü bozulmadan köklerine dokunmadan saksıdan çıkarın zaten toprağı ile beraber saksıdan çıkaçaktır.

Sonra forumda yazılan torpak karışımı hazırlayın.
Daha sonra plastik ince delikli makarna süzgeci gibi bir malzeme bulun hazırladığını torpak karışımını bu süsgecin tabanını 2 cm örtaçek kadar toprağı serpin.
Sonra ağaçınızı bu toprağn üzerine koyun ve etrafını hazırladığınız toprak ile doldurun.

Toprağı sıkıştırmayın fazla.
Sonrada sulamasını yapın.

NOT:BU işlemi yapmadan önce ağaçınız toprağının biraz kurumasını bekleyin.
Sonra değim işlemi yapın.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 09:01   #416
Ağaçsever

kirangokhan's Avatar

Teşekkür ederim Bonsaisan,

Öncelikle bunca yıldır zelkova sandığım için biraz utanıyorum. Halbuki dünden beri forumda gezinti yaparken daha öncede bunun hakkında yazı yazmışsınız. Bu arada sanırım ulmusum için gereki olan toprak türü 2 ölçü toprak 1 ölçü torf ve 1 ölçüde derekumu, değil mi? Peki ulmusumu ne kadar süre bu süçgeçin içinde tutmam gerekecektir? Bu arada resimlerden pek belli değil sanırım, ulmusum küçük tomurcuklara sahip.

Bu arada sanırım cevizler için en iyisi birşekilde en azından bir kaç sene daha kendi yerlerinde kalmasını sağlamak için savaş vermek ve yeterli gövde gelişimi beklemek olacaktır sanırım, değilmi?

Eski 10-06-2010, 10:57   #417
Ağaç Dostu

Kirangokhan iyi gunler.
Bonsaisan gereken bilgileri yazmis. Cinkaraagaci ve zelkova birbirlerine benziyen turler, bircok insan bu turleri karistirabiliyor. O yuzden uzulmeyin.

Ceviz agacindan bonsai belki yapilabilir ama zor oldugunu dusunuyorum. Cevizleri sokup atacaklarsa, onlari kurtarip bonsai yapmayi deneyebilirsiniz.

kolay gelsin.

Eski 10-06-2010, 12:38   #418
Ağaçsever

kirangokhan's Avatar

Bir kaç gündür forumun çeşitli yerlerini okuyorum. Sabırla ve defalarca aynı sorulara cevap veren sevgili üstatlara teşekkür etmek istiyorum. Cidden çok yardımcı oluyorsunuz.

Evet malasef büyümelerini izin verilmeyecek ağaçlar, resimde görünmüyor ama bu ağaçcık ana ağaçtan 1-2 mt uzaklıkta.

Bir başka sormak istediğim şey ise; benim ulmusumun S şeklinde kıvrımlı gövdesi belli bir bonsai stili olarak adlandırılıp adlandırılmadığı. Genel stiller arasında göremedim. Yoksa biraz dahamı araştırma yapmam gerekiyor

Eski 10-06-2010, 23:57   #419
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
S stili diye bir stil yok. Kıvrımlı dik tarza bir göz atın isterseniz, ağacınızın en yakın olduğu tarz kıvrımlı dik tarz(informal upright).

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 10:37   #420
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın kirangokhan

"S" formu bonsaisde eski klasik çin dayanır.
Avrupa ve japonyada rabet görmeyen bu form sıradışı yapısı ile göze çarpar bu form doğada çok ender olarak gözlene bilir.

Japonların form ları kural olarak değer gördüğünden bu sitli görmek zordur.

Bu stlin adı "NNEJKAN ya da Nejikan" olarak bilinir.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024