agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-11-2007, 17:44   #271
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
http://www.bihrmann.com/caudiciforms...up-cre-sub.asp
Bu bitki bonsai mi?

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 17:46   #272
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

http://www.bihrmann.com/caudiciforms...up-pri-sub.asp
Örnekleri çok sitede.

Eski 14-11-2007, 17:47   #273
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

http://www.bihrmann.com/caudiciforms/div/def.asp
http://www.bihrmann.com/caudiciforms...up-suz-sub.asp

Eski 14-11-2007, 22:27   #274
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Bir ağacın bonsai olabilmesi için saksıda olma önceliği arasak da; tellenip şekillendirilmesi, yaprak küçültülmesi ve saksı seçimi gibi işlemlerden geçip bakıldığında bir ağacın küçük ölçekte görünümünün elde edilmesi gerekir.
Yoksa; saksıya koyduğumuz her fidana Bonsai deriz

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 14:10   #275
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Ali Bey Merhaba,

Sitede yazdığınız ve resimlediğiniz tüm bilgilerin derlendiği bir kitap yazmayı düşünüyor musunuz? Bence çok faydalı bir kitap olur.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 14:12   #276
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Bir de merak ediyorum acaba hindistancevizi kabuğundan bonsai saksısı yapılabilir mi? Güzel durur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2007, 12:53   #277
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Uzman 16, iyi gunler,
Bonsai hakkinda, agaclar.nete yazdiklarim ve diger arkadaslarin yazdiklari belki bir gun, agaclar.net'in hazirlaycagi bir kitab olabilir.

Hindistan cevizi kabugunu kullanip bonsai dikebilirmiyim sorunuza, yapacaginiz calismayi gormeden bir yorum yapamam siz calismanizi yapiniz resimleri bizimle paylasiniz, o zaman yalniz ben degil herkes goruslerini belirtecektir.

Yalniz biiniz ki, salyangoz kabugu, deniz urunleri kabuklari, kiremit,tas ve mermer uzerine dikilmis fidanlar gordum ve oldukca guzel duruyorlardi.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 11:55   #278
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Ali Hocam, yan bahçemde yaklaşık 30-35 yaş arasında olduğunu tahmin ettiğim bir hanımeli var. Gövde kalın, kıvrımlı ve kısa. Bu ağacı yamadori ile bir saksıya aktarmak istiyorum. Bu konuda birkaç sorum olacak: Mevsim şu an bu işlem için uygun diye biliyorum. Doğru mu?, Saksıya aldıktan sonra besin, gübre vs. eklemem gereken özel birşey var mıdır? Kök etrafındaki toprağın dağılmamasına ve kökün hava almamasına dikkat etmeli miyim yoksa hanımeli bu konuda töleranslı mıdır? Başka dikkat etmem gereken şeyler nelerdir? Bugün resim de eklemeye çalışacağım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 12:52   #279
Ağaç Dostu

Su an havalarin oralarda soguk(oysa burada yilin son gunu olan bu gun 42 derecelik bir sicak vardi her yer sicaktan kavruluyordu) ve belkide daha da soguyaycak. Hanimelini simdi sokerseniz soguktan kokleri olumsuz etkilenebilir diye dusunuyorum. Onu yerinden sokmek icin en uygun mevsim kis sonudur.

Hanimelini sokmeden once, onun buyuklugune gore, bir tahta kutu bulunuz, topragini hazilayiniz. Mumkun oldugu kadar onu yerinden, toprakli sokmeye ozen gosteriniz. Tahta kutuya dikmek icin kok budamasi yapmaniz gerekebilir, asagiya dik buyuyen koklerini budamaniz, onu ileride bonsai saksisina gecirmenizi kolaylastiracaktir.

Hanimelini tahta kutuya diktikten sonra golge bir yerde 4 hafta kadar tutunuz, Gubre ve ya besin vermeyiniz. Sulamasina dikkat ediniz, uzerinde yeni tomurcuklerin acildigini gordugunuz zaman az, az gubre verebilirsiniz.
Guzel bir hanimeli bonsai yapmanizi dilerim.

Eski 02-01-2008, 08:54   #280
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Çok teşekkür ederim Ali Hocam. Kendi başlığımın altına (üyelerin çalışmaları kısmına) bu hanımelinin resimlerini de ekliyorum. Saygılar.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2008, 00:38   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2008
Bonsainin bodur bir ağaç olduğunu düşünürken bir sanat olduğunu öğrendim ve bu çok ilgimi çekti. Bunu denemeye kararlıyım. karışım yaptığımız toprağın içine gübre koyucakmıyız

hicranciya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2008, 00:40   #282
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2008
merhaba

Bonsainin bodur bir ağaç olduğunu düşünürken bir sanat olduğunu öğrendim ve bu çok ilgimi çekti. Bunu denemeye kararlıyım. karışım yaptığımız toprağın içine gübre koyucakmıyız

hicranciya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2008, 12:13   #283
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Ağacınızın Türüne Göre Toprak Karışımı buradan bulabilirsin gübre diye tabir edilen; en azından bu bonzai için bu sitede sıvı gübredirki toprak karışımına diğerini(klasik hayvan dışkısı) istenilen ölçülere yakın koymak zaten çok zor

gorefast Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2008, 12:48   #284
Ağaç Dostu

Hicranciya aramiza hos geldin, evet bonsai yeni ogrendigin gibi bir sanat dalidir ve ustelik Turkiyede hizla yayilan, sevilen bir sanat.
Dilerim ki senin bonsai merak ve ugrasin bir omur boyu sursun.

Bonsaiyi dikecegin toprak karisimina gubre koyman gerekmiyor. Yeni dikilen agaclar bir sok gecirir, o yuzden gubre vermek onu olumsuz etkileyebilir.

Yeni dikimden agaclar 4 hafta kadar golge bir yerde tutulduktan sonra yeni tomurcuklar yeni surgunler vermiye baslayinca o zaman agaciniza gubre vermiye basliayabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Eski 06-01-2008, 14:51   #285
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ali bey, duyduk ki orda hava şartları epey olumsuzmuş birkaç gündür.Sel baskınları falan olmuş, sizin oraları etkilememiştir umarım.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 13:45   #286
Ağaç Dostu

Tourkana sorunu ancak simdi gordum, gec cevap verdigim icin kusura bakma.

Sel felaketi Queensland eyaletinde oldu. Bizim eyaleti etkilemedi. Burada sicaklik daha 35-40 dereceler arasinda ve susuzluk var, yagmur dusmuyor.
Sevgiler.

Eski 04-02-2008, 23:42   #287
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Ali Hocam merhaba, Sizin ve Uzman16'nın birbirine dolanmış çalı türü bitkilerden yapmış olduğunuz çalışmalar var, aklıma takılan, eğer bunu gövdesi gelişmeye müsait bir ağaç türü ile yapsak, gövdeler zaman içinde birbirini boğup, zarar mı görür, yoksa kaynaşıp estetik ve karmaşık bir yapı mı oluşur? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim, saygılar sevgiler hocam.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 12:38   #288
Ağaç Dostu

Emre merhaba, sac orgusu yapar gibi birkac agac govdesini sarmakla dusundugun gibi zaman icerisinde estetik bir guzzellik yakalaycaksin.
Bu yontemle disbudak, Incir, nar uzerinde de calismalarim vardir govdeler birbirini kesmek yerine birbirleri ile kaynasiyorlar.
Bu yontemle de basarili calismalar yapacagina inaniyorum. Kolay gelsin.

Eski 05-02-2008, 12:40   #289
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Hocam verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim, bunu duyduğuma mutlu oldum, aklımda bir çalışma var. Görüşmek üzere, saygılar.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 12:19   #290
Yeni Üye

selmasecer's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2006
Uzun zamandır bonsai yetiştirme adına deneme yapmak istiyorum ama bir türlü cesaret edip başlayamadım.Şimdi bu konuda yardımcı olabilecek,sorularıma aşama aşama cevap alabileceğim konunun uzmanını da bulmuşken cesaretimi toplamak zamanıdır diyorum.Muğla-Ortaca'da yaşıyorum.Zeytin,kızılçam,servi,turunçgiller,catal pa,acer,demir ağacı,jakaranda gibi ağaçlar için iklim uygun.Ayrıca skulent lerdende bulabilirim.Doğada kendi koşullarında bonsai oluşumuna uygun ağaçlarda bulmak mümkün.Ağaç seçimi konusunda bana ne önerebilirsiniz.Teşekkür ederim.

selmasecer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 17:20   #291
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Ali Bey cevabiniz icin tesekkurler.Soylediginiz gibi elmami ellemiyecegim,elm agacinida daha genis bir kaba alacagim.Bundan sonraki gelismeleri asama asama fotograflayip foruma koyarim.Elm'in budamaya geldigini duymak cok sevindirici oldu.
Saygilar

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2008, 12:13   #292
Ağaç Dostu

Ssecer merhaba, bonsai denemeleri yapmiya karar vermeniz ne guzel.
Bonsai sadece bilgileri ogrenmekle olmuyor. Ogrendiklerinizi pratikte uygulayip kendinizi gelistirmeniz gerekiyor.

Guzel bonsailer yapmaniz icin buradaki tum arkadasqlar size yardimci olacaktir bundan hic kuskunuz olmasin.

Yasadiginiz yerin doga ile ic ice oldugunu saniyorum.(yazinizin bir yerinde dogadan da agac bulabieceginizden bahsediyorsunuz dogadaki bitkileri ellemeden once YAMADORI basligi altinda yazilanlari okurmusunuz?)

Benim size onerim bir zeytin fidani(delice) ile bonsaiye baslamanizdir. Incir de olabilir.
Jakarandayi daha sonralari denersiniz. Sari cami da sonraya birakiniz, ondan once selviyi(servi) deneyebilirsiniz.

Yapmayi dusundugunuz tum bonsailer gercek olsun.

Eski 07-02-2008, 12:19   #293
Ağaç Dostu

Nkoksal iyi gunler, cin karaagacinizi budamadan once uzerinde havai koklendirme yapmayi unutmayiniz.

Bu arada fidancilari, gezmeyi de bir aliskanlik yapiniz. Hic ummadiginiz bir fidancida bonsaiye uygun agaclar bulmaniz hictendir.

Size guzel bonsai calismalari dilerim.

Eski 22-02-2008, 13:07   #294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2007
Merhaba Ali Bey

Bende bir adet Fukien Tea, bir adet Ligustrum ve bir adetde Microcarpa/Ficus Retusa
bulunmaktadır. Toprak seçimine önem vermediğimden dolayı, yaklaşık 1 senedir birliklikte olduğum Fukien Tea'mi kaybetmekle yüzyüzeyim. Yaprakları sarardı ve %70'i döküldü. Ligustrumunda durumu çok içler açıcıcı değil açıkcası ( en yakın zamanda resimlerini aktarmaya çalışıcam ).

Kendimle ilgili bu bilgileri verdikten sonra, açıklama ve sorumu içeren yazıma geçelim;

Her bonsainin toprak ihtiyacının farklı olduğunu unutmamak kaydıyla,
iyi bir toprak oluşturmak için organik ve inorganik maddelerden oluşan bir karışım hazırlamamız gerekmektedir.

Torf, doğal organik bir maddedir. Ama çok fazla sus tuttuğundan dolayı, başta kök çürümesine sebep olmakta, ayrıca içerisinde bulunabilecek olan böcek/solucan vs. de bitkimize zarar verecektir.

Perlit, Volkanik taşlar, Volkanik tüfler, dere kumu, çakıllar vs. ise inorganik maddelerdir. Bu malzemeler yabancı otların tohumlarını ve hastalık taşımazlar. Toprağın havalanmasını sağladıkları gibi drenajında düzgün bir şekilde gerçekleşmesini sağlarlar. Perlit ve volkanik tüfleri su tutma kapasiteleri yüksektir. 2mm 'nin altındaki dere kumu ve çakılların çokluğu drenajı ve havalandırmayı güçleştirdiğinden dolayı, 2 mm'nin altındakilerin elekten geçirilerek ayrılması gerekmektedir. Ayrıca keskin köşeli çakılların bitki gövdelerine zarar vermesinden korkulduğundan dolayı kullanılmalarından kaçınılır.

Eğer bu yazdıklarımda bir yanlışlığım varsa düzeltilmesini rica ederim.
( Doğru olarak diğer arkadaşlarada aktarmamda yukarıdaki bilgilerin doğruluğuna ihtiyacım bulunmaktadır ).

Şimdi gelelim aklımdaki soruya;

1) "Kedi Kumu" , volkanik kökenli çakıl **** toprak bulamadığımız zaman devreye sokabileceğimiz bir öneri midir? Bu durumda, 2 Torf + 1 Kedi kumu karışımı ile 2 Torf + 1 Dere Kumu **** 2 Torf + 1 Volkanik çakıl karışımları arasındaki fark nedir?

2) Torf çok fazla su tuttuğundan dolayı, dere kumu-volkanik çakıl-volkanik tüf ile karıştırıp, toprağın havalandırılmasını ve sağlıklı bir drenajın sağlanmasına mı çalışıyoruz?

3) 2 Torf + 1 Dere Kumu ( **** Volkanik çakıl ) karışımı uygun mudur? Yoksa kum fazla olucağından torfu arttırmalı **** 1 ölçek de bahçe kumu mu karıştırmamız uygun olucaktır?

E aklıma daha yeni sorular gelirse burada sorarım. Ama her yeni başlayanın aklını kurcalayan bir konu olduğunu düşünüyorum.
Sabırsılıkla cevaplarınızıda bekliyorum
Mümkünse maddelere, maddelerle cevap verirseniz çok sevinirim

jonturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 16:47   #295
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Arkadaşlar, her üyemiz bonsaileri için kendi başlığını açabiliyor. Böylece çalışmasının bir başlık altında nasıl ilerlediği de anlaşılabiliyor.

Kendi çalışmalarınız için başlıklarınızı açabilirsiniz. Ben daha sonra buradaki mesajları oraya taşırım.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2008, 10:57   #296
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jonturk Mesajı Göster
Merhaba Ali Bey

Bende bir adet Fukien Tea, bir adet Ligustrum ve bir adetde Microcarpa/Ficus Retusa
bulunmaktadır. Toprak seçimine önem vermediğimden dolayı, yaklaşık 1 senedir birliklikte olduğum Fukien Tea'mi kaybetmekle yüzyüzeyim. Yaprakları sarardı ve %70'i döküldü. Ligustrumunda durumu çok içler açıcıcı değil açıkcası ( en yakın zamanda resimlerini aktarmaya çalışıcam ).

Kendimle ilgili bu bilgileri verdikten sonra, açıklama ve sorumu içeren yazıma geçelim;

Her bonsainin toprak ihtiyacının farklı olduğunu unutmamak kaydıyla,
iyi bir toprak oluşturmak için organik ve inorganik maddelerden oluşan bir karışım hazırlamamız gerekmektedir.

Torf, doğal organik bir maddedir. Ama çok fazla sus tuttuğundan dolayı, başta kök çürümesine sebep olmakta, ayrıca içerisinde bulunabilecek olan böcek/solucan vs. de bitkimize zarar verecektir.

Perlit, Volkanik taşlar, Volkanik tüfler, dere kumu, çakıllar vs. ise inorganik maddelerdir. Bu malzemeler yabancı otların tohumlarını ve hastalık taşımazlar. Toprağın havalanmasını sağladıkları gibi drenajında düzgün bir şekilde gerçekleşmesini sağlarlar. Perlit ve volkanik tüfleri su tutma kapasiteleri yüksektir. 2mm 'nin altındaki dere kumu ve çakılların çokluğu drenajı ve havalandırmayı güçleştirdiğinden dolayı, 2 mm'nin altındakilerin elekten geçirilerek ayrılması gerekmektedir. Ayrıca keskin köşeli çakılların bitki gövdelerine zarar vermesinden korkulduğundan dolayı kullanılmalarından kaçınılır.

Eğer bu yazdıklarımda bir yanlışlığım varsa düzeltilmesini rica ederim.
( Doğru olarak diğer arkadaşlarada aktarmamda yukarıdaki bilgilerin doğruluğuna ihtiyacım bulunmaktadır ).

Şimdi gelelim aklımdaki soruya;

1) "Kedi Kumu" , volkanik kökenli çakıl **** toprak bulamadığımız zaman devreye sokabileceğimiz bir öneri midir? Bu durumda, 2 Torf + 1 Kedi kumu karışımı ile 2 Torf + 1 Dere Kumu **** 2 Torf + 1 Volkanik çakıl karışımları arasındaki fark nedir?

2) Torf çok fazla su tuttuğundan dolayı, dere kumu-volkanik çakıl-volkanik tüf ile karıştırıp, toprağın havalandırılmasını ve sağlıklı bir drenajın sağlanmasına mı çalışıyoruz?

3) 2 Torf + 1 Dere Kumu ( **** Volkanik çakıl ) karışımı uygun mudur? Yoksa kum fazla olucağından torfu arttırmalı **** 1 ölçek de bahçe kumu mu karıştırmamız uygun olucaktır?

E aklıma daha yeni sorular gelirse burada sorarım. Ama her yeni başlayanın aklını kurcalayan bir konu olduğunu düşünüyorum.
Sabırsılıkla cevaplarınızıda bekliyorum
Mümkünse maddelere, maddelerle cevap verirseniz çok sevinirim
Jonturk selamlar.
1/ Volkanok cakil ve ya dere kumu yerine yerine torfa kedi kumu karistirmamalisiniz cunku genelde kedi kumlari da su tutma ozelligine sahip oldugu icin karisima dikeceginiz agacinizin kok curume olasiligi cok yuksek olacaktir.

2/ Bu soruda sorduklariniz icin dusundukleriniz dogrudur.

3/ "Bahce kumu" demekle bahce topragini anlatmak istemisseniz, bahceden alacaginiz bir olcek topragi veya satilan cicek topragindan bir olcek kullanmaniz uygundur.

Bonsai topraginda suyun suzulmesi onemlidir. agaclarinizi suladiktan sonra suyun cikmasi gereken saksi altindaki deliklere dikkat ediniz su disariya cikmiyorsa ya toprak karisimizda **** agacin kolerinin cok buyuyup saksi deliklerini kapattigindan agacinizda kok curumeleri olabilir. Nedenini bulup hemen onlem almalisiniz.
Sizlere guzel bonsai calismalari diliyorum.

Eski 25-02-2008, 10:33   #297
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Ali Bey, Biraz açıklar mısınız?

[QUOTE=Ali H. ALI;207490]1/ Volkanok cakil ve ya dere kumu yerine yerine torfa kedi kumu karistirmamalisiniz cunku genelde kedi kumlari da su tutma ozelligine sahip oldugu icin karisima dikeceginiz agacinizin kok curume olasiligi cok yuksek olacaktir.QUOTE]

Merhabalar Ali Bey,

Yukarıda yazmış olduğunuz mesajda kedi kumuyla ilgi bir bilgi vermişsiniz. Biraz açıklamanıza ihtiyacımım var.

Ben aşağıdaki bilgilere dayanarak, dere kumu vb taşları bulamadığım ve akvaryum çakıllarının da maliyetinin yüksek olması nedeniyle son saksı değişiminde büyük saksılardaki karışımlarıma 1/3 oranında kedi kumu eklemiştim.

Kedi kumu hakkında bilgiler

İngiliz bonsaiciler de bizim gibi Akadama bulamama ve maliyet problemleri yaşadıklarından alternatif arayışlarında kedi kumunu bulmuşlar. Bizim de forumlarımızda benzer denemeler yapıldı.

Kedi kumlarının bazıları fırınlanmış kil, diomit (perlit ve vermiculit benzeri bir taş) bazıları da silica içeriyor. Bunlardan fırınlanmış kil ve diomit olanların deodorantsız olanlarını uygun olarak öneriyorlar. Bunlarında uygunluğunu test etmek için su testlerin yapılmasını öneriyorlar.

1. Kedi kumu, 1 gün suda bekletilecek.
2. Suda beklemiş olan kum ve ayrıca kuru kum kapalı buzdolabı poşetlerine konacak.
3. Her iki poşette en az bir gün derin dondurucuda saklanacak.
4.Posetten çıkarılan kumların, her ikisi de; elle ufalanamamalı ve kırılamamalı. Yoksa zamanla çamurlaşma olabilir.

Benim denemelerim

Ben de bu bilgilere dayanarak daha önce forumda önerilmiş Çarli Kedi Kumu'nu bu teste tabii tuttum. Her hangibir ufalanma, kırılma olmadı.

Bu kumu, şu şekilde kullandım.
1. Saksının altına ince bir tabaka sadece bundan örtüm. Su çekme özelliği nedeniyle, üstüne koyduğum karışımdaki fazla suyun aşağıya çekilmesini kolaytıracağını umuyorum.

2. Ağaçlara göre karışım oranları değişmekle beraber ortalama 1/3'er porsiyon torf, akvuryum çakılı ve kedi kumu kullandım.

Şu ana kadar kurumama sorunu gözlemlemedim. Ancak saksıların normalden biraz daha fazla sulanmak istediği açık. Bana sizin söylediğinizin aksine, su miktarını artırmak değil de, sanki; karışımdaki kedi kumu dışındaki bölümlerde su miktarının azalmasına neden oluyor gibi geldi. Bu nedenle de ilk saksıdan sonra daha güvenle kullanmaya başlamıştım.

Lütfen, Bu konudaki yanlışları açıklar mısınız? Biraz daha ucuz olsun diye riske girmek istemem. Daha değiştirilecek çok saksı var. Hatanın neresinden dönülse kardır.

Şimdiden teşekkürler.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 10:47   #298

memet's Avatar

İzmir'de perlit ve ponza taşını seralardan buluyorum ben. Sanırım İstanbul'da da bulmak mümkün olur. Üstelik gide gele tanışlık olduğumuz için, ücret de almıyorlar.
Seralarda bu malzemeyi bulup, garantili olanı kullanması, bence daha uygun.

Eski 25-02-2008, 11:11   #299
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Ah İzmir ah!

Merhaba Mehmet Bey,

İzmir ne güzel meleket. Orada 17 yıl yaşadım. İnsanlar hem modern hem de hala amatör ruhla dayanışma içinde. Eğer daha önce gönderdiğim şu konuyu okumuşsanız, İstanbul'da güvenilir bir sera bulmaktaki sıkıntımı sanırım hatırlarsınız.
İstanbul'da bonsai adayı almak isteyenler için uyarı

Bir kaç ay önce, İstanbul'da ve Gebze'de inşaatçılar için perlit üreten bir kaç firma ile irtibata geçtim. Bunlar 100'er kg'lık ambajlarla ve toptan satıyorlarmış. Genel de de direkt inşaatlara yolluyorlarmış. Tüm yalvarmalarıma rağmen bana bir torba (100 kg'a bile razıydım) satmadılar.

Perakendecisini de henüz bulamadım.

Ama eylemlerim devam edecek.

Düzenleyen Eaglion : 25-02-2008 saat 11:14 Neden: ekleme
Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 11:33   #300

memet's Avatar

Sanırım inşaat için kullanılan perlitle seracıların kullandıkları arasında farklar var. İlk bulduğumuz perlitte de aynı sorunu yaşadık. Koca bir çuval, parmak ucuyla kaldırılabiliyor ama. yüzlerce saksıya kullanılır.Bbiraz daha uğraştıktan sonra açık olarak başka biryerde bulduk. Biraz şansa kalmış bir iş. Ponzayı da öyle bulduk. Ben bulmak için kıvranırken, fazlasını yerlere dökmüşlerdi bir serada.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024