agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2008, 19:10   #331
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
Seracıların **** çiçekcilerin çoğu bırakın bonsai hakkında bilgiyi adını bile duymamışlardır...

dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 02:45   #332
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Red baron iyi gunler, seracilar icin Memet bildiklerini soylemis, ben uzaklarda oldugum icin bu konuda Memet benden bilgili ve deneyimlidir.

Agaciniz ic mekanda ise disariya cikariniz balkon da olabilir. Uzerindeki kurumus ve yari kurumus tum yapraklari budayiniz, Topragini surekli kontrol edip topragin kurumasina izin vermeyiniz. Saksi altinda altlik varsa su toplanmamasi icin altligi kaldir. Su an agacina hicbir gubre ve besin verme.

Bol sanslar.
Şuan günlük olarak sulama işlemini yapıyorum ve bitkimi dışarda tutuyorum artık. İnşallah kısa zamanda sağlığına kavuşur. Birde dikkatimi çeken diğer bir hususta toprağını hafif kazıp havalanmasını sağlamak istedim ancak o kadar çok kök varki ince ince toprakla bütün olmuşlar.Hiç bir şekilde toprağa müdahale edemiyorum. Bunun bir zararı olurmu..

ReD-BaRoN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 08:03   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sayın Red Baron,

Aramıza hoş geldiniz. Geçen gün yazma fırsatı bulamadım. Marketlerde satılan bonsailerde toprak özellikle kil ağırlıklı olduğu için uygun değil. Esasında toprak değişimi ve biraz kök budaması yapsanız iyi olur. Yaklaşık 1/3 oranında kökü budayıp daha sonra karışıklıkları açıp tekrar saksıya yerleştirdiğinizde agacınız daha rahat edecek ve daha sağlıklı olacaktır.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 02:03   #334
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Merhaba arkadaşlar,
Sayın Red Baron, yazdıklarınızı okuyunca ben de yaşadığı birşeyi paylaşmak istedim. Umarım faydası olur. Sitedeki bilgiler ışığında tabii...
Benim de, önceki yıl aldığım,Ligustrum türü bir bonsaim var. Ben aldığımda bol yapraklı ve sağlıklı olan bonsaim sonradan sararmaya ve hızlı bir şekilde yapraklarını dökmeye başladı. Kuruma belirtileri gösterdi. Çok endişelendim, panikledim ve o durumda sulama, budama hepsi karıştı birbirine. Daha sonra kök budamaya kadar gitti. Ağacımda hiçbir düzelme olmuyordu. Önce kaybettim dedim, çok üzüldüm ama sonra ağacı yeterince tanımadığımı düşündüm. Ağaç hakkında daha çok araştırma yaptım, buradaki ustaların yazdıklarını okudum. Bonsai saksısı bu durumda ağaca uygun olmuyordu. Çünkü ağaç derine doğru kökleniyormuş. Ben de derin bir saksıya aldım. Hava şartlarına rağmen hep dışarıda tuttum. Düzenli suladım. Hatta bir kere devrildi ve tekrar saksıladım.
Bakın, 3 aya yakın bir zaman ağaç ölü gibiydi. Ben vazgeçmedim. Çevremdekiler bile atmamı söylediler. Sonunda bahar gelince o da yapraklarını tekrar gösterdi. Ne kadar mutlu olduğumu tahmin edersiniz... Daha sonra sağlığına kavuştu. Bonsai görüntüsü pek kalmadı ama yaşaması daha önemliydi. Bir süre daha hiçbirşey yapmamaya karar verdim. Yaprak ve kök gelişimi olsun diye. Şimdi hala öyle duruyor. Siz de umudunuzu kaybetmeyin derim. Biraz uzun oldu ama... Gökten üç bonsai düşmüş biri anlatana, biri dinleyene, diğeri de uygulayana...Saygılar.

Düzenleyen minka : 29-03-2008 saat 02:48
minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 10:41   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Minka iyi gunler, ne guzel bir zamanlar masal sonunda, gokten dusen uc elmalar simdilerde bonsai olmus.

Anlatanin bonsaisi gokten coktan dusmus ve zaman icerisinde bonsai olma niteligini kaybetmeye baslamis. Onu tekrar geri bonsai formuna getirmek isteycegini dusuyorum. Boyle bir karar aldigin gun agacinin fotograflarini eklersen buradaki tum arkadaslar sana yardimci olacaktir.

Not: Kurtbagri bir dis mekan bitkisi oldugu icin, agacinizi disariya almaniz onun tekrar hayata donmesinde en buyuk etken olmustur. Bir de sizin sevginiz

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 18:29   #336
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Merhaba Sayın Ali H.ALI,

Bonsai gerçekten çok özel bir uğraş...Bonsai konusunda biraz cesaretim azaldı diyebilirim. Ağaçlarım ve düşüncelerim var; bir ardıç, 9 fıstık çamı ( küçükler daha ) onlardan orman tarzı olabilir belki, 5 keçi boynuzu ( bunlarda küçük )...Her şeyi ağaç olarak görmeye başladım nerdeyse...
Bu ağaçlarla çalışmak güzel olur. Bir tane şimşir var. Ağaçları tanımak daha önemliymiş onu çok iyi anladım. Öldürmekten korkarak da birşey yapamam tabii. Malzeme sıkıntısı da var bir de.

Buradaki arkadaşları çok takdir ediyorum. Uygulamaya geçiyorlar ve harika işler çıkarıyorlar. Siz de bir rehber olarak yol gösteriyorsunuz, yaptığınız bonsailer gerçekten çok güzel. Ben de aranıza katılmaktan ve öğrenmekten mutlu olurum. Sevgi dolu, bol yeşilli günler dilerim.

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 21:28   #337
Yeni Üye

papatya2's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Merhaba Ali Bey; nasılsınız?
Ali bey dört ay önce hediye aldığım bonsaim ( kurtbağrı) gayet sağlıklı bu güne kadar gelmişti. Hatta sizin sulama ve bakım konusunda yönlendirmelerinizi dinleyerek son derece canlı bir bonsaim vardı. Vardı diyorum çünkü, artık o güzel yapraklardan eser kalmadı bonsaim yapraklarını bir bir döküyor. Sulama konusunda bir hata yaptığımı düşünmüyorum aynı sizin yönlendirdiğiniz şekilde sulama yapıyorum. Öğrenmek istediğim şu; kurtbağrının yaprak döküm zamanı mı? Eğer değilse ne yapmam gerekiyor Kuruyan dalları budamalımıyım? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum.Şimdiden teşekkürler.
Saygılar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC01108.jpg (29.9 KB, 279 views)
Dosya Türü: jpg DSC01109.jpg (43.2 KB, 276 views)

Düzenleyen papatya2 : 30-04-2008 saat 23:08
papatya2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 00:25   #338
Ağaç Dostu

Kurtbagri yaprak doken bir cins degildir. Yapraklarini dokuyorsa sorunu vardir.
Agac susuzlugun yani sira cok sulamadan da ayni sorunlari yasayabilir.

Surekli ic mekanda tutuyorsaniz ondan da olabilir, tropik bitkiler disinda bonsailer dis mekanda olmali. Sogugu, sicagi, gunesi, nemi, havayi yeterince yasiyan agac daha saglikli olacaktir.

Agaciniza gecmis olsun imkaniniz varsa ve onu disariya alirsiniz belki sagligi duzelir su an ona gubre vermeyiniz.
Iyi gunler.

Eski 07-05-2008, 14:52   #339
Yeni Üye

papatya2's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
İyi günler Ali Bey;
Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bonsaim şuan balkonda duruyor umarım en kısa zamanda kendini toparlar. Yaprak dökmüş cılız dalları budamalı mıyım yoksa oldukları gibi dursunlar mı?(Aynı yerden sürgün verme ihtimali varmıdır?)

papatya2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 11:21   #340
Ağaç Dostu

Iyi gunler Papatya2, kurtbagri uzerindeki yapraklari dokulmus ince dalciklar kurumus ise onlari budayabilirsin. Kuruyup kurumadigini anlamak icin kabugu biraz kaziyiniz kazidiginiz yerin alti kahverengi ise dalcik kurumustur. Kahverengi degil de kazidiginiz yer yesilse dalciklari budamayiniz onlarin uzerindeki tomucuklar tekrar acilacaktir.
Kolay gelsin.

Eski 08-07-2008, 16:17   #341
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Ali Bey ve arkadaşlar merhaba,

Ben ilk defa bonsai yapacağım. Yaklaşık son bir aydır sadece okuyarak kendimi geliştirmeye çalıştım. Bir kaç kez fidanlık ziyareti yaptım ve kendime ağaç belirlemeye çalıştım. Şuanda söğüt çeliklerim ve simşirim var. Ancak bir de meyveli bir ağaç almak istiyorum. Fidanlıkta armut,şeftali ve erik ağaçları gördüm. Boyları yaklaşık 150-180 cm, gövde kalınlıkları 2-2.5 cm, sağlıklı görünüyorlar. Dallanma üstteki yarım metrelik kısımda mevcut. En alttan 15-20 cm yukarıda aşıları var. Bu aşı düz çıkan alt kısmı köşesi belli olacak şekilde kıvırmış. Resim koyamıyorum ancak tecrubeli olduğunuz için sanırım gözünüzde canlamıştır.

Şimdi gelelim sorularıma:
1-) Bu fidanlardan "informal upright" şekilli bonsai çalışması yapabilirmiyim?
2-) Hangi ağaç Ankara iklimine daha uygun olacaktır?
3-) Belirli bir süre serbest büyüme ve alışma evresinden sonra fidanı kısaltıp bonsai saksısına alacağım zaman "informal upright" sitili için aşının neresinden kesmeliyim?

Şimdiden teşekkürler..

KucukveYaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2008, 18:04   #342
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sözettiğiniz boy çalışmak için oldukça uzun. Budamalarla alt dallar çıkmasını teşvik etmek denenebilir. Fakat aşının altından çıkacak dallar. eğer böyle bir dallanma olursa, kıvrımlı dik, moyogi tarzını deneyebilirsiniz.

Fidanlıklardan aldığıınz fidanlar iklime uygun olacaktır. Ankara'ya uyan fidanları satıyor olduklarını genel olarak düşünebiliriz.

Aşının neresinden kesmek gerekeceğine, eğer budamalarla dallanma sağlayabilirsek, o durumda nasıl olduğuna göre karar vermek en iyisi.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2008, 22:49   #343
Yeni Üye

Yani boyu daha kısa olan fidanlar aramaya devam mı etmeliyim?
İki fidanlık gezdim govdesi 2cm olanların boyları hep 1.5 m civarındaydı. Galiba, daha kısası olmuyor diye düşünmeye başlamıştım.

Yani yeni başlayacak biri için söğüt ve şimşirin deneme tahtası olduğu düşünülürse armut,elma ve erikten hangisi daha uygun olacaktır?
Yoksa bu meyve sevdasından vazgeçmemi ve başka bir şeyler üzerinde çalışmamımı önerirsiniz?

Eski 08-07-2008, 23:44   #344
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
İlla da meyve olsun diyorsanız cüce nar deneyebilirsiniz. Hem doğal olarak bodur bir yapıları var.

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 00:02   #345
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın KucukveYaşlı

İlkbaşlanğıç olarak önerileçek türlerin başında kışın yapraklarını döken ve dayanıklı türlerin seçilmesi daha mantıklıdır.

Örnek olarak verilen fidanlar ile çalışmak zorunda değilsiniz.

Fakat temelde dayanıklı türler ile çalışma size pratik bir takım kazançlar sağlayaçakdır.

Çiçekli **** meyveli **** çam gibi ibreli türlerde bir takım özel uygulamalar gerekir.

Çiçekli ve meyveli türlerde budama sulama ve gübreleme işlemleri diğer türlere oranla daha farklı zaman aralıkları içinde yapıldığı gibi bu türlerin hastalık ve zarar vericiler konusnda daha hassas bir yapısı vardır.

İlaçlamaları beslenmeleri diğer türlere oranla özen istediği ayrıcada budama konsunda tecrübe istediği kesindir yanlış yapılan bir budama bu türlerde çiçeklenmenin olmaması **** geç çiçeklenme gibi sorunlar doğura bileçekdir.

Diğer sorunuzuda cevaplıyalım.

Bir fidançıya gittinzi ve gövde çapı 3 ila 5 cm bir fidan aldınız ama boyu 1.5 ila 3 metre olsun.

Üzerinde aşı olan bir fidan ise aşıın üzerinde bir budamaya yapıçaksınız bunu unutmayın.

Gövdeti köklere yakın bir mesafeden cap olarak ölçün ve bunu 6 ile çarpın .....

örnek gövde çapı 5 cm olan bir fidanımız var diyelim.
5x6=30cm gibi bir sayı elde ettiğimizde 1.5 cm fidanımı 30 cm kadar kısaltırız.
Bu sayede ağaçı 1/3 indirğemiş oluçaz bu kısalık sayesnde fidanımızıda yeni saksına dikerken köklerinide bu oranda azalta bilir yani budaya biliriz.

Şimdi bu fidanımızı yeni saksısına dikelim ama geniş ve sığ bir saksı olsun.
bol drenaj deliği olan ve drenajı yüksek bir toprak karışımı ile ağaçımızı gelişme döneminde 20 günde bir yani nisan ayından ekim sonuna kadar gübreliyoruz bu sırada budana yerin yanında bir çok yeni sürgün oluşaçak ve bu sürügnler uzamaya başlıyaçakdır.

Özelikle meyve fidanlarında bu uzayan sürgünlerden sadece biri tepe nıoktasında lider dal oalrak seçeriz diğerlerini budarız bu işlem sonucunda gövde üzerinde farklı noktalardan sürügnler çıkaçak bu sürgünleri uygun olanı seçip diğerleri uzaklaştırarak ağaçın 1 yılık gelişme süreçini tamamlarız.

Lider dal tepe kısmını oluşturaçak burada ki yara zamanla kapanaçak ve ağaçımız 35 ial 40 cm yükseklikde tepe noktası oluşan bodur bir fidanımız olaçakdır.

Erik ve elma tavsiye edeceğim türlerdir.
Saygılar.

eehbee beğendi.
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 08:25   #346
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Gövdeti köklere yakın bir mesafeden cap olarak ölçün ve bunu 6 ile çarpın .....

örnek gövde çapı 5 cm olan bir fidanımız var diyelim.
5x6=30cm gibi bir sayı elde ettiğimizde 1.5 cm fidanımı 30 cm kadar kısaltırız.
Bu sayede ağaçı 1/3 indirğemiş oluçaz bu kısalık sayesnde fidanımızıda yeni saksına dikerken köklerinide bu oranda azalta bilir yani budaya biliriz.

Saygılar.
bonsaisan detaylı açıklama için çok teşekkürler. Ancak üstteki kısımda sayısal bazı tutarsızlıklar var. gövde kalınlığının 6 katı kadar boyu olacak şekilde mi budayacağım fidanı? eğer oyleyse 1/3 değeri tam olarak ne oluyor? Birimlerde uyumsuz.. Mühendis olduğum çok mu belli oldu

Aslında ayrıntıları fidanı aldıktan sonrada görsellerle konuşabilirz. Şu an ki asıl problem gövde çapı 2-2.5 cm, boyu 1.5m olan alttan 15-20 cm yukarıda aşı yeri bulunan fidanın, aşıyerinin görsel olarak bir yamukluk yaratması ve boyu nedeniyle bonsai için pek uygun olmayabileceğini düşünüyorum. böyle bir fidan adam edilebilir mi?

Eski 09-07-2008, 09:25   #347
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Sayın küçük ve yaşlı madem meyve ağacı diyorsunuz. özel bir meyveniz yoksa ben de size incir alın diyeceğim hem ufak boyda hemde kalın olarak elde etmek çok kolay nasılmı ? hemen uygun bir dala havai köklendirme yapın göreceksinizki çok kısa sürede köklendirme olmuş ve elinizde istediğiniz ölçülerde bir ağaçcık duruyor. sayın bonsai sanın dediği gib dayanıklı bir tür sayılır.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 16:04   #348
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Yeterince sabrınız varsa birçok uzun boylu ağaçtan da bonsai yapabilirsiniz, ama şansınız varsa karşınıza uygun küçük ağaçlar da çıkacaktır. Meyveli bonsai olarak, Kalamondin ve Cüce nar tavsiye ederim. Aşı izi sorunu yok, çok küçükken dahi meyve veriyorlar. Kumkat da güzel bir ağaç ama hepsi aşılı olduğu için aşı izi belli oluyor. Bodur elma bu yıl diktiğim ama verim alamadığım bir ağaç, seneye elma vermesini umut ediyorum.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 16:09   #349
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Aşı demişken aşı yerinin altından budarsanız elde ettiğiniz ağaç farklı bir tür olacaktır. Zira ağaçlar farklı türler ya da ırklar üzerine aşılanıyor. Örnek olarak limonu aşı yerinin altından budarsanız turunç ağacı elde edersiniz. Aşı izi en az belli olan bir meyve ağacı alın, ya da uygun bir ağaca havai köklendirme yaparak da bonsai elde edebilirsiniz, böylece yine aşı izi sorunu ortadan kalkar. Bunlar size karmaşık gelebilir, lütfen hevesinizi yitirmeyin. Sevgiler.

Eski 10-07-2008, 10:39   #350
Yeni Üye

Merhaba,

Tavsiyenize uyarak uzun boylu meyve fidanlarındansa bodur bir incir aldım. Bunun yanında iki adet yayılıcı ardıç ve adını satıcının "Lüks Dürüm" olarak söylediği bir ağaç aldım.(Sanırım bu ismi kendi uydurmuş çünkü nette oyle bir bitki bulamadım.) Bunların fotograflarını birkaç güne kendi çalışmalarım kısmına ekleyeceğim.

Şimdiki sorum şu; ben toprak olarak torf aldım ve inşaat kumu buldum. kumu herhangi bir işlemden geçirmelimiyim torfla karıştırmadan once? ne biliyim yıkamak **** elemek gibi..
Birde hangi oranlarda karışımlar yapmamı önerirsiniz?

Eski 10-07-2008, 11:02   #351
Ağaç Dostu

Kucukveyasli merhaba aramiza hos geldin.
Aldiginiz agaclarin uzerinde bir calisma yapmadan once resimlerini acacaginiz kendi sayfaniza eklerseniz bircok arkadasin gorus ve onerilerini alabilirsiniz.

Insaat kumu denizden alinan kum ise kullanmaniz dogru olmaz, cunku kum icerisindeki tuz bitkilerinizi olumsuz etkileycektir. Bulursaniz dere kumu kullaniniz. Esit olculerde Torf, dere kumu ve bahce topragi kullanip bir karisim yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Eski 10-07-2008, 13:37   #352
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KucukveYaşlı Mesajı Göster
Bunun yanında iki adet yayılıcı ardıç ve adını satıcının "Lüks Dürüm" olarak söylediği bir ağaç aldım.(Sanırım bu ismi kendi uydurmuş çünkü nette oyle bir bitki bulamadım.)
Lüksdürüm dediği ağaç, Ligustrum yani kurtbağrı olsa gerek. Ağaçlarınız hayırlı olsun.

Eski 10-07-2008, 13:41   #353
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Lüksdürüm dediği ağaç, Ligustrum yani kurtbağrı olsa gerek. Ağaçlarınız hayırlı olsun.
eh karadenizli hemen açıklık getirdi. Daha ne diyeyim.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 17:05   #354
Yeni Üye

Merhaba,

Gerçekten çok güldüm, demek ligustrum olmuş "Lüks Dürüm"... neyse cok güzel bir ağaç umarım ona en iyi şekilde bakabilirim.

Ali Bey dediğiniz gibi deniz kumu kullanımı tuz nedeniyle zararlı olabilir. Ben bu kumu beton harcı için kullanan inşaat işçilerinden aldım.. İşçiler deniz kumu olmadığını söylediler.
Aklıma dere kumunu nasıl deniz kumundan ayırt edebilirim diye bir düşünce geldi.(bunu eminim elektronik bir alet bir şekilde ölçüyordur ama el yöntemleri hakkında biraz beyin cimnastiği yapalım.)

Şuan inşaatla ilgilenmesem de İnşaat Müh. mezunuyum. Ders kitaplarımıza baktığımda kumla ilgili olarak kesinlikle deniz kumunu harç yapımında kullanmamamız belirtilmiş.

Öncelikle deniz kumunun içerisinde deniz kabukları ve tuz kristalleri göze çarpar. Avcunuza alıp bastırarak ovalayınca iğne iğne batar ve avcunuzu çizebilir. Ancak dere kumu daha yuvarlak hatlara sahiptir. Avcunuzda yuvarlandıklarını hissedersiniz. Deniz kumu ıslak iken avcunuza alıp topak yaptığınızda genellikle topak olarak kalmaya çalışır. Her tipi değil ****** ama çoğunluğu diyelim. Dere kumu dağılma eğilimindedir.

Belki uçtuğumu düşünebilirsiniz ancak bilen bilir annelerimiz turşu suyunun belli bir tuz oranına ulaşıp ulaşmadığını anlamak için içine yumurta atar. Eğer yumurta suyun üstüne çıkarsa tuzu yeterlidir derlerdi. Buna benzer bir metodla tuzluluk oranı(aslında yoğunluk buradaki ama anlaşılır olsun diye öyle diyelim.) karşılaştırılabilir veya basitçene dilinizi de değdirebilirsiniz

Kumla ilgili bir test daha anlatalım. Kumum içerisindeki toz haline gelmiş taneciklerin (burada kasıt emin değilim ama 0.1mm civarı olabilir) miktarının toplam kum miktara oranının %5 ten fazla olmaması gerekir çünkü bu küçük tanecikler su tutarak betonun priz almasına engel olurlar. ****** aderansı da düşürüyorlar.

Bu durumun bitki toprağı için de analojisini yaparsak toz halindeki tanecikler suyu tutacak ve aslında bizim kumu karışıma dahil etme nedenimiz olan "geçirgenliği arttırma" ortadan kalkmış olacak.

Peki bu uygunluğu nasıl test edebilirz? Bir avuç kumu alın bir bardağa koyun ve bardağı suyla doldurun. Ardından bir cisimle güzelce karıştırın ve dinlenmeye bırakın. Dinlenme sonrasında kum parçalarının çöktüğünü ve bu çökeltinin üzerinde bir miktar da toz(veya mil) oturduğunu göreceksiniz. Tozun derinliğinin geri kalan kum malzemesinin derinliğine oranı 1/20 den fazla ise kumu elekten geçirebiliriz ve hatta müsaitse yıkayabiliriz. Böylece tozdan kurtuluruz.

Deniz kumunu kaynatarak yıkarsanız da işimize yarar bir kum elde edebileceğinizi söyleyebiliriz. Ancak iyisimi riske girmeyin basitçene yukarıda belirtilen yöntemlerde hoşunuza gitmeyen kumu kullanmayın.

Herkese kolay gelsin

eehbee beğendi.

Düzenleyen KucukveYaşlı : 10-07-2008 saat 20:33
Eski 10-07-2008, 18:42   #355
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Her meslek grubunun bonsai çalışmalarımıza değişik katkıları oluyor, teşekkürler Küçük ve yaşlı

Eski 10-07-2008, 20:43   #356
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Sevgili KüçükveYaşlı,inşaattan aldığın kumu kesinlikle kullanma derim.İlk acemilik dönemimde aynı hatayı yaptım.İnşaat kumu sıva için kullanılan kumdur (İnşaat mühendisine yazdığıma bak) ve bonsaide kullanım için uygun değil.Dere kumundan;suyun drenajı için 3 mm lik küçük taşlar kastediliyor.senin inşşattan aldığın kum ise daha ince ve suyu tahliye (drene) etmediği gibi aksine suyu büsbütün tutuyor(Tecrübeyle sabit) ve bu da kök çürümesine sebep oluyor.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 22:55   #357
Yeni Üye

Sayın cüce_nar tavsiyeler için çok teşekkürler, kumun dere kumu olduğundan neredeyse eminim ancak dediğiniz gibi asıl cevabı ağaçlar vericek

Eski 23-07-2008, 15:45   #358
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Bir sorum olacaktı. Taş üzeri kök uygulaması yapmayı düşündüğüm bir bonsai adayım var ve bu aday için güzel taş arıyordum. Geçenlerde çok güzel bordo renkli ve parlak bir taş buldum. Bu taşı kullanmayı planlıyordum ama kafama bir soru takıldı. Bu taşı koklayınca kükürt kokusu geliyor yıkamama rağmen geçmedi. Büyük ihtimal kükürt içeren bir taş, sizce bu taşın içerdiği kükürt nedeniyle bitkiye bir zararı olur mu?

Saygılar..

Eski 24-07-2008, 13:54   #359
Ağaç Dostu

Tasi, bir iki gun su dolu bir kovanin icerisinde birakirsaniz tas uzerinde kukurt varsa suya karisacagini dusunuyorum. Tasin icerisinde kukurt varsa tas kirilmadigi surece kukurt orda kalacaktir.

Yine de icinizde kusku varsa baska bir tas bulup calismanizi onununla yapiniz.

Kolay gelsin.

Eski 24-07-2008, 15:39   #360
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Cevap için tesekkürler Ali Bey.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024