agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2020, 14:48   #811
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2020
merhaba arkadaşlar. 2 senedir çekirdekten yetiştirdiğim keçiboynuzu ağacım var saksıda.. bonsai yapma amacı ile ekmiştim. saksıda mutlu mesut yetişirken ben bunları hangi vakitte ve nasıl özel olarak ceviz ağacından yapmış olduğum saksıya ekebilirim. kururlar diye korkuyorum açıkçası..

sezka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2020, 18:17   #812
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2020
daha önce aynı saksıda idiler. yeni ayırdım. bunları bir şekilde bonsai yapmak istiyorum.özel olarak cevizden saksı bile yaptım. kurur diye korkmuyor değilim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1111.jpg (32.2 KB, 96 views)
Dosya Türü: jpg 22222.jpg (16.1 KB, 96 views)
sezka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2020, 14:33   #813
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2020
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım hediye aldığım bir ficus ginseng (sanırım) bonsai ile başlamış bulundum biraz araştırma yaptım budama ile ilgili bayağı bir konu inceledim ama sormak istediğim emin olamadığım bir sürü konu var.

benim ağacım yaklaşık 6 aydır bende ilk başta bazı sorunlarla karşılaştım ama çok şükür atlattı şuan 3 sürgünle büyüyor.

1. Sorum ise şimdiden yaprak azaltmaya başlamalı mıyım?

2. si ise telleme işlemini biraz daha gelişince mi yapayım?

3. sürgünlerin tepesini almalı mıyım?

4. bu tür mü bilmiyorum ama spiral şekilde büyütebilir miyim?

kafamda deli sorular

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20200325_042105.jpg (26.1 KB, 88 views)
Dosya Türü: jpg 20200325_042113.jpg (23.0 KB, 88 views)

Düzenleyen nightwalker_038 : 25-03-2020 saat 14:36 Neden: ekleme
nightwalker_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 23:05   #814
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2020
]

merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 yaşında tohumdan ürettim sizce budama tekleme gerekli mi?

bonsait Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2020, 10:31   #815
Yeni Üye

Merhaba,

Cocukken de sanirim renk degisimlerinden dolayi cok ilgimi cektigi icin akcaagac aldim. 2 fidan 1 tane de agac olarak.

Forum’da cok sayida onemli bilgi bulunuyor. Uygulamayi bilenleri izleyerek ogrenmek cok faydali olur diye dusunuyorum. Bu donem workshoplar veya egitimler biraz zor o sebeple online egitimler arayisindayim.

Onerilerinizi iletirseniz cok sevinirim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ctrn08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 17:53   #816
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Herkese merhaba bir süredir bonsailerke ilgileniyorum fakat hâlâ bir tane dahi bonsai yaşatmayı beceremedim , çok uzun süren çalışmalarım oldu fakat elimdeki sonuncuyu da (ginseng) belki Yaşar diye bahçeye diktim. Balkonda bakmam kaynaklıdır olabilir mi? Ve bu kış bütün balkon bitkileri olarak unlu bit faciası yaşadık. Yeni bir ağaçla başlamak istiyorum büyük ihtimal ardıçla. Sizce napmalıyım?

ŞarkSöğüdü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2020, 19:17   #817
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ctrn08 Mesajı Göster
Merhaba,

Cocukken de sanirim renk degisimlerinden dolayi cok ilgimi cektigi icin akcaagac aldim. 2 fidan 1 tane de agac olarak.

Forum’da cok sayida onemli bilgi bulunuyor. Uygulamayi bilenleri izleyerek ogrenmek cok faydali olur diye dusunuyorum. Bu donem workshoplar veya egitimler biraz zor o sebeple online egitimler arayisindayim.

Onerilerinizi iletirseniz cok sevinirim.

Merhaba, akçaağaçlarınız hayırlı olsun. Eğer ingilizce biliyorsanız https://www.youtube.com/playlist?lis...wgpoCkWdGodqHr adresineki kanalı şiddetle tavsiye ederim. Hem akçaağaç hem diğer türler için bir çok faydalı video bulunmakta.

Tavsanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 17:37   #818
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tavsanoglu Mesajı Göster
Merhaba, akçaağaçlarınız hayırlı olsun. Eğer ingilizce biliyorsanız https://www.youtube.com/playlist?lis...wgpoCkWdGodqHr adresineki kanalı şiddetle tavsiye ederim. Hem akçaağaç hem diğer türler için bir çok faydalı video bulunmakta.

Merhaba,

Herons’u ve benzer cesitli kanallari takip etmeye baslamistim. Tesekkur ederim oneriniz icin

ctrn08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 01:28   #819
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2020
Merhabalar. Bonsai yetiştirmeye başlamak için bugün kamkat aldım. Forumu baya okudum ama sizlere sormak istedim. Nereden başlamalıyım önerileriniz neler olur? Şimdiden teşekkürler..

kemalenes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2020, 21:29   #820
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2020
Arkadaşlar migrostan zeytin bonsaisi aldım neredeyse 3 aydır bende.

Yaprakları falan dökülmüştü toprağını değiştirip düzenledim, şimdi yaprakları duzelmeye başladı.

Fakat ana gövde çok uzun olduğu için şekil vermek istiyorum fakat aşırı sert gibi duruyor bu gövdeye şekil verme işlemini nasıl yapabilirim?

Telleme ile şekil verebilir miyim?

EmirFerhad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2020, 23:20   #821
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Merhabalar çitlenbik ağacından bonsai yapılabilirmi?

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2021, 21:36   #822
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Çam tepeden bulanırsa kurur mu

Arkadaşlar bugün 70 cm 2 yaşında bir karaçam aldım youtubede bir video izlemistim gövdesi gelişmiş fidanı kökün az üstünden komple kesti burdan 2 dal vereceğini gösteriyor fidancı ya sordum kesme kurur dedesi gerçekten kurur mu kuruyorsa ben bunu bonsai forumuma nasıl sokebilirim

warzorf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2021, 15:18   #823
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2021
Merhaba, 2020 yılında topladığım sığla, meşe palamudu, at kestanesi ve evdeki tüketim artığı olan limon ve portakal tohumlarını bu yıl çimlendirdim ve şu an için hepsi ufak boyutta yaşamlarına devam ediyorlar. Meşe, sığla ve at kestanesini pencere önünde/sabah ve akşam güneşi alan) saksılarda, limon ve portakal'ı ise balkonda(direkt güneş alımı yok ama gün boyunca bolca aydınlık) saksıda bekletiyorum. Sormak istediğim, tepe budaması yapmadan önce ne kadar süre boyunca (ya da kaç cm uzunluğa erişene kadar) gelişimlerine dokunmadan izin vermeliyim? Amacım hızlıca bonsai yapmaya çalışmak değil, hatalı bir işlem yapmamak. Bulunduğum binada dikim yapabileceğim bahçe vs olmadığı için mecburen bu şekilde ilerlemeye çalışıyorum.

ucanis_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2021, 20:01   #824
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba arkadaşlar

Bahçemizde söğüt ağacı olduğu için çelikler alıyorum ve çok kalın olmasa da fena sayılmayacak (serçe parmak kalınlığında) bir daldan çelik aldım. Çelik altlardan da kök veriyor ancak bir tanesi çok üstte ve en iyi gelişim gösterende o. Şimdi diyeceksiniz ki charlaux ne anlattın.

Sorum şu. Bu kök benim çeliği toprağa almayı planladığım Eylül sonu dönemine kadar daha da gelişecek ve aklımda bunu toprak üstü kökü yapma fikri var. Tam olarak ismini hatırlamıyorum tekniğin ancak bir kökün dallaşmasını sağlamaktı sanırım. Tekniğiin ismi nedir sizce ne kadar yapılabilir? Fikirleriniz için teşekkür ederim şimdiden.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2021, 16:50   #825
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2021
Bonsailerde sükulentler için aldığım toprak karışımı kullanılır mı? Yeni aldığım bonsai için saksı değişimi yapmayı düşünüyorum, dibine lav taşı koyarak drenaj yapacağım, üzerine torf mu koymalıyım yoksa sükulentler için aldığım su geçirgenliği yüksek toprak karışımını mı?

Saksı değiştirmek için ideal mevsimin İlkbahar olduğu söyleniyor. Bu mevsimde değiştirsem bir sorun olur mu?

howardroark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024